برگزیده های پرشین تولز

سوال در مرد فیوز دم درب منزل

mehdiphoto

Registered User
لایک‌ها
31
با سلام
بچه ها کسی می دونه می شه دو تافیوز 5 و 15 آمپر رو (فیوز بعد از کنتور) با هم موازی کرد

اگه می شه اونوقت برق ما 15 آمپره یا 5 ؟؟؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
برای یک مصرف کننده فیوز موازی نمیبندن. پرسشتون رو واضحتر مطرح کنین.

mehdiphoto

Registered User
لایک‌ها
31
برای یک مصرف کننده فیوز موازی نمیبندن. پرسشتون رو واضحتر مطرح کنین.
این جوری سوالمو مطرح کنم بهتره:
فیوز کنتور برق کنتور ما 5 آمپره و جواب نمی ده (وسایل که زیاد می شه فیوز می پره )
و چونکه اگه به جای اون فیوز خودم فیوز 15 بذارم که تابلو می شه (مامو برق!!!)می خواستم ببینم می شه
یه فیوز 15 آمپر با اون 5 آمپره موازی کنم(البته به صورتی که دیده نشه) که اونوقت دیگه برق ما 5 آمپر نباشه؟!

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
بازم منظورتون رو واضح نرسوندید!
یعنی چی میخواین برقتون 5 آمپر نباشه؟
اینم رو نفهمیدم که چرا فیوز رو قایمش کنید؟ مگه فیوز آمپر بالا جرمه؟

فیوز تنها کاری که انجام میده اینه که مقدار جریان رو کنترل میکنه و اگر از مقدار معین ثبت شده برای اون فیوز بالاتر رفت، برق رو قطع میکنه.شما منظورتون دقیق چی هست؟

mehdiphoto

Registered User
لایک‌ها
31

دوست عزیز برخی منازل فیورشون 5 و برخی 15 و بعضی هام ....
شما اگه فیورتون 5 باشه و بخئاین اونو 15 کنین باید برین اداره برق و 80 هزارتومن ناقابل
پرداخت کنین!
من می خواستم خودم این کارو بکنم بصورتی که مامور برق متوجه نشه چون اگه بفهمن جریمه می کنن
OK ?!

Ardalaan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
دوست عزیز برخی منازل فیورشون 5 و برخی 15 و بعضی هام ....
شما اگه فیورتون 5 باشه و بخئاین اونو 15 کنین باید برین اداره برق و 80 هزارتومن ناقابل
پرداخت کنین!
من می خواستم خودم این کارو بکنم بصورتی که مامور برق متوجه نشه چون اگه بفهمن جریمه می کنن
OK ?!

وزارت نیرو الان برنامه ای برای تغییر کلیه کنترل ها داره . یکی برای سه زمانه کردن مصرف برق دیگری تبدیل تمام آن ها به 25 آمپر . چند وقت پیش کنترل ما رو اومدند عوض کردند.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
این جوری سوالمو مطرح کنم بهتره:
فیوز کنتور برق کنتور ما 5 آمپره و جواب نمی ده (وسایل که زیاد می شه فیوز می پره )
و چونکه اگه به جای اون فیوز خودم فیوز 15 بذارم که تابلو می شه (مامو برق!!!)می خواستم ببینم می شه
یه فیوز 15 آمپر با اون 5 آمپره موازی کنم(البته به صورتی که دیده نشه) که اونوقت دیگه برق ما 5 آمپر نباشه؟!

از نظر فنی نمیشه 2 تا فیوز رو با هم پارالل کرد چون عملکرد مجموعه قابل پیش بینی نیست - در نتیجه شما نمیتونین یک فیوز 15 آمپر رو با فیوز فعلی موازی کنین. ولی میتونین ریسک کنین و فیوز 5 رو با 20 عوض کنین. من تابحال ندیدم کنتورنویس به این موضوع کار داشته باشه ولی بهرحال ریسک منطقی نیست.

در مورد پرسش جناب parsa :
مگه فیوز آمپر بالا جرمه؟
نه - ولی دستکاری فیوز و عوض کردن اون خلاف مقررات هست. علت اینکه برای رنج آمپرهای مختلف هزینه نصب متفاوت هست اینه که شرکت برق باید تولیدش رو متناسب با آمپر واگذاری تنظیم کنه. یعنی وقتی که شما کنتور 25 آمپر دارین فرض بر این هست که مصرفتون بیشتر از کسی هست که کنتورش 15 آمپر است و شرکت برق باید تمهیداتی برای این مصرف بیشتر ببینه که هزینه اش همون آمپری 10-15 هزار تومن میشه.

