برگزیده های پرشین تولز

علی حاتمی

reza_d

Registered User
لایک‌ها
26
با سلام
برای یکی از دوستان عزیز که فیلم جعفر خان از فرنگ برگشته رو از من خواسته بود فیلم رو تهیه کردم و خواستم برای چک کردن کیفیت یک مقدار از فیلم رو ببینم نشون به اون نشون که تا آخر فیلم رو دیدم و کاملا از وقتی که صرف دیدن این فیلم کرده بودم راضی بودم.
کلا من آدمی هستم که خیلی کم فیلمی میتونه منو تا آخر پای خودش نگه داره و گذشته از اون کمتر فیلمی هست که حتی تا آخر دیده باشمش و راضی شده باشم کامل, ولی سر این یکی موضوع فرق میکرد و واقعا عالی بود.

خواستم این تجربه رو با دوستان اینجا مطرح کنم تا ببینم نظر شما چیه

PS : دقیقا همین تجربه رو سر فیلم Prestige نولان داشتم و عاشق کارهای کریستوفر نولان شدم

reza_d

Registered User
لایک‌ها
26
علی حاتمی (۲۳ مرداد ۱۳۲۳ در تهران - ۱۵ آذر ۱۳۷۵ در تهران) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس بود. حاتمی در جایی متولد شد شبیه همان جایی که رضا خوشنویس در هزاردستان به ‏مفتش آدرس می‌دهد؛ خیابان شاهپور، خیابان مختاری، کوچهٔ اردیبهشت.‏ او دانش‌آموخته از دانشکده هنرهای دراماتیک است. علی حاتمی حداقل ۱۵ فیلم بلند سینمایی و مجموعهٔ تلویزیونی ساخته‌است.‏

اولین اثر سینمایی حاتمی در سال ۱۳۴۸ با عنوان حسن کچل ساخته شد و آخرین فیلم نیمه‌تمامش با نام جهان پهلوان تختی که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های سینمایی او بعد از مجموعهٔ هزاردستان بود، به علت مرگ ناشی از بیماری سرطان نافرجام ماند. پس از مرگش نیز دو فیلم مبتنی بر هزاردستان با تدوین واروژ کریم‌مسیحی (به نام‌های کمیتهٔ مجازات و طهران، روزگار نو) ساخته شد.

لیلا حاتمی و زری خوشکام، هنرپیشگان سینما، فرزند و همسر علی حاتمی هستند.

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

reza_d

Registered User
لایک‌ها
26
زری خوشکام یا زهرا حاتمی (زادهٔ :۱۳۲۶ خورشیدی در تهران)، بازیگر زن سینما و تلویزیون در سالهای قبل از انقلاب، همسر علی حاتمی کارگردان برجسته سینما و مادر لیلا حاتمی بازیگر و ستاره کنونی سینمای ایران است.

عمدهٔ فعالیتهای سینمایی او به دو سال آغازین فعالیتش در سینما یعنی سالهای ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ باز می‌گردد. در این سالها وی گرچه در فیلمهای هنری و مطرحی همچون آدمک (ساخته خسرو هریتاش) و تپلی (ساخته رضا میرلوحی) و خواستگار(ساخته علی حاتمی) ایفای نقش کرد، اما در مجموع با توجه به شرایط سینمای ایران در آن روزها و اشاعهٔ س-ک-س و خشونت در آن، معرّف کاراکتری خاص بود. این کاراکتر او پس از ازدواجش با علی حاتمی دگرگون شد و از آن پس حضور او در سینما کمرنگ گردید. در سالهای بعد از انقلاب نیز، وی با نام زهرا حاتمی تنها در معدود فیلمها و سریالهایی حاضر شد که به نوعی با همسر و خانواده اش در ارتباط بودند. او هم اکنون ساکن تهران است و امور مربوط به آثار همسر مرحومش را به دقت پی گیری می‌کند.

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بالا