برگزیده های پرشین تولز

مهاجرت از ویندوز به مک، آری یا خیر؟

شما کاربر کدام هستید؟

• Total voters
    21

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
fktbgdnou8s09ir16g4d.jpg

دوستان من خیلی وقته که به این فکر افتادم که نوت بوکمو بفروشم و یه مک بوک بگیرم. تا حالا با مک کار نکردم فقط یکی دو بار در حد دیدن بوده و هیچی ازش نمی دونم. من طرفدار سرسخت آیفون اپل هستم و به همین خاطر با خودم فکر کردم شاید بهتر باشه پی سی رو هم مک انتخاب کنم. از اونجایی که نوت بوکم گیمنیگه، گه گداری اگه کال آو دیوتی باشه یا بتلفیلدی چیزی، نصب می کنم و بازی می کنم منتها شنیدم روی مک نمیشه بازی نصب کرد. اگه از بین شما کسی مک داره لطفا تجربه هاش رو در این تاپیک به ما هم بگه. البته این رو هم بگم که یه تحقیق کوچیکی هم رو نت در این باره کردم ولی دوست دارم نظر بچه های انجمن رو هم بدونم.

Last edited:

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
سلام
منم سال ۴ ٬ ۵ سال پیش دقیقا شرایط شما رو داشتم اما مک رو انتخاب کردم اون موقع Mac OS 10.4 بود و کار باهاش خیلی محدودتر بود نسبت به نسخه های جدید. الان با توجه به اومدن OSX 10.9 و انتشار OSX 10.10 در پاییز امسال که به شدت از نظر گرافیکی تغییر کرده خیلی این سیستم عامل رو جذاب کرده.
این که آیا میتونی با OSX کار کنی و نیازت به ویندوز نیافته به چندتا عامل بستگی داره.
اولیش این هست که اگر از نرم افزار تخصصی ای استفاده میکنی حتما نسخه OSX هم داشته باشه یا حداقل جایگزین قابل قبولی داشته باشه. نمونش 3D Max یا یک سری نرم افزارهای تخصصی بعضی رشته ها که نسخه مک ندارن و راه حلشون استفاده از بوت کمپ یا نصب ویندوز به صورت مجازی هست.
دوم اینکه اهل جستجو باشی با توجه به اینکه میگی تاحالا کار نکردی با مک و اینکه ما همه از بچگی با ویندوز بزرگ شدیم اول کار مقداری سخت هست که به مک عادت کنی ولی با یک جستجو کوچیک توی گوگل به همه سوالات میرسی پس این مسئله خیلی مهمه چون دیدم کسایی رو که جوگیر میشن و مک میگیرن و میگن خداحافظ ویندوز ولی بعد از ۱ هفته که تب مک و سیستم عامل جدید خوابید باز میگن نه نیازهام برطرف نمیشه مک خیلی محدوده و ... در آخر هم میبینی با بوت کمپ ویندوز نصب میکنن روی مک و فقط از ویندوز استفاده میکنن.
نکته سوم اینکه در مورد بازی هم اگر خیلی علاقه داری پیشنهاد من کنسول یا یک لپ تاپ ویندوزی High End هست مثل چیزی که الان داری !! چون روی OSX بازی های محدودی ارائه میشه و بیشتر بازی های iOS رو میتونی توی مک بازی کنی البته چند نسخه از COD هم برای مک ریلیز شده جدیدا مثل MW3 و ... خلاصه اینکه بازی با مک به صورت حرفه ای پیشنهاد نمیشه مگر با نصب ویندوز از طریق بوت کمپ و بقیه ماجرا که دیگه میشه مثل یک لپ تاپ ویندوزی. (در نظر داشته باش که مک با سیستم عامل ویندوز مقداری از امکاناتش مثل بی سرو صدا بودن و داغ نکردن و نگه داشتن باطری بالای ۷٬۸ ساعت رو از دست میده که کاملا طبیعی هست)
سوالی بود در خدمتم.;)