البته یک مورد دیگه هم داریم که بهش demand یا تقاضا میگن و کاربردش در صنعت هست و نه خونگی. داستان demand با اینها که گفتم متفاوت هست.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
برق منازل معمولا 15 آمپره. 5 آمپر خيلي كمه. من تا حالا نديدم. واسه اطلاع بهتره بدونيد موتور يه كولر لحظه راه اندازي ممكنه بالاي 5 آمپر جريان بكشه واسه همين 5 آمپر اصلا براي يه منزل كفاف نميده!

از لحاظ تئوري شما ميتونيد براي جريان بالاتر فيوزا رو موازي كنيد اما به علت سرعت عكس العملهاي متفاوت فيوزها به قول دوستمون رفتار مجموعه قابل پيش بيني نيست و اين روش توصيه نميشه.

خونه يك از آشناها برق 15 آمپر داشت، اما به علت استفاده تجاري مصرفش بالا بود و فيوزش مرتبا ميپريد. از اداره برق تقاضاي آمپر بالاتر كرد كه براي 35 آمپر اگه اشتباه نكنم نزديك 200 هزار تومن ازش خاستن.
در نهايت اون اين پولو نداد و يه فيوز مينياتوري 30 آمپري گذاشت و مشكلشو حل كرد (البته سيم كشي خونه رو تقويت كرده بود و فيوز دم خونه قبل از كنتور رو هم يه سره كرده :happy: ). تو اين مدت (حدود 6 ماه) هم مامور برق اشكالي ازش نگرفته :happy:

Last edited:

mehdiphoto

Registered User
لایک‌ها
31
با تشکر از دوستان
ولی روش کاوه عزیز جالب بود
ممنون.

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
اونوقت شما اگر کنتور برقتون 5 آمپری باشه، با تقویت فیوز و افزایش جریان مصرفی، کنتور عیب نمیکنه؟

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
مقدار توان کنتور در عبور جریان مصرفی کاری به قدرت فیوز نداره. فیوز فقط جریان رو کنترل میکنه که بالاتر از حد مجاز ثبت شده برای اون نره. اما کنتور خودش انواع مختلفی داره.
این قدیمی ها که فکر کنم آلمانی هم بودن، 5 آمپر هست که البته بیشتر از 5 هم کشش داره!
اما این جدیدی ها (دیجیتالی ها رو نمیگم) 15 و 25 هستند معمولا...!

اینکه برای کنتور 5 آمپر بخوای فیوز مثلا 25 آمپر بذاری و انتظار داشته باشیم تا این مقدار بتونیم از کنتور جریان برق بکشیم، درست مثل این میمونه که مثلا به یک شیلنگ با قطر یک سانتیمتری یک شیلنگ 10 سانتی وصل کنیم و انتظار داشته باشیم مثل لوله 10 با فشار آب بیاد!

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
5+15=20

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
خب، منظور؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اینکه برای کنتور 5 آمپر بخوای فیوز مثلا 25 آمپر بذاری و انتظار داشته باشیم تا این مقدار بتونیم از کنتور جریان برق بکشیم، درست مثل این میمونه که مثلا به یک شیلنگ با قطر یک سانتیمتری یک شیلنگ 10 سانتی وصل کنیم و انتظار داشته باشیم مثل لوله 10 با فشار آب بیاد!

کنتور هم مثل هر وسیله برقی یا مکانیکی (خودش هم ترکیبی هست) یک محدوده مجاز از نظر دقت داره و یک محدوده مجاز از نظر تحمل.
مثالی که شما زدین در اینجا صادق نیست : تا زمانی که کنتور نسوزه یا به حالتی در نیاد که جریان قطع بشه مشکلی پیش نمیاد. یعنی اگر فیوز 5 رو با 25 جایگزین کنین و فرضا 24 آمپر هم بکشین و کنتور شما که روش نوشته 5 آمپر (البته تو پرانتز ماکزیممش رو هم مینویسن مثلا 15 یا 30) از کار نیفته - مشکلی پیش نمیاد! اما اگر کنتور فرضا در 20 آمپر بسوزه برق کلا قطع میشه نه اینکه در 20 آمپر محدود بشه.

مثال شما در مورد پهنای باند (مثلا اینترنت) کاربرد داره. فرضا شرکت شما یک خط 128 کیلوبیت بر ثانیه داره که روی شبکه تقسیم شده. درسته که سرعت ارتباط شما با lan فرضا 100 مگابیت بر ثانیه است ولی چون گلوگاه شما جایی است که کمترین پهنای باند رو داره پس سرعت تبادل دیتا شما حداکثر همون 128 کیلوبیت بر ثانیه است.

