برگزیده های پرشین تولز

بزرگان نت را بشناسیم..

omidsmart

Registered User
لایک‌ها
897
اوووه اینا که شما میگین همه جدیدا که !

دوران ما دوران علی ستاری بود / دوران مدیریت تبلیغات shaar بود /
اولین وبلاگ بازاریابی الکترونیک رو سال 83 زدم . دکتر روستا جز کامنت گذارای وبلاگم بود که الان دیگه دسترسی بهش کلا نیست . بعد از اوت هم سال 84 ادزبلاگ متولد شد .
دوران ما دوران حضور حمید بشاش بود .
دوران ما دوران حضور عدنان ظریف بود / وحید بیگدلی بود / کلا دوران ما یا دوره بازاریابی الکترونیک بود یا یه 1-2 سالی مد شده بود دامین پارکینگ

دوران ما دورانی بود که Shayan جواب پی ام هم حتی میداد :D دوران ما دوران تبلیغات رایگان تو پرشین تولز بود ( اولین دوره ای که پرشین تولز تبلیغات گذاشت )

دوارن ما دوران خوبی بود ...
شما ج پ.خ مارو بده!:D

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
تک بلاگ رو یادمه. چرا جمع اش کردی ؟ رفع فیلتر چرا نکردی ؟

اون زمان که رفع فیلتر نبود :) ارشاد رفتم سئوال کردم چیکارش کنیم که هنوز کمیته مصادیق هم اونجا نبود یادم نیست فیلترینگ زیر دست یکسری دیگه بود هنوز توی ارشاد راه نیوفتاده بود ... (دقیقا همون سالهایی که یه صفحه مسخره میومد میگفت مشترک گرامی دسترسی به ... هنوز پیوندها و این بازی ها هم راه نیوفتاده بود ! فیلترینگ هم سراسری نبود اصلا توی اکثر ای اس پی ها فیلتر بود بعضی جاها باز بود ...)

مشکل دوم هم این بود که تعداد وبلاگ ها زیاد شده بود و سروری که داشتیم دیگه جواب نمیداد ! یه اسپانسر هم داشتم که با فیلترشدن کنار کشید !

با مدیر اون زمان پرشین بلاگ صحبت کردم قبول کردن روی سرور پرشین بلاگ هاست کنه تک بلاگ رو ... ولی دیگه من ادامه ندادم :) رفتم دانشگاه و بیخیال اون سایت شدم :)

payam-nice

Registered User
لایک‌ها
3,274
کسی میدونه اولین سایت ایرانی کدوم سایت بود و یا هست ؟

