برگزیده های پرشین تولز

ما ماهی قرمز نمی خریم

Cyberlife

Registered User
لایک‌ها
624
لطفاً در صورتی ماهی بخرید که شرایط نگهداری بعد از آن را داشته باشید ، مثل آکوآریوم مناسب ، دستگاه تولید هوا

دستگاه تصفیه آب ، بخاری آکوآریوم ، غذای مخصوص و .... که با این کار میتونید از این ماهیهای زیبا چند سال نگهداری

کنید بدون اینکه زندگی اونها رو به خطر بیاندازید و دیگه نیازی به خرید هرساله گلدفیش برای سفره هفت سین ندارید

همینطور این آکوآریوم میتونه زینت بخش منزل شما باشه و در عوض کردن روحیه شما نیز فوق العاده تاثیرگذار است

البته من یک نمونه ماهی گلدفیش مصنوعی توی یک مغازه اسباب بازی فروشی دیدم که برقی بود و حرکات خیلی

طبیعی داشت و قیمتش هم خیلی کم بود که توصیه میکنم برای چند روز عید از این وسیله استفاده کنید

Last edited:

saeed00013

Registered User
لایک‌ها
492
می گن که ماهی قرمزو با ماهی های دیگه آکواریوم باهم نگه ندارین

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,555
لطفاً در صورتی ماهی بخرید که شرایط نگهداری بعد از آن را داشته باشید ، مثل آکوآریوم مناسب ، دستگاه تولید هوا

دستگاه تصفیه آب ، بخاری آکوآریوم ، غذای مخصوص و .... که با این کار میتونید از این ماهیهای زیبا چند سال نگهداری

کنید بدون اینکه زندگی اونها رو به خطر بیاندازید و دیگه نیازی به خرید هرساله گلدفیش برای سفره هفت سین ندارید

همینطور این آکوآریوم میتونه زینت بخش منزل شما باشه و در عوض کردن روحیه شما نیز فوق العاده تاثیرگذار است

البته من یک نمونه ماهی گلدفیش مصنوعی توی یک مغازه اسباب بازی فروشی دیدم که برقی بود و حرکات خیلی

طبیعی داشت و قیمتش هم خیلی کم بود که توصیه میکنم برای چند روز عید از این وسیله استفاده کنید

دلت خوشه ها ما آدمیم از اینا نداریم اونوقت بریم واسه ماهی قرمز این تجهیزات رو بخریم؟

مثل اینه طرف خودش نون خشک بخوره اما واسه سگش غذای مخصوص بخره

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
درسته واسه ایران نیست

اما یه سری رسم و رسوم ها بین فرهنگ ها مبادله میشه ( حالا درست یا غلط ) ...

مثلا همین درخت کریسمس تو یه کتابی خوندم ریشش به ایران باستان بر میگرده ... حالا اونام باید بد و بیراه بگن به ایرانیا ؟ که درختو قطع میکنن و ...

ای بابا چرا بعضی کتابهای ایرانیان ادعا میکنند همه چیز در جهان به ایران باستان بر می گردد؟
فقط مونده بگن لبتاب و آیپد واسه ایرانیان باستان بوده !

reza_badkonaki

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
325

ما اکواریوم داریم منتها مشکل اینجاست که این ماهی قرمز هارو اگه بندازم تو اکواریوم بقیه ماهی ها (بزرگن) تیکه پاره میکنن ماهی قزمزارو !

gnu

Registered User
لایک‌ها
87

نه دوست عزیز اشتباهه
گلد فیش نیازی به این چیزایی که شما گفتید نداره . ماهی گلد فیش از نوع ماهیان سردآبیه که نیاز به بخاری و این چیزها نداره فقط یک پمپ هوا که قیمتش ۳۰۰۰ تومانه بعلاوه غذا دهی مرتب
غذای ایرانی ماهی مخصوص گلدفیش هم قیمتی نداره . نهایتا ۴۰۰-۳۰۰ تومانه یک بستش

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
می گن که ماهی قرمزو با ماهی های دیگه آکواریوم باهم نگه ندارین

