برگزیده های پرشین تولز

قدیمی بازا بیان تو

benjohn

Registered User
لایک‌ها
90
به نظر شما کدوم کنسول نسل پنج از همه بهتر بود وقتی میگم نسل پنج منظورم ایناست:
1-play satation 1
2- nintendo 64
3- sega saturn
4- 3do که ساخت چند شرکته که معروفشون پاناسونیکه
5- atari jaguar

خودم به شخصه بجز کنسوب آتاری همه رو داشتم از ساترن و ps1 بیشتر از همه خوشم اومده البت نینتندو هم خیلی خوب بود. منتها 3do به نظر این حقیر یه آشغال به تمام معنا بوده وهست. آتاری هم که نداشتم. نظر شما چیه؟ اگه خاطره هم دارید خوشحالمون کنید در میون بذارید

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
سگا با بازی مورتال کامبتش
یادمه موقعی که بازی مورتال کامبت 2 سگا اومده بود قیمت بازیش از خود سگا گرون تر بود

benjohn

Registered User
لایک‌ها
90
سگا با بازی مورتال کامبتش
یادمه موقعی که بازی مورتال کامبت 2 سگا اومده بود قیمت بازیش از خود سگا گرون تر بود
دوست عزیز اون که شما میفرمایید سگا مگادرایو هستش که تو آمریکا بهش میگفتن جنسیس. اینی که من میگم سی دی میخوره و تو مایه های پلی استیشنه. نمیدونم دیده باشید یا نه. البت حق باشماست منم یادمه که کمبت اومده بود کاتریجش خیلی گرون بود من آخرشم پولم نرسید بخرم با اینکه سگا داشتم میرفتم کلوپ که اونو بازی کنم یادمه تازه شایعه شده بود که بازیش یه یه فتالییتی های داره بالا هیجده سال بد بد . منم که بچه پررو هر چی تلاش میکردم موفق نمیشدم اجرا کنم بهر حال شایعه ای بیش نبود.

patteerr2

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
84
سگا و میکرو و سونی1 و میکرودستی داشتم بعدش رو اوردم به کامپیوتر . دیگه با وجود کامپیوتر به کنسول نیازی نیست .

با قارچ خور میکرو و سونیک سگا خاطره دارم

Lin_Khu

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نظر من که توی این کنسول ها سگا ساترن از بقیه بهتر بود، هم صدای بازی هاش خیلی خوب بود و هم گرافیکش یه مقدار روان تر.
یه جایی می خوندم، نوشته بود سگا ساترن سه تا پردازشگر مجزا داشته که یکی اختصاصی مخصوص صدا بوده

senator@

Registered User
لایک‌ها
1,662

benjohn

Registered User
لایک‌ها
90
به نظر من که توی این کنسول ها سگا ساترن از بقیه بهتر بود، هم صدای بازی هاش خیلی خوب بود و هم گرافیکش یه مقدار روان تر.
یه جایی می خوندم، نوشته بود سگا ساترن سه تا پردازشگر مجزا داشته که یکی اختصاصی مخصوص صدا بوده
اتفاقا همین چند پردازنده بودنش یکی از دلایل فروش کمش بود چون برنامه نویسی براش خیلی سخت بوده در کل من چون خودم هر دو تا رو دارم و تقریبا هر روز بازی میکنم بهتون با اطمینان میگم که پلی استیشن قویتره اما فقط تو سه بعدی اما اگه مثل من عشق دو بعدی باشید قضیه کاملا بر عکسه ساترن دو سه سر وگردنی بالاتره. در ضمن اطلاع غلط بهتون دادن ساترن 3 تا پردازنده نداشته بلکه 6 تا داشته پلی استیشن سه تا داره. همه کنسولها هم پردازنده ی صدا دارن ولی خوب حق با شماست در زمینه ی صدا ساترن صدای پر حجمتری داره. ولی والا غیرتن با اینکه ساترن بازی ها خیلی خوبی داره در حق پلی استیشن ظلم نکنید حالا درسته که خیلی بازی کردیم ازش خسته شدیم ولی واقعا بدون تعصب هیچ کدوم از هم نسلاش به گرد پاشم نمیرسن شاید نسلای قبلی و بعدی هم نرسن

.WOLF.

