برگزیده های پرشین تولز

طراحی PCB

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
سلام
بچه ها یه برنامه می خواستم برای طراحی PCB که کار باهاش آسون باشه خودم Protel DXP 2004 و Workbench7 رو دارم ولی با این پروتل 2004 که خدایی خیلی سخته با این ورک بنچ 7 هم که اصلا نمیشه ضمنا پروتل 99 اس ای هم ندارم .
ممنون از کمکتون

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از mohandes_milad :
سلام
بچه ها یه برنامه می خواستم برای طراحی PCB که کار باهاش آسون باشه خودم Protel DXP 2004 و Workbench7 رو دارم ولی با این پروتل 2004 که خدایی خیلی سخته با این ورک بنچ 7 هم که اصلا نمیشه ضمنا پروتل 99 اس ای هم ندارم .
ممنون از کمکتون

خوب الآن بهترین نرم افزارهای طراحی PCB همون پروتل 99 اس ای و Proteus 6.2 هستند
اورکد هم هستش ولی کم سختره :)
براحتی میتونی تو سی دی های مجموعه مهندسی برق پیداشون کنی :)

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
بابا برقي عزيز. اگه ممكنه يه تايپيك واسه طراحي PCB با يكي از برنامه هاي پروتل يا پروتوس ( ترجيحا پروتل‌ ) باز كن و يه مدار ساده ترانزيستوري ( مثلا اميتر مشترك ) رو مرحله به مرحله از مدار به PCB آموزش بده. خيلي تايپيك مفيد و پرباري خواهد بود. :)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از daftarekhaterat :
بابا برقي عزيز. اگه ممكنه يه تايپيك واسه طراحي PCB با يكي از برنامه هاي پروتل يا پروتوس ( ترجيحا پروتل‌ ) باز كن و يه مدار ساده ترانزيستوري ( مثلا اميتر مشترك ) رو مرحله به مرحله از مدار به PCB آموزش بده. خيلي تايپيك مفيد و پرباري خواهد بود. :)

چشم
14.gif

فقط آموزش چطوری باشه ؟
متنی همراه با عکس
یا بصورت فیلم ;)

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از Electronics Art :
چشم
14.gif

فقط آموزش چطوری باشه ؟
متنی همراه با عکس
یا بصورت فیلم ;)
اگه متن و تصوير باشه خيلي ميتونه گويا باشه. اگه كامل بود توي سايت خاطره هم با اسم خودت ميذارم. :)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
اگه متن و تصوير باشه خيلي ميتونه گويا باشه. اگه كامل بود توي سايت خاطره هم با اسم خودت ميذارم. :)

باشه ببینم چیکار میتونم بکنم :)

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
فقط باید با درس و اینا هماهنگ بشه :)
خب يه مدار ساده آنالوگ رو شما به عنوان بيس و پايه آموزش بده بعد در مورد قسمتهاي ديجيتال و ريزه كاريهاي اون توي تايپيك بحث ميكنيم.

MN399

Registered User
لایک‌ها
1
من از نرم افزار Eagle که توی سی دی علاءالدینه استفاده میکنم خیلی کار باش راحته و Library قوی هم داره

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از MN399 :
من از نرم افزار Eagle که توی سی دی علاءالدینه استفاده میکنم خیلی کار باش راحته و Library قوی هم داره

اینم خوبه
ولی تو صنعت بیشتر از 99 درصد از پروتل اونم ورزن 99 استفاده می کنند

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خب يه مدار ساده آنالوگ رو شما به عنوان بيس و پايه آموزش بده بعد در مورد قسمتهاي ديجيتال و ريزه كاريهاي اون توي تايپيك بحث ميكنيم.

فقط دفی جان به نظرت فیلم بهتر نیست ؟
فشردش بکنبم حجمشم کمتر میشه

فکر کنم تو متن و تصویر باید دم به دم هی تصویر بذاریم که کار سخت میشه ؟

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
خوب منم پروتل 99 رو پيشنهاد ميدم يکم کار باهاش سخت هست ولي چيز جالب و کاملي هست .من ميميرم براي 30 تا مولتي لايرش . اگه بابا برقي نذاشت من تا 2 يا سه روز ديگه از خودم يه مطلب توپ در وکنم . اقا الکترونيک ورک بنچ 7 چطورياس من هنوز با ورژن 5.2 حال ميکنم . من براي دفي جونم يه توضيح کوتاه ميدم تا اينکه فعلا" کارش راه بيوفته بعد بصورت ويژوال مينويسم .

