برگزیده های پرشین تولز

مکمل های ورزشی ( گفت و گو درباره مکمل های بدنسازی)

آیا داشتن یک بدن ایده آل بدون دوپینگ امکان پذیر است ؟

• Total voters
    271

i.sharifi

کاربر حرفه ای گرافیک و انیمیشن
لایک‌ها
410
سلام
من دو ماهه بدنسازی میکنم
و الان موقع تمرین علیرغم سبک کار کردن به شدت بدنم کم میاره
رفتم با مربیم صحبت کردم اونم گفت یا به تغذیت برس و زیاد بخور یا اگه نمیتونی علاوه بر مورد قبل گینر هم بگیر
خودش پیشنهاد گینر رونی کلمن رو داد
من امروز رفتم داروخونه ON قیمت گرفتم 330 تومن
من کارمند هستم و بیشتر اوقات نسشته ام 8س ساعت
روزی 30 دقیقه پیاده روی دارم
3 روز میرم باشگاه
لاغر هستم
غذام هم به نسبت زیاده
قد 186
وزن 74
سن 29

به نظرتون چیکار کنم؟

سلام
مربی کاملا درست گفته .
البته فقط زیاد خوردن صحیح نیست؛ باید نسبت بین چربی/کربوهیدرات/پروتئین و کالری ورودی/خروجی رعایت بشه .
فرمول افزایش وزن : میزان کالری ورودی > کالری خروجی یا مصرفی
فرمول کاهش وزن : میزان کالری ورودی < کالری خروجی
فرمول تثبیت وزن : میزان کالری ورودی = کالری مصرفی

کیفیت کالری ها با هم فرق میکنه . یک وعده غذای خانگی پلو و خوراک جوجه نسبت به فست فود کیفیت بالاتری داره . هم از نظر ریز/درشت مغذی ها و مواد مفید ، هم برای حفظ سلامت .

اگه فرصتی برای مصرف 2 وعده اول (صبحانه و ناهار) ندارید، می تونید گینر تهیه کنید و 3 4 اسکوپ سر پر ( در دو وعده) همراه با شیر میل کنید . در محل کار هم می تونید مواد غذایی کم حجم اما پر کالری ببرید مثل بادام یا بادام زمینی،گردو و پسته .
سعی کنید هر 5 روز مقداری (در حد 2 قاشق غذاخوری) به وعده های غذاییتون اضافه کنید . مثلا اگه ناهار 5 قاشق برنج میخورید، برای 5 روز آینده 7 قاشق میل کنید . 5 روز بعد 9 قاشق و الی آخر .
به جای 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 2 قاشق غذاخوری به سالاد اضافه کنید .
اگه هر هفته حدودا 500 گرم افزایش وزن داشته باشید یعنی در مسیر درست قرار گرفتید . با توجه به سن و سالتون بیشتر از این هم پیشنهاد نمی کنم (حداکثر 1.5 الی2 کیلوگرم در ماه کافیه) .
برنامه طولانی مدت داشته باشید و اگه بخواید در زمان کوتاه کمبود وزن رو جبران کنید مطمئن باشید خیلی زود خسته میشید و ادامه ش نمیدید .

مکمل فقط از داروخانه

Amin_TM

Registered User
لایک‌ها
122
سلام
مربی کاملا درست گفته .
البته فقط زیاد خوردن صحیح نیست؛ باید نسبت بین چربی/کربوهیدرات/پروتئین و کالری ورودی/خروجی رعایت بشه .
فرمول افزایش وزن : میزان کالری ورودی > کالری خروجی یا مصرفی
فرمول کاهش وزن : میزان کالری ورودی < کالری خروجی
فرمول تثبیت وزن : میزان کالری ورودی = کالری مصرفی

کیفیت کالری ها با هم فرق میکنه . یک وعده غذای خانگی پلو و خوراک جوجه نسبت به فست فود کیفیت بالاتری داره . هم از نظر ریز/درشت مغذی ها و مواد مفید ، هم برای حفظ سلامت .

