برگزیده های پرشین تولز

من یک صفر کیلومتر هستم. برای یادگیری لینوکس از کجا شروع کنم؟

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
سلام به همه دوستان عزیز و گرامی
حقیقتش پلنی برای خودم دارم و میخوام اگه بشه از برنامه نویسی وب جدا بشم چون بازارش زیاده و دیگه اون حس و حال همیشگی رو ندارم روش.
خیلی دوست دارم یه تکونی به خودم بدم و برم روی یه طرح های جدید. برای همین تصمیم گرفتم روی بیارم به برنامه نویسی دیوایس ها مثل دیوایس های هوشمند و برد های الکترونیکی که خومون میسازیم و مصارفش فوق العاده هست. از هوشمند سازی خونه ها و خیابون گرفته تا .....

خیلی سرچ کردم و با بعضی از اساتید خودم هم صحبت میکردم همه شون متفق القول بودند که اینده برنامه نویسی از آن لینوکس هست چون دیوایس ها دارند کوچیک و کوچیکتر میشن و لینوکس های کوچک شده با سرعت خیلی خوبی روی این دیوایس ها کار میکنن و سرعتشون هم خیلی قابل قبول هست. ضمن اینکه از نظر هزینه هم دیوایس های لینوکسی خیلی ارزانتر در میان تا ویندوزی.

نمونه اش این raspberry هست که خیلی دیوایس جالبی هست و باهاش کلی کار میشه کرد. منتها برای برنامه نویسی در محیط لینوکس (با زبان سی) مسلما باید کار با سیستم عامل رو هم بلد باشیم.

حالا من تصمیم گرفتم لینوکس رو یاد بگیرم و یه برنامه روزانه دارم تنظیم میکنم که در روز 1 ساعت وقت بذارم برای یک سال یاد بگیرم.

حالا چند سوال از بر و بچز لینوکسی گل فروم داشتم.

اول اینکه ایا شما توصیه میکنید که لینوکس یاد بگیرم ؟
دوم اینکه ایا شما اینده درخشانی برای لینوکس در ایران متصور هستید ؟ (که بشه ازش درامد زایی کرد)
سوم اینکه من یک صفر کیلومتر هستم. برای اموزش چه کنم؟ کلاس و اینا نمیخوام برم. میخوام خودم یاد بگیرم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
با فیلم خیلی بیشتر از کتاب راحت هستم.
از کجا شروع کنم. منابع فارسی یا انگلیسی؟ مشکلی با زبان ندارم اما خب گاها جایی هستم و وقت ازاد دارم اما اینترنت نیست. تبلت دارم که میتونم روش فیلم و پی دی اف بخونم.

یه سوال خصوصی هم داشتم . دوستانی که به طور حرفه ای روی لینوکس کار میکنن میتونن بگن از نظر درامدی رضایت دارند ؟ و اینکه در چه شاخه لینوکسی کار میکنند.

بازم ممنون از بزرگواری شما.

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
اینجا یعنی هیچکس لینوکس کار نیست ؟

amir3408

Registered User
لایک‌ها
1,415
اول باید نصبش کنی. شروع کن بابا اصلا سخت نیست. اوبونتو بزن. در ضمن اگه قرار بود لینوکس آینده ای میداشت تا الان باید خبری ازش میبود

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

mahkoom021

Registered User
لایک‌ها
489
اوبونتو نصب کن
یه هفته کار کن یاد میگیری :دی
تو این یه هفته انقدر مجبورت میکنه که سرچ بکنی و دنبال ایراد بگردی که پشیمون شی

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
اخه من شنیدم سرعت اجرای برنامه ها در لینوکس خیلی بالاتره.
اوبونتو نصب کردم. جالبه. یکمی باهاش ور رفتم.
اما خب اون لینوکسی که قراره ما باهاش کار کنیم کاملا کامند پرامپت هست. بعدش هم من میخوام لینوکس رو یاد بگیرم که بتونم براش برنامه بنویسم.
هدف کم کردن هزینه تولید دیوایس و بالا بردن سرعت هست.

حسن ياور

Registered User
لایک‌ها
1,263
.

اول اینکه ایا شما توصیه میکنید که لینوکس یاد بگیرم ؟
دوم اینکه ایا شما اینده درخشانی برای لینوکس در ایران متصور هستید ؟ (که بشه ازش درامد زایی کرد)
سوم اینکه من یک صفر کیلومتر هستم. برای اموزش چه کنم؟ کلاس و اینا نمیخوام برم. میخوام خودم یاد بگیرم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
با فیلم خیلی بیشتر از کتاب راحت هستم.
از کجا شروع کنم. منابع فارسی یا انگلیسی؟ مشکلی با زبان ندارم اما خب گاها جایی هستم و وقت ازاد دارم اما اینترنت نیست. تبلت دارم که میتونم روش فیلم و پی دی اف بخونم.

یه سوال خصوصی هم داشتم . دوستانی که به طور حرفه ای روی لینوکس کار میکنن میتونن بگن از نظر درامدی رضایت دارند ؟ و اینکه در چه شاخه لینوکسی کار میکنند.

اول :بله حتی فرض رو بر این بگیریم که لینوکس در ایران هیچ اینده ای نداره باز هم یادگیری اش توصیه میشه.یه مثال فوتبالی:از فرهاد کاظمی پرسیدن این کلاس های مربیگری که گاه و بیگاه تو ایران دایر می شه به درد می خوره یا نه می گفت بله این کلاس ها حتی اگه یه اپسیلون به دانش مربیای ما اضافه کنه کافیه(نقل به مضمون)
دوم:شما دنبال درامد زایی هستید و حرفه ای به این قضیه نگاه می کنید ولی من به صورت فان و به عنوان یک مبتدی بهتره کارشناسان به این سوال جواب بدن(به شخصه خیلی به اینده اش امیدوارم و در ضمن من به فلسفه نرم افزارهای آزاد هم علاقمندم)
سوم اون چیزی که من متوجهش شدم منابع انگلیسی بسیار غنی تر و البته به روز تر از منابع پارسی هستند .(به قول فردوسی پور حتی با یک درصد از بینایی هم می شد تشخیص داد که هنده(متلک بود به خودم))

بالا