برگزیده های پرشین تولز

کمک در وصل کردن کلید صلیبی

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
سلام دوستان
میخوام دوتا لامپو با این کلید صلیبی که تو عکس میبینید روشن کنم
دوتا سیم ورودی دارم
چهارتا خروجی
سر از مدار و اینا در نمیارم میشه با شکل توضیح بدین

فایل های ضمیمه

• 79.jpg
    79.jpg
    42.7 KB · نمایش ها: 70
Last edited:

sina_browser

Registered User
لایک‌ها
7
سلام
یه عکس کامل از پایه ها بزارید

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
عکس کامل از پایه ها
اون سیم ها رو وقت باز کردنشو نداشتم

فایل های ضمیمه

• 80.jpg
    80.jpg
    48.2 KB · نمایش ها: 63

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
دوتا پایه پایینی قطع و وصل میشه پس ال ای دی هاش رو چکار کنم:blink:
برق 220 میخوام وصل کنم اینجا یه مهندس پیدا نمیشه جواب درست درمون بده؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
این کلید صلیبی نیست. بیشتر شبیه یه کلید دو پل برای مثلا بخاری برقی هست. کلید صلیبی برای هر پل باید چهار تا ترمینال داشته باشه.

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
بله مال بخاری برقی هست.
اسمشو نمیدونستم یه سرچی کردم اینطوری فهمیدم
حالا میدونید چطوری وصلش کنم؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
تابحال بخاری برقی رو باز نکردم. مگه خودش کلید نداشته که ببینید چی به چی بوده؟

این جا یه مدار واسه اش کشیده:

سرويس و تعمير بخاري برقي | آریا کیش

طبق اون نقشه قاعدتا باید یکی از اون دو تا ترمینالی که بهم وصل شده رو به فاز وصل کنی، اون یکی جفت که به هم وصل شده رو به نول. بعد این سرهای آزاد رو یکیش رو بدی به یه سری المنت ها، اون یکی رو هم به المنت (های) باقی مونده. از ته المنت ها هم به تول. بازم می گم، من شخصا ندیدم چی به چیه. مسئولیتش با خودتون.

Last edited:

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
ببخشید درست متوجه نشدم :wacko:
تو این عکس پایه ها رو شماره گذاری کردم میشه طبق این برام توضیح بدین:blush:

فایل های ضمیمه

• 89.jpg
    89.jpg
    40 KB · نمایش ها: 50

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
همین طور که اتصالات 1 به 2 و 3 به 4 هست بذار بمونه. 1 رو به فاز وصل کن. 3 رو به نول. 5 رو به سر اول یه دسته از المنت ها وصل کن، 6 رو به سر اول المنت های باقیمانده. سر دوم المنت ها رو هم به نول وصل کن.

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
همین طور که اتصالات 1 به 2 و 3 به 4 هست بذار بمونه. 1 رو به فاز وصل کن. 3 رو به نول. 5 رو به سر اول یه دسته از المنت ها وصل کن، 6 رو به سر اول المنت های باقیمانده. سر دوم المنت ها رو هم به نول وصل کن.

عمو مطمئنی؟
من نمی دونم چرا احساس می کنم داریفاز و نول رو از رو کلید به هم وصل می کنی! :-?

این کلید کلید الاکلنگی هست! تو یک حالت 3 به 1 و تو یک حالت دیگر 3 به 5 متصل میشه!
اگه فاز رو بده به نول از رو کلید کلید منفجر میشه! صاحب تاپیک زنده است الان؟

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221

اینکارا دقیقا انجام دادم چراغ کلید روشن شد ولی بخاری روشن نشد
فاز هم با فازمتر تشخیص دادم درست بود
اصلا برق به المنت ها نمیرسه

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
اینکارا دقیقا انجام دادم چراغ کلید روشن شد ولی بخاری روشن نشد
فاز هم با فازمتر تشخیص دادم درست بود
اصلا برق به المنت ها نمیرسه

وقتی کلید رو وصل می کنی که لامپش روشن می شه، فاز به سر 5 و 6 هم نمی رسه؟ قبلا گفتی که 3 به 5 وصل می کنه وقتی کلید رو On می کنی! سیمی که به المنت وصل کردی مشکل نداره؟ اون سر المنت ها رو به نول وصل کردی؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
عمو مطمئنی؟
من نمی دونم چرا احساس می کنم داریفاز و نول رو از رو کلید به هم وصل می کنی! :-?

این کلید کلید الاکلنگی هست! تو یک حالت 3 به 1 و تو یک حالت دیگر 3 به 5 متصل میشه!
اگه فاز رو بده به نول از رو کلید کلید منفجر میشه! صاحب تاپیک زنده است الان؟

پست قبلیم رو خوندی؟ گفتم که، نه. اگر اون اتصالات روی کلید درست باشه، طبق نقشه اون طوریه. دیگه نمی دونم. الانم که ایشون فعلا چیزیش نشده، اما اگر اتصالی بکنه هم نهایتش دسته کنتور می پره.