اگه فرصتی برای مصرف 2 وعده اول (صبحانه و ناهار) ندارید، می تونید گینر تهیه کنید و 3 4 اسکوپ سر پر ( در دو وعده) همراه با شیر میل کنید . در محل کار هم می تونید مواد غذایی کم حجم اما پر کالری ببرید مثل بادام یا بادام زمینی،گردو و پسته .
سعی کنید هر 5 روز مقداری (در حد 2 قاشق غذاخوری) به وعده های غذاییتون اضافه کنید . مثلا اگه ناهار 5 قاشق برنج میخورید، برای 5 روز آینده 7 قاشق میل کنید . 5 روز بعد 9 قاشق و الی آخر .
به جای 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 2 قاشق غذاخوری به سالاد اضافه کنید .
اگه هر هفته حدودا 500 گرم افزایش وزن داشته باشید یعنی در مسیر درست قرار گرفتید . با توجه به سن و سالتون بیشتر از این هم پیشنهاد نمی کنم (حداکثر 1.5 الی2 کیلوگرم در ماه کافیه) .
برنامه طولانی مدت داشته باشید و اگه بخواید در زمان کوتاه کمبود وزن رو جبران کنید مطمئن باشید خیلی زود خسته میشید و ادامه ش نمیدید .

مکمل فقط از داروخانه

خیلی ممنون دوست عزیز
من وعده های صبحانه و ناهارم رو میخورم و اتفاقا پر کالری و زیاد هم میخورم ولی نمیدونم چرا اصلا تو پر یا چاق نمیشم
آزمایشات کاملم هم دادم و مشکلی نبوده

i.sharifi

لایک‌ها
410
خیلی ممنون دوست عزیز
من وعده های صبحانه و ناهارم رو میخورم و اتفاقا پر کالری و زیاد هم میخورم ولی نمیدونم چرا اصلا تو پر یا چاق نمیشم
آزمایشات کاملم هم دادم و مشکلی نبوده
همونطور که بالا گفتم برای افزایش وزن باید کالری بیشتری نسبت به کالری خروجی، مصرف کنید .
این رو افراد زیادی میگن که مثلا خیلی غذا میخورم اما وزنم زیاد نمیشه ولی وقتی به وعده های غذاییشون نگاه می کنی میبینی وعده هاشون واقعا خیلی حجیم نیست .
در مورد خودمم همینطوره . وقتی میبینم وزنم ثابت مونده، میدونم که دارم کم میخورم .
اگه بیشتر از این نمیتونید غذا میل کنید ، از همون روش بالا استفاده کنید مثل اضافه کردن روغن زیتون به وعده ها و افزودن به حجم مواد غذایی به صورت پله ای .
یادتون نره که باید آروم آروم حجم معده تون رو افزایش بدید .

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
سلام
من دو ماهه بدنسازی میکنم
و الان موقع تمرین علیرغم سبک کار کردن به شدت بدنم کم میاره
رفتم با مربیم صحبت کردم اونم گفت یا به تغذیت برس و زیاد بخور یا اگه نمیتونی علاوه بر مورد قبل گینر هم بگیر
خودش پیشنهاد گینر رونی کلمن رو داد
من امروز رفتم داروخونه ON قیمت گرفتم 330 تومن
من کارمند هستم و بیشتر اوقات نسشته ام 8س ساعت
روزی 30 دقیقه پیاده روی دارم
3 روز میرم باشگاه
لاغر هستم
غذام هم به نسبت زیاده
قد 186
وزن 74
سن 29

به نظرتون چیکار کنم؟
مصرف ویتامین و مخمر آبجو با افزایش اشتها میتونه وزن رو افزایش بده.

