• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

پلتفرم های رایج در اینترنت اشیا

behidoco

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
30 می 2017
نوشته‌ها
48
لایک‌ها
3
محل سکونت
اصفهان
پروتکل ها:

لیستی از پرتکلهای اصلی‌ اینترنت اشیا شامل : پرئتوکول هایی با تمرکز بر اینترنت اشیا میشود

۶loWPAN,MQTT,CoAP

سیستم عامل‌های تعبیه شده :
سیستم : آو اس‌ کوچک
الگوی برنامه نویسی: برنامه‌نویسی رویدادگرا، پشتیبانی‌ از ریسه های تی او اس

NESC ‌
برسی‌ اجمالی: آو اس‌ کوچک یک سیستم عامل رایگان و متن باز و دارای مجوز BSD است که برای دستگاه‌های بی سیم کم مصرف مانند آنهائی که در شبکه‌های حسگر ، محاسبات همه‌جانبه ، شبکه‌های خصوصی، ساختمان‌های هوشمند، متر هوشمند ، استفاده میشود. یک جامعه جهانی‌ از دانشگاهیان و صنعت اند که از این سیستم عامل و همچنین ابزار‌های مرتبط با آن‌ استفاده میکنند ، آنرا توسعه میدهند و از آن حمایت میکنند، طوری که به طور متوسط در سال ۳۵۰۰۰ نسخه از آن را دانلود میکنند.

سیستم: کانتیکی
زبان برنامه‌نویسی: ریسه ای اصلی‌ و رویدادی

برسی‌ اجمالی: DB کوچک یک سیستم عامل رایگان، بسیار قابل حمل، چندین کاره ا‌‌ی است که برای سیستم‌های با حافظه کارامد تعبیه شده در شبکه و شبکه‌های حسگر بیسیم به کار میرود. کنتیکی در پروژه‌های مختلفی‌ از جمله تونل جاده‌ها ، نظارت برآتش سوزی، تشخیص نفوذ، نظارت بر حیات وحش ، و در شبکه های نظارتی به کار گرفته میشود. کنتیکی برای میکرکنترلر‌هایی‌ با حاافظه کم طراحی شده است.پیکربندی یک کانتیکی معمول شامل ۲ کیلوبایت RAM و ۴۰ کیلوبایت ROM است.

سیستم: منتیس
الگو برنامه نویسی: ریسه ها

زبان برنامه نویسی: سی

گروه منتیس در CU Boulder سیستم عاملی رایگان و چندین ریسه‌ای که به زبان سی‌ می‌باشد که برای پلتفرم‌های حسگر بی‌ سیم نوشته شده است. برخی‌ از ویژگی‌‌های منتیس os : آسان و راحت برای سازندگان C APIدر محیط‌های ویندوز و لینوکس،زمان توقف خودکار، برش نمونه گیری اولیه سریع، پشتیبانی‌ از پلتفرم‌های مختلف از جملهMICA2 ,MICAZ,وTELOS motes، برنامه‌ریز انرژی کارا برای توقف چرخه کاری گره حسگر، جای کمی‌ را اشغال می‌کند( کمتر از ۵۰۰ بایت از رم و ۱۴ کیلو بایت فلش)

سیستم: نانو ار کی
الگو برنامه نویسی: ریسه ها

زبان برنامه نویسی: سی‌

نانو ار کی‌ یک سیستم عامل زمان حقیقی‌ بر مبنای ذخیره سازی از دانشگاه کرنگی ملن است با پشتیبانی‌ برای استفاده در شبکه‌های حسگر بیسیم. نعنو عار کی‌ اخیرا بر روی پلتفرم شبکه حسگر باترفلای همچنین میکز مط اجرا میشود. نانو ار کی‌ شامل یک شالوده تعبیه شده سبک با کارایی بسیار عالی‌ و پشتیبانی‌ زمان بندی می‌باشد که کمتر از ۲ کیلوبایت RAM و ۱۸ کیلوبایت از ROM را اشغال می‌کند. نانو ار کی‌ از سیستم عامل چند وظیفه با اولویت بندی تعیین شدی برای توقف وظایف پشتیبانی‌ می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کارها در زمان بندی‌های تعیین شده تمام میشوند.

که همراه با این پشتیبانی‌ سی‌ پی‌ یاو ، شبکه و همچنین حسگر و محرک ذخیره سازی صورت می‌گیرد. تسکلیف میتوانند درخواست‌های منابع‌شان را تعیین کنند و سیستم عامل دسترسی‌ به موقع ، تضمینی و کنترل شدی به سی‌ پی‌ یاو و بسته‌های کوچک شبکه فراهم می‌کند. این منابع با هم زخیرهیی از انرژی مجازی را تشکیل میدهند که و اس‌ اجازه میدهد که سیستم و سطح بودجه‌های انرژی را به کار گیرند.

سیستم: Lite os‌:
الگو برنامه نویسی: ریسه ها و رویداد ها

زبان: lite c++

یک سیستم عامل رایگان( و متن باز) تعاملی است که مانند یونیکس است که برای شبکه‌های حسگر بی سیم طراحی شده است. توسط ابزارهایی که با lite os همراه هستند مشابه یونیکس میتوانید داده را انتقال دهید ، برنامه‌ها را اجرا کنید، نتایج را بازیابی کنید و حسگر‌ها را پیکر بندی کنید. همچنین میتوانید برنامه‌هایی‌ برای گره‌های حسگر ایجاد کنید.
منبع:بهیدو
 
بالا