ماهی های گلد فیش از نوع ماهی های سردآبی هستن و برعکس ماهی های آکواریومی نمی‌تونن دمای بالا رو تحمل کنن به خاطر همین نباید کنار همدیگه باشن

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
من توصیه نمیکنم ماهی قرمز نخرید چون با توصیه من دنیا عوض نمیشه . در عوض توصیه میکنم اونها رو بخرید و ازشون خوب مراقبت کنید که هم شما از وجودشون لذت ببرید هم اونها تو شرایط بد مغازه ها تلف نشن

اگه از ماهی های قرمز خوب مراقبت بشه حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ سال عمر میکنند و اونقدر بزرگ میشن که باورتون نمیشه !
البته ماهی قرمز توی تنگ زیاد بزرگ نمیشه و باید برای رشدش جای بزرگتری هم داشته باشه

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
ما اکواریوم داریم منتها مشکل اینجاست که این ماهی قرمز هارو اگه بندازم تو اکواریوم بقیه ماهی ها (بزرگن) تیکه پاره میکنن ماهی قزمزارو !

همونطور که گفتم برای نگهداری ماهی قرمز نیاز به آکواریوم نیست و نباید در کنار ماهی های دیگه هم نگهداری بشه ( تو پست های بالا توضیح دادم چرا)
برای نگهداری ماهی قرمز یک تنگ معمولی مناسب سایز ماهی که بتونه راحت توش حرکت کنه و احساس زندانی بودن بهش دست نده + پمپ هوا کافیه
البته غذا دادن روزانه رو هم نباید فراموش کرد . خیلی ها اعتقاد دارن که ماهی قرمز چیزی نمی‌خوره و خود به خود بزرگ میشه ! اینو حتی از زبون یک آکواریومی شنیدم
در صورتی که ماهی قرمز هم مثل بقیه موجودات دیگه برای ادامه حیاتش به غذا نیاز داره و اکثر مرگ و میر ماهی ها به خاطر کمبود اکسیژن و کمبود غذا هستش

Ace...!

Registered User
لایک‌ها
3,083
ای بابا چرا بعضی کتابهای ایرانیان ادعا میکنند همه چیز در جهان به ایران باستان بر می گردد؟
فقط مونده بگن لبتاب و آیپد واسه ایرانیان باستان بوده !

درسته بعضی ها افراط میکنن
ولی بیشتر منظورم اینه که فرهنگ ها با هم رابطه دارن ...

Cyberlife

Registered User
لایک‌ها
624
نه دوست عزیز اشتباهه
گلد فیش نیازی به این چیزایی که شما گفتید نداره . ماهی گلد فیش از نوع ماهیان سردآبیه که نیاز به بخاری و این چیزها نداره فقط یک پمپ هوا که قیمتش ۳۰۰۰ تومانه بعلاوه غذا دهی مرتب
غذای ایرانی ماهی مخصوص گلدفیش هم قیمتی نداره . نهایتا ۴۰۰-۳۰۰ تومانه یک بستش

خیلی خیلی از راهنمایی شما ممنونم ، من همیشه فکر میکردم این ماهی متعلق به آبهای نواحی گرمسیری

و همیشه از آب ملایم برای این ماهی استفاده میکردم و یکجا هم شنیدم که این ماهی توی آب سرد بهتر

زنده میمونه، میشه بگید دمای مناسب آب برای نگهداری از این ماهی باید در چه حدودی باشه ؟

چه نوع غذایی برای گلدفیش مناسبه ؟

Cyberlife

Registered User
لایک‌ها
624
گلدفیش ( ماهی طلایی )

اندازه : حداکثر 25-20 سانتیمتر

اندازه تانک : حداقل 75 لیتر

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما = 19 درجه سانتیگراد – PH = 6.6

تغذیه :

گلد فیش ها تقریباً همه چیز خوارند ، یعنی گیاهان ، حشرات و سایر چیزهای موجود در تانک را می خورند ؛ ولی به عنوان غذای اصلی می توان

از پولکی و لوفاک استفاده کرد و در هفته چند بار آنها را با غذاهای زنده مثل کرم خاکی و یا سبزیجاتی مثل کاهو ، اسفناج و نخود فرنگی تغذیه

کرد . اما هرگز نباید به آنها نان ، بیسکویت و چیزهایی از این قبیل را داد ، چون نمی توانند آنها را هضم کند و سبب ایجاد بیماری شود .

