• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

همه چيز در مورد احمد شاملو

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
براي آگاهي بيشتر هر چه بيشتر دوستان كه علاقه مند به اين موضوع هستند و البته سعي ندارند با هوچي گري و نعل وارونه زدن ، تاپيك و ذهن دوستان را منحرف و فضاي دوستانه اين بحث ها را مختل كنند .

ناصر پور پيرار که متولد خانواده اي فارس زبان در تهران است درسخنرانیها، مقالات و تاليفات تحقيقاتي خود نگرش جديد و کاملا متبايني را با رويکرد باستانگرايانه حاکم بر تاريخ نگاري مرسوم ايران در پيش گرفته است.

مطابق برآورد هاي موجود، تاکنون قريب به صدهزار نسخه از کتابهاي وي فقط در داخل کشور بفروش رفته است.

نخستين کتاب جنجالي وي با نام « 12 قرن سکوت » بسياري از تئوريها و مفروضات مطرح در قبال عظمت تاريخ قبل از اسلام ايران را به صراحت زير سئوال برد و اين مقطع از تاريخ ايران را دوران سکون و سکوت و رکود شرق ميانه معرفي کرد.

پور پيرار در دو کتاب اخير خود اسناد و تصاوير منحصربفرد و تحقيقات پر سرو صدايي را به منظور اثبات جعلي بودن کتيبه هاي حقوق بشر کوروش ، نقش رجب و نقش رستم و...ارايه کرده و بخش اعظمي از تاريخ ستایشگر و معمول کنوني در مورد هخامنشيان واشکانيان و ساسانيان را ناشي از تجعيلات و تزريقات مستشرقين سياس غربي در راستاي تغييرجهت مسیر تمدن ملتهای فلات ايران و نيز ايجاد شکاف در بين ملل هم فرهنگ و همسايه فلات مذکور دانسته است.

او طي سالهاي اخير عمدتا از جانب اساتيد پارسي گرا و نیروهای پان آريانيست و همچنین بعضا از سوی طیف سرخورده حزب توده تحت فشارهاي شديدي قرار گرفته است.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اين را هم به شما بگويم تا راه بر سوال بعدي شما ببندم .
اين دانشمند نه نسبتي با من دارد و نه پسر خاله شادروان شاملو است .

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از mbf :
دوست گرامی این اولین پست شما در این تاپیک بود
و خودتان بفرمایید کجای این پست شما سند و مدرک طلب کرده بودید تا دوستان جواب بدهند؟
با درود
نه گرامي، نخستين نامه من پرسشي بود از جناب بهروز كه نوشته بودند: "شريقا شريق ... اين كلمه تركي است... مي توانيد به فرهنگ آقاي بهزادي مراجعه كنيد." و من هم اين نامه را براي نخستين بار در اين جستار نوشتم: "شوربختانه در فرهنگ بهزادي چنين واژه‌اي را نيافتم. لطفا شمارهء صفحه را بنويسيد."
(اين نامه را به شمارهء 180 در همين جستار لطفا بازبين فرماييد)
بنابراين نامهء‌من درخواست سند بود نه نظريه.

لطفا برای نشان دادن عظمت فردوسی بزرگ هم با اطلاعاتی که خودتان دارید یک تاپیک بزنید تا با هم در مورد آن بحث کنیم حتما بحث جالبی خواهد بود چون خود من یکی از ارادتموندان فردوسی هستم
و او را به عنوان شاه شاعران ایران می شناسم

حتما گرامي. البته جستاري را بنام "شرم و آزرم در انديشهء ايراني" باز كرده‌ام كه گوشه‌اي از فرهنگ غني ايراني را مي‌نماياند.

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :

براي مدرك اول :
شما كتاب دوازده قرن سكوت نوشته دانشمند ايراني آقاي ناصر پور پيرار را تهيه كنيد و بخوانيد . بعد اگر خوانديد ( كه بعيد ميدانم ) بياييد من مدارك ديگري خدمت شما معرفي كنم .

نه گرامي، پورپرار دانشمند نيست. هيچ مدركي از هيچ دانشگاهي ندارد و در هيچ جايي تدريس نكرده‌ است. سخنانش هميشه ضد و نقيض است و تخيلات خود را بعنوان سند و مدرك مي‌شناسد!
براي نمونه مقدمه‌اي بر كتابي بنام "از زبان داريوش" كه در انتشارات خودش بچاپ رسيده، نوشته است كه با سخنان امروزي‌اش 180 درجه دگرگون است.
ايشان هر از گاهي با هوچيگري و تخيلات ماليخوليايي چيزهايي مي‌گويد كه بجز ايران‌ستيزان خريداري ندارد و در جهان پژوهش جدي گرفته نمي‌شود.

