برگزیده های پرشین تولز

مقاله آموزشی : ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر

MSI SUPPORT

Registered User
تاریخ عضویت
2 فوریه 2017
نوشته‌ها
1,832
لایک‌ها
175
سن
29

ممکن است مدت ها از خرید کامپیوترتان گذشته باشد و اکنون با شرایطی روبرو شده اید که سیستم فعلی خواسته های شما را برآورده نکند، خواه برای بازی، تولید محتوا یا کارهای روزمره و تماشای فیلم ها باشد. ام اس آی ویژگی جذابی با نام Game Unlimited را ارائه می دهد که به آسانی شما را برای ارتقاء کامپیوتر راهنمایی می کند.

قبل از هر توضیحی باید به شما می گوییم که این مقاله و توضیحات آن مربوط به ویژگی Game Unlimited سایت MSI و محصولات این شرکت تایوانی است. پیش از شروع بهتر است از خود سوال کنید که کامپیوتر جدیدی که می خواهید، ترجیح می دهید بر اساس پلتفرم اینتل یاشد یا AMD. مادربرد مورد نظر را انتخاب کنید و محصول مورد نظر را در وب سایت MSI پیدا کنید. ما در این مقاله به طور مثال از مادربرد MEG X570 UNIFY استفاده می کنیم.

پیدا کردن قطعات سازگار با محصول مورد نظر

یا می توانید این مادربرد را در گوگل سرچ کرده و مستقیم به صفحه مورد نظر منتقل شوید و یا با وارد شدن به وب سایت MSI و انتخاب PRODUCTS به بخش مادربردها (Motherboards) بروید. در این قسمت می توانید انتخاب کنید که به دنبال مادربرد گیمینگ، تولید محتوا یا اقتصادی هستید. چون مادربرد MEG X570 UNIFY یک محصول گیمینگ تلقی می شود و البته در رده محصولات رده بالای MSI است به بخش مادربردهای گیمینگ و سری MEG مراجعه می کنیم.ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر
در صفحه باز شده می توانید چیپ ست مادربرد (X570) را انتخاب کنید تا به سرعت به محصول مورد نظر برسید. بروی محصول مورد نظر کلیک کرده تا به صفحه آن وارد شوید.

قبل از هر کار به مشخصات مادربرد مورد نظر نگاه کنید تا یک پیش زمینه از قابلیت های آن داشته باشید. برای این منظور می توانید گزینه SPECIFICATIONS را انتخاب کنید.ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر
پس از آنکه مشخصات محصول مورد نظر را مشاهده کردید و با قابلیت های آن آشنا شدید، از نوار بالا به بخش SUPPORT مراجعه کرده و در ستون سمت چپ گزینه Recommend را انتخاب کنید. با انتخاب این بخش مواردی مانند پردازنده (CPU)، حافظه ها یا رم های مختلف (Memory) بر اساس نوع پردازنده، کارت گرافیک (VGA) و منبع ذخیره سازی (Storage) نمایش داده می شود. با کلیک بروی هر بخش لیستی از قطعات سازگار نمایش داده می شود. قطعات نمایش داده شده توسط ام اس آی بروی محصولات مورد نظر تست شده است و از سازگاری و کارکرد آن اطمینان حاصل شده است. بر این اساس برای انتخاب قطعات مختلف این لیست بهترین پیش نمایش و انتخاب را پیش روی شما قرار می دهد.


ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتردر هر کدام از بخش های مورد نظر می توانید به فیلترینگ درست، به قطعه مورد نظر دسترسی سریعتری داشته باشید. به طور مثال اگر رمی با فرکانس بالا نیاز دارید، با زدن گزینه RAM Speed، فرکانس یا با بیشتری میزان نمایش داده می شود یا به صورت پیشفرض. به این نکته هم توجه کنید که در بعضی از مناطق، قطعات پیشنهاد شده در دسترس خریداران نیستند. پس بهتر است قطعه ای مشابه با این لیست را انتخاب کنید.