AM1N

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
4,574
سلام دوستان
مصرف پروتیین وی نیاز به استراحت یا اصطلاحا ON و OFF داره یا نه ؟
آخه یه کلیپ از یه دکتر فیزیولوژی دیدم میگفت افراد مبتدی بعد از مصرف هر قوطی پروتیین به مدت 3 تا 4 ماه مصرف نکنن

i.sharifi

لایک‌ها
410
سلام دوستان
آخه یه کلیپ از یه دکتر فیزیولوژی دیدم میگفت افراد مبتدی بعد از مصرف هر قوطی پروتیین به مدت 3 تا 4 ماه مصرف نکنن

پروتئین رو از سورس معتبر (در ایران: داروخانه) تهیه و به صورت مادام العمر مصرف کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد . به حرف افراد غیر متخصص هم توجهی نداشته باشید .

gaxter

Registered User
لایک‌ها
150
سلام دوستان
قبل از شروع ورزش و مصرف هر مکملی بهتره یک ازمایش خون و چکاب کامل داده بشه.مخصوصا از منظر سلامت کلیه ها.چون کلیه ها وقتی کاراییشون تا زیر 40 درصد نرسه اصلا علائم بالینی مشخصی ندارند.بیشتر مردم نارسایی مزمن و حاد کلیه دارن بدون اینکه خودشون خبر داشته باشن و بعد از سالها همه چی یک دفعه اتفاق میوفته و زندگی براشون کابوس میشه.کسایی که مشکل کلیوی دارن مصرف زیاد پروتئین براشون میتونه مرگبار باشه.ولی شخصی با کلیه سالم هیچ مشکلی نخواد داشت.میخواد 2 سال پشت سر هم مصرف کنه میخواد 10 سال پشت سر هم مصرف کنه.پروتئین زیاد مشکلی واسه کلیه سالم بوجود نمیاره.ولی کلیه ای که مشکل داره نباید فشار مصرف پروتئین روش باشه.آزمایش های پیشنهادی برای سلامت کلیه میتونه شامل اوره و کراتینین خون ،تست ادرار 24 ساعته و مولفه هاش ،تست کلیرانس کلیه و gfr.
وقتی بحث سر سلامتیتون هست با شک و تردید و اما و اگر باهاش برخورد نکنید.اینترنت هم جای زیاد خوبی واسه مشاوره از کاربران آماتور نیست.هم اونی که میگه خیالت راحت مصرف کن مشکل نداره ،داره اشتباه به عرضتون میرسونه و هم اونی که میگه نه مصرف نکن اصلا و ضرر داره.پس کلا قبل از شروع ورزش و مصرف هر مکملی از سلامتیتون اطمینان حاصل کنید بعد.

Last edited:

AM1N

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
4,574
قبل از شروع ورزش و مصرف هر مکملی بهتره یک ازمایش خون و چکاب کامل داده بشه.مخصوصا از منظر سلامت کلیه ها.چون کلیه ها وقتی کاراییشون تا زیر 40 درصد نرسه اصلا علائم بالینی مشخصی ندارند.بیشتر مردم نارسایی مزمن و حاد کلیه دارن بدون اینکه خودشون خبر داشته باشن و بعد از سالها همه چی یک دفعه اتفاق میوفته و زندگی براشون کابوس میشه.کسایی که مشکل کلیوی دارن مصرف زیاد پروتئین براشون میتونه مرگبار باشه.ولی شخصی با کلیه سالم هیچ مشکلی نخواد داشت.میخواد 2 سال پشت سر هم مصرف کنه میخواد 10 سال پشت سر هم مصرف کنه.پروتئین زیاد مشکلی واسه کلیه سالم بوجود نمیاره.ولی کلیه ای که مشکل داره نباید فشار مصرف پروتئین روش باشه.آزمایش های پیشنهادی برای سلامت کلیه میتونه شامل اوره و کراتینین خون ،تست ادرار 24 ساعته و مولفه هاش ،تست کلیرانس کلیه و gfr.
وقتی بحث سر سلامتیتون هست با شک و تردید و اما و اگر باهاش برخورد نکنید.اینترنت هم جای زیاد خوبی واسه مشاوره از کاربران آماتور نیست.هم اونی که میگه خیالت راحت مصرف کن مشکل نداره ،داره اشتباه به عرضتون میرسونه و هم اونی که میگه نه مصرف نکن اصلا و ضرر داره.پس کلا قبل از شروع ورزش و مصرف هر مکملی از سلامتیتون اطمینان حاصل کنید بعد.
سلام ممنون از راهنمایی دقیقتون
اول اینکه میشه نام ازمایشگاهی این تستهارو بدین؟
مثلا کراتینین و اوره به ترتیب Cr و Urea هست اما اون موارد باقی مونده رو نمیدونم
و همچنین ایا ممکنه به مرور زمان با مصرف پروتیین یه کلیه سالم، نارسایی و ... پیدا کنه ؟

