برگزیده های پرشین تولز

یک معمای الکترونیکی

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام
مثل اینکه من دیر رسیدم. خب سئوالها هم خیلی سخت بود.
حالا می خوام یک سئوال سیستمی از مخابرات مطرح کنم که خیلی راحته.

در مخابرات ماهواره وقتی سیگنال پس از طی مسافت بسیار زیاد به مقصد می رسه لازمه که چند خصوصیت سیگنال بازسازی بشه . یک از این پارامترهای سینکرونیزیشن هست که از سه نظر اون بررسی می کنن. زمان و فرکانس و فاز . حالا به نظر شما کدوم یک از اینا بر دیگری در مقوله سینکرونیزیشن بر بقیه برتری و رجحان دارن؟ اول باید زمان رو ترمیم کرد یا فرکانس رو و یا فاز رو. با دلیل بگین.

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
تو این چند روز خیلی اینجا شلوغ شده.
آقا من خواهش می کنم هرکس یکی یکی سوال بپرسه و تا پاسخ صحیح به یه سوال داده نشده ، سوال جدید مطرح نشه!
تا حداقل بدونیم به کدوم سوال باید فکر کنیم؟!

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
ماشالا دوستان خوب واردنا:D

اكثرا درست گفتن اما جواب آقا محسن از همه كاملتر بود:

من فکر کردم منظورت اینه که با یه دونه امپ این کارو بکنیم.خوب معلومه که با بریج کردن میشه یه کارایی کرد.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام . منم بازی:D
یه راه ساده ی دیگه هم وجود داره که نیاز به ساخت زمین مجازی نیست .
استفاده از یه 555 و یه مدار کلمپر ساده . یا 555 میشه یه ولتاژ AC ساخت و با کلامپر میشه اون ولتاژ رو به زیر 0 شیفت داد .

.

نه با این روش همیشه قدر مطلق ولتاژ منفی یه ولت کمتر از ولتاژ مثبته.

تو این چند روز خیلی اینجا شلوغ شده.
آقا من خواهش می کنم هرکس یکی یکی سوال بپرسه و تا پاسخ صحیح به یه سوال داده نشده ، سوال جدید مطرح نشه!
تا حداقل بدونیم به کدوم سوال باید فکر کنیم؟!
درسته.ولی من چون نمی تونم زود به زود بیام مجبورم بگم سوالمو:

یه سوال ساده ترین!! :
از 555 چند تا کاربری میشه گرفت؟

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
سلام
مثل اینکه من دیر رسیدم. خب سئوالها هم خیلی سخت بود.
حالا می خوام یک سئوال سیستمی از مخابرات مطرح کنم که خیلی راحته.

در مخابرات ماهواره وقتی سیگنال پس از طی مسافت بسیار زیاد به مقصد می رسه لازمه که چند خصوصیت سیگنال بازسازی بشه . یک از این پارامترهای سینکرونیزیشن هست که از سه نظر اون بررسی می کنن. زمان و فرکانس و فاز . حالا به نظر شما کدوم یک از اینا بر دیگری در مقوله سینکرونیزیشن بر بقیه برتری و رجحان دارن؟ اول باید زمان رو ترمیم کرد یا فرکانس رو و یا فاز رو. با دلیل بگین.
من مخابراتم ضعیفه ولی در مورد سوالت به نظرم فرکانس مهم تره.
چون اگه فرکانس فرستنده گیرنده یکی نباشه اطلاعات به صورت اشتباه تفسیر می شه.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
اصلا صحبت مخابرات رو نکن که من هیچی حالیم نیست!

آخه چرا؟ این سئوال که از سئوالهای الکترونیکی شما سخت تر نیست. فقط یک کم بیس کار دستت باشه کفایت می کنه. من که نخواستم بگی که تغییر هرکدوم از این پارامترها چه تاثیری تو اطلاعات دریافتی می ذاره. سئوال ساده تر از این حرفها هست. در حد یک مدار تیون.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
من مخابراتم ضعیفه ولی در مورد سوالت به نظرم فرکانس مهم تره.
چون اگه فرکانس فرستنده گیرنده یکی نباشه اطلاعات به صورت اشتباه تفسیر می شه.