نکته جالب این است که اگر به بخش پردازنده های پیشنهاد شده مراجعه کنید، در انتهای مشخصات هر پردازنده گزینه ای به نام Result قرار گرفته است که بر اساس نوع پردازنده، بایوس مورد نظر را در اختیار شما قرار می دهد تا با دانلود و بارگذاری آن، بهترین نتیجه را در اختیار داشته باشید.

پشتیبان گیری از اطلاعات قبل از ارتقاء

قبل از ارتقاء سیستم و باز کردن قطعات بهتر است با کمک نرم افزارهای Dragon Center یا MSI Center نسخه پشتیبانی از تنظیمات و بهینه سازی های سیستمی بگیرید. نام گزینه مورد نظر در نرم افزار Dragon Center گزینه backup است و در نرم افزار MSI Center با نام Features شناخته می شود.Dragon Centerارتقاء سخت افزار

1- کارت گرافیک


*در ابتدا این نکته را بگوییم که برای جدا سازی قطعات و اسمبل مجدد، کیس را در حالت ایستاده قرار ندهید. کیس را بروی میز بخوابانید تا در صورت باز کردن قطعات با سقوط و ایجاد مشکل برای اسلات و قطعات مواجه نشوید.

اول از همه کارت گرافیک را از سیستم جدا کنید. برای این منظور کابل برق یا کانکتور برق را از کارت گرافیک جدا کنید. این کابل برق با فشار از کانکتور خارج نمی شود. هر کابلی در قسمت سوکت یک پین قفل دارد که باید آن را کمی فشار دهدی تا به راحتی کابل از کانکتور جدا شود.

سپس پیچ های اتصال کارت گرافیک به کیس را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید.ارتقاء سخت افزار 1- کارت گرافیک


کابل و کانکتور برق کارت گرافیک


ارتقاء سخت افزار 1- کارت گرافیک


نقطه اتصال پیچ کارت گرافیک به کیس
نقطه اتصال کارت گرافیک به مادربرد به واسطه اسلات PCIe است که در بخش انتهایی به یک قفل مجهز شده است. برای جدا سازی کارت گرافیک از اسلات، قفل انتهای اسلات را با فشار دادن باز کنید و سپس کارت را جدا کنید. برای اسمبل مجدد کارت گرافیک جدید، از همین روش های جدا سازی به صورت برعکس استفاده کنید.
ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر2- منبع ذخیره سازی HDD یا SSD

برای ارتقاء سالید یا SSD M.2 نیاز به یک پیچ گوشتی ریز دارید. با باز کردن پیچ اتصال SSD M.2 به مادربرد می توانید به راحتی سالید را جدا کنید. برای جدا سازی سالید باید آن را در امتداد طول بکشید تا از اسلات جدا شود، در غیر این صورت با بالا آوردن سالیدی که در اسلات قرار گرفته است، به اسلات یا سالید صدمه وارد می کنید. برای اتصال مجدد هم از این روش استفاده کنید. البته یادتان نرود در انتها پیچ سالید را ببندید.نحوه ارتقاء منبع ذخیره سازی HDD یا SSD


درگاه یا اسلات M.2
نحوه ارتقاء منبع ذخیره سازی HDD یا SSDپین های ارتباطی SSD M.2
برای هارد های 2.5 و 3.5 اینچ یا اس اس دی 2.5 اینچ باید در ابتدا براکت مورد نظر را جدا کنید. بعضی از براکت ها با اتصال پیچ به بدنه کیس متصل شده اند و بعضی دیگر با براکت های کشویی به کیس متصل می شوند. اما قبل از هر کاری باید کابل برق و کابل ساتا SATA هارد یا اس اس دی 2.5 اینچ را جدا کنید. خود هارد یا اس اس دی هم به وسیله پیچ به براکت متصل شده است که با باز کردن پیچ می توانید به راحتی این قطعه را تعویض کنید.
نحوه ارتقاء منبع ذخیره سازی HDD یا SSD
نحوه ارتقاء منبع ذخیره سازی HDD یا SSD


