برگزیده های پرشین تولز

قدم هایی برای شروع یادگیری برنامه نویسی

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
مقدمه : برای اینکه یه نفر به شما شطرنج یاد بده لازم نیست اون قهرمان شطرنج جهان باشه . ممکنه شما قواعد و بازی شطرنج رو از کسی یاد بگیرید و بعد چند دست بازی همون شخصی رو که به شما شطرنج یاد داد مغلوب کنید (مقلوب کنید ، چطوری نوشته میشه ؟! ) . بنابراین من به عنوان کسی که کمی از برنامه نویسی لذت برده میخوام در حد توانم این بازی رو به خیلی از شما دوستان پاتوقی معرفی کنم .
از اساتید بزرگوار هم میخوام هر جا که اشتباهی نوشتم تذکر بدن تا اصلاح کنم .

تاکید می کنم که اگر دوست دارید راه و روش یادگیری برنامه نویسی از زبان فرد حرفه ای و موفق بشنوید از خوندن ادامه مطالب پرهیز کنید .
سوال اول : اولین قدم برای یادگیری برنامه نویسی چی هست ؟! از کجا باید شروع کرد ؟!
به نظر مهم ترین دلیلی که افراد که تو قدم اول هنگ می کنند اینکه تو اکثر مقالات وب به اونا گفته میشه که قدم اول انتخاب زبان برنامه نویسی است . اما اولین گام آشنایی با مفاهیم برنامه نویسی است . منظور از مفاهیم برنامه نویسی کلماتی مثل الگوریتم ، متغیر ، متد و توابع و .. است . برای من بهترین منبعی یادگیری این مفاهیم کتاب اموزش مبانی برنامه نویسی هنرستان بود ( البته 7 ، 8 سال پیش ) ، همچنین اگر عمری باشه در روزهای آتی من برای هر یک از این مفاهیم در ادامه این تاپیک مثالی می زنم تا کمک کوچکی باشه .

گام دوم : کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنم ؟!
اینکه کدوم زبان برنامه نویسی رو انتخاب کنید برمی گرده به اینکه شما دنبال چی هستید ؟ ! اگر میخواید سایت درست کنید تو ایران و خیلی جاهای دیگه php و Asp.net معمول هستند . حالا سوالی که پیش میاد کدوم یک از اینا بهترن . از زبان علیرضا شیرازی مدیر بلاگفا بخونید :
http://shirazi.blogfa.com/post/198
حتما" کامنت هاشم بخونید .
اما من به عنوان یه اماتورم نظرم این هست که یادگیری Php به بهتر از یادگیری Asp.net هست . اینم در نظر داشته باشید که برای طراحی وب سایت چه asp.net کار کنید چه با Php باید با موارد زیر هم آشنایی داشته باشید :
1- HTML
2-Css
3- جاوا اسکریپت و جی کوئری
4- اجاکس

اگر میخواید برنامه تحت ویندوز بنویسید باید یکی از زبانهای Vb6 ، دلفی ، ++C و #C رو انتخاب کنید . Vb6 که خیلی قدیمی است و امکاناتش به پای سی شارپ نمی رسه . اما به جای اون از Vb.net استفاده میشه که بازار کارش به اندازه سی شارپ تو ایران داغ نیست .
++C نسبت به #C سخت تره اما اگر به مباحث رباتیک و سخت افزاری علاقه دارید ++C انتخاب بهتری است . در نهایت در مورد برنامه تحت ویندوز من به دوستان #C رو پیشنهاد می کنم . به چند دلیل :
1- اول اینکه مایکروسافت ازش حمایت می کنه ( این مورد شامل Vb.net و چند زبان دیگه هم میشه )
2- یادگیری اش نسبتا" راحت تره و قدرت زیادی داره
3- اگر یه زمانی خواستید طراحی سایت با Asp.net یاد بگیرید ، تجربه کاری اتون با #C کمک بزرگی خواهد بود .
4- منابع فارسی بیشتری داره و تعداد افرادی که تو با این زبان کار می کنند زیاد هستند سریعتر جواب سوال اتونو پیدا می کنید.
پی نوشت : در مورد دلفی چیزی نمی دونم !