gaxter

Registered User
لایک‌ها
150
سلام ممنون از راهنمایی دقیقتون
اول اینکه میشه نام ازمایشگاهی این تستهارو بدین؟
مثلا کراتینین و اوره به ترتیب Cr و Urea هست اما اون موارد باقی مونده رو نمیدونم
و همچنین ایا ممکنه به مرور زمان با مصرف پروتیین یه کلیه سالم، نارسایی و ... پیدا کنه ؟

BUN ,Cr
Ca ,PTH,P
U/A
ادرار 24 ساعته شامل : حجم ،کلسیم،Cr
Creatinine Clearance
GFR هم که خود پزشک متخصص نفرولوژیست بر اساس موارد بالا محاسبش میکنه.

i.sharifi

لایک‌ها
410
شما اگه تا به حال 2 بار یا حداقل یکبار در سال چک آپ های معمول رو انجام نمیدادید از همین روز شنبه شروع کنید اون هم نه به خاطر مصرف مکمل . بلکه برای آگاهی از سطح سلامتی خودتون .
این مثل روز مشخصه تا وقتی نمی دونید در چه سطحی از نظر سلامت اندام ها قرار دارید حتی مصرف بعضی از داروها هم میتونه برای شما مضر و مرگبار باشه چه برسه به مکمل و ... .
آزمایش های بالا هم که کاربر با سابقه و احتمالا حرفه ای به شما پیشنهاد دادن زمانی انجام میشه که سطح کراتینین و BUN به طور غیر طبیعی بالا باشه ، هر چند بالا بودن این دو می تونه دلایلی غیر از تحت فشار بودن کلیه ها داشته باشه. در غیر اینصورت با انجام یک آزمایش خون و ادرار ساده می تونید به سلامت کلیه ها پی ببرید و انجام اون آزمایش ها فقط هزینه اضافی (و تقریبا زیادی) روی دست شما میگذاره، خصوصا اگه به آزمایشگاه خصوصی مراجعه کنید .
در ابتدای امر نیازی هم به مراجعه به نفرولوژیست نیست !
احتمالا بعدش این بنده خدا رو میفرستید برای همودیالیز .
اگه مورد مشکوکی در نتایج آزمایش باشه خود پزشک عمومی شما رو معرفی می کنه به متخصص مربوطه .

@AM1N
اگه اصفهان هستید آدرس آزمایشگاه رو برای شما خصوصی میفرستم میتونید تشریف بیارید، رایگان براتون انجام میدیم . البته فقط همین یکبار ;)

helpmasteri

Registered User
لایک‌ها
1,636
سلام کسی از سوما چیزی میدونه؟ برای افزایش حجم میخوام روزی چقدر هزینش هستش؟ اطلاعات کامل میخوام اگه بشه خیلی ممنونم

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام کسی از سوما چیزی میدونه؟ برای افزایش حجم میخوام روزی چقدر هزینش هستش؟ اطلاعات کامل میخوام اگه بشه خیلی ممنونم

دوست عزیز به فکر سلامتیت باش
برای حجم یه دوره کامل و درست حسابی بردار یه شخص مطمئن و اگر مربی شما هم بهت چنین توصیه ای کرد بدون اون مربی نیست و یه تاجر تشریف داره !

