برگزیده های پرشین تولز

بزرگنربن دایره المعارف هنرهای رزمی به زبان فارسی

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
تو بعضی هنرهای رزمی مثل ایکیدو و ... ادعا میکنن با استفاده از " نیروی حریف بر علیه خودش " هر کسی میتونه از خودش دفاع کنه !
یا میگن مهاجم هر چقدر قویتر باشه بیشتر اسیب میبینه:eek:
این سبکها بیشتر از اینکه کاربردی باشن نمایشی و زیبا هستن و بدرد نمایش تو هفته دفاع مقدس و پلیس و ... میخورن تا یه موقعیت واقعی ( نظر شخصی )
این ویدیویی که میذارم فقط یه مثال هست و فیلمای زیاد دیگه ای هم وجود داره که ثابت میکنه استفاده از نیروی حریف بر علیه خودش اونقدرها که تو بعضی سایتا ادعا میکنن کاربردی نیست ! تو این فیلم یه استاد ایکیدو با یه کشتی گیر دوستانه مبارزه میکنن و بقیه ماجرا که نیاز به توضیح نداره !
حالا ممکنه خیلیا فکر کنن این یه مبارزه باشگاهی هست ولی لازم به گفتنه اگه درگیری واقعی بود همون اول که ایکیدوکا میفتاد رو زمین اینقدر مشت میخورد تا صورتش له شه !
البته ایکیدو چنتا قفل مفصل خوب داره که اونم بیشتر بدرد افسرای پلیس میخوره واسه دستبند زدن . ولی واسه مردم معمولی چندان کاربردی نیست ( بازم نظر شخصی )
جالبه که تو ایران لقب هایی مثل پیشرفته ترین دفاع شخصی و علمی ترین دفاع شخصی هم به ایکیدو میدن !!!! این حرفا همش تبلیغاتیه و هیچ کجای دنیا ایکیدو رو بهترین روش دفاع از خود نمیدونن !

Last edited:

dadbak

Registered User
لایک‌ها
158
ایشون یکی از بهترین اساتید حال حاضر چین هست و شخصا علاقه خاصی بهش دارم. به عقیده ی بنده بعد از بروس لی ایشون بی تردید مستعدترین رزمی کار چینیه که وارد عرصه ی سینما شده ...

002HRO_Donnie_Yen_014.jpg

سبک اصلی ایشون وینگ چوون؟
مهارت ایشون در چه حده؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
سبک اصلی ایشون وینگ چوون؟
مهارت ایشون در چه حده؟

نه سبک اصلی ایشون وینگ چون نیست. هر چند امروز بیشتر او رو با فیلم ایپ من می شناسن و بعد از پخش فیلم ایپ من سیل علاقمندان به سمت وینگ چون روانه شدن. برای فیلم ایپ من دنی ین وینگ چون رو زیر نظر پسر بزرگ ایپ من یعنی ایپ چون آموزش دید.
مادر دنی ین یک استاد کونگ فوی ودانگ بوده. او هم از اول در چند سبک کلاسیک آموزش می بینی از جمله ودانگ، تای چی و غیره. در جوونی عضو تیم وشو میشه و قهرمان هم می شه. به علاوه در سبک های دیگه ی کونگ فو از جمله هونگ گار و وینگ چون تبحر داره و همچنین در بسیاری از سبک های غیر چینی مثل بوکس، کیک بوکس، تکواندو، موآی تای، جوجیتسو، ام ام ای و حتی پارکور و ...
به علاوه موزیسین و رقاص خوبی هم هست.
خلاصه که بسیار با استعداده این شخص ...