گام سوم : از منابعی که با خصوصیات شما سازگار است استفاده کنید ! ببنید من اون موقع ها که میخواستم شروع کنم یه کتابی از کتابخونه می گرفتم . نویسنده محترم مثلا" برای اینکه توضیح بده " تابع " چی هست ، در مورد پیدا کردن مساحت مساحت ذوزنقه مثال زده بود . خب این برای یکی مث من که با ریاضی مشکل داشت جذابیت نداشت . تا اینکه من به هر قسمت از کتاب که می رسیدم که از " تمرین اش " خوشم نمیاد تمرین مشابهی برای خودم تعریف می کردم یا پیدا می کردم که جذابیت داشته باشه . مثلا" اگر نویسنده میخواست تابع رو با استفاده از مساحت ذوزنقه بهم یاد بده و من خوشم نمی اومد من از خودم می پرسیدم چطوری می تونم یه تابع درست کنم که اسم کاربر رو بگیره و بهش فحش بده !!

فردا بازم ادامه می دم .هنوز مطالب زیادی مونده ..
__
مطلب روز دوم را در پست شماره 15بخوانید
بحث روز سوم را در پست شماره 19 بخوانید

Last edited:

paeeizan

Registered User
لایک‌ها
4,002
پشتکار - تلاش و تلاش و تلاش ...

mehdeejay2020

Registered User
لایک‌ها
570
دوست عزیز اقدامتون عالیه و قابل تقدیر.من یکی خیلی مشتاقم:general504:

kingPresident

Registered User
لایک‌ها
1,324
پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

پایتون
پایتون

:confused::confused::confused::confused::confused:

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
چطوری میشه ازش نون درآورد؟

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
چطوری میشه ازش نون درآورد؟
والا اینو باس یکی که موفق شده جواب بده اما تو پست های آینده در مورد کسب در آمد ، گرفتن مجوز و اونایی که از این راه نون در اوردن هم می نویسم .

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
پایتون
پایتون

:confused::confused::confused::confused::confused:
به نظرم بهتر بود به جای اون همه پایتون نوشتن ، یه مقدار در موردش توضیح می دادی . در هر حال من مواردی که می نویسم به این مواردی مثل این توجه دارم
1- یک نفر که شروع یادگیری اش با #C هست و بعدا" میخواد پایتون یاد بگیره سریعتر از کسی است که اول پایتون یاد گرفته بعد میخواد سی شارپ یاد بگیره (( به دلیل منابع فارسی و .. )
2- بهتر دونستم در مورد چیزهایی که باهاشون کمی اشنا هستم بنویسم تا چیزی که کمی در موردش شنیدم
3- بازار کار ایران

kingPresident

Registered User
لایک‌ها
1,324
به نظرم بهتر بود به جای اون همه پایتون نوشتن ، یه مقدار در موردش توضیح می دادی . در هر حال من مواردی که می نویسم به این مواردی مثل این توجه دارم
1- یک نفر که شروع یادگیری اش با #C هست و بعدا" میخواد پایتون یاد بگیره سریعتر از کسی است که اول پایتون یاد گرفته بعد میخواد سی شارپ یاد بگیره (( به دلیل منابع فارسی و .. )
2- بهتر دونستم در مورد چیزهایی که باهاشون کمی اشنا هستم بنویسم تا چیزی که کمی در موردش شنیدم
3- بازار کار ایران

برا مزاح بود
100% C# زبان مادر هست عین دوره های شبکه همیشه میگن برو MCITP بعد برو سیسکو در صورتی که هیچ ربطی نداره ولی دوره ی ماکروسافت مفاهیم اولیه رو درست جا مینذازه
تو که انقد بد اخلاق نبودی:general105:

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
برا مزاح بود
100% C# زبان مادر هست عین دوره های شبکه همیشه میگن برو MCITP بعد برو سیسکو در صورتی که هیچ ربطی نداره ولی دوره ی ماکروسافت مفاهیم اولیه رو درست جا مینذازه
تو که انقد بد اخلاق نبودی:general105:
نه با بداخلاقی ننوشتم . تو با فرکانس بد گرفتی اش . من فقط منظورم این بود که یکم در موردش توضیح دادی خوب بود .
البته غم دوری افتک سخته به جان کوشا :D ادمو تلخ می کنه

فلک زده

Registered User
لایک‌ها
2,919
حقیقت امر چند مدت دو ماه سفت سخت نشسته بودم با همه بدبختی برنامه نویسی کار میکردم.
نمیدونم چطو یه هو شل شدم.
همش به این فکر میکردم دیگه برای من خیلی دیر شده برنامه نویسی یاد گرفتن.