تشخیص شما درسته اما میشه یک دلیل بهتر بیارین؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نظر منم تو بحث همزمان سازی مهمترین پارامتر فرکانس سیگنال هستش بطوری که تو همون طبقه اول یه گیرنده رادیوی (صرف نظر ار فرکانس کاری) یعنی بعد از آنتن و تقویت کننده RF همیشه یه LO یا Local Oscillator هستش
بدون یک اسیلاتور محلی عملاً نمیشه هیچ سیگنال و پیامی رو ارسال و دریافت کرد
چون فرستنده سیگنال رو بر پایه یک فرکانس از قبل تعیین شده مدوله میکنه که بهش فرکانس میانی یا IF گفته میشه بطور مثال میزان فرکانس میانی یک فرستنده FM برابر 10.7 مگاهرتز هستش ، هنگامی که مدار هماهنگی LC در ورودی یک گیرنده بر روی فرکانس سیگنال مورد نظر به حالت تشدید بره و اون سیگنال انتخاب بشه اسیلاتور محلی یک سیگنال با فرکانس مثلاً 10.7 مگاهرتز بالاتر (در گیرنده FM ) از سیگنال دریافتی تولید میکنه اون وقت این دو سیگنال یعنی سیگنال دریافتی و سیگنال اسیلاتور وارد مدار میکسر یا مخلوط کننده میشند پس از مخلوط شدن فرکانس میانی مدنظر و حامل پیام تولید میشه و جهت آشکاری پیام تقویت شده و به مدارات آشکار ساز منتقل میشه
تیونر تیونر که میگنند مجموعه همین مدارهای هماهنگی LC و تقویت کننده RF و اسیلاتور محلی و میکسر هستش که فرکانس میانی یا IF متفاوتی دارند :d

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
یه سوال ساده ترین!! :
از 555 چند تا کاربری میشه گرفت؟

555 عینه یه گوسفند که تقریباً 99 درصدش مفیده و ازش استفاده بهینه میشه پرکاربرد و مفید هستش :D
مثلاً :
مدارات تایمر
انواع مولتی ویبراتورها
تولید کننده سیگنال های متناوب (مربعی ، مثلثی و ... )
و کلاً هر چیزی که به ثابت زمانی مربوط میشه

یادمه استادمون تو درس تکنیک پالس یک یا دو فصل کامل در مورد 555 بحث کرد
دمش گرم خیلی جالب بود اینم شماتیک داخلی یه 555 :

555.GIF

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
به نظر منم تو بحث همزمان سازی مهمترین پارامتر فرکانس سیگنال هستش بطوری که تو همون طبقه اول یه گیرنده رادیوی (صرف نظر ار فرکانس کاری) یعنی بعد از آنتن و تقویت کننده RF همیشه یه LO یا Local Oscillator هستش
بدون یک اسیلاتور محلی عملاً نمیشه هیچ سیگنال و پیامی رو ارسال و دریافت کرد
چون فرستنده سیگنال رو بر پایه یک فرکانس از قبل تعیین شده مدوله میکنه که بهش فرکانس میانی یا IF گفته میشه بطور مثال میزان فرکانس میانی یک فرستنده FM برابر 10.7 مگاهرتز هستش ، هنگامی که مدار هماهنگی LC در ورودی یک گیرنده بر روی فرکانس سیگنال مورد نظر به حالت تشدید بره و اون سیگنال انتخاب بشه اسیلاتور محلی یک سیگنال با فرکانس مثلاً 10.7 مگاهرتز بالاتر (در گیرنده FM ) از سیگنال دریافتی تولید میکنه اون وقت این دو سیگنال یعنی سیگنال دریافتی و سیگنال اسیلاتور وارد مدار میکسر یا مخلوط کننده میشند پس از مخلوط شدن فرکانس میانی مدنظر و حامل پیام تولید میشه و جهت آشکاری پیام تقویت شده و به مدارات آشکار ساز منتقل میشه
تیونر تیونر که میگنند مجموعه همین مدارهای هماهنگی LC و تقویت کننده RF و اسیلاتور محلی و میکسر هستش که فرکانس میانی یا IF متفاوتی دارند :d

بدون اسيلاتور محلي شايد نشه پيغامي رو ارسال کرد اما دريافتش کاري نداره. مثلا گيرنده هاي تي آر اف اصلا اسيلاتور و فرکانس مياني ندارن. در واقع تا اونجايي که من ميدونم فلسفه استفاده از فرکانس مياني براي داشتن تقويت يکسان براي کل پهناي باند هست توسط تبديل همه فرکانسها به يک فرکانس واحد.