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
سلام
منم سال ۴ ٬ ۵ سال پیش دقیقا شرایط شما رو داشتم اما مک رو انتخاب کردم اون موقع Mac OS 10.4 بود و کار باهاش خیلی محدودتر بود نسبت به نسخه های جدید. الان با توجه به اومدن OSX 10.9 و انتشار OSX 10.10 در پاییز امسال که به شدت از نظر گرافیکی تغییر کرده خیلی این سیستم عامل رو جذاب کرده.
این که آیا میتونی با OSX کار کنی و نیازت به ویندوز نیافته به چندتا عامل بستگی داره.
اولیش این هست که اگر از نرم افزار تخصصی ای استفاده میکنی حتما نسخه OSX هم داشته باشه یا حداقل جایگزین قابل قبولی داشته باشه. نمونش 3D Max یا یک سری نرم افزارهای تخصصی بعضی رشته ها که نسخه مک ندارن و راه حلشون استفاده از بوت کمپ یا نصب ویندوز به صورت مجازی هست.
دوم اینکه اهل جستجو باشی با توجه به اینکه میگی تاحالا کار نکردی با مک و اینکه ما همه از بچگی با ویندوز بزرگ شدیم اول کار مقداری سخت هست که به مک عادت کنی ولی با یک جستجو کوچیک توی گوگل به همه سوالات میرسی پس این مسئله خیلی مهمه چون دیدم کسایی رو که جوگیر میشن و مک میگیرن و میگن خداحافظ ویندوز ولی بعد از ۱ هفته که تب مک و سیستم عامل جدید خوابید باز میگن نه نیازهام برطرف نمیشه مک خیلی محدوده و ... در آخر هم میبینی با بوت کمپ ویندوز نصب میکنن روی مک و فقط از ویندوز استفاده میکنن.
نکته سوم اینکه در مورد بازی هم اگر خیلی علاقه داری پیشنهاد من کنسول یا یک لپ تاپ ویندوزی High End هست مثل چیزی که الان داری !! چون روی OSX بازی های محدودی ارائه میشه و بیشتر بازی های iOS رو میتونی توی مک بازی کنی البته چند نسخه از COD هم برای مک ریلیز شده جدیدا مثل MW3 و ... خلاصه اینکه بازی با مک به صورت حرفه ای پیشنهاد نمیشه مگر با نصب ویندوز از طریق بوت کمپ و بقیه ماجرا که دیگه میشه مثل یک لپ تاپ ویندوزی. (در نظر داشته باش که مک با سیستم عامل ویندوز مقداری از امکاناتش مثل بی سرو صدا بودن و داغ نکردن و نگه داشتن باطری بالای ۷٬۸ ساعت رو از دست میده که کاملا طبیعی هست)
سوالی بود در خدمتم.;)
آقا دمت گرم خیلی حال کردم با نظرت. بهتره بدونی من یه طرفدار دو آتشه اپلم منتها چون مثل بقیه مردم از تغییر کردن می ترسم، این تاپیک رو زدم. اینقدر که حتی با استادمون سر کلاس شبکه کلی کل داریم. متاسفانه من هم مثل بقیه از تغییر می ترسم. ولی با یه بابایی که 20 سال مایکروسافت کار بود و بعد از گندی که مایکروسافت با ویندوز 8 زد، تصمیم گرفته اپلی بشه. وقتی باهاش حرف می زدم می گفت حتما این کار رو بکن. می گفت ویندوز 8 آخرین تیر ترکش مایکروسافت بود و دیگه نمیخواد برگرده بهش. فقط چون کارش شبکه بود ناچارا مجبور بود تو محل کارش از مایکروسفات استفاده کنه. من هم یه جورایی همین طوریم. ولی تصمیم گرفتم پی سی کلاینت سایدیم رو حد اقل اپل انتخاب کنم. گرچه اگر اپل هم تو ایران کلاسای آموزشیش بزگذار می شد حتما می رفتم. کاش می شد می تونستم حد اقل یه هفته کامل با مک ور برم. این طوری واقعا سخته نظر دادن.

