برگزیده های پرشین تولز

سیستم عامل های موبایل

mehdi_ms

Registered User
لایک‌ها
0
سيستم عامل هاي موبايل به 4 دسته تقسيم ميشن
معروفترين اونها به ترتيب :
symbian os
windows mobile(windows ce)
palm os
linux

گوشي هاي همراه به دو دسته پي دي اي و اسمارت فون قسمت ميشن:
اول از پي دي اي ها شروع ميكنيم(گروه pda داراي سه نوع os ميشن كه شامل پالم ولينوكس و ويندوز مي باشد

palm os:

سيستم عامل palm يا (3com) اولين سيستم عاملي بود كه براي دستيار ديجتالي شخصي ارايه شد(اين او اس از رابط گرافيكي (وكاربري)سادهاي استفاده ميكنه)البته در حال تكميل شدنه
در نمونه هاي اوليه(سال 1998) از نگارش 16 بيتي اون استفاده شد كه فقط مخصوص پي دي اي هاي بدون ساپورت موبايل بود ولي الان از نسخه 5x اون استفاده ميشه كه نگارش 32 بيتي داره و از پردازنده هاي محصول اينتل
كه در پي دي اي ها به ARM معروفه استفاده ميكنه
قراره نسخه 6 اون امسال ارايه بشه(اين os به دليل سادگي سرعت بالايي داره وكاربران با اون به همين دليل مشكلات زيادي ندارن(از يه نمونه همسان با ويندوزه سريع تره)
متاسفانه اينجا (يعني ايران) كمتراز اين نوع سيستم عامل ارايه ميشه( ومن هم تجربه كار زیاد با اون رو ندارم)

logo_palm_wide.gif

اینا رو هم بدونید
شاید پر مصرف ترین او اس ایالات متحده باشه.این نرم افزار که در ابتدا برای راه بری دستگاه پالم پایلوت ساخته شد، از نسخه 3 به بعد دچار تحولات عمیق شد،مثلاً پشتیبانی از صفحات رنگی پیدا کرد و یک سیستم شناخت دست خط به اسم «گرافیتی» بهش اضافه شد.
خود این گرافیتی کلی داستان درست کردبرای شرکت: در سال 1997 که پالم سه با گرافیتی ارائه شد ، زیراکس، غول سخت افزار ، علیه پالم به دادگاه کپی رایت شکایت برد که گرافیتی محصولی ست کپی برداری شده از سخت افزاری که اونها تولید کرده بودند.البته این گیس و گیس کشی تا 2001 ادامه پیدا کرد تا دادگاه نهایتاً به نفع زیراکس رای داد.از اون به بعد «گرافیتی 2» که یک سیستم کاملاً پالمی بود ، معرفی شد و تمام دستگاه های بعدی با اون به بازار عرضه شد.ولی مشکل این بود که مردم به گرافیتی عادت کرده بودند، پس ازاین مسیر کلی فحش نصیب ارواح و نوامیس دیولوپر های پالم شد، تا اینکه یک پدر آمرزیده ای ، یک هک نوشت که می شد گرافیتی 1 رو روی دستگاه هایی که تازه اومده بود سوار کرد.البته شاکی بودن مردم دلیل داشت: در گرافیتی 2، خیلی از حروف باید با دوحرکت تولید می شدند و کلی وقت می گرفت.نهایتاً شرکت سخت افزار های جدیدرو علیه هک هم واکیسنه کردو مردم هم خسته شدند و کار با گرافیتی جدیدرو یاد گرفتند.
اما در حال حاضر اغلب پالم ها مجهز به یکی از دو نسخه او اس اند یا «کوبالت » یا «گارنت» ، که اولی نسخه 6 به حساب می آدو دیگری نسخه 5.البته از آگوست 2005 دیگه هیچ سخت افزاری با کوبالت بیرون نخواهد آمد.در آخر 2004 همشرکت اعلام کرد که در صدد است تا با بنا کردن نسل بعدی اواس اش روی لینوکس ،کلی به خوره های یونیکس حال بده.
کل بدنه او اس توسط سی/سی پلاس پلاستولید شده، البته برای دیولوپر ها ، دو نسخه برای کد نویسی تهیه شده، یکی همون فرمت معروف فایل های پی آرسی هست و دیگری توسط یک شکرت تهیه شده به اسم کودوارییر، البته امروزه بیشتر برنامه نویسان از اولی استفاده می کنن.نهایت اینکه باید به یه خصوصیت ذاتی این او اس اشاره کرد که در نسخه های جدید تر ویندوز هنوز نیومده، شما پی دی ای تونو می تونید راحت کاستومایز کنید.مثلاً می تونید تعیین کنید نوت پد نداشته باشید(البته کار احمقانه ای خواهد بود!).