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
خب بله البته، حق با شماست!
کنتور تا جایی که کشش داره میشه جریان ازش کشید و مثال شیلنگ مصداق کاملی برای این موضوع نبود.

ولی مگه الکترون ها مثل مولکول ها نیستند که در محیط وسیع تر با سرعت بیشتر حرکت کنند؟ منظورم اینه که فرضا اگر از سیم 1 بشه تا 10 آمپر جریان کشید، آیا فرقی نمیکنه ما از این سیم که ممکنه تا 20 آمپر هم کشش داشته باشه 20 آمپر جریان بکشیم یا اینکه از یک سیم 2.5 استفاده کنیم؟ آیا در سیم 2.5 جریان 20 آمپری بهتری نداریم تا در سیم 1؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خب بله البته، حق با شماست!
کنتور تا جایی که کشش داره میشه جریان ازش کشید و مثال شیلنگ مصداق کاملی برای این موضوع نبود.

ولی مگه الکترون ها مثل مولکول ها نیستند که در محیط وسیع تر با سرعت بیشتر حرکت کنند؟ منظورم اینه که فرضا اگر از سیم 1 بشه تا 10 آمپر جریان کشید، آیا فرقی نمیکنه ما از این سیم که ممکنه تا 20 آمپر هم کشش داشته باشه 20 آمپر جریان بکشیم یا اینکه از یک سیم 2.5 استفاده کنیم؟ آیا در سیم 2.5 جریان 20 آمپری بهتری نداریم تا در سیم 1؟

اگر گفته میشه فرضا حداکثر جریان مجاز برای سیم 1 برابر 10 آمپر هست (همه مقادیر فرضی) با توجه به موارد ایمنی و تلفات هست. و گرنه ممکنه سیم 1 تا 50 آمپر هم جریان بکشه ولی هم بشدت داغ میشه و روکشش میسوزه و خطر آتش سوزی داره هم اینکه افت ولتاژ زیادی روش هست و هم تلفات توان داریم که هر سه مورد (گرما-افت ولتاژ-تلفات توان) بیانهای مختلف اثرات یک پدیده هستن که خودتون اشاره کردین. به همین دلیل در محاسبات سطح مقطع مورد نیاز، طول سیم هم در نظر گرفته میشه. یعنی ممکنه در یک جا برای یک مصرف کننده که یک آمپر جریان میکشه فرضا سیم یک کافی باشه ولی در جای دیگه مجبور باشن سیم 2.5 استفاده کنن.

اما متوجه منظور شما از ارتباط این موضوع با فیوز نشدم.

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
ارتباط این سوال با بحث فیوز اینجاست که فرضا اگر کنتور 5 آمپر باشه، لازمه که فیوز 5 آمپری براش گذاشت تا بیشتر از اون نشه جریان از کنتور کشید. گرچه ممکنه این کنتور تا 20 یا 30 آمپر هم کشش داشته باشه.
حالا اگر بیایم و فیوز 20 برا این کنتور بذاریم برای اینکه بتونیم جریان بیشتری بگیریم، ممکنه جواب بده ولی همونطوری که خودتون هم گفتید احتمال داره یدفعه کنتور کم بیاره و...!!!

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5

فیوز تنها کاری که انجام میده اینه که مقدار جریان رو کنترل میکنه و اگر از مقدار معین ثبت شده برای اون فیوز بالاتر رفت، برق رو قطع میکنه.شما منظورتون دقیق چی هست؟

این پاسخ بدجوری میره رو اعصاب آدم....

قوانین KCL میشه گفت 20 آمپر اما بعدا که فکر می کنی میبینی وقتی جریان میره بالا ممکنه اول 5 آمپریه بسوزه و بعد 15 آمپریه میسوزه. پس جواب حداقل 15 هست.

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
اول از همه از دوستمون که سوالشون رو اینجا پرسیدن معذرت خواهی میکنم که در تاپیکشون سوال خودم رو میرسم. امیدوارم بحث رو منحرف نکنم.
یک سوال کمی مرتبط با این تاپیک داشتم: مصرف برق ما خیلی زیاد میاد توی قبض برقمون، بخصوص در مقایسه با همسایه ها که مثلا میبینیم خوب اونها هم مثلا کولرشون همیشه روشنه و اینها . . . میخام ببینم مشکلی توی سیمکشی یا کنتور ما ممکنه وجود داشته باشه که موجب نشون دادن این مصرف برق بشه؟ اگر بله، چطوری باید پیداش کرد؟ خیلی ممنون

بالا