منتخب بازارچه

برگزیده های پرشین تولز

**** غذایی گیاهخواری : آیا این **** برای کودکان مناسب است؟

redmag

Registered User
تاریخ عضویت
11 می 2017
نوشته‌ها
328
لایک‌ها
58
سن
24
%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-950x950.jpg

**** غذایی گیاهخواری
یکی از موارد رو به رشد در دنیای کنونی است. البته استفاده متعادل از این **** در کنار تأمین منابع لازم برای بدن از طریق مصرف شیر و تخم‌مرغ می‌تواند در تضمین سلامت این **** مؤثر باشد ولی گاهی کاربرد نادرست این **** غذایی و خودسری در اجرای آن ممکن است باعث وقوع حوادث ناخوشایندی به‌خصوص در کودکان شود. در ژوئیه 20166، واشنگتن‌پست یک داستان راجع به یک زن و شوهر ایتالیایی منتشر کرد که پسر 14 ماهه خود را از دست دادند. این پسر در بیمارستان بستری‌شده بود در شرایطی وزن این کودک در حدود وزن یک کودک 3 ماهه بود. او نیاز به جراحی اضطراری برای بیماری قلبی مادرزادی داشت که با کاهش میزان کلسیم تشدید می‌شد. دلیل پایین بودن سطح کلسیم خون او سوءتغذیه عمومی بود. پدر و مادرش پس از تولد کودک خود را با **** غذایی گیاهخواری سخت پرورش دادند و هیچ‌گونه مکمل ای برای تهیه مواد مغذی که او ازدست‌داده بود را استفاده نکردند. با توجه به این مطلب، این مورد منحصربه‌فرد نبود. درواقع، این سومین مورد از یک کودک در ایتالیا بود که درنتیجه یک **** غذایی گیاهخواری بستری بود. موارد مشابهی در سراسر جهان وجود دارد که تا سال 2004 به وقوع پیوسته است. در یک مورد، یک زن و شوهر در ایالات‌متحده به دلیل فوت کودکشان در اثر ناخوشی براثر سو تغذیه، به زندان محکوم شدند.
صدای نگرانی‌های کارشناسان در مورد **** غذایی گیاهخواری
در پنجاهمین جلسه سالانه انجمن گوارش و کبد کودکان و نوجوانان (ESPGHAN) در اوایل ماه جاری، کارشناسان تصمیم گرفتند در مورد خطرات یک **** غذایی گیاهخواری بدون مکمل مناسب برای کودکان صحبت کنند. دکتر مری فیت ریل، رئیس کمیته تغذیه ESPGHAN، در یک مجله گفت: تأمین کردن یک **** غذایی گیاهخواری سالم و متعادل در نوزادان جوان دشوار است و والدین باید پیامدهای جدی ناشی از نداشتن توصیه‌های مربوط به مکمل **** غذایی را درک کنند. خطرات ناشی از اشتباه بودن آن می‌تواند غیرقابل‌برگشت و درنهایت مرگ باشد.

****‌های غذایی گیاهخواری در کودک محدود کننده است و خطر سوتغذیه ناشی از آن زیاد است.
وان وینکلل در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: **** غذایی کودک بسیار محدود است، خطر کمبود آن بیشتر است و این در کودکان بسیار زیاد است؛ اما خطر در آنجا متوقف نمی‌شود. مادران وگان که کودکان شیرده نیز دارند، آگاه باشند که فرزندانشان بین 2 تا 12 ماهگی به علت کمبود ذخایر بدن در هنگام تولد می‌توانند دچار کمبود ویتامین B12 شوند حتی اگر مادر هیچ نشانه‌ای از کمبود آن را نشان ندهد. مقامات ESPGHAN تنها کسانی نیستند که در مورد آن هشدار می‌دهند. یک مقاله، سال 20100 از انجمن اطفال کانادایی، اطلاعاتی را که از مطالعات متعددی از پیش‌دبستانی‌ها و کودکان مدرسه‌ی مدرن وگان تهیه‌شده بود، نشان داد. نگرانی در مورد پروتئین، فیبر، اسیدآمینه‌های ضروری، آهن، روی، کلسیم، چربی، اسیدهای چرب، ویتامین B12، D، A و ریبوفلاوین (B2 Vitamin) مطرح شد. محققان افزودند که سطح انرژی نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و نیاز به غذاهای سالم برای فراهم کردن کالری و رشد مناسب لازم است. این مقاله به این نتیجه رسید درحالی‌که **** گیاه خواری می‌تواند برای کودکان ایمن باشد، این کودکان باید ازنظر تغذیه، رشد و میزان انرژی نیز مناسب باشند.



متخصصان اطفال، کودکان را وزن می‌کنند
اعضای آکادمی آمریکایی کودکان (AAP) نیز نگرانی‌های خود را ابراز کردند. دکتر شلا مگ، یک متخصص غدد در سیستم بهداشت ملی کودکان، به هلث لاین گفت: دوران کودکی یک‌زمان حیاتی برای رشد و رشد مغز است. ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی به‌ویژه ویتامین B12، ویتامین D، آهن، کلسیم، روی و ریبوفلاوین می‌تواند در یک **** غذایی گیاهخواری باشد. ****‌های وگان همچنین می‌توانند خطر کمبود ویتامین A را افزایش دهند. B-122 از شیر و تخم‌مرغ می‌آید و یک نگرانی خاص برای افراد مبتلابه **** غذایی گیاهخواری است. کمبود ویتامین B-122 می‌تواند منجر به علائم عصبی شود. کودکان مبتلابه ****‌های گیاهی ممکن است نیازمند پروتئین بیشتری نسبت به کودکان غیر وگان باشند. او اضافه کرد بخصوص چند ماه و سال اول زندگی مهم است. مگ گفت: دوران کودکی یک دوران ویژه است. تغذیه ایده آل برای نوزادان شیر مادر است، اما اگر از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند و یا نمی‌تواند تغذیه کند، تنها گزینه‌ی دیگر یک دستور بر پایه سویا است. همچنین در طی دوران شیردهی مقدار غذای موردنیاز برای رفع نیاز انرژی در **** گیاهخواری ممکن است افزایش یابدکه این می‌تواند ظرفیت معده را بیش‌ازحد افزایش دهد؛ بنابراین، خوراک‌های مکرر توصیه می‌شود.

مواردی برای والدینی که **** غذایی گیاهخواری دارند
او گفت: یک کودک می‌تواند یک **** غذایی گیاهخواری را با خیال راحت داشته باشد، اما باید با مشورت متخصص اطفال یا مراقبت‌های اولیه کودک انجام شود. دوران کودکی یک‌زمان بحرانی برای رشد و پرورش است و این خیلی مهم است که در این دوران مقدار کافی از ویتامین‌های حیاتی و مواد معدنی در **** غذایی کودک بخصوص در زمان رشد وجود داشته باشد. کریستین کرک پاتریک، MS، RD، LD، متخصص تغذیه مجاز و ثبت‌شده که یک مدیر بهداشت در کلینیک کلیولند است، موافقت کرد، اما وی افزود والدین باید تمایل فرزند را به همراه چنین برنامه **** غذایی دقیقی را ارزیابی کنند. او گفت: این طرح به‌احتمال‌زیاد در یک نوشیدنی بسیار خوب کار نخواهد کرد و می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی در بدن شود. کارشناسان معتقدند برای یک **** غذایی گیاهخواری در کودک، مشاوره با متخصص اطفال بهترین راه برای اطمینان از تغذیه مناسب است.
منبع: مجله قرمز
 
بالا