برگزیده های پرشین تولز

یارانه ها از اول خرداد حذف می شود

leylandblue

Registered User
لایک‌ها
98
بزرگترین خدمتی که این دولت به مردم ایران میکنه همین حذف یارانه هاست. اگر یارانه ها حذف بشه همه مشکلات مردم از جمله بیکاری و این اوضاع اقتصادی فشل درست میشه.

زهی خیال باطل

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
بله، آقای بهمنی ریس بانک مرکزی گفته جلوی افزایش قیمت دلار رو نمیگیره (به قول شما نمیتونه که بگیره) ولی صحبت اخیر ایشون بر میگرده به مشکلات ناشی از اشتباهی که در تبدیل ذخایر ارزی کشور از یورو به دلار کردن. این باعث شد به خاطر اینکه طی ماه های گذشته برابری یورو/دلار از 1.5 به حدود 1.27 رسید متضرر شدیم و الان هم میبینیم که دلار تو بازار شده 1025 تومن و برای کنترل این مساله مصوب هم کردن که خرید و فروش ارز فقط توسط بانک ها و صرافی های مجاز (اگر دقت کرده باشید خیلی از طلا فروشی ها یا صرافی های کوچیک رو دیوار چسبوندن که خرید و فروش ارز انجام نمیدن (درحالی که میدن!))

اما اون چیزی که من در مورد آزاد سازی ارز میگم ربطی به نوسانات قیمت دلار در ماههای اخیر (که باعث شد بهمنی این صحبت ها رو بکنه) و این تغییرات جزیی در قیمت اون نداره، چیزی که من تصور میکنم یه چیزی مثل تغییر قیمت قیر هست! شب میخوابید صبح بیدار میشید دلار شده 1500 یا 2000 تومن.

تحلیل خوبی بود . اما چند مساله هست . اینکه بانک گفته جلوی افزایش قیمت دلار رو نمیگیره به این خاطر نیست که به تولید کمک کنه به خاطر اینه که دیگه توانشو نداره دلار رو روی 1000 تومن نگه داره . وگر نه اکثر وارد کنندگان وابستگان به دولت و رانتخواران هستند که سالانه میلیاردها دلار به جیب میزنند و با بالا رفتن قیمت دلار سودشون کمتر میشه. قیمت دلار هم فقط به اندازه ای بالا میره که دوباره بتونند روی همون سطح ثابت نگهش دارند ، نه اینکه به قیمت واقعی برسونند .
اما با کلیت برداشتن یارانه ها موافقم .

farzan.B

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
1,244
حذف یارانه یعنی ترجمه خودمونی اینکه قراره قیمت دلار آزاد بشه. الان دولت داره به دلار یارانه میده، اینکه میگن پول نفت سر سفره مردم هست دروغ نیست. الان سر سفره همه ما پول نفت هست. قیمت واقعی دلار 1000 تومن نیست ما هر سال با مصوبه مجلس و بصورت دستوری قیمت دلار رو ثابت نگه میداریم. با توجه به تورمی هم که داریم این یعنی اینکه هر سال تولید کننده و صادر کننده ما به اندازه تورم (مثلا 20 درصد) ضعیف میشن، قدرت رقابت با محصولات خارجی رو از دست میدن و بیکاری زیاد میشه.آخرش هم کار به جایی میرسه که پول نفت رو میدیم و از دسته بیل تا میوه و انواع و اقسام خوراکی های رنگ و وارنگ وارد میکنیم، اون کسانی که بیشتر میتونن این دلار های یارانه ای رو جذب کنن پولدار تر میشن و مردم عادی هم فقیر تر.

قربونت برم من کاری ندارم جهانی چی میشه ...
من اینو میبینم صبح به صبح باید 4برابر کرایه ماشین بدم ..
نون 200 تومانی رو باید بخرم 1000 تومان ..
برنج 3 تومنی رو بخرم 10000 تومان...
..
حالا تو جیبم چقدر پوله ؟؟ همون مبلغی که قبلا بود ..:eek:
این مسائل رو اتفاقا باید ساده نگاه کرد ..:eek:

hamedbh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
..