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
تو بعضی هنرهای رزمی مثل ایکیدو و ... ادعا میکنن با استفاده از " نیروی حریف بر علیه خودش " هر کسی میتونه از خودش دفاع کنه !
یا میگن مهاجم هر چقدر قویتر باشه بیشتر اسیب میبینه:eek:
این سبکها بیشتر از اینکه کاربردی باشن نمایشی و زیبا هستن و بدرد نمایش تو هفته دفاع مقدس و پلیس و ... میخورن تا یه موقعیت واقعی ( نظر شخصی )
این ویدیویی که میذارم فقط یه مثال هست و فیلمای زیاد دیگه ای هم وجود داره که ثابت میکنه استفاده از نیروی حریف بر علیه خودش اونقدرها که تو بعضی سایتا ادعا میکنن کاربردی نیست ! تو این فیلم یه استاد ایکیدو با یه کشتی گیر دوستانه مبارزه میکنن و بقیه ماجرا که نیاز به توضیح نداره !
حالا ممکنه خیلیا فکر کنن این یه مبارزه باشگاهی هست ولی لازم به گفتنه اگه درگیری واقعی بود همون اول که ایکیدوکا میفتاد رو زمین اینقدر مشت میخورد تا صورتش له شه !
البته ایکیدو چنتا قفل مفصل خوب داره که اونم بیشتر بدرد افسرای پلیس میخوره واسه دستبند زدن . ولی واسه مردم معمولی چندان کاربردی نیست ( بازم نظر شخصی )
جالبه که تو ایران لقب هایی مثل پیشرفته ترین دفاع شخصی و علمی ترین دفاع شخصی هم به ایکیدو میدن !!!! این حرفا همش تبلیغاتیه و هیچ کجای دنیا ایکیدو رو بهترین روش دفاع از خود نمیدونن !
منظور شما دقیقا کجاست؟
با نیروی درون مشکل دارید یا تبلیغات سبک ها و یا کلا با سبک هایی مثل آی کی دو و ... ؟

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
منظور شما دقیقا کجاست؟
با نیروی درون مشکل دارید یا تبلیغات سبک ها و یا کلا با سبک هایی مثل آی کی دو و ... ؟
با همش ! اینکه یه نفر با نیروی درون چند نفرو بزنه تخیلاته ! ( البته من گفتم استفاده از نیروی حریف بر علیه خودش نه نیروی درون...)
و همینطور تبلیغاتی که پیرامون ایکیدو و ... بعنوان پیشرفته ترین روش دفاع شخصی میشه ! به نظر من واسه دفاع از خود ورزش هایی مثل بوکس کیوکوشین کشتی و ... بسیار مناسب تر هستن تا ایکیدو . در حالی که این ورزشا هیچ ادعایی در رابطه با دفاع شخصی ندارن !

Last edited:

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
با همش ! اینکه یه نفر با نیروی درون چند نفرو بزنه تخیلاته ! ( البته من گفتم استفاده از نیروی حریف بر علیه خودش نه نیروی درون...)
و همینطور تبلیغاتی که پیرامون ایکیدو و ... بعنوان پیشرفته ترین روش دفاع شخصی میشه ! به نظر من واسه دفاع از خود ورزش هایی مثل بوکس کیوکوشین کشتی و ... بسیار مناسب تر هستن تا ایکیدو . در حالی که این ورزشا هیچ ادعایی در رابطه با دفاع شخصی ندارن !

ببینید دوست من، توجه داشته باشید استفاده از نیروی حریف علیه خودش یه قانون کلیه که در مراحل پیشرفته سایر سبک ها و طریقت ها هم طریقتجو کاملا اون رو درک و لمس میکنه. فکر میکنید در کیوکوشین یا جودو از این قانون کلی و بسیار مهم استفاده نمیشه؟! توجه داشته باشید در مورد راهی صحبت میکنید که مبدع اون اوشیباست که لازم نیست در موردش توضیحی داده بشه! مطمئنا آیکیدو بعلت نداشتن راندوری قدری آسیب پذیر بنظر میرسه ولی طریقت جویی که به مراحل کاربردی جیو وازا میرسه میتونه مقداری از این ضعف رو پوشش بده. اگر با یک آیکیدوکار ماهر روبرو بشید متوجه عرایض بنده خواهید شد، هر چند در ایران مشکل است پیدا کردن چنین آدمی.
بازهم فکر میکنم بهتر اینه که در مورد سبک ها و روش هایی که اطلاع دقیقی از ماهیت اونها نداریم، بیشتر بیاموزیم و کمتر به نقد و تخطئه بپردازیم. با احترام کامل اوس

Last edited:

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
ببینید دوست من، توجه داشته باشید استفاده از نیروی حریف علیه خودش یه قانون کلیه که در مراحل پیشرفته سایر سبک ها و طریقت ها هم طریقتجو کاملا اون رو درک و لمس میکنه. فکر میکنید در کیوکوشین یا جودو از این قانون کلی و کاملا درست استفاده نمیشه؟! توجه داشته باشید در مورد راهی صحبت میکنید که مبدع اون موریهه شخصی است که در ژاپن مهد سلحشوری کسی او رو شکست نداده. مطمئنا آیکیدو بعلت نداشتن راندوری قدری آسیب پذیر بنظر میرسه ولی طریقت جویی که به مراحل کاربردی جیو وازا میرسه میتونه مقداری از این ضعف رو پوشش بده.
توصیه میکنم در مورد سبک ها و روش هایی که اطلاع دقیقی از اون نداریم، بیشتر بیاموزیم و کمتر به نقد و تخطئه بپردازیم. اوس
ایکیدو وقتی میتونه کاربردی باشه که هنرجو حداقل 10 سال تمرین داشته باشه ! یا اینکه خود اوشیبا باشه ! اون ویدیو یه استاد ایکیدو که مسلما چندین سال هم کار کرده ولی به چند ثانیه نکشید که خاک شد . البته بازم میگم اون فقط یه مثال و معیار ارزیابی نیست
تو جودو هم هست ولی فنون جودو اینقدر عجیب و پیچیده نیست ! تو ایکیدو واسه یه فن پرتابی 3 بار دور طرف میچرخن یا طرفو 3 بار میچرخونن!! در کل ایکیدو یه هنر رزمیه نه یه سیستم دفاع شخصی !
وقتی استادان ایکیدو نمیتونن جلو سایر رزمیکارا هیچ حرفی بزنن چطور میخوان تو یه موقعیت دفاع شخصی جون سالم به در ببرن !
البته اینا همش نظرات شخصیه . به نظر شما کاربردیه و من نظرم اینه کاربردی نیست:)

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
ایکیدو وقتی میتونه کاربردی باشه که هنرجو حداقل 10 سال تمرین داشته باشه ! یا اینکه خود اوشیبا باشه ! اون ویدیو یه استاد ایکیدو که مسلما چندین سال هم کار کرده ولی به چند ثانیه نکشید که خاک شد . البته بازم میگم اون فقط یه مثال و معیار ارزیابی نیست
تو جودو هم هست ولی فنون جودو اینقدر عجیب و پیچیده نیست ! تو ایکیدو واسه یه فن پرتابی 3 بار دور طرف میچرخن یا طرفو 3 بار میچرخونن!! در کل ایکیدو یه هنر رزمیه نه یه سیستم دفاع شخصی !
وقتی استادان ایکیدو نمیتونن جلو سایر رزمیکارا هیچ حرفی بزنن چطور میخوان تو یه موقعیت دفاع شخصی جون سالم به در ببرن !
البته اینا همش نظرات شخصیه . به نظر شما کاربردیه و من نظرم اینه کاربردی نیست:)

باز هم عرض میکنم مسئله اینه که بهتره از ماهیت سبک ها آگاه باشیم تا بتوانیم در مورد آنها نظر درست و صحیحی بدهیم. اصلا در آیکیدو فن پرتابی وجود نداره دوست من! صد در صد آیکیدو سیستم دفاع شخصی نیست، چون سیستم های دفاع شخصی اغلب زیر سوال هستند و هیچ استاد موثق و کاربلد، آیکیدو رو تا حد دفاع شخصی پایین نمیاره. یه سوال، شما آیکیدو یا جودو کار کردید؟ کانستسو وازاهای جودو رو دیدید؟ آیا میدونید در جودو هم فنونی شبیه فنون آیکیدو وجود داره؟
اینکه در مورد مسائل نظر شخصی داشته باشیم خوبه ولی بهتر اینه که نظر شخصی ما بر پایه آگاهی و تحقیق کافی (ترجیحا نه از طریق اینترنت و کتاب!) شکل گرفته باشه. بنده فکر میکنم تا وقتی درگیر(involve) مسئله ای نشدیم نمیتونیم در موردش به نظر صحیح و کاملی برسیم. حالا این مسئله آیکیدو باشه یا وینگ چون.

