برگزیده های پرشین تولز

کشته شدن حلاج بر حق بود؟ نمیدانم ...

manimaher

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تقریباٌ بیشتر شما از ماجرای انالحق گفتن حلاج و کشته شدنش بر سر دار چیزهایی شنیدین یا خوندین. حداقل در ادبیات دوران دبیرستان ... خواهشاٌ نظرات خودتون رو در این مورد بگید که اگه با منبع و ماخذ باشه بهتره.(لطفاٌ از روی معده حرف نزنید) با عرض پوزش فراوان;)
حلاج سخنانی را به زبان آورد که اگر چه در خفای خودش بخشودنی بود اما فاش ساختن آن در نزد مردم عامی ظلمی بزرگ به آنان بود که باعث گمراهی و انحراف از اصل توحید میشد. و بزرگترین گناه وی همین فاش گویی بود که به نظرم حکم کشته شدنش برای حفظ دین واجب بود.در بحارالانوار علامه مجلسی هم آمده که از جانب ولی عصر(عج) اجازه لعن کردن حلاج به شیخ ابوالقاسم حسین ابن روح داده شد ... با همه این اوصاف فکر میکنم او به دیدار محبوب خویش شتافت و جزای جرم خود را در این دنیا دید که اگر بگوییم خیر پس آن همه کرامات به کجا خواهد رفت؟ نقش بستن کلمه الله از قطرات خون وی بر زمین یا شوق دیدار در لحظه مرگ و شنیدن انالحق از خاکستر وی و و و و .....

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
انا الحق ..........

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
نقش بستن کلمه الله از قطرات خون وی بر زمین یا شوق دیدار در لحظه مرگ و شنیدن انالحق از خاکستر وی و و و و .....
از این جور افسانه ها در زندگی نامه عرفا زیاد دیده میشه
البته نفی کردن این قبیل افسانه دلیل بر نفی کردن خودشون نیست

mansur_haladj

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از manimaher :
تقریباٌ بیشتر شما از ماجرای انالحق گفتن حلاج و کشته شدنش بر سر دار چیزهایی شنیدین یا خوندین. حداقل در ادبیات دوران دبیرستان ... خواهشاٌ نظرات خودتون رو در این مورد بگید که اگه با منبع و ماخذ باشه بهتره.(لطفاٌ از روی معده حرف نزنید) با عرض پوزش فراوان;)
حلاج سخنانی را به زبان آورد که اگر چه در خفای خودش بخشودنی بود اما فاش ساختن آن در نزد مردم عامی ظلمی بزرگ به آنان بود که باعث گمراهی و انحراف از اصل توحید میشد. و بزرگترین گناه وی همین فاش گویی بود که به نظرم حکم کشته شدنش برای حفظ دین واجب بود.در بحارالانوار علامه مجلسی هم آمده که از جانب ولی عصر(عج) اجازه لعن کردن حلاج به شیخ ابوالقاسم حسین ابن روح داده شد ... با همه این اوصاف فکر میکنم او به دیدار محبوب خویش شتافت و جزای جرم خود را در این دنیا دید که اگر بگوییم خیر پس آن همه کرامات به کجا خواهد رفت؟ نقش بستن کلمه الله از قطرات خون وی بر زمین یا شوق دیدار در لحظه مرگ و شنیدن انالحق از خاکستر وی و و و و .....

اين يك نمونه از IQ ايرانيست
يكنفرو ۸۰۰ يا ۹۰۰ ساله پيش فقط بخاطر عقيدش دار زدند حالا بعد از ۹۰۰ سال

من از خودم ميپرسم چه چيزي باعث شده يكنفر يا بهتر بگم يك فرهنگ ۱۰۰۰ سال
در جا بزنه.شايد كسي جوابي براي اين سوال داشته باشه

manimaher

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از mansur_haladj :
اين يك نمونه از IQ ايرانيست
لطفاٌ اول روش درست اهانت کردن رو یاد بگیرید که حداقل فقط به شخص توهین بشه نه به جمع و جامعه ... یک نمونه از IQ ایرانی یعنی چی؟!

