برگزیده های پرشین تولز

روشهاي مختلف براي ساخت فيبر مدار چاپي (در خانه)

دراكولا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست عزيز اگه تا حالا با ماژيك و لتراست روي هر نوع فيبري و با هر نوع اسيدي كار كرديد

به شما قول ميدم كه هيچ فرقي نميكنه چه فيبر چه اسيد فقط روش چاپ متفاوت هست

هزينه ي خاصي هم نداره

اگه هزينه ي برق مصرفي اتو و فيبر رو در نظر نگيريم:D

20 تومن پول كاغذ گلاسه و 50 تومن هم پول پرينتش كل خرج اين روشه

اين روش كاملا دانشجوييه نه اسپري ميخواد نه هيچ چيز ديگه فقط فيبر و اسيد و طرح پرينت شده

موفق باشيد:happy:
مرسي خيلي خوب بود .

فقط چند تا سوال .

* برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.

درمورد اين كمي بيشتر توضح ميدي ؟!

و سوال بعدي ، روي فيبر هاي صنعتي يه ماده سبز رنگي هم روي فيبر هست، اسمشو يادم رفته الان ، ايا براي اوردن اونها به روي فيبر هم روشي بلديد ؟!

----

روش اسپري و ... چطوري هست ؟! ميشه مختصر توضيح بديد ؟!

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
مرسي خيلي خوب بود .

فقط چند تا سوال .

درمورد اين كمي بيشتر توضح ميدي ؟!

و سوال بعدي ، روي فيبر هاي صنعتي يه ماده سبز رنگي هم روي فيبر هست، اسمشو يادم رفته الان ، ايا براي اوردن اونها به روي فيبر هم روشي بلديد ؟!

----

روش اسپري و ... چطوري هست ؟! ميشه مختصر توضيح بديد ؟!
سلام.
نه اونا از روش فتو ایمیج یا دیگر روشها استفاده میکنن. این روش بسیار گران قیمت هست. رنگهای اون.

شما در این روش نیاز به لابراتواری دارید که فقط در شهرهای بزرگ هست. در ضمن رنگ فتو ایمیج هم میخواین که نمیدونم از کجا باید تهیه کنین. یه توری نازک هم میخواین که اون هم گرون هست. اگه آفتاب هم خدمتتون باشه نمیدونم دستگاه وکیوم را باید چیکار کنین. در ضمن کوره هم میخواین که شاید بشه بایه دیگ مشکلو حل کرد.

ولی من که خودم بلد هستم هم اصلا دورو بر این کار نمیرم. چون نمیتونین با کیفیت دربیارین (باتوجه به امکانات و هزینه اولیه). بهتره بدین شرکتهای PCB.

حالا اگه فرصتی بود روش تهیه PCB و چاپ سبز به روش لامینت و فتو ایمیج رو براتون بصورت کامل توضیح میدم.

