برگزیده های پرشین تولز

مقایسه درايورهای NVIDIA

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
سلام

اگه از اون دسته آدم هایی هستید که کارت گرافیکتون رو با CD یی که تو جعبش بهتون دادن نصب میکنید این تا÷یک خوراکتونه :)
همونطور که میدونید کمپانی های تولید کننده GPU هر از چند گاهی لطف می کنند و نسخه درایور یکپارچشون رو ارتقا میدن . منظور از یکپارچگی اینه که برای همه کارت گرافیکیی که GPU شون رو فرضا NVIDIA ساخته یک درایور استفاده میشه .

اما این درایور های NVIDIA که در هر کدومشون بهینه سازی های مشخصی صورت گرفته به دو صورت WHQL و Beta عرضه می شوند معمولا نسخه WHQL نسخه رسمی درایور هست و نسخه Beta نسخه آزمایشی . نسخه آزمایشی وقتی که از کامپیوتر های من و شما به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرد و ایراد هایش برطرف شد تبدیل به نسخه WHQL میشه .
و حالا ببینیم در بازی معروف Doom 3 درایور های NVIDIA با هم چه اختلاف کارایی دارند :
doom3.gif

همونطور که میبینید درایور نسخه 76.44 WHQL از دیگر درایور های اراده شده توسط NVIDIA امتیاز بهتری گرفته و درایور DNA Force 1.3.744 که در واقع نسخه بهینه شده هست از همه کارایی بهتری داشته . اما این درایور توسط NVIDIA عرضه نمی شود و در واقع برنامه نویسان یک نسخه از درایور ها رو برداشتن بازسازی کردند تا کارایی و کیفیت تصویر بهتری ارائه بده .

شما میتوانید DNA Force 1.3.744 رو از این لینک دریافت کنید حجمش حدود 21 مگابایت هست .
http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1067
من خودم این نسخه رو Download نکردم اما اگه از دوستان کسی اینترنت پرسرعت داره و این فایل رو گرفته در مورد سالم بودن و پسوود داشتنش ما رو روشن کنه . معمولا پسووردهای درایور های دریافتی از این سایت guru3d هست

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
بهتره دلايل ارتقا هر نسخه هم مشخص ميكرديد . چون الان شبهه ايجاد شده براي من كه دليل ارتقا 76.44 به 76.45 چي ميتونه باشه ؟ چون فريم بر خلاف عرف افت كرده .

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
چه سوال خفنی :) من از کجا بدونم خوب حتمی تو نسخه جدید یک سری امکانات جدید اضافه کردند مثل پشتیبانی از SLI که برخی کدهای نسخه قبل رو مجبور شدن عوض کنند . دلیل نداره نسخه جدید تر حتمی افزایش کارایی رو به همراه داشته باشه

Jacky

مدیر بازنشسته - فروشنده معتبر
کاربر فعال
لایک‌ها
34
بابا چرا در ليست مقايسه درايور هاي Omega نيستن ( در حاليكه يكي از بهترين درايور ها ، همين درايور هاي omega هستن ‌) ؟
راستي اين benchmark‌ها با چه كارت يا كارتهايي گرفته شده ؟
من در آمار download كه نگاه مي كردم ، اونقدر كه uninstaller‌ درايورهاي DNA گرفته شده بود ،‌خودش رو نگرفته بودن . از لحاظ سازگاري و مشكلات جانبي مشلي نداره ؟

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
به نقل از Jacky :
بابا چرا در ليست مقايسه درايور هاي Omega نيستن ( در حاليكه يكي از بهترين درايور ها ، همين درايور هاي omega هستن ‌) ؟
من در آمار download كه نگاه مي كردم ، اونقدر كه uninstaller‌ درايورهاي DNA گرفته شده بود ،‌خودش رو نگرفته بودن . از لحاظ سازگاري و مشكلات جانبي مشلي نداره ؟

سلام
اینم مشخصات کامل سیستم تست :
testbed.gif

و این هم لینک مقاله مربوطه :
http://www.vr-zone.com/?i=2300
من در مورد درایورهای Omega چیزی نشنیدم ما رو بی نصیب نگذار از اطلاعات تخصصیت :D
راستش خودم تستشون نکردم . کسی رو هم ندیدم این ها رو نصب کرده باشه . ببینیم برو بچ اینجا تجربه دارند یا نه !

