برگزیده های پرشین تولز

طريقه چيدن سيم هاي كابل شبكه

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام دوستان
من قبلا با يه سيستم شبكه كرده بودم . بدون سويچ
بعد با يه سيستم ديگه هم شبكه كردم اونم بدون سويچ
بعد سويچ كه گرفتم اينا رو به هم وصل كردم جواب داد
حالا يه كابل ديگه گرفتم كه نميدونم بايد ترتيب دو سر سيم هاي اون چطوري باشه
اين سيم رو هر دو سرش رو مثل هم درست كردم ولي درست نشد
به نظر شما ترتيبش بايد چطوري باشه ؟

mahdi206

Registered User
لایک‌ها
5
به نقل از MSN_Golden :
سلام دوستان
من قبلا با يه سيستم شبكه كرده بودم . بدون سويچ
بعد با يه سيستم ديگه هم شبكه كردم اونم بدون سويچ
بعد سويچ كه گرفتم اينا رو به هم وصل كردم جواب داد
حالا يه كابل ديگه گرفتم كه نميدونم بايد ترتيب دو سر سيم هاي اون چطوري باشه
اين سيم رو هر دو سرش رو مثل هم درست كردم ولي درست نشد
به نظر شما ترتيبش بايد چطوري باشه ؟
به اين دو تا عكس خوب دقت كن!
اگه از هاب يا سوييچ استفاده ميكني اينطوري بايد ببندي:

cabst.jpg

اگه هم دو تا سيستم رو مستقيم به هم وصل ميكني (بدون دخالت هاب يا سوييچ) اينطوري بايد ببندي:

cabcr.jpg

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
خب من الان دارم دو تا كابل Cross Over دارم
که اینا رو به Switch وصل میکنم
و کار هم میکنه
فکر میکنید مشکلی هست ؟
-------------------------------------
حالا مشکل من اینه که یه نفر دیگه هم به صورت Cross Over به سوئیچ اضافه میکنم
حالا این سیستم نه با Switch کار می کنه نه موقعی که به سیستم وصل میشه
چون دو حالتشو هم امتحان کردم یهنی دو بار سوکت زدم
کابل من الان 46 متر . فکر میکنید مشکلی ایجاد کنه ؟
به نظر شما مشکل کجاست ؟

ilamisp

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
طریقه چیدنش راحته : نارنجی سفید- نارنجی. سبز سفید. آبی . آبی سفید. سبز. قهوه ای سفید. قهوه ای

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
:blink:
جوابه سئوالم چي شد ؟

mirzabeygij

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
(==========حالا مشکل من اینه که یه نفر دیگه هم به صورت Cross Over به سوئیچ اضافه میکنم
حالا این سیستم نه با Switch کار می کنه نه موقعی که به سیستم وصل میشه
چون دو حالتشو هم امتحان کردم یهنی دو بار سوکت زدم
کابل من الان 46 متر . فکر میکنید مشکلی ایجاد کنه ؟
به نظر شما مشکل کجاست ؟=======)
به نقل از mahdi206 :
به اين دو تا عكس خوب دقت كن!
اگه از هاب يا سوييچ استفاده ميكني اينطوري بايد ببندي:

cabst.jpg

اگه هم دو تا سيستم رو مستقيم به هم وصل ميكني (بدون دخالت هاب يا سوييچ) اينطوري بايد ببندي:

cabcr.jpg

اگر به شکلی که mehdi206 فرستاده نگاه كني مي فهمي
send , recive هاشون با هم فرق مي كنه يك كابل مشكل نداره ولي اگر بخواهي دوتا رو وصل كني مشكل دار مي شه

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
من كابل Cross رو درست کردم با تغیرات 1 بجای 3 و 2 بجای 6
کابل به ظاهر درست بود ولی کار نمیکرد . حتی وقتی کابلو بردم مغازه با دستگاه تستش کرد درست بود
اما طرف گفت این سیم ها آلیاژاش با هم فرق میکنه و باید حتما به ترتیب رنگش باشه
ایا این صحت داره ؟
------------------------------
به هر حال کابل درست شد
ولی همه میگن واسه کامپیوتر به سویچ باید از کابلی استفاده کنی که دو سرش مثله همه
اما من دارم از کابل Cross واسه این کار استفاده میکنم و جواب هم میده
این جریانش چیه ؟

gol66

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از MSN_Golden :
من كابل Cross رو درست کردم با تغیرات 1 بجای 3 و 2 بجای 6
کابل به ظاهر درست بود ولی کار نمیکرد . حتی وقتی کابلو بردم مغازه با دستگاه تستش کرد درست بود
اما طرف گفت این سیم ها آلیاژاش با هم فرق میکنه و باید حتما به ترتیب رنگش باشه
ایا این صحت داره ؟
------------------------------
به هر حال کابل درست شد
ولی همه میگن واسه کامپیوتر به سویچ باید از کابلی استفاده کنی که دو سرش مثله همه
اما من دارم از کابل Cross واسه این کار استفاده میکنم و جواب هم میده
این جریانش چیه ؟