منم موافقم

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
ای کاش یارانه حذف نشه
اینطوری دزدیا بیشتر میشه
برای خرید یک پرس غذا باید یه گونی پول ببری

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449
آخ جون! .....بروبچ پلوپز چه مارکی رو پیشنهاد می دن؟
البته طبق گفته ماموتی الان قصد خرید ندارم...و فقط دارم تحقیق میکنم.

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
بله، بدون شک برای مدتی فشار زیادی (بیشتر از اون چیزی که الان هست!) به حقوق بگیران و کسانی که درآمد کمی دارن میاد. ولی انصافا این همه سال که یارانه گرفتن و زیر بار منت دولت هم بودن! وضعشون خوب بود و در رفاه کامل و بدون دغدغه زندگی میکردن؟ 6 روز در هفته از صبح تا شب کار میکنن آخرش هم هشتشون گروی نهشون هست!

..

mhaf

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
314
آخ جون! .....بروبچ پلوپز چه مارکی رو پیشنهاد می دن؟
البته طبق گفته ماموتی الان قصد خرید ندارم...و فقط دارم تحقیق میکنم.
طبق گفته های سلطان محمود بهرته از مارک های ایرانی بخری که از قبلش دولت هم یه پولی در بیاره دیگه
نمیشه شما بری یه جنس خارجی بخری که دولت مالیاتش رو موقع ساخت نگرفته باشه
پس حواست باشه
یا میری پارس خزر میخری یا هر چیزی که شبیه این باشه

Farzad Z

Registered User
لایک‌ها
57
به جای ویبرو شیپ و ... بزنیم تو کار پلوپز

Amirbahal3

Registered User
لایک‌ها
538
سلام
خیلی عالیست ،
با این بیست و پنج تومن برای خودمون یه مترجم کار درست استخدام میکنیم بعد بخش بین الملل شرکتمونو گسترش میدیم و بخشی رو هم سرمایه گذاری خارجی میکنیم ، با یه درصدیش هم سهام شرکتهای سود ده رو میخریم. بخشی رو هم برای تاسیس کارخونه کنار میزاریم. یه ویلا هم شاید خریدم توی یه جای تفریحی.
در ضمن با یه مقدارشم ویلا و ... رو بیمه میکنم + هر شب خدارو شکر میکنم به خاطر مهدویت و این توفیقی که نصیب ملت بزرگ ایران شده + بعدش سران فتنه رو نفرین میکنم و از خدا میخوام که دست راستشون الهی فلج بشه و همه بهشون بگن علی گدا و خ.ر و ا.ن
موفق باشید

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449
طبق گفته های سلطان محمود بهرته از مارک های ایرانی بخری که از قبلش دولت هم یه پولی در بیاره دیگه
نمیشه شما بری یه جنس خارجی بخری که دولت مالیاتش رو موقع ساخت نگرفته باشه
پس حواست باشه
یا میری پارس خزر میخری یا هر چیزی که شبیه این باشه

تو برند های ایرانی خودم هم رو پارس خزر نظر داشتم! یادمه یه بار جارو برقی این مارک رو خریدیم و توش دسته کسیه زباله رو نداشت... که مجبور شدم با کلی دوندگی از بیرون تهیه کنم... حالا شانس اوردیم که مهر کنترل نهایی هم زیرش خورده بود :eek:

راستی من خیرگزاری های دولتی رو که دیدم خبری از شروع این طرح از اول خرداد ندیدم!