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
حقیقت امر چند مدت دو ماه سفت سخت نشسته بودم با همه بدبختی برنامه نویسی کار میکردم.
نمیدونم چطو یه هو شل شدم.
همش به این فکر میکردم دیگه برای من خیلی دیر شده برنامه نویسی یاد گرفتن.
داداش راستشو بخوای این شل و ول شدنت همچین غیر علاقلانه هم نبوده . نمیخوام نا امیدت کنم اما رسیدن به کسب در امد با برنامه نویسی یک پروسه کوتاه مدت نیست مگر در شرایطی خاص !
به هر حال یکی از چیزهایی که انگیزه شد من این تاپیک رو ایجاد کنم اینکه دیدم تو هم علاقمندی

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
روز دوم :
گام چهارم : سایت های مرجع را بشناسید ، هر زبانی که انتخاب می کنید باید بدونید که سایت مرجعی که اون زبان رو آموزش می ده چه سایتی است . استفاده از این سایت های مرجع این حسن ها رو داره : 1- کدهاش استاندارد هستند و توسط بهترین ها نوشته شدند . 2- شما می تونید راحت کدها رو Copy & paste کنید و تست اون کدها و دستکاری اشون مطالب زیادی یاد بگیرید .
سایتی مرجع یادگیری Vb.net و #C و فناوری Asp.net هست Msdn.com می باشد . پس برای یادگیری
#C# : https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa288436(v=vs.71).aspx
حالا فرض کنید که من تو کتاب برنامه می نویسم که میخونم دستور For رو دیدم و میخوام ببینم این For چطوری استفاده میشه . فقط کافیه تو گوگل نوشتم : for c#:msdn
و اولین لینکی که پیدا کردم : https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ch45axte.aspx
البته همونطور که تو سایت msdn می بینید یه سرچ باکس هست که می تونید دستوری یا کلمه ای رو وارد کنید تا راهنمایی مربوط به اون دستور رو مشاهده کنید .
لینک مرجع برای یادگیری وبی دات نت : https://msdn.microsoft.com/en-us/library/sh9ywfdk.aspx
لینک مرجع برای فناوری Asp.net که مربوط به طراحی سایت هست : https://msdn.microsoft.com/en-us/library/9k6k3k4a(v=vs.85).aspx
سایت مرجع برای یادگیری پی اچ پی هم http://php.net هست . تو سرچ باکس این سایت بنویسید For ببنید براتون چی میاره : دی
مرجع یادگیری HTML و دانش هایی که برای طراحی وب لازم هست سایت http://www.w3schools.com/html است که سایت http://www.beyamooz.com ورژن فارسی اون هست که
مهندسین وطنی درستش کردن و کمک خوبی است برای شروع . در پایان بحث امروز میخوام دو لینک دیگه بهتون معرفی کنم

اگر میخواید یک مقاله جامع در مورد مهارتهای که یک طراح وب لازم داره بخونید، کلیک کنید

کدام دوره ویدئویی را به رایگان برات تهیه کنم؟

فردا بازم ادامه می دیم .هنوز مطالب زیادی مونده ..

فلک زده

Registered User
لایک‌ها
2,919
داداش راستشو بخوای این شل و ول شدنت همچین غیر علاقلانه هم نبوده . نمیخوام نا امیدت کنم اما رسیدن به کسب در امد با برنامه نویسی یک پروسه کوتاه مدت نیست مگر در شرایطی خاص !
به هر حال یکی از چیزهایی که انگیزه شد من این تاپیک رو ایجاد کنم اینکه دیدم تو هم علاقمندی

راست میگی من هم دقیقا به همین نتیجه رسیدم مشکل ما اینه که داریم دیر شروع میکنیم اونم در مملکت مثل ایران که از وضعیت سال آینده خودت بی خبری کاملا
من بالغ بر 5 گیگ فیلم آموزشی برنامه نویسی دانلود کردم که بخشی اش هم نگاه کردم و همونجا فهیمیدم خیلی دیره. خیلی دیره!
ولی داداش مشغول به یه کاری ام تا یکماه دیگه ایده ای که دارم رو استارت میزنم سایتش بالا میاد .
اصلا تورو فراموش نمیکنم. فقط دعا کن بگیره بلاشک دستت رو میگیرم. تو رو داداشی یادم نمیره که بد آوردی تو زندگی عین خودم . یه شغل مناسب با درامد خوب برات ردیفه.