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
خوشحالم تونستم کمکت کنم.
ببین به طور کلی نیاز آنچنانی ای به کلاس نیست چون کلی tutorial داریم واسه کار با قسمت های مک که توی گوگل سرچ کنی راحت پیدا میکنی. پیشنهاد میکنم یک نگاهی به آموزش های شرکت Lynda بندازی.
ولی در کل به دلیل عدم دریافت ارورهای عجیب غریب (!!) که توی ویندوز کم نمیبینی کار با این سیستم عامل خیلی لذت بخشه. برای کار با مک هم میتونی نسخه ای از مک رو به صورت هکینتاش روی لپ تاپت اجرا کنی (آموزش های زیادی چه به انگلیسی چه به فارسی توی اینترنت هست) پیشنهاد میکنم یک سر به انجمن i-phone.ir بزنی.
سوالی بود در خدمتم

poria_mc

Registered User
لایک‌ها
34
بنده حدود یک ماهه که از ویندوز به مک مهاجرت کردم. به جرات میگم که دیگه به ویندوز برنمیگردم! البته بنده کار آنچنانی انجام نمیدم. در حد وبگردی و تماشای فیلم و....! همین کارهای معمول که با پی سی یا لپ تاپ انجام میدن!
از نظر من بهترین ترکیب یه مک (حتما با سخت افزار خود اپل مثل مک پرو یا مک بوک) و یه کنسول گیمینگ (البته اگه گیم هم بازی میکنید) هستش!

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
بنده حدود یک ماهه که از ویندوز به مک مهاجرت کردم. به جرات میگم که دیگه به ویندوز برنمیگردم! البته بنده کار آنچنانی انجام نمیدم. در حد وبگردی و تماشای فیلم و....! همین کارهای معمول که با پی سی یا لپ تاپ انجام میدن!
از نظر من بهترین ترکیب یه مک (حتما با سخت افزار خود اپل مثل مک پرو یا مک بوک) و یه کنسول گیمینگ (البته اگه گیم هم بازی میکنید) هستش!
ممنون. البته خودمونیم من کلا میخواستم که مهاجرت کنم چون دیگه حالم از مایکروسافت بهم می خوره ولی دنبال یکی می گشتم بهم قوت قلب بده:)

mehditab

Registered User
لایک‌ها
1,273
خب بستگی به استفاده داره.
من مک ندارم ولی باهاش کار کردم.میتونم بگم از هر لحاظ واسه کارهای معمول در طول روز فوق العاده است.اگه کسی کارش در مورد موسیقی هم باشه انتخابی جز مک نمیکنه.
واقعا تجربه کاربری که محصولات اپل به آدم میده یه چیز دیگه است.با مک بوک ایر 13 جدید میتونی حدود 10 ساعت وب گردی کنی!چیزی که تو برندهای دیگه نمیتونی پیدا کنی.
واسه گیم و بعضی نرم افزارهای دیگه میتونی روش ویندوز بزنی ولی مدت زمان باتری نصف میشه.
در کل تو ایران قیمت بالایی هم داره!

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
خب بستگی به استفاده داره.
من مک ندارم ولی باهاش کار کردم.میتونم بگم از هر لحاظ واسه کارهای معمول در طول روز فوق العاده است.اگه کسی کارش در مورد موسیقی هم باشه انتخابی جز مک نمیکنه.
واقعا تجربه کاربری که محصولات اپل به آدم میده یه چیز دیگه است.با مک بوک ایر 13 جدید میتونی حدود 10 ساعت وب گردی کنی!چیزی که تو برندهای دیگه نمیتونی پیدا کنی.
واسه گیم و بعضی نرم افزارهای دیگه میتونی روش ویندوز بزنی ولی مدت زمان باتری نصف میشه.
در کل تو ایران قیمت بالایی هم داره!
مهدی جان توی ایران قیمت بالای نداره این قیمت جهانیش هست.
به طور مثال عرض میکنم٬ ME294 که الان قیمتش در بازار ایران حدود 7,450,000 تومان هست و قیمت جهانیش هم 2499$ با یک ضرب ساده در قیمت دلار متوجه میشیم که قیمت جهانیش میشه حدود 7,850,000 که تازه من مالیات رو هم حساب نکردم یا ME293 که 1999$ قیمت دارد و در ایران به قیمت 5,950,000 تومان به فروش میرسه که معقول هست و چه بسا مقداری از قیمت جهانی آن پایین تر. این که شما می فرمایید قیمتش در ایران بالا هست بیشتر برای لوازم جانبی اپل صادق هست مثل سوپر درایو٬ تایم کپسول و ...

