برگزیده های پرشین تولز

جواب همه در مورد جن و شما مطالب علمي قابل توجه همه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mohsenn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
من جواب همگي رو در مورد جن و اين مسائل اينجا ميدم مطالعه كنيد و اگه خواستيد نظر بديد.
همه حتما مطالعه كنند.
بعضي از دوستان گفته بودن اثبات خدا با عقل و دانش :اگه يك كم فقط فكر كنيد راحت به جواب ميرسيد با يك داستان ساده و معروف كه روزي يك فرد نجوم شناسي بود كه دوستش به خدا اعتقاد نداشت و ميگفت با عقل نميتوان وجود خدا را اثبات كرد و خدا نيست همه چيز كار طبيعت است فرد دوستش را به خانه خود دعوت كرد و يك ماكت زيبا از منظومه شمسي كه خود ساخته بود نشون اون داد و دوستش گفت اين ماكت زيبا با اين نظم در گردش را كي ساخته و فرد گفت هيچكس و خود به خود بوجود امده و ميچرخد.دوستش گفت چطور همچين چيزي امكان داره فرد گفت تو چطور براي يك منظومه شمسي به اين عظمت ميگي خودش بوجود اومده حالا اين كه فقط ماكتي است پس يك نيروي ماورائ درك ما وجود دارد كه خالق اين عظمت با اين نظم است.
من واقعا براي خودمون مسلمونا و مخصوصا ايرانيها متاسفم كه دين ما را تحريف كرده اند و جوري در مغز ما و خا رجيان جا انداختن كه دين ما مخالف حقوق بشر و تروريسم است .
فكر نكنيد من يك بچه مذهبي يا حزب اللهي هستم نهههههههههههه برعكس من از اين كارها بدم مياد.الان اگه قيافه منو ميديدين ميفهميدين كه من طالب ازادي انسان هستم.
ولي اخه تاسف ميخورم كه مثلا همين خارجيها كه مسيحي هستن از دين خود و كتاب خود اطلاع كامل دارن و دينهاي ديگه رو نيز مطالعه ميكنن ولي ما از جمله خودم سال تا سال اصلا اطلاع از اصول دين واقعي خود نداريم و روي هيچ نظر ميديم. :hmm:
اخه چرا كاري كردن كه جونا از دين زده بشن و چرا كتاب دين ما فقط سر قبر مرده ها خوانده ميشود؟اقا دين ما كاملترين و دين ازادي است توي دين ما گفتن اجباري در دين نيست ولي برعكس عمل ميشه.
من مدتي پس از زلزله بم در بم كار ميكردم ولي شما اطلاع دارين كه اكثر خاجيها كه توي بم بودن از دين خارج شدن و مسيحيت ديگه نميتونه اونها رو ارضا كنه؟؟؟؟من با خيلي از اونها سروكار داشتم اونها فقط خدا رو قبول دارن و ميگفتن خدا نميتونه پسر داشته باشه و مسايل ديگه مسيحيت الان براي اونها ارضا كننده نيست .از طرفي مسلمونها و ايرانيها رو كه ميبينن ميگن دين اينها از ما بدتره ديگه.ولي به خدا من يكي از همينها رو ديدم كه مسلمون شد ولي نه با ديدن رفتار ما و يا راهنماييهاي يك روحاني بلكه با مطالعه روي مسايل اصلي دين ما. حالا جاي اين صحبتها نيست.
ولي الان در مورد نظرات دوستان در مورد جن ميخواستم بگم كه ببينيد اولا زمان پيغمبر و اونهم در عربستان با اون وحشي گري و با اون عقل اونزمان مردم نميشده بعضي چيزها رو علمي توضيح ميدادن كه ولي همه چيزي كه در اسلام واقعا گفته شده توضيح علمي داره.
من در مورد اول قران براي كساني كه اعتقاد به ان ندارند بگم شما ميدونين قران به يك زبان عاميانه عربي و خيلي ساده مسايلي رو توضيح داده ولي قران همين ظاهرش نيست و حتي شايد اون رو اگه برعكس بخونيم توضيحات ديگه داشته باشه.