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
بالخره درست شد نقشه شو میکشم میزارم تا شاید برای آیندگان مفید باشه:thumbsup:

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
به سلامتی! حتما این کار رو بکن. :happy:

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
پست قبلیم رو خوندی؟ گفتم که، نه. اگر اون اتصالات روی کلید درست باشه، طبق نقشه اون طوریه. دیگه نمی دونم. الانم که ایشون فعلا چیزیش نشده، اما اگر اتصالی بکنه هم نهایتش دسته کنتور می پره.

خوندم! :D
علت اینکه منفجر نشد این بود که این کلید لامپ داشت و نتیجتا مقاومتش ناچیز نبود! وگرنه همون فیوز می پرید و یا اتفاقات نا خوشایند دیگری می افتاد!

این کلید یک کلید دو حالته بود! می گم تو یک وضعیت 1 به 3 و تو یک وضعیت دیگه 3 به 5 متصل میشد!

منتها مسئله بغرنج شده بود!
ایشون باید به صورت فنی 3 رو به 4 متصل می گذاشتند! المنتها رو دو رشته می کردند! هر رشته دو تا سر داشت! یک سر از یک رشته و یک سر دیگر از رشته دیگه را به هم می چسبوندند و میزدن به نول!
فاز رو می زدند به 3 و 4 که به هم متصل هستند!

حالا دو تا سر باقی مونده از رشته ها رو یکی به 1 و یکی به 2 متصل می کردند مشکل حل میشد!

هر چند ایشون که راه حل رو خودشون پیدا کردند!

منتها این رو مد نظر داشته باشید! کلیدها (به جز در چند مورد خاص) باید با مدار سری بسته بشن! وقتی هم فاز و هم نول رو بر روی کلید بیاریم در عمل کلید موازی مدار قرار می گیرد! خیلی خطرناک می تونه بشه این وضعیت! کلید عموما باید فاز را قطع کند(متاسفانه به علت عدم وجود ترانس جداسازی در خانه ها در ایران زمین و نول همواره یکی هستند!) تا با قطع کلید خطر برق گرفتگی از میان برود! اما در ایران این قاونو نیز رعایت نمی شود! موارد بسیاری دیده شده که دوستان نول رو قطع کرده اند! هر چند در این مورد هم مدار کار می کند ولی خطر برق گرفتگی برای تعمیرات بسیار بالا است!

در هر حال! کلید یا فاز را قطع می کند و یا نول را! روی کلید عادی هیچ وقت هم فاز و هم نول قرار نمی گیرد! ;)

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
خوندم! :D
علت اینکه منفجر نشد این بود که این کلید لامپ داشت و نتیجتا مقاومتش ناچیز نبود! وگرنه همون فیوز می پرید و یا اتفاقات نا خوشایند دیگری می افتاد!

این کلید یک کلید دو حالته بود! می گم تو یک وضعیت 1 به 3 و تو یک وضعیت دیگه 3 به 5 متصل میشد!

منتها مسئله بغرنج شده بود!
ایشون باید به صورت فنی 3 رو به 4 متصل می گذاشتند! المنتها رو دو رشته می کردند! هر رشته دو تا سر داشت! یک سر از یک رشته و یک سر دیگر از رشته دیگه را به هم می چسبوندند و میزدن به نول!
فاز رو می زدند به 3 و 4 که به هم متصل هستند!

حالا دو تا سر باقی مونده از رشته ها رو یکی به 1 و یکی به 2 متصل می کردند مشکل حل میشد!

هر چند ایشون که راه حل رو خودشون پیدا کردند!

منتها این رو مد نظر داشته باشید! کلیدها (به جز در چند مورد خاص) باید با مدار سری بسته بشن! وقتی هم فاز و هم نول رو بر روی کلید بیاریم در عمل کلید موازی مدار قرار می گیرد! خیلی خطرناک می تونه بشه این وضعیت! کلید عموما باید فاز را قطع کند(متاسفانه به علت عدم وجود ترانس جداسازی در خانه ها در ایران زمین و نول همواره یکی هستند!) تا با قطع کلید خطر برق گرفتگی از میان برود! اما در ایران این قاونو نیز رعایت نمی شود! موارد بسیاری دیده شده که دوستان نول رو قطع کرده اند! هر چند در این مورد هم مدار کار می کند ولی خطر برق گرفتگی برای تعمیرات بسیار بالا است!

در هر حال! کلید یا فاز را قطع می کند و یا نول را! روی کلید عادی هیچ وقت هم فاز و هم نول قرار نمی گیرد! ;)

اون نول برای کار کردن چراغ هست که خودش مقاومت داره. توی نقشه هم ببینید، به این طور کلید ها که برای هر پل سه پایه داره، هم نول می دن، هم فاز. نهایتش هم که اشتباه کنی و نول رو به فاز با کلید وصل کنی، مینیاتور تابلوی منزل می پره، تازه اگر حفاظت کنتور زودتر عمل نکرد.

