برگزیده های پرشین تولز

الكترومغناطيس - خفن ترين و سخت ترين درس برق

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از afshin_electronic :
مسئله 2 چيزه :

يكي سخت بودن ذات خود درسه .. كه خدايي يكم كه سخت هست ...
و مهم تر از اون .. استاد اون درسه كه امتحاناش خيلي سخته و توي نمره دادنم ديگه بدتر.....
همينقدر از اين استاد محترممون بگم كه درس مدار منطقي رو هم ارائه ميكنه.... برقيا ميدونن كه گلابي تر از اين درس زاده نشده .... ولي وقتي ليست نمره هاي اين درس رو ميبيني ... ميبيني كه 30 - 40 درصد كلاس افتادن ... خوب اين يعني چي .....

خدا ازش نگذره ....:eek:

میشه اسم استادتون رو بنویسی؟ چون ما هم یه استاد تو دانشگاهمون بود که همینجوری بود. شاید همون باشه.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
- "معمولا " تو خیلی از دانشکده های کامپیوتر منطقی رو از کتاب موریس مانو تدریس می کنند .

چه ارتباطی داره؟ استاد ما اصلا از روی کتاب درس نمیداد. حتی مرجع هایی که معرفی کرده بود مانو یا نلسون نبودند.
مهم نحوه درس دادن استاده. یکی میتونه مانو رو مرجع معرفی کنه ولی خیلی سطح بالاتر و بهتر از اون حتی بهتر از نلسون درس بده. اینم بگم که ماهایی که دانشجوهاش بودیم فقط زمانی میرفتیم سراع کتاب که میخواستیم اطلاعات اضافه بر سازمان به دست بیاریم.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
آقای persianit , برام پیغام گذاشته بودی ولی من جواب اونو همینجا میدم چون هیچ ضرورتی به خصوصی بودنش نمی بینم .از طرفی بقیه بچه ها و بچه های برقی هم اینجا هستند و اونا هم میتونند قضاوت کنند .

من خودم 6 واحد اسمبلی بطور مفصل تو دانشکده برق خوندم .پس نمی خواد به من بگی زبان ماشین چیه .
در پیغام قبلی ام گفته بودم که میکروپروسسور رو کامل تر از شما میخونیم ولی انگار
حواس پرتی داری >> چون میکروپروسسور همون ریزپردازنده 1 هست .
و مطمئنم که ریزپردازنده 1 رو کاملتر و خفن تر از ما براتون ارائه نکردن (میتونم اسم استاد بدم از کسانی که میشناسن بپرسی).
ریزپردازنده 2 و طراحی مدار منطقی پیشرفته (advance logic design)هم توی دانشکده برق ارائه میشه .
در ضمن همون مدار منطقی "غیر پیشرفته" تون رو دیدم چه جوری و در چه سطحی ارائه میشه !
حالا چون این چند تا درس تو دانشکده تون ارائه میشن اونوقت تو نتیجه گرفتی که : "خلاصه همه ربات کارن" !!!
بابا ربات کار ! :eek: :eek: :eek:

- ببخشیدا , این درسی که " اصلا نمیدونم چیه " رو من چند ترم پیش پاس کردم !!!

کنترل خطی از درسهای پایه و عمومی برقیا هست ( هم الکترونیکی ها و هم غیر الکترونیکی ها )
اصلا هیچ اطلاعی از برق و درسهایی که میخونن نداری ,همین طوری اومدی یه چیزی واسه خودت نوشتی .
اگه باز هم خواستی پیغام بنویسی لا اقل قبلش از یکی این چیزا رو بپرس که باز هم اینجوری از خودت
سوتی در نبکنی :lol:
در ضمن کنترل خطی از درسهای پایه وعمومی خیلی از رشته های مهندسی مثل مکانیک و مهندسی هوافضا و...
هست . پس زیاد احساس خاص بودن و خفن بودن نکن .
همچنین باید خدمت شما عرض کنم که " اتفاقا " یکی از گرایشهای اصلی برق گرایش کنترل هست که کنترل رو بطور تخصصی میخونن .
بچه های گرایش کنترل ,کنترل خطی که هیچ ,"کنترل غیر خطی دیجیتال",کنترل مدرن و کنترل صنعتی جزء درسهای اصلی و اجباری دوره لیسانسشون هست .

-" انتقال داده و شبکه های کامپوتری" هم تو دانشکده برق ارائه میشه .
- پردازش دیجیتال تصویر ( digital image processing ) هم تو برق ارائه میشه , خیلی کاملتر از شما .
ملت که از پشت کوه نیومدن که میگی تازه الان اسمش به گوشتون رسیده !

- در درس" تکنیک پالس " الکترونیکی ها ,مطالب خیلی کاملتر از الکترونیک دیجیتال شما ارائه میشه .

در ضمن باید خدمت شما -که یه دونه درس الکترونیک دیجیتال خوندی و ادعا داری که آخر دیجیتالی :lol: و الکترونیکی ها نمیدونن دیجیتال یعنی چه - عرض کنم که غیر از تکنیک پالس که مال دوره لیسانس هست ,الکترونیکی ها در کارشناسی ارشد یک گرایش جدا به اسم الکترونیک دیجیتال دارن که بطور تخصصی در زمینه دیجیتال کار میکنند .

