برگزیده های پرشین تولز

مروری بر تاریخ باشگاه پرسپولیس

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10524581_789650021087718_2979049167209249909_n.jpg

قهرمانی پرسپولیس با استانکو و درخشان سرمربی و مربی در فصل 1374. این تیم فاصله 15 امتیازی نسبت به بهمن را بصورت لاک پشتی در نیم فصل دوم جبران کرد. برد های کم گل اما کارساز استانکو که اولین هدفش نخوردن گل و سپس گل زدن بود... روشی که جواب داد. 4 قهرمانی و 2 نایب قهرمانی و 3 مقام سومی درلیگ، یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در آسیا و دو قهرمانی در حذفی ایران (مجموعاً 7 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی) دستاورد پرسپولیس دهه 1370 بود. تیمی که این دهه را نیز با اختلاف فاحش برترین باشگاه ایران شد.
آیا حمید درخشان هم می تواند این عقب ماندگی را جبران کند. فاصله ای که بسیار کمتر از سال 1374 است چرا که ان فصل بهمن تقریباً 90 درصد امتیازات را تا اوایل نیم فصل دوم دشت کرده بود اما لیگ امسال بسیار متفاوت است با مدعیانی بیشتر و سر سخت تر. خرید چند بازیکن و تحول در مدیریت باشگاه ممکن است پرسپولیس را نجات دهد اما ...

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10631067_724926654227498_6464538314854948663_o.jpg

دکتر محمدرضا زادمهر اولین روز حضورش در پرسپولیس،‌ روز 20 دی ماه سال 1353 همزمان با خداحافظی جعفر کاشانی از پرسپولیس و فوتبال بود. او با نظر همایون بهزادی به پرسپولیس آمد و با حضور در این تیم تحصیلاتش در رشته دندانپزشکی را آغاز کرد. زادمهر بعد از ترک پرسپولیس در سال 1359 از دانشگاه فارق‌التحصیل شد. او به خاطر گام‌های حساس و دیروقتش به مرد لحظه‌ها و گربه سیاه مشهور بود.

2630571

Registered User
لایک‌ها
154
AFC: دايي و بهزادي بازيکنان افسانه اي ايران

کنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي از انتخاب دايي و بهزادي به عنوان بازيکنان افسانه اي از ايران در سال 2014 خبر داد.
00957177.jpg

به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، شصتمین سالگرد تأسیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و مراسم ارائه جوایز بهترین های سالانه آسیا در حالی برگزار خواهد شد که الکس سوسی، دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه ای به مهدی محمد نبی از حضور همایون بهزادی و علی دایی به عنوان بازیکنان افسانه ای ایران در این مراسم خبر داد.

گفتنی است که این مراسم در 9 آذر 93 در فیلیپین برگزار خواهد شد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10153125_795459993840054_1651594956907122526_n.jpg

12 بهمن 71 محراب شاهرخي در 49سالگي دچار سكته مغزي شد و درگذشت. علی پروین سرمربی تیم ملی شده بود و با تمرکز به تیم ملی نمی تواست پرسپولیس را اداره کند و همین موضوع دست پرسپولیس را از چندین قهرمانی کوتاه کرد. از راست: محمد خاکپور، بهزاد داداش زاده، فرشاد پیوس ناصر محمدخانی، محمد پنجعلی، زنده یاد فریبرز مرادی، سعید نعیم آبادی و حمید روزبهانی. پرسپولیس با دست پر از توکیو ژاپن و دیدار با یوکوهاما مارینوس تیم قرن آسیا برگشته بود. در ورزشگاه توکیو با 50 هزار نفر تماشاگر از دقیقه 12 تا دقیقه 82 با گل شیرمحمدی 1-0 نمیانده ژاپن تیم قرن اسیا را برده بود که در پایان 1-1 کرد و دو هفته بعد برف تهران بازی را 4 ماه به تعویق انداخت و پرسپولیس در فروردین با تیمی دگرگون شده قهرمانی آسیا را در تهران از دست داد.
پرسپولیس در همان روز در گذشت محراب شاهرخی (12 بهمن 71) فینال لیگ را در ضربات پنالتی به پاس باخت. پرسپولیس تیم اول و پاس دوم از گروه 2 با شکست کشاورز و تراکتورسازی به فینال رسیدند و پرسپولیسی که در مرحله گروهی لیگ و دو ماه قبل 3-0 پاس را در هم کوبیده بود؛ با بازی بسته پاسی ها در فینال موجه شد 1-1 مساوی کرد و در پنالتی بازی را باخت. در مرحله گروهی پرسپولیس صدرنشین 25 گل زده پاس 20 گل، تفاضل گل پاس 6 و پرسپولیس +17 شد. عملا پرسپولیس قهرمان لیگ شده بود اما نیمه نهایی و فینالی که دیگر در لیگ مفهومی نداشت قهرمانی را به پاسی رساند که هم در گروهی پایین تر از پرسپولیس قرار گرفت هم بازی با پرسپولیس را رفت و برگشت 4-1 باخته بود. (رفت 1-1 برگشت 3-0).
پرسپولیس شاید بیش از 10 قهرمانی لیگ را بخاطر همین ندانم کاریهای فدراسیون هاست داده باشد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10440836_795260653859988_5774423713526047169_n.jpg