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
اون نول برای کار کردن چراغ هست که خودش مقاومت داره. توی نقشه هم ببینید، به این طور کلید ها که برای هر پل سه پایه داره، هم نول می دن، هم فاز. نهایتش هم که اشتباه کنی و نول رو به فاز با کلید وصل کنی، مینیاتور تابلوی منزل می پره، تازه اگر حفاظت کنتور زودتر عمل نکرد.

فرمایش شما متین! منتها اون کلیدی که شما می فرمایید کلید برق منزل و راه پله هست که به شما بگه برق رفته یا لامپ سوخته! این کلید که برای بخاری برقی، بعضا میز تلویزیون های قدیمی و آرامپز هم کار برد داره به این صورتی که شما می فرمایید من حداقل تاکنون مورد مصرفی ندیدم! مثلا تو ارام پز نیازی نیست خاموش بودن کلید به فرد اطلاع داده بشه بلکه چون مثلا المنت ارامپز قابل رویت نیست نیاز است که روشن بودن به فرد اطلاع داده بشه! و چون این کلید سری با مدار هست لامپ درونش در حالت کار روشن میشه! ;) لامپ در حالت غیر کاری فقط به درد تست برق می خوره که در این ابزارها نیازی به اون نیست!

در مورد حفاظت هم شما درست می فرمایید! ولی اصل امنیت جان معنیش این نیست که چون یک جا امنه شما توجهی به رعایت قوانین نکنید!
خدای نا کرده اگر فیوزها پلاتین به هم بچسبانند برای کشتن یک فرد کسری از زمان کافی است! (هر چند برق شهر آنی نمی کشه و در مدت زمان خاص باعث خشک شدن فرد میشه!) در هر حال این دلیل بر این نمیشه که شما اصول امنیتی رو ندید بگیرید!

Pars207

Registered User
لایک‌ها
1,221
بابا چرا بحث میکنید بی خیال:medieval:
اینم نقشه فاز قرمز نول سبز المنت ها زرد و سیمهاش آبیه
هشدار:ضمنا مسئولیت اشتباهات احتمالی با خودتونه:cool:
fn.jpg

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
فرمایش شما متین! منتها اون کلیدی که شما می فرمایید کلید برق منزل و راه پله هست که به شما بگه برق رفته یا لامپ سوخته! این کلید که برای بخاری برقی، بعضا میز تلویزیون های قدیمی و آرامپز هم کار برد داره به این صورتی که شما می فرمایید من حداقل تاکنون مورد مصرفی ندیدم! مثلا تو ارام پز نیازی نیست خاموش بودن کلید به فرد اطلاع داده بشه بلکه چون مثلا المنت ارامپز قابل رویت نیست نیاز است که روشن بودن به فرد اطلاع داده بشه! و چون این کلید سری با مدار هست لامپ درونش در حالت کار روشن میشه! ;) لامپ در حالت غیر کاری فقط به درد تست برق می خوره که در این ابزارها نیازی به اون نیست!

در مورد حفاظت هم شما درست می فرمایید! ولی اصل امنیت جان معنیش این نیست که چون یک جا امنه شما توجهی به رعایت قوانین نکنید!
خدای نا کرده اگر فیوزها پلاتین به هم بچسبانند برای کشتن یک فرد کسری از زمان کافی است! (هر چند برق شهر آنی نمی کشه و در مدت زمان خاص باعث خشک شدن فرد میشه!) در هر حال این دلیل بر این نمیشه که شما اصول امنیتی رو ندید بگیرید!

یک بار دیگه تکرار می کنم، من کلا نحوه نصب این کلید رو ندیدم و نمی دونم که کلید بخاری برقی، چراغش باید موازی وصل بشه یا سری. توی اون نقشه موازی وصل شده و هم نول و هم فاز به کلید داده شده که نولش برای روشن شدن چراغ هست. شما اگر جای معتبری توی اینترنت سراغ داری که نحوه صحیح نصب کلید بخاری برقی رو توضیح داده باشه لینک بده که ما هم استفاده کنیم.

در مورد امنیت جان هم اتصالی نول به فاز اصلا خطر جانی نداره. خطر آتش سوزی در اتصال ضعیف داره، اما خطر جانی نه! یه جریان اتصال کوتاه شدیدی به نول جاری می شه. وقتی خطر جانی داره که بدن شما به جای سیم نول مسیر جریان رو ببنده. اگر جدا نگران خطر جانی باشید، دادن فاز تنها به کلید هم مسئله ساز هست و باید بدنه دستگاه زمین بشه تا کسی که دست به کلید و یا بدنه بخاری می زنه مشکلی براش پیش نیاد و فاز مستقیم به نول و زمین وصل بشه تا سیستم حفاظت سریع جریان رو قطع کنه.

بالا