رتبه جهانی ایران در سرعت اینترنت پایین تر از افغانستان ( به افتخارش )

شروع موضوع توسط Cyberlife ‏20 می 2010 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. Cyberlife

  Cyberlife Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏28 مارس 2009
  نوشته ها:
  1,466
  تشکر شده:
  591
  محل سکونت:
  MACS0647-JD
  گزارش روزنامه سرمایه درباره سرعت اینترنت در ایران

  روزنامه سرمایه،حامد شفیعی - یکی از سایت های خبری به نقل از وب سایت جهانی Speedtest.net رتبه جهانی ایران در زمینه سرعت اینترنت را 186 اعلام کرد. اگرچه در این خبر، تعداد کل کشورها و همچنین نوع دسترسی به اینترنت بیان نشد اما براساس آزمایش صورت گرفته در این وب سایت جهانی، ایران در سرعت دسترسی کاربران به اینترنت پس از کشورهایی همچون افغانستان و عراق و البته بالاتر از زیمبابوه و برخی کشورهای آفریقایی قرار داد. ارائه چنین آماری در حالی بیان می شود که مدیران شرکت فناوری اطلاعات به عنوان متولی توسعه و دسترسی به اینترنت در کشور، بیان چنین آماری را از وب سایت ها قابل استناد ندانسته و اعلام می کنند که تنها مرجع ارائه گزارش در خصوص نحوه دسترسی، ضریب نفوذ اینترنت و دیگر موارد مشابه، اتحادیه جهانی مخابرات موسوم به ITU است که این نهاد بین المللی نیز هر ساله آمار و گزارش های خود را منتشر می کند و آخرین گزارش ارائه شده مربوط به سال 2008 میلادی- سال 87 خورشیدی- بوده و در سال جدید میلادی- از فروردین ماه امسال- تاکنون گزارش و آماری ارائه نکرده است. با این حال حتی اگر بیان چنین آماری از سوی یک وب سایت اینترنتی که میزان سرعت اینترنت آن توسط کاربران اندازه گیری می شود، مورد استناد رسمی برای نهادهای دولتی قرار نگیرد ولی روسای برخی دولت ها با وجود اینکه کشور آنها دارای دسترسی و سرعت قابل قبول به اینترنت- البته از دید کاربر ایرانی- است، به دلیل عدم وجود دسترسی سریع تر به اینترنت مورد بازخواست کاربران و همچنین گلایه مندی آنان قرار می گیرند. برای نمونه می توان به سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در روزهای ابتدایی پس از برگزیده شدن در انتخابات اشاره کرد که او از وضعیت اینترنت کشور خود ابزار نارضایتی کرده در حالی که این کشور از بالاترین میزان دسترسی به اینترنت برخوردار است اما وی اعلام می کند این میزان دسترسی و سرعت به اینترنت آنگونه که باید شایسته آمریکا باشد، نیست و کشورش چندین سال از رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد. با این حال حتی اگر آمارهای سال گذشته نهادی همچون ITU را مورد استناد قرار دهیم، وضعیت ایران چندان مطلوب نیست چرا که براساس آمار منتشر شده در وب سایت شرکت فناوری اطلاعات در مورد کشوری که بیشترین ضریب نفوذ اینترنت- بالای 50 درصد- را دارد، کشور ایران هیچ جایگاهی در میان 35 کشور جهان ندارد و شاید بتوان ایران را در میان بقیه کشورهای جهان مشاهده کرد.

  تنها شاخص های ITU ملاک است

  همانگونه که همگان می دانند ورود فناوری اطلاعات به کشور ایران و بیشترین حجم سرمایه گذاری در این بخش نیز توسط بخش خصوصی صورت گرفته است. از همین روی به جرات می توان گفت حتی وجود رقم 23 میلیون کاربر اینترنت در ایران نیز مرهون فعالیت و سرمایه گذاری های بالغ بر 250 میلیارد تومانی و وجود بیش از پنج هزار نیروی متخصص که در شرکت های این بخش مشغول به کار هستند، است.