Web-Master

Registered User
لایک‌ها
8,483
من که نسبت به خیلی ها توی نت تازه کارم، شاید کمتر از 5 سال باشه که توی نتم اما خوب توی همین مدت سعی کردم از جون و دل مایه بزارم و 24 ساعت کار کنم بلکه به یه جایی برسم :D
مثل اکثر دوستان شروع اعتیاد و فرو رفتنم در این گرداب :exclamati با وبلاگ نویسی بود :D البته من که چیزی نمینوشتم بیشتر از سایت های خبری کپی میکردم : ))))
تا مدتی فقط دنبال سایت های خبری بودم، میخواستم خودمو بندازم توی جو سیاست، یه مدت سعی میکردم برم حداقل دور و بر اصلاح طلبان کله گنده و یه مدت سعی میکردم خودی نشون بدم جلو اصول گرایان اما بعد از یه مدت دیدم اوضاع سیاست خیلی کثیف تر از اونیه که من تصورش رو میکردم و به کل بیخیالش شدم، تا مدت ها توی نت دنبال ایده میگشتم، شاید بیش از 10 تا پروژه رو اوردم روی کاغذ و کامل آماده کردم اما یا بخاطر موقعیت سنی یا بخاطر مشکل فیلترینگ و نبود ثبات در درآمدزایی بیخیالشون شدم، وقتی به خودم اومدم دیدم با این بی ثباتی مملکت و نت اون قدر صبور و بیخیال نیستم که برم دنبال برندینگ و طرح هایی که 10 سال دیگه جواب بده! پس فقط رفتم دنبال پول! (به قول محمد فخرایی شدم حاجی بازاری :D ) از هر روشی سعی کردم پول در بیارم از نت (البته روش های حلال که به هیچ کس ضربه ای وارد نشه! :D ) همه تلاشمم در اولین مرحله این بود که وقتی هنوز 18 سالمم نشده بتونم با پول خودم خونه و ماشین بخرم که خدارو شکر دارم بهش میرسم :D انشاالله در مرحله بعدی اگر کشور به ثبات برسه تا 2 الی 3 سال آینده (!) 50-100 میلیون جمع کنم یه شرکت انقلابی توی نت بزنم و یا مثل اکثر دوستان از مملکت بزنم بیرون! :eek:
بعد از ورودم به نت به مصاحبه های فوق العاده وبلاگینا با چهره های برتر وب برخوردم، مصاحبه - وبلاگینا
تا حدی با بعضی از کارهای علیرضا شیرازی و آقای چنگیزی حال کردم اما تنها شخصی که سالهاست واقعا از کارهاش لذت میبرم و الگومه محمد جواد شکوری مقدمه :)
یک انسان معتقد به دین، گویا الگوی خودش علی (ع) هست، خانواده دار، با اینکه میتونست توی یکی از بهترین دانشگاه های ایران تحصیل کنه اما از اون خراب شده زد بیرون و وارد بازار کار شد، هیچ وقت ندیدم کسی ازش شاکی باشه! و مهم تر از همه هیچ وقت کار خز و بیکیفیت انجام نمیده، یکی از پروژه های جدیدشو که برسی میکنم شاید کپی یک پروژه خارجی باشه اما از همون اول باکیفیت کار میکنه، وقتی تمام ایراداتش رفع شد شروع به تبلیغات گسترده میکنه!
با شرکت بیان هم واقعا حال میکنم البته فعلا نمیشه به پاشون رسید چون بیش از اندازه قوی و کله گنده شدن :D
بیان :: گروه بیان ::‌ Bayan :: Bayan Group
رک بگم این انجمن بیشترین تاثیر توی پیشرفت من داشته، اگر این انجمن و کمک سایر اعضاش نبود من هنوز یک مدیر سایت تفریحی با حداکثر 10 هزار آی پی بودم :D
اما بحث ها و صحبت هایی که با اعضای این انجمن مثل بهزاد، احمد، محسن شهبازی، آقا علیرضا، فرزاد، آقا رضا (R_E_Z_A)، سعید، فرجاد و مهم تر از همه ممد فخرایی گل:heart: و آقا شهرام کردم باعث شد به خودم بیام و همه تلاشمو بکنم که به قول معروف بزرگ بشم!
دیگه واقعا مخم نمیکشه چیزی بگم، این هم یک پست مشتی و عالی فقط به عشق استارتر که گفت پست اسپم نزنید :D

امین خشنود
فرزاد ستوده

آقا سینا هنوز بچه تر از این حرفام که الگوی شما باشم :D
نوکر شوما هم هستیم :X

-
ادیت: بدون شک بهترین تجربه ای که از نت داشتم ایمان اوردن به یک ضرب المثل قدیمیه: "خواستن توانستن است!" حدود 1-2 سال پیش به ذهنم رسید که بگردم و ببینم اولای شروع کار توی نتم چه آرزوهایی داشتم و آیا به همش رسیدم یا نه! وقتی رفتم دنبال کاغذ ها و دست نوشته های قدیمی به یک نتیجه رسیدم! خیلی بیشتر از اون چیزی که میخواستم جلو رفتم!
اکثر آرزو هام دقیقا به همون شکلی که تصورش رو میکردم چه آرزو های بزرگ و چه آرزوهای کوچک به حقیقت تبدیل شده بودن! اون شب یاد همین ضرب المثل افتادم و تا صبح اشک ریختم از ذوق و شادی! :lol:
تنها چند آرزویی ک از اون دوران داشتم و هنوز به واقعیت تبدیل نشدن، همکار شدن با شکوری مقدم!، راه اندازه یک پروژه قوی و پیشرفت بیشتر از شرکت های صبا و بیان، و داشتن یک سایت با الکسای زیر 7 ایران! که انشاالله اینا هم دارن به زودی به حقیقت تبدیل میشن :D