شما ميدونين در قران مثلا كلمه يوم يا روز 365 بار تكرار شده.كلمه ان يا لحظه ميدونين 60 بار تكرار شده در كل قران؟
ميدونين در كل قران كلمه ساعه 24 بار كلا تكرار شده؟!ميدونين تعداد كلمات بهشت و جهنم دقيقا مساوي تكرار شده؟!!! ميدونين مژده و ترساندن دقيقا به تعداد مساوي تكرار شده؟!!!!!
اگه دانشمندان توي قران به كندو كاو بپردازن خيلي مسايل ميتونن در بيارن.ولي مثلا يك چيز كه الان خيلي روي ان تاكيد ميشود مثلا حجاب اقا در قران چند بار و چقدر روي اين كلمه تاكيد شده كه اينهمه الان روي ان گير دارند ؟؟؟
در قران بيشتر فقط روي درستكاري كمك به يكديگر احترام به همديگه و به پدر مادر و دزدي و نامردي نكردن تاكيد شده كه جالب اينجاست فقط همين مسايل رعايت نميشود و اهميت ندارن در جامعه ما.
اسلام دين به روز است و ميتواند با توجه به شرايط زمان تغيير كند.
حالا در مورد جن مثلا در قران گفته شده انسان از خاك درست شده خوب ميبينيم كه به خاك برمي گردد يعني در خاك تجزيه ميشود.ولي در مورد جن هم توضيحاتي داده ولي نه كامل فقط گفته وجود دارد و از اتش افريده شده خوب ميبينيم كه جن يا هر موجود ديگر كه اسمش رو بذاريم خاكي نيست يعني مادي نيست كه بتواند يك جا فقط باشد و از درك ما ممكن گاهي خارج باشد اين موجود ممكن است در خاك تجزيه نگردد و مانند اتش انرژي ان در فضا پخش گرديده و تجزيه گردد.
يك مسئله ديگر اينكه من خودم به چيزهايي كه در قران گفته شده ممكن است عمل نكنم ولي به انها اعتقاد دارم و خيلي مسايل گفته شده در قران از درك ما خارج است.اقا قران گفته خدا اون رو اورده و خودش از اون محافظت ميكند و ميبينيم كه 1400 سال است كه يك واو در قران تغيير پيدا نكرده و هر كس ميتواند بره تغييرش بده.......
تنها منبع معتبر در اسلام كه كوچكترين تغيير و انحراف و تحريفي پيدا نكرده قران ميباشد.
خيلي چيزها در قران مختصر گفته شده مثلا يك جا در ايه گفته ما جهان را در حال گستراندنيم.كساني كه در علم نجوم هستند ميدانند كه جهان و كهكشانها در حال انبساط است .پس الكي در مورد چيزي كه انرا حتي نخوانده ايم نظر نديم .
همه شما اسم شق القمر رو شنيده ايد كه پيامبر جهت ايمان اوردن تعدادي كه ازش خواستن ماه رو دو نيم كنه جلوي چشم انها اينكار را كرد و ماه را دو نيم كرد و دوباره به هم وصل كرد .فقط بگم كه معجزات هم واقعي و حقيقي و علمي هستند و شعبده بازي نيستند ..... اينو حتما بقي اش رو بخونيد:
من چند وقت بود ميگفتم پيش خودم كه كاشكي دانشمندا روي ماه تحقيق ميكردن كه ببينند ايا ماه روزي همچين چيزي براش اتفاق افتاده يا نه. با كمال تعجبببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب چند وقت پيش يك برنامه علمي از تلويزيون ديدم كه اين برنامه خارجي هم بود در مورد فضا و ماه بود در اين برنامه خودم شنيدم گفت كه الان جديدا دانشمندان متوجه يك خط روي كره ماه شدن و بعد از تحقيق به اين نتيجه رسيدن كه يك زماني ماه به دو قسمت شده بوده و دو قسمت ان از هم جدا شده دوباره به هم چسبيده است.
دوستان اين خيلي مهم است كه واقعا ماه دو نيم شده .
جمع بندي اينه كه اولا اين دو نيم شدن ماه رو ميتونين به عنوان يك موضوع مطرح كنيد تا كساني كه در مورد علم نجوم اطلاعاتي دارن بيان بگن كه صحت داشته البته اگه كسي پيدا بشه كه اطلاع داشته باشد.