دوستان عزیز توو این تاپیک دیدم یه شخصی جواب هایی بهتون میده که خودش معلوم الحال هست !
مواظب باشید یه سری هستن پشت سیستم نشستن و ادعای زیادی دارن
فریب این اشخاص رو نخورید
دو روز متاسفانه میرن باشگاه و حرفایی که این و اون میزنن رو میان اینجا نشخوار میکنن
دلیلش هم اینه که علم و اطلاعات ندارن و زیادی مکمل فیک رفته توو پاچشون
حالا میخوان یه جوری خودشون رو ارضا کنن توو مجازی
حواستون باشه ..

helpmasteri

Registered User
لایک‌ها
1,636
دوست عزیز به فکر سلامتیت باش
برای حجم یه دوره کامل و درست حسابی بردار یه شخص مطمئن و اگر مربی شما هم بهت چنین توصیه ای کرد بدون اون مربی نیست و یه تاجر تشریف داره !

دوستان عزیز توو این تاپیک دیدم یه شخصی جواب هایی بهتون میده که خودش معلوم الحال هست !
مواظب باشید یه سری هستن پشت سیستم نشستن و ادعای زیادی دارن
فریب این اشخاص رو نخورید
دو روز متاسفانه میرن باشگاه و حرفایی که این و اون میزنن رو میان اینجا نشخوار میکنن
دلیلش هم اینه که علم و اطلاعات ندارن و زیادی مکمل فیک رفته توو پاچشون
حالا میخوان یه جوری خودشون رو ارضا کنن توو مجازی
حواستون باشه ..

من خیلی مرتب تمرین میکنم (5 روز در هفته) و با برنامه ورزشی و همیشه گینر و گلوتامین مصرف میکنم و اصلا قطع نکردم و اندامم همش شکل گرفته (سینه و 6 پک) ولی میخوام همین یکم حجیم تر بشه خودمم یکم نگرانم ولی خب نمیدونم ...

King PDA

Registered User
لایک‌ها
28
من خیلی مرتب تمرین میکنم (5 روز در هفته) و با برنامه ورزشی و همیشه گینر و گلوتامین مصرف میکنم و اصلا قطع نکردم و اندامم همش شکل گرفته (سینه و 6 پک) ولی میخوام همین یکم حجیم تر بشه خودمم یکم نگرانم ولی خب نمیدونم ...

عزیز من واسه مصرف سوما باید خیلی حرفه ای باشی

خود سوما مصرف کردن کار سختی نیستش ! میتونی بری از داروخونه بگیری و تزریق کنی و تمام !!

ببین مصرف استروئید یک علم هستش که اول باید بهش برسی و بدونی چی به چیه تا حدامکان کمترین ضرر بهت برسه

مثلا مصرف سوما :

• چون سوما مقاومت انسولینی رو تو بدن میبره بالا باید یه فکری برای این مورد بکنی که در صورتی که بلد نباشی بدون شک در اینده با دیابت مواجه میشی .
  • خود چند واحد تزریق سوما خودش جای بحث داره
  • سابقه فامیلی و داشتن سابقه ژنتیکی در نزدیکان درجه 1 که سرطان گرفتن خودش یه مسئله مهم هستش چون در این صورت با تزریق سوما ( که حتما میدونی سوما باعث افزایش تعداد تارهای عضلانی در اثر واداشتن بدن به تقسیم سلولی کارش رو انجام میده و امکان ایجاد تومور هم نسبت به شخص عادی بالاتر میره )
  • سوما به تنهایی جوابگو نیستش مخصوصا برای چربی سوزی و باید کنارش از داروهای استروئیدی البته مناسب استفاده کنی ! که این خودش داشتن علم در مورد اون استروئید لازمه
  • مصرف سوما در اغلب موارد باعث اکرومگالی میشه و کم و زیاد مشخص هستش در بین ورزشکارانی که از این دارو استفاده میکنن و بارز ترین شکل ظاهریش بزرگ شدن فک صورت هستش !