Last edited:

aliffvfhfhk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2,924
شش ساله در نتم . خیلی از کار ها را هم کردم . و از همه ی کار هایم هم درامد داشتم . ولی هنوز با توجه به شرایط تحصیلی به قول دوستان نمی توانیم وارد حیطه بزرگان نت بشویم . فعلا داریم پیش اساتید نت درس پس می دهیم .
ولی در مورد اینکه باید از چه کسانی تشکر بکنم در این انجمن . باید از این عزیزان تشکر بکنم
امین خشنود عزیز . فرجاد عزیز. سینا عزیز. فرزاد عزیز. سید مهدی عزیز. داش محمد فخرایی عزیز. و داش alik. محسن شهبازی. بهزاد جون . و دیگر دوستان که فعلا اسمشان نیادم نیست
واقعا می توانم بگویم این تایپک کلا تایپک وبمستر ها نه تنها به بنده بلکه به همه ی دوستان کمک شایانی کرده است .
در ضمن اینم باعث افتخار ماست که یک همشهری عزیز مثل داش امین خشنود پیشرفت های زیادی داره در نت ایران می کنه

ahangha89

Registered User
لایک‌ها
399
حدود 10 سال قبل کامی نیکصالحی آشنا بودم که اون زمان سایتهای زیادی داشت الآنم سایتهای خیلی زیادتری داره!! با همدیگه کار میکردیم ما فیلتر شدیم ایشون همچنان ادامه دادن و دارن ادامه میدن تک تاز هم بود که فیلتر شد با اینا کار میکردم و طبیعتاً الگوم همینا شد

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
از اولین سایت هایی که باهاش آشنا شدم سایت takdownload بود مدیرشو نمی دونم کی بود ... سال 81-82 بود فکر می کنم ... با دایال آپ هر برنامه ای که می دیدم دانلود می کردم ..سنگین ترین فایلی که دانلود کردم فک می کنم 10 مگ بود :دی

FaZi_

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
21
من از روزی که اومدم نت تنها بودم اما یه 3-4 ماهی هست نویسنده ی سایت های ایشونم و به به جرات میگم خیلی چیزا ازشون یاد گرفتم و با اینکه سنشون زیاد نیست پر از تجربه ان و مطمئنم به هرچی که بخوان میرسن => Web-Master

aliffvfhfhk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2,924
به نظرم یکی از کار های که باعث می شود ادم نه تنها در نت بلکه در هر جایی بزرگ بشود و نامی ازش شنیده بشود . می تواند این موارد باشد
اولین کار می تواند این باشد که هر کاری را قبول می کند سعی بکند با بهترین کیفیت ممکن ان را انجام بدهد .
هیچ وقت ارزش کار خود را پایین نیاورد. و کارش هر چه قدر ارزش دارد همان مقدار پول بگیرد نه کمتر نه بیشتر
وقتی کاری را گرفت سعی بکند با تمام جان و دل برای ان کار بکند و فکر بکند ان کار مال خودش هست .
و از همه مهم تر به نظرم یک چیز هست . داشتن اخلاق خوب هست . حتی در بد ترین شرایط
این ها عواملی هستند که اگر در کنار علم و تجربه در نت کنار هم بیایند واقعا می توان به بزرگان نت پیوست