حالا نظرتون چيه؟؟/
شايد بعضي دوستان فكر كنن من مثلا يك حزب اللهي هستم ولي من هم مثل خيليهاي ديگه فقط يك ليسانس معمولي هستم و همه نوع گناهي هم روزانه ميكنم اتفاقا فكر كنم يك فرد تندرو اصلا شايد ندونه خيلي چيزا در مورد دينش رو و اصلا از نظر اطلاعات مهم از دينش و دركشون عاجز باشه.و فقط كوركورانه سر يكسري از مسايل اصرار دارد.
چرا ما نبايد مثل مثلا يك مسيحي از كمي از دينمون اطلاع داشته باشيم و قيافمون هم مثل كساني كه الكي جا انداختن نباشه.و اينجور كاري بكنن كه اگه كسي قيافش كثيف و موهاش صاف و پيراهنش رو شلولر بود فقط مسلمونه و اگه كسي ازادانه هر چيز دلش خواست بپوشه ضد اسلام است و كاري بكنن كه تو وجود خود ادم هم يك تنفر از دينمون بوجود بياد.در حالي كه اقا اونها هيچي از دين اتفاقا نميدونن و دين مال اونها نيستتتتتتتت.
من هر لباسي كه دلم بخواد ميپوشم و هر مدل قشنگي كه دوست داشته باشم موهامو ميزنم و ازادم و اين هم هيچ جاي دين ما نفي نشده . من يك انسان ازادم و در دين ما ازادي يعني اينكه تو تا جايي كه به كسي ازار نرسوني و حريم شخصي كسي رو مورد تجاوز قرار ندي ازادي.
اينست معني ازادي نه اراجيف

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
یه تاپیک در مورد جن داشتیم ها لزومی به تجدید نبود فکر کنم.

Saeedm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
كارت درسته آقا!
تاپيكت چه ربطي به مقالت داره!
تو مقالت اصلا راجع به جن چيزي نيست!

