برگزیده های پرشین تولز

بحث و بررسی پبرامون " نام " بازیهای رایانه ای

Synix.Shayan

Registered User
لایک‌ها
0
اگه یکم به عنوان تاپیک برگردید بهتره! بیشتر قراره روی نام بازیها بحث بشه :D

test84

Registered User
لایک‌ها
2
نه بابا اين ديگه خيلي قديميه . وضع گرافيكش از اين بهتر بود .
در ضمن لينكت درباره ي گرشاسپ هم جالب بود . ممنون.

من "سری" بازی رو بهت معرفی کردم، خودت برو هر ورژنی که میخوای رو روی هر کنسولی که میخوای رو بگیر بازی کن.

fonix light

Registered User
لایک‌ها
4
به نظر شما چي باعث مي شه كه اسم يه بازي ، نقش مهمي رو ايفا كنه ؟
منظورم اينه : فرض كنيد يه بازي طراحي بشه كه از نظر گرافيك و گيم پلي و داستان و ... به طور كلي همه جوره تكميل باشه ، ولي اين بازي بدون اسم به بازار روونه بشه . من سئوالم اينه : آيا در اين صورت اين بازي مي تونه تاثير خودشو رو مخاطب ها بذاره؟

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
به نظر شما چي باعث مي شه كه اسم يه بازي ، نقش مهمي رو ايفا كنه ؟
منظورم اينه : فرض كنيد يه بازي طراحي بشه كه از نظر گرافيك و گيم پلي و داستان و ... به طور كلي همه جوره تكميل باشه ، ولي اين بازي بدون اسم به بازار روونه بشه . من سئوالم اينه : آيا در اين صورت اين بازي مي تونه تاثير خودشو رو مخاطب ها بذاره؟
سلام.
به نظر من اسم خيلي مهمه!حداقل براي من.
مثلا يه بازي جديد اومده.تنها راه شناخت بازي از اسمشه.
اسمشو اگه خوب باشه خيلي فروش مي كنه.در غير اين صورت فقط هزينه كرده.

fonix light

Registered User
لایک‌ها
4
سلام.
به نظر من اسم خيلي مهمه!حداقل براي من.
مثلا يه بازي جديد اومده.تنها راه شناخت بازي از اسمشه.
اسمشو اگه خوب باشه خيلي فروش مي كنه.در غير اين صورت فقط هزينه كرده.

پس به نظر شما اسم خيلي مهمه . خوب اين جا بحث دوم پيش مي ياد :
اگه اسم تو فروش يه بازي اينقدر مؤثره ، چرا بازي هايي كه اسم عجيب و غريبي دارند ، در ايران اين قدر فروش مي كنند . چون طبق چيزي كه قبلا تو تاپيك گفته شده ، بيشتر ايراني ها درك درستي از معني اسم هاي اين بازي ها ندارن .

Synix.Shayan

Registered User
لایک‌ها
0
این آمار از کجا اومده که ایرانی ها بازی هایی با اسمهای عجیب غریب رو بیشتر می خرن؟! من که فکر نمی کنم کسی خیلی به اسم اهمیت بده... یعنی وقتی از اطرافیان می شنوی که بازی فلان اومده و خیلی هم جالبه و مثلا توی سایت gamespot هم rating بالای 9 گرفته، شما به خاطر اسمش نمیری بخریش؟

