برگزیده های پرشین تولز

مهندسي سخت افزار يا نرم افزار؟

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام به همه شما خوبان...
راستش ميخواستم يه مشورتي با شما عزيزان بكنم
مهندسي نرم افزار يا مهندسي سخت افزار؟
راستش واسه خودم ميگم آخه خيلي خيلي به كامپيوتر علاقه دارم طوري كه روزانه 12-15 ساعت از زندگيم رو تشكيل ميده...دو تا وب سايت هم دارم البته خودم رشته تجربي خوندم و كنكور امسال هم شركت كردم ولي ميخوام به سمت مهندسي هم برم.
حالا به نظرتون كدوم يكي رو انتخاب كنم و روش كار كنم
ميخوام يكي باشه كه توش خدا بشم.

راستش رو بخواين استعدادم هم خوبه البته تعريف از خودم نباشه
رايانه كار كامپيوتر رو تو فني حرفه اي امتحان دادم از صد نمره شدم 92
اينترنت رو هم تو فني حرفه اي امتحان دادم از صد نمره شدم 98
فك كنم فقط همين رشته ميتونه بدرم بخوره...
حالا نرم افزار يا سخت افزار؟

يا حق :)

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
دوست من شما ببین به کدوم بیشتر علاقه داری.
ضمنا تو این دوره تخصص حرف اول رو میزنه .درس دانشگاه و مدرک زیاد ارزش نداره...

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام عزيز
مرسي
راستش تخصص اصلي كاريه ولي تخصص چي؟
من اصلا نميدونم بايد با چي كار كنم؟
نياز به اطلاعات دارم
ممنونم

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
البته این نظر شخصی منه ولی اگه تو ایران هستی اصلا سخت افزار فایده نداره.من خیلی ها رو میشناسم مدرک سخت افزار دارن ولی اکثرا تو زمینه نرمافزاری کار میکنن حداقل پولش بیشتره .
ولی بازم میگم باید ببینی علاقت یه چی هست خیلی ها هم هستم تو زمینه سخت افزار موفقن.

Mey$aM

Registered User
لایک‌ها
61
جناب یاسین عزیز.... از حرف بنده ناراحت نشید اما ظاهراً شما خودتون هم نمی دونید دارید چیکار میکنید !!
مگه میشه آدم علائق خودشو از دیگران پرس و جو کنه ؟!!!!

شما یا به سخت افزار - طراحی قطعات - تعمیرات و الکترونیک علاقه داری یا به کد نویسی و سر و کله زدن با نرم افزارها !! این به عهده خودتونه

اما نکته اصلی : اگه واقعاً می خوای چیزی یا دبگیری ، وارد دانشگاه نشو ، چون مثلاً تو دانشگاه آزاد - مهندسی نرم افزار ، از 146 واحدی که باید پاس کنی ، فقط 10 واحدش به برنامه نویسی ربط داره که اونم بهت کتاب معرفی میکنن که خودت بخونی ، باقیش انواع و اقسام کتب مذهبی - 20 واحد ریاضی غیر کاربردی-انواع فیزیک که اخرش نفهمیدیم واسه چی باید پاس کنیم !! - کارگاه نجاری !!! و ... هست !!!!
مگه اینکه به مدرک نیاز داشته باشی .

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
یاسین عزیز

من به شما قول میدهم با ورود به دانشگاه های ایران و تحصیل در رشته کامپیوتر از همه چیز زده شوید . بمباران اطلاعات غیر ضروری ، سرفصلهای دوره قاجار ، اساتید بیسواد و کم اطلاع و قدیمی ، دروس بسیار بی ربط و .....

در کل 140 واحد رشته کامپیوتر با توجه به انچه فرموده اید ، فقط 20 واحد ان به درد شما میخورد حکه آنها هم صرفا مقدمات هستند !

اگر میتوانید ، قبل از شروع این دوره ، سعی کنید از این آشفته بازار رهایی جسته و برای دانشگاه های خارج اقدام کنید (مالزی ، استرالیا ، کانادا و ...)