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
اگه يك كم فقط فكر كنيد راحت به جواب ميرسيد با يك داستان ساده و معروف كه روزي يك فرد نجوم شناسي بود كه دوستش به خدا اعتقاد نداشت و ميگفت با عقل نميتوان وجود خدا را اثبات كرد و خدا نيست همه چيز كار طبيعت است فرد دوستش را به خانه خود دعوت كرد و يك ماكت زيبا از منظومه شمسي كه خود ساخته بود نشون اون داد و دوستش گفت اين ماكت زيبا با اين نظم در گردش را كي ساخته و فرد گفت هيچكس و خود به خود بوجود امده و ميچرخد.دوستش گفت چطور همچين چيزي امكان داره فرد گفت تو چطور براي يك منظومه شمسي به اين عظمت ميگي خودش بوجود اومده حالا اين كه فقط ماكتي است پس يك نيروي ماورائ درك ما وجود دارد كه خالق اين عظمت با اين نظم است
یه چیزی , منجم نه نجوم شناس !
بعد هم
من فقط برای این جواب میدم که احساس میکنم شاید استدلالتون قانعتون کرده !
با اینکه این حرف کاملا غلطه که یه چیزی که احتمالش نزدیکه صفره هیچ وقت پیش نمیاد (منظورم این همه نظم که خود به خود به وجود اومده باشه هست که تازه اصلا احتمالش نزدیک به صفر نیست ) ولی باز هم فرض میکنیم حرف شما درسته ! یعنی یکی ما رو خلق کرده و همینطور این جهان رو هم یکی خلق کرده , ولی حالا چی رو اثبات کردی؟ اینکه یکی بوده که ما رو خلق کرده !! راجع به خصوصیاتش چیزی میدونی؟ راجع به واحد بودنش چیزی رو اثبات کردی؟ شاید مثلا (مثلا!!!!!!) 20 تا بودن هر کدوم یه چیزی رو درست کردن؟شاید فانی بوده (مثلا ما یه دستگاهی روباتی چیزی میسازیم , آیا ما فانی نیستیم؟) یعنی شاید تا الان دیگه نباشه ؟ شاید ماها فقط یه سری اسباب بازی هستیم برای یه سری موجوداته برتر؟یه چیز شبیه روباتها برای خودمون ! گفتم خصوصیات, مثلا از کجا میدونی, شاید مثلا همه ی علوم رو نداشته باشه و فقط از ما جلوتر باشه ؟ شاید نتونه همه کاری رو بکنه ؟ و کلی فرضیه ی دیگه هم هست که خودتون با یکمی تخیل میتونید بسازیدشون و اگرم خواستید تو کتاب هایی مثل "ارابه ی خدایان" (این کتاب با توجه به یافته های باستان شناسی نوشته شده بد نیست بخونیدش تا یکم به همه چیز شک کنید) پیداشون کنید !
پس خیلی راه مونده تا اثبات خودش ! بعد از اثبات خودش هم خیلی راه هست تا اثبات و کشف مشخصاتش ! و بیشتر از همه ی اینها خیلی راه هست تا اثبات ادیان و مذاهب !
دقت داشته باشید که من نه میگم هست و نه میگم نیست و فقط با کسایی که ادعا میکنن تونستن با عقل و منطق اثبات کنن هست وهمه ی این مشخصاتو داره (و یا برعکس, کسایی که ادعا میکنن که با عقل و منطق تونستن بفهمن که نیست و ...) مشکل دارم ! من خیلی راحت میگم نمیدونم ولی بدم نمیاد باشه ! من به این معتقدم که تاحالا انسان نتونسته با عقل و منطق راجع به این قضیه حرف بزنه و یه جواب قاطع بده ولی اصلا این دلیل نمیشه که نتونیم اینکارو بکنیم ! یعنی هیچ دلیلی نیست که با عقل نمیشه به اثبات خدا رسید ! من معتقدم تمام حرفهایی که راجع به بودن یا نبودنش زده میشه فقط فرضیه هست و کسایی که میگن هست یا نیست در واقع دارن احساسشون رو بیان میکنن نه منطقشونو ! و البته اگر بگن ما دوست داریم باشه و برا همین قبولش داریم کاملا قابل احترام هستن !
اگه خواستید میتونید ادامه بحث رو (البته نه در مورد جن!!!!!) توی kasrakh.blogfa.com داشته باشیم !
از مدیران محترم هم خواهش میکنم پست من رو حداقل برای دو سه روز حذف نکنن!
160.gif

30rus

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
حالا اگه كسي چيزي نوشته شما سخت نگير. اطلاعات مذهبی مردم متاسفانه کمه و شما به وقتش درستش رو توضیح بده. اگه مردم اين دوره نماز روزه نمي خونن دشمني با كسي ندارنا. اينو بیشتر به حسابه گشادي اونا بذار :lol: البته عملکرد بد بعضیها هم که باعث این دید بد شدن هم نباید کنار گذاشت.

اینا کافر نیستن. مسلمونن چون شرط مسلمونی گفتن یه اشهد ان لا اله الا الله ساده هست. سین جین هم نداره. اینو هم از خودم نمی گم این اگه اشتباه نکنم برای وقتی بود که مکه رو پیامبر فتح کرد. این هم مال کسایی بود که قبلش کافر و دشمن پیامبر بودن و میخواستن مسلمون بشن یا چیزه دیگه ای که یادم نیست. شما اگه دقیق میدونیش توضیح بده.

