برگزیده های پرشین تولز

نخستین شارژر بیسیم تلفن همراه توسط یک ایرانی اختراع شد

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
یك مخترع جوان ايراني با ساخت نخستين شارژر بي‌سيم تلفن همراه از دستيابي به تكنيك انتقال بي‌سيم برق براي نخستين بار در جهان خبر داد كه به گفته وي مي‌تواند امكان استفاده از وسايل الكترونيكي را بدون نياز به سيم فراهم كند.

رامين عليپور كه در حال حاضر مشغول مذاكره با شركت سوئدي «سوني - اريكسون» جهت واگذاري سيستم ابداعي شارژر بي‌سيم تلفن‌هاي همراه طي قراردادي چندين ميليون كروني است، در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار داشت: ايده انتقال برق به صورت موج از سال‌ها پيش مورد توجه دانشمندان و محققان كشورهاي پيشرفته از جمله ژاپن قرار داشته كه در عمل موفق به تحقق آن نشده بودند، در اين طرح براي اولين بار سيستمي شارژري ساخته شده كه مي‌تواند برق مورد نياز براي شارژ تلفن‌هاي همراه را به صورت بي‌سيم به آنها منتقل كند.

وي با اشاره به ثبت بين‌المللي اختراع خود در خارج كشور در توضيح مشخصات سيستم ساخته شده، گفت: سيستم شارژر بي‌سيم شامل يك دستگاه پايه به ابعاد 9*4*3 سانتي‌متر است كه به برق شهر وصل شده و برق را به امواج الكترومغناطيسي تبديل و منتشر مي‌كند. جزء ديگر اين سيستم يك دستگاه كوچك است كه در تلفن همراه نصب شده و در نقش گيرنده امواج و مبدل آن به برق جهت استفاده در تلفن همراه عمل مي‌كند.

علي پور درباره هزينه ساخت اين سيستم گفت: هزينه تمام شده ساخت هر دو دستگاه مجموعا حدود 25 هزار تومان است كه البته در صورت رسيدن به توليد انبوه قيمت ان تا حدود 10 تا 15 هزار تومان كاهش مي‌يابد.

وي درباره برد سيستم شارژر بي‌سيم به ايسنا گفت: از لحاظ برد محدوديتي براي سيستم وجود ندارد ولي به دليل محدوديت‌هاي فركانسي در ايران برد دستگاه ساخته شده در حدود 100 متر تنظيم شده است كه هر تعداد دستگاه تلفن‌هاي همراه كه در اين فاصله قرار گيرند در صورت مجهز بودن به دستگاه گيرنده - كه ابعادي به اندازه يك بند انگشت داشته و به سهولت و بدون تغيير در شكل ظاهري تلفن همراه بر روي آن قابل نصب است - به صورت خودكار شارژ مي‌شوند.

عليپور تصريح كرد: سيستم طراحي شده بر روي انواع تلفن‌هاي همراه قابل نصب است و حتي مي‌توان شارژر پايه را كه به برق وصل است در اماكن عمومي نظير فروشگاه‌ها ، ايستگاه‌هاي مترو و .... نصب كرد تا همه تلفن‌هاي همراه وجود در آن محدوده بدون هر گونه محدوديت در نوع و تعداد آنها شارژ شوند.

وي كه مدعي ابداع نخستين سيستم انتقال برق از طريق امواج است درباره زيان‌هاي احتمالي اين سيستم به ايسنا گفت: طول موج انتقال برق در اين سيستم نزديك به امواج تلفن همراه است كه عمده بررسي‌هاي متعدد دانشمندان حاكي از بي‌ضرر بودن اين امواج براي انسان است.