ولی در کل اگر قرار به ماندن است ، من همان نرم افزار و اگر بتوایند رشته IT یا ICT را توصیه میکنم ! اگر هم به مباحث سخت افزاری علاقه دارید ، برای رشته الکترونیک اقدام کنید بهتر است

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام دوستان...
حق با شماست و حرفاتون تاييد ميشه :)
ولي ديگه چاره اي جز اين نيست
راستش امروز تو فكر فناوري اطلاعات و it بودم
دوستان اگه تو اين رشته آدم بتونه خدا بشه بعد بازار كارش چه جوريه يعني چه چيزايي لازم هست كه ياد بگيريم و بعد كجا بدرد ميخوره؟
مرسي از همتون
شب بخير

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
سلام دوستان...
حق با شماست و حرفاتون تاييد ميشه :)
ولي ديگه چاره اي جز اين نيست
راستش امروز تو فكر فناوري اطلاعات و it بودم
دوستان اگه تو اين رشته آدم بتونه خدا بشه بعد بازار كارش چه جوريه يعني چه چيزايي لازم هست كه ياد بگيريم و بعد كجا بدرد ميخوره؟
مرسي از همتون
شب بخير

نويسنده: فيروزه سودايي

درهزاره سوم ، فناوري اطلاعات يا « IT » به عنوان عمده ترين محور تحول وتوسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهاي ناشي از آن ، آن چنان با زندگي مردم عجين گرديده كه رويگرداني از آن ، اختلالي عظيم در جامعه و رفاه و آسايش مردم به وجود مي آورد .

براي مثال ، كامپيوتري شدن بسياري ازامور جاري مردم ، انجام بسياري از كارهاي روزمره بانكي با استفاده از اينترنت و شبكه هاي ارتباطي در منزل و خانه ها ، آموزش الكترونيكي و مجازي و عدم نياز به حضور در كلاس هاي درس ، توسعه وترويج تجارت الكترونيكي از نتايج و دستاوردهاي فناوري اطلاعات است ؛ عواملي كه هر چند ، در مراحل اوليه رشد وتكامل قرار دارند اما درهمين حد نيز در رفاه و آسايش انسان نقش بسيار مهمي دارند .

ازهمين رو امروزه تمامي كشورها در زمينه فناوري اطلاعات و عموميت بخشيدن به آن در جامعه تلاشي پيگير دارند . دركشور ما نيز براي تربيت نيروي متخصص و كارآمد در زمينه IT و حركت سريع دراين عرصه ، رشته IT در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي ارايه مي شود ودرمقاطع كارشناسي وكارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرد .

دكتر جلالي كارشناس و متخصصIT ومحقق پژوهشكده الكترونيك دانشگاه علم و صنعت ايران در معرفي اين رشته مي گويد : « فناوري اطلاعات يا IT كه مخفف information Technoblogy مي باشد ، رشته اي است كه تمام رشته هاي دانشگاهي را مي تواند پوشش دهد . منتها از نظر عملياتي يك رشته ميان رشته اي بين كامپيوتر و صنايع و برق است كه دراين ميان امور مربوط به توليد ، پردازش ، نگاهداشت وعرضه اطلاعات به مباحث كامپيوتري مرتبط مي شود ، بحث هاي مديريت اطلاعات و فرآيندهاي آن از سلسله بحث هاي رشته صنايع ورشته برق است وبه خصوص گرايش مخابرات ، انتقالات مرتبط با اطلاعات وداده ها را برعهده دارد.

