برگزیده های پرشین تولز

<<سوال>> کیفیت شرکت های داروسازی ایران

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
سلام دوستان اساتید پزشکان مدیران کاربران و...
حتما همگی میدونین nتا شرکت داروسازی تو کشورمون داریم
سوالی که دارم در مورد اینه که ایا از لحاظ کیفیت دارو های این شرکت ها ممکنه با هم متفاوت باشن و تو رتبه بندی های مختلف قرار بگیرن؟؟
مثلا بنده چند وقت پیش که به دکتر واسه یه موردی مراجعه کردم ایشون تاکید داشتن دارویی که میگیرم یا خارجی باشه و یا اگه داخلیه حتما ساخت شرکت داروسازی دکتر عبیدی باشه.از این قضیه که این شرکت رو بدون هیچ قصد و نیتی معرفی کرد هدفش فقط کیفیت بهتر بود مطمئنم.پس خواهشا نگید که ایشون خواسته تبلیغ کنه و از این حرفا.
کلا میخوام به این نتیجه برسم که داروهایی که تو تک تک این شرکتا ساخته میشه از لحاظ کیفیت ممکنه تفاوت داشته باشن یا نه همشون یکین؟؟
سوالم شامل محصولات ارایشی بهداشتی هم میشه.خلاصه همه موردی.
مثلا یه کرم aha لایه بردارو با درصد مشخص مثلا 10 درصد حداقل 10 شرکت تو ایران تولید میکنن. سینره.مدیلن.هیدرودرم.سی گل.اردن.دکتر ژیلا.و.... چنین محصولی تولید میکنن. حالا این موردو فقط من باب مثال گفتم
در کل خواستم از اساتید بپرسم که ممکنه کیفیت داروهای شرکت های مختلف تو ایران باهم فرق کنن؟؟؟؟
خواهشا نظرات کارشناسی باشه و تا حد امکان کساییکه کاملا بر این قضیه واقفن نظرشونو بگن

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418
کیفیت داروهای کارخانه های متفاوت مطمئنا فرق داره به دلایل مختلف
یه مثال ساده بزنم- تخم مرغی که نیمرو می کنید هر بار یه طعم یکسان داره؟ یه بار ممکنه نمکش زیاد باشه فلفلش کم- یه بار ممکنه خود فرد عجله داره سریع بپزه یه بار تخم مرغ طبیعی و تازه داریم یه بار تخم مرغ ماشینی و مانده یه بار کدبانوی خانه نیمرو درست می کنه یه بار من که بلد نیستم!
فرایند ساخت دارو صرفا مخلوط کردن دو تا پودر و ریختن تو جعبه دارو نیست و دهها عامل دیگه تو موضوع نقش داره
مبدا تولید و کیفیت ماده اولیه دارویی
اکسیپیانهای دارو
شیوه کنترل کیفیت تولید
رعایت استانداردهای بهداشتی و نگهداری
شیوه دپو کردن مواد اولیه و تولیدات
کیفیت دستگاههای تولید دارو از بابت بروز بودن و پیشرفته بودن
...
حتی کیفیت بسته بندی دارو بابت جلوگیری از آلودگی ثانویه و نور و هوا هم در کیفیت دارو موثره
بهرحال دارو هم یه محصول تولیدیه که مثل همه محصولات تولیدی شرکتهای مختلف اعم از شرکت معتبر و شرکت در پیتی زیر پله ای تفاوت کیفیت دارند
البته اینم بگم که بحث در این مورد خیلی گسترده تر است
یه ماشین پورشه کاین و یه پراید در حد اسب و الاغ تفاوت دارند! بلکه هم خیلی بیشتر اما الزاما امکان استفاده از پورشه در 99% موارد محیا نیست
یا یه شلوار مثلا کیفیتش دو برابر است اما قیمتش 10 برابر الزاما انتخاب خوبی نیست
و یا ممکنه رنگ سفید یه کفش با وجود کیفیت فوق العاده رنگش در مقابل رنگ بی کیفیت و سیاه یه کفش ارجحتر نباشه

