برگزیده های پرشین تولز

مشکل نصب لینوکس سوزه

sghd

Registered User
لایک‌ها
19
سلام
من دیشب برای اولین بار میخواستم لینوکس "سوزه" رو نصب کنم ولی وقتی کارهای اولیه رو انجام دادم وقتی رفت سر وقت نصب لینوکس یه مقدار که جلو رفت یهو کامپیوتر قفل میکنه دو بار هم امتحان کردم مشکل از کجاست؟
در ضمن یه سوال دیگه هم داشتم :همون اول کار که با سی دی اول بوت شدم در صفحه اول خوش آمدگویی لینوکس این پیغام رو میده: شما در حال نصب نرم افزار 32بیتی در کامپیتر64بیتی هستید
حالا سوالم اینه که اصلا فرق 32بیت و 64 بیت چیه
اصلا اینا چی هستند و آیا قفل شدن کامپیتر هنگام نصب لینوکس مربوط به همینه؟
ممنون

greensat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
کامپیوتر های 64 بیتی کلا ساختارشون فرق می کنه با pc های 32 بیتی. حتی نرم افزار های 32 بیتی هم روب اونها جواب نمیدن. برای سرور 64 بیتی ها performance بهتری دارند. ولی با وجود مشکلاتی که به شخصه باهاش مواجه شدم اصلا پیشنهاد می کنم .
شما هم احتمالا سیستمت AMD 64 bit بوده که نتونستی عملیات نصب رو انجام بدی....

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
سلام
کامپیوتر های 64 بیتی کلا ساختارشون فرق می کنه با pc های 32 بیتی. حتی نرم افزار های 32 بیتی هم روب اونها جواب نمیدن. برای سرور 64 بیتی ها performance بهتری دارند. ولی با وجود مشکلاتی که به شخصه باهاش مواجه شدم اصلا پیشنهاد می کنم .
شما هم احتمالا سیستمت AMD 64 bit بوده که نتونستی عملیات نصب رو انجام بدی....
حرفتون 80% اشتباهه. تقریبا اکثر نرم افزارهای 32 بیتی رویه 64 بیتی هم کار میکنن بدون هیچ مشکلی فقط از خصوصیات 64 بیتی CPU استفاده نمی کنن. در کل اگه می خواین سیستم جدید بخرین بهتره 64 بیتی باشه. من خودم بیشتر از یک ساله سیستم 64 بیتی دارم هیچ مشکلی چه کوچیک چه بزرگ باهاش نداشتم اگه هم سیستم عامل 64 بیتی روش نصب کنین واقعا قدرتش رو درک می کنین.

در مورد نصب Suse هم ربطی به 64 بیتی بودن نداره چون گفتم سیستم خوده من 64 بیتیه و مشکلی با نصب Suse نداشتم. به احتمال قوی مشکل از سی دی های Suse است نسخه Suse چنده که می خوای نصب کنی؟

greensat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
معمولا نرم افزار هایی که با drive ها کار می کنند مثل سیستم عامل ها یا نرم افزار هایی که به طور محسوس با سیستم درگیرنذ به مشکل بر می خورند. این رو از تجربه نمی گم می تونید یک جستجو در اینترنت بگنید در مورد این مسئله... ولی در مورد suse احتمال اینکه از سی دی باشه خیلی کمه . البته امکانش هست. شما مشخصات سیستمتون رو بدید تا بهتر بشه نظر داد؟!

sghd

Registered User
لایک‌ها
19
فکر نکنم سیستم من 64بیتی باشه
من زیاد وارد نیستم برای همین system information رو باز کردم و قسمت system summary رو اینجا کپی کردم
48qwym0.gif

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
معمولا نرم افزار هایی که با drive ها کار می کنند مثل سیستم عامل ها یا نرم افزار هایی که به طور محسوس با سیستم درگیرنذ به مشکل بر می خورند. این رو از تجربه نمی گم می تونید یک جستجو در اینترنت بگنید در مورد این مسئله...
من خودم از سیستم عامل 32 بیتی رویه CPU 64 بیتی استفاده می کنم تا حالا نشده یکبار هم مشکل داشته باشه. اصلا این CPUهای 64 بیتی یه جوری هستن که سیستم عامی 32 بیتی هم می تونه باهاشون خیلی راحت بدون مشکل کار کنه. البته اگه سیستم عامل 64 بیتی روش نصب کنی که همه قدرت CPU میتونی استفاده کنی.