دكتر جلالي درباره اهميت وكاربرد اين رشته مي گويد:« IT ابزاري است كه امروزه درتهيه ، توزيع وبه كاربري اطلاعات نقش بزرگي را برعهده دارد . براي مثال در امر آموزش ، IT مجموعه اي ابزاري از سخت افزاري ، نرم افزاري و نيروي انساني است كه كمك مي كند تا علم ودانش با بهترين كيفيت و كارآيي درهرزمان و هرمكان در اختيار همه قرار گيرد . از سوي ديگر برخلاف آموزش سنتي ما كه يادگيري با تكيه بر حس شنوايي است ، IT زمينه اي را فراهم مي آورد تا چشم و گوش همزمان دريادگيري نقش داشته باشند و اين امر در فراگيري تأثير فوق العاده اي دارد . زيرا ضريب انتقال از طريق گوش 50 هزار Bit كامپيوتري است درحالي كه ضريب انتقال از طريق چشم و گوش 4 ميليون وسيصد هزار Bit كامپيوتري است . در واقع IT امروزه با تغيير درنحوه انتقال اطلاعات و ايجاد مدارس و دانشگاه هاي مجازي ، آموزش دنيا را تغيير داده و تأثير بسيار زيادي برآن گذاشته است . »

دكتر پدرام مدير گروه مهندسي فناوري اطلاعات دانشگاه صنعتي اميركبير نيز درمعرفي اين رشته
مي گويد :« IT استفاده بهينه از اطلاعات براي كاربردهاي مختلف است يعني متخصص اين رشته بايد بتواند اطلاعات را جمع آوري ، دسته بندي و پردازش كرده و به موقع از آن استفاده نمايد . ازهمين رو كارشناس اين رشته بايد مباني كامپيوتر را بلد باشد . به عبارت ديگر، هسته اصلي اين رشته همان هسته اصلي مهندسي كامپيوتر است منتها چون يكي از توانمندي هاي اصلي كارشناسي اين رشته بهره وري به موقع و صحيح از اطلاعات است ، دانشجوي IT بايد داراي اطلاعات جنبي در زمينه هاي مختلف باشد .

براي مثال ، فردي كه مي خواهد ازاين تكنولوژي درتجارت الكترونيكي استفاده كند بايد مديريت بداند يا فردي كه مي خواهد از IT در آموزش از راه دور بهره ببرد ، بايد با روش هاي آموزش آشنا باشند . »

توانمندي ها و ويژگي هاي لازم براي موفقيت در رشته مهندسي فناوري اطلاعاتي
با توجه به ماهيت ميان رشته اي مهندسي فناوري اطلاعات ، دانشجوي اين رشته لازم است كه به دو مبحث علوم مديريت و كامپيوترعلاقه مند باشد . هم چنين بايد در رياضي توانمند بوده و قدرت تجزيه و تحليل خوبي داشته باشد . زيرا به گفته « الكساندروف ». رياضيدان و فيلسوف معاصر شوروي ، علم رياضي كاربرد فراواني درساير دانش ها ، صنعت و درهمه زمينه هاي مربوط به زندگي بشري دارد اين رشته درحال حاضر از بين داوطلبان گروه آزمايشي رياضي دانشجو مي پذيرد اما دكتر جلالي معتقداست كه رشته IT بايد از بين داوطلبان هر 5 گروه آزمايشي دانشجو بپذيرد و آزمون اين رشته بايد به صورت نيمه متمركز برگزار گردد تا علاقه مندترين و مستعد ترين داوطلبان وارد اين رشته گردند . داوطلباني كه بيش از ورد به دانشگاه با كامپيوتر آشنايي داشته ودراين زمينه توانمند باشند.

فرصت هاي شغلي موجود براي فارغ التحصيلان مهندسي فناوري اطلاعات ( در مقطع كارشناسي ) اين جا يك شهر الكترونيكي است . شهري كه آموزش ، تفريحات ، خريد وفروش و بخش قابل توجهي از ارتباطات آن الكترونيكي مي باشد . دراين شهر، فارغ التحصيلان IT حضوري فعال دارند زيرا از سوار شدن به مترو وتاكسي تا خريد از فروشگاهي كه در آن فروشنده اي حضور ندارد ، به صورت الكترونيكي انجام مي گيرد .