اينو هم اضافه كنم كه ترو 700 كه حتما در فرم پي دي اي تكنولوژي ديدنش( يك پالمه كه به سيستم عامل ويندوز 5 مجهزه) به اين معني كه احتما لا ما از امسال شاهد همكاري ماكروسافت بااين شركت هستيم و كساني كه از اين نوع پي دي اي استفاده ميكنن كمتر به محیط ساده اون شكايت ميكنن

linux:

tux_01.jpg

تعجب نكنيد(اين os هم در pda ها استفاده ميشه(من اطلاعات زيادي در مورد اين او اس ندارم)همون نسخه پي سيش هم کسی توی ایران کار نمکنه چه به رسه به پي دي ايش
ولي ميدونم اين os براي انجام كار خوب نياز به حافظه زيادي داره(حداقل دو برابر ويندوز)
این سیستم عامل نه جدیده برای پی دی ای ها و نه قراره که از رده خارج بشه و نه قراره جای او اس فربه ای مثل ویندوز رو بگیره ، در حقیقت علی رغم قدرتمند بودن اواس اش ، احتمال نمی ره که هیچ وقت بتونه جای ویندوز رو یا پالم او اس رو بگیره.دلیل اش هم ساده اس: این او اس اوپن سورس و مجانیه ، شما بودید ، برای برنامه ای که مجانی در اختیار دیگران قرار داده بودید ، چقدر ساپورت نرم افزاری ارائه می دادید؟
این سیستم عامل البته که جای خودش رو میون عشاق لینوکس باز کرده ، طوری که حتی برای آی-پک ، یه عده بیکار نشستن او اس لینوکس نوشتن و روش سوار کردن.خوب دیگه جوان اند.
از مهم ترین دستگاه هایی که واجد لینوکس بودند و هستند : شارپ زائوروس ، سامسونگ یوپی و چند مدل غیر مطرح دیگه رو می شه نام برد.

windows CE:
windows_live_logo.gif

خب اين os معروف ترين نوع در پي دي اي هاست(از اسمش هم معلومه كه توسط چه شركتي ساخته شده) جالبه بدونيد كه از سال 1996 بنيان گذاشته شده
امسال نسخه 5( 2005) اون ارايه شده كه به كل با نسخه 2003 متفاوته(همه داراي قابليت فينگر تاچ هستند)
در حال حاضر بيشترين پي دي اي ها كه از اين os سود ميبرن توسط غول سخت افزاري htc ارايه ميشن)
شاید دو شرکت دیولوپر سهم اصلی رو در معروف شدن وین سی ای داشتن: اچ پی (با آی پک هایی که در بازار ایالات متحده رقیبی جدی برای پالم شد) و اچ تی سی .این غول تایوانی که چند سالی هست پی دی ای های رنگ وارنگ بیرون می ده ، احتمالاً یکی از دلایل اصلی افزایش قابلیت های ویندوز موبایل جدید (دبلیو ام 5) هست.
شاید بد نباشه یه کم از تاریخچه اش بدونید:
این نرم افزار در ابتدا برای لاغر کردن ویندوز اصلی طراحی شد تا بروی دستگاه هایی که حتی حافظه رم زیر یک مگابایت باشن قابل اجرا شه.از اون موقع مرتب چیز هایی افزوده شده ،طوری که الان این ویندوز سی ای دبلیو ام 5 ، احتمالاً خیلی کم از ویندوز 95 نداره!
اسم گذاری شم باحال بوده، مایکروسافت رسماً اعلام کرده که این دو حرف الکی برای اسم اش انتخاب شدن، یعنی بعد از دیولوپ شدن اولین نسخه به نام رمز «پگاسوس» احتمالاً نتونستن اسم انتخاب کنن و دو تا حرف رو به تصادف گذاشتن!
خب اما همش هم شانس شرکت مایکروسافت نبود که باعث شد بخش اعظم بازار در اختیارش باشه.در حقیقت مایکروسافت دو تا کار خوب کرد ، اول اینکه برنامه رو به صورتی سورس کد هایی ساده و با قابلیت گسترش امکاناتنرم افزاری نوشت و دوم اینکه نسخه ای از سورس کد های وین سی ای رو در اختیار عموم(یعنی طراحان نرم افزار) گذاشت.این کار باعث شد که بسیاری از برنامه نویسان شانس آینده شونو با اون امتحان کردن.