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
باز هم عرض میکنم مسئله اینه که بهتره از ماهیت سبک ها آگاه باشیم تا بتوانیم در مورد آنها نظر درست و صحیحی بدهیم. اصلا در آیکیدو فن پرتابی وجود نداره دوست من! صد در صد آیکیدو سیستم دفاع شخصی نیست، چون سیستم های دفاع شخصی اغلب زیر سوال هستند و هیچ استاد موثق و کاربلد، آیکیدو رو تا حد دفاع شخصی پایین نمیاره. یه سوال، شما آیکیدو یا جودو کار کردید؟ کانستسو وازاهای جودو رو دیدید؟ آیا میدونید در جودو هم فنونی شبیه فنون آیکیدو وجود داره؟
اینکه در مورد مسائل نظر شخصی داشته باشیم خوبه ولی بهتر اینه که نظر شخصی ما بر پایه آگاهی و تحقیق کافی (ترجیحا نه از طریق اینترنت و کتاب!) شکل گرفته باشه. بنده فکر میکنم تا وقتی درگیر(involve) مسئله ای نشدیم نمیتونیم در موردش به نظر صحیح و کاملی برسیم. حالا این مسئله آیکیدو باشه یا وینگ چون.
ما تو قرن 21 زندگی میکنیم و برای صحبت کردن در مورد یه سبک نیازی نیست حتما اون رو کار کنیم ! بلکه میتونیم فیلمای استادای اون سبک رو ببینیم و قضاوت کنیم یا حتی نقد کنیم !
ایکیدو فن پرتابی نداره ؟! پس اینا چیه ؟ ( البته تو این فیلم چنتا قفل مفصل هم هست )
http://www.aparat.com/v/dRGTx
خیلیا از اینجور تکنیکا خوششون میاد و کیف میکنن ! ولی این فن های زیبا حداقل 80 درصدش تو واقعیت به کار نمیاد . کسی که این تکنیکا رو اجرا میکنه سنسی ایکیدو هم هست

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
ما تو قرن 21 زندگی میکنیم و برای صحبت کردن در مورد یه سبک نیازی نیست حتما اون رو کار کنیم ! بلکه میتونیم فیلمای استادای اون سبک رو ببینیم و قضاوت کنیم یا حتی نقد کنیم !
ایکیدو فن پرتابی نداره ؟! پس اینا چیه ؟ ( البته تو این فیلم چنتا قفل مفصل هم هست )
http://www.aparat.com/v/dRGTx
خیلیا از اینجور تکنیکا خوششون میاد و کیف میکنن ! ولی این فن های زیبا حداقل 80 درصدش تو واقعیت به کار نمیاد . کسی که این تکنیکا رو اجرا میکنه سنسی ایکیدو هم هست
دوست من بهمین خاطره که میگم تا وقتی درگیر مسئله ای نشدید در موردش نقد و تخطئه نکنید. توصیه میکنم به اولین باشگاه جودو مراجعه کنید و تفاوت بین فنون پرتابی و فنون آیکیدو رو سوال کنید. توضیح مختصر و مجمل اینکه فنون پرتابی برای خاک کردن و زمین زدن حریف استفاده میشن یعنی هدف خاک کردن حریف مقابله. در آیکیدو هدف قفل مفصله و توری برای مقابله با آسیب مفصلی، به اجرای اوکمی مبادرت میکنه. یعنی یکی از بزرگترین و بنیادی ترین تفاوت های جودو و آیکیدو عوض شدن جایگاه های توری و اوکه است که تقریبا برعکس هم عمل میکنند. همونطور که گفتم با اینترنت و کتاب و فیلم و عکس و... نمیشه با این مسائل مهم و بنیادین آشنا شد بلکه باید کاملا درگیر این مسائل باشید. مطالب مجازی سبک های رزمی به درد کسانی میخوره که تونسته باشن تا مراحل خوبی پیشرفت کنند و بقول اساتید، خودشون رو در فضای فکری اون سبک و رشته قرار بدهند و فنون اولیه رو بخوبی یاد گرفته باشن. حالا تصمیم با شماست میتوانید با دیدن فیلم به قضاوت بنشینید. با احترام اوس

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
راستی لازمه اینم بگم فعلا خیلی از اساتید ایکیدو دارن از همین الفاظ پیشرفته ترین و بهترین و ... دفاع شخصی پول جمع میکنن ! یعنی به قول شما ایکیدو رو تا حد دفاع شخصی پایین اوردن ! اینم نمونش
http://parsianaikido.mihanblog.com/post/10
http://www.aikido-mahabad.blogfa.com/
http://divar.ir/v/XRFkV6zE/

1112c9ee01.jpg
بله مطمئنا افراد سودجو در هر رشته ای نفوذ میکنند.