26 مهر ماه سالروز قهرمانی پرسپولیس در آسیا
قهرمانی پرسپولیس در مسابقات جام در جام باشگاه های آسیا، 23 ساله شد.

26 مهر ماه سال 1370 بود که پرسپولیس باید بازی برگشت فینال جام در جام آسیا را برابر المحرق بحرین برگزار می کرد. بازی رفت در تاریخ 12 مهر ماه در شهر منامه به تساوی بدون گل رسیده بود. روز بازی در ورزشگاه جای سوزن انداختن نبود. گفته می شود بسیاری از هواداران وقتی متوجه شدند بازی پخش نخواهد شد به سمت ورزشگاه حرکت کردند که پشت درهای بسته ماندند.
پرسپولیس که پیش از این سابقه پخش نشدن دربی 16 شهریور سال 1352، موسوم به بازی شش تایی ها را داشت، این بار نه به دلیل مسابقات کشتی تیم ملی، بلکه به خاطر تبلیغات روی پیراهن بازی اش پخش نشد!

ورزشگاه برای ورود سرخپوشان لحظه شماری می کرد تا اینکه محمد پنجعلی با بازوبند کاپیتانی ظاهر شد و پشت سر او سعید عزیزیان، مرتضی فنونی زاده، مجتبی محرمی، حسین عبدی، محمد حسن انصاری فرد، حمید درخشان، محسن عاشوری، مرتضی کرمانی مقدم، ناصر محمدخانی و فرشاد پیوس وارد زمین شدند.
پرسپولیس آن روز فقط یک تعویض داشت که در جریان آن سعید نعیم آبادی به جای محرمی وارد زمین شد. مجتبی محرمی آن روز دفاع راست بود تا محمد حسن انصاری فرد در دفاع چپ بازی کند. علی پروین که قبل از آن، ایران را به قهرمانی بازیهای آسیایی پکن رسانده بود در حالیکه محمد مایلی کهن به عنوان مربی و محمود خوردبین به عنوان سرپرست وی را همراهی می کردند، برای اولین قهرمانی باشگاهی در آسیا لحظه شماری می کرد.

محمد حسن انصاری فرد تنها گلزن از آن بازی می گوید: هر کاری می کردیم ولی توپ گل نمی شد. آن روزها، روزنامه ها نوشته بودند که منچستر یونایتد این دروازه بان را می خواهد. همه توپ ها را می گرفت تا آن لحظه که حمید درخشان یک پاس خوب داد، من هم با تمام قدرت شوت زدم و دست دروازه بان المحرق حتی به آن توپ هم خورد اما توپ به زیر طاق رسید و بالاخره گل زدیم.
گل در دقیقه 70 به ثمر رسید. هر چند برخی از دقیقه 52 سخن گفته بودند اما خبرنگاری که آن روز در ورزشگاه بود از دقیقه 70 می گوید. محمد پنجعلی هم آن را تاکید می کند و می گوید: اوایل نیمه دوم نبود، اواسط نیمه بود که گل زدیم. انصاری فرد از راه دور گل زد (بین 25 تا 30 متر) به خاطر همین، هنگام شادی کل حواسمان نبود که در زمین خودمان هستیم. روی سر و کله هم بودیم که داور دستور شروع بازی داد. بازیکن تیم المحرق جلوی هجده قدم ما رسیده بود که متوجه شدیم، فریاد زدم «بچه ها رفت» و با تمام توانم شروع به دویدن می کردم، همینطور می دویدم و به خدا التماس می کردم که گل نشود. چون اگر یک بر یک می شدیم آنها قهرمان بودند و خدا را شکر که توپ را به بیرون زد.
پرسپولیس برای رسیدن به فینال در اولین بازی آن دوره پنجاب پاکستان را در مجموع دو بازی رفت و برگشت 13 بر 2 مغلوب کرده بود. تیم رئال دوو دومین حریفی بود که مقابل پرسپولیس حاضر نشد و در نیمه نهایی هم اآنها لهلال را در مجموع دو بازی با تک گل کرمانی مقدم شکست داده بودند.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10636018_795348497184537_690885704740062931_n.jpg

