برگزیده های پرشین تولز

آیا اینجوری قانون انیشتین نقض میشود ؟

206_mashhadi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فرض کنید میله ای به بلندای 1سال نوری داریم :blink: :blink: اگر یک سر میله رو تکون بدیم چون اجرام به هم پیوسه اند آن سر هم باید آنی و در همان لحظه تکان بخورد . ولی انیشتین گفته هیچ چیز از سرعت نور بالاتر نمیره در صورتی که ما (یعنی نیروی ما) در آن واحد 1 سال نوری سفر کرده و آن سر میله جابه جا شده . این چطوری توجیه میشه ؟ ؟؟؟:wacko: :wacko:

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اصلا طرح اين سوال اشكال دارد ، وقتي مي خواهيد سوال علمي كنيد بايد بناي طرح سوال هم علمي و درست باشد

اول از همه بفرماييد 1 سال نوري از چه زماني واحد طول شده است ؟؟؟ شايد منظور شما اين بوده كه ميله اي داريم كه فاصله بين ابتدا و انتهاي آن يكسال نوري است .

بعدا هم بفرماييد كه با چه نيرويي مي خواهيد اين ميله را تكان دهيد ؟؟؟ چون اينطور كه شما سوال را مطرح كرديد مشخص است كه تصوري از ميله داريد كه يك جسم فلزي با 1 يا 2 متر طول ، بعد همين ابعاد را بدون در نظر گرفتن مسائل ديگر به ابعاد خيلي بزرگ انتشار مي دهيد ؟؟

اين ميله در چه شرايطي قرار دارد ؟؟؟

IcedAngel

Registered User
لایک‌ها
30
من اصلا" سوال رو نفهمیدم
297.gif
خودت بخون ببین میفهمی چیزی
298.gif

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
منم در ست متوجه نشدم:wacko: اما اگه دنبال چیزی میگردی که از سرعت نور بالاتر باشه بله وجود داره اونم نیروی فکره که میتونه در یک لحظه به هر کجا بره!

Parham

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
اصلا طرح اين سوال اشكال دارد ، وقتي مي خواهيد سوال علمي كنيد بايد بناي طرح سوال هم علمي و درست باشد

اول از همه بفرماييد 1 سال نوري از چه زماني واحد طول شده است ؟؟؟ شايد منظور شما اين بوده كه ميله اي داريم كه فاصله بين ابتدا و انتهاي آن يكسال نوري است .

بعدا هم بفرماييد كه با چه نيرويي مي خواهيد اين ميله را تكان دهيد ؟؟؟ چون اينطور كه شما سوال را مطرح كرديد مشخص است كه تصوري از ميله داريد كه يك جسم فلزي با 1 يا 2 متر طول ، بعد همين ابعاد را بدون در نظر گرفتن مسائل ديگر به ابعاد خيلي بزرگ انتشار مي دهيد ؟؟

اين ميله در چه شرايطي قرار دارد ؟؟؟
behroozsara عزیز، یک سال نوری یعنی فاصله‌ای که نور طی یک سال طی میکند. و دقیقا واحد طول هست ولی در ابعاد بزرگ. فاصله ستارگان با زمین رو همیشه با واحد سال نوری اندازه گیری و اعلام میکنند. یک سال نوری حدود ۱۰ تریلیون کیلومتر است.

mammad81

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
23
ببین دوست من بر فرض هم اگر تو همچین میله ای داشته باشی میشه بگی با چه نیرویی میخوای تکونش بدی میدونی جرم همچین چیزی چقدره فاصله یکسال نوری میدونی یعنی چی؟ حالا یکسال پیشکش یه میله 10 کیلومتری رو چطوری تکون میدی آخه سوالای سفسطه ای میکنی ها؟

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
ببین دوست من بر فرض هم اگر تو همچین میله ای داشته باشی میشه بگی با چه نیرویی میخوای تکونش بدی میدونی جرم همچین چیزی چقدره فاصله یکسال نوری میدونی یعنی چی؟ حالا یکسال پیشکش یه میله 10 کیلومتری رو چطوری تکون میدی آخه سوالای سفسطه ای میکنی ها؟
فكر نمي كنم مشكل تكون خوردن اون ميله باشه.
مي شه فرض كرد يه نخ بسيار محكم داريم كه پاره نمي شه و اون رو به يه سياره مي بنديم كه حركتش بده.
نه...مشكل حركت دادن اون ميله نيست.

