برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ در مورد گیاهان : خرید و نگهداری

hamed_eshg

Registered User
لایک‌ها
296
سه تا گل سنگی گرفتم
دارن خشک میشن .
کسی طرز نگهداریشو میدونه؟

javadth

کاربر فعال پرشین تولز، همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
15,987
اقا من چنتا پونه کنار رودخونه با ریشه کامل کندم گذاشتم تو گلدون هر روز اب میدم ولی داره خشک میشه

Sent from my SM-G928C using Tapatalk

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,987

chaning

Registered User
لایک‌ها
122

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,987
ممنون ولی اینارو خودم تو ویکی پدیا خوندم
مشکل اینه من میرم میگم اینارو دارین میگن اصلا همچین چیزی وجود نداره و این حرفا

پاپیتال خیلی معروفه

اونیکی هم فکر کنم تو گروه کاکتوس ها باشه با چشم بگردید پیدا میشه

chaning

Registered User
لایک‌ها
122
پاپیتال خیلی معروفه

اونیکی هم فکر کنم تو گروه کاکتوس ها باشه با چشم بگردید پیدا میشه
اون اسنیک هرو یچیز شبیهش و پیدا کردم ولی نمیدونم خودش باشه یا نه :v

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,987
اون اسنیک هرو یچیز شبیهش و پیدا کردم ولی نمیدونم خودش باشه یا نه :v
چنتا عکس ازش بگیرید به گل فروشی ها نشون بدید

من مطلب زیاد در موردش دیدم

فکر کنم بالا شهر تهران هم راحت گیر بیاد

trrxrezaaa

Registered User
لایک‌ها
13
سلام دوستان . بهترین گیاهان برای آپارتمان کدامند ؟ کدامیک بیشترین اکسیژن رو تولید میکنند ؟

not_name

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
سلام هزینه ساخت و نگهداری یه باغ خوشگل مثل این عکس متری چقدر میشه؟ (بدون محاسبه قیمت زمین)
beautiful-flower-park-free.jpg

نور گیاهان آپارتمانی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با توجه به اين كه زندگي ها همه مكانيكي شده شهر پر از دود و دمه همه افسردن اعصابا خورده
من اين تاپيك باز كردم تا در كنار اون تاپيك ماهي ها باعث بشه از اين دلمردگي بيرون بيايم
و بتونيم طبيعت لمس كنيم
از دوستاني كه به اين امر علاقمندن و يا تو خونه گل و گياه نگهداري ميكنن خواهش ميكنم بيان اينجا و تجربيات و اطلاعات مفيدشون به ما هم انتقال بدن
نميدونم مسئله به اين مهمي چرا اينجا اصلا مطرح نشده
پ . ن: از اونجاييكه من دارم ميشم مهندس زراعت و اصلاح نباتات (البته يه يسالي هست و درسته بار علميم زير خط فقره) ولي خوب اگر كسي مشكلي داشت ميتونم با استادام يا دوستاي با تجربه ترم مطرح كنم جوابشم اينجا اعلام كنم

Bergkamp

Registered User
لایک‌ها
65
قشنگ ترین گیاه گدانی کدومه ؟
میخوام واسه محل کارم دو سه تا گلدون داشته باشم

Bergkamp

Registered User
لایک‌ها
65
چقدر این بخش فعاله
اگر میتونید راهنمایی بدید دیگه فردا عصر میخوام برم بخرم
ممنون

.Samenta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
20
چقدر این بخش فعاله
اگر میتونید راهنمایی بدید دیگه فردا عصر میخوام برم بخرم
ممنون
شیانتوس (Aeschynanthus )

220px-Aeschynanthus.jpg

این گیاه را بعلت دارا بودن شاخه های رونده در سبدهای آویزان پرورش میدهند . دارای یکصد گونه مختلف میباشد که مشهورترین آنها اشینانتوس لابیانوس ( رژلب شرابی) نامگذاری شده . دارای برگهای نوک تیز براق و چرم مانندی است که در اوائل به رنگ خاکستری بوده و به تدریج به رنگ سبز کاهوئی تبدیل میشود . گلهای قرمز بوته ای و گل اناری آن در اواخر بهار و اوائل تابستان به طور دسته جمعی در انتهای هر شاخه ظاهر میگردد .*
بعضی از گونه های دیگر دارای گل ارغوانی ، نارنجی ، قرمز با پایه ی زرد تیره است .
از انواع دیگر آن پولچر ، لونچی فلوروس ، اسپسیوس میباشد .
این گیاه در شرایط آپارتمانی به خوبی رشد نمیکند و بایستی هر روز ، روزی 2 مرتبه در فصل بهار و تابستان ، سطح برگها را با غبارپاش اسپری نمود .

در زمستان بایستی به استراحت کامل بپردازد و در حرارت 15 تا 16 درجه نگهداری شود و فقط یک مرتبه در هفته آبیاری شود . پس از اتمام گل ، کلیه شاخه های اضافی قطع شود تا گیاه برای فصل بعد آماده بهره وری گردد .