ميرسيم به دسته دوم (يعني اسمارت فون ها)
به سيمباين و پاكت پيسي اسمارت فون ارايه ميشن

smartphone ppc:
شايد بپرسيد اين چه فرقي با پي دي اي ها داره
خب اين os ضعيفتر از مال pda هاست(بدين معني كه از واسط كار بري ساده تري استفاده ميكنه)به طبع نياز مند حافظه كمتر وپردازشگر ضعفيت تره
اما مهمترين فرق اساسيش با پي دي اي ها پشتيباني نكردن از قابليت finger tuch هست(دلیلي كه ميكروسافت براي اين اون اورده اينه كه بتونيد يه دستي هم با هاش كار كنيد
اخرین نسخش در سال 2003 اريه شده وهنوز نسخه جديدي براش ارايه نشده

symbian os:

معروفترين(از نظر داشتن بازار فروش)سيستم عامل محسوب ميشه
بزارين تاريخچش رو چك كنيم
وقتي كه شركت ميكرو سافت از قابليت هاي سيستم عاملش در پشتيباني از گوشي هاي تلفن همراه پرده برداشت(غول هاي توليد كننده موبايل ديدن اگه نجنبن سرشون كلاه رفته و دوباره ماكروسافت نرم افزار اين بخش رو در
انحصار خودش در مياره)پس شركت هاي(sony,nokia, lg, erricson, samsung, siemens, motorola, benQ, mitsubishi, sanyo, sharp, arima, fujitsu, lenovo, panasonic, sendo
دور هم جمع شدن و يه سيستم عامل مشترك بين خودشون به وجود اوردن(14 شركت اصلي وچند شركت فرعي)
اين os از اول براي موبايل به وجود اومد(بر خلافاون چه به نظر ميرسه) خوب ساختارش خيلي به سيستم عامل هاي پي سي شبيه(ويندوز)
شهرت اين بيشترos به خاطر نسخه 6 اونه( البتهUIQ رو هم يادتون نره)

imgmap1022.jpg

این او اس در حقیقت نسخه تحول یافته اواس «پسایلون » مدل اپوک هست.
این نرم افزار توسط چند غول موبایل ، بروی محیط برنامه نویسی سی پلاس پلاس طراحی شد، که البته خودش نسخه ای از یک او اس دهه هشتاد بود.مزایای عمده این سیستم عامل ، مصرف کم باطری ( به دلیل داشتن یک اسکریپت به نام اکتیو آبجکت که عملاً سی پی یو رو خاموش می کنه وقتی که برنامه ای فراخوانی نداشته باشه) ، مصرف اندک مموری (که اسکریپت هایی مرتب حافظه رو حتی حافظه دائمی شو جارو می کنند.گرچه تجربه شخصی من با او اس سونی اریکسون پی 800 چیز دیگری بود) و البته سورس کد های فراوان و جمع و جور است.مزیت قابل توجه این او اس از نظر سازندگان موبایل ، کاستومایز شدن عالی شونه، که بر خلاف ویندوز، به راحتی می شه روش برای تله فونی مانورداد.البته این مزیت در خودش یک ضعف داره اونم اینه که یکپارچه کردن اش خیلی سخته.(لیونکس دقیقاً در جهت عکس رفته ، طوری که الان کمتر می شه گفت از توش یک موبایل در می آد).
ساختار او اس به قدری ساده است که در لایه اول برنامه ، حتی فایل سیستم(مدیریت و اجرای فایل های جانبی) هم ساپورت نمی شه. فقط یک مدیریت زمان کنار برنامه اصلی هست و بقیه چیز هایی که می بینید روی موبایل هاتون ،دسته گل دیولوپر های شرکت سازنده اس
دفترش توی انگلیسه
فعلا اخرين نسخه ارايه شده اين os(كلاس بالاش) ورژن 9 كه در گوشي مثل 7710مشاهده ميشه
خب من فقط چند ويژگي سيمبان سري 9 رو ياداوري ميكنم
اين ويژگي ها شامل ساپورته:
يو اس بي مس استريج
هدفون استريو بلوتوس
پشتيباني از
دوربين هاي چند مگي
وهمزمان چند صفحه نمايش
زمانبندي گروهي و....