يكي از گفته‌هاي ناصرچاخان پورپيرار اين است كه بابك خرمدين را يهوديان ساخته‌اند و واقعيت تاريخي ندارد! پانتركيست‌ها كه هميشه براي تجزيهء‌ ايران به حرفهاي ناصرچاخان استناد مي‌كردند اكنون سر همين جريان بابك خرمدين با او درگير شده‌اند! :D

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اين بحث چقدر به شاملو ارتباط دارد!

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از AtoorPat :
نه گرامي، پورپرار دانشمند نيست. هيچ مدركي از هيچ دانشگاهي ندارد و در هيچ جايي تدريس نكرده‌ است. سخنانش هميشه ضد و نقيض است و تخيلات خود را بعنوان سند و مدرك مي‌شناسد!
براي نمونه مقدمه‌اي بر كتابي بنام "از زبان داريوش" كه در انتشارات خودش بچاپ رسيده، نوشته است كه با سخنان امروزي‌اش 180 درجه دگرگون است.
ايشان هر از گاهي با هوچيگري و تخيلات ماليخوليايي چيزهايي مي‌گويد كه بجز ايران‌ستيزان خريداري ندارد و در جهان پژوهش جدي گرفته نمي‌شود.

يكي از گفته‌هاي ناصرچاخان پورپيرار اين است كه بابك خرمدين را يهوديان ساخته‌اند و واقعيت تاريخي ندارد! پانتركيست‌ها كه هميشه براي تجزيهء‌ ايران به حرفهاي ناصرچاخان استناد مي‌كردند اكنون سر همين جريان بابك خرمدين با او درگير شده‌اند! :D
شما كه همه را نادان و دروغگو ميدانيد پس من با شما ديگر بحثي ندارم .
در ضمن مگر هر كسي كه دانشمند است لزوما بايد تحصيلات دانشگاهي داشته باشد . البته يادم نبود . شما وقتي شاملو را هم نادان ميداني واي به حال ناصر پورپيرا

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از AtoorPat :
اين بحث چقدر به شاملو ارتباط دارد!
اگر ربطي ندارد چرا مي آيد در اينجا مطلب مينويسيد . لطفا يك تاپيك جداگانه باز كنيد و اجازه بدهيد ان تاپيك همچنان متعلق به خيل نادانان باشد .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
يك كاري هم ميتوانيد بكنيد .
چشم خويش را ببنديد و تصور كنيد كه جز شما و فردوسي كسي در اين جهان نيست . بعد كه چشم بگشاييد خواهيد ديد كه دنيا خيلي جاي خوبي است .

mbf

Registered User
لایک‌ها
7
بهروز عزیز و جناب AtoorPat عزیز لطفا به جای بحثهای شخصی همین بحث شاملو را پیگیر شوید
از این به بعد نه حرف شما نه حرف ایشون نه حرف من
دیگر این بحث خاتمه داده شود لطفا شاملو پیگیر شود

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از AtoorPat :
:D

اينكه شما همه را نادان و ابله ميدانيد ناگهان مرا به ياد حكايتي از محمد عوفي انداخت از كتاب جوامع الحكايات و لوامع الروايات . گفتم بد نيست شما هم اين حكايت را بشنويد .

ابليس وقتي نزد فرعون آمد
وي خوشه اي انگور در دست داشت و تناول مي كرد .
ابليس گفت :
هيچكس تواند كه اين خوشه انگور تازه را خوشه مرواريد خوشاب ساختن ؟
فرعون گفت : نه
ابليس به لطايف سحر ، آن خوشه انگور را خوشه مرواريد خوشاب ساخت .
فرعون بسيار تعجب كرد و گفت : اينت استاد مردي كه تويي !
ابليس سيليي بر گردن او زد و گفت :
مرا با اين استادي به بندگي حتي قبول نكردند ،
تو با اين حماقت ، دعوي خدايي چگونه مي كني ؟؟!!

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mbf :
بهروز عزیز و جناب AtoorPat عزیز لطفا به جای بحثهای شخصی همین بحث شاملو را پیگیر شوید
من هم موافقم دوست من .
فرمايش شما كاملا درست است . خوب نيست تاپيكي كه به نام اين مرد بزرگ گشوده شده است با اينگونه حرفها آلوده شود .
از اين پس فقط پيگير مطالب مربوط به شاملو خواهيم بود .