در کل به نظر من شما بهتر هستش همون مکمل های صحیح رو انتخاب کنی و ادامه بدی
این رو منی میگم که الان 35 سالمه و 20 سالی میشه کار کردم و البته پیوسته نه ولی خدا رو شکر تا جایی که لازمه علمش رو دارم نه در حد تیم ملی و ...

helpmasteri

Registered User
لایک‌ها
1,636
عزیز من واسه مصرف سوما باید خیلی حرفه ای باشی

خود سوما مصرف کردن کار سختی نیستش ! میتونی بری از داروخونه بگیری و تزریق کنی و تمام !!

ببین مصرف استروئید یک علم هستش که اول باید بهش برسی و بدونی چی به چیه تا حدامکان کمترین ضرر بهت برسه

مثلا مصرف سوما :

• چون سوما مقاومت انسولینی رو تو بدن میبره بالا باید یه فکری برای این مورد بکنی که در صورتی که بلد نباشی بدون شک در اینده با دیابت مواجه میشی .
  • خود چند واحد تزریق سوما خودش جای بحث داره
  • سابقه فامیلی و داشتن سابقه ژنتیکی در نزدیکان درجه 1 که سرطان گرفتن خودش یه مسئله مهم هستش چون در این صورت با تزریق سوما ( که حتما میدونی سوما باعث افزایش تعداد تارهای عضلانی در اثر واداشتن بدن به تقسیم سلولی کارش رو انجام میده و امکان ایجاد تومور هم نسبت به شخص عادی بالاتر میره )
  • سوما به تنهایی جوابگو نیستش مخصوصا برای چربی سوزی و باید کنارش از داروهای استروئیدی البته مناسب استفاده کنی ! که این خودش داشتن علم در مورد اون استروئید لازمه
  • مصرف سوما در اغلب موارد باعث اکرومگالی میشه و کم و زیاد مشخص هستش در بین ورزشکارانی که از این دارو استفاده میکنن و بارز ترین شکل ظاهریش بزرگ شدن فک صورت هستش !

در کل به نظر من شما بهتر هستش همون مکمل های صحیح رو انتخاب کنی و ادامه بدی
این رو منی میگم که الان 35 سالمه و 20 سالی میشه کار کردم و البته پیوسته نه ولی خدا رو شکر تا جایی که لازمه علمش رو دارم نه در حد تیم ملی و ...
خیلی ممنون از توضیحات کاملتون . موفق باشید :general601:

i.sharifi

لایک‌ها
410
اگه یک پنجم همون زمانی رو که صرف تمرین کردید، به یادگیری اصول تمرین و تغذیه اختصاص بدید مطمئن باشید بعد از چند ماه آزمون و خطا و اجرا کردن آموخته هاتون ، می تونید بدون استفاده از هر دارو و حتی مکملی و فقط با یک تغذیه کامل، حجم بگیرید یا کات کنید و از همه ی دور و اطرافیانتون بدن و مهمتر از اون روان سالم تری داشته باشید .