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
ممنون از شما
بقیه دوستانم نظرشونو بگن. تاپیک نظر خواهیه مثلا

ctcn8311885

Registered User
لایک‌ها
1,168
خود دکتر ها تاکید میکنند که داروی خارجی بگیرید ایرانی بدرد نمیخورد

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,257
دارو های ساده به نظرم زیاد فرقی ندارن ولی هر چی دارو پیچیده تر میشه کیفیتش هم کمتر میشه

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
دارو های ساده به نظرم زیاد فرقی ندارن ولی هر چی دارو پیچیده تر میشه کیفیتش هم کمتر میشه

الان پیچیده تر یعنی چی؟؟:D
دارو داروه دیگه فرمول ساخت داره.
شاید.منظور شما اینه هرچه مریضی صعب العلاج تر باشه داروایی که واسش هست از تولیدی های مختلف دارای کیفیت یکسانی نیستن

PaeezeZard

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
الان پیچیده تر یعنی چی؟؟:D
دارو داروه دیگه فرمول ساخت داره.
شاید.منظور شما اینه هرچه مریضی صعب العلاج تر باشه داروایی که واسش هست از تولیدی های مختلف دارای کیفیت یکسانی نیستن

دارو داروه؟ اصلا اینطور نیست. مثلا شما قرص ایزوتریتینوئین رو در نظر بگیر. به نظر شما قرص ساخت هگزال آلمان با قرص آ-کنوترن ساخت یونان یکیه؟ به هیچ عنوان اینطور نیست. داروهای ساخت آلمان - اطریش و آمریکا بهترین کیفیت ممکن رو دارن و تا این داروها هستن مصرف داروی دیگر کشورها و کارخانه ها اشتباه محض هست. ولی خوب دیگه ... اینجا این حرف ها معنی نداره.

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
دارو داروه؟ اصلا اینطور نیست. مثلا شما قرص ایزوتریتینوئین رو در نظر بگیر. به نظر شما قرص ساخت هگزال آلمان با قرص آ-کنوترن ساخت یونان یکیه؟ به هیچ عنوان اینطور نیست. داروهای ساخت آلمان - اطریش و آمریکا بهترین کیفیت ممکن رو دارن و تا این داروها هستن مصرف داروی دیگر کشورها و کارخانه ها اشتباه محض هست. ولی خوب دیگه ... اینجا این حرف ها معنی نداره.

بله دارو داروه
ظاهرا شما به عنوان تاپیک دقت نکردین
دقیقا تفاوت داروها مورد سوال قرار دادیم که بررسی بشه
اصل ایزوترتینوئین یه چیزه.حالا ما سوال کردیم اولا به نظر اساتید کیفیت ساخت اینا تفاوت دارن. اگه اره چرا باید تفاوت داشته باشن.
که در مورد ایزوترتینوئین خودم به این نتیجه رسیدم که تفاوت دارن
چون چهار ماه از رواکوتان روش سویس استفاده کردم یک ماه از هگزال آلمان.
تفاوت کیفیت کاملا محسوسه
حالا من تاپیک زدم ببینم و بپرسم که داروای ساخت ایرانم ممکنه این تفاوت کیفیتو داشته باشن یا همه تقریبا تو یه رده قرار میگیرن

PaeezeZard

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
بله دارو داروه
اصل ایزوترتینوئین یه چیزه.حالا ما سوال کردیم اولا به نظر اساتید کیفیت ساخت اینا تفاوت دارن. اگه اره چرا باید تفاوت داشته باشن.
تفاوت کیفیت کاملا محسوسه
حالا من تاپیک زدم ببینم و بپرسم که داروای ساخت ایرانم ممکنه این تفاوت کیفیتو داشته باشن یا همه تقریبا تو یه رده قرار میگیرن

اتفاقا به عنوان تاپیک دقت کردم و به سوال شما جواب دادم. اگر تولید دارو صرفا یک فرمول خاص بود که ایران و کلی کشور دیگر هم برخی داروها مثل همین ایزوتریتینوئین رو تولید می کردن دوست عزیز. مثل اینکه بگی پختن کیک فرمول خاصی داره و فرقی نمی کنه کی بپزه ... با چی بپزه ... چطور بپزه ... در حالی که اگر 10 نفر با یک فرمول خاص همون کیک رو بپزن، مزه هیچ کدوم دقیقا مثل اون یکی ها نخواهد شد. مثل مثالی که دوستمون زدن.

