برگزیده های پرشین تولز

فارماکولوژی و اطلاعات دارویی

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
ترامادول چجوری سرتونین و اپی نفرین رو زیاد میکنه تو مغز؟

newspub

Registered User
لایک‌ها
30
سیتالوپرام (Citalopram یا Celexa) ضدافسردگی و از خانواده داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) میباشد. این دارو با افزایش ترشح سروتونین، ماده شیمیایی طبیعی که به حفظ تعادل مغز کمک می کند، به بهبود مشکلات روانی از جمله افسردگی کمک می نماید.

موارد مصرف سیتالوپرام
سیتالوپرام عموما برای درمان افسردگی استفاده می شود. سایر موارد مصرف این دارو را می توان درمان اختلال وسواسی جبری، اختلال ترس، سندرم ملال پیش از قاعدگی، اختلال اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات خوردن، الکلیسم و هراس اجتماعی تجویز می شود. این دارو در موارد دیگری نیز بسته به نظر پزشک تجویز می شود.

تداخلات دارویی سیتالوپرام
هیچکدام از داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین از جمله سیتالوپرام را نباید با داروهای اکسیداز تک آمین از قبیل ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، فنلزین (phenelzine)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)، سیلیجیلین (selegiline) و پروکاربازین استفاده نمود. ترکیب این داروها با یکدیگر باعث گیجی، فشارخون بالا، لرزش و بیش فعالیمی شود. اگر لازم به تغییر درمان از سیتالوپرام به این داروها و یا برعکس می باشد، باید بین قطع مصرف و شروع مصرف داروی دیگر 14 روز فاصله باشد. تریپوتوفان، یک مکمل غذایی معمول، زمانیکه با سیتالوپرام مصرف می شود باعث سردرد، تهوع، تعریق و سرگیجه می شود. لاینزوئیلید (Linezolid) و متیلین آبی تزریقی نیز نوعی اکسیداز تک آمین بوده و نباید به همراه سیتالوپرام مصرف شود.

مصرف داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) با آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و یا داروهای رقیق و یا غلیظ کننده خون باعث افزایش خطر خونریزی بخش فوقانی دستگاه گوارش می شود.

مصرف دربارداری و شیردهی
قرارگرفتن جنین در برابر سیتالوپرام در سه ماهه سوم بارداری می تواند باعث عوارضی شود. سیتالوپرام از طریق شیر وارد بدن نوزاد می شود و در کودکانیکه با شیر مادران تغذیه می شوند، می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی گردد.

عوارض جانبی مصرف سیتالوپرام
شایع ترین عوارض و آثار جانبی همراه با سیتالوپرام شامل تهوع، خشکی دهان، تعریق زیاد، سردرد، لرزش، خواب آلودگی و مشکل در به خواب رفتن می باشند. عموما 1 نفر از هر 5 یا 6 نفر یکی از این عوارض را تجربه می نمایند. همچنین سیتالوپرام می تواند باعث اختلال جنسی شود. بعضی از افراد هنگام قطع مصرف دارو علایمی حس می نمایند. علایم ناشی از قطع مصرف دارو شامل سرگیجه، سوزن سوزن شدن، خستگی، خواب های آشفته، کج خلقی و عصبانیت می باشد.

اخطارهای مصرف داروهای ضدافسردگی و سیتالوپرام
داروهای ضدافسردگی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها ازقبیل افسردگی و سایر بیماری ها و اختلالات روانی و خلقی مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها به افراد برای بهبود حالشان و کمک به پیشگیری از افکار و اقدامات آسیب رسانی بخود و خودکشی کمک می نمایند. بااینحال تحقیقات نشان می دهند که تعداد کمی از افراد (معمولا آنهایی که زیر 25 سال دارند) بعد از مصرف قرص های ضدافسردگی، ممکن است افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی آنها بدتر شده و یا افکار خودکشی به آنها دست داده و یا حتی اقدام بخودکشی نمایند، بنابراین لازم است همه افراد (بخصوص افراد زیر 25 سال) حتی آنها که سیتالوپرام را برای بیماری های غیر از افسردگی استفاده می کنند، با پزشک خود درباره خطرات و مزایای داروهای ضدافسردگی مشورت نمایند. درصورت حس کردن اینکه حال خود و یا فرزند تحت نظر شما بدتر شده و یا احساس خودکشی و یا آسیب رساندن به خود و یا فرزندتان که در حال مصرف دارو است، دست داد، سریعا به پزشکتان مراجعه نمایید. در حین مصرف دارو فرد مصرف کننده و یا خودتان را تحت نظر داشته باشید.