گرانترین مرد فوتبال ایران

دو هفته پس از دریافت توپ طلا توسط پروين، باشگاه صاحب نام کریستال پالاس برای انجام یک دیدار دوستانه با سرخپوشان به ایران آمد. آنها در حالی پای به ایران گذاردند که چند روز قبل اورتون باشگاه قدرتمند جزیره را در رقابتهای باشگاههای انگلیس با یک گل مغلوب کرده و از کوران مسابقات باشگاهی به مصاف سرخپوشان رفتند.

پرسپولیس در این دیدار تا دقیقه 70 دیدار بازی پایاپایی را ارائه میکند اما بناگهان توان بدنی مردان پرسپولیس برابر تیم اماده انگلیسی فروکش کرده تا مردان میهمان با ثبت 3 گل متوالی نتیجه دیدار را 5 بر یک بسود خود کنند اما پایان این دیدار برای علی پروین حاوی خبری عجیب بود.

برترام جیمز هد (Bertram James Head) سرمربی و منیجر موفق باشگاه کریستال پالاس در بین سالهای 73 - 1966 در پایان دیدار عنوان میکند

عجب بازیکن خوبی دارید من از بین همه شماره 7 تیم را میپسندم او با اینکه قد و قامت بلندی ندارد ولی فوق العاده باهوش و تند و تیز است، میفهمد با توپ چکار کند و چشمانش در همه حال باز هستند و خوشبختانه این بازیکن از خشونت های بیجا و لحظه ای برخوردار نیست او تنها بازیکنی بود که در طول 90 دقیقه بازی همیشه با توپ خوب کار میکرد و نفوذهای بموقعی داشت اگر این بازیکن شما در کنار یارانی در ردیف خودش قرار گیرد آنوقت شما هم خواهید دید چه توانایی هایی دارد من حاضرم همین امشب با شماره 7 شما (علی پروین) قرار داد ببندم و مبلغی برابر با 25000 پوند سالیانه به او بپردازم .

* (هر پوند آنروزها (1351) برابر با 22 تومان یا 220 ریال بود که رقمی حدود 550000 تومان بود)

منیجر کریستال پالاس همچنین اضافه میکند اگر فوتبال میخواهید باید امثال شماره 7 تربیت کنید باید سازمان حرفه ای واقعی بوجود آورید اینکه شما دارید آماتور است. البته مرز آماتور . ما بهر بازیکن تیم اصلی هفته ای 200 پوند هم میدهیم و اگر آسیب دید به آن میرسیم همانند یک خانواده ....
20 آبان 1351 - دنیای ورزش شماره 113

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
1966758_797837286935658_1698037931071876924_n.jpg

دروازبان قهرمان جام باشگاههای جهان (ناسیونال اروگوئه) نیز مزه شوت مرگبارش را چشید. ناسیونان تیم ملی ایران را شکست داد اما در برابر پرسپولیس افسانه ای دهه 50 زانو زد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
آخرين روز مجتبي محرمي در پرسپوليس

ایستاده از راست: بهروز ***** فر ،مهدی هاشمی‌نسب، علی مافی نژاد، بهنام طاهرزاده، علی زادعلی و حسین عبدی
نشسته از راست: رضا ترابیان، محمود کلهر، مجید نامجو مطلق و مجتبی محرمی

00995306.jpg

در نیمه دوم پرسپولیس با اخراج فرشید صمدی، 10 نفره بازی می کند، ابراهیم صادقی 19 ساله کاپیتان امروز سایپا در نیمه دوم برای پرسپولیس به میدان می آید.

پرسپولیس که بازی رفت را 3-2 برده در این بازی 1-1 کرده به نیمه نهایی صعود کرده اما از بازیها کناره گیری کرد تا برق شیراز بدون بازی به فینال رفته و با پیروزی برابر بهمن قهرمان شود.