Registered User
لایک‌ها
283
پلی استیشن 1 به خاطر فوتبال هاش
میکرو به خاطر ماریو
سگا به خاطر مورتال کمبت

ب شدت تاييد ميشه

من اين سه تا رو داشتم ب نظرم فوق العاده بود و ي دنيا خاطره

آتاري هم ك جاي خودش

shabnam1986

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
دوست عزیز اون که شما میفرمایید سگا مگادرایو هستش که تو آمریکا بهش میگفتن جنسیس. اینی که من میگم سی دی میخوره و تو مایه های پلی استیشنه. نمیدونم دیده باشید یا نه. البت حق باشماست منم یادمه که کمبت اومده بود کاتریجش خیلی گرون بود من آخرشم پولم نرسید بخرم با اینکه سگا داشتم میرفتم کلوپ که اونو بازی کنم یادمه تازه شایعه شده بود که بازیش یه یه فتالییتی های داره بالا هیجده سال بد بد . منم که بچه پررو هر چی تلاش میکردم موفق نمیشدم اجرا کنم بهر حال شایعه ای بیش نبود.

میشه پند تا عکس از بازی های سی دی سگا بذارین؟

shabnam1986

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
1-play satation 1
2- nintendo 64
3- sega saturn
5- atari jaguar

خودم به شخصه بجز کنسوب آتاری همه رو داشتم از ساترن و ps1 بیشتر از همه خوشم اومده البت نینتندو هم خیلی خوب بود. منتها 3do به نظر این حقیر یه آشغال به تمام معنا بوده وهست. آتاری هم که نداشتم. نظر شما چیه؟ اگه خاطره هم دارید خوشحالمون کنید در میون بذارید

در مورد پاناسونیک میشه توضیح بدین؟

highlight

Registered User
لایک‌ها
58
در مورد پاناسونیک میشه توضیح بدین؟

3DO کنسولی است که بر پایه پروسسورهای 32 بیتی بوده, 2 مگا بایت رم داخلی, 1 مگا بایت حافظه ویدیویی و مجهز به سی دی درایو بوده است. این کنسول اولین کنسول به اصطلاح سی دی خور و 32 بیتی بوده (در سال 1993 عرضه شد) که بعضی از بازیهای آن در زمان خود بسیار جذاب بوده اند اما متاسفانه پروژه آن ادامه نیافت! از عوامل عدم موفقیت این کنسول می توان قیمت بالای کنسول (699 دلار به هنگام عرضه:wacko: )، حمایت محدود بازی سازان و همچنین بازار اشباع شده نام برد که این کنسول را در برابر سگا و نینتندو ناکام گذاشت. جالب است بدانید از سال 1996 که سرانجام ساخت این کنسول متوقف شد، این کنسول دایما مورد تمسخر متخصصان بازی قرار گرفته است! :p
یکی از بازیهای این کنسول که با کنسول پلی استیشن یک مشترک می باشد بازی GEX هست که یک بازی به سبک پلتفرمر زیبا هستش. اکثر بازیهای که عنوان بهترین ها برای این این کنسول یدک کشیدند، پورت شده عناوین کامپیوتری بودند که در آن زمان کنسولهای دیگر (کارتریج خور) قادر به اجرای آن بازیها نبودند مانند بازیهای "تنها در تاریکی" و Myst و Star Control II. همچنین حضور این کنسول (و کنسول سگا سی دی) به علت حضور سی دی، همزمان با پیدایش سبکی از بازی به صورت فیلمی بود (بازی در حقیقت یک فیلم سینمایی است که بازیکن با تصمیمات محدود به همان صحنه، صحنه بعدی را انتخاب می کند) مانند Mad Dog McCree. بنابراین نقش بازیکن به نسبت بازیهای دیگر در این نوع بازی بسیار کمتر بود!
یکی از عناوین مطرح این کنسول Return Fire بود که برای پلی استیشن 1 و ویندوز پورت شد اما موفقیت آنچنانی کسب نکرد! :exclamati

و اما رقابت این کنسول در بازار

رقبای اولیه کنسول در زمان عرضه اولیه:
Commodore Amiga 1200
Commodore Amiga CD32
NEC PC Engine with Super CD-ROM expansion
Nintendo's SNES
Sega Mega Drive with Mega CD expansion
Atari Jaguar