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از Jacky :

منم ميخواستم همين سوال رو بپرسم...ولي يادمامد كه اخرين ورژن امگا 66.93 خيلي ديگه قديمي شده...
اگه يه ورژن جديد بياد قضيه حله..من خودم 75.90 رو دارم درحد مزخرفه...بازي PES4 كه با 66.94 رون بود الان افتضاح شده...
بايد برم 76.44 رو بگيرم امشب.. :D

Jacky

کاربر فعال
لایک‌ها
34
اكثر بر و بچ اهل بازي از درايورهاي omega‌ استفاده مي كنن .
البته همونطور كه Rax عزيز گفت خيلي وقته كه نسخه جديدش نيمده .

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از ARH :
من در مورد درایورهای Omega چیزی نشنیدم ما رو بی نصیب نگذار از اطلاعات تخصصیت :D
راستش خودم تستشون نکردم . کسی رو هم ندیدم این ها رو نصب کرده باشه . ببینیم برو بچ اینجا تجربه دارند یا نه !
تو بخش گرافيك يه بار اقا جكي يه توضيح مفصل داده بود...البته ديگه زياد بحث راجع بهشون فايده نداره چون 9 ماهه اپديت نشدن....زمان خودشون انقلابي به پا كرده بودند....

در ضمن كسي سايت ديگه اي سراغ داره كه درايورهاي بتا رو بزاره بجز اين GURU3D......
كلا اين يه درايور بتا كه من گرفتم خيلي از فايلهاي اصليشم كم بود :blink: همش موقع نصب ارور ميداد...مجبور شدم
اپديت كنم بجاي نصب كلي...كلي از اپشنهاي درايور قبلي رو هم از دست دادم... :blink: :D

Jacky

کاربر فعال
لایک‌ها
34
من كه فعلا با 71.89 كار مي كنم و مشكلي هم نداره .
اين درايورها نسخه WHQL هم اعتباري نداره چه برسه به beta ver !

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از ARH :
سلام
چه سوال خفنی :) من از کجا بدونم خوب حتمی تو نسخه جدید یک سری امکانات جدید اضافه کردند مثل پشتیبانی از SLI که برخی کدهای نسخه قبل رو مجبور شدن عوض کنند . دلیل نداره نسخه جدید تر حتمی افزایش کارایی رو به همراه داشته باشه
معمولا خود سايت مينويسه كه نسخه ي جديد نسبت به قبلي چه قابليتي داره :D

gray_wolf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این چیزی که من تجربه کردم درایورهای جدیدتر برای کارتهای جدیدتر مناسب تر هستند.البته چون در اونها Unified Driver Architecture بکار رفته مشک فنی ایجاد نمی کنند ولی در مقایسه با درایورهای قدیمی تر (البته منظورم درایورهای عهد عتیق نیست!) کندتر عمل میکنند که کاملا طبیعیه چون کارت های جدید از تکنولوژی کاملا متفاوتی استفاده میکنند.

برخلاف ایران در جاهای دیگه وقتی محصول جدیدی به بازار میاد محصولات قدیمی هرچقدر هم که غول باشند از دور خارج میشن و میرن جزو اجناس ارزان و کم مشتری! مسأله درایور رو من روی Fx5200مرحوم خودم امتحان کردم. این کارت با درایور 44.3 خیلی سریعتر از 56.72 عمل میکرد و درایور 45.23 هم یه چیزی بود بین این دوتا! کم کم هرچی درایورهای جدید میومدن کارت من هی کندترو کندتر میشد تا آخرش بر اثر یه تصادف از بین رقت و من Radeon گرفتم ولی مساله درایورهای جدید همچنان سر جاش هست...

الان دیگه تا زمانی که بخاطر مشکل گرافیکی به درایور احتیاج نداشته باشم درایور عوض نمیکنم...