علی زاد علی دروازه بان تیم در این روز 17 ساله بود وهمه او را عابدزاده آینده فوتبال می دانستند اما او به طرز عجیبی در فوتبال ایران محو شد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10614255_809962352389818_37369645266844230816_n.jpg

15 بهمن 50
پرسپولیس 4 استقلال 1
گلهای تیم پرسپولیس: حسین کلانی ۴۳و۹۰، صفر ایرانپاک ۵۶، محمودخوردبین ۷۵
گل تیم استقلال: علی جباری ۷۵
بازیکنان پرسپولیس: ‌ هادی طاووسی، مهراب شاهرخی، فریدون معینی، ابراهیم آشتیانی، عزت الله وطنخواه، جعفر کاشانی، صفر ایرانپاک، علی پروین، همایون بهزادی (کاپیتان ـ محمود خوردبین)، حسین کلانی، اصغر ادیبی
مربی: آلن راجرز
بازیکنان تاج: ناصر حجازی (منصور رشیدی)، اکبر کارگر جم، مسعود معینی، منصور پورحیدری، علی جباری (کاپیتان)، نصرالله عبداللهی (مسعود مژدهی)، عزت جانملکی، غلامحسین مظلومی، کارو حق وردیان، جواد قراب، علیرضا حاج قاسم (مهدی حاج محمد)
مربی: رایکوف
داور: داود حیدری

دیدار برگشت: سوم فروردین ۱۳۵۱

پرسپولیس 2 - 0 استقلال

گلهای تیم پرسپولیس: صفر ایرانپاک ۵۰، حسین کلانی ۸۹
بازیکنان پرسپولیس: ‌هادی طاوسی، مهراب شاهرخی، فریدون معینی، ابراهیم آشتیانی، عزت الله وطنخواه، جعفر کاشانی، صفر ایرانپاک، علی پروین، همایون بهزادی (کاپیتان ـ محمود خوردبین)، حسین کلانی، اصغر ادیبی (ایرج *******)
مربی: آلن راجرز
بازیکنان تاج: ناصر حجازی، علیرضا حاج قاسم، مسعود معینی، اکبر کارگر جم، علی جباری (کاپیتان)، نصرالله عبداللهی، عزت جانملکی، غلامحسین مظلومی (مهدی حاج محمد ـ منصورپورحیدری)، کارو حق وردیان، جواد قراب، مسعود مژدهی ـ مربی: رایکوف
داور: پاپا واسیلی (یونان) ـ ورزشگاه: امجدیه

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
1932193_810978105621576_5007698645903719000_n.jpg

39 سال پیش در چنین روزی، تیم فوتبال باشگاه نفتیانیک شوروی پیشین در یک بازی دوستانه موفق شد با نتیجه 2-یک تیم فوتبال پرسپولیس را شکست دهد.
خداحافظی همایون بهزادی (ملقب به سرطلایی فوتبال ایران) بهترین سرزن آسیا و یکی از 5 سرزن برتر جهان در سالهای دهه 60 میلادی (دهه 40 خورشیدی) در ورزشگاه امجدیه است. از جمله افتخارات همایون بهزادی هت تریک در بازی معروف پرسپولیس و تاج است که در 16 شهریور 1352 برگزار شد که با برتری شش بر صفر به سود پرسپولیس خاتمه یافت. وی پیش از خداحافظی مدتی نیز هدایت سرخپوشان پایتخت را در جام تخت جمشید فصل 1353-54 عهده دار بود. بهزادی در هنگام خداحافظی 34 سال سن داشت.
این مسابقه که به منظور خداحافظی همایون بهزادی یکی از بهترین مهاجمان تیم فوتبال ایران و تیم پرسپولیس ترتیب داده شده بود، در ورزشگاه امجدیه، با حضور 12 هزار تماشاگر و به قضاوت بهمن بهلولی از ایران برگزار شد. محمدرضا زادمهر در دقیقه 49 تک گل پرسپولیس را زد. برای تیم پرسپولیس در این مسابقه محمد رزمجو، ابراهیم آشتیانی، یعقوب فاطمی مقدم، فریدون معینی (محمد دادکان از دقیقه 30)، رضا وطنخواه (فرهاد بهرامی از دقیقه 61)، ایرج ******* (اصغر ادیبی از نیمه دوم)، علی پروین (غلام شاهانی از دقیقه 61)، محمدرضا خلعتبری، جهانگیر فتاحی (صفر ایرانپاک از نیمه دوم)، همایون بهزادی، محمود خوردبین (محمدرضا زادمهر از نیمه دوم) به میدان رفتند. هدایت تیم پرسپولیس برعهده بیوک وطنخواه بود.
تصویر مربوط به شهریور 50 پرسپولیس ایران اکادمیکا لیسبون

فیس بوک عبدالرضا محمودی سرای. (نویسنده ورزشی)