mehditab

Registered User
لایک‌ها
1,273
به طور مثال عرض میکنم٬ ME294 که الان قیمتش در بازار ایران حدود 7,450,000 تومان هست و قیمت جهانیش هم 2499$ با یک ضرب ساده در قیمت دلار متوجه میشیم که قیمت جهانیش میشه حدود 7,850,000 که تازه من مالیات رو هم حساب نکردم یا ME293 که 1999$ قیمت دارد و در ایران به قیمت 5,950,000 تومان به فروش میرسه که معقول هست و چه بسا مقداری از قیمت جهانی آن پایین تر. این که شما می فرمایید قیمتش در ایران بالا هست بیشتر برای لوازم جانبی اپل صادق هست مثل سوپر درایو٬ تایم کپسول و ...
خب منظور من از قیمت بالا بی ارزش بودن پول ما بود!
اگه دلار 1000 تومن بود خیلیا میتونستن از محصولات اپل استفاده کنن ولی با این قیمت ها خرید این محصولات کار هر کسی نیست.
تو ایران کمتر کسی 7 تومن میتونه بده به یه لپ تاپ.
واسه امثال بنده ارزش نداره 3 تومن بدیم یه مک بوک ایر بگیریم!با اینکه خیلی عالیه.

aidin594

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
اگر به صورت حرفه ای به مایکروسافت آفیس نیاز دارید مهاجرت به سمت مک نکنید.
من مجبور شده ام که درون مک ویندوز نصب کنم فقط برای استفاده حرفه ای از آفیس.
ازنظر مدیریت محیط کار و دسکتاپ مک و از نظر مدیریت فایل ویندوز رو بیشتر میپسندم.

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
متاسفانه مشکل تایپ فارسی در آفیس مک یکی از مشکلات مک یوزرهاست همچنان اما می تونید از مجموعه iWork استفاده کنید البته به شرطی که نیازی به باز کردن اسنادتون در کامپیوتر های دیگه نداشته باشید

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200

آقا یه کم راجع به این ME293 که گفتی توضیح می دی؟

خب منظور من از قیمت بالا بی ارزش بودن پول ما بود!
اگه دلار 1000 تومن بود خیلیا میتونستن از محصولات اپل استفاده کنن ولی با این قیمت ها خرید این محصولات کار هر کسی نیست.
تو ایران کمتر کسی 7 تومن میتونه بده به یه لپ تاپ.
واسه امثال بنده ارزش نداره 3 تومن بدیم یه مک بوک ایر بگیریم!با اینکه خیلی عالیه.

حرفت درسته ولی ایشون هم درست میگه که پول ما بی ارزشه نه اینکه اپل گرون باشه.

اگر به صورت حرفه ای به مایکروسافت آفیس نیاز دارید مهاجرت به سمت مک نکنید.
من مجبور شده ام که درون مک ویندوز نصب کنم فقط برای استفاده حرفه ای از آفیس.
ازنظر مدیریت محیط کار و دسکتاپ مک و از نظر مدیریت فایل ویندوز رو بیشتر میپسندم.

مایکروسافت اگه یه کار درست کرده باشه همین آفیسشه!!:) کیه که به آفیس نیاز نداشته باشه ولی من شنیدم که تو نرم افزار های تایپی دیگه که برای مک هستن، نه تنها راحت می شه فارسی تایپ کرد، بلکه کی بورد استاندارد فارسی رو هم پشتیبانی می کنه.

متاسفانه مشکل تایپ فارسی در آفیس مک یکی از مشکلات مک یوزرهاست همچنان اما می تونید از مجموعه iWork استفاده کنید البته به شرطی که نیازی به باز کردن اسنادتون در کامپیوتر های دیگه نداشته باشید

آقا این که شما می گی فاجعس. اگه نشه اسنادی رو که تو اپل می سازی جای دیگه نتونی باز کنی خیلی بد میشه. ولی با تمام انحصار گرایی اپل این چیزی که شما می گی خیلی عجیبه.

aidin594

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
عرض کردم حرفه ای. طبیعتا میشه اسناد آفیس را در مک باز کرد ولی استایلها و فرمتینگ به هم میخوره. توی اکسل مک هم که ساپورت فارسی کلا نیست.