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
پس به نظر شما اسم خيلي مهمه . خوب اين جا بحث دوم پيش مي ياد :
اگه اسم تو فروش يه بازي اينقدر مؤثره ، چرا بازي هايي كه اسم عجيب و غريبي دارند ، در ايران اين قدر فروش مي كنند . چون طبق چيزي كه قبلا تو تاپيك گفته شده ، بيشتر ايراني ها درك درستي از معني اسم هاي اين بازي ها ندارن .
خوب راستش اين فرهنگ ايرانيه.
حقيقتش من يه مدت داخل تابستون پيش يكي از دوستام بودم.كافي نت داشت و سي دي هم مي فروخت.
تو اين مدت فهميدم مشتري ها چي مي خوان.اون ها كاري به اسم نداشتن.اول سبكشو مي پرسيدن بعد قيمتشو و عكس هاش هم كه پشتش بود.به خاطر همين اون ها هم فروش داشتن.
اما بازي هاي ايراني مثل ولفجر8 و لطف علي خان زند نيازي به توضيح و نام نداشتند.
داخل كشور هاي خارجي اصلا اين طور نيست و كاري به قيمت ندارند.حتي كاور مناسبي هم ندارند.ولي خوب فرهنگ دارند.درباره ي بازي ها تحقيق مي كنند و فروشنده هم اطلاع رساني مي كنه.اون ها از روي عكس بازي خريد نمي كنند.
1. از روي نام بازي
2.بعد از روي سابقه ي شركت سازنده(كه اولويت دوم من براي بازي خريدن است.)
3.سابقه ي بازي(فقط اون هايي كه چند تا هستند مثل gta)

fonix light

Registered User
لایک‌ها
4
این آمار از کجا اومده که ایرانی ها بازی هایی با اسمهای عجیب غریب رو بیشتر می خرن؟! من که فکر نمی کنم کسی خیلی به اسم اهمیت بده... یعنی وقتی از اطرافیان می شنوی که بازی فلان اومده و خیلی هم جالبه و مثلا توی سایت gamespot هم rating بالای 9 گرفته، شما به خاطر اسمش نمیری بخریش؟

من نگفتم ايراني ها بازي هاي با اسم عجيب و غريبو بيشتر مي خرن .
فكر مي كنم ما جفتمون داريم يه حرفو مي زنيم . ولي روش گفتنمون فرق داره .
ببين ، اين چيزي كه تو گفتي دقيقا حرفيه كه من مي خوام بزنم . يعني مي خوام بگم اهميت اسم بازي ها تو ايران فقط در اينه كه باهاش بتونيم بازي ها رو از هم تشخيص بديم . من مي گم اگه از اين به بعد اسمي رو بازي هايي كه وارد ايران مي شن گذاشته نشه و ما اون بازي ها رو با شماره ي اون ها بشناسيم ( مثلا بازي شماره ي 222 يا شماره ي 534) بازي هايي كه قراره معروف بشن بازم معروف مي شون . حد اقل تو ايران كه اين طوره . در نهايت اين كيفيت بازيه كه درجه ي شهرت اونو تعيين مي كنه و كسي زياد به وجه تسميه ي اسم اون بازي اهميت نمي ده . :)

test84

Registered User
لایک‌ها
2
برای بازی هایی که ناشناس هستن، اسم تاثیر اولیه ای بر شناخت اولیه داره، مثلا من به شما میگم یه آهنگ میدم و میگم از یه گروهی به اسمه Anathema هستش، شما قبل از اینکه اونو گوش کنی از معنی اون کلمه به یه درک نسبی از چیزی که میخوای باهاش روبرو بشی میرسی، حالا فیلم باشه یا هرچی. همونطور که گفتم این قضیه سر فیلم و اینطور چیزا هم هست. مثلا وقتی اسمه یه بازی "نفرین" هستش، شما حدودا دستت میاد چه خبره. یا مثلا GT4 که مخفف ماشین دزدی بزرگ هستش، شما حدودا میگیری که احتمالا ماشین دزدی نقش مهمی تو بازی داره، که همینطوره. یا Hitman که به معنای آدمکش هستش.

من حتی به اسم آدما هم دقت میکنم، مثلا یکی اسمش احسان باشه ازش انتظار کار خیر دارم(!).