در اخر فروش اين سيستم عامل ها رو در سال 2006اين طوري تخمين زده ميشه
لينكوس كمتر از 1%
پالم كمتر از 10%
ويندوز تقريبا 29%
وسيمبان هم كه ديگه معلومه (بيشتر 51%)
.در ادامه ويژگي هاي زير مجموعه اين سيستم عامل ها و نقطه ضعف و قوت اونا رو مورد گفتگو قرار ميديم(يادتون نره كه يه گوشي خاص مد نظر ما نيست و فقط سيستم عامل مهمه
مطالب با لا رو من با همكاريه دكتر دانيال عزيز نوشتم(اميدوارم به كارتون بياد براي انتخاب يه گوشي خوب)

موفق و پيروز باشيد

raizaM

PocketPC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
ممنون از مطلب کامل و جالبت.:)
يه سؤال:
برنامه Emulator برای استفاده ی کدوم os روی os ديگه وجود داره؟
مثلاً ميدونم که برای استفاده برنامه های palm روی wm، Emulator نوشته شده.
ديگه چی هست؟

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از raizaM :
ممنون از مطلب کامل و جالبت.:)
يه سؤال:
برنامه Emulator برای استفاده ی کدوم os روی os ديگه وجود داره؟
مثلاً ميدونم که برای استفاده برنامه های palm روی wm، Emulator نوشته شده.
ديگه چی هست؟
http://forum.persiantools.com/showthread.php?p=494761&highlight=styletap#post494761

http://forum.persiantools.com/showthread.php?p=494992&highlight=styletap#post494992

این دو جا قبلاً مطرح شد .

raizaM

PocketPC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
به نقل از king_dani :

دانيال عزيز، عرض کردم که منم بخاطر مطلبی که شما قبلاً مطرح کرده بودين، ميدونستم که اين emulator برای (palm-->wm) وجود داره.
ولی سؤال من اين بود که ديگه برای os های ديگه چه emulator هايی نوشته شده؟

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از raizaM :
دانيال عزيز، عرض کردم که منم بخاطر مطلبی که شما قبلاً مطرح کرده بودين، ميدونستم که اين emulator برای (palm-->wm) وجود داره.
ولی سؤال من اين بود که ديگه برای os های ديگه چه emulator هايی نوشته شده؟
قربان من هم همینو گفتم که تا اینجا من که نتونستم پیدا کنم.البته شاید اینکه براش ننوشتن دلیلی که تموچین قبلاً اشاره کرد رو داشته باشه.

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
آقا جالب بود
من تصادفی اين تاپيک رو ديدم...

فقط چند چيز رو اصلاح کنم
windows ce کلاً يک base هست که مثلاً بهتر به شکل win32/win .net/win64 و اين چند تا جديدا در vista بهش نگاه کرد!
در حقيقت smartphone ppc ما نداريم اين هم يکجور win ce هست
اما microsoft برای راحت تر کردن کار توليد کنّده های smartphone/pda به شکل windows smartphone edition و windwos pocketpc edition اونها رو بيرون داده
و همچنين pocketpc phone edition.
تا جايی که ميدونم فقط يک گوشی هست با نسخه فقط wince و چند تا pda که wince دارن،بقيه همه نسخه های اصلاح شده به شکل pocketpc هستن!
اما همه اينها ميتونن برنامه های wince رو اجرا کنن.
از window mobile 5 ديگه ما چند نسخه متفاوت برای smartphone يا pocketpc نخواهيم داشت.
در نتيجه ديگه چيزی به اسمsmarphone edition بيرون نمياد.برای راحتی کار همه رو يکی کردن!
که اضافه شدن 2 تا دکمه softkey به pda های جديد به همين علت هست،چون همه smartphone ها همه کار رو با اين 2 تا انجام ميدن!

در مورد linux هم،دقيقاً چون open-source هست و مدام در حال اصلاح،جمله "نياز به حافظه زياد داره" به نظرم کمی غلط هست!
در هر صورت مزيت همين linux بودن برخلاف آنچه گفتين اين هست که برنامه های خيلی زيادی برای linux هست!
چون شما اکثر برنامه ها رو با يکبار compile کردن ميتونيد قابل اجرا بر روی گوشی کنيد!
و خوب اين مزيت زيادی هست!
و بر خلاف windows,palm و يا symbian چون شما به source دسترسی دارين ميتونين به اندازه کافی از قدرت گوشی خودتون استفاده کنيد!و محدود به نظر سازنده os نشين!

همين الان چند تا پروژه در جريان هست که linux رو بر روی pocket pc های معروفی مثل jam,jasjar,pda2 قابل اجرا ميکنه!

در کل به نظر من مثل همه Linux ها بيشترين قدرت رو اين os داره،و بزرگترين نقطه ضعفش مثل بقيه user friendly نبودن هست!

