برگزیده های پرشین تولز

یک معمای الکترونیکی

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
منظورت چیه که پیک شون رو تا 5+ تقویت کنیم ؟
خوب از میکرو فقط جهت محاسبه و تایمینگ و نمایش اسنتفاده خواهیم کرد !
می تونیم خیلی راحت با یه مدار 90 درصد قضیه رو حل کنیم ;) که اصلی ترین قسمتش همینه
وگرنه قسمت میکروش کاری نداره ، در اصل ما باید نمونه مناسبی جهت اعلام به میکرو از این سیگنال ها بدست بیاریم !

منظورم از اون تقویت تا سطح 5 ولت اینه که ولتاژ رو آنقدر تقویت کنیم که قابل استفاده برای میکرو بشه و چون متناوب هست مقدار نهایی یا پیکش 5 بشه.

خوب برای نمونه گیری ولتاژ می تونیم از یک آپ امپ کمک بگیریم . به این صورت که از آپمپ به صورت بافر استفاده کنیم تا اثر بارگذاری هم از بین بره. همچنین تقویت ولتاژ نیز توسط همین آپ امپ قابل انجام هست.

برای نمونه گیری جریان هم میتونیم یک مقاومت 1 کیلو اهم را با قطعه مورد نظر سری کنیم و ولتاژ دو سر مقاومت را بخوانیم. در این صورت ولـتاژ دو سر مقاومت از نظر عددی برابر جریان سلف بر حسب میلی آمپر خواهد بود. مثلا اگر جریان سلف 2 میلی آمپر باشد با استفاده از قانون اهم، ولتاژ مقاومت برابر 1000*2=2 ولت خواهد بود.

البته مقدار مقاومت چندان مهم نیست. چون در مرحله تقویت افت سیگنال جبران می شود و اینکه ما تنها به مقدار پیک آن نیاز داریم.

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
خوب من یه سوال دیگه مطرح میکنم که بیشتر جنبه طراحی داره !
به نظرتون چطور میتونیم با یه مدار نسبتاً ساده اختلاف فاز بین دو سیگنال رو بدست بیاریم ؟ مثلاً اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان یه سلف یا یه خازن !
خب این اتفاقا زمانی که ما میکرو داشتم سوال امتحانیمون بود.
اگر منظورتون اینه که بدون استفاده از میکرو این سوال رو حل کنیم ، که هیچ من بلد نیستم.
ولی من با میکرو این طوری حلش می کنم:
ابتدا دو سیگنال رو مربعی می کنیم(با اشمیت یا ZeroCross) بعد دو سیگنال مربعی رو با هم AND کرده و یا از هم تفریق می کنیم.
حالا یه شکل موج مربعی داریم که مدت زمان یک بودنش برابر اختلاف فاز هستش.حالا از اینجا به بعد دیگه همش به محاسبات میکرو بر می گرده و در واقع باید این مدت زمان یک بودن رو با تایمر بشماریم .

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
با فرض سیگنال سینوسی:
خوب اگر شما سیگنالها رو مربعی کنین (مثلا" اشمیت تریگر) و سیگنالهای حاصل رو یکیش رو با not اونیکی and کنین یک پالس خواهید داشت که سیکل کارش متناسب با اختلاف فاز این دو تا است.
حالا میتونین اون رو انتگرالش رو بگیرین (به آمپرمتر آنالوگ) یا ازش برای start/clear یک شمارنده استفاده کنین که مستقیما" اختلاف فاز رو بده.

شاید درست نباشه ولی عوضش ساده است:rolleyes:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خب این اتفاقا زمانی که ما میکرو داشتم سوال امتحانیمون بود.
اگر منظورتون اینه که بدون استفاده از میکرو این سوال رو حل کنیم ، که هیچ من بلد نیستم.
ولی من با میکرو این طوری حلش می کنم:
ابتدا دو سیگنال رو مربعی می کنیم(با اشمیت یا ZeroCross) بعد دو سیگنال مربعی رو با هم AND کرده و یا از هم تفریق می کنیم.
حالا یه شکل موج مربعی داریم که مدت زمان یک بودنش برابر اختلاف فاز هستش.حالا از اینجا به بعد دیگه همش به محاسبات میکرو بر می گرده و در واقع باید این مدت زمان یک بودن رو با تایمر بشماریم .

مثل اینکه زمان نوشتن پست من طولانی شد!