  سعید مهدیون مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات آمار 23 میلیون کاربر در ایران را در حالی بیان می کند که سال گذشته نیز از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بیان شده
  بود ملاک اینکه هر کسی در هفته حداقل دو بار به اینترنت متصل شود حتی با روش Dialup را از مولفه های ارزیابی تعداد کاربر اینترنت می داند. بر همین اساس اگر چنانچه بخواهیم تنها تعداد کاربرانی را که از طریق روش های دسترسی سریع به اینترنت پرسرعت مانند وایمکس و ADSL را مدنظر قرار دهیم به گفته او تعداد کاربران از این مقدار کمتر خواهد بود. دیگر اینکه مهدیون بیان می کند شاخص استاندارد و واحدی برای تعیین تعداد کاربران و روش های دسترسی به اینترنت در ITU وجود ندارد. نهادی که مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات آن را تنها مرجع ارائه آمار و گزارش های در این زمینه می داند. اگر بازدیدی از سایت Speedtest.net داشته باشید، بر اساس گزارش ارائه شده در آن، ایران در میان برترین کشورهای سرعت دانلود اینترنت در میان 200 کشور جهان با سرعت 48/0 مگابیت برثانیه در رتبه 185 و همچنین با داشتن سرعت 18/0 مگابیت بر ثانیه برای آپلود در رتبه 175 جهان قرار دارد. در عین حال در این سایت ضریب نفوذ اینترنت ایران در منطقه 36 و در جهان هفت درصد اعلام شده است.

  مهدیون در این باره می گوید: «وب سایت های دیگری به غیر از سایت اتحادیه جهانی مخابرات از جمله Speedtest که در زمینه ارائه گزارش های سرعت و دسترسی به اینترنت فعالیت می کنند، به عنوان سایت مرجع مورد استناد ما نیستند زیرا اینها فقط سایت هایی هستند که کاربران در آن به سنجش سرعت می پردازند.» او بیان می کند که به شخصه تنها شاخص های ITU را قبول دارد. موضوع این است که اتحادیه جهانی مخابرات نیز براساس آمارهایی که دولت ها به آن ارائه می کنند، استناد کرده و گزارش های خود را منتشر می کند. بنابراین هر آنچه مدیران دولتی ایران به عنوان آمارهای میزان دسترسی، ضریب نفوذ و سرعت اینترنت در اختیار این نهاد قرار دهند، بر اساس همان نیز آمارها منتشر می شود چرا که ارتباطات این نهاد بین المللی تنها با دولت ها بوده و ارتباطی با بخش خصوصی ندارد. از طرفی بنابر اظهارات مهدیون در مورد کیفیت دسترسی به اینترنت و اینکه اگر بخواهیم بر این اساس ارزیابی صورت گیرد، تعداد کاربر کاهش خواهد یافت به همین دلیل در اهداف برنامه چهارم صحبت از کیفیت نشده و فقط ضریب نفوذ عنوان شده است. از همین روی کارشناسان بر این باورند که برنامه چهارم توسعه با چالشی اساسی در زمینه کیفیت دسترسی به اینترنت روبه رو است. حال آنکه پایان سال88، پایان سال برنامه چهارم توسعه بوده و فعالان در این زمینه معتقدند که باید در برنامه پنجم توجه بیشتری به مقوله کیفیت شود.

  ملاک سرعت 512 است نه 128

  بر اساس آخرین گزارش های رسمی ITU در حالی که ایران با ضریب نفوذ اینترنت 34 درصد بعد از فلسطین اشغالی، امارات، قطر، لبنان و ترکیه در مقام ششم منطقه قرار دارد، آنگاه براساس شاخص اینترنت پرسرعت، جایگاه 15 را در منطقه به خود اختصاص داده است. طبق معیار سنجش ITU در این رتبه بندی، اینترنت پرسرعت به پهنای باند بالای 512 کیلوبایت بر ثانیه اطلاق می شود این درحالی است کاربران خانگی در ایران با محدودیت 128کیلوبایت بر ثانیه مواجه هستند و آنچه در این رتبه بندی منظور شده پورت های مورد استفاده سازمان ها و شرکت های بزرگ است بنابراین اگر بخواهیم قانون اعمال محدودیت پهنای باند برای کاربران خانگی را بار دیگر مدنظر قرار دهیم ایران در رتبه بندی های جهانی متضرر خواهد شد.

  به گفته مهدیون وضعیت ایران به طور معمول بر اساس شاخص های ITU سنجیده می شود که در این صورت باید گفت اینترنت پرسرعت که اتفاقاً یکی از شاخص های رتبه بندی کشورها در همان منبع جهانی است، وضعیت ایران به کلی متفاوت خواهد شد چراکه تعداد کاربران استفاده کننده از این نوع اینترنت شاید به دو میلیون نفر هم نرسد که معادل 10 درصد ضریب نفوذ خواهد شد که جایی در رتبه بندی جهانی ندارد. به گفته مریم نورائی نژاد از کارشناسان شرکت ارتباطات زیرساخت 200 کشور مورد بررسی ITU در چهار دسته عالی، خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی شده اند. 29 کشور جهان در صدر لیست کشورهای عالی مخابراتی دنیا قراردارند و کشور ایران نیز با کسب رتبه 98 جهانی در دسته کشورهای متوسط قرار گرفته است. اگرچه آمار ITU که او بر اساس آن گزارش خود را بیان می کند مربوط به گذشته است اما اگر بر همین آمارها استناد شود و بخواهیم بنا را بر مقایسه ایران با کشورهای همسایه بگذاریم، متوجه خواهیم شد کشورهایی مثل قطر، کویت، امارات، بحرین، اردن و عمان از موقعیت قوی تری نسبت به ایران در زمینه ارتباطات برخوردارند. بنابراین کارشناسان بر این باورند در دنیایی که به لحاظ فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی روبه رو شاهد پیشرفت بوده و کابینه برخی دولت ها به دلیل عدم توجه کافی به این مساله مورد بازخواست قرار می گیرند اما در ایران به خاطر در نظر گرفتن برخی سیاست های نادرست و تصمیمات بعضاً نابجای مدیریتی شاهد بر باد رفتن سرمایه گذاری های کلان بخش خصوصی و کاهش نیروی های متخصص در این بخش خواهیم بود.
   
