برگزیده های پرشین تولز

ژانر بازي هاي كامپيوتري

Kako

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
سلام دوستان
با عرض دماغ سوختگي به هكر بيرحم من هم اين تاپيكم رو بر ميگردونم .

Kako
تازه وارد

Posted: Sun Nov 02, 2003 2:45 pm

--------------------------------------------------------------------------------
سلام دوستان
من ميخواستم كه هر كس توضيحي درباره ژانر بازي ها دارد اينجا بنويسد .
مثلا بازي Adventure كه ماجرايي است و بايد دنبال وسائل گشت و آنها را در جاي مناسب استفاده كرد . خيلي نياز به وقت زياد و انگليسي خوب دارد . معمولا داستاني است .مثل اين بازي ها : Syberia , Runaway , Dark Earth , post mortem , ...
آيا كسي ميداند بازي Role playing چطوريه ؟

johnsss
داره راه ميوفته

Posted: Sun Nov 02, 2003 2:56 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Role Playing Game (RPG) is a kind of game where you are given a character and you have to navigate a huge world with him/her, killing demons and bad people, comleting objectives and other stuff,through this journey you will increase your character's abilities in casting magic, using weapons and other skills. good example for this genre are : Diablo I,II ; Never Winter Nights ; Baldurs gate ; etc, etc.
the fact that your character becomes better by going through more adventures makes the game special, such a way that users are not so much interested in finishing the game, but increasing their character ability, and therefore, alot of people like this genre and play it over and over again just to make the character better

sharifgame
داره راه ميوفته

Posted: Sun Nov 02, 2003 4:52 pm

تو اين سبك شما الزاما با يك شخصيت از پيش تعيين شده مواجه نيستيد. مي تونيد شخصيتتونو خودتون بسازيد. همينطور كه johnss گفت از ديگر خاصيتهاي ويژه بازيهاي Roll Playing افزايش تجربه كه به تبع اون قوي تر شدن شخصيت مورد نظر رو در بر داره. البته يك خاصيت ديگه كه بازيهاي roll تقريبا همشون دارن Turn base يا نوبتي بودن اونه. _________________
For me, the GAME is not enough

mammad
مدير بازيها

Posted: Tue Nov 04, 2003 2:11 pm

Quote:
البته يك خاصيت ديگه كه بازيهاي roll تقريبا همشون دارن Turn base يا نوبتي بودن اونه.

منظورت تو RPG هاي قديمي هست ديگه؟الان كمتر RPG هست كه TB باشه.ميشه مثال بزني از اين جديدا كه TB باشه.البته NWN و Freedom force رو ميشه يه جورايي TB محسوب كرد اونم نه كامل اما مثلا Diablo يا همين Gothic به هيچ وجه TB نيست.

Kako
تازه وارد

Posted: Tue Nov 04, 2003 2:58 pm

سلام دوستان
ميشه براي بي سوادي مثل من هم بگيد كه turn base چيه و چطوريه ؟
يكي از دلايلي كه من اين تاپيكو درست كردم سر در گمي من در تقسيم بندي بازي ها در ژانر هاي موجود است .
مثلا بازي هايي كه شما نقش يك نفر رو كه اسلحه بدست داره ( مثل medal of honor ) و ديگران رو ميكشه داريد و ماموريت ميگيريد و انجام ميدهيد فقط اكشن طبقه بندي ميشوند ؟
مثلا NOLF هم همچين مايه هايي داره ولي بالكل فرق داره و بايد skill point جمه كني و شخصيتت رو upgrade كني . اون چه ژانريه ؟
ميشود كه يك بازي رو به دو تا ژانر نسبت داد ؟
مثلا بازي مثل gta قديمي كه از بالا بود چه ژانريه و gta هاي جديد كه 3D است و ماموريت هم دارد و ماشين و موتور بازي هم دارد چه ژانري ؟
اگه در باره Strategy هم توضيحي بدهيد خوب است .
ممنون

mammad
مدير بازيها

Posted: Tue Nov 04, 2003 3:35 pm

Quote:
ميشه براي بي سوادي مثل من هم بگيد كه turn base چيه و چطوريه ؟

تعريف Turn Base خيلي سادست يعني نوبتي همين.دقيقا مثل شطرنج يعني يك حركت شما يك حركت حريف.مثلا Civilization بهترين مثال براي اينه به اين ترتيب كه شما يه سري كارا رو انجام ميدين در اين زمان حرفها هيچ كاري نميكنن تا وقتي كه شما بخواين اين نوبت تموم شه و حريفها حركتشون انجام ميدن در اين زمان شما بايد منتظر بمونيد.
Quote:
مثلا بازي هايي كه شما نقش يك نفر رو كه اسلحه بدست داره ( مثل medal of honor ) و ديگران رو ميكشه داريد و ماموريت ميگيريد و انجام ميدهيد فقط اكشن طبقه بندي ميشوند ؟

ببين اكشن هم تو خودش چند نوع داره مثلا همين Medal of honor سبك FPS هست يعني از ديد اول شخص شما تفنگ رو ميبينيد نه خود شخصي كه تير اندازي ميكنه.(اين جا شخص اول خود بازيكنه)
يك سبك ديگه هم هست به اسم 3rd Person يا راحتتر TPS كه يعني سوم شخص بهترين مثال هم Max payne هست به اين ترتيب كه شما شخص تير انداز هم ميبينيد البته در حقيقت تنها فرق اين دوتا دوربين نيست.شما توي TPS به غير از پريدن حركات ديگه هم ميتونيد انجام بدين كه بهترين مثال Splinter cell هست كه به غير از تيراندازي و پريدن و نشستن كاراي ديگه هم با كاراكترتون ميتونيد انجام بدين.
اليته اكشن حالتهاي ديگه هم داره مثل اكشن تيمي كه بهترين مثالش Fredom Fighter هست به اين صورت كه شما علاوه بر كاراكتر اصلي چند تا افراد ديگه هم ميتونيد همراهتون داشته باشين تا كمكتون كنند.
Quote:
ميشود كه يك بازي رو به دو تا ژانر نسبت داد ؟

