برگزیده های پرشین تولز

یک معمای الکترونیکی

Mehrdad001

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام همه دوستان. عجب تاپیک جالبیه. سئوالای خوبی بود. ولی این یکی خیلی سخته. اصلا این آی سی چی هست ؟ من که اول باید برم دیتا شیتش رو بخونم.

سلام.
ببخشید یه اشتباه تایپی اینجا اتفاق افتاده.اون آی سی ICL7107 هستش نه 01.معذرت.
اینم توضیحات آی سی هستش:

3.5Digit, LCD/LED Display, A/D
Converters

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
اینم یه شماتیک از مدارش:

ICL.JPG

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
بله دقیقا همینطوره که گفتین. حالا من یه سئوال دارم که می خوام کمکم کنید. من اصولا با این مدارهای پوش پول مشکل دارم. هر وقت می سازم برام توان رو زیاد نمی کنه. آخرین بار برای طبقه آخر مدار یک فرستنده FM ساختم.
دریغ از تقویت.
آیا شما مدار مناسبی برای این کار دارین ؟
و اینکه آیا برای پوش پول باید تغذیه قویتری گذاشت ؟ ( از نظر توان و دامنه)
اصلا برای تقویت برد FM آیا استفاده از پوش پول منطقیه؟

برای پیدا کردن مدار پوش پول یکم گوگل کنید مدارات خوبی بدست میاد
من خودم یه مدار داشتم که از قضا اونم برای طبقه نهایی تقویت FM بود الان نمیدونم کجاست !

بله مدار پوش پول منبع با توان نسبتاً بالا میخواد
مثلاً تو مدار من دو تا ترازیستور 3.5 گیگاهرتز 5 وات بود که تغذیه 15 ولت داشتند و حدود 1 الی 1.5 آمپر جریان میکشیدند !

بله همون طور که گفتم پوش پول معمولاً نقش طبقه نهایی تقویت قدرت رو تو اکثر مدارات فرستنده و گیرنده به عهده داره ;)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
7106 و 7107 مبدل های آنالوگ به دیجیتال هستند که بطور مستقیم میتونند مقادیر 0 تا 200 میلی ولت DC رو اندازه گیری کنند
7107 سون سگمنت رو درایو میکنه و 7106 ال سی دی رو که نوع LCD اش تو اکثر ولت متر های تجاری و نوع سون سگمنتی تو
میترهای لوکال به کار میره (مثلاً تابلو برق ها) دقت شون هم 3.5 عدد هستش مثلاً 200 میلی ولت رو 199.9 نشون میده

همانطور که گفتم این آی سی از 0 تا 200 میلی ولت رو اندازه میگیره برای مقادیر بالاتر از 200 میلی ولت هم از تقسیم ولتاژ
مقاومتی برای افت دادن ولتاژ استفاده میکنند و ممیز نمایشگر رو جا به جا می کنند ! مثلاً برای مقادیر بالاتر از این مقدار مثلاً 1000
ولت میتونیم با یک مقاومت 1 کیلو و یک مقاومت 9.999 مگا اهم یه تقسیم ولتاژ 10000 به 1 ایجاد کنیم و ولتاژ ورودی رو 10000 برابر
کوچیک تر کنیم و به این ترتیب تا 1000 ولت رو اندازه بگیریم مقاومت 9.999 مگا اهم رو بصورت تک تکه ایجاد می کنیم یعنی
9M+900K+90K+9K (بصورت سری با هم) در این صورت 1000 ولت ورودی میشه 0.1 ولت یا 100 میلی ولت و 7107 هم اونو
براحتی نشون میده 350 آمپر (یا 350 ولت) مورد اشاره هم میشه 35 میلی ولت !
در ضمن با این مقاومت ها امپدانس ورودی ولت متر هم 10 مگا اهم خواد بود

اینا همش برای جریان DC بود برای اینکه بتونیم ولتاژ و جریان AC رو اندازه بگیریم اول باید با یک ترانس جریان یا CT از جریان مدار نمونه
برداریم تا هم قسمت اندازه گیری از قسمت پاور ایزوله باشه و هم سیستم اندازه گیری در مقایل تغییرات لحظه ای موقع استارت
سیستم آسیب نبینه بعد بسته به نسبت ترانس و ولتاژ القایی خروجی اون یه تقسیم ولتاژ انجام میدیم تا به محدود اندازه گیری 7107
برسیم بعدش ولتاز تضعیف شده رو به یکسوساز (مثلاً پل یا precision rectifier که با op-amp ساخته میشه) میدیم تا یکسو بشه
و بعدش با یه خازن فیلترش میکنیم و در نهایت قبل از اعمال به ورودی 7107 یه تقسیم ولتاژ مقاومتی با نسبت 0.707 میذاریم
تا مقدار موثر ولتاژ بدست بیاد (چون ولت مترهای AC مقدار موثر یا RMS ولتاژ رو نشون میدند نه مقدار پیک رو)