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
حالا تا جناب الکترونیک آرت بیان جواب درست رو بگن روی این سئوال خیلی ساده فکر کنید. احتملا جناب الکترونیک آرت میان جواب هردو را با هم می دهند.
جواب این سئوال خیلی ساده است اما هدفدار طراحی شده است.

در لامپهای مایکروویو مثل لامپ مگنترون مداری برای روشن کردن لامپ با استفاده از ترانزیستور در حالت سوئیچ تعبیه شده است. (برای رساندن تغذیه به یکی از پایه های لامپ ). همچنین مدار مشابهی از همان پایه به زمین وصل شده است. شکل زیر به گونه ای نمادین این مدار را نشان می دهد. به نظر شما دلیل وجود ترانزیستور Q2 چیست ؟ مگر ترانزیستور Q1 به تنهایی برای روشن و خاموش کردن لامپ کافی نیست ؟

test2.JPG

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
بله جواب دوستان صحیح بود :)
به این مدار نگاه کنید ساده ترین شکل هستش البته به جای یه AND و NOT ی که اشاره کردید هم میتونیم یه XOR بزاریم
چون همون کار رو میکنه و با پایین آوردن تعداد قطعات صرفه اقتصادی طراحی رو هم بالا میبره (یکی از اصول طراحی و تولید) :happy:
(البته من OP-AMP معمولی 741 گذاشتم چون شبیه سازی بود)

phi-sch.png

phi-waves.png

خوب در جواب آرش خان هم باید بگم که :

منظورم از اون تقویت تا سطح 5 ولت اینه که ولتاژ رو آنقدر تقویت کنیم که قابل استفاده برای میکرو بشه و چون متناوب هست مقدار نهایی یا پیکش 5 بشه.
خوب برای نمونه گیری ولتاژ می تونیم از یک آپ امپ کمک بگیریم . به این صورت که از آپمپ به صورت بافر استفاده کنیم تا اثر بارگذاری هم از بین بره. همچنین تقویت ولتاژ نیز توسط همین آپ امپ قابل انجام هست.
برای نمونه گیری جریان هم میتونیم یک مقاومت 1 کیلو اهم را با قطعه مورد نظر سری کنیم و ولتاژ دو سر مقاومت را بخوانیم. در این صورت ولـتاژ دو سر مقاومت از نظر عددی برابر جریان سلف بر حسب میلی آمپر خواهد بود. مثلا اگر جریان سلف 2 میلی آمپر باشد با استفاده از قانون اهم، ولتاژ مقاومت برابر 1000*2=2 ولت خواهد بود.
البته مقدار مقاومت چندان مهم نیست. چون در مرحله تقویت افت سیگنال جبران می شود و اینکه ما تنها به مقدار پیک آن نیاز داریم.

خوب میتونیم سیگنال سینوسی رو مربعی کنیم با همون OP-AMP بصورت بافر مثبت که همین منظور شما هستش
ولی برای نمونه گیری هم ولتاژ و هم جریان یه مساله ای اساسی وجود داره و اونم اینه که اگه مدار ما قدرت باشه مثلاً 220 ولت
اونوقت باید چه کنیم ؟ ;)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
در لامپهای مایکروویو مثل لامپ مگنترون مداری برای روشن کردن لامپ با استفاده از ترانزیستور در حالت سوئیچ تعبیه شده است. (برای رساندن تغذیه به یکی از پایه های لامپ ). همچنین مدار مشابهی از همان پایه به زمین وصل شده است. شکل زیر به گونه ای نمادین این مدار را نشان می دهد. به نظر شما دلیل وجود ترانزیستور Q2 چیست ؟ مگر ترانزیستور Q1 به تنهایی برای روشن و خاموش کردن لامپ کافی نیست ؟

خوب من جواب خودم رو میدم :happy:

خوب این مدار که در واقع طبقه نهایی تقویت قدرت هستش کاربردش عمدتاً در سیستم های فرستنده و گیرنده مخابراتیه یعنی همون طبقه نهایی تقویت قدرت
مثلاً برای یه لامپ مگنترون به عنوان بار ! ;) این تقویت کننده در واقع یه تقویت کننده کلاس B هستش که راندمان حدود 80 درصد داره (اصلی ترین دلیل همین سوال) :rolleyes:

اگه فقط از یه ترازیستور استفاده میشد اونوقت چون جریان کلکتور Q1 دائمی می شد و هموراه از Vcc جریان کشیده میشد تلفات زیادی به سیستم تحمیل میکرد
بطوری که راندمان از 50 درصد تجاوز نمیکرد ! :( :blink: توجه کنید که تو اون حالت همواره توانی که از منبع تفذیه کشیده میشد ، ثابت و مستقل از بار بود
یه چیزی تو مایه های Pdc=Vcc.Icq می شد !