اين مخترع 27 ساله كه دانش‌آموخته رشته برق (الكتروتكنيك) دانشگاه آزاد اسلامي است، در ادامه در تبيين نحوه طرز كار سيستم تبديل برق به موج در شارژر ابداعي گفت: دستگاه مادر كه به برق شهر وصل مي‌شود ولتاژ برق را از 220 ولت به 6/3 ولت كاهش داده و پس از عبور از فيلترهاي خاصي آن را تبديل به موج كرده و روي يك باند فركانسي خاصي ارسال مي‌كند. در مقابل سيستم گيرنده تعبيه شده در تلفن همراه امواج ارسالي را دريافت كرده و آن را به برق تبديل مي‌كند.

عليپور درباره چشم انداز آينده انتقال برق از طريق امواج به ايسنا گفت: با به كارگيري اين سيستم مي‌توان برق مورد نياز انواع وسايل برقي از جمله رايانه‌ها، تلويزيون‌ها و ساير سيستم‌هاي صوتي و تصويري را كه در يك ساختمان وجود دارند از طريق يك دستگاه شارژر مادر تامين كرد بدون اين كه نياز به اتصال مستقيم آنها به سيستم برق ساختمان باشد.

وي در پايان با اذعان به اين كه انتقال برق با ولتاژهاي بالا از طريق اين سيستم خطر ساز بوده و باعث اختلال در انتقال امواج نيز مي‌شود، تصريح كرد: اين مساله مشكلي در به كارگيري سيستم در وسايلي كه با ولتاژ بالا كار مي‌كنند ايجاد نمي‌كند چون مي‌توان دستگاه‌هاي ويژه‌اي در محل گيرنده آنها نصب كرد كه ولتاژ برق دريافتي از طريق امواج را به ميزان قابل استفاده توسط انواع دستگاه‌ها تنظيم كنند

شايان

مدیران قدیمی
لایک‌ها
9
اگه راست باشه و به جايي برسه ... واقعا دمش گرم !!!

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
راست بودنش که به نظر میاد راست باشه . من خبر رو از ایسنا نقل کردم .

Elend

Registered User
لایک‌ها
30
احسنت!
...

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
ايده انتقال برق به صورت موج از سال‌ها پيش مورد توجه دانشمندان و محققان كشورهاي پيشرفته

خداييش منم خيلي وقت بود پيگير اين قضيه بودم ببينم همچين سيستمي هست يا نه ! ظاهرا اوليش درست شده تازه.

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,460
افرین!!!!!!!!!!!!

adib

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
واقعا دمش گرم

IKEA

Registered User
لایک‌ها
4
از اختراعات دیگش : دزد گیری که به صاحب ماشین SMS میزنه :rolleyes: :D

<قیمت اولیه> شارژ موبایل که با سونی اریکسون به توافق رسیده 30ميليارد تومان است ! :rolleyes:
بریم تو کار اختراع :p

http://www.donya-e-eqtesad.com/84-08-14/120814.htm

حالا اینا به کنار اسم این شخص و Search کنید فقط به 1 مورد می رسید :hmm: :eek:

saeid_2001

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
انتقال برق از طریق امواج تقریبا یه تحول در وسایل الکتریکی میتونه باشه اگه این امواج با دور برد زیاد بکار بره احتمالا تا چندین سال دیگه شما از هر وسیله برقی هر جایی که بخواید میتونید استفاده کنید .
کار بزرگی کرده اسمش احتمالا تو تاریخ ثبت میشه

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,460
خوب کاری کرده به سونی اریکسون داده تا یه کم حال این نوکیا رو بگیره من دلم خنک شه!!