برای اندازه گیری جریان هم کافیه یه مقاومت مثلاً یک اهم با توان متناسب با جریان عبور بار بصورت سری با بار قرار بدیم
و این عملیات رو برای ولتاز دو سر مقاومت انجام بدیم چون ولتاژ دو سر مقاومت همون جریان AC بار خواهد بود !

من با این تفاسیر و توضیحات یه ولت متر AC 220 ولت با AVR طراحی کرده بودم
تنها تفاوتش اینه که رتج ورودی 7107 از صفر تا 200 میلی ولته و تقسیم ولتاژها باید براین اساس باشه
ولی رنج ورودی AVR با Vref=5 از صفر تا 5 ولت هستش و تقسیم ولتاژ ها هم بر این اساس استواره

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خوب دوستان میدونند که برای فراهم آوردن یه تغذیه متقارن و تثبیت شده از یه ترانس سر وسط و دو رگولاتور مثبت و منفی از سری 78 و 79 استفاده میشه
حالا ما مداری داریم که توش فقط تغذیه مثبت داریم و چند تا هم op-amp داریم که نیاز به تغذیه متقارن دارند (مثلاً به عنوان مقایسه کنند بکار میرند) و جریان زیادی هم لازم ندارند
حالا به نظرتون ساده ترین راه ممکنه چیه که ما بتونیم از این ولتاژ مثبت ، ولتاز متقارن تثبیت شده بدست بیاریم و op-amp ها رو راه بندازیم ؟ :rolleyes:

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خوب دوستان میدونند که برای فراهم آوردن یه تغذیه متقارن و تثبیت شده از یه ترانس سر وسط و دو رگولاتور مثبت و منفی از سری 78 و 79 استفاده میشه
حالا ما مداری داریم که توش فقط تغذیه مثبت داریم و چند تا هم op-amp داریم که نیاز به تغذیه متقارن دارند (مثلاً به عنوان مقایسه کنند بکار میرند) و جریان زیادی هم لازم ندارند
حالا به نظرتون ساده ترین راه ممکنه چیه که ما بتونیم از این ولتاژ مثبت ، ولتاز متقارن تثبیت شده بدست بیاریم و op-amp ها رو راه بندازیم ؟ :rolleyes:

با دوتا مقاومت يكسان كه تغذيه رو نصف ميكنه و ساخت زمين مجازي اين كارو انجام ميدن.:D

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خوب چطوری ؟ :rolleyes: نقشه اش رو بذارید :happy:

منظورم يه همچين مداريه:

opamp.JPG

حالا يه چندتا سوال آسون و نسبتا آسون:

1- يه مدار کوچيک و کم مصرف مثل زنگ الکترونيکي رو در نظر بگيريد که با ولتاژ10 – 12 ولت کار ميکنه. واسه اتصال اون به برق 220 چه راهي پيشنهاد ميکنيد:

الف) استفاده از ترانسفورمر: راه درستيه اما از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست.
ب) استفاده از مقاومت: احتياج به مقاومت وات بالا داره و تلفات حرارتي زيادي داره

يه راهي پيشنهاد بديد که هم ارزون باشه، هم تلفات حرارتي نداشته باشه :happy:!

2- چطوري با يه مدار کوچيک (در حد چندتا آپ امپ) ميشه صداي خواننده رو از موسيقي حذف کرد. فقط تئوري کار رو بگيد. فکر فيلتر و اکوالايزر رو هم از سرتون بيرون کنيد :D.