در مورد ارائه کردن source windows ce هم من چيزی جايی نديدم،مطمئن هستيد؟

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از en2fa :
آقا جالب بود

فقط چند چيز رو اصلاح کنم
windows ce کلاً يک base هست که مثلاً بهتر به شکل win32/win .net/win64 و اين چند تا جديدا در vista بهش نگاه کرد!
اما microsoft برای راحت تر کردن کار توليد کنّده های smartphone/pda به شکل windows smartphone edition و windwos pocketpc edition اونها رو بيرون داده
تا جايی که ميدونم فقط يک گوشی هست با نسخه فقط wince و چند تا pda که wince دارن،بقيه همه نسخه های اصلاح شده به شکل pocketpc هستن!
از window mobile 5 ديگه ما چند نسخه متفاوت برای smartphone يا pocketpc نخواهيم داشت.
در نتيجه ديگه چيزی به اسمsmarphone edition بيرون نمياد.برای راحتی کار همه رو يکی کردن!
که اضافه شدن 2 تا دکمه softkey به pda های جديد به همين علت هست،چون همه smartphone ها همه کار رو با اين 2 تا انجام ميدن!

در مورد linux هم،دقيقاً چون open-source هست و مدام در حال اصلاح،جمله "نياز به حافظه زياد داره" به نظرم کمی غلط هست!
در هر صورت مزيت همين linux بودن برخلاف آنچه گفتين اين هست که برنامه های خيلی زيادی برای linux هست!
چون شما اکثر برنامه ها رو با يکبار compile کردن ميتونيد قابل اجرا بر روی گوشی کنيد!
و بر خلاف windows,palm و يا symbian چون شما به source دسترسی دارين ميتونين به اندازه کافی از قدرت گوشی خودتون استفاده کنيد!و محدود به نظر سازنده os نشين!

همين الان چند تا پروژه در جريان هست که linux رو بر روی pocket pc های معروفی مثل jam,jasjar,pda2 قابل اجرا ميکنه!

در کل به نظر من مثل همه Linux ها بيشترين قدرت رو اين os داره،و بزرگترين نقطه ضعفش مثل بقيه user friendly نبودن هست!

تایید می شه قربان
در مورد سورس هم ؛این همون چیزی بود که سایت مایکروسافت و هم مقاله ویکی بهش اشاره کرده بودن.
و می شه از اقای خیامی هم در اون یکی فروم سئوال کرد

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از en2fa :
آقا جالب بود

فقط چند چيز رو اصلاح کنم

جناب ان تو فا،
بنده در دو مقاله جداگانه که توسط دیولوپر های برنامه وین سی ای می خوندم دقیقاً خوندم که به سورس کد هایش دسترسی پیدا کردن.اما چجوری شو نمی دونم.
چرا سایت مایکرو سافت رو چک نمی کنین؟

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
والا منم تقريباً مطمئن هستم که نيست!
چون اگه بود اينهمه بدبختی با اين mvp ها نداشتيم واسه سؤال کردن،ميرفتيم خوب source ها رو نگاه ميکرديم!

اما شايد در يه مدت در اختيار يک سری شرکت ها گزاشتن!

در کل که همه شرکت هايی که windows mobile ميخرن به اونها source داده ميشه،شايد منظور همونا بوده!

tintin

Registered User
لایک‌ها
0
بر اساس تصمیم اتخاذ شده در تاپیک PDA : Hi Tech ، این مبحث رو اینجا راه می اندازم ، انشاالله که ادامه پیدا کنه :
مقایسه ی سیستم عامل ویندوز موبایل 5.0 و سیستم عامل سیمبین 9.1 ، اینترفیس UIQ 3.0
خوب علمای اعزام شروع کنند تا با هم ادامه بدیم
:)

tintin

Registered User
لایک‌ها
0
یک نکته بگم اگر همین رو ادامه بدیم بعد بریم سر یک نکته ی دیگه خوبه :
سرعت سیستم عامل ها بر اساس تجربه ی من یکی بود ! عجیبه ولی من با i-mate PPC Phone و SE P910i سابقه ی
کار کردن دارم . ولی مثلا در موارد زیر سرعت اجرا و عملکرد دستگاه یکی بود :
نمایش فیلم
پخش موسیقی
سرعت بالا آمدن برنامه ها و بازیها
فرمت گوشی و نصب سیستم عامل حتی سریعتر بود
ولی نمایش عکس ( بصورت فهرست و نمایش خود عکس ) پایینتر بود
عجیب که می گم از این نظر که CPUی آی-میت 400mhZ هستش ولی ماله سونی اریکسون 150mhZ !!!
البته نمی دونم این موارد به CPU بستگی داره یا به RAM یا به ROM ولی هر چی بود یکی بیاد توضیح بده ما هم بفهمیم
این در حالیست که صفحه نمایش P910i هر چند کمی کوچکتر بود ولی رزولوشنش 256k بود در برابر 65k