اما تو بحث ارسال و دريافت ماهواره اي فکر کنم بحث پيچيده تر باشه و از اين مودلاسيونهاي متعارف راديويي استفاده نشه. چون يادمه اسمهاي عجيب غريب داشتن.:happy:

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
خیلی سخت می گیرید. یک دید کلی داشته باشید کافیه. جواب اینه: اگه شما فرکانس فرستنده رو ندونید و یا فرکانس اگیرنده رو با فرستنده سنکرون نکنید در حقیقت فیلتر های گیرنده به طور مناسب تنظیم نشده اند.. پس مقداری از پهنای باند و یا همه آن در گیرنده شما ناپدید خواهد شد.

filter.JPG

پس با سنکرون نکردن فرکانس دیگه اطلاعاتی نخواهید داشت که بتونید اونو با گیرنده همفاز یا همزمان کنید.

با توجه به شکل شاید این سئوال براتون پیش بیاد که چرا فیلتر گیرنده رو اونقدر گسترده نمی گیرن که در هر حالت بتونه تمام پهنای باند رو پوشش بده.

filter2.JPG

به نظر شما چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
....

با توجه به شکل شاید این سئوال براتون پیش بیاد که چرا فیلتر گیرنده رو اونقدر گسترده نمی گیرن که در هر حالت بتونه تمام پهنای باند رو پوشش بده.

filter2.JPG

به نظر شما چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

مطمئنا کسي دلش نميخاد صدا يا تصوير ده تا فرستنده رو باهم بشنوه و يا ببينه (سرگيجه ميگيره بنده خدا) واسه همين بايد فيلتر گيرنده فقط سيگنال فرستنده دلخواه رو بگيره:happy:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
بدون اسيلاتور محلي شايد نشه پيغامي رو ارسال کرد اما دريافتش کاري نداره. مثلا گيرنده هاي تي آر اف اصلا اسيلاتور و فرکانس مياني ندارن. در واقع تا اونجايي که من ميدونم فلسفه استفاده از فرکانس مياني براي داشتن تقويت يکسان براي کل پهناي باند هست توسط تبديل همه فرکانسها به يک فرکانس واحد.

اما تو بحث ارسال و دريافت ماهواره اي فکر کنم بحث پيچيده تر باشه و از اين مودلاسيونهاي متعارف راديويي استفاده نشه. چون يادمه اسمهاي عجيب غريب داشتن.:happy:

من این "ارسال و دریافت ماهواره ای" رو حالا دیدم !!! :blush::D:happy:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خیلی سخت می گیرید. یک دید کلی داشته باشید کافیه. جواب اینه: اگه شما فرکانس فرستنده رو ندونید و یا فرکانس اگیرنده رو با فرستنده سنکرون نکنید در حقیقت فیلتر های گیرنده به طور مناسب تنظیم نشده اند.. پس مقداری از پهنای باند و یا همه آن در گیرنده شما ناپدید خواهد شد.

filter.JPG

پس با سنکرون نکردن فرکانس دیگه اطلاعاتی نخواهید داشت که بتونید اونو با گیرنده همفاز یا همزمان کنید.

والا من گفتم که "مدار هماهنگی LC" روی فرکانس مورد نظر تشدید میشه و اون فرکانس انتخاب میشه
این مدار هماهنگی یه فیلتر LC موازی هستش که C اون همون خازن واریکاب هستش (بصورت متغییر)
و اجازه تغییر فرکانس فیلتر رو برای گرفتن فرکانس سیگنال های مختلف رو به کاربر میده !

بالا