 2. برترین مرکز خرید و فروش وب سایت
 3. rezidentevil

  rezidentevil Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏14 دسامبر 2009
  نوشته ها:
  6,979
  تشکر شده:
  832
  یه چیز جدیدتر بگو.....
   
 4. obamast

  obamast Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏2 می 2010
  نوشته ها:
  466
  تشکر شده:
  2,416
  محل سکونت:
  به شت
  ایول الله انفسکم
   
 5. 08610023

  08610023 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 آگوست 2007
  نوشته ها:
  476
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  iran
  وایسید 5 سال دیگه عراق رو ببینید !
  نمیگم فلان....
  10 سال دیگه افغانستان ..........

  ایران ویران سرایی که ........
   
 6. saeed_021

  saeed_021 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏27 جولای 2009
  نوشته ها:
  486
  تشکر شده:
  9
  محل سکونت:
  tehran
  بزن کف مرتب رو :دی
   
 7. brainsore

  brainsore Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 مارس 2008
  نوشته ها:
  5,580
  تشکر شده:
  3,263
  محل سکونت:
  دور
  امروز یه بروشور دیدم به این شرح:

  اینترنت فوق هوشمند
  !!
  ...
  .
  .
  .

  درسته حالا می گیم که این سیاست های کلان حکومته که کاربرها را از دسترسی به اینترنت پرسرعت محروم کنه ولی نمی دونم طرف تو اون شرکت خصوصیش چه طور روش میشه این مضخرفات را در مورد اینترنت دایال آپ حال به هم زن بنویسه. اینترنت فوق هوشمند!!! عجب!!

  کشورهایی مثل کره جنوبی که وصف گذشته نه چندان دورش به گوش همه تون خورده قراره تا سال 2012 پهنای باند 1 گیگابیت را برای همه شهروندانش فراهم کنه اونوقت اینجا هنوز که هنوز اینترنت 56 کیلوبیت را می چپونن بهمون. جدا بدبخت تر از ما هم تو دنیا هست؟
   
 8. خرید بیت کوین
 9. mostafa a

  mostafa a Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏26 نوامبر 2009
  نوشته ها:
  226
  تشکر شده:
  184
  محل سکونت:
  esfahan
  کره شمالی. ما فعلا دومیم.:whistle:
   
 10. ali.kolahdoozan

  ali.kolahdoozan Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 فوریه 2007
  نوشته ها:
  922
  تشکر شده:
  66
  محل سکونت:
  کف شهر
  خیلی هم خوبه . بیخودی ایراد میگیرید . سرعت برای همه کاری بجزء بازکردن صفحه ، چت ، دانلود مناسب است . اگر این چند تا کار رو نداشته باشید همه چز ok است . مثلا بخواهید مردم رو تلکه کنید و بابت این سرعت ازشون یک عالم پول بگیرید
   
 11. _Love_Coder_

  _Love_Coder_ Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏3 مارس 2007
  نوشته ها:
  716
  تشکر شده:
  111
  محل سکونت:
  تهران
  با این سرعت ÷یشرفت تکنلوژی دقیقا تا 4-5 سال دیگه مقام اولی رو با تلاش مسولان خدمت گزار بدست میاریم :blink:
   
 12. Cleeev

  Cleeev Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2010
  نوشته ها:
  1,088
  تشکر شده:
  675
  محل سکونت:
  on the edge of a super-massive black-hole
  پس از اینکه ایجاد پارازیت های مخرب (برای سلامت) ماهواره ای توسط یکی از مسئولان محترم به عنوان دستاورد عظیم و نشانه پیشرفت و اقتدار نظـــام یاد شد؛

  اینبار، اتفاق فرخنده ایجاد کندترین بستر اینترنت در سراسر جهان رو به آحاد ملت غیورپرور ایران اسلامی تبریک و تهنیت عرض مینماییم... با این پیشرفت عظیم، بار دیگر مشت محکمی در دهان یاوه گویان شرق و غرب فرود آمد و استکبار جهانی فهمید که حجم عزت نظــــــــام اسلامی بزرگ تر از اون چیزیه که تصورشو میکرد...

