برگزیده های پرشین تولز

پاسداری از زبان مادری

buf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
آقا يك سري اگه كتابهاي تاريخ باستان رو بخونيد بد نيست . شما دارين بحث رو به دعوا مي كشيد . آخه پسر خوب كجاي حرف من ضد و نقیض بود من دارم ميگم : فارسي در اصل (يعني طبق فعل و فاعل و مصدر و ... ) از ستون و پایه عربي بر خورداره . یعنی یکی از لهجه ای عربی است که در کشور ما زبان اصلی گشته است . مگه ماها به پاکستانی ها و افغانی ها همین گیر رو نمی دیم !؟! شما بريد تموم كتابهاي شاعران بزرگ رو نگاه كنيد و ببيند چقدر به اين موضوع اشاره شده و یه شاعر عرب زبان پیدا کنید که یه شعر فارسی گفته باشه و در ضمن ياد حرف فردوسي هم بيفتيد كه گفته اگر من نبودم فارسي از بين رفته بود و غيره و ذالك . آقا جون در اصل يعني ريشه آن چيزي كه بدان اشاره شده است . حالا اگه قانع شدين كه هيچي اگه قانع نشدين من تا آخرش پاي حرفم ايستادم و از نظر علمي حاضرم اينو ثابت كنم . درباره انگليسي و بهتر بگم در باره كل زبانهاي زنده دنيا بايد عرض كنم كه رفت و آمد هاي واژگان در زبانها امری عادی است و از طرق مختلف وارد زبانها شده است .این امری عادی است ولی در کل زبان تاثیری یک کلمه نمی تواند بگذارد . در حالی که در فارسی همچین مصداقی وجود ندارد و ریشه تمامی فعلها از عربی برگرفته شده است .

:shock: :shock: :shock: :shock:
اين مدلي شو ديگه نشنيده بوديم!
دوست عزيز! زبان فارسي نه تنها از عربي مشتق نشده بلكه ريشه اي كاملا متفاوت با اون داره. باز اگه مي گفتي از انگليسي مشتق شده قابل قبول تر بود. چون به دليل ريشه مشترك شباهت هايي بين اين دو زبان وجود داره.
اگه يادت باشه كلاس چهارم دبستان توي درس تاريخ خونديم كه اقوام آريايي به دلايلي از سرزمين اوليه خودشون كوچ كردن و در سه منطقه هند ، ايران و اروپا مستقر شدن.(ايران=سرزمين آريايي ها) اين زبان فارسي فعلي ما هم همون زبان آريايي هاست كه با گذشت زمان و آميزش با اقوام مختلف، دست خوش تغييراتي شده.
اما زبان عربي يكي از شاخه هاي زبانهاي ساميه و كوچكترين ربطي به فارسي نداره. (خط عربي هم از خط آرامي گرفته شده)
بد نيست اينم بدوني كه قبل از ورود اسلام به ايران ، اين زبان فارسي بود كه واژه هاشو به عربي تحميل مي كرد. يه نمونه بارزش همين واژه "دين" كه از فارسي به عربي وارد شده و بعد با زن و بچه (اديان ، تدين ، متدين...) به فارسي برگشته. يا واژه "ترجمان" كه كلماتي مثل "ترجمه" و "مترجم" از روي اون ساخته شدن...

دلریش

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
15
ما سر جنگ نداريم اما اينها را نيز قبول نداريم !
يه پيشنهاد كنم . اگه دكتر زرين كوب رو قبول دارين و كتاباشو هم ، يه مطالعه تاريخي در كتابهاي اين مرحوم انجام بدين .اگه قانع نشدین همون کتاب چهارم دبستان رو جلوتون بزارین و خوش باشید .

Mazyar_Kh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا جون فارسي يكي از شاخه هاي زبان هاي هند و اروپاييه. عربي جزئ زبان هاي ساميه. يعني نزديكي زبان فارسي با زبانهاي اروپايي (مثل انگليسي) خيلي بيشتره تا عربي. اين درسته كه خيلي از واژه هاي عربي وارد فارسي شده ولي اين دليل نميشه كه اين دو تا زبان به هم وابسته هستند.
به عنوان مثال عدد 2 در فارسي ميشه دو, در فرانسه ميشه دو!, در انگليسي ميشه تو. در آلماني ميشه تسواي. اما در عربي ميشه ثاني. شما نزديكي رو بين كدوم ها ميبيني. همين موضوع در واژه هاي زيادي ديده ميشه مثل 6, 9, آب (در فرانسه او) و ...

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
ديدم بحث زبان پارسي هست گفتم دوتا لينك بدم شايد دوستان ببينند و هي ...
<a href='http://mardavij.persianblog.com' target='_blank'>مرداويج</a>
<a href='http://ashrafzaade.persianblog.com/' target='_blank'>زبان فارسي در دنياي ارتباطات</a>

arash_kh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
مرسي از لينكها . . .

دلریش

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
15
من او تو تسوي و او تو !
يعني اينكه من 2 تو 2 و او 2 !
به انواع زبانهاي رايج دنيا !

دلریش

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
15
در مورد اون مرداويج بدبخت هم بايد بگم كه راهشو بلد نيست و بخاطر اينكه نشون بده چقدر بي شعور و چقدر احمقه اقوام ديگه از جمله عرب و ترك رو به ناسزا گرفته و از سر ناداني فخر و افتخار هم بهش ميكنه كه من همچين حرفي زدم و يكي هم نيست كه بهش بگه بدبخت اگه مي خواي ارزش زبان مادريتو حفظ كني چرا مثل انگل جامعه گير ميدي به شخصيت و خانواده و زبان يك قوم ؟ هر كاري راهي داره كه اين آقاي به خيال خود متمدن عرضه راهكار درست هيچ كاري را نداره . عجب شونيزم بدبختيه اين يارو !!!!!!!!!