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
دوست من بهمین خاطره که میگم تا وقتی درگیر مسئله ای نشدید در موردش نقد و تخطئه نکنید. توصیه میکنم به اولین باشگاه جودو مراجعه کنید و تفاوت بین فنون پرتابی و فنون آیکیدو رو سوال کنید. توضیح مختصر و مجمل اینکه فنون پرتابی برای خاک کردن و زمین زدن حریف استفاده میشن یعنی هدف خاک کردن حریف مقابله. در آیکیدو هدف قفل مفصله و توری برای مقابله با آسیب مفصلی، به اجرای اوکمی مبادرت میکنه. یعنی یکی از بزرگترین و بنیادی ترین تفاوت های جودو و آیکیدو عوض شدن جایگاه های توری و اوکه است که تقریبا برعکس هم عمل میکنند. همونطور که گفتم با اینترنت و کتاب و فیلم و عکس و... نمیشه با این مسائل مهم و بنیادین آشنا شد بلکه باید کاملا درگیر این مسائل باشید. مطالب مجازی سبک های رزمی به درد کسانی میخوره که تونسته باشن تا مراحل خوبی پیشرفت کنند و بقول اساتید، خودشون رو در فضای فکری اون سبک و رشته قرار بدهند و فنون اولیه رو بخوبی یاد گرفته باشن. حالا تصمیم با شماست میتوانید با دیدن فیلم به قضاوت بنشینید. با احترام اوس
ققنوس جان من کاملا متوجه هستم . ولی منظور من دقیقا همین تکنیکاس که میگم کاربرد ندارن ( راستی اسمشون چیه ؟)
همین تکنیکایی که دست مهاجم رو یه جوری میپیچونید بعد طرف پشتک میزنه و خودشو میندازه رو زمین ! خب تو واقعیت اینطوری نیست . به محض اینکه ادم دست طرف رو بگیره 2 تا کله و زانو میخوره و تمام ! تکنیکای جودو خیلی راحتتر اجرا میشه به همین دلیل تو واقعیت هم کاربردی ترن و میک مپ امریکا هم قسمت زیادی از فنونش بر پایه همین جودو هست
mcmap.jpg

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
راستی تکنیک مورد علاقه من واسه زمین زدن اینه
اینو یه دوست بهم یاد داد ! یادمه اینقدررررر تمرین کردم این فن رو که دیگه چشم بسته اجراش میکنم:D جدیدا خودم با کلینچ موی تای هم ترکیبش کردم
Gokyo05OSotoGuruma.jpg

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
اینو یه دوست بهم یاد داد ! یادمه اینقدررررر تمرین کردم این فن رو که دیگه چشم بسته اجراش میکنم:D جدیدا خودم با کلینچ موی تای هم ترکیبش کردم
Gokyo05OSotoGuruma.jpg

اُسوتو گوروما ...

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
Gokyo05OSotoGuruma.jpg
آی کی دو رو تابحال کار نکردم ولی علت اینکه در هنگام اجرای تکنیک خودشون رو پرتاب میکنند اینه که بهشون آسیب نرسه نه اینکه نمایش بدن!
من خودم بشخصه با یک استاد آی کی دو میشه گفت یه جور تبادل تکنیک داشتم و طعم دفاع شخصی ها و تکنیک های آی کی دو رو چشیدم!
جایی برای آپلود ویدیو اگر پیدا کنید براتون ویدیوهایی میذارم که کلا نظرتون تغییر کنه!
گفتم هیچ تجربه آموزشی در مورد آی کی دو و نیروی درون نداشتم اما همیشه در حال تحقیق در مورد سبک های ژاپنی هستم!