-الکترونیک دیجیتال یکی از سه شاخه الکترونیک ( circuit , device , digital) در کارشناسی ارشد هست .
و جالبه بنده که " نمی دونم دیجیتال یعنی چه" ,میخوام واسه همین گرایش کنکور فوق بدم !
از اینا گذشته , تو همون دوره لیسانس هم الکترونیکیها درسهای دیجیتال رو مفصل تر از شما میخونن .

جالبه , با درس الکترونیک دیجیتال میخواد بزنه تو سر رشته الکترونیک !:lol:
مشکل تو اینه که فکر میکنی الکترونیک فقط همون تقویت های چند طبقه هست و از این قبیل چیزها و درسهای دیجیتال مخصوص شماست !
درکت از الکترونیک در همین حده .

همین یه چشمه که اومدی روی همه رو کم کردی یا شیخ ! دیگه لازم نیست ازین چشمه ها بیای :lol:

------
- اینکه مرتب میگی ربات ,در جواب باید بگم که :
-همون طور که گفتم اون درسها و مباحثی که تو سخت افزار اسم بردی واسه رو بوتیک (ریزپردازنده و...) الکترونیکی ها خیلی بهتر و مفصل تر میخونن .

اما روبوتیک که فقط اینا نیست و جنبه های دیگری هم داره :

-کنترل تو روبوتیک خیلی مهمه و خیلی از مباحث روبوتیک مربوط به کنترل میشه که کاملا در تخصص کنترلیها ( مثل کنترلیهای مهندسی برق ) هست ( یه چیزایی بیشتر از درس کنترل خطی !:p ) . مبحث رو بوتیک کاملا با کنترل در ارتباط هست .

- در ضمن در برق درس " روبوتیک" ارائه میشه (گرایش کنترل - گرایش مهندسی پزشکی)

- در مباحث مربوط به پردازش سیگنالها و مبحث پردازشگر های دیجیتال, مخابراتیهای ما دروس تخصصی زیادی میخونن که پردازش دیجیتال تصاویر فقط یکی ازاون هاست .دروسی مثل پردازش سیگنالهای دیجیتال (1و2) پردازشگرهای سیگنال و ... (کارشناسی ارشد) . خلاصه تسلط کامل روی محاسبات و پردازش سیگنالها دارن و اصلا درس شما توش گمه .
گرایش مهندسی پزشکی هم زیاد با محاسبات سیگنالها کار دارند .

-حتی همون موتورهایی که در حرکت روبوتها استفاده میشه مثل موتور پله ای و...طراحی وساخت مهندسای برقه و در درس ماشینهای الکتریکی (1و2و3) برای برقی ها خصوصا قدرتی ها بطور مفصل در موردشون بحث میشه .

-همچنین یه سری دروسی که در دانشکده برق ارائه میشه و به روبوتیک پیشرفته هم مربوط میشن یا کاربرد دارند
رو آوردم (کارشناسی ارشد) :

- روبوتیک(کنترل-مهندسی پزشکی)
-هوش مصنوعی و سیستم های خبره (گرایش کنترل)
-کنترل هوشمند (کنترل)

-پردازش صحبت(مخابرات- مهندسی پزشکی)
-پردازش تصویر (مخابرات-مهندسی پزشکی)

-تئوری آشکار سازی(مخابرات)
-شبکه های عصبی و کاربرد های آن(مهندسی پزشکی)

-بینایی در انسان و ماشین (Vis. in Man & Machine) (مهندسی پزشکی)

و...

(حالا شما سخت افزاریها اسم چند تا ازین ها به گوشتون خورده ؟؟!)

بنابر این برقیها از ابعاد مختلف توانایی و پتانسیل خیلی بیشتری در رابطه با روبوتیک دارن . سخت افزاریها فقط در بعد الکترونیکی روبوت یه چیزایی خوندن (اونم نصفه نیمه)ولی در ابعاد دیگه روبوتیک اصلا حرفی برای گفتن ندارن.

فکر میکنم اگه یه تیم از مهندسای برق و مکانیک روی طراحی ربات کار کنند خیلی بهتر میتونن نتیجه بگیرن تا مثلا یه تیم از سخت افزاری ها (که چون درس ریزپردازنده و مدار منطقی خوندن هر کدوم به تنهایی ربات کارن!! :lol: )

مهندسی برق خیلی گسترده هست و در زمینه های مختلف و متعدد کاربرد داره ...

-------
منم اصلا وقت واسه کل کل ندارم , ولی حرفات کاملا اشتباه بود , بطور کامل جواب دادم که بدونی و بقیه هم قضاوت کنند .

خوش باشی .

خیلی عذر میخوام ولی چطور ممکنه شما 6 واحد زبان ماشین خونده باشید در حالی که در تمام دانشگاههای کشور فقط 3 واحد زبان ماشین وجود داره و فقط هم مختص کامپیوتر هستش؟

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
ايول ..... خيلي خوب پوزشو مالوندي به خاك.....:D :D دمت گرم....;) ;) ;)

به اينا ميگن جواب دندون شكن....

