برگزیده های پرشین تولز

ويندوز تا چه ميزان رم را ساپورت ميكند

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mynobar :
یه پیسنهاد دیگه ، بی زحمت یه Windows Server 2003 هم نصب کنید و با اون امتحان کنید ، به هر حال هر چی باشه از xp جدیدتره و مقدار رم بیشتری رو ساپورت می کنه ، البته به غیر از نسخه Web Edition آن
در فایل pdf زیر ویژگیهای مختلف 4 نسخه از ویندوز سرور 2003 رو میتونین ببینین ، از جمله مقدار رمی که هر کدام ساپورت میکنن :

http://porsman.persiangig.com/for_pt/compareeditions_windowsserver2003.pdf
دوست عزيز
من اين ويندوز را هم نصب كردم اما باز هم همان 3.25 را نشان داد .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
کدام نسخه؟ لطفاً مشخص کنید ، گفتم که Web Edition نباشد ،بلکه یکی از نسخه های زیر :
Standard Edition - Enterprise Edition - Data Center Edition

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
نسخه Enterprise Edition را نصب كردم اما باز هم 3.25 نشان ميدهد . تنها ويندوزي كه نصب نكرده ام ويندوز ويستا است . روي بقيه ويندوزهاي ايكس پي ( سرويس پك 1 و 2 / مديا سنتر / ويندوز سرور 2003 ) 3.25 گيگا نشان ميدهد . اما در مادربورد و نرم افزار خود اينتل 4 گيگا بايت رم را نشان ميدهد .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
يك مطلب جالب

با شركت كاوش كه مادربوردهاي اينتل را گارانتي و پشتيباني ميكند تماس گرفتم و با مسئول فني شركت در اين مورد صحبت كردم . ايشان فرمودند كه اگر در مادربورد 4 گيگا بايت را نشان ميدهد پس هم رم ها سالم هستند و هم مادربورد وگرنه نمي توانست رم ها را درست نشان دهد . ايشان معتقد بودند اين مساله به دليل ويندوزهاي نا سالمي است كه در بازار ايران موجود هستند بروز ميكند . ايشان معتقند اگر در سايت مايكروسافت نوشته كه ويندوز ايكس پي ميتواند تا 4 گيگا بايت رم را ساپورت كند منظور ويندوزهاي سالم و اورجينال است و اين ويندوزهايي كه در ايران موجود است همگي دستكاري شده اند و فاقد كارايي لازم هستند . حالا نمي دانم اين موضوع چقدر ميتواند دخيل باشد .

سوالي دارم كه آيا كسي از دوستان توانسته با ويندوز ايكس پي 4 گيگا بايت رم را تست كند ؟؟؟؟؟

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بسیار خوب ، پس یه کار دیگه انجام بده ؛ از دوستانت سراغ بگیر ببین چه کس لپ تاپ دارد ( البته لپ تاپی که ویندوزش جزو ویندوز های رجیستر شده باشد ، معمولاً لپ تاپ های که دارای مارک های غیر معتبر هستند مثل Maxonet ویندوزشان خریداری شده و رجیستر شده نیست ولی لپ تاپ هایی مثل Tushiba ویندوزشان رجیستر شده است ، اصلاً یکی از دلایل گران بودن این سری از لپ تاپ ها همین است که ویندوزشان در مایکروسافت به ثبت رسیده است . معمولاً ویندوزهای رجیستر شده در لپ تاپ های جدید از نوع Media Center هستند ، حالا این زیاد مهم نیست ، مهم این است که از صاحب لپ تاپ بپرسی که ویندوزش اورجینال و رجیستر شده هست یا نیست )
به هر حال سی دی ( یا معمولاً دی وی دی ) نصب ویندوز صاحب لپ تاپ رو امانت بگیر و بیار روی کامپیوتر نصب کن (البته به احتمال قوی بعد از نصب ویندوز ، اعلام خواهد کرد که این ویندوز 30 روزه است ، این نکته فرعی است و به بحث ما مربوط نمیشه )
در هر حال بعد از نصب یک ویندوز اورجینال بر روی کامپیوترت ببین در این ویندوز هم مقدار رم را 3.25 گیگ نشان میدهد یا 4 گیگ؟

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
حتما نصب کرده و نتیجه را به اطلاع دوستان هم خواهم رساند .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
دوستان عزیز

تصویری از برنامه intel desktop utilities که مشخصات دستگاه را نشان میدهد در اینجا قرار میدهم . در این تصویر کاملا واضح است که سیستم 4 گیگا بایت رم را تشخیض میدهد .

فایل های ضمیمه

• intel.JPG
    intel.JPG
    57.7 KB · نمایش ها: 19

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
رفیق عزیز
مشخصات را که من در اول تاپیک هم نوشته بودم . میدانم که تا 8 گیگا بایت را ساپورت میکند . اگر چیز دیگری به ذهن شما رسید ممنون میشم بنویسید .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
اون کاری که بهت گفتم ، انجام دادی ؟ سی دی نصب ویندوز اورجینال لپ تاپ رو گیر آوردی و رو کامپیوترت نصب کردی ؟
ما منتظر هستیم.

gray_wolf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خب من امروز داشتم وب گردي ميكردم و بصورت اتفاقي به مورد مشابهي برخورد كردم...
ظاهرا XP با وجود اينكه از حداكثر 4 گيگ رم پشتيباني ميكنه، فقط از 3 گيگ اون بصورت فيزيكال پشتيباني ميكنه و 1 گيگ بقيه رو بعنوان page file استفاده ميكنه. اين به نظر من منطقي نيست ولي ظاهرا مايكروسافت معتقده كسانيكه به اين ميزان رم (معمولا براي سرور) نياز دارن بايد برن سراغ سيستمهاي عامل سرور!
خودتو بخونين: http://forums.pcper.com/showthread.php?t=407893

ضمنا اين تاپيك همين امروز ساخته شده و احتمال داره نظرات ديگه‌اي هم اضافه بشه...

