برگزیده های پرشین تولز

مختصري درباره ROM هاي windows mobile و برخي تغییرات مفيد

nimnab

Registered User
لایک‌ها
0
مختصري درباره ROM هاي windows mobile و برخي تغييرات مفيد
سلام به دوستان عزيز
عرض شود كه از زمان هاي قديم من عادت داشتم به هر مشكلي كه بر مي خوردم اول از همه بهpt يه سر ميزدم و حقيقتا خيلي چيزها ياد گرفتم و يه جورايي مديون بچه هاي اينجام. گفتم شايد اطلاعات ناقصي كه سعي كردم تو اين ترد به زبون ساده بنويسم به درد يكي بخوره!گر چه من تو پاكت پي سي خيلي تبحر ندارم و اگر جايي اشتباه كردم از اساتيد مي خوام اونو اصلاح كنند.:blush::blush:
رام ها شامل چه قسمت هايي هستند؟
به طور كلي رام ها شامل قسمت هاي زير اند:
1-نام دستگاه
مثلا hermes يا wizard يا Breeze يا Oxygen
مشخصاتCID Carrier Id
مثلا Super cid (دستگاه شما به قول معروف هر جاييه!!و با هر رامي كنار مياد!:p) يا qtec يا htc
در مورد CID دوستان به اندازه كافي توضيح دادند!!
3-ورژن رام
4-زبان رام
MainSplash-5اين همون تصويريه كه لحظه ي روشن كردن دستگاه ميبينيد.مثلا تو دستگاه هاي htc آرم اين شركته.
6-subsplashاين هم تصويريه كه چند ثانيه بعد ميبينيد.مثلا تو دستگاه هاي imate بعد از ديدن آرم HTC به عنوان MainSplash آرم آيميت SubSplash خواهد بود و بعد از اون لوگوي ويندوز رو مي بينيد.
7-IPL)initial program load)يه قسمت از bootloader هست و اولين پردازش سيستم كه باعث ميشه سيستم شروع به كار كنه.iplتصاوير اوليه و برنامه هاي سيستم رو براي شروع به كار در حافظه (ram) لود ميكنه .
9-SPL) Secondary Program Load)اين هم يه قسمت از bootloader بر روي دستگاست.همچنين ارتباط دستگاه شما با دستگاه خارجي مثل رايانه ميزي به عهده ي همينه!spl تصوير رام رو از دستگاه خارجي به پاكت پيسي شما منتقل ميكنه و اجزاي مختلف رام رو هماهنگ مي كنه.
9-OS )operating system) كه همون سيستم عامل دستگاه شماست و حجم اصلي رام رو تشكيل ميده.مثلا wm5 يا wm6.در واقع همه ي كارهايي رو كه ما مي كنيم توسط سيستم عامل انجام ميشه.
10-ext rom)extended rom)كه در اون مشخصات CAB هايي كه تو دستگاه نصب شدند رو داره.يعني مشخصات همه ي نرم افزار هايي كه نصب كرديد. با unhide يا unlock كردن Ext ROM نرم افزار ها رو هك مي كنند.
11-مشخصات راديويي يعني همونGSM خودمون!:rolleyes:

در دستگاه هاي مختلف بسته به نوعشون اين مشخصات به صورت هاي مختلف ذخيره شده اما اكثرا مشخصات شماره 5 به بعد به صورت فايل هايي با پسوند nb وجود داره.مثلا:

00_IPL.nb
01_SPL.nb
02_MainSplash.nb
03_SubSplash.nb
04_ExtROM.nb
05_GSM.nb
06_OS.nb

خب حالا اينا به چه درد مي خورد؟؟؟:confused:
جواب اينه كه با دستكاري هر كدوم ميشه به مشخصات مطلوب دست پيدا كرد. به اين كار در اصطلاح cooking ميگند. رام هاي دست ساز چيزاي به درد بخوري هستند و گر چه هنوز نديدم تو مملكت گل و بلبل خودمون كسي از اين كارا بكنه.اميد وارم يه روزي ما هم شاهد رام هاي دستساز خودمون باشيم كه ديگه انقدر منت اين اجانب به خصوص عرب ها رو نكشيم!!!:D
در زير چند نمونه از اين نوع دست كاري ها رو رو رام هاي HERMES توضيح ميدم.نمي دونم رو بقيه ي مدل ها جواب مي ده يا نه.طبق معمول كه همه مسئوليت هيچ چيزو قبول نمي كنند من هم اميدوارم اگه دستگاتون بعد از انجام اين كارا سوخت! به من كمتر فحش بديد!!!:(
خروج فايل هاي nb از فايل nbh:
خب اين سوال برا هر كس پيش مياد كه اين nb ها رو از كجا بيارم.اگه تا حالا رامي روي سيستمتون نصب كرده باشيد ديدي كه رام هاي hermes شامل 2 فايل هستند كه يكي پسوند nbh داره و شامل مشخصات بالاست و ديگري RUU كه حضرت ويندوز برا نصب nbh به اون نياز داره. يه برنامه ي ساده هست كه باهاش nbh ها رو ميشه باز كرد به نام NBHextract