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
شما كه همه را نادان و دروغگو ميدانيد

شما به تنها مدركي كه براي اثبات سخنتان اشاره كرديد گفتار ناصرپورپيرار بود. آن هم بدون كوچكترين اشاره‌اي به صفحه‌اي و پاراگرافي از كتابهاي او. اصولا هنگاميكه درخواست مدرك و سند مي‌شود، پاراگراف مربوطه به همراه شمارهء‌ رويه(صفحه) آورده مي‌شود تا مورد داوري قرار گيرد. آدرس و نشاني روي هوا دادن را سند و مدرك نمي‌گويند.

چون ديدم بگونهء كلي نظر داديد من نيز چنين كردم و گفتم كه نوشته‌هاي پورپيرار سنديت ندارد. اما براي اينكه به من و ديگر دوستان ثابت كنيد كه ايشان دانشمند(به گفتهء‌شما) هستند، دست كم چند نكته از گفته‌هاي ايشان بياوريد كه درست باشد (از همان كتابهاي تاملي بر تاريخ) . گمان نمي‌كنم از بين 5 جلد كتاب ايشان نتوان چند نكتهء‌ درست استخراج كرد! مگر آنكه براستي آدمي دروغگو و خيالپرداز باشد كه حتي به اندازهء انگشتان يك دست هم سخن راست نگفته است!

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
اگر ربطي ندارد چرا مي آيد در اينجا مطلب مينويسيد .

نخست اين شما بوديد كه از پورپيرار سخن گفتيد دوست گرامي نه من. :)

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از mbf :

با درود
باور بفرماييد كه بحث را اصلا نمي‌خواهم شخصي كنم. من كه با ايشان دشمني ندارم. هر كدام يك شناسه (آي‌دي) داريم كه با هم گفتگو مي‌كنيم. اين انديشه‌ است كه به نقد كشيده مي‌شود.

سردر اينجا هم نوشته شده "همه چيز در مورد شاملو" و مثلا نوشته نشده كه "در ستايش شاملو". اگر صرفا ستايش شاملو بود مطمئن باشيد كوچكترين چيزي در نقد شاملو نمي‌گفتم اما چنين چيزي در سردر جستار نوشته نشده. و چون همه چيز در مورد شاملو است مي‌توان به شخصيت او نيز اشاره داشت همچون دشنام‌ها و ناسزاها و رفتارهاي بسيار زشت و زننده‌اي كه در آن اتاق كنار سينما شهر فرهنگ همواره انجام مي‌داد و از زور ترياك‌كشي آب بيني‌اش هميشه جاري بود!

بنده بجاي اينكه چنين چيزهايي از شاملو بگويم(با اين اينكه به بحث جستار هم مربوط است) اما هرگز چنين كاري نكردم و تنها همان كاري كه براي بررسي اشعارش انجام مي‌شد را پيگيري كردم و پرسش در همان راستا مطرح كردم.

با اين حال اگر گمان مي‌كنيد اينجا همه چيز در مورد شاملو نيست و فقط ستايش اوست، اشكالي ندارد بنده هم ادامه نمي‌دهم و از مدير انجمن (با درخواست آغازگر اين جستار) خواهش مي‌كنم كه نام جستار را به "در ستايش شاملو" ديگرگون كنند.

سپاسگزارم

mbf

Registered User
لایک‌ها
7
همچون دشنام‌ها و ناسزاها و رفتارهاي بسيار زشت و زننده‌اي كه در آن اتاق كنار سينما شهر فرهنگ همواره انجام مي‌داد و از زور ترياك‌كشي آب بيني‌اش هميشه جاري بود

اول اینکه شما در خواست بفرمایید که اسم عوض شود ولی با عرض شرمندگی این تاپیک رو شما نزدید که اینگونه می فرمایید ( صد بار گفته ام چرا جبهه گیری حرفی هست رک زده بشود تا در موردش بحث و نتیجه گیری کنیم)
دوم هم با نظر و شیوه گفتارتان هم موافقم هم مخالف همانگونه که با شیوه بهروز عزیز

AtoorPat عزیز من یه مطلبی نوشتم که حرفم رو پس می گیرم و اینو ویرایش کردم
بزار یه چیزی رو اینجا بگم تا قضیه روشن بشه و دیگه کش پیدا نکنه
ببین دوست من اگر شما می گید که شاملو از زور ترياك‌كشي آب بيني‌اش هميشه جاري بود!
در جواب من یک چیزی بیشتر نمی گم
من شاملو رو دوست داشتم حالا شما اسم این عمل منو بزار یک کار خودسرانه و بی منطق طبق اون برداشتی که شما در اون تاپیک از اخوان ثالث داشتید
من این موضع را می گیرم که
من شاملو را دوست داشتم
و با این شرایط از این به بعد عاشقش هستم یک عاشق کور
از فردا می رم تریاکی می شم از همونایی که آب بینی شون همیشه جاریه
و تازه یه تریپ فردوسی رو از اونجایی که هست صدا می زنم بیاد تا با هم بکشیم
فکر نکنم اونم بدش بیاد