این مطلب فقط برای اطلاع عمومی بوده و بمنظور استفاده پزشکان بوده، استفاده از آن برای خوددرمانی و یا قطع مصرف دارو مجاز نیست و مصرف و یا قطع مصرف دارو فقط با تصمیم پزشک ممکن می باشد. استفاده خودسرانه هرنوع دارو از جمله داروهای ذکر شده می تواند خطرات جبران ناپذیری بهمراه داشته و باعث وخامت بیماری شود.

منیع: سیتالوپرام چیست؟ عوارض و موارد استفاده آن کدام اند؟

barool

Registered User
لایک‌ها
2,863
سلام
عوارض سوما چی هست ؟
ممنون
سلام دوست عزیزم
سوما یا به عبارت درس تر سوماتوپرین هورمون هیپوتالاموس و هیپوفیزه . دقت کرده باشی توی بدنسازی استفاده زیادی میشه برای رشد عضله ها. در ضمن با پیرشدن ترشحش کم تر میشه. مورد استفادشم که با این حرفا مشخصه : افزایش رشد عضله ، افزایش رشد قد و رشد بدن به کار میره.
اما بعضی وقتا ممکنه که سوماتوپرین باعث کم ترشح شدن انسولین بشه و باعث دیابت بشه. موارد دیگه هم مثل بزرگ شدن کلیه و افزایش حجم قلب یا هیپرتیروییدی بشه.

barool

Registered User
لایک‌ها
2,863
سلام دوستان

كساني كه سرطان معده دارن چه داروهايي مصرف ميكنن؟
قيمتشون و دسترسي به داروها چگونه هست در ايران؟
سلام روز بخیر
سرطان ها کلا با روش شیمی درمانی یا عمل جراحی و برداشتن تومور درمان میشن. همراه با شیمی درمانی رادیوتراپی هم کمک کنندست. برای درمان سرطان معده به صورت خوراکی هم ،پیاز ،سیر ، ویتامین b وe و ه م چنین چای سبز کمک کنددست برای کوچیک شدن اندازه و کشتن این سلول های سرطانی.
از لحاظ دارو هم Herceptin برای درمان سرطان سینه و معده نقش زیادی داره.

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
من برای درد مچ دست یه پماد منتول سالیسیلات گرفتم که خب بد نبوده، اما بوی ویکس می ده. می خوام بدونم این بو مال منتول هست، یا نه؟ اگر متیل سالیسیلات می گرفتم هم همین بو رو می داد؟ پیروکسیکام تقریبا بی بو هست، اما خاصیتی هم ازش ندیدم. ژل دیکلوفناک چی؟ بی بو هست؟ بهتر از سالیسیلات ها جواب می ده برای کشیدگی تاندون مچ دست یا نه؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
یه سرچی کردم، مثل این که متیل سالیسیلات هم همین بو رو می ده. دیکلوفناک هم احتمالا مثل پیروکسیکام فقط بوی الکل بده. فقط یکی از اساتید نظری نداره که کدوم بهتره؟ برم روی خودم آزمایش کنم ببینم دیکلوفناک چطوریه. :D