Y2K

Registered User
لایک‌ها
1
جواب تمام سوالاتتون رو در سایت زیر پیدا می کنید.

http://cph-theory.persiangig.com/cphtheory.htm
این سایت درباره نظریه CPH و متعلقاتش بحث می کنه.( نظریه های سرعت نور و نقض اونها)​

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
به نقل از 206_mashhadi :
فرض کنید میله ای به بلندای 1سال نوری داریم :blink: :blink: اگر یک سر میله رو تکون بدیم چون اجرام به هم پیوسه اند آن سر هم باید آنی و در همان لحظه تکان بخورد . ولی انیشتین گفته هیچ چیز از سرعت نور بالاتر نمیره در صورتی که ما (یعنی نیروی ما) در آن واحد 1 سال نوری سفر کرده و آن سر میله جابه جا شده . این چطوری توجیه میشه ؟ ؟؟؟:wacko: :wacko:
كي گفته بايد در ان واحد اون سر ميله هم تكون بخوره حالا يك ثانيه ديرتر تكون بخوره چي ميشه؟
در تجربه هاي عادي هم كه با يك ميله كوتاه چنين ازمايشي انجام ميشه بنظر ميرسه كه دو سر ميله همزمان حركت ميكنند در حالي كه اينگونه نيست و يك مدت زمان بسيار كوتاه ( كسري از ثانيه) لازم هست تا نيرو به سر ديگر ميله منتقل بشه كه به دليل كوچك بودن اين زمان , اين تاخير قابل مشاهده نيست.

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
فرض محال اگه تونستی همچین شرایطی رو جور کنی انتقال نیروی شما با جسم صلب نخواهد بود بلکه یک حرکت موجی میراست . که عمرا قابل مقایسه با سرعت نور نیست

به جای این بهتر بود انتقال الکتریسیته رو مطرح میکردی ( اگه توی مثلا بوشهر کلید برق زده بشه در کسری از ثانیه برق در تهران برقراره ...

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از Parham.G :
behroozsara عزیز، یک سال نوری یعنی فاصله‌ای که نور طی یک سال طی میکند. و دقیقا واحد طول هست ولی در ابعاد بزرگ. فاصله ستارگان با زمین رو همیشه با واحد سال نوری اندازه گیری و اعلام میکنند. یک سال نوری حدود ۱۰ تریلیون کیلومتر است.
شايد من منظورم را درست مطرح نكردم .
منظورم اين بود كه طرح سوال با اين عنوان كه ميله داريم به بلنداي يك سال نوري غلط است .
ما سال نوري و اين واحد ها را براي مسافت تعريف ميكنيم . طول به تنهايي يك بعدي است و بيانگر واحد زمان در مسافت نيست در صورتيكه وقتي مي گوييم 1 سال نوري علاوه بر طول بيانگر واحد زمان نيز هست و اين دو به غلط در ذهن ما يكي محسوب مي شوند .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از us lover :
منم در ست متوجه نشدم:wacko: اما اگه دنبال چیزی میگردی که از سرعت نور بالاتر باشه بله وجود داره اونم نیروی فکره که میتونه در یک لحظه به هر کجا بره!
دوست من
بحث مطرح شده در اين مطلب پيرامون اجسام مادي و فيزيكي ماده است . نيروي فكر انرژي است و اين دو را نمي توان با هم مقايسه نمود .

mammad81

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
23
خوب حال من یه سوال میکنم فرض کنید تفنگی داریم که گلوله رو با سرعتی نزدیک به نور (مثلا 2800000) شلیک میکنه اگر ما این تفنگ رو توی وسیله نقلیه ای که با سرعن 100000 حرکت میکنه قرار بدیم و شلیک کنیم آیا سرعتش از سرعن نور بیشتر میشه ؟ چرا؟

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از behroozsara :
دوست من
بحث مطرح شده در اين مطلب پيرامون اجسام مادي و فيزيكي ماده است . نيروي فكر انرژي است و اين دو را نمي توان با هم مقايسه نمود .
البته درسته که فکر انرزیه ولی از همین انرزی الان در رابطه با دنیای فیزیکی و مادی بحثهایی صورت میگیره نمونش هم بحث تونل زمان که طرحش از نیروی فکر گرفته شده و بما این امکان رو میده که در کمتر از چند ثانیه مسیرهای چندین و چند سال نوری رو طی کنیم البته هنوز بحث اولیه است و تا واقعیت ممکنه صدها شایدم ... سال طول بکشه
در کل میخوام بگم امروزه تقریبا همه چی به همه چی ربط داره!