شاید گلدفیش اولین ماهی نگهداری شده در آکواریوم باشد ، بطوریکه آنها را حتی چند هزار سال پیش هم نگهداری می کرده اند . اما اگر در

شرایط مناسب نگهداری شوند تا 20 سال و حتی بیش تر هم عمر می کنند . کشنده ترین کار برای آنها نگهداریشان در تنگ یا سطل است .

اما آنها را می توان حتی بدون بخاری هم نگهداری کرد ولی نیاز به تصفیه کن ضروری می باشد .

برای تزئین تانک آنها هم می توان از سنگ ، مرجان و چوب استفاده کرد . یکی از عادت های آنها حفر کردن شن ها و خوردن گیاهان است که در

تانک آنها نباید از گیاه استفاده کرد ؛ اما تغذیه با گیاهانی همچون کاهو برای آنها ضروری می باشد ، چرا که از ابتلای آنها به یبوست جلوگیری می کند .

زندگی در دریاچه یا حوضچه :

تنها Wild Gold Fish ، Comet و Bristol Shubunkin را می توان در حوضچه یا دریاچه نگهداری و تکثیر کرد ؛ که این گونه ها در چنین مکان هایی

به سرعت رشد کرده و نیاز به مراقبت خاصی ندارند ، بطوریکه حتی در دمای صفر درجه سانتیگراد هم قادر به زندگی هستند . اما چنانچه دمای

محل زندگی آنها کمتر از 10 درجه سانتیگراد باشد ، نیازی به تغذیه ندارند ؛ چرا که در این مواقع گوارش غذاها توسط آنها خیلی کند صورت گرفته

و به سرعت مریض می شوند.

Cyberlife

Registered User
لایک‌ها
624
نحوه نگهداری صحیح از ماهی گلدفیش

این ماهی ها به دلیل عواملی چون وحشی بودن ، دارا بودن قابلیت نگهداری در حوضچه یا دریاچه ، عدم نیاز به دمای خاصی برای آب و مقاومت

بالا در بین ایرانیان بسیار محبوب شده و با نام ماهی قرمز یا ماهی عید معروف شده اند .

نگهداری در تنگ

اگر شما گلدفیش را در تنگ نگهداری می کنید و هیچ وسیله ای برای تامین اکسیژن از قبیل پمپ ندارید ناچار مجبورید هر روز یا هر دو روز یکبار آب

آن را عوض کنید ؛ اما نه به این صورت که آب را بیرون ریخته و تنگ را زیر شیر آب پر کنید . چون آب شهری دارای مقدار زیادی گاز سمی کلر میباشد

پس حداقل ۱۸ ساعت قبل آب را در ظرفی گذاشته تا کلر آن کاملا از بین رود و سپس ماهی را به آن منتقل کنید . برای شستن تنگ هم میتوان از

نمک و مسواک استفاده کرد نه از ریکا و اسکاچ !

تذکر : بهتر است در تنگ از وسایل تزئینی استفاده نکرده و در صورت علاقه می توانید چند گیاه طبیعی در آن قرار دهید .

چند نکته دیگر :

۱- ماهی ای را بخرید که در میانه ی آب حرکت کند . ( اگر در سطوح پایینی باشد امکان بیمار بودن آن زیاد است و اگر در سطوح بالا شنا کند به این

معنی است که در آب آن ماهی اکسیژن کافی وجود ندارد و ممکن است حتی قبل از رسیدن به خانه هم تلف شود . )

۲- اگر حتی یکی ماهی از ماهی های موجود در لگن بیمار بودند ، ماهیتان را از آنجا خریداری نکنید .

۳- در هنگام تعویض آب تنگ هرگز از دست برای گرفتن ماهی ها استفاده نکنید و برای این مورد از یک سبد یا توری نرم استفاده کنید .