3- ميدونيد که تو خروجي آمپليفايرهاي صوتي اغلب از مدارهاي کامپلي منتاري يا همون پوش پول استفاده ميشه. حداکثر قدرت خروجي تو اين مدارا برابر است با ولتاژ تغذيه به توان دو تقسيم بر هشت برابر مقاومت بار. يعني تو يه اتومبيل با باطري 12 ولتي و بلنگوي 4 اهمي، ميشه حداکثر 4.5 وات به ازاي هر بلندگو بدست اورد که اصلا واسه اذيت آزار مردم کوچه و خيابون کافي نيست :D.
چطوري ميشه تو ولتاژهاي کم به قدرتهاي بالاتر دسترسي پيدا کرد:

الف) بالا بردن ولتاژ تغذيه با استفاده از چند برابر کننده ولتاژ: ميشه اينکارو کرد اما واسه پروژه هاي آماتوري زياد راه ارزوني نيست.
ب) استفاده از ترانسفورمر، مثل مدارات راديوهاي جيبي: اين روش هم درسته اما کيفيت صدا اصلا جالب نيست.

يه روش ساده معرفي کنيد که بدون نياز به موارد بالا، قدرت خروجي رو چهار برابر ميکنه :happy:.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
7106 و 7107 مبدل های آنالوگ به دیجیتال هستند که بطور مستقیم میتونند مقادیر 0 تا 200 میلی ولت DC رو اندازه گیری کنند
7107 سون سگمنت رو درایو میکنه و 7106 ال سی دی رو که نوع LCD اش تو اکثر ولت متر های تجاری و نوع سون سگمنتی تو
میترهای لوکال به کار میره (مثلاً تابلو برق ها) دقت شون هم 3.5 عدد هستش مثلاً 200 میلی ولت رو 199.9 نشون میده

همانطور که گفتم این آی سی از 0 تا 200 میلی ولت رو اندازه میگیره برای مقادیر بالاتر از 200 میلی ولت هم از تقسیم ولتاژ
مقاومتی برای افت دادن ولتاژ استفاده میکنند و ممیز نمایشگر رو جا به جا می کنند ! مثلاً برای مقادیر بالاتر از این مقدار مثلاً 1000
ولت میتونیم با یک مقاومت 1 کیلو و یک مقاومت 9.999 مگا اهم یه تقسیم ولتاژ 10000 به 1 ایجاد کنیم و ولتاژ ورودی رو 10000 برابر
کوچیک تر کنیم و به این ترتیب تا 1000 ولت رو اندازه بگیریم مقاومت 9.999 مگا اهم رو بصورت تک تکه ایجاد می کنیم یعنی
9M+900K+90K+9K (بصورت سری با هم) در این صورت 1000 ولت ورودی میشه 0.1 ولت یا 100 میلی ولت و 7107 هم اونو
براحتی نشون میده 350 آمپر (یا 350 ولت) مورد اشاره هم میشه 35 میلی ولت !
در ضمن با این مقاومت ها امپدانس ورودی ولت متر هم 10 مگا اهم خواد بود

اینا همش برای جریان DC بود برای اینکه بتونیم ولتاژ و جریان AC رو اندازه بگیریم اول باید با یک ترانس جریان یا CT از جریان مدار نمونه
برداریم تا هم قسمت اندازه گیری از قسمت پاور ایزوله باشه و هم سیستم اندازه گیری در مقایل تغییرات لحظه ای موقع استارت
سیستم آسیب نبینه بعد بسته به نسبت ترانس و ولتاژ القایی خروجی اون یه تقسیم ولتاژ انجام میدیم تا به محدود اندازه گیری 7107
برسیم بعدش ولتاز تضعیف شده رو به یکسوساز (مثلاً پل یا precision rectifier که با op-amp ساخته میشه) میدیم تا یکسو بشه
و بعدش با یه خازن فیلترش میکنیم و در نهایت قبل از اعمال به ورودی 7107 یه تقسیم ولتاژ مقاومتی با نسبت 0.707 میذاریم
تا مقدار موثر ولتاژ بدست بیاد (چون ولت مترهای AC مقدار موثر یا RMS ولتاژ رو نشون میدند نه مقدار پیک رو)

برای اندازه گیری جریان هم کافیه یه مقاومت مثلاً یک اهم با توان متناسب با جریان عبور بار بصورت سری با بار قرار بدیم
و این عملیات رو برای ولتاز دو سر مقاومت انجام بدیم چون ولتاژ دو سر مقاومت همون جریان AC بار خواهد بود !

