برگزیده های پرشین تولز

یه سوال از درس مدار یک درباره امپدانس و ادمیتانس

roberty

Registered User
لایک‌ها
30
سلام دوستان !!!!:)
همونطوری که میدونید در درس مدار یک بعد از مدارهای مرتبه اول و دوم و تقویت کننده عملیاتی به مبحث منابع ولتاژ و جریان سینوسی و امپدانس و ادمیتانس میرسیم !!!!
موقعی که استاد ما این مبحث ادمیتانس و امپتانس رو تدریس میکرد من بدبخت از شانس بدم آنفولانزا گرفتم و سرکلاس نرفتم و برای همین مجبور شدم خودم این مبحث رو از کتاب دکتر جبه دار و کتاب (( نیلسون )) بخونم !!!
در ابتدا مشکلی نبود و تمامی فرمولهای اعداد مختلط و فازور ها و روابط امپدانس و ادمیتانس رو یاد گرفتم . اما یه جایی یه مشکل کوچیک پیدا کردم و اون این بود که :
در کتاب مدار الکتریکی دکتر جبه دار (( نظریه اساسی مدار ها و شبکه ها )) در صفحه 443 در قسمت پایین بعد از اینکه فازور v3 از روش کرامر بدست اومد و مقدار جریان Is رو هم به حالت فازوری (( 10 ضربدر e به توان j30 )) داده باجایگزینی جریان is مقدار ولتاژ برابر 4/6 ضربدر e به توان j44 شد !!!! و مشکل اینجاست که من نمیفهمم چه اتفاقی این وسط افتاد و چجوری از جایگزینی is در فرمول بدست آمده این نتیجه حاصل شد !!

عین همین قضیه در کتاب نیلسون صفحه 368 پاراگراف وسط بعد از اینکه مقدار امپدانس zab رو برابر 90 + 120J بدست آورده یهو مقدار اونرو بصورت فازوری برابر 13/53>150 قرار داده !!!(( مقاومت برابر نود اهم و سلف برابر 32 میلی هانری و منبع ولتاژ هم 750cos(5000 t+30)v هست و همه اجزای مدار سری بسته شده اند .

نمیدونم چجوری یهو همچین میشه !!!!:blink: یعنی چجوری تو کتاب جبه دار اون ضرب انجام شد و یا تو کتاب نیلسون اون مقدار فازوری بدست اومد !!!!:wacko:
اگه ممکنه یه راهنمایی کوچولو بکنید تا من از پس این امتحان چهار سوالی مدار یک بر میام !!!!

sara__joon

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
5,607
سلام
بالاخره یه همدرد پیدا شد. من هم این ترم امتحان مدار I دارم.
این سوال که خیلی ساده هست.قبل از هر چیز امیدوارم که ماشین حساب مهندسی که تبدیل قطبی-دکارتی داشته باشه، داشته باشی و کار باهاش رو بلد باشی(که قطعا همین طور هست)
میرسیم به سوال شما :
اگه کسر روبه روی V3 رو ساده کنی(تقسیم بر هم کنی) به این عبارت میرسی : V3 = (0.63+0.16i)*I
حالا اون عبارت داخل پرانتز رو به فازور تبدیل کن، میشه : 0.65 با فاز 14.(یا 0.65 ضربدر e به توان 14)
حالا این مقدار بالا رو در I ضرب کن. مقدار ها در هم ضرب میشه و فاز ها با هم جمع میشه:
6.5=10*0.65
44=10+14
(البته یه تفاوت 0.05 هم به خاطر گرد کردن اعداد به وجود اومده که اصلا مهم نیست.)

شما کدوم دانشگاه هستی؟ رشته ات چیه؟

roberty

Registered User
لایک‌ها
30
سلام
بالاخره یه همدرد پیدا شد. من هم این ترم امتحان مدار I دارم.
این سوال که خیلی ساده هست.قبل از هر چیز امیدوارم که ماشین حساب مهندسی که تبدیل قطبی-دکارتی داشته باشه، داشته باشی و کار باهاش رو بلد باشی(که قطعا همین طور هست)
میرسیم به سوال شما :
اگه کسر روبه روی V3 رو ساده کنی(تقسیم بر هم کنی) به این عبارت میرسی : V3 = (0.63+0.16i)*I
حالا اون عبارت داخل پرانتز رو به فازور تبدیل کن، میشه : 0.65 با فاز 14.(یا 0.65 ضربدر e به توان 14)
حالا این مقدار بالا رو در I ضرب کن. مقدار ها در هم ضرب میشه و فاز ها با هم جمع میشه:
6.5=10*0.65
44=10+14
(البته یه تفاوت 0.05 هم به خاطر گرد کردن اعداد به وجود اومده که اصلا مهم نیست.)

شما کدوم دانشگاه هستی؟ رشته ات چیه؟

ممنونم :blush:
من تهران جنوب (( آزاد )) هستم و سخت افزار میخونم :cool:

xpin

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
33
دوست عزیز مدار 1 که چیزی نداره راحته
288.gif
حالا چند گرفتی ؟
90+120j = میشه با اندازه 150 و با فاز 53.13 و اما نحوه بدست آوردنش 150 برابر است با جذر مجموع مربع 120 و 90
فازش هم از تانژانت اینورس 120/50 بدست میاد

بالا