فقط می خوام بگم خیلی عمل زشتی دارید انجام می دید
فردوسی در عصر ما زندگی نمی کرد و اطلاعاتی اینچنین مثل شاملو از او در اختیار ما نیست
و گرنه شاید الان همچون شما و منی او را به زنا و یا جنایت و یا دیوانگی و چیزی به مانند اینها تشبیه می کرد
شایدم وقتی در جمع عموم ایران حضور پیدا می کرد به تته پته می افتاد چون می دید هیچ چیز نسبت به دانش امروز نمی داند و رتبه او از شاعر حماسه سرای ایران به یک محقق نزول پیدا می کرد و شایدم حتی کم تر
شاملویی که شما از او این چنین سخن می رانید
کسیست که هم اینک در جامعه بین المللی به عنوان تنها شاعر معاصر ایران شناخته می شود
و منبعش را اصلا نمی خواهم بگویم
کسی می گفت ( این کس به اندازه خودش بزرگ بود که بفهمد چه می گوید )
در خارج از ایران ادبیات معاصر ما را تنها با دو نام می شناسند
یک شاملو ، و دو صادق هدایت
اصلا اینان حرامزاده اصلا اینان ملهد اصلا شیاد اصلا هر چیز
عزیز من شما بهتر می توانید برای ایران و ایرانی آوازه و فخر ملی بیاورید بسم اله
فردوسی بزرگ بود ، برای خودش بود
حافظ مولوی سعدی و چه و چه و چه همه تمامی تلاششان را انجام دادند تا ایران و ایرانی به ایرانی بودن خودش ببالد
بعد من احمق بیایم بگویم اینور لبش کج بود اونجاش خال داشت و اونجاش پشم
شرمنده چنین الفاظی را بکار می برم درسته بحث آزاد است ولی لطفا حداقل برای من و امثال من احترامی قائل می شدید
شاملو و فردوسی از شما انتظار احترام ندارن چون جایگاهشان معلوم است ولی من انتظار دارم چون فعلا جایگاهی ندارم
خیلی می خواهم کنترل داشته باشم به خودم
ولی شما دوست عزیز و گرامی من از دید من اکنون هیچ چیز از اون پان ترکیسم هایی که مثال آورده بودید کم ندارید
و این کار شما هیچ فایده ای بجز خدشه دار کردن فرهنگ ما نخواهد داشت

در آخر تو اگر خوبی برو خود را باش
عزیز من لیوان به این بزرگی و به این گشادی شما گشتی و گشتی اون یک قطره خالی اون رو دیدی ؟
من باز می گویم فقط برای خودم متاسف هستم
ولی اگر باز دوست دارید بحث می کنیم
اینی که اینجا گفتم از روی شاید خشم زود گذر بود و شاید نباید می گفتم و شاید عقده ای هستم ولی همینم که هستم دقیقا هم موضع شما
باز اینقدر شعور دارم که بگویم برای ادامه همین بحث آماده هستم ولی دفعه بعد به این شکل نخواهم نوشت و سعی خواهم کرد منطقی تر به این بحث نگاه کنم ولی الان با عرض شرمندگی نمی توانستم
باز از تمام کسانی که این مطلب من را خواندند و یا می خوانند پوزش می خواهم ولی چیزی بود که باید می گفتم و باز و باز و هزاران بار دیگر عذر خواهی می کنم

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
بهروز اگه درباره واژه پلنگک چیزی می دونی بگو ( اولین شعر حدیث بی قراری ماهان)

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ashena55 :
بهروز اگه درباره واژه پلنگک چیزی می دونی بگو ( اولین شعر حدیث بی قراری ماهان)
سراسر روز
پيرزناني آراسته
آسانگير و مهربان و خندان از برابر خواب گاه من گذشتند.
نيم شب پلنگک پُرهياهوي قاشقکي برخاست
از خيال ام گذشت که پيرزنان بايد به پاي کوبي برخاسته باشند.
سحرگاهان پرستار گفت بيمار اتاق مجاور مُرده است.