من با این تفاسیر و توضیحات یه ولت متر AC 220 ولت با AVR طراحی کرده بودم
تنها تفاوتش اینه که رتج ورودی 7107 از صفر تا 200 میلی ولته و تقسیم ولتاژها باید براین اساس باشه
ولی رنج ورودی AVR با Vref=5 از صفر تا 5 ولت هستش و تقسیم ولتاژ ها هم بر این اساس استواره

کاملا صحیحه.آفرین!
دقیقا رمز کار توی همون CT هستش.من گفتم راهنمایی کردم ، درستم گفتم.توی جمله گفته بودم که می خوایم جریان ((AC)) رو اندازه بگیریم.خوب این در وحله اول آدم رو به یاد ترانس میندازه دیگه.اما اگر مشکلتون با مستقیم کردن جریان تضعیف شده ورودی به آی سی هستش خوب همون طوری که دوستمون گفتن از Active Recrifier استفاده می کنیم.
اما دوست عزیز مدار رو فراموش کردید.
منتظر سوال های بعدی باشید.یه پله یه پله سخت تر میشن!(چهار پنج سوال دیگه ازتون می خوام پست نیروگاه سیکل ترکیبی اراک رو برام دوباره طراحی کنید! :p :D )

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0

البته دوستمون کاوه خان زودتر و خیلی مفصل تر توضیح دادن و الآن ضایع بازیه که من بخوام چیزی بگم.!:blush:
ولی میگم که برای هر تقسیم ولتاژی چه آمپر بالا بخواد و چه نخواد من از همین روش ذو مقاومت استفاده می کنم.یه آمپلی که ساختم ولتاژ بالا در حد 70 ولت بود و ترانسم هم فقط همین یه ولتاژ رو داشت!برای پری که 12 ولت می خواست از یه 10 کیلو و یه 4K7 استفاده کردم و یه 7812 سر راهش گذاشتم.
برای اینکه آمپر های بالاتر بگیریم می تونیم از مقاومت های کوچیک تر و برای آمپرهای کمتر از مقاومتهای بزرگتر استفاده کنیم.(وات مقاومت ها فراموش نشه)
مثلا برای همین مساله و یه ولتاژ متقارن گرفتن تفاوت هست بین اینکه از دوتا 100K و یا دوتا 10K استفاده کنیم.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
1- يه مدار کوچيک و کم مصرف مثل زنگ الکترونيکي رو در نظر بگيريد که با ولتاژ10 – 12 ولت کار ميکنه. واسه اتصال اون به برق 220 چه راهي پيشنهاد ميکنيد:

الف) استفاده از ترانسفورمر: راه درستيه اما از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست.
ب) استفاده از مقاومت: احتياج به مقاومت وات بالا داره و تلفات حرارتي زيادي داره

يه راهي پيشنهاد بديد که هم ارزون باشه، هم تلفات حرارتي نداشته باشه

یکی از دوستام می گفت با یه خازن به شکل سری و یه مقاومت به شکل موازی 12 ولت گرفته.حالا ازش می پرسم.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
- چطوري با يه مدار کوچيک (در حد چندتا آپ امپ) ميشه صداي خواننده رو از موسيقي حذف کرد. فقط تئوري کار رو بگيد. فکر فيلتر و اکوالايزر رو هم از سرتون بيرون کنيد

اگه دوسر خروجی استریو رو به هم وصل کنی و یه مونو ازش بگیری همه فرکانسهای مشابه توی هر دو باند از جمله صدای خواننده حذف میشه. :p

3- ميدونيد که تو خروجي آمپليفايرهاي صوتي اغلب از مدارهاي کامپلي منتاري يا همون پوش پول استفاده ميشه. حداکثر قدرت خروجي تو اين مدارا برابر است با ولتاژ تغذيه به توان دو تقسيم بر هشت برابر مقاومت بار. يعني تو يه اتومبيل با باطري 12 ولتي و بلنگوي 4 اهمي، ميشه حداکثر 4.5 وات به ازاي هر بلندگو بدست اورد که اصلا واسه اذيت آزار مردم کوچه و خيابون کافي نيست .

الف) بالا بردن ولتاژ تغذيه با استفاده از چند برابر کننده ولتاژ: ميشه اينکارو کرد اما واسه پروژه هاي آماتوري زياد راه ارزوني نيست.
ب) استفاده از ترانسفورمر، مثل مدارات راديوهاي جيبي: اين روش هم درسته اما کيفيت صدا اصلا جالب نيست.