فکر نکنم سیستم من 64بیتی باشه
من زیاد وارد نیستم برای همین system information رو باز کردم و قسمت system summary رو اینجا کپی کردم
فکر نکنم سیستمت 64 بیتی باشه ولی نمی دونم چرا اول نصب SUSE گفته که سیستم 64 بیتیه؟ این غیر طبیعیه
دوتا احتمال من می تونم بدم:
1- مشکل از سی دی SUSE باشه که می تونی قبل از نصب بدی همش رو چک کنه.
2- مشکل از پارتیشنبندی یا هاردت باشه.

Mojgan110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
من هم ميخوام بتونم Suse نصب كنم

و مهمتر اينكه نميخوام هيچ بلايي به سر كامپوترم بياد ( مثلا پاك شدن ويندوز ، لينوكسي شدن هارد و اينا)

نصبش ، مقدمه ي خاصي داره ؟

sghd

Registered User
لایک‌ها
19
من هم ميخوام بتونم Suse نصب كنم
و مهمتر اينكه نميخوام هيچ بلايي به سر كامپوترم بياد ( مثلا پاك شدن ويندوز ، لينوكسي شدن هارد و اينا)
نصبش ، مقدمه ي خاصي داره ؟
نصب سوزه خیلی راحته
یکی از کارهایی که برای حل مشکل پارتیشن میتونی انجام بدی اینه که با کمک نرم افزار partiton magic پارتیشنی که میخوای به لینوکس اختصاص بدی رو تبدیل به یکی از فرمت های مناسب برای لینوکس بکنی مثل:linux ext2/3 یا linux swap . بقیه کارها رو خودش انجام میده تو مراحل نصب متوجه میشی

ebrahimj

Registered User
لایک‌ها
1
سي پيو هاي 64 بيتي اوليه اينتل مد 32 نداشتن !

اما سي پيو هاي AMD64 از همون اول هم مد 64 و هم مد 32 داشتن !

Mojgan110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
نصب سوزه خیلی راحته
یکی از کارهایی که برای حل مشکل پارتیشن میتونی انجام بدی اینه که با کمک نرم افزار partiton magic پارتیشنی که میخوای به لینوکس اختصاص بدی رو تبدیل به یکی از فرمت های مناسب برای لینوکس بکنی مثل:linux ext2/3 یا linux swap . بقیه کارها رو خودش انجام میده تو مراحل نصب متوجه میشی

فقط پارتيشنه ؟

ديگه قبل از نصب ، كار خاصي نبايد بكنم ؟

فكر كنم دچار Linuxo Phobia هستم :wacko:

athar

Registered User
لایک‌ها
8
نیاز به ساختن پارتیشن نیست عمه مژگان.
اگه پارتیشن خالی به اندازه ی کافی داری اون رو از طریق Disk Managment در Computer Manager پاک کن و به لینوکس اجازه بده موقع نصب به طور خودکار از فضای خالی روی هارد برای ساختن پارتیشنهای مورد نیازش استفاده کنه. اگه هم پارتیشن خالی نداری با استفاده از Partition Magic یکی از پارتیشنها رو ریسایز کن تا فضای خالی برای نصب لینوکس ایجاد بشه و سپس مثل روش اول از طریق اینستالر لینوکس برای ساختن پارتیشنهای مورد نیاز اقدام کن.
کار دیگه ای هم نیاز نیست انجام بدی و لینوکس خودش رو به طور خودکار با ویندوز تطبیق میده.

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
لينوكسي شدن هارد و اي
مگه لینوکس ویروسه که هاردت لینوکسی بشه. اگه با دقت پارتیشن بندی کنی هیچ مشکلی پیش نمی یاد و خیلی راحت نصب میشه بیشتر مشکلات نصب لینوکس در مورد همین پارتیشن بندیه. اول باید یاد بگیری چطور پارتیشن بندی کنی بعد نصب کنی اینجور احتمال ایجاد مشکل 0%.

توصیه می کنم از partition magic استفاده نکنین چون مشکلات زیادی ایجاد میکنه. شاید همین مشکل شما هم مربوط به همین باشه. بهتره یک مقدار از فضای هاردتون رو اصلا پارتیشن بندی نکنین و موقع نصب اون رو با ابزارهای موجود پارتیشن بندی کنین. مثلا 20 گیگ از هاردتون رو خالی کنید و پارتیشن بندی نشده بگزارید بمونه (یعنی اگه الان پارتیشن بندیشون کردی حدفشون کن) بعد موقع نصب از همین مقدار برای پارتیشن بندی استفاده کنین.