يكنفرو ۸۰۰ يا ۹۰۰ ساله پيش فقط بخاطر عقيدش دار زدند حالا بعد از ۹۰۰ سال
بعد آقا امده ميگه اره كاره خوبي كردند چون به عقيده ايشان مردم عامي و خر لايق حرف درست حسابي نيستند
عزیز برادر مردم عامی لایق حرف درخور فهمشان هستند . درضمن مگر مردم عامی قرار است فیلسوف یا علامه باشند که هر حرفی را هضم کنند و فرق اناالحق و هوالحق رو بفهمند؟ مگر همه ایمانها محکم است؟ ممکن است کسی با کوچکترین سخنی دچار لغزش بشه آن وقت جواب گناه آن بنده خدا و یا انحراف جامعه را چه کسی خواهد داد؟ علی(ع) فرموده من اسراری ناگفتنی در سینه دارم که اگر به زبان بیاورم یا مرا به کفر متهم میکنند یا از راه دین خارج میشوند. با مردم عامی باید در حد فهم و درکشان سخن گفت عزیز ... راستی فکر میکنم شما از علامه مجلسی هم علامه تر هستید که از سخن بسیار مستند وی هم ایراد میگیرید.

من از خودم ميپرسم چه چيزي باعث شده يكنفر يا بهتر بگم يك فرهنگ ۱۰۰۰ سال
در جا بزنه.شايد كسي جوابي براي اين سوال داشته باشه
احترام نذاشتن به عقاید همدیگر و حقوق دیگران میتونه یکی از دلایلش باشه . موفق باشید

mansur_haladj

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از manimaher :
لطفاٌ اول روش درست اهانت کردن رو یاد بگیرید که حداقل فقط به شخص توهین بشه نه به جمع و جامعه ... یک نمونه از IQ ایرانی یعنی چی؟!

عزیز برادر مردم عامی لایق حرف درخور فهمشان هستند . درضمن مگر مردم عامی قرار است فیلسوف یا علامه باشند که هر حرفی را هضم کنند و فرق اناالحق و هوالحق رو بفهمند؟ مگر همه ایمانها محکم است؟ ممکن است کسی با کوچکترین سخنی دچار لغزش بشه آن وقت جواب گناه آن بنده خدا و یا انحراف جامعه را چه کسی خواهد داد؟ علی(ع) فرموده من اسراری ناگفتنی در سینه دارم که اگر به زبان بیاورم یا مرا به کفر متهم میکنند یا از راه دین خارج میشوند. با مردم عامی باید در حد فهم و درکشان سخن گفت عزیز ... راستی فکر میکنم شما از علامه مجلسی هم علامه تر هستید که از سخن بسیار مستند وی هم ایراد میگیرید.

احترام نذاشتن به عقاید همدیگر و حقوق دیگران میتونه یکی از دلایلش باشه . موفق باشید

تا موقعي كه تو و امثال تو خودتون رو قيم اين مردم و
بخيال خودتون اين مردم عامي وخر ميدونيد اين ۱۰۰۰ سال
ميتونه ۲۰۰۰ سالم هم بشه
آزادي هميشه ازادي ديگر انديشان است
براي تاييد وچاپلوسي علامه ها وقدرتمندان هيچكس به آزادي
احتياج ندارد

manimaher

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تا موقعي كه تو و امثال تو خودتون رو قيم اين مردم و
بخيال خودتون اين مردم عامي وخر ميدونيد اين ۱۰۰۰ سال
ميتونه ۲۰۰۰ سالم هم بشه
خیلی جالبه که در یک پست بنده رو از خودم هم بهتر شناختید .. تبریک

براي تاييد وچاپلوسي علامه ها وقدرتمندان هيچكس به آزادي
احتياج ندارد
من شباهت بین قدرتمندان و علامه ها رو پیدا نکردم . از عزیزان هر کس راهنمایی کنه کمال تشکر را دارم ...

لازم نبود به خاطر این تاپیک یه آی دی بسازین جناب حلاج!!!