و اما رقبای اصلی در بازار اصلی خاتمه این کنسول:
Sega's Saturn
Sony's PlayStation

و رقبایی که در حقیقت سیستمهای صوتی-تصویری چند منظوره بودند:
Commodore's CDTV
Philips' CD-i
Pioneer's LaserActive
Tandy Video Information System

3Dpars

Registered User
لایک‌ها
37
هی هی روزگار افسردم کردی با این تاپیکتون...........................
فقط اتاری و بازی هواپیمایی معروفش .
سگا هم کامبت و فوتبالش و صدالبته شورش خیابانی و کشتی کج..............

highlight

Registered User
لایک‌ها
58
1-play satation 1
2- nintendo 64
3- sega saturn
5- atari jaguar

البته نسل پنجم کنسولهای بازی رو میشه دقیق تر به زمان بین سالهای 1993 تا 2001 نسبت داد. به این نسل، دوره 32 بیت، 64 بیت و سه بعدی هم اطلاق شده. این دوره تحت سیطره 3 کنسول اصلی بود: سگا ساترن (1994)، سونی پلی استیشن (1994)، و نینتندو 64 (1996). آمار فروش کنسولهای مختلف به طرز وسیعی متغیر بود اما این سه کنسول مخصوصا پلی استیشن، جنگ کنسولی در آن زمان را تعریف کردند. کنسولهای پاناسونیک 3Do و آتاری جگوار، آمیگا سی دی32، PC-FX و چندین کنسول دیگر هم بخشی از این دوره بودند اما فروش آنها پایین تر بود و در تاثیر گذاری بر بازار شکست خوردند. برای کنسولهای دستی، این زمان بسیار آشفته بود زیرا اولین کنسول دستی یعنی Sega Nomad عمری تنها برابر با 2 سال و کنسول Visual Boy نیز عمر کمی بیش از یک سال داشت! (و هر دو کنسول قبل از شروع کنسولهای دستی دیگر دست از کار کشیدند!). کنسول دستی گیم بوی کالر شرکت نینتندو با فاصله بسیار زیاد پیروز رقابت کنسولهای دستی بود.

به طور خلاصه، سگا سی دی که تقریبا همزمان با سگا ساترن عرضه شد محکوم به شکست و متوقف کردن روند تولید بیشتر بود (به طور منطقی و البته به لحاظ مالی برای خریدار) چون در همان زمان ساترن و پلی استیشن در صدر بودند.

سگا ساترن هم عاقبت بهتری نداشت! گرچه با فروش 9.5 میلیونی در سرتاسر دنیا تقریبا موفقیتی کسب کرده بود اما در آخر بعد از پلی استیشن و نینتندو 64 که دیگر قیمت ارزانتری نسبت به ساترن داشتند قرار گرفت و هرگز به فروش و موفقیت سگا مگا درایو هم نرسید! :hmm:

آتاری جگوار در سال 1993 به عنوان اولین کنسول 64 بیت دنیا عرضه شد با اینحال ناگزیر به فروش سیستم همراه با کنسولهای 32 بیت بود!!! و فقدان شرکت های حمایت کننده در بازی سازی برای این کنسول، رقابت را برایش نا ممکن ساخت! حتی این سیستم توسط خیلی ها زیر سوال رفت زیرا ابتدا قرار بود آتاری پلنگ (Atari Panther) در سال 1993 عرضه شود اما به دلیل روند پیشرفت سریع در ساخت آتاری جگوار، ساخت آن کنسول (Atari Panther) کنسل شده بود!! :blink:
سونی پلی استیشن موفق ترین کنسول این دوره با جذب بازی سازان از گروه های مختلف، کنترل بازار را در دست داشت و بیش از 100 میلیون کنسول به فروش رساند!!!!!!!:cool:

به علت تاخیر فراوان در عرضه نینتندو 64، نینتندو کنسول Virtual Boy را در سال 1995 عرضه کرد که به دلیل قابلیت های گرافیکی خود موجب سردرد و چشم درد می شد! و عملا هم قابل حمل نبود اگر چه با همین شعار کنسول دستی بودن به بازار آمده بود! و در نهایت با تولید کمتر از 25 بازی به کار خود پایان داد!:eek:
سپس نینتندو 64 (که در اصل به اسم اولترا 64 نامیده شده بود) در سال 1996 به بازار آمد. استفاده از کارتریج در برابر تمام رقبایش که از سی دی بهره می بردند از محبوبیت کنسول در برابر سازندگان گروههای ثالث کاست. با اینحال عناوین معروف جهانی این کنسول به آن اجازه ادامه کار دادند اگر چه هیچ گاه قابل مقایسه با موفقیت سونی پلی استیشن نبودند.