نگهداری*

*درجه حرارت / حرارت آپارتمان برای آن مناسب است ، ولی در زمستان در کمتر از 12 درجه به آن صدمه وارد می آید .
* نور / احتیاج به محل پر نور و روشن دارد . دریچه ی جنوبی و شرقی برای آن مناسب است .
* آبیاری / آبیاری هر روزه و در زمستان یک مرتبه در هفته و از آب ولرم استفاده گردد .
* رطوبت هوا / در بهار و تابستان هر روز احتیاج به اسپری دارد .
* کود / هر ماه یک مرتبه با کود مایع قابل جذب فوری باید آنرا تقویت نمود .
* تعویض گلدان / هر دو تا سه سال یک مرتبه گلدان تعویض میگردد و هر سال پس از اتمام گل ، سرشاخه ها را قطع نموده تا در دوره ی بعد آمادگی گلدهی فراوان داشته باشد .
* تکثیر / شاخه های بریده شده را در فصل بهار در مایع بیوروت فرو برده و در ماسه و خاک برگ پوسیده نرم در محل گرم گلخانه مرطوب قلمه میزنند .

.Samenta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
20
پریمولا (Primula )

220px-Prole%C4%87no_cve%C4%87e_3.JPG

پریمولا از خانواده پریمولاسه و زادگاه اصلی آن جنگلهای یونان است که در مناطق بومی فاقد گل میباشد و در تمام زمستان و بهار دارای گلهای بسیار متنوع زرد ، قرمز ، صورتی و بعضی دارای گلهای چتری بسیار زیباست که تمام سطح گلدان را میپوشاند . به وسیله ی تقسیم ریشه و یا بذر و یا هر دو طریق تکثیر مییابد .

بعضی از انواع آن دارای ساقه بلند است و گل در انتهای ساقه به طور خوشه ای ظاهر میگزدد و بعضی دیگر دارای ساقه های بسیار کوتاه است و گل تقریباً به کف گلدان چسبیده است . پریمولا چین دار یا فری ، دارای گلهای ریز ستاره مانند است و دارای عطر زیاد و گلها روی ساقه بلند آن به طور ردیفی چسبیده است .

همچنین یک نوع پریمولا به نام پریمولای سمی وجود دارد که دارای گلهای درشت به رنگ سفید ، صورتی و آبی با چشمک های سبزرنگ در وسط گل میباشد . این گلها به محض تماس با دست ایجاد خارش و بروز دانه های قرمز رنگی روی پوست مینماید . نوع دیگر ، پریمولا چینی است به رنگ صورتی و ارغوانی که چشمک های وسط گل به رنگ زرد میباشد .

بوته هایی که از تقسیم ریشه و گلدان اصلی به دست می آید ، بسیار قوی و پرپشت بوده و گلهای بشاش ، خوشرنگ و درشتی تولید مینماید . بدیهی است عمل تقسیم ریشه بایستی بلافاصله پس از اتمام گل انجام گیرد .
بوته هایی که از بذر بدست می آیند ، گلهای کمتری تولید نموده و بایستی بلافاصله پس از آنکه بذر آن رسید و کامل شده ، اقدام به کاشت بذر نمود .
از انواع آنها پریمولا اکولیس (گل پامچال) میباشد که دارای گلهای دوبل در سر شاخه است و احتیاج به زمین قوی و کود فراوان دارد که جزء گروه پریمولای پاکوتاه میباشد .
از انواع دیگر آن پریمولا اریکولا که ارتفاع آن فقط به 10 سانتیمتر میرسد و احتیاج به محلی آفتابگیر دارد و پریمولا دنتیکولا احتیاج به محل مرطوب و خنک دارد و پریمولا فروندوزا دارای گلهای صورتی که در انتهای ساقه بلند ظاهر میگردد .

پریمولا اوبکونیکا به طور دائم گلهای خوشه بزرگ صورتی و سفید تولید میکند . همانطور که گفته شد وقتی برگهای آنرا لمس کنند ، روی دست و بازوها به علت تحریک پوست ، دانه های قرمزرنگی ایحاد شده و تولید خارش مینماید . بنابراین برای پاک کردن سطح برگ بایستی با دستکش کار را انجام داد . بذر این گیاه را از بهمن تا اواخر اردیبهشت میکارند و گل آن نیز به تدریج ظهور میکند .*

باید دقت نمود که ریشه گیاه به سرعت رشد کرده و احتیاج به فضای بیشتری دارد و بایستی به موقع نسبت به تعویض گلدان اقدام نمود و هر از مدتی خاک سطح گلدان را با دست فشرده تا ریشه به خاک بچسبد .
بوته های پریمولا را بایستی در محل پرنور و دور از بخاری و رادیاتور و از تابش مستقیم خورشید محفوظ نگهداشته شود و گلهای پژمرده شده را حذف نموده و به طور مرتب با کود مایع تقویت گردد .

مواظبت بعد از دوره گلدهی
سه نوع پریمولا از جمله اکوالیس و ابکونیا وسیننزیس را پس از خاتمه دوره تولید گل ، گلدان را تعویض نموده و به محل سایه و خنکی در تمام مدت تابستان مگهداری نموده و به مقدار بسیار کم آبیاری نموده و در پاییز برگهای زرد شده را حذف نموده و گلدان را به محل پرنور انتقال داده و آبیاری و کود مایع به طور مرتب میدهند تا در اواخر زمستان به گل بنشیند .

بالا