۴- در صورتی که ماهی شما بالای آب قرار داشت و روی آب حباب درست کرد نشانه ی اینست که اکسیژن آب کافی نیست و بهتر است آب تعویض

شود . ( به همین دلیل در لگن های پر از ماهی معمولاً ماهی ها به سرعت می میرند . )

نگهداری در آکواریوم

تغذیه : هرگز برای غذا دادن به آنها از خرده های نان ، بیسکویت و … استفاده نکنید و تنها برای تغذیه ی آن ها از غذاهای زنده یا غذاهای خشک

مخصوص آبزیان استفاده کنید . ( همانند لوفاک )

آنها نیاز به دمای خاصی ندارند و در دماهای پایین ( تا ۷ – ۶ درجه سانتیگراد ) هم قادر به زندگی هستند .

توجه : در صورتی که گلد فیش ها در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد نگهداری شوند ، نیاز به تغذیه نداشته ؛ زیرا به دلیل فعال نبودن معده ی آنها در

چنین دماهایی عوامل بیماری و مرگ آنها می شود .

نکته : هر چه دمای آب تانک یا تنگ گلد فیش ها پایین تر باشد ( ۲۰ – ۱۰ درجه سانتیگراد ) به دلیل افزایش اکسیژن محلول در آب ، ماهی ها

شاداب تر می باشند .

تانک گلد فیش ها نیازی به تصفیه کن و آب گرمکن نداشته و تنها در شرایط مختلف باید از یک سوم تا کل آب را تعویض کرد .

تذکر : در ابتدا برای ایجاد سیکل ازت ( چرخه نیتروژن ) نیاز به تصفیه کن دارند .

بیماری : چون آنها معمولاً در دماهای پایین نگهداری می شوند ، به سختی بیمار شده و بیماری شایعی در آنها وجود ندارد .

طول عمر : در شرایط معمولی و نگهداری در آکواریوم تا ۱۲ سال و در شرایط طبیعی درون دریاچه تا ۶۰ سال عمر می کنند .

تکثیر : علائم بلوغ : یک گلد فیش معمولاً پس از یک تا دو سال بالغ شده که تا ۷.۵ سانتیمتر طول دارد . هم چنین باله های لگنی و سینه ای

گلد فیش های بالغ تقریباً به اندازه بدنشان رشد می کند .

نحوه تکثیر : پس از بلوغ ، نر و ماده را دو تا سه هفته از هم جدا کرده و سپس شبانه در یک تانک قرار دهید تا پس از دو تا سه روز جفتگیری و

سپس تخم ریزی کنند .

Kooruki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
منم موافقم ، ماهی پلاستیکی که دوستمون معرفی کردند پیشنهاد خوبیه:D

gnu

Registered User
لایک‌ها
87
خیلی خیلی از راهنمایی شما ممنونم ، من همیشه فکر میکردم این ماهی متعلق به آبهای نواحی گرمسیری

و همیشه از آب ملایم برای این ماهی استفاده میکردم و یکجا هم شنیدم که این ماهی توی آب سرد بهتر

زنده میمونه، میشه بگید دمای مناسب آب برای نگهداری از این ماهی باید در چه حدودی باشه ؟

چه نوع غذایی برای گلدفیش مناسبه ؟

دمای بین ۲۰-۲۵ درجه مناسبه ولی گلدفیش تحمل دمای کمتر رو هم داره . حتی دمای زیر صفر

میتونید از غذاهای مخصوص گلدفیش که تو مغازه های آکواریوم با مارک های تترا ، سرا ، آزوو استفاده کنید
البته میتونید از غذاهای ایرانی هم استفاده کنید ولی غذاهای خارجی کیفیت بهتری دارند .
همینطور میتونید از کرم خونی فریز شده که توی آکواریومی ها میفروشن بهشون بدید که خیلی دوست دارن پروتئین زیادی داره .
همینطور کرم خاکی اگه تونستید بهشون بدید
به هیچوجه هم به ماهیتون نون ندید براش ضرر داره.

من خودم غذای پولکی سرا میدم به گلدفیش هام به همراه میگو خشک . یه وعده میگو یه وعده غذای پولکی خیلی هم دوست دارن و خوب میخورن بعضی وقتا هم کرم خونی میدم

بالا