برگزیده های پرشین تولز

چگونه برنامه نویسی کامپیوتر یاد بگیریم؟

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
چگونه برنامه نویسی کامپیوتر یاد بگیریم؟

1-با یک کتاب یا منبع خوب شروع کنید:
با کتاب هایی شروع کنید که اولاً یک زبان برنامه نویسی آسان را بیاموزند و ثانیاً مطالب را ساده بیان کنند.
زبان هایی مثل VB یا ABC

2-الگوریتم و فلوچارت را خوب تمرین کنید:
اینها اصول برنامه نویسی هستند.فرقی نمی کند شما با کدام زبان برنامه نویسی کار می کنید.برای نوشتن یک برنامه اول باید الگوریتم و فلوجارت آن را نوشته و آن را از لحاظ وجود خطاهای احتمالی بررسی کنید سپس آن را در کامپایلر خود بنویسید.

3-یک کامپایلر یا IDE مناسب برای زبان خود پیدا کنید:
کامپایلر هم یک برنامه است ولی وظیفه آن تبدیل ایده های نوشته شده شما(الگوریتم)به زبان برنامه نویسی و سپس به زبان ماشین است.به وسیله آن میتوانید ببینید کدها دقیقاً چه کار می کنند.
سعی کنید کامپایلر شما دارای ویژگی های AutoComplete(کامل کننده کد به صورت خودکار) وDebugger(یابنده اشکالات برنامه) باشد.مثلاً اگر با جاوا کار می کنید Eclipse میتواند انتخاب خوبی باشد.

4-کتابتان را بخوانید:
مثال های کتاب را با دقت بخوانید و بررسی کرده و آنها را در کامپایلر خود امتحان کنید.سعی کنید نمونه ها را تغییر داده و برنامه ای جدید بسازید.

5-یک گروه تشکیل بدهید و فکرهایتان را روی هم بگذارید:
با یک نمونه برنامه مثل یک برنامه تبدیل واحد پول شروع کنید و کارتان را به بیش از چیزهایی که کتاب گفته گسترش بدهید.

6-وقتی یک زبان برنامه نویسی یاد گرفتید سراغ بعدی بروید:
بعضی زبان های برنامه نویسی شبیه یکدیگر هستند و می توانید زبان های بعدی را راحت تر یاد بگیرید.
مثلاً بعد از C میتوانید C++ را یاد بگیرید.یا بعد از یادگرفتن Java میتوانید Perl یا Python را یاد بگیرید.

7-برنامه نویسی را ادامه دهید و چیزهای تازه را امتحان کنید:
تکنولوژی مدام پیشرفت می کند و این پیشرفت مستلزم زبان های برنامه نویسی جدیدتر و بهتر است و شما باید همیشه در حال یادگیری زبان های برنامه نویسی جدید باشید. زبان های جدیدی هستند که شاید اسم آنها را هم نشنیده باشید!ولی این زبان ها مطمئناً در آینده نقش بسیار زیادی در تولید و پیشرفت برنامه های کامپیوتری خواهند داشت.
زبان هایی مثلPython-Go-Perlو...

منبع:How to Start Learning Computer Programming: 6 Tips - wikiHow
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اگر ترجمه مشکل داره تو همین تاپیک بگید تا اصلاح بشه.اولین کار ترجمه من هستش! :blush:

bahri-d

Registered User
لایک‌ها
225
اگر با نرم افزار تخصصی کار میکنید که قابلیت برنامه نویسی دارد حتما زبان برنامه نویسی آن را هم یاد بگیرید که هم از حداکثر قابلیت آن بهره ببرید هم اگر در شرکتی کار میکنید سرآمد کاربران آن باشید .