من نميدونم اين بابا چي از جون اين برقيا ميخواد.... آره .. اصلا سخت افزار خوبه و برق در مقابلش سوسكه ... دست از سر كچل اين برقيا بردار ديگه ... همه ي IC هاي مخم رو سوزوندي....:blink: :blink:

این که مسئله ای نیست. IC های مغزتو عوض کن.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mazoolagh :
بطور کلی هر رشته مهندسی و علوم پایه که زیربناش زیاضیات و فیزیک قوی باشه خرخونی بردار نیست.
مهندسی برق و زیررشته های اصلی اون (الکترونیک - قدرت - مخابرات - کنترل - مهندسی پزشکی ) اگر مهندس برق دیدی که معدلش 20 بود بدون که نمیتونه بیسواد باشه - یک سری رشته های دیگه هستن که خودشون رو برق چسبوندن مثل همین سخت افزار. اینها مطلقا زیربنای ریاضی و فیزیک ندارن و خرخونی تو این رشته ها جواب میده بنابراین مهندس بیسواد هم توشون زیاد پیدا میشه.

نشد. شما دارید در مورد رشته ای اظهار نظر میکنید که نمیشناسیدش. اگر سخت افزار بخونید کاملا متوجه میشید که دروس سخت افزار هم (مثل بقیه رشته های مهندسی و نه فقط برق) حفظ کردنی نیست و نمیشه با صرفا حفظ کردنشون درش متخصص شد.
درسته که دروس سخت افزار مثل ریاضی غیر انتزاعی نیست اما حفظ کردنی هم نیست. نوع فهمیدن این دروس با نوع فهمیدن ریاضی فرق میکنه ولی باز هم فهمیدنی هستند.

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
مسئله 2 چيزه :

يكي سخت بودن ذات خود درسه .. كه خدايي يكم كه سخت هست ...
و مهم تر از اون .. استاد اون درسه كه امتحاناش خيلي سخته و توي نمره دادنم ديگه بدتر.....
همينقدر از اين استاد محترممون بگم كه درس مدار منطقي رو هم ارائه ميكنه.... برقيا ميدونن كه گلابي تر از اين درس زاده نشده .... ولي وقتي ليست نمره هاي اين درس رو ميبيني ... ميبيني كه 30 - 40 درصد كلاس افتادن ... خوب اين يعني چي .....

خدا ازش نگذره ....:eek:

این استادتون تخصصش چیه ؟ مال چه گرایشی از برق هست ؟

معمولش اینه که هر استادی درسهای مربوط به گرایش یا تخصص خودش رو ارائه میکنه .
الکترومعناطیس و مدار منطقی که از دو گرایش متفاوت هستند .
چرا هر دوتا رو یه استاد ارائه کرده ؟

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از leadertime :
خیلی عذر میخوام ولی چطور ممکنه شما 6 واحد زبان ماشین خونده باشید در حالی که در تمام دانشگاههای کشور فقط 3 واحد زبان ماشین وجود داره و فقط هم مختص کامپیوتر هستش؟

جل الخالق ! :blink: :blink:
ما 3 واحد "ساختار و زبان ماشین " داریم + بعد از اون 3واحد ریزپردازنده1 داریم .که قسمت اعظم این دو درس زبان اسمبلی هست .
هر دو این درسها برای تمام گرایشهای برق اجباری هستند.
واسه ماکه دانشگاه سراسری هستیم اینجوریه.
حالا چطوریه که این قدر با اطمینان خاطر چنین حرفی رو در مورد "تمام دانشگاههای کشور" میزنی ؟؟!!

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از mohammad123 :
این استادتون تخصصش چیه ؟ مال چه گرایشی از برق هست ؟

معمولش اینه که هر استادی درسهای مربوط به گرایش یا تخصص خودش رو ارائه میکنه .
الکترومعناطیس و مدار منطقی که از دو گرایش متفاوت هستند .
چرا هر دوتا رو یه استاد ارائه کرده ؟
واللا اين استاد ما ... فوق ليسانس برق گرايش مخابرات داره ....

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
واللا اين استاد ما ... فوق ليسانس برق گرايش مخابرات داره ....

بالاخره مغناتیس به خیر گذشت؟!

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از ashena55 :
بالاخره مغناتیس به خیر گذشت؟!
دست روي دلم نزار كه خونه .... هنوز كه تصحيحش نكرده ... ولي اميدوارم كه پاس بشه ....

باور كنين درسته كه خيلي خر خون نيستم ولي اونقدرا هم تنبل نيستم ... نشونشم اينه كه توي بقيه ي درسام تقريبا جزء بهترينا بودم ... ولي نميدونم چرا اين الكترومغناطيس توي نخم نميره ....
فكر ميكنم به احتمال زياد مال تلقينيه كه اين استاد نااستادمون اولين جلسه اي كه اومد سر كلاس به ما كرد ...

خدا ازش نگزره.....
79.gif

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اینجا صلح شده بود .
ولی دوباره شروع شد ...
:f34r: :f34r: :f34r:

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
Mr(s) Leadertime :
اول اینو بگم که لیست دروس دانشگاههای دولتی زیر نظر وزارت علوم هست .بنابراین نمیتونند اختلاف زیادی حداقل در دروس" الزامی" و واحد هاشون داشته باشند.
شاید در دانشگاههای مختلف اسم درسها رو متفاوت نامگذاری میکنند ولی در اصل اون درسها یکی هستند و چارت دروس الزامی تغییرزیادی نمیتونه داشته باشه .
پس زیاد نمیشه گفت تو دانشگاه فلانی اونطوری بوده تو دانشگاه یکی دیگه یه جور دیگه هست .اگه من از چارت دانشکده خودمون حرف میزنم (طبعا چون ازش اطلاع دارم) در مورد دانشکده های برق دیگه(دولتی) هم تا حد زیادی صدق میکنه .
من که اینطور فکر میکنم .