این سوال به حدی پیش پا افتاده هست که اصلا لزومی نداره روش بحث بشه. مطمئنا کیفیت داروی تولیدی شرکت های مختلف متفاوت هست. مثل هر محصول دیگری.

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,257
بله دارو داروه
تفاوت کیفیت کاملا محسوسه
روچ بهتر بود یا هگزال ؟
وقتی پیچیده تر بشه به هر حال ممکنه روش تولیدشو کامل ندونن یا مثلا یه سری مواد اولیه اش از خارج وارد میشه چینی شو وارد کنند یا چون وارداتی میشه برای این که ارزون تر تموم بشه نسبت به محصولات خارجی مواد موثره شو کمتر بزنن و ...

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
روچ بهتر بود یا هگزال ؟
وقتی پیچیده تر بشه به هر حال ممکنه روش تولیدشو کامل ندونن یا مثلا یه سری مواد اولیه اش از خارج وارد میشه چینی شو وارد کنند یا چون وارداتی میشه برای این که ارزون تر تموم بشه نسبت به محصولات خارجی مواد موثره شو کمتر بزنن و ...

رو بدن من هگزال به مراتب بهتر جواب داد.یعنی تو طول مصرف هگزال هیچوقت کوچکترین جوش هم چه تو صورت چه تو سینه چه رو.شونه و... نزدم. اما زمان مصرف روش گهگاهی مثلا 10 15 روز یه بار جوشای کوچیکی میزدم

meisam317

Registered User
لایک‌ها
78
ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴
مطمئنم شما تاپیک من رو دید این تاپیک رو زدید . پشنهاد همین کاررو من داده بودم
داروی کدام شرکت ایرانی کیفیت بهتری دارند ؟

ولی خوب بهر حال من چند تا فرو دیگه درخواست دادم که واسه استفاده بقیه میزارم تا همه استفاده بکنند

اکثر داروهای اعصاب شرکت سبحان دارو تو ایرانی ها بهترین هستند
باختر بیوشیمی خوبه پور سینا بد نیست قبلا هم گفتم این شرکتا کلا خوبن ولی دلیل نمیشه همه داروهاشون خوب باشه مثلا سرترالین باختر خیلی خوبه ولی از اونطرف مثلا لوزار رازک خوبه یا مثلا سرماخوردگیه لقمان(کلداستاپ)
در حقیقت در این زمینه بررسی کامل صورت نگرفته اما بر حسب تجربه میتونم بگم در زمینه دارو های عمومی و آنتی بیوتیک ها شرکت عبیدی،دانا،فارابی دارو رو با کیفیت خوبی تولید میکنن
بوپروپیون داروسازی عبیدی که کیفیتش از خارجی کمتر نیست یا الزیکسا شرکت تسنیم مبگن مواد اولیش از اروپا میاد و چینی نیستیا

در کل داروهایی که توسط شرکت داروسازی دولتی تولید میشن و مورد مصرف خیلی پیشرفته ای ندارند مثل قرص سرماخوردگی بزرگسالان و انواع شربت های سینه و داروهایی که از این دست هستند کیفیت خوبی دارند.مولتی ویتامین اسوه هم کیفیتش خوبه.