madonna_200490

Registered User
لایک‌ها
17
به نقل از kasra_kh :
بعد هم
من فقط برای این جواب میدم که احساس میکنم شاید استدلالتون قانعتون کرده !
با اینکه این حرف کاملا غلطه که یه چیزی که احتمالش نزدیکه صفره هیچ وقت پیش نمیاد (منظورم این همه نظم که خود به خود به وجود اومده باشه هست که تازه اصلا احتمالش نزدیک به صفر نیست ) ولی باز هم فرض میکنیم حرف شما درسته ! یعنی یکی ما رو خلق کرده و همینطور این جهان رو هم یکی خلق کرده , ولی حالا چی رو اثبات کردی؟ اینکه یکی بوده که ما رو خلق کرده !! راجع به خصوصیاتش چیزی میدونی؟ راجع به واحد بودنش چیزی رو اثبات کردی؟ شاید مثلا (مثلا!!!!!!) 20 تا بودن هر کدوم یه چیزی رو درست کردن؟شاید فانی بوده (مثلا ما یه دستگاهی روباتی چیزی میسازیم , آیا ما فانی نیستیم؟) یعنی شاید تا الان دیگه نباشه ؟ شاید ماها فقط یه سری اسباب بازی هستیم برای یه سری موجوداته برتر؟یه چیز شبیه روباتها برای خودمون ! گفتم خصوصیات, مثلا از کجا میدونی, شاید مثلا همه ی علوم رو نداشته باشه و فقط از ما جلوتر باشه ؟ شاید نتونه همه کاری رو بکنه ؟ و کلی فرضیه ی دیگه هم هست که خودتون با یکمی تخیل میتونید بسازیدشون و اگرم خواستید تو کتاب هایی مثل "ارابه ی خدایان" (این کتاب با توجه به یافته های باستان شناسی نوشته شده بد نیست بخونیدش تا یکم به همه چیز شک کنید) پیداشون کنید !
پس خیلی راه مونده تا اثبات خودش ! بعد از اثبات خودش هم خیلی راه هست تا اثبات و کشف مشخصاتش ! و بیشتر از همه ی اینها خیلی راه هست تا اثبات ادیان و مذاهب !
دقت داشته باشید که من نه میگم هست و نه میگم نیست و فقط با کسایی که ادعا میکنن تونستن با عقل و منطق اثبات کنن هست وهمه ی این مشخصاتو داره (و یا برعکس, کسایی که ادعا میکنن که با عقل و منطق تونستن بفهمن که نیست و ...) مشکل دارم ! من خیلی راحت میگم نمیدونم ولی بدم نمیاد باشه ! من به این معتقدم که تاحالا انسان نتونسته با عقل و منطق راجع به این قضیه حرف بزنه و یه جواب قاطع بده ولی اصلا این دلیل نمیشه که نتونیم اینکارو بکنیم ! یعنی هیچ دلیلی نیست که با عقل نمیشه به اثبات خدا رسید ! من معتقدم تمام حرفهایی که راجع به بودن یا نبودنش زده میشه فقط فرضیه هست و کسایی که میگن هست یا نیست در واقع دارن احساسشون رو بیان میکنن نه منطقشونو ! و البته اگر بگن ما دوست داریم باشه و برا همین قبولش داریم کاملا قابل احترام هستن !
اگه خواستید میتونید ادامه بحث رو (البته نه در مورد جن!!!!!) توی kasrakh.blogfa.com داشته باشیم !
از مدیران محترم هم خواهش میکنم پست من رو حداقل برای دو سه روز حذف نکنن!
160.gif

دوست عزيز غلط املايي مي گيري متنت پر از غلط است.مثلا کسایی برا همین ادامه بحث رو (البته نه در مورد جن!!!!!) توی kasrakh.blogfa.com داشته باشیم و اگرم يك چيري
ماها غلط است چون ما خودش جمع است پس غلط املايي نگير

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
اولا غلط املایی نه غلط نگارشی رو بهش اشاره کردم !
دوما از
مثلا کسایی برا همین ادامه بحث رو (البته نه در مورد جن!!!!!) توی kasrakh.blogfa.com داشته باشیم و اگرم یه چیزی
چیزی متوجه نشدم
سوما اگه دقت کنی من ( و همینطور هم بقیه ی اعضای اینجا) به زبان گفتار پست میزنم ! کلماتی مثل "برا" به جای "برای" , "میگم" به جای "میگویم" , "کسایی" به جای "کس هایی " , "اگرم" به جای "اگر هم" و ... رو به وفور میتونید اینجا هم توی پستهای من و هم توی پستهای بقیه مشاهده کنید که نشان دهنده ی همین زبان گفتاری هست ! دلیل انتخاب زبان و لحن گفتاری هم ایجاد جو دوستانه در پی تی هست ! اگه دقت داشته باشید "ما ها" در زبان گفتار زیاد استفاده میشه ! میتونید خودتون مشاهده کنید http://www.google.com/search?hl=en&q=ما+ها&btnG=Google+Search
البته باز هم قبول دارم "ما ها" غلطه ولی به نظرم فرا تر از یه غلط مصطلح هست ! یه چیزی مثل "برا", "اگرم" و ...
چهارما باز غلط املایی نگرفتم , غلط نگارشی و دستوری رو بهش اشاره کردم !
پنجما شما از کل حرفهای من خط اولش رو فهمیدید نه؟
ششما لطفا یه چند دیگه تا از غلط هامو بگو !