مدار منطقی برق و کامپیوتر (حتی نرم افزاری ها) یکی هستن. کد دروسشون یکیه. چطور میگی که برای شما کامل تر ارائه میشه؟ شاید یک استادی خیلی بد کار کنه ولی نمیشه این رو تامیم داد به کل دانشگاههای کشور و یک رشته.

همین اطلاعاتش منو کشته !!
منظور شما از یکی بودن چیه ؟؟
کی گفته کد درسشون یکیه ؟؟! واسه ما کد این درس در دو دانشکده با هم فرق میکنه .مسلمه که بابد با هم فرق داشته باشند .نکنه کشف جدیدی توی ریاضیات رخ داده و معلوم شده 25521 با 40212 برابر هست ؟
(کامپیوتر اول درساشون با 40شروع میشه :lol: )
در ضمن به ما به هیچ وجه اجازه نمیدن که مثلا مدارمنطقی رو با دانشکده کامپیوتر بر داریم و قبول نمی کنند . با این همه اوصاف چطوری کاملا یکی شدن ؟!

والا من از ورودیهای سالهای مختلف دانشکده کامپوتر اینجا قبلا تحقیق کردم . ( که بااستادهای مختلف منطقی رو گذرونده بودند) .همه این چند تا استاد در یه چیزی مشترک بودند و اون سیلابس درسی شون بود .
خوب مسلمه که بعضیهاشون سختگیر تر بودند بعضیا گلاب.بعضیا خوب درس میدادند بعضیا بد . اینا که تو استادهای مختلف وجود داره و حرفی توش نیست .ولی چیزی که مطرحه اینه که همشون چند سری قسمتها رو حذف کرده بودند. ولی تو مدار منطقی تمام استادای برق اونها تدریس میشد و درصد زیادی از نمره امتحان های پایان ترم به اون قسمتها اختصاص داشت .شاید بشه گفت که سیستم دانشکده کامپیوتر اینا رو ضروری نمی دیده ولی سیستم دانشکده برق ضروری می دونه .حداقل تو اینجا (شاید هم نشه !.قضاوت با دیگران.)

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
بعدش هم ما 6 واحد ریز میخونیم ولی شما 3 واحد. قدیمی تر هاتون هم 6 واحد میخوندن ولی الان خیلی وقته که ریز برق 3 واحد شده. نکنه کشف جدیدی توی ریاضیات رخ داده و معلوم شده 3 بزرگتر از 6 هستش؟

نه دیگه .داری کلک رشتی میزنی.
نمیشه که واسه یه رشته تا مقطع ارشد درسها رو در نظر بگیری و برای یه رشته دیگه تا مقطع لیسانس! .و با این شرایط با همدیگه مقایسشون کنی .

-"دانشجویان سخت افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی فقط 3واحد درس الزامی به اسم ریزپردازنده دارند ." اینجا که اینطوریه .
- برقیها هم تو کارشناسی 3واحد ریزپردازنده1 بطور الزامی دارند.

در کارشناسی ارشد تو کامپیوتر 3 واحد ریزپردازنده پیشرفته ارائه میشه .
تو برق هم تو کارشناسی ارشد 3 واحد ریزپردازنده 2 ارایه میشه .
(خوب معلومه وقتی تو لیسانس درس با اسم ریزپردازنده1 ارائه میشه خوب مشخصه بعد از اون در مقاطع بالاتر ریز 2 ارائه میشه .وگرنه شماره 1روش نمیذاشتند)

اگه تو سخت افزار درس ریز پیشرفته رو به عنوان "اختیاری" در کارشناسی واسشون اضافه کردی در اینصورت بازم خواستی کلک رشتی بزنی .(با عرض پوزش از رشتیهای احتمالی فروم.مخلصیم)
چون برقیها هم میتونند ریز2 رو به عنوان اختیاری در کارشناسیشون بگیرن .مثلا یه سری دوستام 6 واحد ریزپردازنده تو لیسانس خوندن.

حالا یه احتمال دیگه هم هست که بعید میدونم منظورتون این باشه و اون اینه! که منظور شما درسهایی هست که توش از ریزپردازنده هم میگن !! والا .
خوب اینجوری هم حساب کنیم ما غیر از ریز1 (و2 ارشد) تو درسهای دیگه ای مثه ساختار و زبان ماشین هم ریزپردازنده میخونیم .

خوب پس این اختلاف واحد که شما بدست آوردید چی چی بیده ؟!:blink:
من تمام حالتها رو بررسی کردم که.

شما لیست دروس فعلی برقیها رو نمیدونید نیاکان ما پیش کش !

مشخصه که منظور من از کاملتر بودن میکروپروسسور (تو پستهای قبلیم) از نظر خود مطالب و حجم مطالب بود نه تعداد واحد.

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
بعدش هم کدوم مدارتون رو میگید 6 واحده؟ اگر مدار منطقی رو میگید که ما 6 واحد مدار منطقی داریم شما 3 واحد دارید.
دوباره شما برداشتی از همون تکنیک بالایی استفاده کردی! .
تمام حرفای بالاییم در مورد این مدار منطقی تون هم صدق میکنه .رجوع شود به اونها !

-"دانشجویان سخت افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی فقط 3واحد درس الزامی مدارمنطقی دارند ." اینجا که اینطوریه .
-تو برق هم 3 واحد مدار منطقی الزامی هست .

