برگزیده های پرشین تولز

روشهاي مختلف براي ساخت فيبر مدار چاپي (در خانه)

samareh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من شرمنده تمامی مهندسین که اظهار نظر کردن بگم همگی یه غلط و نمره صفر .
اونی که شما دارین توضیح میدین ساخت PCB هستش نه ساخت فیبر مدار چاپی.
وقتی بحث ساخت فیبر مدار چاپی میکنین (یعنی ساخت خود فیبر)

یه یاد اوری کنم من اولین خط تولید ساخت فیبر رو توی ایران راه اندازی کردم.

از مخزن حاوی رزین فنولیک + استن رول کاغذ 70 گرمی عبورداده میشه و بعدش میره خشک کن و در ابعاد 180 سانتی متری برش میخوره و بعد این برگه ها جمع آوری و روی یک پلیت استیل گذاشته شده و به ضخامت مورد نیاز و بعدش از رول مس لامینیت شده 35 تا 50 میکرونی برحسب امپراژ PCB برش و برروی ان گذاشته شده و یک پلیت استیل برروی ان و سپس داخل پرس دروازه ای و 130 بار و 180 درجه سانتیگراد به مدت 1 ساعت و بعدش نیم ساعت زمان خنک شدن و .... نهایتا فیبر مدارچاپی اماده است.
فیبر های دورویه و اپوکسی هم همین روال را داراست.

من در سازمان صنايع و معادن كرمان كار مي كنم. روي طرح توليد فيبر مدار چاپي كار مي كنم. يك سري اطلاعات فني و اقتصادي در اين باره مي خواستم. آقاي Amirhoman اگه بگيد چطور مي تونم با شما تماس بگيرم ممنون مي شم.

Behnam-AVR

Guest
لایک‌ها
0
بلا به دور مردم چه حرفها که پشت سر آدم نمیزنن :p
بابا من که نگفتم pcb چاپ میکنم مهندسین گرامی من خودم وقت این کارارو ندارم ولی با چند تا از دانشجوها کار کردم الان در حد حرفه ای کار میکنن نرم افزار هم برای طراحی pcb فقط protel DXP استفاده میکنیم ضمنا این چیزی هم که نوشتم جنبه تبلیغاتی نداشت و فقط به قصد کمک بود من خودم اینجا طراحی میکنم میدم بچه ها میزنن ودر عوض به صرفه تره ولی چاپ pcb روی فیبر مدار چاپی میفرستم همون جایی که آدرسشو داده بودم یادتون باشه به جرات میشه گفت ارزون ترین جا همون جاست ضمنا خدمت دوستانی که طراحی رو چاپ میخونن بگم که لطفا کمی دقت کن عزیزم به هر حال من قیمت نمیدم ولی اگه کسی بخواد میتونه با آدرس میلم مکتبه کنه تا من قیمت طراحی شو از بچه ها بپرسم و بگم ولی مطمئن باشید کمتر از قیمت معمول توی جمهوری میشه

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
چیا جان یک نگاه هم به این بیانداز!!:D

ببین چیزی ازش در میاد یانه!!!!!!!

کار دیگه ای باید یکنم یا نه!!!!!!!

فایل های ضمیمه

• stk510.bmp
    210.5 KB · نمایش ها: 70

chia

Registered User
لایک‌ها
2
اين مشكلي نداره فقط از نظر resolution ممكنه برات مشكل پيش بياد منظورم كيفيت چاپ هستش

من خودم ساخت pcb رو با نرم افزار هاي گرافيكي توسيه نميكنم اگه تونستي حتما با پروتل شروع به كار كن

چون كارهات رو خيلي حرفه اي تر ميتوني بزني و يه چيز ديگه كه خيلي مهمه دقت بالا ي نرم افزار هاي مخصوص

طراحي pcb هستش كه باعث ميشه كمتر دردسر بكشي

در مورد اين طرحت ظاهرا مشكل خاصي نداره (اگه اندازه ها درست باشه و كيفيت مطلوب هم داشته باشه)

فقط يه چيز ديگه اونم اين كه اگه تونستي سوراخ pad ها رو هم در بيار چون ممكنه موقع سوراخكاري نوك مته منحرف

بشه و فيبرت رو خراب كنه

موفق باشي

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
Then take your blank PCB with the design stuck on to it and soak it in soapy water for about 20 mins to loosen the paper

DSC06078.jpg

DSC06081.jpg

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
Then CAREFULLY remove the paper. Be sure not to remove any of the black ink traces beceause these are what stops the acid in the etching process. I use a kind of rubbing motion to remove the paper. Keep it wet all the time so that it seoarates easily from the copper board.

DSC06086.jpg

DSC06092.jpg

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
127fs160153.gif

این برای من نبود!!!!!!

ببینم چیا جان از این برگه هایی که برای خط تحریری استفاده می کردیم !!!آن هم می شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

chia

Registered User
لایک‌ها
2
127fs160153.gif

این برای من نبود!!!!!!

ببینم چیا جان از این برگه هایی که برای خط تحریری استفاده می کردیم !!!آن هم می شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بلي آن هم مي شود :D

مظفر خان ___ديگه حوصله نداريم dc مي شويييم:happy:

reza_agha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مواد لازم : اسید ، آب، ظرف پلاستیکی

یک ظرف پلاستیکی تهیه نمایید . توجه نمایید که حتما پلاستیکی باشد و نه فلزی. بعد مقداری آب داخل آن بریزید به اندازه ای که حدودا ۱ سانت روی فیبر مسی را بگیرد. مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در یک لیتر آب از اسید داخل آب بریزید و آرام ظرف را تکان دهید تا اسید کم کم حل شود چون در یک جا ایجاد گرما می کند و ممکن است که ظرف شما آب شود.