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از tintin :
یک نکته بگم اگر همین رو ادامه بدیم بعد بریم سر یک نکته ی دیگه خوبه :
سرعت سیستم عامل ها بر اساس تجربه ی من یکی بود ! عجیبه ولی من با i-mate PPC Phone و SE P910i سابقه ی
کار کردن دارم . ولی مثلا در موارد زیر سرعت اجرا و عملکرد دستگاه یکی بود :
نمایش فیلم
پخش موسیقی
سرعت بالا آمدن برنامه ها و بازیها
فرمت گوشی و نصب سیستم عامل حتی سریعتر بود
ولی نمایش عکس ( بصورت فهرست و نمایش خود عکس ) پایینتر بود
عجیب که می گم از این نظر که CPUی آی-میت 400mhZ هستش ولی ماله سونی اریکسون 150mhZ !!!
البته نمی دونم این موارد به CPU بستگی داره یا به RAM یا به ROM ولی هر چی بود یکی بیاد توضیح بده ما هم بفهمیم
این در حالیست که صفحه نمایش P910i هر چند کمی کوچکتر بود ولی رزولوشنش 256k بود در برابر 65k

تن تن خان
اول چند تا نکته رو روشن کنم:
Firmwareدر گوشی های سیمبین و ROMدر گوشی های پی پی سی ، یک مسئله فوق العاده مهم هست.به خصوص اگر از ایران دستگاه خریداری شده باشه.

بینید در سیمبین ها، مثلا خود پی 800 و 910 ، امکان آپ گرید کردن او اس دستگاه فقط توسط شرکت سازنده هست.من خودم تا جمهوری برای اس ای -پی 800 ام رفتم .ولیدر پی پی سی ها شما به راحتی آب خوردن(البته نه به اون راحتی) می تونید رام آپگرید کنید.دقت کنید که اهمیت اش از این نظره که مثلا گوشی هایی که تست می کنید باید ذکر کنید با کدوم رام کار می کردن.مثلا در فلان نسخه رام ، دستگاه امکانات مولتی مدیاش کلی باگ داره که در نسخه بعدی رفع شده.پس مقایسه ات احتمالاً نمی تونه معیار قرار بگیره ، گرچه یه تخمینی از برداشت ات به ما می ده.بهترین وسیله در این جور مواقع ، که در همه پی دی ای ها استاندارد شده ، بنچ مارک هست و معروف ترین شون Sbp Benchmarkکه نرم افزاری ست که می تونه یک سری تست استاندارد شده رو دستگاه اجرا کنه و نتایج رو مقایسه کنه با رسم جدول.
در مورد سی پی یو و رام بعدا می نویسم.دوستان هم نظرشون رو بگن

tintin

Registered User
لایک‌ها
0
اگر بشه تست بنچ مارک P190 رو پیدا کرد و با یک PPC خوب مقایسه کرده جالبه

Axim

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ببخشید من سواد این بحث رو اونقدر ندارم! ولی خواستم دو نکته رو بگم.
به نظرم این بحث خیلی فایده ای نداره چون شما می خواهید دو چیز تقریبا غیر قابل مقایسه رو با هم مقایسه کنید.چون این دستگاه ها هم سیستم عاملشون فرق می کنه هم ساختار سخت افزاری شون.
ولی در بنچ مارک باید لا اقل سیستم عامل یکی باشه تا دقیقا یک برنامه در هر دو اجرا بشه و تفاوت معلوم بشه.
بر فرض که شما بخواهید یه کار کلی تر مثل پخش Mp3 رو با هم مقایسه کنید و به فرض محال برنامه ای برای هر دو سیستم عامل وجود داره که یک شرکت ساخته و تمام امکانات برنامه مثل هم است. اونوقت شما دقیقا یک فایل Mp3 رو در هر دو دستگاه با اون برنامه باز می کنید و معلوم میشه که فلان دستگاه بهتر و سریعتر پخش می کنه (یا هر فاکتور دیگه ای). حالا چه نتیجه ای می گیرید آیا اون دستگاهی که بهتر عمل کرده بهتره؟ از کجا معلوم که ایراد از شرکت سازنده برنامه نباشه که برنامه مال اون دستگاه رو به علت تسلط بیشتر برنامه نویس بهتر ننوشته باشه.تازه این فقط یک جنبه کوچک از ماجراست. می تونه هزار دلیل سخت افزاری، نرم افزاری، سیستم عاملی داشته باشه.( اگر اطلاعات کافی در مورد معماری این دستگاه ها داشتم شاید مثال و دلیل بهتری می آوردمو)
تازه این با این فرضها و تست به این سادگی بود.در مورد تستهای پیچیده تر خودتون نتیجه بگیرید.