1-تغيير سايز pagepool
pagepool تعداد صفحات كدي هست كه همزمان ميتونه تو رم حاظر بشه.افزايش سايز پيج پول بسيار كار پر صوابيست! هم سرعت دستگاتونو بالا مي بره هم باعث ميشه سيستم هنگ نكنه. مثلا بنده وقتي رو جسجم wm6 نصب كردم گاهي هنگ مي كرد كه اعصابمو به هم ريخته بود. پيجپول4mg,wm6 بود كه وقتي كردم 8 mg زمين تا آسمون فرق كرد.ديگه اصلا هنگ نكرد و اين كار براي دستگاه هايي كه رم 128 دارند به شدت توصيه ميشه.تو بعضي دستگاه ها از طريق برنامه هايي كه اساتيد اينجا توضيح دادند ميشه اين كارو كرد.اما تو hermes ها اين كار فقط با دستكاريه os.nb امكان پذيره.بدين صورت كه os.nb رو با يه برنامه hex editor كه تو اينترنت فتو فراوون ريخته مثلا cygnusfe باز كنيد. و تو اون رشته ي NKKD8 رو سرچ كنيد.2 تا پيدا ميشه.اوني كه به انتهاي فايل نزديك تره رو مد نظر قرار بديد.چند خط پايين تر رشته ي(64000000) رو پيدا كنيد.تو همون خط رشته ي 6000 يا 4000 رو پيدا مي كنيد.اين سايز پيج پولتونه!
attachment.php

چند خط پايين تر:
attachment.php

با تغييرات زير به سايز مطلوب يرسيد:
Change "6000" to "4000" for a 4Mb paging pool
Change "6000" to "8000" for a 8Mb paging pool
Change "6000" to "C000" for a 12Mb paging pool
Change "6000" to "F000" for a 16Mb paging pool
تغيير سايز رو ميتوونيد تو تغيير حافظه دستگاتوون ببينيد.مثلا تو رم wm6128 از اين قراره:
With 4Mb page pool we get a Total Program Memory available of 50.68 Mb, and SPB Benchmark index 347.88.

With 6Mb page pool we get a Total Program Memory available of 48.68 Mb, and SPB Benchmark index 346.03.

With 8Mb page pool we get a Total Program Memory available of 46.67 Mb, and SPB Benchmark index 345.95.

With 12Mb page pool we get a Total Program Memory available of 42.66 Mb, and SPB Benchmark index 348.53.

With 16Mb page pool we get a Total Program Memory available of 39.64 Mb, and SPB Benchmark index 351.26

تعغيير تصوير ابتداي دستگاه:
در hermes با تغيير MainSplash.nb يا SubSplash.nb مي تونيد تصويري رو كه موقع روشن كردن دستگاه ميبينيد عوض كنيد.مثلا من يه كار جواد كردم و عكس خودمو گذاشتم.:whistle:ايجوري هر كس گوشيمو دزديد تا آخر عمرش از ديدن من عذاب وجدان داره!!(البته اگه از اين كارا بلد نباشه!!):f34r:
ابتدا عكس دلخواه و به با سايز 320* 240 و به فرمت BMP 24bit ذخيره كنيد.بعد اين برنامه رو dl كنيد. عكستونو تو nb_image_converter لود كنيد و خروجي رو مثلا به اسم splash.nb تو همون پوشه اي كه برنامه رو extract كرديد.ذخيره كنيد.حالا بريد تو محيط داس (run/cmd) و به پوشه فوق بريد.
(?//cd ?/?/ Hermes_SplashScreen_Pack)
دستور زيرو تايپ كنيد:
copy /b splash.nb+padding.nb finalsplash.nb

فايل finalsplash.nb همون عكس مورد نظرتونه كه بايد دقيقا 262144 byteباشه.اونو به اسم MainSplash.nb يا SubSplash.nb (يا Splash.nb تو(wizard ذخيره كنيد.