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
1380415_617479188304803_1405729836_n.jpg
15 بهمن 1350 دومین دوره لیگ ایران
پـرسپـولیـس 4 استقــلال 1
شرح تصویر: گل نخست بازی توسط حسین کلانی با تک ضربه ای چکشی و نمایشی در حضور منصور پورحیدری، علی جباری 8 و ناصر حجازی گلها: دقایق 32 و 89 حسین کلانی، دقیقه 55 صفر ایرانپاک، دقیقه 74 محمود خوردبین (برای پرسپولیس) و دقیقه 75 علی جباری (برای استقلال)
بازی برگشت کمتر از 2 ما بعد 3 فروردین 1351: پرسپولیس 2 استــقلال0 گلها: صفر ایرانپاک 51 و حسین کلانی 88 .
مجموع رفت و برگشت لیگ 1350: پرسپولیس 6 استقلال 1
دو روز بعد در 5 فروردین پرسپولیس 6-0 سپاهان اصفهان را شکست داد و در مجموع رفت و برگشت سپاهان را 8-1 در هم کوبید.
پرسپولیس یعنی این افسانه های بی تکرار؛ پادشاه رکوردهای فوتبال ایران؛ همیشه قهرمان و فاتح جامها و این همه خیل عاشق. همان هویتی که یونتوس، لیورپول و منچستر در کشورشان دارند. پرسپولیس فاتح لیگ ایران 1350 با اقتدار و شکست دادن پرگل اکثر حریفان 4-1 استقلال (رفت و برگشت پرسپولیس 6 استقلال 1) ، 6-0 سپاهان (رفت و برگشت پرسپولیس 8 سپاهان 1)، 8-0 استقلال نوشهر رفت و برگشت(11-0)، 2-0 پاس رفت و برگشت (4-0)، 3-0 تاج مسجد سلیمان، 3-0 جم آبادان رفت و برگشت (8-1). بله عزیزان همراه. دو ماه بعد پرسپولیس با هامبورگ آلمان در تهران 2-2 مساوی کرد هامبورگ از قدرتهای اروپا ست که جام باشگاههای اروپا را فتح کرد.

998803_617053088347413_1660776516_n.jpg
شرح تصویر: گل نخست بازی توسط حسین کلانی با تک ضربه ای چکشی و نمایشی در حضور منصور پورحیدری، علی جباری 8 و ناصر حجازی

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
عزیز اصلی: من اول ضد تاج بودم، بعد یک پرسپولیسی!

مصاحبه جالب عزیز اصلی:
عزیز اصلی، عزیز همه پرسپولیسی‌هاست. پیشکسوت دوست‌داشتنی و دروازه‌بان محبوبی که حالا در آلمان زندگی می‌کند اما برای سال‌ها، گلر یکِ پرسپولیس بود، آن هم در زمانی که پرسپولیس فقط یک اسم نبود، می‌رفت تا به یک مکتب بدل شود. در آستانه دربی، به کمک مهدی حدادپور فرصتی پیش آمد تا با عزیز اصلی به صحبت بپردازیم.

200px-Aziz_Asli,_Iranian_Goalkeeper.jpg

- شرايط زندگي مرا به اينجا كشيد
در آلمان زندگي مي‌كنم. سال‌هاست كه اينجا هستم و بايد بگويم شرايط زندگي، مرا به اينجا كشاند. يك فروشگاه لوازم ورزشي را مديريت مي‌كنم كه البته همان شغل دومم در ايران بود. فوتبال ايران را نيز تا جايي كه بتوانم، دنبال مي‌كنم اما در مورد تيم‌ملي، شرايط فرق دارد چون در جام‌جهاني‌ 2006 و 1998 در كنار تيم‌ملي بودم.

- گوش چپ بودم و گلر شدم
فوتبالم را در دوران نوجواني شروع كردم. آن زمان در سمت چپ بازي مي‌كردم اما يكسري اتفاقات افتاد تا دروازه‌باني را تجربه كنم و آنقدر موفق بودم كه در اين پست به تيم‌ملي برسم. ما دارايي‌چي بوديم و به تيم‌مان خيلي تعصب داشتيم اما وقتي دارايي منحل شد، من و محراب شاهرخي به پرسپوليس آمديم، پورحيدري، اكبر افتخاري و جلال طالبي به تاج رفتند و غلام وفاخواه، مصطفي عرب و فريبرز اسماعيلي هم راهي عقاب شدند.