Sir Pendar

Registered User
لایک‌ها
2,560
من که نسبت به خیلی ها توی نت تازه کارم، شاید کمتر از 5 سال باشه که توی نتم اما خوب توی همین مدت سعی کردم از جون و دل مایه بزارم و 24 ساعت کار کنم بلکه به یه جایی برسم :D
مثل اکثر دوستان شروع اعتیاد و فرو رفتنم در این گرداب :exclamati با وبلاگ نویسی بود :D البته من که چیزی نمینوشتم بیشتر از سایت های خبری کپی میکردم : ))))
تا مدتی فقط دنبال سایت های خبری بودم، میخواستم خودمو بندازم توی جو سیاست، یه مدت سعی میکردم برم حداقل دور و بر اصلاح طلبان کله گنده و یه مدت سعی میکردم خودی نشون بدم جلو اصول گرایان اما بعد از یه مدت دیدم اوضاع سیاست خیلی کثیف تر از اونیه که من تصورش رو میکردم و به کل بیخیالش شدم، تا مدت ها توی نت دنبال ایده میگشتم، شاید بیش از 10 تا پروژه رو اوردم روی کاغذ و کامل آماده کردم اما یا بخاطر موقعیت سنی یا بخاطر مشکل فیلترینگ و نبود ثبات در درآمدزایی بیخیالشون شدم، وقتی به خودم اومدم دیدم با این بی ثباتی مملکت و نت اون قدر صبور و بیخیال نیستم که برم دنبال برندینگ و طرح هایی که 10 سال دیگه جواب بده! پس فقط رفتم دنبال پول! (به قول محمد فخرایی شدم حاجی بازاری :D ) از هر روشی سعی کردم پول در بیارم از نت (البته روش های حلال که به هیچ کس ضربه ای وارد نشه! :D ) همه تلاشمم در اولین مرحله این بود که وقتی هنوز 18 سالمم نشده بتونم با پول خودم خونه و ماشین بخرم که خدارو شکر دارم بهش میرسم :D انشاالله در مرحله بعدی اگر کشور به ثبات برسه تا 2 الی 3 سال آینده (!) 50-100 میلیون جمع کنم یه شرکت انقلابی توی نت بزنم و یا مثل اکثر دوستان از مملکت بزنم بیرون! :eek:
بعد از ورودم به نت به مصاحبه های فوق العاده وبلاگینا با چهره های برتر وب برخوردم، مصاحبه - وبلاگینا
تا حدی با بعضی از کارهای علیرضا شیرازی و آقای چنگیزی حال کردم اما تنها شخصی که سالهاست واقعا از کارهاش لذت میبرم و الگومه محمد جواد شکوری مقدمه :)
یک انسان معتقد به دین، گویا الگوی خودش علی (ع) هست، خانواده دار، با اینکه میتونست توی یکی از بهترین دانشگاه های ایران تحصیل کنه اما از اون خراب شده زد بیرون و وارد بازار کار شد، هیچ وقت ندیدم کسی ازش شاکی باشه! و مهم تر از همه هیچ وقت کار خز و بیکیفیت انجام نمیده، یکی از پروژه های جدیدشو که برسی میکنم شاید کپی یک پروژه خارجی باشه اما از همون اول باکیفیت کار میکنه، وقتی تمام ایراداتش رفع شد شروع به تبلیغات گسترده میکنه!
با شرکت بیان هم واقعا حال میکنم البته فعلا نمیشه به پاشون رسید چون بیش از اندازه قوی و کله گنده شدن :D
بیان :: گروه بیان ::‌ Bayan :: Bayan Group
رک بگم این انجمن بیشترین تاثیر توی پیشرفت من داشته، اگر این انجمن و کمک سایر اعضاش نبود من هنوز یک مدیر سایت تفریحی با حداکثر 10 هزار آی پی بودم :D
اما بحث ها و صحبت هایی که با اعضای این انجمن مثل بهزاد، احمد، محسن شهبازی، آقا علیرضا، فرزاد، سعید، فرجاد و مهم تر از همه ممد فخرایی گل:heart: و آقا شهرام کردم باعث شد به خودم بیام و همه تلاشمو بکنم که به قول معروف بزرگ بشم!
دیگه واقعا مخم نمیکشه چیزی بگم، این هم یک پست مشتی و عالی فقط به عشق استارتر که گفت پست اسپم نزنید :D
من تا نیمه راه مسیرم مثل شما بوده بنظرت از این به بعدش هم می شه؟:Dامیدوار باشم بعد 4 پروژه که هر بار به لطف یکی نابود شد این یکی به سرانجام برسه؟

الگوها: حاج احسان خودمان و امین خشنود:rolleyes:

aliffvfhfhk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2,924
من تا نیمه راه مسیرم مثل شما بوده بنظرت از این به بعدش هم می شه؟:Dامیدوار باشم بعد 4 پروژه که هر بار به لطف یکی نابود شد این یکی به سرانجام برسه؟

یک چیز می تواند بهت خیلی کمک بکند و حتی می توانی بیشتر هم پیشرفت بکنی .
ناامید نشو . و با قدرت بیشتری برو جلو . رمز پیروزی همینه
فکر کنم امین هم این را قبول کند . چون تمام کسانی که در این تایپک هستند و وبمستر هستند . خیلی زیاد شکست خوردند ولی بازم بلند شدند و با قدرت بیشتری
کار خود را شروع کردند