حالا یه سری گروه ها خلاقیتشون رو حتی در مرحله اسم گذاری هم نشون میدن، یکی از بهترین اسم بازیها به نظرم Max Payn هستش که دارای چندین ایهام زیبا که همه این ایهام ها برگرفته از بازی هم هستن، هستش. مثلا:
Max Payn
Max Pain

که نشون دهنده دردی هستش که این آدم متحمل میشه تو زندگیش.

یه سری اسما هم هستن که میخوان جلب توجه کنن که کنجکاو بشی ببینی اون اسمه یعنی چی، مثله Grim Fandango، میخوای ببینی این اسمه یعنی چی، یه مثال زیبای دیگه Psychonauts هستش.

صد البته اسمای بازاری هم هست که نیاز به توضیح نداره.

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
يه مثال براتون مي زنم:
بازي Drogon age بازي جالبي نيست اما گيم اسپات امتياز 9.5 بهش داده.
و اين آمار درسته من پيش مشتري ها بودم.در ضمن اسم خيلي مهمه.
درسته كه فاميل يا دوستان بازي كردن ولي ممكنه با نظر شما يكي نباشه.
اصلا همين بازي Drogon Age من به خاطر اسمش و شركتش.اما اون طور كه انتظار داشتم نبود.

fonix light

Registered User
لایک‌ها
4
خوب راستش اين فرهنگ ايرانيه.
حقيقتش من يه مدت داخل تابستون پيش يكي از دوستام بودم.كافي نت داشت و سي دي هم مي فروخت.
تو اين مدت فهميدم مشتري ها چي مي خوان.اون ها كاري به اسم نداشتن.اول سبكشو مي پرسيدن بعد قيمتشو و عكس هاش هم كه پشتش بود.به خاطر همين اون ها هم فروش داشتن.
اما بازي هاي ايراني مثل ولفجر8 و لطف علي خان زند نيازي به توضيح و نام نداشتند.
داخل كشور هاي خارجي اصلا اين طور نيست و كاري به قيمت ندارند.حتي كاور مناسبي هم ندارند.ولي خوب فرهنگ دارند.درباره ي بازي ها تحقيق مي كنند و فروشنده هم اطلاع رساني مي كنه.اون ها از روي عكس بازي خريد نمي كنند.
1. از روي نام بازي
2.بعد از روي سابقه ي شركت سازنده(كه اولويت دوم من براي بازي خريدن است.)
3.سابقه ي بازي(فقط اون هايي كه چند تا هستند مثل gta)

و اين دقيقا چيزيه كه من مي خوام بگم .

Synix.Shayan

Registered User
لایک‌ها
0
من خودم اول به ژانر بازی توجه می کنم، بعد میرم اینترنت review ها و screenshotهاشو میبینم و اگه نظر مثبتی داشتم راجع بهش، میخرمش! (از اسم هم فقط برای سرچ کردن اون توی google استفاده می کنم! :D)

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
برای بازی هایی که ناشناس هستن، اسم تاثیر اولیه ای بر شناخت اولیه داره، مثلا من به شما میگم یه آهنگ میدم و میگم از یه گروهی به اسمه Anathema هستش، شما قبل از اینکه اونو گوش کنی از معنی اون کلمه به یه درک نسبی از چیزی که میخوای باهاش روبرو بشی میرسی، حالا فیلم باشه یا هرچی. همونطور که گفتم این قضیه سر فیلم و اینطور چیزا هم هست. مثلا وقتی اسمه یه بازی "نفرین" هستش، شما حدودا دستت میاد چه خبره. یا مثلا GT4 که مخفف ماشین دزدی بزرگ هستش، شما حدودا میگیری که احتمالا ماشین دزدی نقش مهمی تو بازی داره، که همینطوره. یا Hitman که به معنای آدمکش هستش.

من حتی به اسم آدما هم دقت میکنم، مثلا یکی اسمش احسان باشه ازش انتظار کار خیر دارم(!).