- تيم‌ملي را اين‌طور از دست دادم
يادم مي‌‌آيد رفته بوديم دربار شاه و به تك‌تك بازيكنان اعلام شد در زمان ملاقات با شاه بايد دستش را ببوسيد. من اين كار را انجام ندادم و قبل از ديدار شاه هم گفته بودم دست كسي را نمي‌بوسم. بعد از آن ماجرا، از تيم‌ملي خط خوردم آن هم در اوج آمادگي. نمي‌گويم ناصر حجازي دروازه‌بان بدي است ولي او پس از من صاحب دروازه تيم‌ملي شد.

- بارها عذرخواهي كردم تا دهداري مرا ببخشد
در يكي از بازي‌ها، در سال‌هايي كه به تازگي به پرسپوليس رفته بودم، وقتي فهميدم در تركيب اصلي هستم، گفتم تا به من 10 هزار تومان ندهيد، وارد زمين نمي‌شوم. آن زمان دهداري سرمربي تيم بود و هادي طاووسي گلر دوم اما چون هادي با من مشكل داشت، آن روز به زمين امجديه (شهيد شيرودي) نيامد و فقط من بودم كه مي‌توانستم بازي كنم. خلاصه تماشاگران اين موضوع را متوجه شدند و روي سكو پول جمع كردند تا 10 هزار تومان مرا بدهند. پول را كه گرفتم، رفتم داخل رختكن و گفتم من آماده‌ام اما مرحوم دهداري به من گفت: بايد بنشيني بيرون. حتي روي نيمكت هم نمي‌آيي. آن روز جعفر كاشاني دروازه‌بان پرسپوليس شد. من هم بارها عذرخواهي كردم تا بالاخره آقاي دهداري مرا بخشيد و به تمرينات و بازي‌ها برگشتم.

- يك چك زدم زير گوش داور و رفتم
در سال 48 هادي طاووسي به خاطر مسائل مالي چند نفر از بازيكنان را به تيم پيكان برد اما من با پرسپوليس ماندم. همان سال فردي به نام رجب فرامرزي از بانك ملي چند بازيكن جوان مثل مسيح مسيح‌نيا، مودت، ناصر سليمي، محمد كبريايي و... را با خود به پرسپوليس آورد و ما با همين بازيكنان به دربي رفتيم. حدود 25 هزار نفر به استاديوم آمده بودند، بازي شور و هيجان داشت اما ما گل خورديم. تا اواخر بازي از استقلال يا تاج آن زمان عقب بوديم كه در آخرين دقايق بازي محمود خوردبين با يك ضربه سر به تير دروازه آنها كوبيد كه توپ از خط رد شد اما ابوالقاسم حاج‌ابوالحسن داور بازي كه به او لقب تاج‌ابوالحسن داده بودند، گل را مردود اعلام كرد. همه داشتند اعتراض مي‌كردند و من كه خيلي عصباني بودم، آرام آرام از دروازه جدا شدم و رفتم داخل محوطه جريمه استقلال. آنجا كه رسيدم، يك چك محكم زير گوش حاج‌ابوالحسن زدم! بعد هم خودم به سمت رختكن رفتم ولي بازي خراب شد و سپس اين ديدار را 3 بر صفر به سود استقلال كردند.

IMAGE634942371058722300.jpg

- چك دوم را هم به يك داور تاجي زدم!
يك بار ديگر هم داور را در دربي كتك زدم. اين بار ارشد برازنده داور بود كه مي‌گفتند تاجي است. اين بار ما يك بر صفر جلو بوديم اما حدود دقيقه 80 براي استقلال يك خطاي ناحق گرفتند كه اين توپ وارد دروازه من شد. ما چند دقيقه‌اي بابت گرفتن اين خطا به داور اعتراض مي‌كرديم ولي زير بار اشتباهش نمي‌رفت. چند دقيقه بعد، همه ما عصباني و شاكي بوديم كه كارو حق‌ورديان زير محراب شاهرخي را خالي كرد تا شاهرخي بدجوري زمين بخورد و بيهوش شود. همايون بهزادي به كارو اعتراض كرد كه عباس مژدهي با مشت به بيني همايون كوبيد. همه بازيكنان درگير اين ماجرا بودند اما در نهايت ارشد برازنده داور بازي به همايون بهزادي و حسين كلاني كارت قرمز نشان داد. من هم به سمت داور رفتم و يك چك محكم خواباندم زير گوشش!