-اگه منظور شما دوباره مدار منطقی پیشرفته هست (که آقای persianit قبل از شما زحمتشو کشیده و سیصد تا پست واسه این درس زده :lol: ) باز این مربوط میشه به مقاطع بالاتر .
و من قبلا هم جواب داده بودم که تو دانشکده برق ما هم مدار منطقی پیشرفته در مقاطع بالاتر ارائه میشه .

پس در این مورد هم اختلاف واحدی وجود نداره و موضوع به اختلاف واحد مربوط نمیشه . موضوع مباحث هست که در بالاتر توضیح داده شد.

-منظور از مدار ,مدار های الکتریکی هست .این که مسلمه .
ما 6 واحد مدار داریم شما 3 واحد . و تو اون 3 واحد یه چیزایی از مدار 1 ما میخونید و احتمالا یه دو کلوم از مدار 2 ما.
خوب حالا احتمالا میگین این درسها که زیاد به کامپیوتریها مربوط نمیشه .باید بگم که تو درس مدار 2 بیشتر مباحث روی روشها و الگوریتمهای قابل فهم کردن مدارها برای کامپیوتر و بدست آوردن معادلات مدار به فرم منظم و ماتریسی و حل اون دستگاه معادلات هست .تعجب میکنم اگه بگن اینا به کامپیوتربها مربوط نمیشه !
شاید هم یه چیزایی ازین مطالب خونده باشین ولی مسلما خیلی ناقص تر از برقیا . خود استادای برق خیلی هاشون واسه تدریس مطالب کتاب مرجع دسور(جبه دار) وقت کم میارن و مجبور میشن کلاس اضافه بذارن اونم تو 6 واحد مدار.(مدار2 که در نوع خودش خیلی مفصله) .
با این اوصاف خوب مشخصه که سخت افزاریها که کل مدارشون 3 واحده چیز زیادی از مباحثی که تو مدار 2 اشاره کردم نمیخونن .
(چون ویگولنسزج به کامپیوتریها مربوط نمیشه !!)

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در ضمن سیگنال برق و کامپیوتر مثل همه و 3 واحده. شاید توی دانشگاه شما 4 واحد ارائه بشه ولی من از هرکسی که برق خونده یود پرسیدم گفتش که سیگنالمون 3 واحد بوده.

شما مطمئنی که از هر کسی که برق خونده پرسیدین ؟! هر کس برای شما احتمالا 2 یا 3 نفر از اطرافیان هست.

"سیگنال ما 4 واحده ."
مشخصه درسی رو که خودم قبلا یک ترم روش وقت گذاشتم تعداد واحدش رو می دونم !
واسه کامپیوتریها 3 واحده .

و تنها درس "الزامی" دانشکده برق که 4 واحد داره همین سیگناله .( واسه ما که اینجوربه .) و این خودش یعنی تاکید زیاد دانشکده برق در مهم بودن این درس .

در یک جلسه ای که یکی از اساتید خیلی برجسته هم دعوت شده بود ایشون گفتند که سه چهار تا درس هست که یه مهندس برق تا اونا رو نخونه و بطور خوب درک نکنه تفکر و شم مهندسی پیدا نخواهد کرد و نمیشه اسمشو مهندس گذاشت .یکی از اون درسها سیگنال هست .
سیگنال زیر بنای خیلی از درسهایی هست که روی محاسبات و تحلیل علائم کار میکنند از جمله درسهای مربوط به مباحث دیجیتال و پردازش اونها مثه DSP1,2 و ...

---
الان شما تو 4 جا تعداد واحد های دروس مختلف رو اشتباه گفتین. و اینا رو به تمام دانشگاههای کشور تامیم دادین با اطمینان کامل!

اینم بگم که تعدادی از اعضای هیئت علمی برق ما عضو(و یا تاثیر گذار بر) شورای مربوط به تعیین دروس دانشگاه ها (در وزارت علوم)در رشته برق هستند . همچنین در سازمان سنجش .

بنابر این اینجوری نیست که یهو اینجا استثنائا با بقیه دانشگاهها از نظر واحد و دروس فرق داشته باشه .بر عکس تعیین کننده دروس دانشگاههای کشور هم هستند .نمیشه با تصمیمات خودشون تو وزارت ناهماهنگ باشن.منطقی به نظر نمییاد .

برای مثال این استاد سیگنال ما بود که باعث شد در کنکور کارشناسی ارشد گرایش مخابرات ضریب ماشینهای الکتریکی صفر بشه و به جاش برای سیگنال ضریب در نظر بگیرن .
مدتها قبل اینو تو کلاس ما گفته بود که چنین طرحی داده به همراه چند تا استاد دیگه دانشکده .

پس اینطوری هام نیست که ما ساز خودمون رو بزنیم بقیه دانشکده های برق ایران یه ساز دیگه .