::..::..::..::

Registered User
لایک‌ها
37
سلام دوستان ورزشکار

یه مکمل بسیار عالی دارم که به همراه باقی مکملها خودم شخصا از آمریکا آوردم

بخاطر تغییر برنامه میفروشم

تضمینی, تحقیق و مطالعه توضیحات با خودتون

100GrassFed_Chocolate_Front_650_400x.png

این لینکش : https://www.transparentlabs.com/products/proteinseries-100-grass-fed-whey-protein-isolate

حدود 9 ماه تاریخ داره و زیر قیمت میدم که بدست ورزشکاری که نیاز داره برسه و نوش جانش باشه

در صورت خریدار بودن قیمتتون رو پیام بدین

خداقوت
تندرست باشید

Haideranoos

Registered User
لایک‌ها
3,769
دوستان درود
کسی که بتونه مشاوره ی کامل و تخصصی درباره ی استروئید ها پپتاید ها و سارم ها بده چه تخصصی داره؟فیزیولوزی ورزشی یا متخصص تغذیه؟
توی بعضی پیج ها و کلیپ ها میبینم طرف فیزیولوژی ورزشی خونده و اطلاعات عالی داره فک کنم خودش روی بدنسازی و همین استروئید ها تمرکز کرده
متخصص های غدد اصلا اطلاعاتی در این باره ندارن و بیشتر روی تیروئید و دیابت تمرکز دارن
برام مهمه
ممنون

i.sharifi

لایک‌ها
410
دوستان درود
کسی که بتونه مشاوره ی کامل و تخصصی درباره ی استروئید ها پپتاید ها و سارم ها بده چه تخصصی داره؟فیزیولوزی ورزشی یا متخصص تغذیه؟
توی بعضی پیج ها و کلیپ ها میبینم طرف فیزیولوژی ورزشی خونده و اطلاعات عالی داره فک کنم خودش روی بدنسازی و همین استروئید ها تمرکز کرده
متخصص های غدد اصلا اطلاعاتی در این باره ندارن و بیشتر روی تیروئید و دیابت تمرکز دارن
برام مهمه
ممنون

سلام
حتی فوق تخصص غدد و ارولوژیست هم تا وقتی روی این مباحث تحقیق و تحقیقاتش رو به صورت تجربی دنبال نکرده باشه حداکثر و نهایتا به درمان جایگزینی هورمون hrt و trt تسلط دارن .
البته در ایران متخصصی که از همین مبحث تقریبا ساده اطلاعات کاملی داشته باشه کم پیدا می کنید یا اصلا نیست .
پس آگاهی از نحوه مصرف استروئید و غیره معمولا ارتباطی به رشته تحصیلی و حرفه افراد نداره .
اون افرادی هم که اطلاعاتشون کامله اکثرا خودشون مصرف داشتن یا تخصصی دنبال کردن و مشتری هایی داشتن که زیر نظرشون مصرف می کردن .
شناخت داروها و استک کردن اون ها خودش یه مبحث و تخصص گسترده ست که باید به صورت جداگانه آموزش ببینن .

Haideranoos

Registered User
لایک‌ها
3,769
سلام
حتی فوق تخصص غدد و ارولوژیست هم تا وقتی روی این مباحث تحقیق و تحقیقاتش رو به صورت تجربی دنبال نکرده باشه حداکثر و نهایتا به درمان جایگزینی هورمون hrt و trt تسلط دارن .
البته در ایران متخصصی که از همین مبحث تقریبا ساده اطلاعات کاملی داشته باشه کم پیدا می کنید یا اصلا نیست .
پس آگاهی از نحوه مصرف استروئید و غیره معمولا ارتباطی به رشته تحصیلی و حرفه افراد نداره .
اون افرادی هم که اطلاعاتشون کامله اکثرا خودشون مصرف داشتن یا تخصصی دنبال کردن و مشتری هایی داشتن که زیر نظرشون مصرف می کردن .
شناخت داروها و استک کردن اون ها خودش یه مبحث و تخصص گسترده ست که باید به صورت جداگانه آموزش ببینن .
سپاس
فک کنم تیم ملی بدنسازی تیم پزشکی در همین رابطه داشته باشه که البته دسترسی بهش سخته ...یه سری سوالات داشتم خیلی برام مهم بود پاسخ هاشو از زبان یه متخصص بشنوم

بالا