برگزیده های پرشین تولز

کسی تا حالا ریتالین مصرف کرده؟

persiancloobs

Registered User
لایک‌ها
142
Methylphenidate has some potential for abuse due to its action on dopamine transporters. Methylphenidate, like other stimulants, increases dopamine levels in the brain, but at therapeutic doses this increase is slow, and thus euphoria only rarely occurs even when it is administered intravenously.[SUP][98][/SUP] The abuse and addiction potential of methylphenidate is therefore significantly lower than other dopaminergic stimulants.[SUP][98][/SUP][SUP][99][/SUP] The abuse potential is increased when methylphenidate is crushed and insufflated (snorted), or injected.[SUP][100][/SUP] However, the dose that produces euphoric effects varies among individuals. The primary source of methylphenidate for abuse is diversion from legitimate prescriptions, rather than illicit synthesis. Those who use methylphenidate medicinally generally take it orally, while intranasal and intravenous are the preferred means for recreational use.[SUP][83][/SUP] IV users tend to be adults whose use may cause panlobular pulmonary emphysema.[SUP][87][/SUP]
Abuse of prescription stimulants is higher amongst college students than non-college attending young adults. College students use methylphenidate either as a study aid or to stay awake longer. Increased alcohol consumption due to stimulant misuse has additional negative effects on health.[SUP][101][/SUP]
Patients who have been prescribed Ritalin have been known to sell their tablets to others who wish to take the drug recreationally[SUP][citation needed][/SUP]. In the USA it is one of the top ten stolen prescription drugs.[SUP][medical citation needed][/SUP] Recreational users may crush the tablets and either snort the powder, or dissolve the powder in water, filter it through cotton wool into a syringe to remove the inactive ingredients and other particles and inject the drug intravenously[SUP][citation needed][/SUP]. Both of these methods increase bioavailability and produce a much more rapid onset of effects than when taken orally (within c. 5–10 minutes through insufflation and within just 10–15 seconds through intravenous injection); however the overall duration of action tends to be decreased by any non-oral use of drug preparations made for oral use.[SUP][102][/SUP]
Methylphenidate is sometimes used by students to enhance their mental abilities, improving their concentration and helping them to study. Professor John Harris, an expert in bioethics, has said that it would be unethical to stop healthy people taking the drug. He also argues that it would be "not rational" and against human enhancement to not use the drug to improve people's cognitive abilities.[SUP][103][/SUP] Professor Anjan Chatterjee however has warned that there is a high potential for abuse and may cause serious adverse effects on the heart, meaning that only people with an illness should take the drug. In the British Medical Journal he wrote that it was premature to endorse the use of Ritalin in this way as the effects of the drug on healthy people have not been studied.[SUP][104][/SUP][SUP][105][/SUP] Professor Barbara Sahakian has argued that the use of Ritalin in this way may give students an unfair advantage in examinations and that as a result universities may want to discuss making students give urine samples to be tested for the drug.[SUP][106]

متن بالا اشاره ای به ریتالین دارد
پروفسور جان هریس گفته که استفاده از این دارو امری غیر اخلاقی و از نظر پزشکی هم هشدار داده شده
اما همین پروفسور از اثر اعجاز امیز این دارو گفت و گفته که حتی تو برخی از امتحانات مهم از دانش اموزان ازمایش ادرار گرفته شده.

[/SUP]

persiancloobs

Registered User
لایک‌ها
142
دانشجویی که با مصرف محرک ریتالین درس بخونه و نمره بگیره دیگه مشخصه چجوری آینده کشورش رو رقم میزنه
متاسفم واسه خودمون

دانشجویی که برا خرج دانشگاهش از صبح تا شب جون میکنه و با هزار مکافات میخواد این مدرک لعنتی رو بگیره تا بتونه ازدواج کنه تا بتونه تو جامعه مطرح بشه اره این وضع کشور واقعا تاسف باره
به نظرتون مقصر کیه ؟ من دانشجوی بی پول که باید ترمی 2 میلیون بده برا درس خوندن؟

اچ آی وی مثبت

Registered User
لایک‌ها
150
دانشجویی که برا خرج دانشگاهش از صبح تا شب جون میکنه و با هزار مکافات میخواد این مدرک لعنتی رو بگیره تا بتونه ازدواج کنه تا بتونه تو جامعه مطرح بشه اره این وضع کشور واقعا تاسف باره

خداییش حرف حق جواب نداره
ولی مصرف ریتالین هم راه حلش نیست

فمارا

Registered User
لایک‌ها
1,418

من با هدف و مدرک و اینا کاری ندارم ولی به عنوان یه مطلع می گویم خوردن ریتالین با توجیه شما شبیه همون توجیه راننده ها است که می گویند برای اینکه از رانندگی خسته نشویم تریاک مصرف می کنیم
تریاک واقعا درد رو و خستگی رو برطرف می کنه ریتالین هم واقعا در سندروم کمبود توجه جواب می ده اما...

بخاطر درس زندگیتان را خراب نکنید

King PDA

Registered User
لایک‌ها
28
من مصرف کردم
البته همراه ترامادول واسه شب امتحانات
البته بی تاثیر نبوده ولی در موردش زیادی هم اغراق میشه
کمی تو افزایش تمرکز کارایی داره
ترامادول هم نمیزاره که خوابت بگیره
:D

Sent from my HTC Desire C using Tapatalk 2

Shayan_Shomal

Registered User
لایک‌ها
371
دادا دقیق اسم خارجیش رو میگی؟

چند روز یا چند ساعت قبل امتحان باید مصرف کرد؟

saeed_fars3da

Registered User
لایک‌ها
138
شما چقدر مصرف کردید؟
یعنی چند تا؟
عوارضی در شما ظاهر شد؟
والا تا جایی که یادمه من روزی نصف میخوردم و حدودا 5 تا بسته را خوردم شاید هم بیشتر
والا سالمم مشکلی ندارم
البته بنده 4 یا 5 سال پیش مصرف میکردم

persiancloobs

Registered User
لایک‌ها
142
اون داداشی که میخواست مصرف کنه چی شد مصرف کرد؟

persiancloobs

Registered User
لایک‌ها
142
نه داداش اور دوز چیه کیخواس 1 دونه بزنه منم امروز صبح میخواسم بزنم یادم رفت اصلا حافظه رو هواست

اچ آی وی مثبت

Registered User
لایک‌ها
150

newmj2

Registered User
لایک‌ها
62
ریتالین اگه زیر نظر پزشک مصرف بشه به طور معمول با دوز کم شروع میشه و به دوزش افزوده میشه..ولی حتی زیر نظر دکتر هم نباید ریتالین رو به طور مداوم مصرف کرد..

hosseinnikookar

Registered User
لایک‌ها
15
من یه مدتی دربدرش بودم بخورم یا نخورم،درشام به لطف خدا پاس شد منم بیخیال شدم!:))

persiancloobs

Registered User
لایک‌ها
142
اقا امروز صبح یه دونه زدم
چیزی که یافتم اینه که اصلا نباید با معده خالی مصرف بشه
من صبح دوتا کیک خورده بودم تا ظهری معدم سوراخ شد
بعد این که احساس خاصی تا الان نداشتم

Hadi7

Registered User
لایک‌ها
17
سلام.شب یکی انداختم میتونم بگم نه تمرکز ایجاد کرد نه حس بیدار موندن غیر طبیعی،چون من عادی تا 4 بیدارم،حالا یا رو من جواب نداده یا چیزه دیگه ایه،فردا صبح هم یه امتحانی میکنم پرچم رو نگهدارید تا به نتیجه برسیم

بالا