Last edited:

highlight

Registered User
لایک‌ها
58
هی هی روزگار افسردم کردی با این تاپیکتون...........................
فقط اتاری و بازی هواپیمایی معروفش .
سگا هم کامبت و فوتبالش و صدالبته شورش خیابانی و کشتی کج..............

البته با اینکه تمرکز اصلی تاپیک مقایسه کنسولهای نسل پنجم هستش با اینحال این بازیها رو خوب اومدین. یاد همه اینها به خیر.

benjohn

Registered User
لایک‌ها
90
البته با اینکه تمرکز اصلی تاپیک مقایسه کنسولهای نسل پنجم هستش با اینحال این بازیها رو خوب اومدین. یاد همه اینها به خیر.

ممنون از اطلاعات خيلي خوبتون اما دوست داشتم يه مقدار خودموني تر و به قول معروف ميفرموديد تجربه ي خودتون از اين كنسولا چي بوده

highlight

Registered User
لایک‌ها
58
ممنون از اطلاعات خيلي خوبتون اما دوست داشتم يه مقدار خودموني تر و به قول معروف ميفرموديد تجربه ي خودتون از اين كنسولا چي بوده

خواهش می کنم دوست عزیز.
راستش اون موقع بعد از آتاری 2600 و نینتندو و سگا مگا درایو از نسلهای قبلی، تنها کنسول نسل پنجم مورد استفاده ما همون پلی استیشن 1 بودش (و صد البته با توجه به جنگ کنسولی نسل پنجم کاملا مشخص هستش که پیروزترین کنسول، می تونسته به راحتی وارد بازار کشور ما بشه و بین ما جا خوش کنه).

در مورد کنسولهای دیگه مثل ساترن و نینتندو 64 که اصلا اون موقع حرف و حدیثی وجود نداشت! شاید تعداد انگشت شماری در ایران از وجودشون خبر داشتند (در ایران خرید کنسول با احتیاط زیاد و بنا بر تجربه دیگر افراد انجام میشه بنابراین کنسولی که قیمت مناسب نداشته، بازیهای فراوان نداشته، توجیه قیمت پرداخت شده رو نداشته و .......... نمی تونتسنه در بازار جایی داشته باشه). خودم که هیچ تجربه کنسولی با اینها نداشتم. دقیقا تجربه بازی با این کنسولها به یمن وجود امولاتورها یا شبیه سازها برای من میسر شد. بنابراین تجربه شخصی بنده در انجام بازیهای این کنسولها (به غیر از پلی استیشن که کنسولش رو داشتیم) از طریق امولاتور به این قرار هستش:

کنسول نینتندو 64:
یادمه اون وقتها تو سایت بازیکده بودم. مدتی میشد که از امولاتورهای آتاری، نینتندو و سگا جنسیس استفاده می کردم تا اینکه یه بار در همون انجمن یکی از دوستان درباره یه بازی از نینتندو 64 صحبت کرد (بازی کانکر) و دقیقا با این عنوان: "آیا تا حالا بازی کانکر رو انجام دادید؟ اگر نه که نصف عمر شما برفناست!" کنجکاو شدم و همون جا بود که با کنسول نینتندو 64 آشنا شدم. در مورد بازیهای این کنسول باید بگم که شاید تعداد بازیهای ساخته شده برای این کنسول به اندازه پلی استیشن یک نیست اما به حق عناوین اختصاصی این کنسول خارق العاده هستند: همون بازی کانکر که یه شاهکار بی بدیل بودش (هنوز که هنوزه به هر کسی که می بینم این بازی رو پیشنهاد میدم! به لحاظ گیم پلی و لذت بازی رو دست این بازی ندیدم و واقعا یکی از بازیهایی هستش که هر کسی باید حتما یه بار انجامش بده) یا ماریو و سری زلدا و همچنین بانجو. یه چیزی تو بازیهای این کنسول (و شاید به کل در بازیهای نینتندو) هستش که معنی واقعی لذت بردن برای بازیکن به ارمغان میاره. در مجموع به غیر از بازی Indiana Jones and the Infernal Machine که قابل اجرا با شبیه ساز این کنسول نیست عناوین دیگه این کنسول و مخصوصا عناوین مطرحش به راحتی (و حتی زیباتر از خود کنسول: به نقل از دوستان خارجی در فرومهای دیگه) قابل اجرا هستند. در یک کلام: تجربه لذت بخش.