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از gray_wolf :
خب من امروز داشتم وب گردي ميكردم و بصورت اتفاقي به مورد مشابهي برخورد كردم...
ظاهرا XP با وجود اينكه از حداكثر 4 گيگ رم پشتيباني ميكنه، فقط از 3 گيگ اون بصورت فيزيكال پشتيباني ميكنه و 1 گيگ بقيه رو بعنوان page file استفاده ميكنه. اين به نظر من منطقي نيست ولي ظاهرا مايكروسافت معتقده كسانيكه به اين ميزان رم (معمولا براي سرور) نياز دارن بايد برن سراغ سيستمهاي عامل سرور!
خودتو بخونين: http://forums.pcper.com/showthread.php?t=407893

ضمنا اين تاپيك همين امروز ساخته شده و احتمال داره نظرات ديگه‌اي هم اضافه بشه...
دوست عزيز
سلام
مقاله جالبي بود و ظاهرا همانطور است كه شما فرموديد . در آن تاپيك مدير سايت 2 لينك به سايت مايكروسافت داده كه آن هم جالب است . اگر امكان دارد شما هم بخوانيد و نظر خويش را اعلام فرماييد .
http://msdn.microsoft.com/library/d..._1827b040-9a2c-4ec3-ad58-1194c63cefcc.xml.asp

http://msdn.microsoft.com/library/d..._042b78d7-43eb-458c-bd62-1e5b70253b13.xml.asp

ممنون از شما و توجهي كه به مشكل من داشتيد .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
در مطلبي كه مايكروسافت در مورد حداكثر ميزان رمي كه بصورت فيزيكي در ويندوز ساپورت ميشود چنين آمده است :

The /maxmem parameter limits the physical memory available to Windows.

/maxmem=SizeInMB

Subparameter
SizeInMB
Specifies the maximum amount of physical memory available to Windows. Enter a decimal number that represents the amount of memory in megabytes.

Comments
This parameter actually limits Windows to memory addresses less than or equal to the specified value. Because some memory within the remaining address space might be reserved for nonsystem use, the actual memory available to Windows might be less than the amount that you specify.

On Windows XP and later versions of Windows, use /burnmemory to limit system memory more precisely.

You can use this parameter to test a driver in low memory conditions. For example, you can use this parameter to limit a computer with 1 GB of memory to 256 MB of memory.

Example
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /maxmem=256

Bootcfg Command
bootcfg /addsw /MM 256 /ID 1

و در صفحه مايكروسافت در توضيح مطلب يك لينك ديگر معرفي شده است كه محتواي آن چنين است :

The /burnmemory parameter reduces the amount of memory available to Windows by the specified amount.

/burnmemory=SizeInMB

Subparameter
SizeInMB
Specifies an amount of memory (in megabytes). Enter a decimal integer. This value is subtracted from the amount of memory otherwise allocated to the system.

Comments
This parameter is similar to the /maxmem parameter, which specifies the amount of memory available to Windows. However, because /maxmem actually sets an upper bound for memory addresses available to Windows, and because there might be gaps in the allocation of system memory, the /burnmemory parameter is more precise than the /maxmem parameter.

This parameter is valid only on Windows XP and later versions of Windows.

Example
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /burnmemory=256

Bootcfg Command
bootcfg /raw "/burnmemory=256" /A /ID 1

mehdixp

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از gray_wolf :
ولي ظاهرا مايكروسافت معتقده كسانيكه به اين ميزان رم (معمولا براي سرور) نياز دارن بايد برن سراغ سيستمهاي عامل سرور!
خب ايشون هم كه 2003 Enterprise را هم نصب كرده ولي باز هم درست نشون نداده؟

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
بله من به جز ويندوز ويستا بقيه ويندوز ها را نصب كردم اما باز هم نتيجه همان بود .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
مثل اينكه اين مشكل و اين تاپيك جواب درستي نداشته غير از آنكه دوست عزيزم Gray Wolf داد .
"" خب من امروز داشتم وب گردي ميكردم و بصورت اتفاقي به مورد مشابهي برخورد كردم...
ظاهرا XP با وجود اينكه از حداكثر 4 گيگ رم پشتيباني ميكنه، فقط از 3 گيگ اون بصورت فيزيكال پشتيباني ميكنه و 1 گيگ بقيه رو بعنوان page file استفاده ميكنه. اين به نظر من منطقي نيست ولي ظاهرا مايكروسافت معتقده كسانيكه به اين ميزان رم (معمولا براي سرور) نياز دارن بايد برن سراغ سيستمهاي عامل سرور! """"

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
مثل اينكه جواب درستي پيدا نشد براي اين مساله

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از artin :
http://support.asus.com/faq/faq.aspx?SLanguage=en-us&model=P5P800

بعدش رو قسمت زیر کلیک کن
4GB memory installed but less memory size detected

چون با جاوا بود نمی شد لینک مستقیم داد

ممنون از جواب كاملت
به قول سيد علي صالحي : اينهمه سال و ماه بي تاب من كجا بوده اي كه خط و خبري از تو نبود .

اميدوارم موفق باشي .

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
بهروز جان ، موضوعی به ذهنم رسید و آن اینکه این مسأله به پلت فرم سخت افزاری هم ، وابستگی کامل دارد .
مثلاً اگر همین سیستم عامل ویندوز سرور 2003 را بر روی یک مادر برد Quad CPU محصول Tyan که 16 اسلات رم 1 گیگابایتی دارد نصب بکنید ، بعید است که مشکل کم نشان داده شدن رم توسط ویندوز را داشته باشید .

بالا