والسلام.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
جل الخالق ! :blink: :blink:
ما 3 واحد "ساختار و زبان ماشین " داریم + بعد از اون 3واحد ریزپردازنده1 داریم .که قسمت اعظم این دو درس زبان اسمبلی هست .
هر دو این درسها برای تمام گرایشهای برق اجباری هستند.
واسه ماکه دانشگاه سراسری هستیم اینجوریه.
حالا چطوریه که این قدر با اطمینان خاطر چنین حرفی رو در مورد "تمام دانشگاههای کشور" میزنی ؟؟!!
شما مدرکتون رو گرفتید یا هنوز دارید درس میخونید؟ شاید قبلا اینطوری بوده باشه اما الان اینطور نیست. میگید برای تمام گرایشهای برق اجباریه؟ من پسر عموم توی دانشگاه علم و صنعت مخابرات میخونه ولی هیچ کدوم از این دو تا درس رو ندارند. در ضمن من خودم چارت دروس الکترونیک رو دارم. دیگه چارت که به دانشگاه ربطی نداره. الکترونیک فقط میکرو پروسسور رو داره. بعدش هم میکروپروسسور که اسمبلی نیست. وقتی یه دانشجوی کامپیوتر میگه زبان ماشین منظورش زبان ماشین 8086 و بالاتره. در حالی که تو میکرو 1 فقط زبان ماشین 8085 به صورت خیلی محدود بیان میشه.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
Mr(s) Leadertime :
اول اینو بگم که لیست دروس دانشگاههای دولتی زیر نظر وزارت علوم هست .بنابراین نمیتونند اختلاف زیادی حداقل در دروس" الزامی" و واحد هاشون داشته باشند.
شاید در دانشگاههای مختلف اسم درسها رو متفاوت نامگذاری میکنند ولی در اصل اون درسها یکی هستند و چارت دروس الزامی تغییرزیادی نمیتونه داشته باشه .
پس زیاد نمیشه گفت تو دانشگاه فلانی اونطوری بوده تو دانشگاه یکی دیگه یه جور دیگه هست .اگه من از چارت دانشکده خودمون حرف میزنم (طبعا چون ازش اطلاع دارم) در مورد دانشکده های برق دیگه(دولتی) هم تا حد زیادی صدق میکنه .
من که اینطور فکر میکنم .

همین اطلاعاتش منو کشته !!
منظور شما از یکی بودن چیه ؟؟
کی گفته کد درسشون یکیه ؟؟! واسه ما کد این درس در دو دانشکده با هم فرق میکنه .مسلمه که بابد با هم فرق داشته باشند .نکنه کشف جدیدی توی ریاضیات رخ داده و معلوم شده 25521 با 40212 برابر هست ؟
(کامپیوتر اول درساشون با 40شروع میشه :lol: )
در ضمن به ما به هیچ وجه اجازه نمیدن که مثلا مدارمنطقی رو با دانشکده کامپیوتر بر داریم و قبول نمی کنند . با این همه اوصاف چطوری کاملا یکی شدن ؟!

والا من از ورودیهای سالهای مختلف دانشکده کامپوتر اینجا قبلا تحقیق کردم . ( که بااستادهای مختلف منطقی رو گذرونده بودند) .همه این چند تا استاد در یه چیزی مشترک بودند و اون سیلابس درسی شون بود .
خوب مسلمه که بعضیهاشون سختگیر تر بودند بعضیا گلاب.بعضیا خوب درس میدادند بعضیا بد . اینا که تو استادهای مختلف وجود داره و حرفی توش نیست .ولی چیزی که مطرحه اینه که همشون چند سری قسمتها رو حذف کرده بودند. ولی تو مدار منطقی تمام استادای برق اونها تدریس میشد و درصد زیادی از نمره امتحان های پایان ترم به اون قسمتها اختصاص داشت .شاید بشه گفت که سیستم دانشکده کامپیوتر اینا رو ضروری نمی دیده ولی سیستم دانشکده برق ضروری می دونه .حداقل تو اینجا (شاید هم نشه !.قضاوت با دیگران.)

باز هم داری میگی از بچه های خودتون پرسیدی. منم میگم که نگو تو دانشکده ما اینجوریه و اونجوریه. تو دانشکده ما مدار منطقی دوتا رشته با هم برابر هستند. من جزواتشون رو مقایسه کردم و اینو دیدم. شما اون بخش هایی که میگی برای بچه های کامپیوترتون حذف شده بود رو بنویس تا ببینی برای ما ارائه شده یا نه.
درضمن من از استادای مدار منطقی مون اینو پرسیدم و بهم گفتن که باهم یکی هستند و در کل تو دانشگاه ما استادای مدار منطقی برق و کامپیوتر یکی هستند.
در مورد کد دروس هم بگم که کد درس مدار منطقی ما 3177 هستش نه اون چیزی که شما نوشتی. برای برق هم اگر دو تا رقم اول رو برداری همین رو می بینی. پس واقعا دوتا درس کدشون با هم یکی هستند.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
نه دیگه .داری کلک رشتی میزنی.
نمیشه که واسه یه رشته تا مقطع ارشد درسها رو در نظر بگیری و برای یه رشته دیگه تا مقطع لیسانس! .و با این شرایط با همدیگه مقایسشون کنی .

-"دانشجویان سخت افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی فقط 3واحد درس الزامی به اسم ریزپردازنده دارند ." اینجا که اینطوریه .
- برقیها هم تو کارشناسی 3واحد ریزپردازنده1 بطور الزامی دارند.