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
راست میگی من هم دقیقا به همین نتیجه رسیدم مشکل ما اینه که داریم دیر شروع میکنیم اونم در مملکت مثل ایران که از وضعیت سال آینده خودت بی خبری کاملا
من بالغ بر 5 گیگ فیلم آموزشی برنامه نویسی دانلود کردم که بخشی اش هم نگاه کردم و همونجا فهیمیدم خیلی دیره. خیلی دیره!
ولی داداش مشغول به یه کاری ام تا یکماه دیگه ایده ای که دارم رو استارت میزنم سایتش بالا میاد .
اصلا تورو فراموش نمیکنم. فقط دعا کن بگیره بلاشک دستت رو میگیرم. تو رو داداشی یادم نمیره که بد آوردی تو زندگی عین خودم . یه شغل مناسب با درامد خوب برات ردیفه.
راستش به دعا اعتقادی ندارم ! و چه برای من کاری جور شه ، چه جور نشه شنیدن موفقیت ات و پشت سرگذاشتن هایی که مشکلاتی که داری بی نهایت منو خوشحال می کنه .به همین خاطر برات آرزوی موفقیت می کنم .

فلک زده

Registered User
لایک‌ها
2,919
راستش به دعا اعتقادی ندارم ! و چه برای من کاری جور شه ، چه جور نشه شنیدن موفقیت ات و پشت سرگذاشتن هایی که مشکلاتی که داری بی نهایت منو خوشحال می کنه .به همین خاطر برات آرزوی موفقیت می کنم .

کوچیکم. خیلی دوست دارم و هیچ وقت دوست ندارم مثل اون شب که یه چیز غم انگیز نوشتی غمت رو ببینم.
چون میدونم درد و بدبختی چیه . به خوبی میفهمم با تک تک سلولام که به در بسته خوردن یعنی چی .

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
روز سوم و گام چهارم
نگاهی می اندازیم به مفاهیمی که در همه زبان های برنامه نویسی مشترک هستند و دونستن این مطالب پایه ای تو شروع یادگیری قوت قبلی نیست .
الگوریتم : فرض کنید که دو بطری دارید که هم اندازه هم هستند ، تو یکی از بطری ها نوشابه است و محتوای بطری دیگر آب هست . چطوری می تونید محتویات این دو بطری رو باهم عوض کنید؟!
همانطور که می دونید جوابش ساده است :
1- یک بطری خالی نیاز داریم که هم اندازه بطری نوشابه و بطری آب باشه .
2- نوشابه رو از داخل بطری نوشابه به داخل بطری خالی می ریزیم
3- آب رو از داخل بطری آب ، به بطری نوشابه (که گام دوم خالی شده ) می ریزیم
همین کار ساده ای که بالا انجام دادیم . الگوریتم بود . الگوریتم روش حل یک مساله اس . مثل فرمول تو ریاضی .
نکته ای باید در طراحی الگوریتم برای حل مساله باید بهش توجه کنید اینکه اون الگوریتم یا روشی که برای حل مساله
تو ذهن اتون در نظر گرفتین در زبان برنامه نویسی قابل پیاده سازی باشه . همچنین همیشه برای حل یک مساله الگوریتم های بسیاری هست که شما باید بهترین الگوریتم رو انتخاب کنید . و همه این مهارت ها در طی زمان کسب میشن .
متغیر : فرض کنید میخواید یه برنامه بنویسید از کاربر اسمشو بگیره و بهش سلام بده . به الگوریتم اش توجه کنید :
1- برای کاربر پیغام چاب میشه که " نام خود را وارد کنید : "
2- کاربر نامش را وارد می کند
3- ابتدا کلمه سلام چاب می شود بعد با کمی فاصله از کلمه سلام نامی که کاربر وارد کرده است .