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
آی کی دو رو تابحال کار نکردم ولی علت اینکه در هنگام اجرای تکنیک خودشون رو پرتاب میکنند اینه که بهشون آسیب نرسه نه اینکه نمایش بدن!
من خودم بشخصه با یک استاد آی کی دو میشه گفت یه جور تبادل تکنیک داشتم و طعم دفاع شخصی ها و تکنیک های آی کی دو رو چشیدم!
جایی برای آپلود ویدیو اگر پیدا کنید براتون ویدیوهایی میذارم که کلا نظرتون تغییر کنه!
گفتم هیچ تجربه آموزشی در مورد آی کی دو و نیروی درون نداشتم اما همیشه در حال تحقیق در مورد سبک های ژاپنی هستم!
بحث منم همینه ! میگم اگه درگیری واقعی باشه قبل از اینکه به استانه درد برسن هزار تا راه وجود داره برای اینکه به ایکیدو کار اسیب جدی بزنن
یا مثلا تو ایکیدو واسه دفاع مشت مستقیم ( جب و کراس ) بعضی اساتید میان تکنیک کوته گایشی رو اموزش میدن ! خب اگه با یه بوکسر تمرین کرده باشید میفهمید اصلا دفاع کردن در مقابل این ضربات خیلی سخته چه برسه به گرفتن دست بوکسر
واسه اپلود سایت اپارات هست ! فقط خواهشا مبارزه واقعی باشه !! نه نمایشی و اموزشی
ایکیدو وقتی خوب جواب میده که به حریفت بگی فلان ضربه رو بزن تا دفاع کنم ! بعد اون بزنه و شما با یه فن دردناک تسلیمش کنین !
یا به قول ارمین جان واسه وقتی خوبه که دست بچه پرروی فامیل رو بپیچونی و بقیه واست کف بزنن !:D:p
ولی برای متوقف کردن یه فرد عصبانی که هیچی حالیش نمیشه و داره پشت سر هم مشت و سیلی و زانو و کله میزنه کاربرد نداره .

Lord Viper

Registered User
لایک‌ها
823
سلام بر دوستان و اساتید :)
غیبت طولانی بنده رو عفو بفرمایید .مرخصی گرفتم اومدم سلامی عرض کنم و برم .الان دیدم سایت قابلیت منشن رو اضافه کرده (@) .مباحث دفاع شخصی مطرح شد خوشحال میشم بنده رو منشن بفرمایید تا بهتون میپیوندم و در خدمتتون باشم .البته نمیدونم تو ایمیل برام میفرسته که منشن شدم یا نه

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
سلام بر دوستان و اساتید :)
غیبت طولانی بنده رو عفو بفرمایید .مرخصی گرفتم اومدم سلامی عرض کنم و برم .الان دیدم سایت قابلیت منشن رو اضافه کرده (@) .مباحث دفاع شخصی مطرح شد خوشحال میشم بنده رو منشن بفرمایید تا بهتون میپیوندم و در خدمتتون باشم .البته نمیدونم تو ایمیل برام میفرسته که منشن شدم یا نه
با سلامی دوباره
راستش متوجه نشدم ولی
روبروی اسم تاپیک نوشته اشتراک در این موضوع . اونو که بزنید هر پست جدیدی ارسال شه سایت یه ایمیل میفرسته واستون . تو خود سایت pt هم که بیاین تو قسمت اطلاعیه لایک ها و پستای جدید میاد

Lord Viper

Registered User
لایک‌ها
823
پیشاپیش از طولانی بودن مطلب و سبک نامنظمش عذر میخوام .خیلی وقته اینجا مطلبی ننوشتم و یکم هم دیروقته :) چون میدونم فرصت نمیکنم دوباره سر بزنم مجبور شدم یکجا تقدیم حضورتون کنم .