نکته آخر اینکه به نظر من با توجه به نیاز و کارکرد، باید وسیله رو خرید نه اینکه دنبال یک عالی باشیم و همه اون رو بخرن.در تمام جنبه ها این صدق می کنه. مثلا بعضی ها می خواهند چیزی یادشون بمونه نخ می بندن یا روی کاغذ، دست(!) علامت می زنن یا در تقویم می نویسن یا در ارگانایزر شون می نویسن یا تو موبایل می نویسن یا تو Pda می نویسن.مهم رفع نیاز به بهترین وجه است. نه وسیله.

tintin

Registered User
لایک‌ها
0
به نقل از Axim :
ببخشید من سواد این بحث رو اونقدر ندارم! ولی خواستم دو نکته رو بگم.
به نظرم این بحث خیلی فایده ای نداره چون شما می خواهید دو چیز تقریبا غیر قابل مقایسه رو با هم مقایسه کنید.چون این دستگاه ها هم سیستم عاملشون فرق می کنه هم ساختار سخت افزاری شون.
ولی در بنچ مارک باید لا اقل سیستم عامل یکی باشه تا دقیقا یک برنامه در هر دو اجرا بشه و تفاوت معلوم بشه.
بر فرض که شما بخواهید یه کار کلی تر مثل پخش Mp3 رو با هم مقایسه کنید و به فرض محال برنامه ای برای هر دو سیستم عامل وجود داره که یک شرکت ساخته و تمام امکانات برنامه مثل هم است. اونوقت شما دقیقا یک فایل Mp3 رو در هر دو دستگاه با اون برنامه باز می کنید و معلوم میشه که فلان دستگاه بهتر و سریعتر پخش می کنه (یا هر فاکتور دیگه ای). حالا چه نتیجه ای می گیرید آیا اون دستگاهی که بهتر عمل کرده بهتره؟ از کجا معلوم که ایراد از شرکت سازنده برنامه نباشه که برنامه مال اون دستگاه رو به علت تسلط بیشتر برنامه نویس بهتر ننوشته باشه.تازه این فقط یک جنبه کوچک از ماجراست. می تونه هزار دلیل سخت افزاری، نرم افزاری، سیستم عاملی داشته باشه.( اگر اطلاعات کافی در مورد معماری این دستگاه ها داشتم شاید مثال و دلیل بهتری می آوردمو)
تازه این با این فرضها و تست به این سادگی بود.در مورد تستهای پیچیده تر خودتون نتیجه بگیرید.

نکته آخر اینکه به نظر من با توجه به نیاز و کارکرد، باید وسیله رو خرید نه اینکه دنبال یک عالی باشیم و همه اون رو بخرن.در تمام جنبه ها این صدق می کنه. مثلا بعضی ها می خواهند چیزی یادشون بمونه نخ می بندن یا روی کاغذ، دست(!) علامت می زنن یا در تقویم می نویسن یا در ارگانایزر شون می نویسن یا تو موبایل می نویسن یا تو Pda می نویسن.مهم رفع نیاز به بهترین وجه است. نه وسیله.
بحث مقایسه یک بحث مرسومه و معمولا هم بین قابلیت های استاندارد و از پیش تعیین شده انجام میگیره و خوب اگر
یکی از دو تا یا چند تا چیزی که مقایسه می شن شکست بخورن به هر دلیلی باشه ، باعث پوئن برای طرف مقابل میشه
من شاید منظور شما رو درست متوجه نشده باشم ولی در هر صورت بحث مقایسه یک کار مرسومه و دلیلش هم فقط انتخاب
بهترین نیست . اصولا بهترینی وجود نداره . هر چیزی یک عیبی داره و مقایسه باعث نمایان شدن عیب های هر چیز در
مقابل چیز های دیگه میشه و باعث میشه هر کسی که چیزی رو می خره بدون باید از فلان مورد صرف نظر کنه
این یک مورد اما اگر منظور شما انتخاب دستگاه برای مقایسه هست که خوب صحبت شما 90 درصد درسته . ولی خیلی
از ایرادات هم به سیستم عامل مربوط میشن و ربطی به سخت افزار ندارن