اين تصويري از آينده تمام كشورهاي جهان از جمله كشور ايران است . تصويري كه بيانگر وجود فرصت هاي شغلي فراوان براي فارغ التحصيل IT است . البته يك مهندس IT نه تنها در آينده ، بلكه در حال حاضر نيز فرصت هاي شغلي فراواني دارد .

...................
http://www.itbuzzer.net/articles/oct03/01.asp

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
اول نرم افزار بعد IT، اگه به کامپیوتر علاقه داری. سراغ سخت افزار نرو چون علاوه بر اینکه درسهاش خیلی مشکل تر از نرم افزاره، بازار کارش از نصف بازار نرم افزار هم کمتره. البته تو آگهی های استخدامی اینطوریه. اگه بخوای خودت کار کنی که اصلا کاری به درس و رشته نداره. من چون خودم رشته ام سخت افزار بود دارم اینو میگم.

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
یاسین عزیز

من به شما قول میدهم با ورود به دانشگاه های ایران و تحصیل در رشته کامپیوتر از همه چیز زده شوید . بمباران اطلاعات غیر ضروری ، سرفصلهای دوره قاجار ، اساتید بیسواد و کم اطلاع و قدیمی ، دروس بسیار بی ربط و .....

در کل 140 واحد رشته کامپیوتر با توجه به انچه فرموده اید ، فقط 20 واحد ان به درد شما میخورد حکه آنها هم صرفا مقدمات هستند !

اگر میتوانید ، قبل از شروع این دوره ، سعی کنید از این آشفته بازار رهایی جسته و برای دانشگاه های خارج اقدام کنید (مالزی ، استرالیا ، کانادا و ...)

ولی در کل اگر قرار به ماندن است ، من همان نرم افزار و اگر بتوایند رشته IT یا ICT را توصیه میکنم ! اگر هم به مباحث سخت افزاری علاقه دارید ، برای رشته الکترونیک اقدام کنید بهتر است
حق با جناب شیرازی هست
خواهر منم داره نرم میخونه
ینی سر فصلاشونو میبینما دهنم باز میمونه
بعد از 3 سال هیچی نمیدونن
ینی میدونن ولی چیزایی که 2 زار نمی ارزه

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
راستی به تئوری ها و نظریات دیگران هم خیلی اهمیت نده، مثل اینکه فلان کسک نظرش اینه که فلان رشته خیلی عالیه و میتونه خیلی مفید باشه! نگاه کن ببین بازار چی میخواد. مثلا از روی همین آگهی های استخدامی کاملا میشه فهمید دنیا دست کیه.
من اگه خودم بنا بود دوباره انتخاب رشته کنم میرفتم سراغ رشته علوم انسانی و گرایش های مدیریت یا رشته حسابداری یا حقوق و امثال اونها و به هیچ وجه سراغ کامپیوتر نمیرفتم، چون الان اطلاعاتی که من از کامپیوتر دارم و تو این مملکت بدرد میخوره رو هر بچه ای میتونه با یه دوره 2-3 ماهه کسب کنه، بنابراین من باید مدرکم رو بذارم در کوزه چون اطلاعات اضافیم که در طول 4-5 سال تو دانشگاه یاد گرفتم هیچ کاربردی اینجا نداره!

Graveworm

Registered User
لایک‌ها
12
IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT IT و فقط IT

خواهشمندم به دوستان بر نخوره، اما این تجربه 7 سال کاری من هست:

"رشته کامپیوتر در دانشگاه های ایران = کشک "
لیسانسه های کامپیوتر در ایران ( به فرض اینکه در دوره تحصیل، خودشون دنبال خوندن چیزی به صورت اختصاصی نباشند) تقریبا هیچی بلد نیستند.
برا اینکه به قول آقای شیرازی، واقعا مطالب بیهوده و قدیمی میخونن.. و اینکه از هر چیزی ، یه ترم میخونن بعدش میپرن یه چیز دیگه ! :دی