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
در مورد سوالتون در رابطه با MacBook Pro Retina ME293 باید بگم که اتفاقا دیروز یک دستگاهش رو واسه دختر عموم خریدم اول میخواست مثل من ME294 بگیره که یک سری مقایسه کرد متوجه شد که به کارش نمیاد و این دستگاه هم ارزون تر هست هم نیازهاش رو برطرف میکنه.
به طور کلی مشخصاتش این هست :

15-inch: 2.0GHz with Retina display
  • 2.0GHz quad-core Intel Core i7
  • Turbo Boost up to 3.2GHz
  • 8GB 1600MHz memory
  • 256GB PCIe-based flash storage1
  • Intel Iris Graphics
  • Built-in battery (8 hours)2
پردازنده این دستگاه مدل 4750HQ از سری Haswell/Crystalwell ٬ با معماری ۲۲ نانومتری هست که قابلیت boost تا 3.2 GHz رو داره (این CPU از CPU 4700HQ که در لپتاپ های high end جدید بسیار استفاده میشود قوی تر است) رم دستگاه ۸ گیگ با باس ۱۶۰۰ هست که البته این دستگاه قابلیت ارتقاع رم رو نداره چون رم ها روی مادربورد هستند. در مورد کارت گرافیک Onboard اش هم باید خدمتتون بگم که کارت ضعیفی نیست و طبق بررسی هایی که کردیم نزدیک به GT735M و GT740M هست همراه با 1536 MB حافظه که اگر دنبال گرافیک بالاتر هستید یا مدل ME664 (مدل سال گذشته در همین رده) با گرافیک GT650M رو باید تهیه کنید یا باید ME294 با گرافیک GT750M. وزن دستگاه 2.02 KG هست و فاقد DVD Drive که با خرید یک Drive External مشکل حل میشه. علاوه بر عدم وجود Drive ٬ مشکل عدم وجود درگاه Lan هم در این دستگاه هست که با توجه به هدف اپل در باریک کردن این دستگاه حذف این دو کاملا منطقی بنظر میرسه که با خرید یک تبدیل Thunderbolt به Ethernet یا USB به Ethernet این مشکل نیز قابل حل هست. این دستگاه شامل دو درگاه USB 3.0 ٬ دو درگاه Thunderbolt 2 ٬ یک درگاه خروجی HDMI و یک Memory Reader می باشد.
SSD Drive این دستگاه از نوع PCI هست و سرعت بسیار بالایی دارد روی Me294 تست کردم رید و رایت بالای 700 MB/s بود. که چیزی حدود 200 MB/s بیشتر از SSD های mSATA .
صفحه نمایش رتینا با وضوح تصویر بسیار بالا (2880x1800) و باطری بسیار عالی که تقریبا ۸ تا ۹ ساعت با نور متوسط میشه به گشت و گذار در اینترنت پرداخت. ترک پد مک بوک ها هم که زبان زد خاص و عام هستن و کافی هست یک بار باهاش کار کنید متوجه صحبتم میشید تاچ فوق العاده عالی با دقت و عملکرد بالایی داره. صفحه کلیدش هم که فوق العاده خوب هست (البته شاید هم من خیلی بهش عادت کردم) و خوشبختانه کلید اضافه روی دستگاه مشاهده نمیکنید. در مورد اسپیکرهای سری رتینا هم باید عرض کنم که پیشرفت بسیار خوبی نسبت به مدل های قبلی داشته و بیس و بلندی صدای فوق العاده ای داره. از نظر استحکام هم این دستگاه فوق العاده می باشد چند نمونه از برخورد های فیزیکی دستگاه با زمین رو خودم دیدم که حتی با وجود شکسته شدن LED دستگاه و خم شدن بدنه یک پارچه آلومینیومی دستگاه به راحتی روشن شده !!

سوالی بود در خدمتم.

