برگزیده های پرشین تولز

روشهاي مختلف براي ساخت فيبر مدار چاپي (در خانه)

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
به نقل از JuJu :
با سلام خدمت اساتید و مهندسین محترم پی تی
اینجانب جسارتا این تاپیکو زدم تا هر کی با هر روشی که بلده فیبر بسازه آموزش اونو اینجا بزاره تا کسایی مثل من یه چیزی یاد بگیرن

منم یه روش که تو یه وبلاگ دیدم اینجا میزارم:

تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری

ساختن فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.

برای اجرای این روش غیر از کامپيوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

اتو

اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.

چاپگر ليزری

چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.

کاغذ فتو (photo )

کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.

ساير وسايل

یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم .

مراحل اجرا

ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد:

8pin.gif

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.

پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مايع ظرفشوئی شسته و با يک پارچه تميز خشک نمائيد.

پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.

در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.

بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

pcbwithpaper.jpg

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.

اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.

پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.

pcbfinal.jpg

ملاحظات
* جوهر چاپگرهای لیزری حاوی ترکیباتی از پلاستیک می باشد که برای چاپ روی کاغذ ذوب می شود. در این طرح جوهری که روی کاغذ بود دوباره توسط اتو ذوب شده و روی فیبر می نشیند.
* برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.

http://selectronics.persianblog.com
این روش ابتکاریو من امتحان کردم........کار خیلی تمیز در میاد و دقتشم خیلی خوبه........حتما هم نباید کاغذ فوتو باشه رو کاغذ معمولی هم جواب میده که البته زمان اتو کشیدنش بیشتر میشه.......در ضمن به جای استون اگه از بنزین استفاده بشه بهتره چون این جوهر پرینتر بدجوری میچسبه به فیبر........

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
یه سوال
من چه جوری میتونم پشت مدارمو سبز کنم؟!؟؟؟

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از JuJu :
یه سوال
من چه جوری میتونم پشت مدارمو سبز کنم؟!؟؟؟

پست هاي قبلي ما هم در اين مورد بود :)
ولي اگه روش راحت تر و كم خرج تري پيدا كردي بيا اينجا بنويس استفاده كنيم

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام.
لطفا اگه میشه یه جارو بهم معرفی کنید که بهش شماتیک یه مدار رو بدم برام تبدیل به PCB کنه و بریزه.

خیلی خیلی ممنون میشم.

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
خوب شما می توانید بروید جمهوری پر است از این دست کارها!! و انجام پروژها !!!!!!

می توانید از متروی حسن آباد نیز استفاده کنید!!!

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
عزیز دستت درد نکنه.

ولی اگه ممکنه میشه اسم یکی دو تا از اونا رو بهم بگی.چون من تو شهرستانم فقط با تلفن می تونم کار کنم.

خیلی خیلی ممنون.

Behnam-AVR

Guest
لایک‌ها
0
میتونی با مهران مدار مکاتبه کنی من کارامو همیشه اونجا میفرستم
66707286
66730225
66727261
جمهوری ، چهارراه سی تیر ، پاساژ فرقانی
E-mail : [email protected]
:p

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
خیلی خیلی از لطفت ممنونم.
نمیدونی چقدر کمک کردی.
دستت درد نکنه.

تشکر..
تشکر...
تشکر....

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
عزیز جان با سلام مجدد.
اینجایی رو که معرفی کرده بودی تماس گرفتم.میگه اگه بخوای شماتیک رو برات PCB کنیم به ازای هر پین 80 تومن هزینش میشه.آیا این نرخ معقوله؟

اگه این طور باشه که مثلا یکی از شماتیک هام 65 تا المان داره که 16 تای اونها ترانزیستوره و با این حساب بدون احتساب اتصالات و پین های دیگه سرگاز 12160 تومن پول فقط طراحیش میشه.
چاپ سیلک 8000 تومن.
پیاده سازی رو برد یه طرفه کاملا معمولی سانتی 20 تومن.
کیلر N تومن.
اونوقت حساب کنید برای 5 تا پروژه من که بعضیا از اینم بزرگتره!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟

جایی که ارزون تر بگه نمیشناسید؟

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
نرمافزاري به نام pcb wizard برات شكل pcb رو از شماتيك مي كشه. بعد ميتوني اونو بدي برات بچاپونن. از www.avr.ir دانلودش كن.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
کجای این سایت پر ملاتت گذاشتیش؟حداقل لینکشو میذاشتی.
خوب من هم یکم عجله دارم و هم اینکه چندان تو چینش قطعات ماهر نیستم.