در کارشناسی ارشد تو کامپیوتر 3 واحد ریزپردازنده پیشرفته ارائه میشه .
تو برق هم تو کارشناسی ارشد 3 واحد ریزپردازنده 2 ارایه میشه .
(خوب معلومه وقتی تو لیسانس درس با اسم ریزپردازنده1 ارائه میشه خوب مشخصه بعد از اون در مقاطع بالاتر ریز 2 ارائه میشه .وگرنه شماره 1روش نمیذاشتند)

اگه تو سخت افزار درس ریز پیشرفته رو به عنوان "اختیاری" در کارشناسی واسشون اضافه کردی در اینصورت بازم خواستی کلک رشتی بزنی .(با عرض پوزش از رشتیهای احتمالی فروم.مخلصیم)
چون برقیها هم میتونند ریز2 رو به عنوان اختیاری در کارشناسیشون بگیرن .مثلا یه سری دوستام 6 واحد ریزپردازنده تو لیسانس خوندن.

حالا یه احتمال دیگه هم هست که بعید میدونم منظورتون این باشه و اون اینه! که منظور شما درسهایی هست که توش از ریزپردازنده هم میگن !! والا .
خوب اینجوری هم حساب کنیم ما غیر از ریز1 (و2 ارشد) تو درسهای دیگه ای مثه ساختار و زبان ماشین هم ریزپردازنده میخونیم .

خوب پس این اختلاف واحد که شما بدست آوردید چی چی بیده ؟!:blink:
من تمام حالتها رو بررسی کردم که.

شما لیست دروس فعلی برقیها رو نمیدونید نیاکان ما پیش کش !

مشخصه که منظور من از کاملتر بودن میکروپروسسور (تو پستهای قبلیم) از نظر خود مطالب و حجم مطالب بود نه تعداد واحد.

الکترونیک ریز 2 رو حتی به صورت اختیاری هم نداره یعنی حتی اگر بخواد هم نمیتونه برداره. واین چیزی که میگم مال همین ترم بوده. گروه برق ما این ترم چارت کامل درس برق رو چاپ کرده بود با تمام اختیاری ها و اجباری هاش. من توی چارت دروس برق ریز 2 رو ندیدم. چارت نیاکانتون هم پیشکش خودت.
و اگر دیدی من ریز 2 رو برای کامپیوتر کنار بقیه حساب کردم برای این بود که خیلی از دانشجوهای سخت این درس رو برمیدارن در ضمن ریز پردازنده پیشرفته که در فوق ارائه میشه با ریزپردازنده 2 فرق میکنه. دو تا چیز کاملا متفاوت هستند و من این رو از کسی پرسیدم که خودش فوق لیسانس معماری کامپیوتر داشت.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
دوباره شما برداشتی از همون تکنیک بالایی استفاده کردی! .
تمام حرفای بالاییم در مورد این مدار منطقی تون هم صدق میکنه .رجوع شود به اونها !

-"دانشجویان سخت افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی فقط 3واحد درس الزامی مدارمنطقی دارند ." اینجا که اینطوریه .
-تو برق هم 3 واحد مدار منطقی الزامی هست .

-اگه منظور شما دوباره مدار منطقی پیشرفته هست (که آقای persianit قبل از شما زحمتشو کشیده و سیصد تا پست واسه این درس زده :lol: ) باز این مربوط میشه به مقاطع بالاتر .
و من قبلا هم جواب داده بودم که تو دانشکده برق ما هم مدار منطقی پیشرفته در مقاطع بالاتر ارائه میشه .

پس در این مورد هم اختلاف واحدی وجود نداره و موضوع به اختلاف واحد مربوط نمیشه . موضوع مباحث هست که در بالاتر توضیح داده شد.

-منظور از مدار ,مدار های الکتریکی هست .این که مسلمه .
ما 6 واحد مدار داریم شما 3 واحد . و تو اون 3 واحد یه چیزایی از مدار 1 ما میخونید و احتمالا یه دو کلوم از مدار 2 ما.
خوب حالا احتمالا میگین این درسها که زیاد به کامپیوتریها مربوط نمیشه .باید بگم که تو درس مدار 2 بیشتر مباحث روی روشها و الگوریتمهای قابل فهم کردن مدارها برای کامپیوتر و بدست آوردن معادلات مدار به فرم منظم و ماتریسی و حل اون دستگاه معادلات هست .تعجب میکنم اگه بگن اینا به کامپیوتربها مربوط نمیشه !
شاید هم یه چیزایی ازین مطالب خونده باشین ولی مسلما خیلی ناقص تر از برقیا . خود استادای برق خیلی هاشون واسه تدریس مطالب کتاب مرجع دسور(جبه دار) وقت کم میارن و مجبور میشن کلاس اضافه بذارن اونم تو 6 واحد مدار.(مدار2 که در نوع خودش خیلی مفصله) .
با این اوصاف خوب مشخصه که سخت افزاریها که کل مدارشون 3 واحده چیز زیادی از مباحثی که تو مدار 2 اشاره کردم نمیخونن .
(چون ویگولنسزج به کامپیوتریها مربوط نمیشه !!)