راستی.. اگه دقت کرده باشین توی متن تغییرات درایورهای جدید هم هیچ اسمی از کارت های نسل قبل نیست!

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
من امروز درايور 77.50 بتا رو از گورو 3 دي گرفتم...11 مگ بود...نسبتا مناسبه....سن اندرس و PES4 و انريل2004 رو الان بهتر اجرا ميكنم....

دوستاني كه 66.93 به قبل دارند گرفتن اين درايور براشون توصيه ميشه... :D

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
77.50 جديدترينه ؟

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
دمت گرم بابا ! 77 كه از 76 بايد جديدتر باشه ؟:blink:

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
من از رو بنچ ماركه گفتم ! اگه الان خودم قصد Download داشتم همون 76.44 رو مي گرفتم

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از ARH :
من از رو بنچ ماركه گفتم ! اگه الان خودم قصد Download داشتم همون 76.44 رو مي گرفتم

همش تقصير منه....اخه پستاي منو دقيق نميخونن...من گفتم اين درايور 77.50 بتاست و به پاي 76.44 نميرسه...
اخرشم گفتم اگه از 66.93 به قبل داريد (پس اگه بالاتر دارند لازم به دانلود اين يكي نيست :D ) ....

منظور كلي من اين بود كه دوستاني كه ميخوان درايور رو با حجم كمتري دانلود كنن و درايور قديمي دارن اينم مناسبه... ;)

Xradical

Registered User
لایک‌ها
4
گيماسپات چندي قبل يه مقايسه جالب بين نسخه هاي مختلف راه اندازها گذاشته بود يعني بين
ati cat-DNA-Omega -nvidia forceware
هر چند نسخه هاي مقايسه جديدترين ها نيستن اما تا حدودي ميتونه بررسي عملكردي هر كدوم رو مشخص كنه
يه نمونه از مقايسات:

drivercom28fw.jpg

DRIVER COMPARISON

الان يكي از جديدترين درايورها براي چيپهاي nvidia در نسخه بتاي 77.30 هس كه Battlefield 2(نسخه دمو-در وضوح 1280x1024 با antialias مشكلاتي داره) رو هم در application profile در بر ميگيره ati هم كه cat 5.6 هس

كلا راه اندازها هر چند براي چيپهاي گرافيكي جديدتر بيشتر بهينه شدن اما تا حدودي محصولات قديميترو هم براي پشتيباني بهتر از بازيهاي جديد در بر ميگيره البته هميشه هم اينطور نيست فرضا يه زماني ميگفتن det 44.3 بهترين درايور براي geforce 4 ti نسبت به نسخه هاي جديدتر هس اون موقع nvidia نسخه 52.16 رو ارائه داده بود كه تقويت كارايي قابل توجهي تو fx 5900 ايجاد ميكرد من هر دو درايور در silent hill3 با كارت قبليم كه asus ti 4400 deluxe بود امتحان كردم نسخه 52.16 تا حدود زيادي فريم بهتري ميداد و مهمترين برتريش نسبت به 44.3 از بين رفتن موج موج شدن تصوير بود(tears) كه با 44.3 با متوسل شدن به vsync كه يه قاتل عملكرديه از شر اين وضعيت خلاص ميشدم

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
ايول بنچ مارك جالبي بود.

parscyber

Registered User
لایک‌ها
16
آقا یه مشکل مسخره!
من این درایور DNA رو گرفتم ولی تا میخوام ریدیک رو اجرا کنم میگه باید کارت گرافیک شما از OpenGL 1.3 به بالا پشتیبانی کنه.
ولی وقتی درایور قبلیه رو نصب کینم ایرادی نداره.
برای درایور های بالاتر میگه The game has crached. Do you want to creat a crash log? که من میزنم No یه لاگ درست میکنه.
نمی دونید این DNA ها دیگه چه مشکلاتی دارن؟
راستی یکی بیاد بهم بگه من کدومش رو نصب کنم؟
Fast, Quality و... .
با توجه به تنظیمات فعلی سیستمم.
مرسی

بالا