يه روش ساده معرفي کنيد که بدون نياز به موارد بالا، قدرت خروجي رو چهار برابر ميکنه

نکنه ازون مدارای چند برابر کننده ولتاژ توی کتاب الکترونیک یک؟

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
سلام . منم بازی:D
حالا به نظرتون ساده ترین راه ممکنه چیه که ما بتونیم از این ولتاژ مثبت ، ولتاز متقارن تثبیت شده بدست بیاریم و op-amp ها رو راه بندازیم ؟
با دوتا مقاومت يكسان كه تغذيه رو نصف ميكنه و ساخت زمين مجازي اين كارو انجام ميدن.
یه راه ساده ی دیگه هم وجود داره که نیاز به ساخت زمین مجازی نیست .
استفاده از یه 555 و یه مدار کلمپر ساده . یا 555 میشه یه ولتاژ AC ساخت و با کلامپر میشه اون ولتاژ رو به زیر 0 شیفت داد .

3- ميدونيد که تو خروجي آمپليفايرهاي صوتي اغلب از مدارهاي کامپلي منتاري يا همون پوش پول استفاده ميشه. حداکثر قدرت خروجي تو اين مدارا برابر است با ولتاژ تغذيه به توان دو تقسيم بر هشت برابر مقاومت بار. يعني تو يه اتومبيل با باطري 12 ولتي و بلنگوي 4 اهمي، ميشه حداکثر 4.5 وات به ازاي هر بلندگو بدست اورد که اصلا واسه اذيت آزار مردم کوچه و خيابون کافي نيست

يه روش ساده معرفي کنيد که بدون نياز به موارد بالا، قدرت خروجي رو چهار برابر ميکنه
یکی افزایش تعداد بلندگوها:p

یکی از استفاده از خروجی دوبل , یعنی یه بلندگو بین خروجی دو طبقه باشه که نسبت به هم 180 درجه اختلاف داشته باشن .

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
برای افزایش توان خروجی وقتی ولتاژ رو نتونیم بالا ببریم میشه از روش پل کردن استفاده کرد به این صورت که سیگنال رو با اخلاف فاز 180 درجه به دو آمپلی فایر میدیم و خروجی اونا رو به در سر بلنگو وصل میکنیم با این کار توان خروجی نزدیک به چهار برابر میشه .
برای منبع نغذیه با توان کم میشه با استفاده از خازن جریان رو محدود و با دیود و دیود زنر بروش تثبیت موازی ولتاژ رو یکسو و تثبیت کرد البته باید توجه داشته باشین که خروجی همچین منبع تغذیه ای ایزوله نیست .

برای حذف صدای خواننده : این روش کاملا دقیق نیست ولی تا حدودی جواب میده و بر این مبنا هست که صدای خواننده از هر دو بلندگوی چپ و راست به گوش میرسه ولی صدای آلات موسیقی بعضی از بلندگوی چپ و بعضی از بلنگوی راست شنیده میشه پس اگه صدای چپ رو با فاز مخالف با صدای راست جمع کنیم صدای خواننده حذف خواهد شد البته لازمه این کار اینه که منبع صدا استریو باشه وگرنه در حالت مونو چون صدای کانال چپ و راست یه جوره کل سیگنال با این روش حذف میشه .

فکر کنم یه خورده تکراری گفتم

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
کاملا صحیحه.آفرین!
دقیقا رمز کار توی همون CT هستش.من گفتم راهنمایی کردم ، درستم گفتم.توی جمله گفته بودم که می خوایم جریان ((AC)) رو اندازه بگیریم.خوب این در وحله اول آدم رو به یاد ترانس میندازه دیگه.اما اگر مشکلتون با مستقیم کردن جریان تضعیف شده ورودی به آی سی هستش خوب همون طوری که دوستمون گفتن از Active Recrifier استفاده می کنیم.
اما دوست عزیز مدار رو فراموش کردید.

خوب من که نکته به نکته اش رو گفتم ، شد مدار دیگه :D

راستی یه سوالی دارم شما محاسبات و نسبت های CT ها رو دارید مثلاً برای باری که 10 آمپر تو 220 ولت میکشه می خوایم یه دونه CT طراحی کرده و بپیچیم
من من قبلاً محاسباتش رو از یه شرکت برداشته بودم و اوردم تو کامپیوتر PDF کردم و اونا رو انداختم دور ، حالا نمیدونم این PDF رو چیکارش کردم ، اگه از محاسبات و نسبت های CT ها اطلاع داری ممنون میشم همنی جا یا تو یه تاپیک جدید بهم بگی :)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
منظورم يه همچين مداريه:

opamp.JPG

البته دوستمون کاوه خان زودتر و خیلی مفصل تر توضیح دادن و الآن ضایع بازیه که من بخوام چیزی بگم.!:blush:
ولی میگم که برای هر تقسیم ولتاژی چه آمپر بالا بخواد و چه نخواد من از همین روش ذو مقاومت استفاده می کنم.یه آمپلی که ساختم ولتاژ بالا در حد 70 ولت بود و ترانسم هم فقط همین یه ولتاژ رو داشت!برای پری که 12 ولت می خواست از یه 10 کیلو و یه 4K7 استفاده کردم و یه 7812 سر راهش گذاشتم.
برای اینکه آمپر های بالاتر بگیریم می تونیم از مقاومت های کوچیک تر و برای آمپرهای کمتر از مقاومتهای بزرگتر استفاده کنیم.(وات مقاومت ها فراموش نشه)
مثلا برای همین مساله و یه ولتاژ متقارن گرفتن تفاوت هست بین اینکه از دوتا 100K و یا دوتا 10K استفاده کنیم.

سلام . منم بازی:D
یه راه ساده ی دیگه هم وجود داره که نیاز به ساخت زمین مجازی نیست .
استفاده از یه 555 و یه مدار کلمپر ساده . یا 555 میشه یه ولتاژ AC ساخت و با کلامپر میشه اون ولتاژ رو به زیر 0 شیفت داد .

خوب ، یه راه خیلی خیلی ساده هستش برای ایجاد ولتاژ ثابت و متقارن از یه ولتاژ مثبت !
فرض کنید ولتاژ سیستم هم 12+ ولت هستش و op-amp ها هم 5+ و 5- ولت نیاز دارند !

یه راهنمایی : ما وقتی بخواهیم دو تا منبع مثبت مستقل رو متقارن کنیم چیکار می کنیم ؟ ;):happy:

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
ماشالا دوستان خوب واردنا:D

اكثرا درست گفتن اما جواب آقا محسن از همه كاملتر بود:

3- برای افزایش توان خروجی وقتی ولتاژ رو نتونیم بالا ببریم میشه از روش پل کردن استفاده کرد به این صورت که سیگنال رو با اخلاف فاز 180 درجه به دو آمپلی فایر میدیم و خروجی اونا رو به در سر بلنگو وصل میکنیم با این کار توان خروجی نزدیک به چهار برابر میشه .

1- برای منبع نغذیه با توان کم میشه با استفاده از خازن جریان رو محدود و با دیود و دیود زنر بروش تثبیت موازی ولتاژ رو یکسو و تثبیت کرد البته باید توجه داشته باشین که خروجی همچین منبع تغذیه ای ایزوله نیست .

2- برای حذف صدای خواننده : این روش کاملا دقیق نیست ولی تا حدودی جواب میده و بر این مبنا هست که صدای خواننده از هر دو بلندگوی چپ و راست به گوش میرسه ولی صدای آلات موسیقی بعضی از بلندگوی چپ و بعضی از بلنگوی راست شنیده میشه پس اگه صدای چپ رو با فاز مخالف با صدای راست جمع کنیم صدای خواننده حذف خواهد شد البته لازمه این کار اینه که منبع صدا استریو باشه وگرنه در حالت مونو چون صدای کانال چپ و راست یه جوره کل سیگنال با این روش حذف میشه .

....

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خوب ، یه راه خیلی خیلی ساده هستش برای ایجاد ولتاژ ثابت و متقارن از یه ولتاژ مثبت !
فرض کنید ولتاژ سیستم هم 12+ ولت هستش و op-amp ها هم 5+ و 5- ولت نیاز دارند !

یه راهنمایی : ما وقتی بخواهیم دو تا منبع مثبت مستقل رو متقارن کنیم چیکار می کنیم ؟ ;):happy:

شايد منظورتون اينه كه دوتا زنر رو باهم سري كنيم و زمين رو از وسطتشون بگيريم؟

اگه دوتا منبع مثبت داشته باشيم كه كار آسونه. دوتاشو سري كنيد و زمين رو از وسطشون بگيريد.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
من از آي سي هاي 7107 واسه ساختن ولتمتر و آمپر متر استفاده كردم، اما اصلا ازشون راضي نبودم. ولتاژ رو به صورت ثابت نشون نميدن و دائم عدد يكان بالا پايين ميره و آدمو گيج ميكنه.

اين روزا به صرفه تره كه يكي از اين مولتي مترهاي چيني 2000 تومني بخري، قابشو بندازي دور و هر طوري كه ميخواي ازش استفاده كني. هم ارزونتر درمياد هم دقيقتره:D

بالا