- من اول ضدتاج هستم و بعد پرسپوليسي
خيلي‌ها مي‌گويند ما قديمي‌ها فقط پرسپوليسي بوديم در صورتي كه اين‌طور نيست. ما اول ضدتاجي بوديم و بعد پرسپوليسي. ما در ابتدا از تاج يا استقلال خوش‌مان نمي‌آمد و بعد عاشق پرسپوليس بوديم. البته احترام همه بازيكنان تاج و هواداران استقلال را نگه مي‌داشتيم اما اين يك مدل طرفداري بود كه براي بازي در پرسپوليس بايد در ابتدا عليه تاج يا استقلال بودي.

- بازيكنان امروز كه بازيكن نيستند
دربي هم دربي‌هاي قديم. زمان ما حتي درگيري‌ها و دعواهايش هم جذاب بود. همه چيزش عالي بود. بازي‌ها سرعت داشت، گل‌ها ديدني بود. ورزشگاه‌ها هم پر مي‌شد ولي حالا انگار بازيكنان جاني براي فوتبال بازي كردن ندارند. آنها اصلاً بازيكن نيستند. بازيكنان زمان ما را ببينيد. هم استقلالي‌ها خوب بودند و هم پرسپوليسي‌ها حتي تيم‌هاي ديگر تهراني و شهرستاني پر از بازيكنان خوب بود. ما با يك باخت گريه مي‌كرديم و با يك برد از ته دل مي‌خنديديم. حالا فكر مي‌كنم شرايط خيلي فرق كرده باشد. با اين حال اميدوارم پرسپوليس باز هم اين دربي را با برد پشت ‌سر بگذارد و هوادارانش را خوشحال كند.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10731046_815818415137545_6851739627256734830_n.jpg

مجید نامجومطلق، شاهرودي، كلهر و شيرمحمدي در پرسپوليس... مجيد نامجوي تکنیکی عاشق موتور بود، در سال1364 قراردادش با پرسپوليس و علي پروين فسخ كرد آن هم به خاطر يك موتور هوندا 125 که استقلال سریع پیشکش کرد؛ اما 10سال بعد به آرزویش رسید و به پرسپوليس برگشت و 52 بازی در 3 سال برای پرسپولیس انجام داد. محمود کلهر و رضا احدی از دیگر ستاره های استقلال دهه 60 بودند که با به رویای پوشیدن پیراهن پرسپولیس نایل شدند.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10484796_821699991186113_2131532457742721675_n.jpg

پرسپولیس قهرمان جام تخت جمشید 1354// جام تخت جمشید ۱۳۵۴ سومین دوره جام تخت جمشید در دوران تکرار ناپذیر طلایی پادشاهی بود که در یک گروه ۱۶ تیمی در سال ۱۳۵۴ برگزار شد. این دوره نخستین سالی بود که لیگ فوتبال ایران ۱۶ تیم برگزار شد. در این دوره پرسپولیس به قهرمانی رسید. این مسابقات از اسفند ماه ۱۳۵۳ آغاز شد و در آذر ماه ۱۳۵۴ به پایان رسید.
................................

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
11602_815823971803656_4497128709661139798_n.jpg

اکبر افتخاری. چپ پای قهار فوتبال ایران در دهه 40 و 50. ستاره خوزستانی شاهین بزرگ و پرسپولیس. لباس دوم شاهین قرمز و سیاه بود. در اولین بازی پرسپولیس بعد از دمیده شدن روح شاهین بزرگ در کالبدش در اولین دربی تاریخ در 16 فروردین 1347 پرسپولیس دقیقاً همین پیراهن را با همین شکل شمایل پوشید و قهرمانی های شاهین در قالب پرسپولیس از سر گرفته شد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10689470_817208978331822_4950628537517780894_n.jpg

41 سال پیش در چنین روزی (8 آذر 1352) سومین دوره لیگ ایران 1352:
پرسپولیس 1 پاس 0
گل: علی پروین
در تصویر ابراهیم آشتیانی دو بازیکن پاس از جمله اصغر شرفی را به دنبالش دارد.
10 روز بعد پرسپولیس با استقلال 1-1 کرد بازی رفت 6-0 شده بود. پرسپولیس در این فصل مقتدرانه ترین قهرمانی تاریخ لیگ ایران را جشن گرفت. کاری که در سال 1350 نیز انجامش داده بود و در اصل این تکرار قهرمانی بود چرا که لیگ ایران از بخت بد پرسپولیس در سال 51 برگزار نشد.
ترکیب پرسپولیس: هادی طاووسی، ابراهیم آشتیانی، مسیح مسیح نیا، جعفر کاشانی، علی پروین، محراب شاهرخی (کاپیتان)، ایرج *******، رضا وطنخواه، اسماعیل حاج رحیمی پور، حسین کلانی و همایون بهزادی. سرمربی: آلن راجرز.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10850158_822845247768195_7987004139716174238_n.jpg

پرسپولیس ۲ - 0 اشتورم گراتس

درخشش داود فنایی و اخراج ***** فرد
تیم فوتبال اشتورم گراتس اتریش که برای برپای اردویی دوازده روزه به جزیره کیش سفر کرده بود درسومین دیدار تدارکاتی خود مقابل تیم فوتبال پرسپولیس تهران شکست خورد.