Last edited:

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
در مورد سوالتون در رابطه با MacBook Pro Retina ME293 باید بگم که اتفاقا دیروز یک دستگاهش رو واسه دختر عموم خریدم اول میخواست مثل من ME294 بگیره که یک سری مقایسه کرد متوجه شد که به کارش نمیاد و این دستگاه هم ارزون تر هست هم نیازهاش رو برطرف میکنه.
به طور کلی مشخصاتش این هست :

15-inch: 2.0GHz with Retina display
  • 2.0GHz quad-core Intel Core i7
  • Turbo Boost up to 3.2GHz
  • 8GB 1600MHz memory
  • 256GB PCIe-based flash storage1
  • Intel Iris Graphics
  • Built-in battery (8 hours)2
پردازنده این دستگاه مدل 4750HQ از سری Haswell/Crystalwell ٬ با معماری ۲۲ نانومتری هست که قابلیت boost تا 3.2 GHz رو داره (این CPU از CPU 4700HQ که در لپتاپ های high end جدید بسیار استفاده میشود قوی تر است) رم دستگاه ۸ گیگ با باس ۱۶۰۰ هست که البته این دستگاه قابلیت ارتقاع رم رو نداره چون رم ها روی مادربورد هستند. در مورد کارت گرافیک Onboard اش هم باید خدمتتون بگم که کارت ضعیفی نیست و طبق بررسی هایی که کردیم نزدیک به GT735M و GT740M هست همراه با 1536 MB حافظه که اگر دنبال گرافیک بالاتر هستید یا مدل ME664 (مدل سال گذشته در همین رده) با گرافیک GT650M رو باید تهیه کنید یا باید ME294 با گرافیک GT750M. وزن دستگاه 2.02 KG هست و فاقد DVD Drive که با خرید یک Drive External مشکل حل میشه. علاوه بر عدم وجود Drive ٬ مشکل عدم وجود درگاه Lan هم در این دستگاه هست که با توجه به هدف اپل در باریک کردن این دستگاه حذف این دو کاملا منطقی بنظر میرسه که با خرید یک تبدیل Thunderbolt به Ethernet یا USB به Ethernet این مشکل نیز قابل حل هست. این دستگاه شامل دو درگاه USB 3.0 ٬ دو درگاه Thunderbolt 2 ٬ یک درگاه خروجی HDMI و یک Memory Reader می باشد.
SSD Drive این دستگاه از نوع PCI هست و سرعت بسیار بالایی دارد روی Me294 تست کردم رید و رایت بالای 700 MB/s بود. که چیزی حدود 200 MB/s بیشتر از SSD های mSATA .
صفحه نمایش رتینا با وضوح تصویر بسیار بالا (2880x1800) و باطری بسیار عالی که تقریبا ۸ تا ۹ ساعت با نور متوسط میشه به گشت و گذار در اینترنت پرداخت. ترک پد مک بوک ها هم که زبان زد خاص و عام هستن و کافی هست یک بار باهاش کار کنید متوجه صحبتم میشید تاچ فوق العاده عالی با دقت و عملکرد بالایی داره. صفحه کلیدش هم که فوق العاده خوب هست (البته شاید هم من خیلی بهش عادت کردم) و خوشبختانه کلید اضافه روی دستگاه مشاهده نمیکنید. در مورد اسپیکرهای سری رتینا هم باید عرض کنم که پیشرفت بسیار خوبی نسبت به مدل های قبلی داشته و بیس و بلندی صدای فوق العاده ای داره. از نظر استحکام هم این دستگاه فوق العاده می باشد چند نمونه از برخورد های فیزیکی دستگاه با زمین رو خودم دیدم که حتی با وجود شکسته شدن LED دستگاه و خم شدن بدنه یک پارچه آلومینیومی دستگاه به راحتی روشن شده !!

سوالی بود در خدمتم.
اول اینکه همه چیزو اکی گفتی ولی قیمتش رو نگفتی؟
دوم اینکه آیا کلا همه مک بوک ها دی وی دی درایو و پورت ایترنت ندارن؟ (اگه این جوری باشه پس 13 ساعت باتری نگه داشتن هنر چندانی نیست:)گرچه که خودم طرفدار پرو پا قرص اپلم!)
سوم اینکه وزنش چه قدره؟
چهارم قصد ایشون از خریدش برای چه کاری بوده؟
راجع به تاندر بولت هم میشه یه توضیح کوچیک بدید؟

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
سلام. بنده هر دو رو تجربه کردم. به نظر من اگر دنبال بازی هستید اصلا سراغ مک نرید. البته می دونید که با Bootcamp میتونید هر دو سیستم عامل رو کنار هم روی مک بوک داشته باشید. اما اگر کارهای صدابرداری یا گرافیکی و طراحی دارید مک بهتره. اما سوای این مساله سخت افزارهای اپل خیلی طراحی خوبی دارن. عموما اگر کسی با ویندوز کار کرده باشه اول کار براش مک یه کم سخته و ممکنه جا بزنه. اما وقتی عادت کرد دیگه سراغ ویندوز نمیاد مگر اینکه مجبور بشه.