چاپوندنشم که کاری نداره.خودم می تونم.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
باهاش حال كردي يا نه؟

دراكولا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام، نحوه ساخت *PCB با اسپري و كالك و اينا رو كسي ميتونه اموزش بده ؟!

يك سوال ديگه ، در proteus امكاني هست كه بشه باهاش يه شماتيك رو به PCB طراحي كرد و بعد اونو چاپ و به برد تبديل كرد !؟

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
من یکجا خوندم اگه

مدار pcb رو با پرینت لیزری در بیاریم

بعد با اتو روی فیبرمسی بکشیم

اگه با اسیدش بشوریم میشه یک چیز هایی در اورد(( خودم که فکر نمیکنم)) حالا

ولی خودم تست نکردم!!!!

chia

Registered User
لایک‌ها
2
من یکجا خوندم اگه

مدار pcb رو با پرینت لیزری در بیاریم

بعد با اتو روی فیبرمسی بکشیم

اگه با اسیدش بشوریم میشه یک چیز هایی در اورد(( خودم که فکر نمیکنم)) حالا

ولی خودم تست نکردم!!!!

با سلام :D حالشو ببر

تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری

ساختن فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.

برای اجرای این روش غیر از کامپيوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

اتو

اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.

چاپگر ليزری

چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.

کاغذ فتو (photo )

کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.

ساير وسايل

یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم .

مراحل اجرا

ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد:

8pin.gif

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.

پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مايع ظرفشوئی شسته و با يک پارچه تميز خشک نمائيد.

پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.

در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.

بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

pcbwithpaper.jpg

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.

اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.

پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.

pcbfinal.jpg

ملاحظات
* جوهر چاپگرهای لیزری حاوی ترکیباتی از پلاستیک می باشد که برای چاپ روی کاغذ ذوب می شود. در این طرح جوهری که روی کاغذ بود دوباره توسط اتو ذوب شده و روی فیبر می نشیند.
* برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.

http://selectronics.persianblog.com

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
دمت گرم!!!!!:D

همینو میگفتم!!!!!!!:cool: :cool:

دیدم یکی بعد از من پست زده گفتم الان میگه ما شر گفتیم!!!:blush: :lol: ;)

chia

Registered User
لایک‌ها
2
مخلصيم داداش
اين روش كاملا عمليه من خودم از وقتي كه اين روش رو ياد گرفتم همه ي فيبرهامو خوودم چاپ ميكنم

البته نبايد بيش از حد فيبر رو حرارت بديد

rezamansouri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
مخلصيم داداش
اين روش كاملا عمليه من خودم از وقتي كه اين روش رو ياد گرفتم همه ي فيبرهامو خوودم چاپ ميكنم

البته نبايد بيش از حد فيبر رو حرارت بديد

سلام دوست عزیز
ممنون از مطالب خوبتون
شما همه چیز را گفتید بجز نحوه اسید کاری (به قول خودمون فن را گفتید ولی فوتش موند;) )
اگه ممکنه نحوه اسیدکاری و اینکه چه نوع فیبر و اسیدی مناسب است و خلاصه ریزه کاری ها را بفرمایید.
در آخر هم فکر میکنید هزینه ساخت یک برد 10*10 سانتی چقدر می شود ؟
ممنون از شما

chia

Registered User
لایک‌ها
2
دوست عزيز اگه تا حالا با ماژيك و لتراست روي هر نوع فيبري و با هر نوع اسيدي كار كرديد

به شما قول ميدم كه هيچ فرقي نميكنه چه فيبر چه اسيد فقط روش چاپ متفاوت هست

هزينه ي خاصي هم نداره

اگه هزينه ي برق مصرفي اتو و فيبر رو در نظر نگيريم:D

20 تومن پول كاغذ گلاسه و 50 تومن هم پول پرينتش كل خرج اين روشه

اين روش كاملا دانشجوييه نه اسپري ميخواد نه هيچ چيز ديگه فقط فيبر و اسيد و طرح پرينت شده

موفق باشيد:happy:

بالا