دوست من
اين كلمه با اعراب كسره پ / كسره لام / فتحه گ / به معناي آواز انگشتان و يا آواز زنجير اطلاق ميگردد .

mbf

Registered User
لایک‌ها
7
من بعد از پوزش مجدد درباره گفته هام
دیگر قصد ویرایششان را ندارم و مسئولیت تمام حرفهایی را که زدم قبول می کنم
ولی در مقام پاسخ بر میام اگر سوالی باشد
برای بحث آمادگی دارم و فرار نمی کنم

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mbf :
من بعد از پوزش مجدد درباره گفته هام
دیگر قصد ویرایششان را ندارم و مسئولیت تمام حرفهایی را که زدم قبول می کنم
ولی در مقام پاسخ بر میام اگر سوالی باشد
برای بحث آمادگی دارم و فرار نمی کنم
دوست من
اين خيلي خوب است كه مسئوليت حرفهايتان را مي پذيريد .
اما اينكه فرموديد براي بحث آمادگي داريد و فرار نمي كنيد مرا وا ميدارد نكته اي را عرض كنم . البته شما بزرگواريد و جسارت مرا خواهيد بخشيد .

بحث زماني است كه منطقي حكمفرما باشد و هنگامي كه منطقي وجود نداشت تبديل به جدل ميشود .
روي سخن من به ايشان و بحث يا جدل پيش آمده بين من و ايشان نيست و يك چيز كلي را عرض ميكنم .
برخي اوقات منطق حكم ميكند كه شما فرار كنيد . فرض بفرماييد ديوانه اي ؛ عصباني و زنجير به دست راهي را بسته است بايد چه كار كنيد . بمانيد كه با او بحث كنيد . نتيجه اش مشخص است . كشته شدن يا شكستن سر .
يك وقت است شما بر سر آرماني مي ايستيد و حتي كشته شدن را مقام بزرگي ميدانيد و چه بسيار كردند كساني در تاريخ . اما كشته شدن به دست ديوانه اي مست چه نامي دارد ؟؟

يادتان باشد يك زماني از تلويزيون برنامه اي پخش ميشد با عنوان " هويت "
2 بخش از برنامه به فحاشي و تهمت به شاملو پرداخته بود . راديو بي بي سي با شاملو تماس گرفته بودند تا در مورد اين برنامه مصاحبه كند ولي استاد مصاحبه نكرده بودند . از ايشان دليل اين كار را پرسيده بودند . جوابي داده بودند كه خيلي جالب بود و پر مفهوم .

" اين راديو خودش هم چيزي است شبيه برنامه هويت . بروم با اين راديو درباره چه چيز صحبت كنم ؟؟ يكي به آدم فحش ميدهد و مي گويد مادر فلان / حالا من بايد بروم ثابت كنم مادرم فلان نبوده !!!! "

باز هم عرض ميكنم اين بحث كلي بود و ربطي به موضوعات پيش آمده نداشت .
موفق باشيد .

AtoorPat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از mbf :
اول اینکه شما در خواست بفرمایید که اسم عوض شود ولی با عرض شرمندگی این تاپیک رو شما نزدید که اینگونه می فرمایید
من گفتم "اگر" تنها ستايش شاملو است نام جستار را عوض كنيد اما نام جستار اين نيست!

من شاملو رو دوست داشتم حالا شما اسم این عمل منو بزار یک کار خودسرانه و بی منطق

هر كسي مي‌تواند چيزي را دوست داشته باشد و اساسا اين حق طبيعي بشر است (تا جايي كه به حقوق ديگري تجاوز نكند). من هم هيچگاه نگفته‌ام و نمي‌گويم كه نبايد دوستش داشته باشيد.

و تازه یه تریپ فردوسی رو از اونجایی که هست صدا می زنم بیاد تا با هم بکشیم
فکر نکنم اونم بدش بیاد

اشتباه مي‌كنيد، فردوسي كه توده‌اي خائن به ميهن نبود تا از اين كارها خوشش بيايد!

حافظ مولوی سعدی و چه و چه و چه همه تمامی تلاششان را انجام دادند تا ایران و ایرانی به ایرانی بودن خودش ببالد
بعد من احمق بیایم بگویم اینور لبش کج بود اونجاش خال داشت و اونجاش پشم
شرمنده چنین الفاظی را بکار می برم

دور از جان شما

باز از تمام کسانی که این مطلب من را خواندند و یا می خوانند پوزش می خواهم ولی چیزی بود که باید می گفتم و باز و باز و هزاران بار دیگر عذر خواهی می کنم

خواهش مي‌كنم

بالا