پس به هیچ وجه از partition magic استفاده نکنین و سعی کنین خودتون نحوه پارتیشن بندی رو یاد بگیرین و گزینه اتوماتیک رو انتخاب نکنین اینجوری اطمینانش بیشتره.

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
یه تیکه از مقاله راهنمای نصب دبیان بخش ۱

استراتژی پارتیشن‌بندی
بسته به اینکه سیستمی را که دبیان بر روی آن نصب می‌شود، برای چه اموری استفاده خواهد شد، روش ارتیشن‌بندی مختلفی را می‌توان بر روی آن پیاده سازی کرد.
در صورتی که دبیان را جهت استفاده به عنوان میزکار نصب می‌کنید، داشتن حداقل یک پارتیشن ریشه (root)، یک پارتیشن swap و یک پارتیشن home توصیه می‌گردد. البته داشتن یک پارتیشن کوچک جداگانه برای ذخیره فایل‌های پیکربندی مدیر بوت سیستم نیز عاقلانه است (پارتیشن بوت).
اندازه‌هایی که معمولا برای پارتیشن‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود عبارتند از ۳ الی ۴ گیگابایت برای پارتیشن ریشه که در آن تمامی ابزارهای نرم‌افزاری، برنامه‌های کاربردی و کتابخانه‌های مختلف نصب می‌شوند، فضایی حدود ۲ برابر حافظه RAM سیستم برای فضای swap که به عنوان حافظه مجازی سیستم استفاده می‌شود، فضایی حدود ۱۰۰ مگابایت کمتر برای پارتیشن boot و فضای در نظر گرفته شده جهت پارتیشن home نیز بستگی به تعداد کاربر سیستم خواهد داشت. زیرا اطلاعات شخصی تمامی کاربران در این پارتیشن قرار داده می‌شود.

هشدار: هرگز فراموش نکنید تا پارتیشن swap را ایجاد نمایید. همانطوری که در بالا نیز اشاره کردم، پارتیشن swap به عنوان حافظه مجازی سیستم استفاده می‌شود. بنابراین وجود نداشتن آن باعث افت شدید عملکرد سیستم خواهد شد.

در صورتی که مایل هستید دبیان را به عنوان یک سرویس‌دهنده نصب نمایید، توصیه می‌کنیم تا یک پارتیشن جداگانه جهت دایرکتوری var ایجاد نمایید. دایرکتوری var محلی است که فایل‌ها و داده‌های مربوط به سرویس‌دهنده‌ها مانند سرویس‌دهنده‌های وب و بانک‌های اطلاعاتی ذخیره می‌گردد و داشتن یک فضای جداگانه جهت آن باعث خواهد شد در حملات نوع DOS که فضای دیسک سیستم با اطلاعات بیهوده پر می‌گردد، دیسک سخت سیستم بطور کامل پر نشده و از Crash کردن و از کار افتادن سیستم جلوگیری به عمل آید.