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418
یه سرچی کردم، مثل این که متیل سالیسیلات هم همین بو رو می ده. دیکلوفناک هم احتمالا مثل پیروکسیکام فقط بوی الکل بده. فقط یکی از اساتید نظری نداره که کدوم بهتره؟ برم روی خودم آزمایش کنم ببینم دیکلوفناک چطوریه. :D
منتول و متیل و رزماری و ویشکا و ویکس و آیس مینرال و دپی و مارینتول همه تقریبا بوی یکسانی دارند
دیکلوفناک و پیروکسیکام و ایبوبروفن بی بو هستند
اما کدام بهتر هستند!
همگی تا حدودی تاثیر یکسانی دارند

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418
سلام.
چطور سطح آهن رو توی خون کاهش بدیم؟ (با دارو)
البته هدف اصلی کاهش هموگلوبینه! برای کسی که هموگلوبینش زیادی بالاست.
دسفرال سطح آهن رو کاهش می ده اما دارویی نیست که همینطور راحت قابل استفاده باشه

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
خون بدی هموگلوبین کاهش پیدا نمی کنه؟

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418
دستکاری سطح سرمی آهن خون یه مبحث فوق تخصصیه
کار فوق تخصص خون و انکولوژیه
بر عکس تامین کمبود آهن- کاهش آهن خون دردسر زیادی داره

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
متاسفانه هیچ بروشوری با این پماد منتول سالیسیلات (منتودیک) ارائه نمی شه. بعد از دو بار مصرف، دیدم در حمام پوست قسمت مچ دست به شدت در حال ورقه ورقه شدن هست. خوشبختانه دو روز بیشتر مصرف نکردم، اگر نه احتمالا الان دیگه مچ دستم پوست نداشت. بعد یادم اومد سالیسیلات و آسپرین ها و هر چیزی که اسید سالیسیلیک داشته باشه لایه بردار قوی هست. به هیچ وجه درست نیست یه همچو چیزی رو به عنوان یه درمان دراز مدت به کار برد، ولی اصل قضیه مشکل داره، چون معمولا درمان کشیدگی های تاندون یه درمان دراز مدت لازم داره. چرا اصلا یه همچو پماد هایی برای این کار تولید می شه واقعا جای سوال داره. :general710:

حسن ياور

Registered User
لایک‌ها
1,263
سیپروفلوکساسین برام تجویز شده ولی هم توهم داشتم هم شبا هذیون میدیدم
حالا که قطع کردم هنوزم شبا نمیتونم راحت بخوابم
آیا عوارضش دائمیه یا بعدن بهتر میشه

farzad.sadeshi4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
467
ببخشید این قرص های اعصاب یا مثلن آرامبخش اینا ممکنه روی تفکرات آتی شخص هم اثر بذاره ؟
من برای خواب یه 2 ماهی هست زولپیدم میخورم
اما احساس میکنم تفکراتم و یکم شخصیتم + نگرشم به افراد و محیط تغییر کرده
ممکنه به خاطر این قرص باشه یا بیخود احساس میکنم؟
من زولپیدم 1 قرص و نصفه ظهر میخورم و یک قرص و نیم هم شبها
کلن 3 تا 5 میل در روز

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
ببخشید این قرص های اعصاب یا مثلن آرامبخش اینا ممکنه روی تفکرات آتی شخص هم اثر بذاره ؟
من برای خواب یه 2 ماهی هست زولپیدم میخورم
اما احساس میکنم تفکراتم و یکم شخصیتم + نگرشم به افراد و محیط تغییر کرده
ممکنه به خاطر این قرص باشه یا بیخود احساس میکنم؟
من زولپیدم 1 قرص و نصفه ظهر میخورم و یک قرص و نیم هم شبها
کلن 3 تا 5 میل در روز
ظهر میخوری چند ساعت روش میخوابی؟
روی قرص بیدار میمونی؟
زولپیدم بیشتر برای اختلالات خواب کوتاه مدت تجویز میشه بر فرض شما از امریکا اومدی اینجا ریتم خوابت ریخته بهم و...
من خودم بیشتر هم استفاده کزدم ولی مشکل من این بود که روش بیدار میموندم
در کل فکر نکنم تاثیری داشته باشه هر چند انتخاب های بهتری هم داری مثل ملاتونین