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
دوستان . دوستان ، توجه توجه . اگه ميخواهيد به هم بي احترامي کنيد که اون بحثش جداست بگيد که ديگه من و امثال من نياييم اينجا که مورد لطفتون قرار بگيريم . بعدشم دوست عزيز اگه قرار باشه با مردم در حد ذهنشون اموزش داده بشه و بيشتر از اون کشف نشه و اموخته نشه و يا اينکه فيلسوف و حکيم و دانشمند بخوان در حد فکري مردم تحقيق و تفحص کنن تو علم ، کاري رو از پيش نبردن و از همه بدتر اگه دانسته شون رو وارد عموم نکنن که کاري نکردن . در ضمن حلاج حرف حقي زد که نذاشتن <<<<<< به عموم مردم بگه والا اينقده بديهي بود که نيازي بفهم و درک بالاي عمومي نداشت . گفت خدا درون انسانه . به استناد ايه هايي که در قران اومده بود و مردم اون زمان هم اين ايات رو خيلي بهتر از ما ميدونستن پس در زمينه فهم و درک مردم چيزي نگو . فرمايش حضرت علي هم براي اعراب بوده گلم نه پارسيان نيک انديش و بزرگ منش . رو اين موضوع ديگه اصلا" بحث نکن و پايه بحثتون روش نذار که حرفت خيلي سطح پاييني داره ، بحث رو ببر رو کانالهاي ديگه ي اين موضوع . اگه بغيير از اين دليل ديگه اي نداري پس يا علي . اما بدون حکم مرگ رو خدا بايد صادر بکنه نه بندش و از نظر من به هر شکليش جرمه و گناه. ازاد بينديش.

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918

manimaher

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از phoyo_live :
دوست عزيز اگه قرار باشه با مردم در حد ذهنشون اموزش داده بشه و بيشتر از اون کشف نشه و اموخته نشه و يا اينکه فيلسوف و حکيم و دانشمند بخوان در حد فکري مردم تحقيق و تفحص کنن تو علم ، کاري رو از پيش نبردن و از همه بدتر اگه دانسته شون رو وارد عموم نکنن که کاري نکردن . در ضمن حلاج حرف حقي زد که نذاشتن <<<<<< به عموم مردم بگه والا اينقده بديهي بود که نيازي بفهم و درک بالاي عمومي نداشت . گفت خدا درون انسانه . به استناد ايه هايي که در قران اومده بود و مردم اون زمان هم اين ايات رو خيلي بهتر از ما ميدونستن پس در زمينه فهم و درک مردم چيزي نگو . فرمايش حضرت علي هم براي اعراب بوده گلم نه پارسيان نيک انديش و بزرگ منش . رو اين موضوع ديگه اصلا" بحث نکن و پايه بحثتون روش نذار که حرفت خيلي سطح پاييني داره ، بحث رو ببر رو کانالهاي ديگه ي اين موضوع . اگه بغيير از اين دليل ديگه اي نداري پس يا علي . اما بدون حکم مرگ رو خدا بايد صادر بکنه نه بندش و از نظر من به هر شکليش جرمه و گناه. ازاد بينديش.
اولاٌ بحث پیشرفت علم و تکنولوژی رو با فلسفه و دین تو یه پیاله نریزید که با خداشناسی و دین نمیشه خطر کرد که در اینصورت ممکنه عده ای رو در مقطعی از زمان به گمراهی کشاند. ولی ناقص یا اشتباه بودن یک فرضیه فیزیکی و علمی هیچ حق معنوی و مادی برای صاحب آن بوجود نمی آورد .. ثانیاٌ منظور بنده از حرف درخور فهم توهین به شعور مردم نیست. مگر من یا شمای نوعی میتوانیم از تفسیرالمیزان علامه طباطبایی بیشتر از درک خودمان بهمیم؟ همانطور که ابن سینا قادر به فهم فلسفه ارسطو نبود و این مطالب باید به وسیله افراد متخصص با تفسیر و زبان ساده تر به دست مردم برسد و جویندگان علم یابندگانش هم خواهند بود ولی آیا میتوان در دین پذیری هم اینگونه ریسک پذیر بود؟(حد اقل در مورد جامعه نه خود فردی) که ممکنه در اینصورت باعث انحراف جمعی بشویم و حق الناس هم بر گردنمان بیفتد. .. ثالثاٌ حرف حلاج آنقدر بدیهی بود که مردم سنگبارانش کردند. حلاج حقیقت رو گفت ولی نه به صورت کامل. او مظهر حق بود نه خود حق. این سخنان از حلاجی که میگفت تا 50 سالگی دینی نگرفتم جز سخت ترین قسمتهای هر دین را نمیتوانست باعث ضلالت و شقاوت مردم بشه؟ آیا علی یا محمد هم باید مثل حلاج دوره می افتادند و اناالحق اناالحق میکردند؟ آنها چرا نکردند؟! حلاج از آنها بالاتر بود؟ .. رابعاٌ شما اونجا بودی که بدونی حرف علی برای اعراب بوده یا پارسیان؟ ما اگر بتوانیم ذره ای از گفته های علی رو هم درک کنیم رستگار میشویم چه برسه به ناگفته هایش که در مخیله هیچ کدوم از ما نمیگنجه. مگر ملاصدرا از همین پارسیان نیک اندیش و از فیلسوفان بزرگ تاریخ نبود که رحمت خدا بر او باد و در کتاب ((سر الاصنام)) خود تصوف و عرفای صوفی را که از سر دسته های آنان حلاج بود کاملاٌ رد کرده و ایشان را دور از دین میداند همانطور که علامه مجلسی از جانب امام زمان این مطلب رو ذکر کرده .. خامساٌ خداوند نمیتونه برای هر مسئله ای یه فرشته از آسمون بفرسته برای صدور حکم. خداوند حجت خود رو با قرآن تمام کرد این ماییم که باید احکام را استخراج کنیم به دست اهلش.
شما اگر سطحی فکر نکنی مطلب سطحی نیست ...