حالا ما اگه بتونیم Q1 رو طوری بایاس کنیم که اگه سیگنال ورودی نباشه جریانی از منبع کشیده نشه و توانش تو این حالت صفر بشه میتونیم راندمان رو تا حدود 80
درصد بالا ببریم ! :eek: البته اینجوری Q1 فقط نصف یه سیگنال رو هدایت میکنه :( و برای اینکه تو خروجی یه سیگنال کامل داشته باشیم باید Q2 رو به مدار اضافه کنیم ;)
حالا اگه تو ورودی سیگنال نداشته باشیم جریان هر دو ترازیستور صفره و منبع توانی به سیستم تحویل نمیده !

حالا اگه سیگنال اصلی رو به دو سیگنال با اختلاف فاز 180 درجه تبدیل کنیم ( مثلاً با یه ترانسفورمر سروسط یا یه ترازیستور با ورودی بیس و دو خروجی کلکتور و امیتر :rolleyes:)
و این سیگنال ها رو به بیس Q1 و Q2 اعمال کنیم تو نیم سیکل مثبت Q1 هدایت میکنه و تو نیم سیکل منفی Q2 و برای اینکه دامنه هر دو نیم سیکل تو خروجی برابر باشه
باید مشخصات دو ترنزیستورمون کاملاً یکسان :) باشه اینو در اصطلاح بهش میگند پوش-پول (Push Pull) ;)

البته اینی که من اینجا گفتم و تو شکل هم بصورت نمادین هستش یه طرح پایه هستش و اشکالاتی داره :( که به روش های گوناگون اونا رو هم حل شون می کنند
مثلاً یکی از اشکالاتش اینه که وقتی Q ها هدایت می کنند جریان زیادی از منبع می کشند و باعث افت منبع میشند و مدار به نوسان می افته :( یکی دیگه از
اشکالاتش هم اینه که چون هر دو Q تو حوالی صفر قطع اند و با اومدن سیگنال یه 0.7 ولت نیاز دارند تا هدایت کنند تو خروجی اعوجاجی به اندازه 0.7 پیش میاد
که بهش اعوجاج تقاطعی یا اعواج عبور از صفر میگند (Crossover Distortion) :( که البته اصلاح این اشکالات از حوصله این جواب (شایدم من!) خارجه !

ps:
(فکر کنم هنوز یه چیزایی تو ذهنم مونده و همه اش نپریده :D خدا آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه :lol:)

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
جناب الکترونیک آرت من جواب شما رو خوندم. باور کنید خودم هم انتظار نداشتم این همه دلیل داشته باشه. این مسئله برای چند تا از مهندسان یک اداره دولتی مطرح بوده و در نهایت از یک استاد دانشگاه کمک میگیرن. البته اون ترانزیستوها نمادین هست و در واقعیت بایاس مناسبی داره .همچنین تک ترانزیستور نیست و هر کدام از کاسکود کردن چند ترانزیستور قدرت ساخته شده اند.
همه جواب شما درسته و تنها نکته ای که من مد نظرم هست خازنه. همون طور که احتمالا می دونین این لامپها به صورت خازنهای بزرگی عمل می کنند. اگه قرار باشه این لامپها با فرکانس بالا (در حد گیگا هرتز) خاموش و روشن بشوند خازن درونی آنها در اون زمان کم فرصت دشارژ شدن پیدا نمی کنه. بنابرین درون لامپ مقداری انرژی ذخیره میمونه و لامپ کاملا خاموش نمیشه. (مثل لامپ تصویر تلویزیونهای قدیمی که تصویرش چند ثانیه دیرتر از فشاردادن شصتی قطع میشه.)
در حقیقت یکی از کارهای مهم ترانزیستور Q2 ایجاد اتصال کوتاه و دشارژ کردن به منظور خاموش شدن سریعتر لامپ می باشد..