روش قرار دادن nb هاي ساخته شده در دستگاه:

خب ساده ترين كار اينه كه يه nbh جديد بسازيد و اونو با ruu تو دستگاه لود كنيد.
برا اين كار برنامه ي ساده ي nbhgen رو بگيريد و تو فايل sample.txt مشخصات دستگاه و nb ها به عنوان script بنويسيد.مثلا:
HERM100
SuperCID
vp3G 2.0.1h
WWE
00_MainSplash.nb
01_SubSplash.nb
02_OS.nb
سپس nb هاتونو تو پوشه برنامه قرار بديد و sample.txt رو با nbhgen.exe باز كنيد.
Nbh ساخته شده رو بزاريد كنار ruu و خلاص.
البته با اين كار os جديد هم نصب ميشه كه مثل يه hard reset ميمونه.
ميتونيد با تغير spl دستگاه از 1.04 يا هر چيزي به 1.01 هر قسمت رو جدا نصب كنيد.
اما 1.01 ديگه با nbh كار نمي كنه و دوباره بعدش بايد به همون 1.04 برگرديد.برا اين كار از برنامه اي مثل SPL-1.01MFG_Pack استفاده كنيد.اگه دستگاهتونو تو حالت bootloader قرار بديد و به mtty وصل شيد، تو محيط اين برنامه دستور هاي مختلف كاراي مختلف مي كنه.مثلا task 8 گوشي رو rset مي كنه و task 28 اطلاعات شما رو پاك.(hard reset).دستور inb x.nb فايل x.nb رو جايگزين nb موجود مي كنه.من ديگه خسته شدم!:wacko::wacko:
اميد وارم مطالب فوق به درد يكي بخوره!!!:thumbsup:

فایل های ضمیمه

• 1.jpg
    1.jpg
    40.6 KB · نمایش ها: 493
  • 2.jpg
    2.jpg
    43.7 KB · نمایش ها: 478

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
با تشکر از وقتی که گذاشتید ، لطف کنید و همین پست را عیناً در ترد راهنمای جامع پی دی ای که در امضای من هم هست اضافه کنید ، بماند برای آیندگان

به نظرم مدتی ست این راهنمای جامع ، مورد کم لطفی قرار گرفته. بنابراین اگر دوستان می بینند که مطلبی اونجا کامل پوشش داده نشده، لطف کنن و یک مطلب بنویسند و اونجا اضافه کنند
موفق باشید

siavash78

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
3
آقا بسيار عالي بود. ممنون. البته من 50 درصد بيشتر رو متوجه نشدم ( چون سابقه زيادي ندارم) ولي بايد بگم كه به دليل علاقه زياد به تعويض رام و اينكه يه بار نزديك بود دستگاهم break شه و همچنين اينكه دستگاه من تايتن هست و بيشتر دوستان اينجا اهل هرمس نيستن و مطالبشون بيشتر در مورد ويزارد و پرافت و ... هست خواهش ميكنم اين مطالب رو ادامه بديد. حالا جاش رو كه مديريت معلوم ميكنه مثلا تاپيك جامع آپگريد يا ترد كامپليت ولي خواهش ميكنم اين راه رو ادامه بديد. :cool: مرسييييييييي

Mohsen_mzh

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
585
سلام
خیلی ببخشید پابرهنه می پرم وسط حرفاتون اما به نظرم توی تیتری که نوشتید یه غلط املایی فاحش وجود داره

vahshat2

Registered User
لایک‌ها
0
واقعن متشکر.. بگذریم که من چقدر متوجه شدم...

xpman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام من يه رام wm6 رو باز كردم ولي توي او خطي كه شما فرمودين اينو نوشته:
ff 00 00 00 64 00 00 00 f8 f9 fa fb fc fd fe ff
به نظر مياد از سايز پيج پول خبري نيست اگه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

nimnab

Registered User
لایک‌ها
0
با سلام من يه رام wm6 رو باز كردم ولي توي او خطي كه شما فرمودين اينو نوشته:
ff 00 00 00 64 00 00 00 f8 f9 fa fb fc fd fe ff
به نظر مياد از سايز پيج پول خبري نيست اگه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

سلام.شما رشته ي 64000000 رو پيدا كرديد.يه كم دقت كنيد رشته ي 6000 يا 4000 رو ميبينيد.به دو تا عكس زير دقت كنيد.اولي با پيج پول 6 و دومي با پيج پول 8 هست!​
6mg
attachment.php

8mg
attachment.php

فایل های ضمیمه

• 1.gif
    1.gif
    48 KB · نمایش ها: 115
  • 2.gif
    2.gif
    50.3 KB · نمایش ها: 111

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
ممنون از مقالات مفید شما ، امیدوارم بیشتر به مطالب تخصصی این چنینی بپردازید ، این فروم به این جور پست ها احتیاج داره
موفق باشید

بالا