در مورد آیکیدو بنده هنوز بر سر حرف قدیم خودم هستم .قصد ندارم تمام دلایلم بر علیه آیکیدو و تبلیغاتش در ایران رو اینجا بگم چون تکرار مکرراته .قصد قانع کردن کسی رو هم ندارم .فقط وظیفه خودم میدونم که دیدگاه و تجربم رو در اختیار دوستانی بزارم که مشتاق "دفاع شخصی" هستند :

به هیچ عنوان روی آیکیدو به عنوان یه سبک مناسب برای دفاع شخصی یا دعوای خیابانی حساب نکنید .آیکیدو برای کنترل کردن شخص در حالی که هنوز وارد فاز تهاجمیه جدی نشده بدون اینکه بهش آسیب جدی بزنیم مناسبه .یا برای کنترل مهاجمی که افتاده روی زمین و نمیخوایم هلاکش کنیم ولی دوست هم نداریم از زمین بلند بشه دوباره .برای شوخی و قدرت نمایی هم میشه فنونش رو روی دوستان از همه جا بی خبر اجرا کرد .ولی در مقابل مهاجم هوشیار که از تمام قدرت بدنیش برای وارد آوردن آسیب جدی به شما استفاده میکنه مناسب و کاربردی نیست .همینطور در برابر بیش از یک نفر .تا جایی که میدونم در ژاپن هم اون رو به عنوان یک سبک دفاع شخصی نمیشناسن خیلی و ادعایی هم در این زمینه ندارن .بلکه اون رو یک "هنر" رزمی برای رسبدن به هارمونی میدونن و بیشتر روی صلح جویانه بودنش مانور میدن تا کاربردی بودنش .

بنده همیشه فعالیت اصلیم دفاع شخصی فارغ از سبک ها بوده ولی چند سبک مختلف رو هم در این سال ها کار کردم .ضعیف ترین اونها برای دفاع شخصی همین آیکیدو بوده. آیکیدو در ایران به شما قول های قشنگی میده : "استفاده از نیروی حریف" "عدم نیاز به قدرت بدنی بالا" و ... که تمامش یک دروغ بزرگ بیشتر نیست .برای اینکه واقعیت داشته باشه زیادی خوبه و آدم رو یاد تبلیغات قرص های لاغری معجزه آسا میندازه که قراره بدون زحمت شما رو فیت کنن .در دفاع شخصیه مرگ و زندگی فنون آیکیدو به درد لای جرز د... .هرچند اساتید بسیار محترم و متشخصی داره ولی باز دلیل نمیشه عیب های سبک رو نادیده بگیریم :)

تنها فنون خوب و کاربردی آیکیدو چند فن اصلی و ساده و سریع اون هستن که اکثرشون هم در جودو موجودن (جودو پلیسی؟)

معتقدم بین دو مبارز که هر دو مدت زمان مساوی یکیشون آیکیدو و دیگری کیک بوکس یا بوکس کار کرده ،آیکیدو کار به شدت کتک میخوره، قبول ندارید ارشد کلاس آیکیدو رو بردارید ببرید سالن کناری که بچه های بوکسور هستند و یه مبارزه دوستانه با یه بوکسور تازه کار ترتیب بدید .نتیجه رو خودتون ببینید .یا خودتون با مشت و لگد عادی بهش حمله کنید و ازش بخواید با فنون آیکیدو از خودش دفاع کنه .

راستی گفتم کیک بوکس .کلا آیکیدو ضعف عجیبی تو دفاع در برابر ضربات پا داره .گویی سنسه اوشیبا در میان ملتی میزیسته که پا نداشتن اصلا .ولی عادت داشتن دو زانو رو به روی هم بشینن و خیلی بانمک با هم مبارزه کنن:)

خارج از شوخی انگار این فنون نشسته آیکیدو به سبک زندگی سامورایی ها و آداب میهمانداری و نشست و برخاست اونها مربوطه و در جوجیتسوی قدیمی که الان منسوخ شده هم وجود داشته .شخصا از دیدگاه دفاع شخصی واقع گرایانه آیکیدو و چند سبک دیگه رو فرزندان این زمانه نمیدونم .اینها در یک بازه زمانی مشخصی ،در یک جامعه و فرهنگ مشخص کاربرد خودشون رو داشتن .ولی برای شرایط امروز ما مناسب نیستند و نمیتونن پاسخگوی نیاز کسی باشن که در رزمی دغدغه دفاع شخصی داره .اگر حرکات زیبا و هماهنگ آیکیدو ،شمشیر به دست گرفتن و سبک های ژاپنی رو دوست دارید برید آیکیدو .وگرنه فراموشش کنید

با تشکر از حوصله ای که به خرج دادید
تا دیدار دوباره خدا نگهدارتون باشه

Last edited:
بالا