بله چرا نميشه حتي بيشتر هم ميشه مثل Pirate of caribian يا Shinumu (كه من نديدمش )
Quote:
مثلا بازي مثل gta قديمي كه از بالا بود چه ژانريه و gta هاي جديد كه 3D است و ماموريت هم دارد و ماشين و موتور بازي هم دارد چه ژانري ؟

ببين قديما GTA هم اكشن و مخصوصا رانندگي محسوب ميشد اما خوب اون موقع امكانات اينطوري بود كه بازيها بيشتر 2 بعدي بودند.اين جديدها هم همون Action/Driving هستند اما خوب خيلي پيشرفت كردند معمولا هم از روي گرافيك بازي هارو دسته بندي نميكنند.

sharifgame
داره راه ميوفته

Posted: Tue Nov 04, 2003 11:34 pm

mammad wrote:
Quote:
البته يك خاصيت ديگه كه بازيهاي roll تقريبا همشون دارن Turn base يا نوبتي بودن اونه.

منظورت تو RPG هاي قديمي هست ديگه؟الان كمتر RPG هست كه TB باشه.ميشه مثال بزني از اين جديدا كه TB باشه.البته NWN و Freedom force رو ميشه يه جورايي TB محسوب كرد اونم نه كامل اما مثلا Diablo يا همين Gothic به هيچ وجه TB نيست.

بازي جديد roll كه turn base باشه مثله Disciple 2 . الته اينو بايد بگم كه تعداد roll هاي TB خيلي بيشتر از اونايي كه TB نيستند. البته تا زمان حاظر.

johnsss
داره راه ميوفته

Posted: Wed Nov 05, 2003 12:30 am

sharifgame wrote:
mammad wrote:
Quote:

بازي جديد roll كه turn base باشه مثله Disciple 2 . الته اينو بايد بگم كه تعداد roll هاي TB خيلي بيشتر از اونايي كه TB نيستند. البته تا زمان حاظر.

Role Playing Game

mammad
مدير بازيها

Posted: Wed Nov 05, 2003 1:19 pm

sharifgame wrote:
mammad wrote:
Quote:

اگه Dicipline رو RPG محسوب ميكني پس حتما HOMM و Warlord و نصف بيشتر اينچنين بازيها هم RPG حساب ميكني؟
من تا حالا نديده بودم به اينا بگن RPG هميشه Turn Base Strategy بودن و هستن.
به هر حال من كه عاشق اين بازيها با هر اسمي

Kako
تازه وارد

Posted: Thu Nov 06, 2003 2:30 am

سلام دوستان
از راهنمايي هاتون خيلي ممنون
راستي ادونچر هم طبقه بندي خاصي داره ؟ مثلا فكر كنم به امثال سايبريا و Runaway ميگويند point&click . ولي به بازي هاي پر از پازلهاي سخت ادونچر كه وابسته به كيبورد است چي ميگويند ؟

johnsss
داره راه ميوفته

Posted: Thu Nov 06, 2003 10:24 am

Action/Adventure
like: Silent Hill series, Resident Evil Series, Onimusha, ...

sharifgame
داره راه ميوفته

Posted: Thu Nov 06, 2003 1:56 pm

mammad wrote:
sharifgame wrote:
mammad wrote:
Quote:

اگه Dicipline رو RPG محسوب ميكني پس حتما HOMM و Warlord و نصف بيشتر اينچنين بازيها هم RPG حساب ميكني؟
من تا حالا نديده بودم به اينا بگن RPG هميشه Turn Base Strategy بودن و هستن.
به هر حال من كه عاشق اين بازيها با هر اسمي

en2fa
!گردن سايت حق داره

Posted: Tue Nov 11, 2003 1:19 am

topic خوبی بود...
آقا ممد نميخای يک ذره به اینجا برسی؟
من هميشه این سبک ها رو قاطی پاطی میکنم...
سبک ديگه ای هم هست که بحث نشد؟

http://en2fa.blogspot.com/

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
يکم نميتونی(خودت يا برو بچ moderator)سری به دست این مطلب ها بکشيد...
يعنی اینکه کی چيه فرستاده و کی و... خوندنش يه کم سخته...

Kako

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
سلام
من نميدونم چطور ميشه اين مطالب رو بشكل اولش برگردوند . الهي جز جيگر بزنه اين هكره .
من فقط تونستم مطالب اصلي رو Bold كنم .
فكر كنم ممد و SharifGame بتونند كمك كنند .
راستي سلام En2Fa !
پس هستي ؟ ها !
من گفتم حكما جمعمون ديگه فاتحه اش خوندس . به كوري چشم هكر :mrgreen:

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
سلام
.....
میبينم که پست هات به 11 تا رسيده....بمیرم هرچی نوشته بودی پاک شوده نه....

Kako

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
:( :(
سلام
:(
آره ديگه همش پاك شده . :( (هق هق :!: دستمال كاغذي نداري؟ )
فقط En2Fa تو رو خدا اينجا ديگه يه "مي بينم كه " ديگه راه ننداز . الان بلك جك و مابقي ميريزند اينجا رو ميكنند يه تاپيك 60 صفحه اي ديگه !
;)
مي بيني تو رو خدا ؟ حالا بايد با اين پستهاي پر از شكلك و خالي از مطلب ...

بالا