این نکته را هم باید اضافه کنیم که اگر هارد یا اس اس دی اضافه ای قرار است متصل کنید با یک کابل SATA اضافه و کابل برق متصل به پاور نیاز دارید.3- ارتقاء رم

جدا سازی یا اسمبل رم یکی از ساده ترین کارها است. کافی است قفل اتصال رم که بروی اسلات DIMM قرار گرفته است را باز کنید و رم را به سمت بین کیس بکشید تا از اسلات جدا شود. در بعضی از مادربردها قفل اسلات رم در یک سمت قرار دارد و در بعضی دیگر در هر دو سمت اسلات رم قفل متحرک قرار گرفته است. این قفل را با کمی فشار باز کنید و سپس رم را جدا کنید.ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتردر زمان اسمبل باید دقت کنید که پین های رم به درستی در اسلات قرار بگیرند. رم ها تنها در صورت درست بودن پین ها به طور کامل بروی اسلات سوار می شوند. پس از اسمبل باید توجه کنید که قفل متحرک اسلات بسته شود.ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر4 – ارتقاء پردازنده

برای ارتقاء پردازنده ابتدا باید خنک کننده را بردارید. مهم نیست که خنک کننده بادی است یا آبی. در هر صورت تمام خنک کننده ها با چهار پیچ یا اتصال قفل شونده الاکلنگی به مادربرد متصل شده اند. این چهار پیچ را باز کنید یا قفل اتصال الاکلنگی را باز کنید تا خنک کننده جدا شود. البته بهتر است که اول کابل خنک کننده را از مادربرد جدا کنید.آموزش ارتقاء پردازنده کامپیوتر

پین های ارتباطی خنک کننده به مادربرد


آموزش ارتقاء پردازنده کامپیوتر


کابل اتصال خنک کننده به مادربرد
پس از برداشتن خنک کننده، پردازنده را مشاهده می کنید که به وسیله قفل سوکت در جایگاه قرار گرفته. این قفل به صورت الاکلنگی است که تنها با باز کردن آن می توانید پردازنده را جدا کنید. در موقع جدا سازی پردازنده بسیار دقت کنید تا به پین های ارتباطی سوکت در پلتفرم های اینتل و پین های ارتباطی زیر پردازنده در پلتفرم های AMD آسیبی نرسد.


ویژگی MSI Game Unlimited لیستی از قطعات سازگار برای ارتقاء کامپیوتر
برای اسمبل مجدد پردازنده باید بسیار حساسیت به خرج دهید. با قرار دادن پردازنده بروی سوکت با توجه به مثلث نشانگر و قفل کردن آن با قفل الاکلنگی سوکت، خمیر سیلیکون را به درستی بروی پردازنده قرار دهید (نه کم و نه زیاد). پس از آن خنک کننده را مجدد بروی پردازنده قرار دهید و پیچ ها یا قفل الاکلنگی آن را ببندید. یادتان نرود کابل خنک کننده را به مادربرد متصل کنید.


آموزش ارتقاء پردازنده کامپیوتر
آموزش ارتقاء پردازنده کامپیوتر

موفقیت یا عدم ارتقاء

پس از ارتقاء باید سیستم چک شود. سیستم را روشن کنید. اگر این کار با موفقیت انجام شد که قطعاً ارتقاء به درستی انجام شده است مگر در موارد خاص. ولی اگر سیستم روشن نشد به دنبال رفع مشکل باشید، شاید کابل ها یا اتصالات مشکلی دارند. به هر حال زمانی که سیستم بالا آمد با نرم افزارهای مانیتورینگ یا در بخش Info یا About سیستم، قطعات را چک کنید و مطمئن شوید که تمام قطعات به درستی کار می کنند.
 
بالا