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از Sony Ericsson!! :
خوب کاری کرده به سونی اریکسون داده تا یه کم حال این نوکیا رو بگیره من دلم خنک شه!!
منم سر اين قضيه خيلي حال كردم !!! خيلي عاليه :D

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از saeid_2001 :
انتقال برق از طریق امواج تقریبا یه تحول در وسایل الکتریکی میتونه باشه اگه این امواج با دور برد زیاد بکار بره احتمالا تا چندین سال دیگه شما از هر وسیله برقی هر جایی که بخواید میتونید استفاده کنید .
کار بزرگی کرده اسمش احتمالا تو تاریخ ثبت میشه

اولا که در بزرگی این اختراع شکی نیست و مطمئن باشید اگه اینو یه اروپایی یا آمریکایی اختراع کرده بود الانه گوش فلکو کر میکردن.اما تو ایران ...:(

دوما (یا در ثانی یا حالت دوم یا...) همچینم کشکی نیست که هر جا خواستی از وسیله برقی (اونطوری که شما و جناب مخترع فرمودید!!)استفاده کنی . اونوقت پول این استفاده یا در حالتی سو استفاده:blink: رو کی میپردازه؟؟؟؟؟؟کسی که دلش به حال ما نمیسوزه!!!!!!!

Ebi_kh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
طرح جالبي به نظر مي رسه اما اصل اين فناوري قديميه - سالهاست كه از تبديل جريان الكترو مغناطيس به الكتريكي داره استفاده مي شه نمونش جديد ش هم استفاده از
RFID

در پاسپورت هاي جديد آمريكاست .
:cool:

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
دمش واقعا گرم........ مخالفين رشته ي مقدس برق دقت كنن كه اين يارو بابا برقي بوده ها....:D

epilot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام

من به همچین دستگاهی زیاد اطمینان ندارم
همونطور که بچه های برق میدونن فرستادن امواج الکترو مغناطیس و دریافت و تبدلیشون به نیروی الکتریسیته چیز جدیدی نیست و رادیو و تلویزیون هم امواج الکترو مغناطیس رو از فرستنده دریافت و به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکنند اما موج دریافتی به دلیل مسافتی که بین فرستنده و گیرنده هست اونقدر ضعیف هست که باید هزاران بار درون گیرنده تقویت و به اصطلاح آشکار سازی بشه.
حالا این دستگاهی که این آقا ساخته قراره تا شعاع 100 متری هر چی موبایل اطرافش هست شارژ کنه
یعنی باید بتونه صدها وات توان رو تولید و تا شعاع 100 متری بفرسته اونم به طریق بیسیم !
من نمیتونم بفهمم که چطوری این دستگاه با اون ابعاد کوچک میتونه همچین توانی رو تولید کنه و برای 10 ها و 100 ها موبایل تا شعاع 100 متری بفرسته؟
به نظر من چیزی که اینجا مطرح نشده اینه که اون دستگاه هر موبایل رو در حدود چند ساعت شارژ میکنه؟
به عبارت دیگهبه نظر من یک باتری موبایل اگه به دوتا دیود سیگنال هم وصل بشه خودبخود در طول چند ماه از طریق امواج موجود در هوا شارژ میشه.:blush:

من هرچی به انگلیسی در مورد این آقا و اختراعش سرچ کردم به هیچ نتیجه ای نرسیدم و واسم جای تعجب بود که اگه این دستگاه واقعا بتونه یه طریق بیسیم یک همچین توانی بفرسته که 100ها باتری 3.6 ولت فرضا 200میلی آمپر رو تو مدت کوتاهی شارژ کنه پس با وجود این همه مجله علمی و سایتهای مختلف در مورد موبایل چرا هیچ مطلبی در مورد این شارژر وجود نداره اونم واسه چیزی که به قول یکی از دوستان میتونه دنیا و دستگاههای الکتریکی و الکترونیکی رو متحول کنه

کسی نظری نداره؟

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از epilot :
من نمیتونم بفهمم که چطوری این دستگاه با اون ابعاد کوچک میتونه همچین توانی رو تولید کنه و برای 10 ها و 100 ها موبایل تا شعاع 100 متری بفرسته؟

آخه اگر قرار بود من و تو بفهميم كه ما هم ميشديم مخترع و مغز فراري .... تازه كلي هم پول به جيب ميزديم ....:D

بالا