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
قربان اگر اجازه بدید، بنده هم موافقت ام رو با نظر اکسیم اعلام کنم.
شما نمی تونید به نتایج مقایسه های کمی ، حتی اگر کاملاً هم دقیق باشن استناد کنید. در ضمن ، من هم هیچ جا در نت ندیدم این جور مقایسه ها رو انجام بدن.
ولی فراوون دیدم فروم هایی که برای تازه کار ها توضیح می ده ، اصلاً یه دستگاه پی دی ای چی داره که یه اسمارت فون نداره.برای همین فکر کنم ، اگر در این زمینه بنویسیم مفیدتر باشه

با احترام

tintin

Registered User
لایک‌ها
0
من منتظرم
بسم الله .... یک دستگاه PDA چی ها رو داره که یک اسمارت فون نداره :) ؟

mojtaba2741

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
سلام دوستان
اول از همه بگم که برای من سوال هست که فرق ویندوز 2003 با 2005 چی هست؟بد نیست در این زمینه هم صحبت کنید اگر که قبلا" صحبت نکردید(من سرچ کردم اما چیزی پیدا نکردم،امیدوارم واقعا" این طوری باشه و الا دنی عصبانی می شه:blush: )من چون می خوام پی پی سی بگیرم تو این زمینه یه مقدار موندم چی کار کنم.:blink:

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
به نقل از mojtaba2741 :
سلام دوستان
اول از همه بگم که برای من سوال هست که فرق ویندوز 2003 با 2005 چی هست؟بد نیست در این زمینه هم صحبت کنید اگر که قبلا" صحبت نکردید(من سرچ کردم اما چیزی پیدا نکردم،امیدوارم واقعا" این طوری باشه و الا دنی عصبانی می شه:blush: )من چون می خوام پی پی سی بگیرم تو این زمینه یه مقدار موندم چی کار کنم.:blink:

مجتبی جان در ترد کامپلیت ، در بحث های مختلف ، تفاوت هاشون گفته شده، فکر کردم که گذاشتن پست جداگانه در این مورد خیلی کمکی نکنه . مثلاً پست در مورد مموری رو حتماً بخونید. اما پیشنهاد جدی ام اینه که همه پست ها رو بخونید.واقعاً باور دارم که اون ترد به درد کسی که می خواد دستگاه پی دی ای بخره می خوره.

در ضمن موردی برای عصبانیت نیست ، شما درست می گید که پست مجزایی وجود نداره ، من اون قدر ها هم عصبی نیستم:(
موفق باشی:D

mojtaba2741

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
به نقل از king_dani :
مجتبی جان در ترد کامپلیت ، در بحث های مختلف ، تفاوت هاشون گفته شده، فکر کردم که گذاشتن پست جداگانه در این مورد خیلی کمکی نکنه . مثلاً پست در مورد مموری رو حتماً بخونید. اما پیشنهاد جدی ام اینه که همه پست ها رو بخونید.واقعاً باور دارم که اون ترد به درد کسی که می خواد دستگاه پی دی ای بخره می خوره.

در ضمن موردی برای عصبانیت نیست ، شما درست می گید که پست مجزایی وجود نداره ، من اون قدر ها هم عصبی نیستم:(
موفق باشی
مرسی دنی جان
مطالب ترد کامپلیت رو کامل خوندم گرچه قسمتهایی از اون رو قبلا" خونده بودم.:) ممنون از راهنماییت:happy:
ضمنا" منظورم این نبود که شما عصبی هستی:blush: آخه یه جایی یه بهنده خدایی یه سوال در مورد برنامه های ... در پاکت پی سی مطرح کرده بود،یه بنده خدای دیگه که اون هم مثل اولی تازه با اینجا آشنا شده بود گفته بود که این برنامه ها وجود نداره،در صورتی که نه اولی و نه دومی نمی دونستن و یا شاید تو اون موقعیت عجله ای همچین پست هایی رو زده باشن و تو یه مقدار عصبانی شدی،و البته حق هم داری:) اما اینو هم بدون که دوستانی مثل من هستند که به هر حال مبتدیند و می دونم که این باعث می شه که حوصله شما ها هم سر بره،
به هر حال ممنونم از صبری که در جواب دادن به سوالهام داری،
موفق باشی:happy:

بالا