نیمه اول این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید اما در نیمه دوم راینر سوبل سرمربی آلمانی سرخپوشان با تغییراتی که در تیمش انجام داد اکثر بازیکنانش را تعویض کرد تا با ترکیبی جوانتر به میدان برود. در این نیمه پژمان جمشیدی در دقیقه 65 گل اول بازی را با ثمر رساند اما دو دقیقه بعد با سرنگون کردن مدافع حریف یک ضربه پنالتی را به اشتورم گراتس داد که داود فنایی با واکنشی دیدنی این ضربه را مهار کرد. دقایقی بعد بهروز ***** فرد کاپیتان پرسپولیس که در نیمه دوم به میدان امده بود با خطاروی مهاجم اشتورم گراتس سبب شد تا محسن ترکی داور این دیدارضمن دادن کارت زرد دوم و سپس کارت قرمز به او دومین ضربه پنالتی را به سود حریف اعلام کند اما این بار هم داود فنایی که در نیمه دوم جانشین فرشید کریمی شده بود ضربه بازیکن اشتورم گراتس را مهار کرد.

در دقایق باقی مانده پرسپولیس 10 نفره زیر فشار حملات تیم اشتورم گراتش قرار گرفت اما با دفاعی منطقی توانست حملات حریف را خنثی کند.
در حالی که اشتورم گراتس برای رسیدن به گل تساوی تلاش می کرد رضا جباری که زمینه ساز گل اول شده بود این بار با پاسی دقیق و زیبا مقداد قباخلو را در موقعیت گل قرارداد که این مهاجم جوان پس از جا گذاشتن دروازه بان اشتورم گراتس گل دوم تیمش را به ثمر رساند.راینر سوبل دراین دیدار از تمامی بازیکنانش استفاده کرد و تنها کریم باقری و پژمان جمشیدی 90 دقیقه بازی کردند و سایر بازیکنان تعویض شدند.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10849748_825856144133772_5897336278559466104_n.jpg

سلطان علی پروین آقـــــــــای "جام تخت جمشید"

در 6 دوره جام تخت جمشید که در دهه 50 انجام شد، علی پروین موفقترین فوتبالیست جام بود.
ستون همیشگی پرسپولیس در میانه میدان صاحب رکورد های منحصر بفردی در میان همه بزرگان آن جام را داشت.
پروین از معدود بازیکنانی بود که در هر 6 دوره جام تخت جمشید حضور داشته و با کسب رکورد 145 بازی از 146 حضور ممکن در صدر همه جام تخت جمشیدی ها قرار میگیرد.

علی پروین در این 6 سال فقط 1 بازی در جام پنجم در برابر نیروی اهواز را بخاطر اختلافی که با زنده یاد امیر آصفی مربی آنسال پرسپولیس داشت از دست داد. که پرسپولیس آنبازی را 1-0 واگذار کرد.

ARMF

مدیر بازنشسته ورزش
لایک‌ها
18,108
10417737_825974894121897_4346861936853015846_n.jpg

آخرین ماههای حیات شاهین بزرگ (سال 1345)؛ شاهین پس از انحلال توسط حکومتی های منصوب در هیأت فوتبال تهران از جمله پرویز خسروانی مدیر باشگاه تاج، به همراه هوادارن میلیونی اش در کالبد پرسپولیس (علی عبده) ادامه حیات داد.
در میان ایستاده ها سمت چپ نفر دوم زنده یاد ناظم گنجاپور و نفر چهارم هادی طاووسی و نفر ششم جعفر کاشانی و نشسته از راست نفر دوم بیوک وطنخواه، همایون بهزادی، حمید شیرزادگان، حسین علی کلانی، ابراهیم کاشانی و....
شاهین پرفتخار پرطرفدراترین باشگاه آسیا و پرسپولیس پرافتخار پرطرفدارترین باشگاه آسیا. تیم های مردمی هرگز نمی میرند.

بالا