Mazyar_Kh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من او تو تسوي و او تو !
يعني اينكه من 2 تو 2 و او 2 !
به انواع زبانهاي رايج دنيا !

:( من كه نفهميدم منظورت چي بود. ولي خداييش جواب من اين بود؟ اين جوري كه نميشه بحث كرد. اگه دوست نداري بگو بي خيال شيم.

دلریش

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
15
منظور اين بود : من 2 تو 2 او 2
بحث هم من نميكنم !
كم آوردم !
گ. خوردم !
ولم كنين بابا !
استعفا ميدم !
خداحافظات !
و بيخيليليتي !
...........................
دارم سوت ميزنم
...........................

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
در مورد اون مرداويج بدبخت هم بايد بگم كه راهشو بلد نيست و بخاطر اينكه نشون بده چقدر بي شعور و چقدر احمقه اقوام ديگه از جمله عرب و ترك رو به ناسزا گرفته و از سر ناداني فخر و افتخار هم بهش ميكنه كه من همچين حرفي زدم و يكي هم نيست كه بهش بگه بدبخت اگه مي خواي ارزش زبان مادريتو حفظ كني چرا مثل انگل جامعه گير ميدي به شخصيت و خانواده و زبان يك قوم ؟ هر كاري راهي داره كه اين آقاي به خيال خود متمدن عرضه راهكار درست هيچ كاري را نداره . عجب شونيزم بدبختيه اين يارو !!!!!!!!!
جناب خوشبخت دلريش خان : جناب درست 1400 ساله من و همه ايروني ها دلريش حركات پيرمردها هستيم همين پيرهايي كه با عقايد خودشون دل هرچي جونه ريش كردن و نمود بارز اين توي همين انقلاب آخري بود كه حالا به همين پيرها وقتي ميگي مگه تو انقلاب كردي ميگه نه(من نميدونم پس كي بود مشت هوا ميكرد) .
اما نميدونم از نظر سن تو توي چه مايه هستي ولي عقايدت كمتر از همين پيرها نيست.
من فكر ميكنم حالا ديگه وقت اون شده جونها دم همه پيرها رو با عقايدشون قيچي كننن و برا هميشه بفرستن زباله دوني ، اما در باره مردوايج - دمتش گرم هرچقدر هم كه به ديگران ناسزا ميكگه حداقل وجودشو داره بگه هستم ولي ديگران حتي زبانشون رو هم از خودشون نميدونن .
اون اگه اهانت ميكنه به غيره ولي تو اهانت به خودت ميكني جناب خوشبخت كه اصلا انگل هم نيستي !!!!!

ايران ويج

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از دلریش :
عزيز جان شرمنده كه اينو ميگم اما زبون ما عمرا كه درس نميشه ! یعنی نمیتونه بشه !
دليلشم اينه كه فارسي يا در اصل پارسي لهجه 38 زبان عربي هستش .
يعني تمامي لغاتي كه ما تلفظ مي كنيم بر پايه افعال عربي ساخته شده است .
در نتيجه فارسي را زبان نه بلكه يك لهجه بايد ناميد .
و اما براي آگاهي شما عزيزان ذكر اين نكته هم واجب است كه در دنيا سه زبان اصلي وجود دارد : انگليسي . عربي . تركي (آذري لهجه اي از ربان تركي است اشتباه نشود)
و بقيه زبانها لهجه اي از اين سه زبان اصلي هستند .

بابا كلي فيلسوف و زبان شناس بودم خبر نداشتم ها !

می بخشین این تاپیک زیر خاکی رو رو میارم ولی میشه بگین زبون چینی این وسط تکلیفش چیه ؟؟؟؟؟لهجه ای انگلیسی -یا عربی یا ترکیه؟؟؟؟؟؟؟؟ زبون هندی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟حالا یه سری زبون دیگه زنده دنیا هم هست که این وسط تکلیفشونو معلوم نکردن!!!!!!!!!!!!
!(اگه خیلی بخواهین حساب کنین چون ترکی یه خط نوشتاری واسه خودش هیچ وقت نداشته یه زبون کامل نمیشه حساب کرد چون همیشه از سایر شیوه های سایر زبانها استفاده می کرده و فعلن هم از فارسی (یا عربی!) و هم لاتین استفاده می کنه و تعداد شاعران و ادبایه معروف اون به پایه فارسی نمیرسه !!!!!!!! درصورتی که زبان فارسی در بسیاری از جاها در طول تاریخ زبان رسمی و درباری کشورهای خارجی مثل هند و حتی عثمانی بوده که در دربارها به صحبت و شعر گفتن به زبان فارسی اهمیت می داده و افتخار می کردند !!!!!!!
در حال که در خود ایران و حتی در زمان سلسله های مثل صفویه و قاجاریه هم زبان رسمی فارسی بوده ;)
البته اشتباه نشه زبان فقط یه راه برایه ارتباط بین انسانها هست و نزدیک تر شدن اونها به هم - هیچ زبانی از بدو خلقت وجود نداشته و به مرور به وجود اومده - و خوب در طول این مسیر زبانهایه بسیاری به وجود امده و از بین رفته اند و همیشه هم در طول این مسیر ابا هم یک سری مشترکاتی پیدا کرده اند -- و صرف صحبت به زبان خاصی دلیل برتری یا کسر شان نیست اصل هدف هست که اون هم برقراری و انتقال خواسته ها و احساسات هست حالا به هر زبان یا وسیله ای حتی ایما و اشاره باشه
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;) ;) :D :D :D

بالا