مطمئن شوید که اسید حل شده است. سپس فیبر مسی را که روی آن مدار مربوطه را طراحی کرده اید داخل آب اسید بیاندازید. حدود ۳۰ دقیقه کمتر یا بیشتر که بستگی به مقدار اسید دارد طول خواهد کشید که مسهایی که لازم نیست خورده شود. در این مدت زمان باید ظرف را آرام آرام تکان دهید تا کل آب اسید روی سطح مسی در حرکت باشد. بعد از پاک شدن جاهایی که نکشیده بودید آن را از آب اسید بیرون آورده و بشورید. بیشتر از این هم داخل اسید نگذارید که قسمتهای مورد نیاز را هم خواهد خورد. سپس روی آن را با یک سمباده نرم پاک کنید. بعد نقاطی که لازم است را با یک مته ۱ یا نیم میل سوراخکاری کنید. حالا فیبر شما آماده هر نوع بهره برداری است.

روش Tuner Transfer Method روش خوبیه فقط اگر فیبر یه کمی ظریف باشه یه چیزی را مورد عنایت قرار میده!
اگر پلاتر دم دستت باشه میتونی فیبر را باهاش با قلم فیلم بکشی و بعد اسید کاری کنی ...

rezamansouri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
آقا چیا روش خیلی ساده و خوبی بود و بوردم خیلی تمیز در اومد ولی ...:(
من پرینتر لیزری ندارم به همین دلیل مدارمو pdf کردم و دادم بیرون پرینت بگیرند . بعد از اسیدکاری و سوراخکاری و موقع نصب قطعات تازه فهمیدم مقیاس بوردم درست نیست و سوکت ها جا نمیرن.:(
یک نکته دیگه اینکه وقتی میدیم بیرون بسازن پرینتشون بگونه ایست که وسط هر پد یک جای خالی برای سوراخکاری وجود داره که اصلا ربطی به اندازه سوراخ طراحی شده نداره (این خیلی خوبه چون مته سر نمیخوره) .
راستی من با پروتل 99 کار میکنم .
ممنون میشم اگه راهنمایی کنی .

chia

Registered User
لایک‌ها
2
با سلام

اگه با پرينتر acrobat 5 بگيريد فكر كنم مشكلي نداشته باشه

به هر حال

تو پروتل در هنگام چاپ تنظيماتي براي تغيير اندازه ي طرح پرينت شده وجود داره كه با كليك راست روي پرينتر به اين تنظيمات دست پيدا ميكنيد
44bn1au.jpg

با آزمايش و خطا ميتونيد اين مشكل رو حل كنيد

GHAHRAMANI

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اگر دستگاه CNC جهت سوراخکاری و یا هر مورد دیگر نیاز باشد ، بنده امکان ارائه آنرا با قیمتی بسیار مناسبتر و امکانات حرفه ای بیشتر نسبت به نمونه های موجود دارم.

سلام دوست عزیز من نیاز به CNC دارم میشه آدرس بدی بیام یا با شماره من تماس بگیر.

Last edited:

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
سلام بچه ها، خوبید؟
من یک مشکل خیلی بغرنج دارم خواهش میکنم اگه میدونید چطوری حلش کنم بهم بگید. مشکل من اینه که موقعی که میخوام برد PCB بسازم، سیمهای من توسط اسید خورده میشن. یعنی جاهایی که توسط ماژیک برای سیم گذاشتم رو اسید کاملا یا نسبتا میخوره و مدار از بین میره. نحوه کارم هم اینه که یه برد برمیدارم، حسابی میشورمش (که هیج فایده ای نداشته) بعد سیمهام رو توش نقاشی میکنم و دست آخر هم میندازمش توی اسید.
مشکل دیگه ای هم که دارم اینه که بعد از نیک ساعت که برد توی اسید وول میخوره (و البته ظرفش رو هم آروم تکون میدم) تازه میبینم یه ذره از سیمها خورده شدند. یعنی در عمل بعد از یک ساعت، برد آماده با سیم های خورده شده دارم.
اگه مطلبی میدونید یا مرحعی سراغ دارید لطفا بهم بگید.

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
همینجا یه سرچ بزن به نتیجه میرسی .

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
سلام.
من سرچ زدم ولی دریق از حتی یک نتیجه خشک و خالی.
منبعی روی وب سراغ ندارید که طراحی PCB رو یاد بده؟

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
اولا نوع ماژیکت مهمه دوما اگه می خوای نره باید حسابی با ماژیک نقاشیش کنی یعنی پر از جوهر کنی مسیراتو.
یادش بخیر اون موقعی که با ماژیک میریختم.عجب مدارایی میشد.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
ماژیکت رو وایت برد انتخاب کن.
حسابی چند بار روی مسیرهات بکش که پر رنگ شه.طوری که دیگه خودت خسته شی!
اسید رو کمی زیادتر بریز تو آب خساست کار خوبی نیست:p;)
آبی که اسید رو توش حل می کنی اکیدا باید جوش باشه.
قبل از هر چیز فیبر رو با سیم ظرف شویی بساب.

بعد از همه اینا بیخیال ماژیک شو و......

اینجا رو کلیک کن

بالا