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
ممنونم از همتون! :happy:

crazy heart

Registered User
لایک‌ها
40
برنامه نویسی همش تجربه و فکره کتابها فقط روش نوشتنو یاد میدن نه ابنکارو خلاقیتو!
واسه همینه که دخترا همیشه تواین درس مشکل دارن

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
برنامه نویسی همش تجربه و فکره کتابها فقط روش نوشتنو یاد میدن نه ابنکارو خلاقیتو!
واسه همینه که دخترا همیشه تواین درس مشکل دارن

شما درست میگید...البته این تجربه بعد از یادگیری(که این مقاله به اون پرداخته)حاصل میشه! :)
بعد از یادگیری تمرین های زیاد و خلاقیت نقش اصلی رو برای تبدیل شدن شما به یک برنامه نویس خوب بازی میکنن...

mtcom

Registered User
لایک‌ها
31
شما درست میگید...البته این تجربه بعد از یادگیری(که این مقاله به اون پرداخته)حاصل میشه! :)
بعد از یادگیری تمرین های زیاد و خلاقیت نقش اصلی رو برای تبدیل شدن شما به یک برنامه نویس خوب بازی میکنن...
من روشی که خیلی به خودم تو دانشگاه کمک کرد این بود که یه برنامه آماده رو باز کنید با یک ویرایشگر و کدها رو تیکه به تیکه
تغییر بدید و حاصل کارتون رو ببینید این کار رفته رفته خیلی میتونه بهتون کمک کنه

سایه 21

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به همه دوستان عزیز.

نظرتون راجع به شروع برنامه نویسی با کتاب سی پلاس پلاس دایتل چی هست؟

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
من روشی که خیلی به خودم تو دانشگاه کمک کرد این بود که یه برنامه آماده رو باز کنید با یک ویرایشگر و کدها رو تیکه به تیکه
تغییر بدید و حاصل کارتون رو ببینید این کار رفته رفته خیلی میتونه بهتون کمک کنه

دقیقاً...
این روشیه که تو خیلی از سایتها روش تاکید شده.... :cool:
ممنون!;)

DesertRose

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
377
دقیقاً...
این روشیه که تو خیلی از سایتها روش تاکید شده.... :cool:
ممنون!;)

یکم در مورد این روش توضیح بیشتر میدین ؟؟؟

ممنون میشم اگر مقاله ای چیزی در این مورد دارین لینک بدین بهم

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
یکم در مورد این روش توضیح بیشتر میدین ؟؟؟

ممنون میشم اگر مقاله ای چیزی در این مورد دارین لینک بدین بهم

ببينيد...در اين روش شما از كدهاي آماده كه تو بعضي سايتها قرار ميدن استفاده ميكنيد.
بعضي سي دي هاي آموزش برنامه نويسي هم اين كدهاي نمونه رو دارن.
شما ميتونيد اين كدها رو با كامپايلرتون باز كنيد و اون رو به اصطلاح trace كنيد,و يا براي تمرين الگوريتم و فلوچارتشو در بياريد.
و يا ميتونيد براي تمرين كدهايي به اون اضافه يا حذف كنيد و نتيجه رو همون موقع ببينيد.
اين كار بهتون خيلي كمك ميكنه و تجربه بسيار خوب و لذتبخشي هستش.

البته من توصيه ميكنم كه اگه برنامه نويسيتون خوب شد بريد سراغ برنامه هاي Open Source.
شما ميتونيد سورس اين برنامه هارو دانلود و ويرايش كنيد و اون رو بهتر كنيد و امكاناتش رو افزايش بديد و در صورت امكان منتشر كنيد كه خيلي خوب ميشه!چون اينجوري كمكي هم به اين برنامه ها ميشه و هم لذت بسيار زيادي داره و هم به كاربراي اين نرم افزار كمك شده و تجربه اي هم شه براي خودتون و بسياري مزاياي ديگه! :cool:

Mr.Pooya

Registered User
لایک‌ها
5
راستش من HTML رو معلم خصوصی گرفتم چون قبلش هیچی بلد نبودم ! مقدمات رو گفت بعد خودم تلاش کردم CSS کار کردم بعد از چند مدت هم خودم PHP رو شروع کردم و پیشرفت چشمگیری هم درش داشتم. یعنی PHP رو کاملا یک نفری یاد گرفتم ولی خب از سایت های اینترنتی هم کمک زیاد گرفتم.