کنسول سگا ساترن:
تعداد زیادی از بازیهای این کنسول وقتی به دستم رسید دوباره سراغ شبیه ساز مربوط به کنسولش رفتم. باید بگم تجربه شخصی من این بود که اصلا قابل قیاس با نینتندو 64 نبود! سوای از بحث گرافیک، اون گیم پلی مورد نظر (که حتی در بازیهای سگا جنسیس هم بود) در این یکی جای خالیش احساس میشد! و یه مورد دیگه نامحسوس بودن تفاوت بین نسل پنجم و نسل قبلش نشون میداد که چرا سگا در رقابت کم آورده بوده! با سگا ساترن خیلی حس نسل پنجمی رو نداشتم!حتی در مقایسه با نینتندو 64 آمار فروش دو کنسول تایید کننده این حس هستش: نینتندو 64 با فروش حدود 33 میلیون کنسول در دنیا و ساترن با فروش 9.4 میلیون! البته بگم در بازیهای 2 بعدی عالی بود: مثلا بازی THE STORY OF THOR 2 که ادامه بازی Beyond Oasis در کنسول سگا جنسیس بود هنوز هم بسیار زیبا و لذت بخش هستش! البته ساترن با معرفی سونیک در حال و هوای سه بعدی یه جورایی نمی خواست به همین راحتی بی خیال مبارزه بشه! در کل به لذت بازیهای نینتندو 64 نرسید!

کنسول پاناسونیک 3DO
چی بگم؟! بازیهای این یکی رو هم با شبیه ساز امتحان کردم. بازی GEX بازی خوبی بود (که در پلی استیشن و فکر کنم نینتندو 64 هم بودش). Johnny Bazookatone که در پلی استیشن هم بودش. عناوین دیگه رو درست یادم نمیاد که چی چیزهایی رو تست و بازی کردم اما حسی که نسبت به این کنسول برام ایجاد شد خوب یادمه: یه افتضاح به تمام معنی! البته خیلی هم نباید تند رفت: منظورم اینه کسی که همون موقع این کنسول رو داشته در حال و هوای همون دوره قضاوت دقیق تری می تونه داشته باشه. اما به شخصه و فقط در مقایسه با کنسولهای هم دوره خودش باید بگم حیف اون هزینه برای خریدش (700 دلار بوده در مقایسه با بقیه کنسولهای هم دوره خودش که پلی استیشن 299 دلار و نینتندو 64 که 599 دلار بود) و همچنین بازیهایی که اکثرا با عنصر گیم پلی نامانوس بودند! دیگه آمار فروش فقط 2 میلیون عدد در دنیا همه چی رو خوب نشون میده! در کل اصلا قابل قیاس با هم دوره ای هاش نیست!

کنسول آتاری جگوار:
بازیهای زیادی نداره این کنسول. جالبه که قیمت بالایی نداشته اما فروشش فقط 500 هزارتا بوده! در تبلیغ اولیه فروش به عنوان کنسول 64 بیت به بازار میاد اما ............ افتضاح به بار میاره! اما تجربه خودم از انجام بازیهاش: احساس می کنی یه کنسول دیگه در حد سگا جنسیس رو داری تجربه می کنی!!!! اصلا باورت نمیشه که بازی از یه کنسول نسل پنجم بوده! نه! ....... فاز نمی داد!

بقیه دوستان هم بیان و تجارب خودشون رو ارایه بدند تا مقایسه بهتری بین کنسولهای اون نسل در اینجا داشته باشیم. اگر بازی خاصی از کنسولهای نسل پنجم هم انجام دادید بفرمایید تا یه مقایسه جالب تر داشته باشیم.

Last edited:
بالا