سئوال بعدی من جوابش یک کلمه هست :
در ابتدای مسیر ورودی خط به گوشی تلفن یک مقاومت کوچک ( 100 اهم یا یک کیلو ) یک چهارم اهم وجود داره ؟ به نظر شما چه نقشی داره؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
همه جواب شما درسته و تنها نکته ای که من مد نظرم هست خازنه. همون طور که احتمالا می دونین این لامپها به صورت خازنهای بزرگی عمل می کنند. اگه قرار باشه این لامپها با فرکانس بالا (در حد گیگا هرتز) خاموش و روشن بشوند خازن درونی آنها در اون زمان کم فرصت دشارژ شدن پیدا نمی کنه. بنابرین درون لامپ مقداری انرژی ذخیره میمونه و لامپ کاملا خاموش نمیشه. (مثل لامپ تصویر تلویزیونهای قدیمی که تصویرش چند ثانیه دیرتر از فشاردادن شصتی قطع میشه.)
در حقیقت یکی از کارهای مهم ترانزیستور Q2 ایجاد اتصال کوتاه و دشارژ کردن به منظور خاموش شدن سریعتر لامپ می باشد..

بله اینم هست
البته اینی که میگید "دشارژ خازن درونی لامپ توسط اتصال کوتاه شدن Q2 فراهم میشه" یه نمه یه جوریه چاره این مشکل هم همینه که من بالا گفتم !
اگر دقت کنید من گفتم در نیم سیگل منفی Q1 خاموش هستش خوب اگه Q1 خاموش باشه تغذیه Q2 از کجا برقرار بشه ؟
جواب این سوال همون چیزی که شما اشاره کردید یعنی ولتاژ ذخیره شده در خازن درونی لامپ تغذیه ترازیستور Q2 رو در موقع خاموشی Q1 فراهم میکنه
که اگر لحظه کار آخر سیستم باشه این ولتاژ توسط Q2 مصرف میشه و خازن درونی لامپ هم دشارژ میشه
تو سیستم های فرستنده و گیرنده ، طبقه نهایی قدرت از اهمیت فوق العاده ای بر خورداره چون که باید توان مناسبی رو به بار تحویل بدند که پوش پول این امکان رو فراهم میکنه !
( البته تا جایی که میدونم تو مسیر خروجی نهایی که به بار (در اینجا لامپ) اعمال میشه یه دونه خازن هم به عنوان کوپلاژ قرار میگیره)

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
سئوال بعدی من جوابش یک کلمه هست :
در ابتدای مسیر ورودی خط به گوشی تلفن یک مقاومت کوچک ( 100 اهم یا یک کیلو ) یک چهارم اهم وجود داره ؟ به نظر شما چه نقشی داره؟
فکر کنم جلوی انعکاس و بازگشت سیگنال رو می گیره.
البته فکر کنم این مقاومت یه جور اسم هم داشت. توی یه نوع شبکه کردن (که الان دیگه نوعش یادم رفته) و همچنین توی شبکه کردن با RS485 از این مقاومتا استفاده می شه.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
فکر کنم جلوی انعکاس و بازگشت سیگنال رو می گیره.
البته فکر کنم این مقاومت یه جور اسم هم داشت. توی یه نوع شبکه کردن (که الان دیگه نوعش یادم رفته) و همچنین توی شبکه کردن با RS485 از این مقاومتا استفاده می شه.

نه این مقاومت کوچیکتر از اونه که مانع انعکاس بشه. مظمئنا مقاومت خط خیلی بیشتره. یک بار که گوشی تلفن رو اشتباها به پریز برق زدم این مقاومت سوخت و باعت شد به مدارات داخلی صدمه ای نرسه. پس نقش یک فیوز رو داره. البته بگذزیم از اینکه من به جاش یک تکه سیم گذاشتم . چون می خواستم سریع تعمیر بشه.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
بله اینم هست
البته اینی که میگید "دشارژ خازن درونی لامپ توسط اتصال کوتاه شدن Q2 فراهم میشه" یه نمه یه جوریه چاره این مشکل هم همینه که من بالا گفتم !
اگر دقت کنید من گفتم در نیم سیگل منفی Q1 خاموش هستش خوب اگه Q1 خاموش باشه تغذیه Q2 از کجا برقرار بشه ؟
جواب این سوال همون چیزی که شما اشاره کردید یعنی ولتاژ ذخیره شده در خازن درونی لامپ تغذیه ترازیستور Q2 رو در موقع خاموشی Q1 فراهم میکنه
که اگر لحظه کار آخر سیستم باشه این ولتاژ توسط Q2 مصرف میشه و خازن درونی لامپ هم دشارژ میشه
تو سیستم های فرستنده و گیرنده ، طبقه نهایی قدرت از اهمیت فوق العاده ای بر خورداره چون که باید توان مناسبی رو به بار تحویل بدند که پوش پول این امکان رو فراهم میکنه !
( البته تا جایی که میدونم تو مسیر خروجی نهایی که به بار (در اینجا لامپ) اعمال میشه یه دونه خازن هم به عنوان کوپلاژ قرار میگیره)