farzad.sadeshi4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
467
ظهر میخوری چند ساعت روش میخوابی؟
روی قرص بیدار میمونی؟
زولپیدم بیشتر برای اختلالات خواب کوتاه مدت تجویز میشه بر فرض شما از امریکا اومدی اینجا ریتم خوابت ریخته بهم و...
من خودم بیشتر هم استفاده کزدم ولی مشکل من این بود که روش بیدار میموندم
در کل فکر نکنم تاثیری داشته باشه هر چند انتخاب های بهتری هم داری مثل ملاتونین

تقریبن 1.5 ساعت ظهرها بعدش بیدارم
یک حس سرخوشی به آدم میده و یکم جسارت آدمو بیشتر میکنه
راستش ملاتونین گرفتم . ملاتونین باید همه جا تاریک باشه ولی این بخصوص شبا 10 دقیقه بعدش خوابی

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
تقریبن 1.5 ساعت ظهرها بعدش بیدارم
یک حس سرخوشی به آدم میده و یکم جسارت آدمو بیشتر میکنه
راستش ملاتونین گرفتم . ملاتونین باید همه جا تاریک باشه ولی این بخصوص شبا 10 دقیقه بعدش خوابی
جسارت....
درسته وقتی زولپیدم میخوری کارهایی میکنی که در شرایط عادی جراتش رو نداشتی یا فکر میکنی زشته اگه این کار رو بکنم
بهتره اینجوری تفسیرش کرد که زولپیدم باعث اختلال تو سیستم منطقی مغز میشه و شما تصمیماتی که میگیری و یا کارایی که میکنی و حرفایی که میزنی زیاد منطقی نیست.... هذیان گویی نمیاره ولی بر فرض ممکنه یه چیزی که قبلا حکم راز رو داشته براتون بیاین بگید
یک ساعت و نیم کمه برای زولپیدم حداقل چهار ساعت بایذ روش بخوابی وگرنه بیدار بشی جسارتت زیاد شده :-D

farzad.sadeshi4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
467
جسارت....
درسته وقتی زولپیدم میخوری کارهایی میکنی که در شرایط عادی جراتش رو نداشتی یا فکر میکنی زشته اگه این کار رو بکنم
بهتره اینجوری تفسیرش کرد که زولپیدم باعث اختلال تو سیستم منطقی مغز میشه و شما تصمیماتی که میگیری و یا کارایی که میکنی و حرفایی که میزنی زیاد منطقی نیست.... هذیان گویی نمیاره ولی بر فرض ممکنه یه چیزی که قبلا حکم راز رو داشته براتون بیاین بگید
یک ساعت و نیم کمه برای زولپیدم حداقل چهار ساعت بایذ روش بخوابی وگرنه بیدار بشی جسارتت زیاد شده :-D
آره همین دقیقن
مثلن من با رییسمون هیچ وقت جرات نداشتم یه چیزو بگم
اما دوروز پیش بهش زنگ زدم و اون مورد و خواستم
دقیقن آره ازین موارد . منم حس میکنم اینجوره و چون به قول شما زیاد روی بعد از مصرف قرص نمیخابم این نوع جسارت و میاره
آره جسارتم زیاد شده . در ضمن اراده م هم قوی شده . همه کارهایی که مینویسم و انجام میدم جدیدن

seminar

Registered User
لایک‌ها
44
سلام
عارضه یک دارو رو از چه جوری میشه فهمید؟ با اینکه کاربرد و استفاده درمانی شو میدونم!!!
====
مثلا نیتروگلیسرین برای درمان آنژین صدری استفاده میشه، ولی عوارضش چیه؟
آمیو دارون که برای ضدآریتمی استفاده میشه عارضش چیه؟
عارضه بنزودیازپین ها چیه؟

ctcn8311885

Registered User
لایک‌ها
1,168
بالا