انتخاب گزینه‌های پارتیشن‌بندی خودکار شما را از درگیری با این مسائل بر حذر داشته و سیستم بطور خودکار تمامی امور مناسب را برای شما انجام می‌دهد. ولی کاربران حرفه‌ای‌تر ترجیح می‌دهند پارتیشن‌بندی دیسک سخت را خودشان انجام دهند. بنابراین با فرض اینکه شما پارتیشن‌بندی دستی را انتخاب نموده‌اید ادامه می‌دهیم.
در صفحه بعدی لیستی از پارتیشن‌های موجود روی دیسک سخت به نمایش در خواهد آمد. جهت ویرایش یا فرمت آنها می‌توانید آنها را از لیست انتخاب نموده و یا پارتیشن‌های جدیدی ایجاد نمایید. جهت ایجاد پارتیشن‌های جدید، فضای خالی را انتخاب کرده و گزینه Create New Partition را انتخاب نمایید. در مرحله بعدی می‌توانید اندازه پارتیشن را به مگابایت یا گیگابایت وارد نمایید. در صورتی که پس از عدد وارد شده هیچ چیزی تایپ نکنید، حجم بصورت مگابایت تفسیر خواهد شد. در صورتی که پس از عدد تایپ شده حروف GB را تایپ کنید، اندازه وارد شده بصورت گیگابایت فرض خواهد شد. برای مثال می‌توانید اعداد ۱۰۰۰ یا 1.2GB را وارد نمایید. پس از وارد کردن اندازه، باید نوع پارتیشن را از نوع Primary یا Logical تعیین نمایید. در مجموع تنها به یک پارتیشن Primary نیاز خواهید داشت و بقیه پارتیشن‌ها را خواهید توانست از نوع Logical ایجاد نمایید.
پس از این مرحله پنجره کوچکی نمایش داده خواهد شد که موارد متعددی را در آن می‌توانید تنظیم کنید. در بخش mount point باید محل اتصال پارتیشن ایجاد شده را به سیستم‌فایل لینوکس تعیین نمایید. تعدادی از محل‌های اتصال پیش‌گزیده مانند home/ یا / در این قسمت تعریف شده است که می‌توانید آنها را انتخاب کنید. امکان ورود محل‌های اتصال سفارشی نیز وجود دارد. پس از انتخاب محل اتصال، باید نوع سیستم‌فایل پارتیشن را تعیین کنید. گزینه File System را انتخاب کنید. گزینه‌های موجود عبارتند از ext3، ext2، ReiserFS، Jfs، xfs، FAT16 و FAT32. گزینه‌های مورد نظرتان را به استثنای FAT16 و FAT32 انتخاب کنید.

نکته: سیستم‌فایل xfs هنگامی قابل انتخاب خواهد بود که با استفاده از هسته‌های سری 2.6 بوت کرده باشید.

حداقل یکی از پارتیشن‌های ساخته شده باید قابل بوت باشد. در صورتی که پارتیشن boot جداگانه دارید، آنرا بعنوان پارتیشن قابل بوت انتخاب نمایید، در غیر اینصورت انتخاب باید پارتیشن ریشه باشد. برای فعال کردن قابلیت بوت، بر روی گزینه Bootable Flag کلید Enter را فشار دهید تا در حالت on قرار گیرد. در این حالت در لیست پارتیشن‌ها یک علامت رعد و برق در کنار پارتیشن مورد نظر قرار خواهد گرفت.

نکته: سیستم‌فایل پیش‌گزیده در دبیان سارژ ext3 می‌باشد. نسخه پیشین دبیان، یعنی دبیان woody، بطور پیش‌گزیده از سیستم‌فایل ReiserFS استفاده می‌کرد. ظاهرا تغییر سیاست تیم توسعه ReiserFS در تغییر مجوز آن باعث دلزدگی تیم توسعه دبیان از آن شده است. البته ReiserFS ارائه شده نسخه 3.6 و توزیع آن آزاد می‌باشد. مجوز نسخه ۴ این سیستم‌فایل با تمامی ویژگی‌هایش تغییر داده شده است.

در صورتی که در حال حاضر پارتیشن‌های ساخته شده‌ای بر روی سیستم‌تان موجود است، امکان انتخاب نقطه اتصال برای آنها با یا بدون فرمت وجود دارد. البته پارتیشن ریشه (یا /) را حتما باید فرمت نمایید. پس از اینکه تنظیمات پارتیشن مربوطه را به اتمام رساندید، گزینه Done Setting up partitioning را انتخاب کنید تا به لیست پارتیشن‌ها باز گردید. تصویر شماره ۴ این لیست را نمایش می‌دهد.

پس از اینکه کلیه پارتیشن‌های لازم را ایجاد کردید، برای پایان فرایند پارتیشن‌بندی می‌توانید گزینه Finish Partitioning and write changes to disk را انتخاب کنید تا تغییرات ذخیره شده و مرحله بعدی نصب آغاز گردد. برای اعمال تغییرات مجددا از شما تاییدیه گرفته می‌شود. سپس تغییرات ذخیره شده، پارتیشن‌ها با فایل سیستم‌های انتخاب شده فرمت و متصل (mount) می‌شوند.