بله دقیقا همینطوره که گفتین. حالا من یه سئوال دارم که می خوام کمکم کنید. من اصولا با این مدارهای پوش پول مشکل دارم. هر وقت می سازم برام توان رو زیاد نمی کنه. آخرین بار برای طبقه آخر مدار یک فرستنده FM ساختم.
دریغ از تقویت. آیا شما مدار مناسبی برای این کار دارین ؟ و اینکه آیا برای پوش پول باید تغذیه قویتری گذاشت ؟ ( از نظر توان و دامنه) اصلا برای تقویت برد FM آیا استفاده از پوش پول منطقیه؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
نه این مقاومت کوچیکتر از اونه که مانع انعکاس بشه. مظمئنا مقاومت خط خیلی بیشتره. یک بار که گوشی تلفن رو اشتباها به پریز برق زدم این مقاومت سوخت و باعت شد به مدارات داخلی صدمه ای نرسه. پس نقش یک فیوز رو داره. البته بگذزیم از اینکه من به جاش یک تکه سیم گذاشتم . چون می خواستم سریع تعمیر بشه.

خوب اون مقاومت یه وریستور (Varistor) یا مقاومت تابع ولتاژ هستش
و همون طور که خودتم گفتی مثل یه فیوز نقش حفاظتی تو مدار مدار داره (برای وقتی که گوشی به پریز برق متصل میشه)
اگه به مودم ها هم دقت کنید اونا هم تو ورودی خط تلفن شون یه وریستور دارند
البته این قطعه بیشتر شبیه یه خازن عدسی معمولاً آبی رنگ هستش تا یه مقاومت :rolleyes:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
راستی تعمیر کار جماعت به وریستور ، برق گیر هم می گند ! :d

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
آره تعمیرکار جماعت به وریستور هم گیر می کنه. به خازن هم گیر می کنه. به پایه هم گیر می کنه.
گاهی فکر می کنه به پایه خوب لحیم شده بعدا می فهمه اصلا اتصال نداره.
گاهی یک ترک کوچک روی برد همه چیز رو به هم میریزه.
گاهی هم مثل الان به رفیقم یاد دادم پروگرمر avr بسازه و ساخت و جواب داد.
حالا پروگرمر خودم کار نمی کنه.( به این میگن بدشانسی) اصلا هم نمی دونم مشکلش چیه؟ (چه مرگشه)

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام به همگی.
آقا ببخشید همه به خاطر تاخیر زیادی که داشتم دلیلشو که همه می دونین...
می بینم که Arashkhan عزیز تر از جانم یه تاپیک زده معرکه !دستت درد نکنه.من زیاد وقت ندارم بخونم سه صفحه رو ولی می خوام یه تقاضا کنم اونم اینکه این تاپیک رو به کل کل و کل انداختن به هیچوجه نکشونین!
بذارین معما هایی که مطرح میشه هم جنبه اینو داشته باشه که بریم همگی روش فکر مثبت کنیم و خودمونو محک بزنیم و هم اینکه هرچه بیشتر با هم و قابلیت های هم آشنا میشیم.Ogey?

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
حالا منم چون زیاد نمی دونم از روند تاپیک یه سوال وحشتناک ساده توی طراحی طرح می کنم.بعدها بگین سخت ترش کنم.
می خوایم با ICL7101 یه آمپرمتر بسازیم که 350 آمپر AC رو اندازه بگیره !
سوال ازین ساده تر؟
البته اگه درپیته به بزرگی خودتون ببخشین.

sara__joon

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
5,607
حالا منم چون زیاد نمی دونم از روند تاپیک یه سوال وحشتناک ساده توی طراحی طرح می کنم.بعدها بگین سخت ترش کنم.
سوال ازین ساده تر؟

سلام همه دوستان. عجب تاپیک جالبیه. سئوالای خوبی بود. ولی این یکی خیلی سخته. اصلا این آی سی چی هست ؟ من که اول باید برم دیتا شیتش رو بخونم.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
سوال ازین ساده تر؟

شاید به یک ترانس واسط بشه.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
البته بزرگترین راهنمایی توی خود سوال هست.دیگه ازین واضح تر نمیشه.

بالا