chia

Registered User
لایک‌ها
2
ولي اين روش اسپري كه گفتم

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله اسپری پزتیو 20

مواد لازم: اسپری پزتیو 20 (positiv 20) ، سود سوز آور، طلق تراسپرنت یا فیلم

ابتدا یک اسپری پزتیو 20 تازه تهیه نمایید. اینکه میگم تازه چون اگه مانده باشه در حقیقت فاسد شده است و آن حساسیت لازم در برابر نور را ندارد. سود سوز آور را می توانید از مغازه های فروش تجهیزات پزشکی تهیه نمایید. ارزان است تقریبا کیلویی 700 تومان که مثل سنگ نمک خورده شده می ماند.
ابتدا باید طرح مدار را تهیه نمایید. می توانید طرح را چاپ کرده و آن را به بازار و مغازه های مختلف مهرسازی، چاپ سیلک و چاپخانه ها بدهید که از روی آن فیلم بگیرند. (خطوط سیاه و بهیه خالی) یا بهترین کار این است که چند طلق ترانسپرنت که قابلیت چاپ با پرینتر لیزری را دارند را تهیه نمایید. طرح خود را روی طلق با یک چاپگر دقیق لیزری چاپ نمایید. بهتر است از طرحتان دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید که دیگر نوری از جاهای چاپ شده عبور نکند.
فیبر مسی را با یک سمباده نرم کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی نمایید. در یک مکان تاریک و بدور از گرد و غبار و وزش باد با استفاده از اسپری روی آن را رنگ پزتیو بزنید. با فاصله 30 سانتی و با زاویه 45 درجه و با حرکت منظم دست روی سطح مسی را بپوشانید. لازم نیست که چند دست بزنید. یک دست هم کافیست به شرطی که مطمئن شوید همه جای آن را پوشانده است. مواظب باشید که یکنواخت باشد و جایی از جای دیگر بیشتر نباشد و یا شره نکند. فیبر را حتما افقی بگیرید که رنگ روی فیبر بماند و شره نکند .
حالا نوبت به خشک کردن فیبر می باشد. می توانید آن را در جای تاریک به مدت 12 تا 24 ساعت به حال خود بگذارید . درسته مدت زمان بسیار زیادیه و شاید هم تا اون زمان خوب خشک نشه. باید از طریق گرم کردن اون رو خشک کنید. اگه دستگاه مخصوص خشک کن فیبر رو دارید که هیچ در غیر اینصورت باید اون را داخل یک ظرف فلزی گذاشته و روی یک اجاق با حرارت خیلی ملایم بگذارید تا جایی که دمای داخل آن تقریبا 70 درجه شود. بهترین ظرف یک قابلمه بزرگ است که کف آن را چند تکه فلز بگذارید و فیبر را روی آن تا گرما مستقیما به فیبر نخورد. بعد از 10 الی 15 دقیقه فیبر کاملا خشک شده است. تمام این مراحل در محل تاریک انجام شود.
حالا یک ظرف بزرگ تهیه نمایید یک لامپ گازی یا مهتابی کوچک و یا دو سه لامپ معمولی (بسته به اندازه طرحتان دارد) را داخل ظرف بگذارید. یک شیشه روی ظرف بگذارید و طرح چاپ شده یا فیلم را روی آن . سپس فیبر روی طرح گذاشته به صورتی که سطح مسی رنگ خورده رو به پایین و روی طرح چاپ شده باشد. توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملا با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد. تمام این مراحل در جای تاریک باید انجام شود. حالا لامپ و یا مهتابی را روشن نمایید.
به مدت 20 الی 30 دقیقه به آن نور دهید این مدت زمان کاملا بسته به شدت نور و مهمتر از آن بسته به کیفیت اسپری می باشد. اگر اسپری تازه باشد این مدت حتی می تواند کمتر باشد. چون در زمان خیلی کوتاهی در مجاورت نور عکس العمل نشان می دهد.
حالا باید یک ظرف تهیه نمایید تا در آن سود را با آب حل نمایید. مقداری آب که 1 سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود 10 تا 20 گرم سود را داخل آن بریزید . زیاد نریزید که کل رنگ پزتیو را خواهد خورد. و به هم بزنید تا کاملا حل شود.
دوباره در یک محل یک کم تاریک فیبر مسی را داخل این محلول سود باندازید و خیلی آرام آرام محلول را به مدت 30 تا 60 ثانیه تکان دهید. می بینید که جاهایی که لازم است خالی باشد کم کم در محلول حل می شود. اگر هم که بعد از این مدت ندیدید یک جای کارتان ایراد دارد. بعد از این مدت خیلی کوتاه سریعا فیبر را بیرون آورده و با آب بشوید. حالا لازم است که آن را داخل اسید بیاندازید.

دراكولا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مرسي ، خيلي عالي بود chia‌ جان . حالا يه راهنمايي ،

من بايد يه برد دولايه بسازم ، كه روش يه atmega64 و كلي قطعات smd هست ، پس نياز به دقت خيلي بالايي دارم . PCB رو با پروتوس طراحي كردم و اتصال ها خيلي دقيق و نزديك به هم هستند . راستش اول ميخاستم PCB رو بدم بيرون برام بزنن ، ولي خوب انگار خودم هم ميتونم ،

حالا به نظر شما روش اولي كه گفتيد كار من را راه مي اندازه ؟! يا بايد از اسپري پوزتيو و ... استفاده كنم ؟!

chia

Registered User
لایک‌ها
2
روش اولي كه گفتم خطوط بين پايه ي آيسي رو به راحتي چاپ ميكنه

اما ضخامت خطوط شما نبايد از 15mil كمتر بشه

اينم يه فيبر كه خودم ساختم
4crpm3t.jpg

rezamansouri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
اینکه خیلی محشره
این با کدوم روشه؟

chia

Registered User
لایک‌ها
2
مرسي ، خيلي عالي بود chia‌ جان . حالا يه راهنمايي ،

من بايد يه برد دولايه بسازم ، كه روش يه atmega64 و كلي قطعات smd هست ، پس نياز به دقت خيلي بالايي دارم . PCB رو با پروتوس طراحي كردم و اتصال ها خيلي دقيق و نزديك به هم هستند . راستش اول ميخاستم PCB رو بدم بيرون برام بزنن ، ولي خوب انگار خودم هم ميتونم ،

حالا به نظر شما روش اولي كه گفتيد كار من را راه مي اندازه ؟! يا بايد از اسپري پوزتيو و ... استفاده كنم ؟!