اولا مدار منطقی پیشرفته برای لیسانس هستش نه فوق. بعدش هم هی نگو اختیاریه. بالاخره دروس اختیاری هم باید پاس بشن یا نه؟ اگر من دو تا درس مهم مدار منطقی پیشرفته و ریز 2 رو جزء دروس اصلی حساب کردم فقط یک ملاحظه آماری بوده. اکثر دانشجویان سخت افزار این دو تا درس رو میگیرن بهتره بگم گروهمون مجبورشون میکنه که بگیرن.
در ضمن ما هم مدار 1 داریم و هم مدار 2 الکتریکی. مدار2 جزء دروسی هستش که تو فوق لیسانس سخت افزار ازش سوال میاد. چطوری میگی که نمیخونیمش؟
اینطوری که شما حرف میزنی کاملا مشخصه که اصلا تاحالا چارت سخت افزار رو ندیدی و با اطلاعات قدیمی داری صحبت میکنی.
در ضمن هی میگی حجم مطالب و سرفصل ها. خوب واحد هم همینه دیگه. خیال میکنی افرادی که واحد درسی رو ابداء کردن برای چی به وجودش آوردن؟ فقط برای یک مطالعه صوری بین درس ها از نظر حجم مطالب و سرفصل ها.

کامپیوتر سخت افزار هم مدار الکتریکی 1 داره و هم مدار الکتریکی 2. هیچ لزومی هم نداره که دو تا درس که هردوتاشون 3 واحد هستن یکی خیلی مفصل تر از اون یکی باشه. اگر این طور بود که هردوتاشون 3 واحد نمیشدن.یکیشون میشد 4 واحد و اون یکی 3 واحد میشد. چطور هی ادعا میکنی حجم دروس شما بیشتره و بیشتر از ما میخونید؟ در حالی که تعداد واحد هایی که میگذرونیم خودش نشون دهنده حجم مطالب و سرفصل دروسه.

در ضمن اگر دیدی که اون 6 واحد مدار رو ابتدا فرض کردم منظورتون مدار منطقیه برای این بود که فکر نمیکردم واقعا ندونی سخت افزار مدار الکتریکی 2 هم داره.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
به نقل از mohammad123 :
شما مطمئنی که از هر کسی که برق خونده پرسیدین ؟! هر کس برای شما احتمالا 2 یا 3 نفر از اطرافیان هست.

"سیگنال ما 4 واحده ."
مشخصه درسی رو که خودم قبلا یک ترم روش وقت گذاشتم تعداد واحدش رو می دونم !
واسه کامپیوتریها 3 واحده .

و تنها درس "الزامی" دانشکده برق که 4 واحد داره همین سیگناله .( واسه ما که اینجوربه .) و این خودش یعنی تاکید زیاد دانشکده برق در مهم بودن این درس .

در یک جلسه ای که یکی از اساتید خیلی برجسته هم دعوت شده بود ایشون گفتند که سه چهار تا درس هست که یه مهندس برق تا اونا رو نخونه و بطور خوب درک نکنه تفکر و شم مهندسی پیدا نخواهد کرد و نمیشه اسمشو مهندس گذاشت .یکی از اون درسها سیگنال هست .
سیگنال زیر بنای خیلی از درسهایی هست که روی محاسبات و تحلیل علائم کار میکنند از جمله درسهای مربوط به مباحث دیجیتال و پردازش اونها مثه DSP1,2 و ...

---
الان شما تو 4 جا تعداد واحد های دروس مختلف رو اشتباه گفتین. و اینا رو به تمام دانشگاههای کشور تامیم دادین با اطمینان کامل!

اینم بگم که تعدادی از اعضای هیئت علمی برق ما عضو(و یا تاثیر گذار بر) شورای مربوط به تعیین دروس دانشگاه ها (در وزارت علوم)در رشته برق هستند . همچنین در سازمان سنجش .

بنابر این اینجوری نیست که یهو اینجا استثنائا با بقیه دانشگاهها از نظر واحد و دروس فرق داشته باشه .بر عکس تعیین کننده دروس دانشگاههای کشور هم هستند .نمیشه با تصمیمات خودشون تو وزارت ناهماهنگ باشن.منطقی به نظر نمییاد .

برای مثال این استاد سیگنال ما بود که باعث شد در کنکور کارشناسی ارشد گرایش مخابرات ضریب ماشینهای الکتریکی صفر بشه و به جاش برای سیگنال ضریب در نظر بگیرن .
مدتها قبل اینو تو کلاس ما گفته بود که چنین طرحی داده به همراه چند تا استاد دیگه دانشکده .

پس اینطوری هام نیست که ما ساز خودمون رو بزنیم بقیه دانشکده های برق ایران یه ساز دیگه .

والسلام.

اولا فقط محدود به دو 3 نفر از اطرافیان نمیشه. بعدش هم هر چقدر هم که محدود باشه بهتر از اینه که آدم فقط به دانشگاه خودش نگاه کنه. شما خودت مبنات دانشگاه خودتونه در صورتی که من هرچی باشه اینو میدونم که به غیر از دانشگاه خودمون تو اکثر دانشگاههای دیگه چی میگذره. به دانشگاه هایی هم که مثل دانشگاه شما مستثنی هستند کاری ندارم چون تو اقلیت هستند. از خیلی ها سوال و پرس و جو کردم و جوابشون هم این چیزی بود که دیدی.
در ضمن من توی 4 جا تعداد واحد ها رو اشتباه نگفتم. فقط دروس اختیاری رو با اصلی باهم در نظر گرفتم. اون هم به خاطر اینه که اکثر بچه های سخت افزار این دروس رو بر میدارن و این هم باز بر خلاف شما محدود به دانشکده خودمون نمیشه.این به معنای اشتباه گفتن واحد ها نیست.
بعدش هم چرا داریم اینجا جرو بحث میکنیم؟ یه Thread جدید باز کنیم و توش حرفامون رو بزنیم.

بالا