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
سلام. بنده هر دو رو تجربه کردم. به نظر من اگر دنبال بازی هستید اصلا سراغ مک نرید. البته می دونید که با Bootcamp میتونید هر دو سیستم عامل رو کنار هم روی مک بوک داشته باشید. اما اگر کارهای صدابرداری یا گرافیکی و طراحی دارید مک بهتره. اما سوای این مساله سخت افزارهای اپل خیلی طراحی خوبی دارن. عموما اگر کسی با ویندوز کار کرده باشه اول کار براش مک یه کم سخته و ممکنه جا بزنه. اما وقتی عادت کرد دیگه سراغ ویندوز نمیاد مگر اینکه مجبور بشه.
نه فقط قصدم بازی نیست ولی گه گداری که مثلا ورژن جدید بازی های غول دنیا مثل کال آو دیوتی یا بتلفیلد یا پس میاد، بدم نمیاد بازی کنم. می گن با بوت کمپ سرعت سیستم و شارژ به شدت پایین میاد آره؟

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
نه فقط قصدم بازی نیست ولی گه گداری که مثلا ورژن جدید بازی های غول دنیا مثل کال آو دیوتی یا بتلفیلد یا پس میاد، بدم نمیاد بازی کنم. می گن با بوت کمپ سرعت سیستم و شارژ به شدت پایین میاد آره؟
عزیز این حرف کاملا بیخوده. بنده خودم داشتم و عملا با بوت کمپ با هر دو سیستم عامل کار کردم. این حرف هیچ توجیه منطقی و علمی نداره. شارژ دهی و سرعت هیچ تفاوتی نمی کنه. فقط هنگام بوت اولیه سیستم چند ثانیه ای بیشتر طول میکشه. اما بحث اینه که کارت گرافیکهای مک بوکها بدرد بازیهای سنگین نمی خورند.

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
اول اینکه همه چیزو اکی گفتی ولی قیمتش رو نگفتی؟
دوم اینکه آیا کلا همه مک بوک ها دی وی دی درایو و پورت ایترنت ندارن؟ (اگه این جوری باشه پس 13 ساعت باتری نگه داشتن هنر چندانی نیست:)گرچه که خودم طرفدار پرو پا قرص اپلم!)
سوم اینکه وزنش چه قدره؟
چهارم قصد ایشون از خریدش برای چه کاری بوده؟
راجع به تاندر بولت هم میشه یه توضیح کوچیک بدید؟
قیمت رو که در پست قبلی گفته بودم حالا دوباره خدمتتون میگم : 1999$ که در ایران حدود 5,950,000 تومان میتونید خریداری کنید.
پورت Ethernet ارتباطی با مقدار شارژدهی دستگاه نداره که دوست من در مورد درایو هم همینطور هست نسل قبل از رتینا هم حدود ۷ ساعت باطری نگه میداشت که هم پورت Ethernet داشت و هم Super Drive ! حذف این دو بیشتر به دلیل هدف اپل در کاهش حجم و سایز و وزن دستگاه هست نه باطری.
وزن رو هم که در همین پست خدمتتون عرض کردم . یک بار دیگه مطالعه کنید پست قبلی من رو . 2.02 کیلوگرم !
در مورد تاندربولت :
تکنولوژی ورودی خروجی پورت Thunderbolt برای فراهم کردن مسیر ارتباطی دو طرفه با سرعت بسیار بالای 20 گیگابیت بر ثانیه برای مسیر ورودی و خروجی به کار میرود. (تاندربلت یک مسیر دوکاناله است که هر کانال توانایی انتقال موازی با حداکثر پهنای باند ۱۰گیگابیت برثانیه را دارد. این به معنای پتانسیل ۲۰گیگابیت برثانیه برای هرکدام از مسیرهای رفت و برگشت است. )
هر پورت تاندربلت، اتصال مستقیم به شکاف PCI Express را برای وسایل خروجی مثل وسایل ذخیره سازی سریع و آرایه های RAID شده فراهم میکند. این پورت از آداپتورهای که برای اتصال HDMI و DVI و همچنین VGA عرضه شده اند هم پیشتیبانی میکند.
اگر بخواهیم USB 3.1 را با درگاه پرسرعت تاندربولت اینتل مقایسه کنیم، نسخه جدید USB با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه در مقابل سرعت تاندربولت با 20 گیگابیت در ثانیه هنوز از سرعت کمتری برخوردار است، اما USB بصورت گسترده در ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و از آن طرف محصولات سازگار با تاندربولت علاوه بر قیمت بالاتر به ندرت یافت می‌شوند.
تاندر بولت برای وصل کردن کارت گرافیک هم میتونه استفاده بشه در واقع سرعتش انقدر بالاست که میشه به جای PCI Express ازش برای وصل کردن کارت گرافیک استفاده کرد.
برای اطلاعات بیشتر :
http://fa.wikipedia.org/wiki/تاندربولت_(رابط)
http://www.zoomit.ir/howto/computer/5898-intel-thunderbolt-2