موفق باشید

DesertRose

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
377
ببينيد...در اين روش شما از كدهاي آماده كه تو بعضي سايتها قرار ميدن استفاده ميكنيد.
بعضي سي دي هاي آموزش برنامه نويسي هم اين كدهاي نمونه رو دارن.
شما ميتونيد اين كدها رو با كامپايلرتون باز كنيد و اون رو به اصطلاح trace كنيد,و يا براي تمرين الگوريتم و فلوچارتشو در بياريد.
و يا ميتونيد براي تمرين كدهايي به اون اضافه يا حذف كنيد و نتيجه رو همون موقع ببينيد.
اين كار بهتون خيلي كمك ميكنه و تجربه بسيار خوب و لذتبخشي هستش.

البته من توصيه ميكنم كه اگه برنامه نويسيتون خوب شد بريد سراغ برنامه هاي Open Source.
شما ميتونيد سورس اين برنامه هارو دانلود و ويرايش كنيد و اون رو بهتر كنيد و امكاناتش رو افزايش بديد و در صورت امكان منتشر كنيد كه خيلي خوب ميشه!چون اينجوري كمكي هم به اين برنامه ها ميشه و هم لذت بسيار زيادي داره و هم به كاربراي اين نرم افزار كمك شده و تجربه اي هم شه براي خودتون و بسياري مزاياي ديگه! :cool:

lممنونم قربان توضیحات کاملتون

باید روش جالبی باشه
حالا یک سوال از چه سایتهایی میشه کد اماده برا c++ یا سی شارپ رو دانلود کرد

من رفتم codeproject اما نفهمیدم کی به کیه

DesertRose

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
377
راستش من HTML رو معلم خصوصی گرفتم چون قبلش هیچی بلد نبودم ! مقدمات رو گفت بعد خودم تلاش کردم CSS کار کردم بعد از چند مدت هم خودم PHP رو شروع کردم و پیشرفت چشمگیری هم درش داشتم. یعنی PHP رو کاملا یک نفری یاد گرفتم ولی خب از سایت های اینترنتی هم کمک زیاد گرفتم.

موفق باشید

دوست من یکم در مورد روشتون و اینکه چه منابعی رو خوندین و چکار کردین برامون میگید ؟؟؟

ممنون

Mr.Pooya

Registered User
لایک‌ها
5
دوست من یکم در مورد روشتون و اینکه چه منابعی رو خوندین و چکار کردین برامون میگید ؟؟؟

ممنون
بله البته

راستش همونطور که گفتم من خودم شروع کردم اول با یک CMS شروع کردم اسم سی ام اس رو بخاطر اینکه تبلیغات نشه نمی تونم بگم اما با CMS شروع کردم کار کردن باهاش رو یاد گرفتم با محیطش که آشنا شدم شروع کردم Edit کردن فایل هاش البته اولش مشکل داشتم تغییر می دادم سایت می پرید :D (روی لوکال کار می کردم) بعدش همینطوری با فانکشن ها آشنا شدم از سایت php.net کمک گرفتم سوال پرسیدم در اینترنت تا اینکه یاد گرفتم.

بار هم سوالی بود من در خدمتم

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16

موفق باشید
بله.
اتفاقاً در سایت Geekpedia هم نوشته بود که برنامه نویسی رو از HTML شروع کنید و ادامه بدید تا css و PHP و...بعدش از C ,C++ شروع کنید.
البته این روش برای افراد سن پایین هستش.
ممنونم.

NiSo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
lممنونم قربان توضیحات کاملتون

باید روش جالبی باشه
حالا یک سوال از چه سایتهایی میشه کد اماده برا c++ یا سی شارپ رو دانلود کرد

من رفتم codeproject اما نفهمیدم کی به کیه
سایتهایی که شما میتونید برای این کازر استفاده کنید یکیش Sourceforge.net هستش.
این سایت برای هاست رایگان برنامه های اپن سورس هستش که در اون میتونید کلی برنامه اپن سورس از هرنوعی پیدا کنید.
ولی نمیدونم کدومشون با زبان c++ یا c# نوشته شدن.
باید بگردید و این برنامه ها رو در این سایت پیدا کنید.مطمئناً پیدا خواهید کرد!
در ضمن حجم سورس این برنامه ها زیاد هستش.:jealous:

بالا