  تـکـــتـــــیــــر

  [​IMG]
   
 13. 08610023

  08610023 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 آگوست 2007
  نوشته ها:
  476
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  iran
  تو هم که همیشه معلومه سرت تو کدوم ........ :hmm:
   
 14. Hamid2day

  Hamid2day مدیر ارشد مدیر ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏1 مارس 2006
  نوشته ها:
  15,835
  تشکر شده:
  8,917
  محل سکونت:
  اوهایو
  واقعا خجالت نمیکشید
  نه خدایش
  بردار و خواهرهای فلسطینی و لبنانی دارن مبازره و مشقت می کشن شما اینجا در سال همت مضاعف و کار مضاعف اینترنت اینترنت می کنید.
   
 15. mahsa vorooojak

  mahsa vorooojak Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2009
  نوشته ها:
  496
  تشکر شده:
  38
  محل سکونت:
  Sweet Dream
  سرعت باشه یا نباشه که فرقی نمیکنه

  چون اصن به کار آدم نمیاد.بخوای یه چیزی دان کنی 6 سال باید بگردی لینک سالم پیدا کنی.همینم که پیدا کردی میزنن شیلتر میکنن

  فقط سایتای گوز نیوز و متعقاتش با سرعت توپ باز میشن و دیگر هیچ.
   
 16. ROOZBEH33

  ROOZBEH33 مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏3 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  928
  تشکر شده:
  355
  محل سکونت:
  Sacramento, CA
  هه هه! اینا واسه تلکه کردن مردمه. مثلا این تعمیرات مبایل ها که می نویسن تعمیرات فوق تخصصی مبایل!
  یکی نیست بپرسه آخه مرتیکه تعمیرات تخصصی با فووووووق تخصصی اش چه توفیری به هم دارن!
   
 17. Cyberlife

  Cyberlife Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏28 مارس 2009
  نوشته ها:
  1,466
  تشکر شده:
  591
  محل سکونت:
  MACS0647-JD
  كره شمالی دوست كنونی ایران

  چهارمین شهر بد جهان :f34r:

  دوچرخه سواری ، رادیو دو موج ، ماهواره ، اینترنت ، سینما و مشروب ممنوع

  پیونگ یانگ در کره شمالی، به عنوان شهری که علیرغم ظاهرش، در باطن رژیم مدیریتی و حکومتی استبدادی داشته و

  فقط یک شبکه رادیو و تلوزیون تحت مراقبت‌های شدید حکومتی دارد و حتی دوچرخه‌سواری نیز در این شهر به دلایل

  سیاسی! ممنوع است!
   
  Last edited: ‏20 می 2010
 18. sіπa

  sіπa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏10 فوریه 2010
  نوشته ها:
  1,640
  تشکر شده:
  3
 19. bloody

  bloody کاربر فعال علم و دانش کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏19 آپریل 2007
  نوشته ها:
  1,226
  تشکر شده:
  14
  محل سکونت:
  IRAN
  فقط قیمت ها رو نگاه کنید !!

  http://img6.************/files/qb6d3idaq6tsbbbm0llf.jpg
   
 20. 08610023

  08610023 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 آگوست 2007
  نوشته ها:
  476
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  iran
  جالبه که کره و ژاپن با آمریکا کورس گذاشتن سر بالا رفتن سرعت.
  و موفق هم بودن.
  البته کشورای اروپای شرقی هم خیلی بالا رفتن تو این زمینه.
  گویا داره به یه رقابت خیلی شدید تبدیل میشه
   
 21. ROOZBEH33

  ROOZBEH33 مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏3 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  928
  تشکر شده:
  355
  محل سکونت:
  Sacramento, CA
  یعنی ژاپنی ها واسه 61 مگابایت در ثانیه ماهی 300 تا یه تومنی پول میدن؟!!!

  ما رو داخل رتبه به حساب نیاورده این شکل!! [​IMG]
   
 22. Cyberlife

  Cyberlife Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏28 مارس 2009
  نوشته ها:
  1,466
  تشکر شده:
  591
  محل سکونت:
  MACS0647-JD
  بر طبق این عکس ما جزء مناطق خاکستری رنگ هستیم ، یعنی مردم این کشورها در سواری دادن جزو اصیل ترین نژاد

  اسبها هستند :D

  [​IMG]

  ( بلا نسبت عزیزان حاضر در این انجمن )
   
  Last edited: ‏20 می 2010
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیavanak همکاری در فروش