oblomof

Registered User
لایک‌ها
142
عزیز این حرف کاملا بیخوده. بنده خودم داشتم و عملا با بوت کمپ با هر دو سیستم عامل کار کردم. این حرف هیچ توجیه منطقی و علمی نداره. شارژ دهی و سرعت هیچ تفاوتی نمی کنه. فقط هنگام بوت اولیه سیستم چند ثانیه ای بیشتر طول میکشه. اما بحث اینه که کارت گرافیکهای مک بوکها بدرد بازیهای سنگین نمی خورند.
در مورد سرعت و عملکرد تا حدود زیادی حرفتون مورد قبول هست و تفاوت محسوسی ندارد ولی بی تفاوت هم نیست٬ همونطور که میدونید اپل به هماهنگ سازی سخت افزار با نرم افزار دستگاهایش شهرت دارد این موضوع رو در دستگاه های پرتابل اپل نظیر آیفون به طور واضح میشه مشاهده کرد که البته مک هم از این قافله مستثنا نیست. اما در مورد باطری به طور قطع حرفتون نادرست هست. میتونید این موضوع رو خودتون تست کنید در مک و ویندوز یک سری کار مشابه رو انجام بدید متوجه میشید که تقریبا شارژدهی دستگاه در سیستم عامل ویندوز نصف مک هست و همچنین دمای بالا در زمان کار مک بوک پرو در ویندوز نسبت به سیستم عامل مک (یکی از دلایل اصلی میزان شارژدهی کمتر و دمای بالاتر مک بوک پرو هایی که ۲ کارت گرافیک دارند در ویندوز٬ عدم شناسایی گرافیک Onboard دستگاه در ویندوز هست به طور مثال در دستگاه ME294 با سیستم عامل ویندوز گرافیک Iris Pro 5200 شناسایی نمیشود و فقط کارت GT750M به عنوان کارت گرافیک دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد) ! (الان که دارم این مطلب رو مینویسم علاوه بر نرم افزار سافاری٬ iMessage ٬ آیتونز (در حال پخش آهنگ) و نرم افزار Mail مک هم باز هست و دمای دستگاه ٬ 41 درجه سانتیگراد هست).
در مورد بوت سیستم هم این که چند ثانیه بیشتر طول میکشه در سری جدید مک بوک پرو ها با هارد های SSD زیاد محسوس نیست و در سری های قبلی با هارد معمولی به این صورت بود که قبل از نصب ویندوز به وسیله بوت کمپ Mac OS در ۱۳ ثانیه بالا میومد ولی بعد از نصب ویندوز زمان بوت Mac OS تقریبا ۳٬۴ ثانیه بیشتر میشد و به ۱۶٬۱۷ ثانیه میرسید (زمان بوت رو به طور مثال عرض کردم)

Last edited:
بالا