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
Originally Posted by phoenix_i06
حذف یارانه یعنی ترجمه خودمونی اینکه قراره قیمت دلار آزاد بشه. الان دولت داره به دلار یارانه میده، اینکه میگن پول نفت سر سفره مردم هست دروغ نیست. الان سر سفره همه ما پول نفت هست. قیمت واقعی دلار 1000 تومن نیست ما هر سال با مصوبه مجلس و بصورت دستوری قیمت دلار رو ثابت نگه میداریم. با توجه به تورمی هم که داریم این یعنی اینکه هر سال تولید کننده و صادر کننده ما به اندازه تورم (مثلا 20 درصد) ضعیف میشن، قدرت رقابت با محصولات خارجی رو از دست میدن و بیکاری زیاد میشه.آخرش هم کار به جایی میرسه که پول نفت رو میدیم و از دسته بیل تا میوه و انواع و اقسام خوراکی های رنگ و وارنگ وارد میکنیم، اون کسانی که بیشتر میتونن این دلار های یارانه ای رو جذب کنن پولدار تر میشن و مردم عادی هم فقیر تر
بله، آقای بهمنی ریس بانک مرکزی گفته جلوی افزایش قیمت دلار رو نمیگیره (به قول شما نمیتونه که بگیره) ولی صحبت اخیر ایشون بر میگرده به مشکلات ناشی از اشتباهی که در تبدیل ذخایر ارزی کشور از یورو به دلار کردن. این باعث شد به خاطر اینکه طی ماه های گذشته برابری یورو/دلار از 1.5 به حدود 1.27 رسید متضرر شدیم و الان هم میبینیم که دلار تو بازار شده 1025 تومن و برای کنترل این مساله مصوب هم کردن که خرید و فروش ارز فقط توسط بانک ها و صرافی های مجاز (اگر دقت کرده باشید خیلی از طلا فروشی ها یا صرافی های کوچیک رو دیوار چسبوندن که خرید و فروش ارز انجام نمیدن (درحالی که میدن!))

اما اون چیزی که من در مورد آزاد سازی ارز میگم ربطی به نوسانات قیمت دلار در ماههای اخیر (که باعث شد بهمنی این صحبت ها رو بکنه) و این تغییرات جزیی در قیمت اون نداره، چیزی که من تصور میکنم یه چیزی مثل تغییر قیمت قیر هست! شب میخوابید صبح بیدار میشید دلار شده 1500 یا 2000 تومن.

نه! نشد!
icon10.gif

مگه اون موقع که بانک مرکزی دلار نداشت توی بودجه ی کشور یارانه نمی دادن؟ (سال های دهه ی 70 و بازار سیاه ارز رو یادتون هست؟)

نه آقا، از این خبرا نیست، هر چند "نتیجه" ممکنه اون هم بشه. (افزایش شدید تورم داخلی ممکنه اون نتیجه رو ایجاد کنه) حذف یارانه یعنی دولت سال به سال قیمت بنزین و برق و نون و اینا رو توی بودجه مصوب مجلس روش یارانه می داده، حالا حذفش می کنه. پایین نگه داشتن قیمت انرژی هم که قربونش برم کم هزینه نداره.

دوستان حواسشون باشه که این کار از منظر اقتصادی "خوب" هست. اما روش اینا برای این کار مشکل زاس. (قبلا اون سه شرطش رو من گفته بودم).

اما پایین نگه داشتن دلار فرق می کنه. دلار بازارش عرضه و تقاضای خودشو داره، در این حالت ذخیره ی ارز بانک مرکزی هست که به شکل دخالت مستقیم توی بازار ارز قیمت رو کنترل می کنه. این درسته که بر طبق قاعده ی بدیهی باید نرخ ارز با درصد تورم خنثی بشه، اما اون در طولانی مدت اتفاق می افته و فقط توی سیستم شناور و سیستم های مشابه درست هست. در کوتاه مدت بازار ارز تابع عرضه و تقاضاس.

اینا در این سال ها دچار اشتباه شدن: این شکلی که چون ذخیره ی ارزی بانک مرکزی خیلی زیاد شد، از اون طرف تورم هم بالا رفت، بازار دلار از شناوری خارج شد. یعنی برای اینکه مصرف داخل یهویی تحت تاثیر قیمت ارز قرار نگیره عملا قیمت دلار رو فریز کردن (در حالی که باید با تورم زیاد می شد) صادرات رو تضعیف و واردات رو تقویت کردن. حالا ذخایر ارزیشون داره تموم می شه، و دارن تو گل فرو می رن. به همین سادگی.