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
از همه دوستان بابت اطلاعات مفيدشون ممنون و سپاسگزارم...
راستش با اين اوصافي كه شد از سه گزينه نرم افزار - سخت افزار - it
گزينه سخت افزار خط ميخوره.
خودم هم با تحقيقاتي كه كردم مطالب بدست اومده با حرفايي كه دوستان خوبم زدن يكي بود و مو نميزد...هم بازار كار هم مشكلاتش...
در مورد آي تي و نرم افزار هم هر دو تاشون خوب هستن ولي اينجا علاقه من مهمه كه باز هم دارم روش كار ميكنم...ولي من نميدونم براي نرم افزار به چه كتاب هايي و جزوه هايي نياز دارم و براي it به چه چيزي؟
مثلا همونطور كه دوست خوبم يه مقاله در مورد آي تي تهيه كرده بود در آخراي مقاله نوشته بود كه نياز به رياضي هست در حالي كه راستش رو بخواين من از رياضي و فيزيك متنفرم!!!
بخاطر همين هم هست كه تاپيك زدم چون واقعا نميدونم چه درس هايي رو بايد بلد باشيم و توش كم نياريم...
باز هم ممنونم
موفق باشيد

Graveworm

Registered User
لایک‌ها
12
از همه دوستان بابت اطلاعات مفيدشون ممنون و سپاسگزارم...
راستش با اين اوصافي كه شد از سه گزينه نرم افزار - سخت افزار - it
گزينه سخت افزار خط ميخوره.
خودم هم با تحقيقاتي كه كردم مطالب بدست اومده با حرفايي كه دوستان خوبم زدن يكي بود و مو نميزد...هم بازار كار هم مشكلاتش...
در مورد آي تي و نرم افزار هم هر دو تاشون خوب هستن ولي اينجا علاقه من مهمه كه باز هم دارم روش كار ميكنم...ولي من نميدونم براي نرم افزار به چه كتاب هايي و جزوه هايي نياز دارم و براي it به چه چيزي؟
مثلا همونطور كه دوست خوبم يه مقاله در مورد آي تي تهيه كرده بود در آخراي مقاله نوشته بود كه نياز به رياضي هست در حالي كه راستش رو بخواين من از رياضي و فيزيك متنفرم!!!
بخاطر همين هم هست كه تاپيك زدم چون واقعا نميدونم چه درس هايي رو بايد بلد باشيم و توش كم نياريم...
باز هم ممنونم
موفق باشيد
نه اونجوریا هم به ریاضی کاری نداره .. به هر حال رشته های فنی مهندسی با ریاضی فیزیک سر کار دارن، اما هر کدوم در حد خودشون.

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
دوستان اين نظر يه مهندس هست
در دانشگاه امير كبير تهران كارشناسي خونده

امیدوارم در کنکور موفق شوی.
به نظر من چنانچه رشته کامپیوتر را در دانشگاه ادامه دهی، بهتز از فنی حرفه
ای می باشد.
در هر حال من رشته مهندسی نرم افزار را توصیه می کنم. زیرا گرچه آی تی در
ایران سر و صدای زیادی به پا کرده است، اما این رشته در خارج از ایران
چندان مطرح نمی باشد و رشته مهندسی نرم افزار معتبرتر می باشد
با احترام

Fantasio

Registered User
لایک‌ها
76
من یه چیز بگم:
تجربی خوندی، از ریاضیات متنفری و می خوای بری رشته کامپیوتر؛ با پاس کردن واحد های ریاضی که تعدادشون هم کم نیست مشکل خواهی داشت.
ریاضی یک، ریاضی دو، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات، ریاضی مهندسی

رشته نرم افزار از سخت افزار آسون تره، سخت افزار از نظر واحد های درسی بیشتر به الکترونیک نزدیکه و جزو مشکل ترین رشته های فنی مهندسیه.
توی فوق لیسانس کامپیوتر سه تا شاخه میشه؛ نرم افزار، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی . و شما به عنوان یک سخت افزاری و درس هایی که پاس کردی، می تونی معماری رو بخونی. پس ازدحام در فوق زیاد خواهد بود.