راستي يه چيزي :

شما اگه ميخواي دولايه بزني بهتره كه بدي بيرون البته نه واسه اينكه اين روش دقت نداره
به اين دليل كه اين روش و كلا هر روشي كه اسيدكاري نياز داشته باشه واسه فيبر هاي
دو لايه زياد جالب نيست و ساختنش سخته:wacko:
اما اگه بتوني فيبرتو يك لايه طراحي بكني خيلي راحت ميتوني با اين روش با خيال راحت
چاپش بكني:happy:

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
اوه پسر چه صاف و سوف و تمیس در امده:eek: !!!بسی حال کردم!!!!!!ای چیا حرفه ای!!!!!!ای الکترون!!!!!!:lol: :D

من هم میخام یک فیبر برای یک مدار امپلی فایر بزنم! مشکلم همین pcb هستش

شما با نرم افزار خاصی در اوردی!!!یا با پینت و.........(( چگونه فاصله 2.5 میل ها را رعایت کردی!!ممنون!!

chia

Registered User
لایک‌ها
2
خجالت نده داداش حرفه اي كجا بود همه ي اين توجه در ساخت pcb واسه ي علاقه ي بيش از حد من به الكترونيكه

من با protel 99se طراحي كردم البته به صورت دستي نه با auto place و auto route
و توصيه ميكنم مدارات حساس مخصوصا ميكروكنترلري رو به صورت دستي طراحي كنيد خيلي بهتره

rezamansouri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
ممنون میشم اگه نحوه اسیدکاری را هم توضیح دهید.

Behnam-AVR

Guest
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز
خوب حالا که قیمتها اومد دستت خواستی میتونی باهام تماس بگیری تا کارتو بدم یکی از دوستام راه بندازه البته فقط به خاطر اینکه با شنیدن قیمتهای اینجا جا خوردی میگم ولی اینو بگم تو تهران حدودا یکی از مناسبترین جاها همین جاست به هر حال اگه pcb خواستی میتونی با من مکاتبه کنی تا ببینم چی کار میتونم بکنم
:p
[email protected]

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام دوست عزیز
خوب حالا که قیمتها اومد دستت خواستی میتونی باهام تماس بگیری تا کارتو بدم یکی از دوستام راه بندازه البته فقط به خاطر اینکه با شنیدن قیمتهای اینجا جا خوردی میگم ولی اینو بگم تو تهران حدودا یکی از مناسبترین جاها همین جاست به هر حال اگه pcb خواستی میتونی با من مکاتبه کنی تا ببینم چی کار میتونم بکنم
[email protected]

البته جسارته. اين صحبتهايي كه دوستان تا اينجا داشتن همه براي اين بود كه كارشون رو خودشون مي خوان انجام بدن. البته پيشنهاد شما براي كسي كه مثل من وقت نداره مناسبتره.:lol:

chia

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
ممنون میشم اگه نحوه اسیدکاری را هم توضیح دهید.

چشم بفرما :
ببخشيد چند وقت نبودم

طریقه تهیه اسید برای پاک کردن سطح مسی

--------------------------------------------------------------------------------

مواد لازم : اسید مدارچاپي ، آب، ظرف پلاستیکی

یک ظرف پلاستیکی تهیه نمایید . توجه نمایید که حتما پلاستیکی باشد و نه فلزی. بعد مقداری آب داخل آن بریزید به اندازه ای که حدودا ۱ سانت روی فیبر مسی را بگیرد. مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در یک لیتر آب از اسید داخل آب بریزید و آرام ظرف را تکان دهید تا اسید کم کم حل شود چون در یک جا ایجاد گرما می کند و ممکن است که ظرف شما آب شود.