حالا یه سری گروه ها خلاقیتشون رو حتی در مرحله اسم گذاری هم نشون میدن، یکی از بهترین اسم بازیها به نظرم Max Payn هستش که دارای چندین ایهام زیبا که همه این ایهام ها برگرفته از بازی هم هستن، هستش. مثلا:
Max Payn
Max Pain

یه سری اسما هم هستن که میخوان جلب توجه کنن که کنجکاو بشی ببینی اون اسمه یعنی چی، مثله Grim Fandango، میخوای ببینی این اسمه یعنی چی، یه مثال زیبای دیگه Psychonauts هستش.

كاملا موافقم.:thumbsup:
;)

Synix.Shayan

Registered User
لایک‌ها
0
اتفاقا Dragon Age از اون بازیهایی هست که گذاشتم اولین فرصت بعد کنکور تهیه کنم! هم خیلی ازش تعریف شده، هم کلا من سبک RPG دوست دارم!

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
من خودم اول به ژانر بازی توجه می کنم، بعد میرم اینترنت review ها و screenshotهاشو میبینم و اگه نظر مثبتی داشتم راجع بهش، میخرمش! (از اسم هم فقط برای سرچ کردن اون توی google استفاده می کنم! :D)
خسته نباشيد. :دي
مي خوايد اسمو اصلا استفاده نكنيد!:D
;)
-------------------------------------
اين نظر شماست.ژانر هم مهمه ولي الان بحث سره نام بازيه.
در كل منظور من اينه كه نام يه بازي براي شناخت اوليه و ايجاد يك انگيزه موثره.

fonix light

Registered User
لایک‌ها
4

Max Payn
Max Pain

من اين نكته سنجي و كنجكاوي شما رو نسبت به اسم و داستان بازي ها تحسين مي كنم . ولي بايد قبول كرد كه آدم هايي با ويژگي ها ي شما زياد نيستن . مشكل از اين جا سرچشمه مي گيره كه هنوز فرهنگ بازي هاي كامپيوتري به طور كامل تو ايران متولد نشده و هنوز خيلي ها اين صنعت رو به عنوان يه رسانه ي اجتماعي قبول نكردن و نمي خوان كه قبول كنن. :D

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
من اين نكته سنجي و كنجكاوي شما رو نسبت به اسم و داستان بازي ها تحسين مي كنم . ولي بايد قبول كرد كه آدم هايي با ويژگي ها ي شما زياد نيستن . مشكل از اين جا سرچشمه مي گيره كه هنوز فرهنگ بازي هاي كامپيوتري به طور كامل تو ايران متولد نشده و هنوز خيلي ها اين صنعت رو به عنوان يه رسانه ي اجتماعي قبول نكردن و نمي خوان كه قبول كنن. :D
درسته.
حتي خيييلي ها نمي دنند حتي xbox360 يا psp چيه.فقط بازي هاي كامپيوتري رو ميشناسن.
هر چي صحنه هاي اكشن داخل يه بازي زياد تر باشه به نظر مردم قشنگتره.
دقيقا مثل بازي كانتر استريك
اين بازي نه داستان داره و نه گرافيك فقط دزد و پليسيه.

Synix.Shayan

Registered User
لایک‌ها
0
اتفاقا به نظر من اگه بخواد این فرهنگ جایی رواج پیدا کنه، اونجا ایرانه!!! من که به هیچ وجه حاضر نیستم بگم crysis اسم جالب و قشنگیه و ترکیب دو واژه crytek و crisis هست، پس 50.000 تومان پول بدم بخرمش!

Dark Hero

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
370
اتفاقا به نظر من اگه بخواد این فرهنگ جایی رواج پیدا کنه، اونجا ایرانه!!! من که به هیچ وجه حاضر نیستم بگم crysis اسم جالب و قشنگیه و ترکیب دو واژه crytek و crisis هست، پس 50.000 تومان پول بدم بخرمش!
كدوم فرهنگ؟
قيمتش 1000 تومنه!

بالا