mansur_haladj

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
صحبت از اينه كه يكنفر و فقط بخاطر داشتن عقيدش بدار زدند
و انهاي كه اين جنايت رو كردند حتما فكر ميكردند اگر ما او را آزد بزاريم

" در اينصورت ممكنه عده اي رو در مقطعي از زمان به گمراهي بكشاند"

من ميگم اين در شان ايراني نيست كه يكنفر ديگه براش تصميم بگيره كه چي
بشنوه چي بگه وچي ببينه ايراني با هوش تراز اينه كه به قيم احتياج
داشته باشه . البته حتماايراني هاي هستند كه لايق اين آزادي ها نيستند ولي
اين در صد ناچيز ميان تمام ملتها هست و نبايد اكثرييت ايرانيها را به خاطر
اين در صد ناچيز از اي آزاديها محروم كرد

آزادي هميشه آزادي ديگر انديشان است
براي تاييد وچاپلوسي علامه ها و حاكمان هيچكس به آزادي احتياج ندارد

با سپاس

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در بحارالانوار علامه مجلسی هم آمده که از جانب ولی عصر(عج) اجازه لعن کردن حلاج به شیخ ابوالقاسم حسین ابن روح داده شد

من در موثق بودن این گفتار شک دارم .بد جور هم شک دارم .

ربطی هم به خود علامه مجلسی نداره . ایشون روایتها و حدیثهای شیعه رو که در معرص از بین رفتن بودن رو یکجا جمع آوری کرده .(البته اونایی که کمتر شائبه جعلی بودن داشتن)
حدیث غیر موثق هم به احتمال زیاد در اون پیدا میشه .اینو خیلی از متخصصان امر گفتن .فکر میکنم خود علامه هم اینو گفته که ادعا نداره که تمام چیزایی که تو این کتاب آورده موثق باشه .اونم کتاب 110 جلدی .(درست گفتم؟)
اونش دیگه با حدیث شناس هاست .
اینا رو گفتم که نگی یعنی تو از علامه مجلسی بیشتر بلدی ؟!!

میتونی از صحتش مطمئن شی ؟

بالا