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اما حالا یه سوال: مگه به فرض اینکه طول میله همونقدر که اشاره شده باشه ونیرویی رو هم که لازمه داشته باشیم باز سرعت انتقال بیشتر از سرعت نوره؟
مگه ضربه نباید در طول جسم و مولکول به مولکول منتقل بشه و در این انتقال مادی ایا سرعت بیشتر از سرعت نور خواهد شد؟:blink:

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
اما حالا یه سوال: مگه به فرض اینکه طول میله همونقدر که اشاره شده باشه ونیرویی رو هم که لازمه داشته باشیم باز سرعت انتقال بیشتر از سرعت نوره؟
مگه ضربه نباید در طول جسم و مولکول به مولکول منتقل بشه و در این انتقال مادی ایا سرعت بیشتر از سرعت نور خواهد شد؟

فكر كنم جوابش داده شد:

در تجربه هاي عادي هم كه با يك ميله كوتاه چنين ازمايشي انجام ميشه بنظر ميرسه كه دو سر ميله همزمان حركت ميكنند در حالي كه اينگونه نيست و يك مدت زمان بسيار كوتاه ( كسري از ثانيه) لازم هست تا نيرو به سر ديگر ميله منتقل بشه كه به دليل كوچك بودن اين زمان , اين تاخير قابل مشاهده نيست.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام :)

چرا دقیق هم هست
با توجه به جواب دوست غزیز Ajabshirkhan , که خیلی هم خوب اشاره کردن
كي گفته بايد در ان واحد اون سر ميله هم تكون بخوره حالا يك ثانيه ديرتر تكون بخوره چي ميشه؟
و همچنین تفسیر درست amirhoman از نیروی میرا
فرض محال اگه تونستی همچین شرایطی رو جور کنی انتقال نیروی شما با جسم صلب نخواهد بود بلکه یک حرکت موجی میراست . که عمرا قابل مقایسه با سرعت نور نیست
جواب کامل است و دیگه جای فکر نداره .

atropat

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از Huashan :
سلام :)

چرا دقیق هم هست
با توجه به جواب دوست غزیز Ajabshirkhan , که خیلی هم خوب اشاره کردن

و همچنین تفسیر درست amirhoman از نیروی میرا

جواب کامل است و دیگه جای فکر نداره .

من هم موافقم. سرعت انتقال نیرو توی یه جسم خیلی نزدیک به سرعن انتقال صوت در اون ماده بخصوصه. برای مثال برای میله آهنی میتونیم اونو از جداول سرعت صوت در فلزات پیدا کنیم الان کتاب دم دستم نیست یه نگاهی میکنم این سرعت رو براتون مینویسم که صد البته خیلی کمتر از سزعت صوته;)
:rolleyes:
اما یه سوال برای خود من هم مطرح بود در مورد شروع به حرکت از روی جسم متحرکه، تغریبا همون سئوالی کهMohammad 81 تو صفحه قبلی پرسیده
یا در مورد سرعت روی نفرات یک چرخ وفلک به شعاع خیلی بزرگ که شاید عملا ممکن نباشه اما از روی تئوری ممکنه. V= R*W R= شعاع و W= سرعت دورانی
:wacko:

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
خوب حال من یه سوال میکنم فرض کنید تفنگی داریم که گلوله رو با سرعتی نزدیک به نور (مثلا 2800000) شلیک میکنه اگر ما این تفنگ رو توی وسیله نقلیه ای که با سرعن 100000 حرکت میکنه قرار بدیم و شلیک کنیم آیا سرعتش از سرعن نور بیشتر میشه ؟ چرا؟
نخير بيشتر نميشه.بنا به قانون جمع نسبيتي سرعتها اين سرعت كمتر از سرعت نور خواهد بود.
بدست اوردن فرمول مربوطه هم با توجه به اصل ثابت بودن سرعت نور در همه چارچوبهاي مرجع لخت و با يك سري محاسبات نه چندان پيچيده رياضي بدست مياد.كلا همه فرمولهاي نسبيت از همين اصل ثابت بودن سرعت نور در تمام چارچوبهاي مرجع بدست ميان و فرمولهاي نسبيتي تعميمي از فرمولهاي مكانيك نيوتني و الكترو مغناطيس در سرعتهاي قابل مقايسه با سرعت نور هستند.
اما یه سوال برای خود من هم مطرح بود در مورد شروع به حرکت از روی جسم متحرکه، تغریبا همون سئوالی کهMohammad 81 تو صفحه قبلی پرسیده
یا در مورد سرعت روی نفرات یک چرخ وفلک به شعاع خیلی بزرگ که شاید عملا ممکن نباشه اما از روی تئوری ممکنه. V= R*W R= شعاع و W= سرعت دورانی
سرعت دوراني با توجه به اينكه سرعت خطي نميتونه از سرعت نور بالاتر بره محدود ميشه.يعني هرچي شعاع بزرگتر بشه حداكثر سرعت دوراني كه ميتونيم به اون برسيم كمتر خواهد بود.
دليل اينكه سرعت هيچ جسم يا ذره جرم داري نميتونه به سرعت نور برسه اينه كه با زياد شدن سرعت جسم جرم اون هم زياد ميشه و وقتي سرعت ذره به سمت سرعت نور ميل كنه جرم ذره به سمت بينهايت ميل ميكنه بنابراين براي تغيير سرعت اون و رسوندن سرعتش به سرعت نور بايد انرژي بينهايت مصرف بشه كه اين ممكن نيست.

بالا