از نظر بدرد بخور بودن؛ هیچ کدوم توی دانشگاه چیز زیادی یاد نمی گیری، ولی دانشگاه یه فرصت خوب و چند ساله بهت می ده که توی زمینه هایی که دوست داری بیشتر فعالیت و مطالعه کنی.

موفق باشی...

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
يعني اين همه با رياضي سر و كار داره؟
ریاضی یک، ریاضی دو، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات، ریاضی مهندسی
خيلي بد شد كه

Gita.

Registered User
لایک‌ها
58
سلام

من رشته IT میخونم و دارم وارد سال سوم میشم.شاید بتونم راهنماییت کنم.
یه چیزای کلی بهت میگم، خودتم سوال خاصی داری بپرس.
اینکه از کامپیوتر خوشت میاد و... رو ملاک قرار نده، یا نمیدونم دوره اپراتوری رو گذروندی یا دوره اینترنت، تو این رشته اینا جایگاه چندانی ندارند، کلا فکر نکن تعریفی که از استفاده از کامپیوتر تو زندگی عادی داری، رشته کامپیوتر بری همش از اون حرفاست بعد بگی خب رشته خوبیه خوش میگذره!مباحث تخصصی تر از این حرفاست و البته بعضا بدردنخور هم هست!
این 2 رشته رو اگه به برنامه نویسی علاقه داری و در این زمینه استعداد داری انتخاب کن وگرنه کارت گیر میکنه..
این 2 رشته، حداقل در سطح لیسانس کمتر از رشته ای مثل برق و مکانیک به ریاضی احتیاج دارند و ریاضیاتی که در این رشته ها هست ریاضیات هوشی هست، دقیقا مثل درس ریاضیات گسسته پیش دانشگاهی، که بیای کامپیوتر یا آی تی تخصصی تر میخونی.
کلا رشته ما و نرم افزار تفاوتشون زیاد نیست، الان ما تقریبا اکثر کلاسامون با نرم افزاری ها تو دانشگاه مشترکه. تو این 2 سال فقط 3 تا درس 3 واحدی بین ما و نرم افزاریها متفاوت بود. البته مسلما هرچی به سالهای آخر نزدیک میشیم تفاوت درسها بیشتر میشه.
اما این فرق چیه؟ تو درسایی مثل تجارت الکترونیک و مدیریت پروژه و... که مسلما استاد خودشم چیزی ازشون نمیدونه! چون این رشته جدیده حتی تو دانشگاه های تهرانم کسی نمیدونه باید دقیقا چی به دانشجو درس بده. البته کلا تو همه رشته ها استاد چیزی یاد نمیده، اما در ITوضع بدتره.

اما کلا از انتخاب رشته ام راضی هستم ولی فکر میکنم نرم افزار میرفتم هم راضی بودم.

کلا اگه علاقه داری هرکدوم اینا رو بیای موفقی، اما تو نرم افزار به استادها و اینکه چیزی ازشون یاد بگیری امید بیشتری میتونی داشته باشی ولی در ITخودت باید بری دنبال یادگیری و بدست آوردن تخصص چون استاد خودشم چیز زیادی نمیدونه، چون تمام استادایی که الان دارن بهITها درس میدن خودشون مهندسی نرم افزار خوندن، و درسای تخصصی IT رو نگذروندن.

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام دوست خوبم
واقعا عالي بود
خصوصا اون چند خط اول كه خيلي خيلي خوب بود...
راستش برنامه نويسي منظورتون كار با ويژال باسيك و زبان c و اين هاست؟
راستش من علاقه اي به اين برنامه نويسي ندارم
چون اصلا باهاشون كار نكردم
راستش فك كنم يه جور تلقين باشه كه آدم ميگه من اينو نميخوام من ازش بدم مياد من نميتونم باهاش كار كنم شايد اون چيز بهترين هم باشه!!!

بالا