این در مورد ابرتوزیع دبیان بود ولی 90% کار پارتیشن بندی تویه انواع توزیعهای لینوکس مشابه اند.

sghd

Registered User
لایک‌ها
19
تاپیک منحرف شد !
یکی جواب سوالای منو بده

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
این مگه جواب سوال تو نبود:

بگو تویه کدوم مرحله نصب موندی. دقیق بگو کجا و چه اتفاقی می افته؟

sghd

Registered User
لایک‌ها
19
1-خودش سي دي ها رو چك ميكنه هيچ مشكلي نداشت - در ضمن من جاي ديگه با همين سي دي ها لينوكس رو نصب كردم
2-هارد رو هم تازه خريدم و سالمه سالمه چون لينوكس فدورا رو راحت روش نصب كردم

موقع نصب اصلي اين اتفاق ميفته وقتي كه بايد سي دي ها رو به ترتيب بزاذم ولي تو سي دي اول ميمونه و يهو سيستم قات ميزنه
در ضمن من يكي از سوالهاي بي جوابم اين بود: چه جوري ميشه فهميد يه كامپيوتر 64بيتيه يا 32 بدون اينكه درش ذو باز كنيم و يا از روي جعبه سي پي يو ببينيم

athar

Registered User
لایک‌ها
8
حدس میزنم موقع شناسائی و نصب سخت افزارها سیستم هنگ میکنه, درسته؟ اگه بتونید ردش رو بگیرید که مربوط به کدام سخت افزاره به راحتی میتونید هنگام نصب اون سخت افزار رو از سیستم جدا کنید و بعد از نصب دوباره وصل کنید. اگه نه که باید سخت افزارهای مشکوک رو و در صورت امکان تمام سخت افزارهای غیرلازم رو هنگام نصب از سیستم جدا کنید.
راستی شما کارت DVB ندارید؟ چون اون ته ذهنم یه خاطراتی وجود داره مربوط به اینکه موقع نصب Suse (و احتمالا استفاده ) مجبور بودم کارت DVB خودم رو جدا کنم!! :D اگه DVB دارید احتمالا مال همونه.

Mojgan110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
هللو !

من آخرين پارتيشنم كه 17.7 گيگ بود را از داخل ويندوز Delete Logical كردم و بعدش شروع به نصب سوزه كردم
به قسمتي رسيد كه بايد پارتيشن بندي ميكرد و اينا ،
پيغامي كه ميداد توي اين شكله :

a9f51ed127.jpg

حالا يعني چي ؟ بزنم نصب كنه يا همه جا را فورمت ميكنه ؟

zfarhad2003

Registered User
لایک‌ها
3
هارد رو هم تازه خريدم و سالمه سالمه چون لينوكس فدورا رو راحت روش نصب كردم
پارتیشن بندی چی؟ چطور پارتیشن بندی می کنی. شاید مشکل از اینجا باشه.
شایدم مشکل از یک پکیج خاص باشه. سعی کن اول فقط سیستم پایه رو نصب کنی و پکیج اضافی هیچ چیز نصب نکن بعد که نصب تموم شد خیلی راحت می تونی پکیج جدید رو هم نصب کنی. اینجوری زمان نصب اولیه هم کم میشه.
شاید هم مشکل از سخت افزار باشه که athar جان در این مورد راهنمایی کرد.

من آخرين پارتيشنم كه 17.7 گيگ بود را از داخل ويندوز Delete Logical كردم و بعدش شروع به نصب سوزه كردم
به قسمتي رسيد كه بايد پارتيشن بندي ميكرد و اينا ،
پيغامي كه ميداد توي اين شكله :
پارتیشن بندیت درست نیست.
بهتره اون مقالاتی رو که گذاشتم بخونی وگرنه لینوکس رو هم نصب کنی به هیچ دردت نمی خوره. لینوکس یک سیستم عاملی که الکی نمیشه باهاش رفتار کرد باید بدونی چیکار داری می کنی تا بهترین نتیجه رو بگیری.
تو دوتا پارتیشن درست کردی اولی Swap باید دوبرابر اندازه RAM باشه اگه Ramات 512 همین پارتیشن که الان درست کردی درسته.
ولی پارتیشن دومت زیاد مناسب سیستم خونه نیست. اولا که از reiserfs استفاده کردی بهتره از ext3 استفاده کنی. دوما همه 16 گیگ رو دادی به Root که زیاد مناسب نیست برای home و boot حتما پارتیشن جدا بگیر. برای var و opt و غیره هم می تونی پارتیشن بگیری البته زیاد واجب نیست باید دلیل نصب لینوکست مشخص باشه تا نصب به اون پارتیشن بندی کنی.

بالا