Web-Master

Registered User
لایک‌ها
8,483
به نظرم یکی از کار های که باعث می شود ادم نه تنها در نت بلکه در هر جایی بزرگ بشود و نامی ازش شنیده بشود . می تواند این موارد باشد
اولین کار می تواند این باشد که هر کاری را قبول می کند سعی بکند با بهترین کیفیت ممکن ان را انجام بدهد .
هیچ وقت ارزش کار خود را پایین نیاورد. و کارش هر چه قدر ارزش دارد همان مقدار پول بگیرد نه کمتر نه بیشتر
وقتی کاری را گرفت سعی بکند با تمام جان و دل برای ان کار بکند و فکر بکند ان کار مال خودش هست .
و از همه مهم تر به نظرم یک چیز هست . داشتن اخلاق خوب هست . حتی در بد ترین شرایط
این ها عواملی هستند که اگر در کنار علم و تجربه در نت کنار هم بیایند واقعا می توان به بزرگان نت پیوست

کاملا تایید میشه :D
تلاش و پشتکار یه طرف، زبون بازی و کلاس کاری هم یه طرف
به شخصه همیشه سعی میکنم هر مشتری دارم از سئو گرفته تا تبلیغات تلفنی باهاشون صحبت کنم چون اینجوری هم راحت میشه مخ طرف رو زد و هم طرف مطمئن میشه قرار نیست ضرری کنه و با اعتماد به نفس بیشتری همکاری میکنه :D

بخدا من هیچ کار خاصی توی نت نکردم که اینقدر الگو باشم :D
اولا بگم که من توی نت هیچ وقت شکست نخوردم! شاید به این دلیل که هیچ وقت پروژه قوی نیاوردم بالا و اون سایت هایی هم که روشون کار کردم از بس تست و برسی کردم هیچ وقت شکست کاملی نداشتن و هروقت ضربه ای خوردن به سرعت دوباره جون گرفتن! :D (منظور از پروژه قوی حداقل 50 میلیون سرمایه گذاری هست :D )
همون طور که گفتم بخاطر بی ثباتی توی نت استارت پروژه درست حسابی رو نزدم، بیشتر همین کارهای سطح پایین و به قول ممد فخرایی خز بوده که فقط یک هدف داشته و اون کسب پول! چون به قول بعضیا "Money Talks!"
به شخصه آدم شدیدا محافظ کاریم، اگر بخوام استارت پروزه ای رو بزنم حداقل 6 ماه بررسی و تست میکنم براش، هر تستی که به ذهنم برسه رو براش انجام میدم و مهم تر اون قبل هر چیزی بودجه لازم رو جمع میکنم، پروژه ای که الان مد نظرمه شاید حداکثر 10 تومن هزینه ببره توی 3 ماه اول، اما من سعی میکنم 4 الی 5 برابر این هزینه رو جمع کنم که هر مشکلی پیش اومد بشه سریع رفعش کرد
شما میگی 4 تا پروژت به لطف دیگران نابود شده، خوب این نشون میده پشتکار قوی و زیادی داری :D پس فقط بهت پیشنهاد میکنم اولا همه تجربت رو بریز رو هم، هر چیزی که باعث شکست پروژه های قبلی شد رو برسی کن و نزار به پروژه 5ام ضربه بزنن، احتمالا عمده مشکلت باید بی مسئولیتی ایرانی جماعت و محدودیت ها باشه، اگر اینطوره بهتره بری سراغ وب جهانی :D
رک بگم من تا الان واقعا توی نت کاری که میخواستم رو نکردم، تغییر و تحول بزرگی انجام ندادم! تا وقتی که شده دنبال پول و تجربه بودم شاید بتونم در آینده تغییر بزرگی ایجاد کنم، فکر نمیکنم الگوی خاصی باشم اما حداقلش مطمئنم که هم هیچ وقت از تلاش دست بر نداشتم و هم هیچ وقت نسبت به اطرافیانم بی توجه نبودم، خدارو شکر هیچ کسو نمیشناسم که از من کمک خواسته باشه و من همه تلاشمو براش نکرده باشم! :D

farbodpoles

Registered User
لایک‌ها
481
به نظر من بزرگترین فرد تو نت ایران حامد اعتصامی فر هست اگه نباشه وب فارسی ضربه بزرگی بش وارد میشه ...