1. قطعات لازم رو از لايبرري برميداري رو برد ميذاري .
2.اتصالات بصورت دقيق انجام ميشه . (محل اتصالات و انشعابات بيش از 2 عنصر بايد توسط نقطه علامت گذاري بشه )
3.فوت پرينت مربوط به هر قطعه رو بهش ميدي (بايد رو هر قطه دوبار کليک کني و تو قسمت مربوطه شکل پي سي بي قطعه رو تايپ کني . فوت پرينت فاصله بين دو پايه هر قطعه هست که ميتوني براي نرمافزار طراحي کني و يا به صورت استاندارد استفاده کني )
4 . ميري تو منوي ديزاين و وارد زير منوي کريت نت ليست ميشي . و يه نت ليست از خودت در وکني .(يه فايل متني به داکيومنتت اضاف ميشه )
5 .يه فايل پي سي بي ميسازي (از طريق منوي فايل و زير منوي نيو . يه پي سي بي ميسازي که فکر کنم شکل 3 باشه تو پنجره باز شده )
6. تو فايل پي سي بي ميري و تو قسمت ديزاين وارد گزينه دوم ميشي به نام لود نت .
7.يه پنجره باز ميشه که توش ادرس فايل نت ليست رو ازت ميخواد .کليد بروز رو ميزني و فايل نت ليست رو با پسوند ان اي تي بهش ميدي .(اين فايل زير شاخه اصلي داکيومنتت هست )
8.مدار رو چک ميکنه اگه ايراد داشته باشه ارور ميده و اگه ايراد نداشته باشه مينويسه ال ماکرو ... نميدونم چي چي که يادم نيست .
9.دکمه اکسيوت (اگه اشتباه ننوشته باشم ) رو ميزني مدارتو وارد فايل پي سي بي ميکنه .که بايد بگم يه دنيايي براي خودش که شما از قطر و ضخامت سيم کشي و سوراخها گرفته تا انتخاب نوع و شکل برد و همه چيز رو ميتوني توش رسم کني در اخر هم ميتوني تري دي کارتي که ساختي رو ببيني .اينو همينطوري گفتم که اگه يدفعه گشادي بهم دست داد و نذاشتم يه چيزي ازش داشته باشي . ببخش بابا برقي که فضولي از خودم در وکردم .يا علي

..hamid..

Registered User
لایک‌ها
0
اینم خوبه
ولی تو صنعت بیشتر از 99 درصد از پروتل اونم ورزن 99 استفاده می کنند

تایید میشه.تو جمهوری غیر ازپروتل ببرید براتون pcb نمیزنند

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
فقط دفی جان به نظرت فیلم بهتر نیست ؟
فشردش بکنبم حجمشم کمتر میشه

فکر کنم تو متن و تصویر باید دم به دم هی تصویر بذاریم که کار سخت میشه ؟
راستش شما قراره ياد بدين. اگه ميتوني حجمش رو كم كني و يا مثلا توي چند قسمت آموزش بدي خوبه. :)

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
ارسلان جان ممنون از توضيحات خوبت. :)
راستش من خواستار باز كردن بيشتر مباحث طراحي PCB هستم. از طراحي يه مدار ساده توي پروتل گرفته تا وارد كردن اون توي برنامه طراحي PCB و سپس انتخاب اندازه ها و سايزها و....

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
سلام
اگه میشه لینک دانلود پروتل 99 اس ای رو بزارید
ممنون

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از JuJu :
سلام
اگه میشه لینک دانلود پروتل 99 اس ای رو بزارید
ممنون
لينك دانلود؟!!
175.gif

سي دي اون رو اگه بخرين خيلي بيشتر به نفعتون هست ها..

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
لينك دانلود؟!!
175.gif

سي دي اون رو اگه بخرين خيلي بيشتر به نفعتون هست ها..

بله حجمش در حدود 100 مگ هستش
بهتره که از سی دی تهیه اش کنین
:)
در ضمن تو سی دی برنامه های دیگه ای هم هستش
که میتونین ازشون استفاده کنین

nanoware

Registered User
لایک‌ها
1
سلام به همه!
ميدونم اين تاپيك مال پارساله، نخواستم تاپيك جديد وا كنم
مشكل من اينه تو عمرم واسه اولين و ايشالّا آخرين بار تو عمرم ميخوام يه PCB بزنم. بردم 7 8 تا IC و تعدادي هدر و جامپر داره. من شماتيك رو تو ISIS پروتئوس كشيدم و آوردمش تو ARES پروتئوس و AutoRoute و طراحي PCB تموم شد. از اونجايي كه بازار اين مملكت فقط protel (و اون هم ورژنهاي عهد بوق) رو ميشناسن، فايل منو قبول نميكنن. BMP. هم كه ميدم قِر ميان و يه چيزايي ميگن كه من نميفهمم. حالا اومدم سراغ DXP2004 و ميبينم كه همه چي يادم رفته. آخه 3 4 سال پيش از اين كارا ميكردم. نميتونم ICهامو از تو Libraryاش پيدا كنم. تعداد فايلاي LIB زياده و سرچ خود DXP هم كه پيداش نميكنه(عجب سرچ بيخودي داره، آدم با پروتئوس كه كار ميكنه ميفهمه!).
نشستم تو DXP دارم pcb رو ميكشم ولي نه جالب شده و نه اينكه مطمئنم دارم درست ميزنم. آخه من قبلا شماتيك ميكشيدم ميبردم تو pcb و بعد AutoRoute و آخرشم 3D. ولي الآن نميدونم چطوري NetList تعريف كنم.
حالا اصل مطلب:
راهي وجود داره كه خروجي ARES پروتئوس يا BMP رو به فايل پروتل تبديل كرد؟
اين bmp2pcb converter رو امتحان كردم افاقه نكرد. وقتم هم خيلي كمه. دوستان بازاريمون هم دست مارو گذاشتن تو پوست گردو.
يه شيرپاك خورده اي بياد و يه F1 اي بكنه، ايشالا كه جبران كنيم.
سرتونو دد آوردم
شب خوش

بالا