Last edited:

meisam317

Registered User
لایک‌ها
78
در مورد بقیه موارد یهنی همه چیزهایی که تو فروشگاه شهروند و رفاه میبینید میتونید از تاپیک های فرومهای نی نی سایت و نو عروس استفاده کنید
همه چی یعنی از ادامس و پفک گرفته تا ظرفشویی تا دوچرخه ريال چای
از خریدش راضی هستم...
از چه خریدهایی راضی یا ناراضی بودم
از خریدش راضیم!!!
از خریدش ناراضی هستم!
از خریدش راضی ام -

sinior1

Registered User
لایک‌ها
211
جدا از اینکه کیفیت شرکتهای داروسازی میتونه فرق کنه ( که البته فرمول تقریبا یکسانه)
تاریخ مصرف دارو یا به عبارتی تاریخ انقضای دارو هست که روی عملکرد دارو تاثیر داره

مثال ساده میشه همین استامینوفنی که زیاد مصرف میشه
بنده مصرف کردم دیر اثر میکنه گاهی اوقات گاهی زود گاهی کم تاثیر ( بسته های مختلف در زمان های مختلف )
حتی داروخانه ای که شما از اون دارو تهییه میکنید هم در این قضیه دخیله

meisam317

Registered User
لایک‌ها
78
جدا از اینکه کیفیت شرکتهای داروسازی میتونه فرق کنه ( که البته فرمول تقریبا یکسانه)
تاریخ مصرف دارو یا به عبارتی تاریخ انقضای دارو هست که روی عملکرد دارو تاثیر داره

مثال ساده میشه همین استامینوفنی که زیاد مصرف میشه
بنده مصرف کردم دیر اثر میکنه گاهی اوقات گاهی زود گاهی کم تاثیر ( بسته های مختلف در زمان های مختلف )
حتی داروخانه ای که شما از اون دارو تهییه میکنید هم در این قضیه دخیله
میشه بیشتر توضیح بدی استاد من کامل متوجه نشدم .

sinior1

Registered User
لایک‌ها
211
میشه بیشتر توضیح بدی استاد من کامل متوجه نشدم .
گاهی بعضی داروها که نزدیک به پایان تاریخ انقضا میشن تاثیرشون رو از دست میدن البته بیشتر توزیع اینگونه داروها در داروخانه های دولتی است

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418
داروی تاریخ نزدیک اگر 95% تاثیر داروی تولید جدید را نداشته باشد تاریخ منقضی محسوب می شه- ایندو دارو تفاوت اثر معناداری با هم ندارند
داروها در داروخانه های مختلف تاثیر متفاوت ندارند مگر اینکه شرایط نگهداری دارو متفاوت باشد
فرمول داروها هم یکسان نیست- فقط مقدار ماده موثره یکسان است اما اکسیپیان هر فرمولاسیون دارویی متفاوت با شرکت دیگه می تونه باشه که همین تفاوت باعث تفاوت اثر هم می تونه باشه

pavilion

Registered User
لایک‌ها
5,453
مطمئنم شما تاپیک من رو دید این تاپیک رو زدید . پشنهاد همین کاررو من داده بودم
داروی کدام شرکت ایرانی کیفیت بهتری دارند ؟

ولی خوب بهر حال من چند تا فرو دیگه درخواست دادم که واسه استفاده بقیه میزارم تا همه استفاده بکنند

خیر متاسفانه تاپیک شما رو ندیدم.اما الان نظراتو خوندم نظرات جالبی بود.
بنده این سوال وقتی واسم پیش اومد که یکی از بهترین داروسازای ایران شایدم بهترین دارو سازی ایران که اسمشو نگیم بهتره یه گندی زد تو قرص های گلداس که هیچجوره نمیشد جمعش کرد و توجیه واسش آورد

Exporter

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,172
خیر متاسفانه تاپیک شما رو ندیدم.اما الان نظراتو خوندم نظرات جالبی بود.
بنده این سوال وقتی واسم پیش اومد که یکی از بهترین داروسازای ایران شایدم بهترین دارو سازی ایران که اسمشو نگیم بهتره یه گندی زد تو قرص های گلداس که هیچجوره نمیشد جمعش کرد و توجیه واسش آورد
دقیقا مثل خبرگزاریهای داخلی که میترسن وقتی اشتباهی رخ میده اسم شرکت رو اعلام کنن...
روشنتر بگو داستان چی بوده ما هم بدونیم

بالا