نامی که کاربر وارد می کنه باید تو یک جایی از کامپیوتر ذخیره بشه و این موضوع رو برنامه نویس به کامپیوتر می فهمونه که باید فضایی در نظر گرفته بشه که داخلش مقداری رو ذخیره کرد .

پس متغیر یعنی فضایی از کامپیوتر که بتونیم داخلش مقداری رو ذخیره کنیم . چرا بهش میگن متغییر . به این خاطر که هر بار اجرای برنامه مقدارش تغییر می کنه .

ادامه دارد ..

Last edited:

user6691

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
روز سوم و گام چهارم
نگاهی می اندازیم به مفاهیمی که در همه زبان های برنامه نویسی مشترک هستند و دونستن این مطالب پایه ای تو شروع یادگیری قوت قبلی نیست .
الگوریتم : فرض کنید که دو بطری دارید که هم اندازه هم هستند ، تو یکی از بطری ها نوشابه است و محتوای بطری دیگر آب هست . چطوری می تونید محتویات این دو بطری رو باهم عوض کنید؟!
همانطور که می دونید جوابش ساده است :
1- یک بطری خالی نیاز داریم که هم اندازه بطری نوشابه و بطری آب باشه .
2- نوشابه رو از داخل بطری نوشابه به داخل بطری خالی می ریزیم
3- آب رو از داخل بطری آب ، به بطری نوشابه (که گام دوم خالی شده ) می ریزیم
همین کار ساده ای که بالا انجام دادیم . الگوریتم بود . الگوریتم روش حل یک مساله اس . مثل فرمول تو ریاضی .
نکته ای باید در طراحی الگوریتم برای حل مساله باید بهش توجه کنید اینکه اون الگوریتم یا روشی که برای حل مساله
تو ذهن اتون در نظر گرفتین در زبان برنامه نویسی قابل پیاده سازی باشه . همچنین همیشه برای حل یک مساله الگوریتم های بسیاری هست که شما باید بهترین الگوریتم رو انتخاب کنید . و همه این مهارت ها در طی زمان کسب میشن .
متغیر : فرض کنید میخواید یه برنامه بنویسید از کاربر اسمشو بگیره و بهش سلام بده . به الگوریتم اش توجه کنید :
1- برای کاربر پیغام چاب میشه که " نام خود را وارد کنید : "
2- کاربر نامش را وارد می کند
3- ابتدا کلمه سلام چاب می شود بعد با کمی فاصله از کلمه سلام نامی که کاربر وارد کرده است .

نامی که کاربر وارد می کنه باید تو یک جایی از کامپیوتر ذخیره بشه و این موضوع رو برنامه نویس به کامپیوتر می فهمونه که باید فضایی در نظر گرفته بشه که داخلش مقداری رو ذخیره کرد .

پس متغیر یعنی فضایی از کامپیوتر که بتونیم داخلش مقداری رو ذخیره کنیم . چرا بهش میگن متغییر . به این خاطر که هر بار اجرای برنامه مقدارش تغییر می کنه .

ادامه دارد ..

سلام
دستتون درد نكنه واقعا،خيلى عالى و مفهومى توضيح ميدين.
من تازه ميخوام برم تو كار برنامه نويسى.رشته دانشگاهيم رياضى بوده و ٥ ساله فارق التحصيل شدم و بيكارم.
به نظر شما ويژوال بيسيك رو براى شروع كار انتخاب كنم خوبه؟ آموزشگاه آزاد فنى و حرفه اى رو براى آموزش انتخاب كردم به نظرتون خوبه؟
ميخوام هم تحت وب ياد بگيرم هم موبايل

ميشه هر پيشنهادى داريد رو ارائه كنيد تا قدمهاى اوليه م رو محكمتر و اصوليتر بردارم؟

علاقه زيادى دارم و بازار كارشم ميخوام بدونم چطوره ؟
ميشه خودم براى خودم مؤسسه اى چيزى داير كنم و مشغول بشم؟

سؤال مهمترم اينه كه چه زبانى رو انتخاب كنم تا بتونم يه نرم افزار كاربردى صنعتى -هنرى توليد كنم؟

سپاسگذارم از شما

بالا