Sir Pendar

Registered User
لایک‌ها
2,560
بخدا من هیچ کار خاصی توی نت نکردم که اینقدر الگو باشم :D
اولا بگم که من توی نت هیچ وقت شکست نخوردم! شاید به این دلیل که هیچ وقت پروژه قوی نیاوردم بالا و اون سایت هایی هم که روشون کار کردم از بس تست و برسی کردم هیچ وقت شکست کاملی نداشتن و هروقت ضربه ای خوردن به سرعت دوباره جون گرفتن! :D (منظور از پروژه قوی حداقل 50 میلیون سرمایه گذاری هست :D )
همون طور که گفتم بخاطر بی ثباتی توی نت استارت پروژه درست حسابی رو نزدم، بیشتر همین کارهای سطح پایین و به قول ممد فخرایی خز بوده که فقط یک هدف داشته و اون کسب پول! چون به قول بعضیا "Money Talks!"
به شخصه آدم شدیدا محافظ کاریم، اگر بخوام استارت پروزه ای رو بزنم حداقل 6 ماه بررسی و تست میکنم براش، هر تستی که به ذهنم برسه رو براش انجام میدم و مهم تر اون قبل هر چیزی بودجه لازم رو جمع میکنم، پروژه ای که الان مد نظرمه شاید حداکثر 10 تومن هزینه ببره توی 3 ماه اول، اما من سعی میکنم 4 الی 5 برابر این هزینه رو جمع کنم که هر مشکلی پیش اومد بشه سریع رفعش کرد
شما میگی 4 تا پروژت به لطف دیگران نابود شده، خوب این نشون میده پشتکار قوی و زیادی داری :D پس فقط بهت پیشنهاد میکنم اولا همه تجربت رو بریز رو هم، هر چیزی که باعث شکست پروژه های قبلی شد رو برسی کن و نزار به پروژه 5ام ضربه بزنن، احتمالا عمده مشکلت باید بی مسئولیتی ایرانی جماعت و محدودیت ها باشه، اگر اینطوره بهتره بری سراغ وب جهانی :D
رک بگم من تا الان واقعا توی نت کاری که میخواستم رو نکردم، تغییر و تحول بزرگی انجام ندادم! تا وقتی که شده دنبال پول و تجربه بودم شاید بتونم در آینده تغییر بزرگی ایجاد کنم، فکر نمیکنم الگوی خاصی باشم اما حداقلش مطمئنم که هم هیچ وقت از تلاش دست بر نداشتم و هم هیچ وقت نسبت به اطرافیانم بی توجه نبودم، خدارو شکر هیچ کسو نمیشناسم که از من کمک خواسته باشه و من همه تلاشمو براش نکرده باشم! :D
بعد اولین شکست مفتضحانه کامل مشکل رو عیب یابی کردم اما بدبختی اینه هر بار از یک سمت ضربه خوردم.
ایرانی جماعت 3 بار زحمت کشیدند من رو سرجام نشوندند:D
به قول شما هم زدم در وب جهانی و پول .1.5 سال هم کم و بیش مثل ببر کار کردم و خوب جلو رفتم که یک دفعه لیبرتی ریزرو رو به دستور us بستند و آخرین ضربه محکم رو خوردم! (حالت من:eek:hno:)

الان هم که کمتر از یک ماهه بعد یکسال ارزیابی و... آخری رو راه انداختم . پیش بینی می کنم با توجه به سابقه درخشانم در ناکامی به دلیل نقض کپی رایت اینم جمع ش کنن :p

jokerjavan

Registered User
لایک‌ها
42
بنده نظر تمامی دوستان رو خوندم و کلی حال کردم از تیم مدیریتی صبا خوشم میاد به ویژه محمد جواد شکوری که سایت هایی مثل آپارات،کلوب و میهن بلاگ اداره میکنن.
توی این انجمن هم از کاربر "hitup" , "p r o" خیلی خوشم اومده هر وقت به مشکلی بر خوردم با این دوتا کاربر درمیون گذاشتم و با حوصله واسم توضیح دادن

بالا