آره جواب می ده مشکلی هم برات پیش نمی یاد اما استانداردش باید دو سرش یکی باشه
چون تو سرعت انتقال تاثیر می زاره

:)

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
اتفاقا سرعتشم خيلي خوبه و حتي شايد از قبل بهتر :D
ولي يك مشكلي كه فعلا هست . البته نميدونم از كابل ها ي يا مشكل نرم افزاريه اينه كه
از سه تا كامپيوتر 2 تا از اونا تو Workgroup میاد و اون یکی دیگه نمیاد
حتی وقتی به این صورت اسمه کامپیوتر رو میزنم هم نمیاد Computer Name\\
اما حالا اگه بجای اسمه کامپیوتر IP طرف مقابل رو بزنم وارد سیستم میشه و با سرعت خوبی هم کار میکنه
حالا فکر میکنین مشکل از کدوم باشه ؟
-------------------------------
ولی از خود کسی که ازون کابل خریدم این جریان کابل Cross واسه Switch رو گفتم . گفت غیر ممکنه و جای Send , Recive با هم فرق میکنه و اصلا جواب نمیده

aenemamir

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دو تا سوال :
1. اگه توي straight جاي پين هاي 8 و 1 ، 2 و 7 و ... يعني اينكه درست بر عكس سيم ها رو بچيني چه اتفاقي مي افته ؟ تو cross چه طور ؟
در اصل منظورم اينكه اگه سيم ها رو از بالا به پايين يا از پايين به بالا بچينيم مشكلي پيش مياد ( اي بابا يعني اينكه پين 1 رو بالايي بگيري يا پاييني فرقي ميكنه ؟)

2. اگه توي مدل cross جاي سيم هاي آبي / آبي سفيد و قهوه اي / قهوه اي سفيد با هم عوض بشه مشكلي پيش مياد ؟ چون من به همچين موردي بر خورد كردم كه درست كامپيوتر ها (دو تا كامپيوتر) با هم connection بر قرار نمي كنن ... (به اين دليل گفتم كه چون سيم هاي قهوه اي و آبي جزو سند و ترنسميت محسوب نميشن)

gol66

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از MSN_Golden :
اتفاقا سرعتشم خيلي خوبه و حتي شايد از قبل بهتر :D
ولي يك مشكلي كه فعلا هست . البته نميدونم از كابل ها ي يا مشكل نرم افزاريه اينه كه
از سه تا كامپيوتر 2 تا از اونا تو Workgroup میاد و اون یکی دیگه نمیاد
حتی وقتی به این صورت اسمه کامپیوتر رو میزنم هم نمیاد Computer Name\\
اما حالا اگه بجای اسمه کامپیوتر IP طرف مقابل رو بزنم وارد سیستم میشه و با سرعت خوبی هم کار میکنه
حالا فکر میکنین مشکل از کدوم باشه ؟
-------------------------------
ولی از خود کسی که ازون کابل خریدم این جریان کابل Cross واسه Switch رو گفتم . گفت غیر ممکنه و جای Send , Recive با هم فرق میکنه و اصلا جواب نمیده
من یه بار از اتصال کراس برای سوئیچ استفاده کردم چند تا فایل اچ تی ام ال بود با پوشه وقتی اشتراک گذاشتم از اینور که گرفتم اصلا عکسی تو پوشه ها نبود و اچ تی ام ال رو هم برام نیاورد

aenemamir

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
داداش سوال ما رو هم جواب بدين ...

MSN_Golden

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
آقا الان ديگه رديفه رديفه
الا من 4 تا سيستم رو با كابل كراس وصل كردم هيچ مشكلي نداره
سرعتشم خيلي خوبه
اينترنت هم اشتراك ميشه گذاشت
و همه چي
فقط موندم اينا چرا ميگن كابل حتما بايد دو سرش مثل هم باشه ؟

ramin_mat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من مشکل در نصب دوتا سوئیچ به هم دارم در workgroup هر طبقه سیستم ها همدیگر رو میشناسند ولی در نصب دوتا سوئیچ به همدیگه طبقه پایین بالا رو و بالا پایین رو نمیشناسه ایراد در چیدن سیمی که از سوئیچ پایین به بالا رفته دارم . چطوری بچینم ؟ :wacko:

NetworkMan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام خدمت همه دوستان
موقعي كه دو سيستم مي خواهند با همديگه ارتباط كامل داشته باشند از هر دو پورت فرستنده و گيرنده شون استفاده مي كنند و واضحه كه اطلاعاتي كه يك طرف مي فرسته را ديگري بايد دريافت كنه و بالعكس . كابل كراس كابلي هست كه چيندمان سيمهاي آن به شكلي هست كه جاي گيرنده يك طرف را به فرستنده طرف مقابل وصل ميكنه و بالعكس در صورتي كه كابل استرايت گيرنده يك طرف را به گيرنده طرف مقابل وصل ميكنه و همينطور فرستنده ها را به هم وصل ميكنه . براي درست كردن كابلهاي كراس و استرايت دو تا استاندارد وجود داره كه دوست عزيزمون Mahdi يكي از اين استانداردها را نشون دادند و ميتونيد ببيننيد كه هر رنگي به چه پيني بايد وصل بشه . در كابلهاي UTP CAT5 فقط 4 پين 1و2و3و6 در انتقال موثرند كه 1و2 يك زوج و 3و6 زوج ديگرند شما براي درست كردن كابلهاي كراس و استرايت ميتونيد رنگهاي استاندارد را بكار نبريد و چيندماني دلخواه براي خودتون داشته باشيد و تنها چيزي كه بايد دقت كنيد اينه كه در كراس فرستنده به گيرنده مقابل و بالعكس وصل بشه ( يعني پينهاي 1و2 به 3و6 و بالعكس) و در استرايت فرستنده به فرستنده و گيرنده به گيرنده ( يعني پينهاي 1و2 به 1و2 و پينهاي 3و6 به 3و6) . خوب حالا ميمونه كاربرد هر يك از اين كابلها چيه . وقتي شما دو سيستم را مستقيما به هم وصل ميكنيد چون اطلاعاتي كه يك طرف مي فرسته را ديگري بايد دريافت كنه و بالعكس و اين وسط هيچ دستگاه ديگري نيست پس واضحه كه بايد از كابل كراس استفاده كرد و استرايت جواب نميده . منتها اگر بين اين دستگاهها هاب يا سوئيچ قرار بگيرند مساله فرق ميكنه . هاب و سوئيچ مدار داخليشون به گونه اي هست كه جاي فرستنده و گيرنده بين پورت ورودي و خروجي عوض ميشه بنابراين اگر سيستمها با كابل استرايت به سوئيچ وصل بشند چون در داخل سوئيچ جاي گيرنده و فرستنده عوض ميشه بنابراين بين دو سيستم در كل جاي گيرنده و فرستنده يك بار عوض شده و بتابراين سيستمها به راحتي با هم تبادل اطلاعات ميكنند . اگر سيستمها به جاي كابل استرايت با كابل كراس به سوئيچ وصل شوند در كل بين سيستمها 3 بار جاي فرستنده و گيرنده عوض خواهد شد و چون اين عدد فرد است در نتيجه در نهايت جاي فرستنده و گيرنده بين دو سيستم عوض شده و دو سيستم به راحتي با هم تبادل اطلاعات خواهند كرد ( اين حالتي است كه دوستمون MSN از آن استفاده كردند) ولي اگر يك سيستم با كابل استرايت به سوئيچ وصل بشه و ديگري با كابل كراس در نهايت بين دو سيستم 2 بار جاي گيرنده و فرستنده عوض ميشه و اين يعني اينكه جاي گيرنده و فرستنده در اصل عوض نشده و در نتيجه دو سيستم نخواهند توانست با هم ارتباط برقرار كنند . پس هر گاه بين دو سيستم كابلها به گونه اي قرار بگيرند كه جاي گيرنده و فرستنده مضارب زوجي عوض بشوند دو سيستم امكان تبادل اطلاعات نخواهند داشت و اين تنها نكته اي است كه بايد مورد دقت قرار بگيرد.
پس MSN عزيز اميدوارم جواب سوال شما روشن شده باشه . اميدوارم جواب دوستمون aenemamir هم روشن شده باشه اگر هنوز ابهامي هست بفرمايند . و اما دوستمون ramin هم دقت بفرمايند كه وقتي دو هاب يا دو سوئيچ را از طريق پورتهاي معمولشون به هم وصل ميكنند حتما بايد از كابل كراس استفاده كنند تا سوئيچها بتوانند با هم تبادل اطلاعات داشته باشند مگر اينكه هاب يا سوئيچ پورتي به نام UPLINK داشته باشه كه چون اين پورت خودش يكبار جاي فرستنده و گيرنده را عوض ميكنه در نتيجه براي اتصال پورت UPLINK يك سوئيچ به پورت معمولي سوئيچ ديگر بايد از كابل استرايت استفاده كرد .
MSN عزيز حرف اون مغازه دار در مورد ترتيب رنگها و آلياژ سيم را هم جدي نگير .

moto_f

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام من یک سوئیچ و یک هاب سوئیچ دارم اون ها رو هم به صورت کراس و هم به صورت استرایت به هم وصل کردم اما باز هم جواب نداد.
البته هاب سوئیچ من پورت UPLINK داره من نمی دونم باید به اون وصل کنم یا نه یا از یک نوع خاص کابل و رنگ بندی باید استفاده کنم
لطفاْ منو راهنمایی کنین .
ممنونم .

بالا