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,419
ما کل یارانه های اعضا خانواده رو باید بزاریم رو هم تا پول برق رو فقط بدیم :rolleyes:

ای لعنت به هر چی دروغگو !!

.

Mehraɴ

Registered User
لایک‌ها
40
ما کل یارانه های اعضا خانواده رو باید بزاریم رو هم تا پول برق رو فقط بدیم :rolleyes:

.
یه جا خوندم که یارانه برق رو بر نمیدارن . فکر کنم یکیشون تو فالس نیوز گفته بود

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
یه سری یارانه ها رو تدریجی میخوان بردارن

مثلا یارانه برق رو گفتن در عرض 5 سال

منتها از اینها بعید ینست یه شبه بردارن. مثل قضیه بنزین
========================
در کل من با خود طرح مشکل ندارم. از اشتباه مجریان طرح و روش پیاده سازی نگرانم.

چون اینها سابقه دار هستند در استفاده مداوم از روش ازمون و خطا

mahsa vorooojak

Registered User
لایک‌ها
38

.

خوش یه حالتون!
مگه چنتایین؟

من باید به مامان بابام بگم دست به کار شن....:eek:

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
متاسفانه دقیقا متوجه نشدم با کدوم بخش صحبتم موافق بودید و با کدوم مخالف.

نه! نشد!
icon10.gif

مگه اون موقع که بانک مرکزی دلار نداشت توی بودجه ی کشور یارانه نمی دادن؟ (سال های دهه ی 70 و بازار سیاه ارز رو یادتون هست؟)

نه آقا، از این خبرا نیست، هر چند "نتیجه" ممکنه اون هم بشه. (افزایش شدید تورم داخلی ممکنه اون نتیجه رو ایجاد کنه) حذف یارانه یعنی دولت سال به سال قیمت بنزین و برق و نون و اینا رو توی بودجه مصوب مجلس روش یارانه می داده، حالا حذفش می کنه. پایین نگه داشتن قیمت انرژی هم که قربونش برم کم هزینه نداره.

دوستان حواسشون باشه که این کار از منظر اقتصادی "خوب" هست. اما روش اینا برای این کار مشکل زاس. (قبلا اون سه شرطش رو من گفته بودم).

اما پایین نگه داشتن دلار فرق می کنه. دلار بازارش عرضه و تقاضای خودشو داره، در این حالت ذخیره ی ارز بانک مرکزی هست که به شکل دخالت مستقیم توی بازار ارز قیمت رو کنترل می کنه. این درسته که بر طبق قاعده ی بدیهی باید نرخ ارز با درصد تورم خنثی بشه، اما اون در طولانی مدت اتفاق می افته و فقط توی سیستم شناور و سیستم های مشابه درست هست. در کوتاه مدت بازار ارز تابع عرضه و تقاضاس.

اینا در این سال ها دچار اشتباه شدن: این شکلی که چون ذخیره ی ارزی بانک مرکزی خیلی زیاد شد، از اون طرف تورم هم بالا رفت، بازار دلار از شناوری خارج شد. یعنی برای اینکه مصرف داخل یهویی تحت تاثیر قیمت ارز قرار نگیره عملا قیمت دلار رو فریز کردن (در حالی که باید با تورم زیاد می شد) صادرات رو تضعیف و واردات رو تقویت کردن. حالا ذخایر ارزیشون داره تموم می شه، و دارن تو گل فرو می رن. به همین سادگی.

sіπa

Registered User
لایک‌ها
8
اونایی که قبلا فرم پر نکرده بودن الان باید چیکار کنن؟
هنوز مهلت هست برای ارسال اطلاعات اقتصادی خانوار یا دیگه دیر شده؟
و باید بدون دریافت یارانه اجناس رو بدون سوبسید و گرون بخرن؟

بالا