مطمئن شوید که اسید حل شده است. سپس فیبر مسی را که روی آن مدار مربوطه را طراحی کرده اید داخل آب اسید بیاندازید. حدود ۳۰ دقیقه کمتر یا بیشتر که بستگی به مقدار اسید دارد طول خواهد کشید که مسهایی که لازم نیست خورده شود. در این مدت زمان باید ظرف را آرام آرام تکان دهید تا کل آب اسید روی سطح مسی در حرکت باشد. بعد از پاک شدن جاهایی که نکشیده بودید آن را از آب اسید بیرون آورده و بشورید. بیشتر از این هم داخل اسید نگذارید که قسمتهای مورد نیاز را هم خواهد خورد. سپس روی آن را با یک سمباده نرم پاک کنید. بعد نقاطی که لازم است را با یک مته ۱ یا نیم میل سوراخکاری کنید. حالا فیبر شما آماده هر نوع بهره برداری است.

chia

Registered User
لایک‌ها
2
سلام دوست عزیز
[email protected]

خب حالا كه شما كار ميكني يه ليست قيمتي همين جا بذار كه ما ببينم ميتونيم از پس پولش بر بيايم:blush:

من واسه فيبر دولايه با solerd mask يا همون پشت سبز ميخوام :rolleyes:

سانتي چند ؟:wacko:

راستي شما با protel كار ميكنيد ياproteus

ممنون

دراكولا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من واسه فيبر دولايه با solerd mask يا همون پشت سبز ميخوام

chia جان اين رو هم خودمون ميتونيم ترتيبشو بديم ؟! چون دارم ميام تهران براي خريد قطعات موردنيازم و ميخام كه اگه ميشه تو همين سفر هم هرچيز ديگه اي هم كه لازمه رو بگيرم ! با روش ليزري تست ميكنم ولي باز خودم زياد اميد ندارم چون at64 يه چيپست 64 پايه اي هست و فاصله بين پايه هاش هم 0.88 ميليمتر هست .

behnam-avr جان قيمت هاتو بگو ببينيم چطوره ؟! يه برد 2 لايه ، با همو پشت سبز ، سوراخ براي قطعه زياد نداره چون بيشترش smd هست و جامپر از بالا به پايين زياد داره . ابعادشم حدوده 12cm x 8cm هست . با proteus هم طراحي شده ،

Mehrdad001

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
0
خدمت همه سلام.

خوب من نبودم تاپیک رو لوله کردین.
با تشکر مخصوص از Chia و بچه های دیگه.
به عرض می رسونم من با او آدرسی که Behnam-AVR جان داده بود مکاتبه کردم.
گفته بودم که برای تبدیل شماتیک به PCB پینی 80 تا 100 تومن حساب می کنن.
به هر حال براشون فرستادم و برام فرستادن و 9000 تومن گرفتن.با کلی غلط غولوط که خودم نشستم درستش کردم.
به هر حال تبلیغ منفی نکنیم.خدا خیرشون بده آدمای بدی نبودن.با اینهمه دستشون درد نکنه.
در ضمن برد دو طرفه رو هم سانتی 40تومن میریزن.

حالا Behnam-AVR اگه شما نرخ پایین تر با دقت بالا میگی ما مشتری پرو پا قرصتیم.
همین الآن من دو تا برد دو طرفه به ابعاد 10*12 دارم برای چاپ.

rezamansouri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
آقا چیا دستت درد نکنه.:)
کاش همه (منجمله خودم) دقت و حوصله شمارا داشتند.;)
فکر کنم دفعه اول به قیمت بیرون در بیاد ولی برای دفعات بعدی حتی راحتتر از بردبورد باشه.
راستی 200 گرم اسید تقریبا چه حجمی میشه ؟ (مثلا چند قاشق):blush:
بازم ممنون.

chia

Registered User
لایک‌ها
2
سلام

مگه شما چقد خرج كرديد؟

واسه اسيد كاري ابعاد برد و مقدار اب مهمه

مقدار اب بايد نسبت 3 به 1 با اسيد داشته باشه مثلا اگه يك و نيم ليوان اب يه نيمه ليوان (شايد 3 تا 4 قاشق)
اسيد لازم داشته باشه

البته بستگي به نوع اسيد هم داره نوع پركلردوفر كه سياه رنگه و به صورت پودره تقربا دو برابر از نوع زرد رنگ قوي تره

اين نسبتي كه من گفتم واسه نوع زرد رنگه

اگه بتونيد در طول اسيد كاري به نحوي محلول اب و اسيد را گرم نگه داريد به سرعت كار كمك ميكنه

از نظر لطف شما هم متشكرم دوست عزيز

موق باشيد

بالا