هفتما بحث انجا رو منحرف نکنیم بهتره!
خواستی میتونی یه pm برم بفرستی تا صحبت کنیم !

mohsenn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از kasra_kh :

دوست عزيز سلام
در مورد غلط املايي يا نگارشي حالا شما كه ميگي منجم نه نجوم شناس بايد اول بگم درسته كلمه من ممكنه غلط باشه ولي خوبه خودت ميكي كه ما اينجا موقع نوشتن زبان محاوره اي بكار مي بريم و ممكنه يادمون بره مثلا اين كلمه درستش چي بوده وگرنه كلمه شما هم كلا غلطه اگه بخواهيم حساب كنيم.
منجم يك كلمه عربي است تا جايي كه ميتوان ستاره شناس رو بكار برد اين كلمه غلط است .من نميخوام ايراد بگيرم ولي همه ما وقت نوشتن غلط نگارشي داريم اگر منم بخوام تو متنت بگردم ميتونم پيدا كنم مثل همين ماها چون اينكه ديگه غلط نگارشيه.حالا من حواسم نبود موقع نوشتن بجاي ستاره شناس نوشتم نجوم شناس سخت نگير.
گرچه ادم حواسشو بايد بيشتر جمع كنه.
ضمنا شما كه ايراد مي گيرين دقت كنين توي جوابتون به اون دوستمون از نظر نگارشي اولا درسته ولي دوما و سوما غلطه نبايد بكار برد چون دوما فارسيه و تنوين نمي گيره بايد بگيم ثانيا و ثالثا.
دوست عزيزي هم كه گفتن تاپيك ربطي به موضوع نداشت بگم كه اخه توي اون تاپيك در مورد جن خوب بعضيا نظرشون رو گفته بودن ولي بقيه بند كرده بودن به مسائل ديگه و كلا اعتقادات ديگران رو زير سوال برده بودن و كلا مسئله به سمت ديگه رفته بود.خوب همه موتونستن خوب نظرشون رو بگن كه اقا مثلا من اعتقاد دارم يا ندارم يا ..
ولي نه اينكه اصلا مسئله جوابهايي داشته باشه كه ربطي به قضيه نداره.منم در مورد كل مسائل گفته شده فكر كردم يك تاپيك جديد بهتره باز بشه كه همه نظراتشون رو بگن و اينجا در مورد كل مسائل اونجا بحث كنيم.

در مورد دوست عزيز كه گفتن اقا اينا مسلمونن و اگه نماز نمي خونن به خاطر گشاديه بابا تو اصلا كل اين مطلبي كه من نوشتم رو بخون ببين من چي نوشته بودم من اصلا در مورد اين قضيه نماز نخوندن چيزي نگفته بودم.در مورد اينجوري بودنمون ما همه اينجوري هستيم .من جواب بعضي از سوالات اون تاپيك كه گفته شده بود خدا رو با عقل و منطق اثبات كنين يا خيلي چيزاي ديگه كه صحبت شده بود رو جواب داده بودم.
حالا در مورد نظر شما دوست عزيز كه گفتي كتاب ارابه خدايان رو بخون.اول بگم من خوندمش قبلا. و در مورد مسائلي كه گفتين درسته من خودم هم قبلا فكر كردم رو اين مسائل و مثلا پيش خودم گفتم ميشه مثلا خدا بوده ولي بعدا مرده باشه و الان نباشه ولي ادم بايد روي همه چيز فكر كنه يا از روي چيزهايي كه توي اين دنيا هست و يا ميبينه هم فكر كنه.من هم توصيه ميكنم شما نظريات نسبيت اينشتن و مسائلي كه در مورد فضا و نور و ستارگان و خيلي مسائل در مورد علم فيزيك مطالعه كنيد ممكنه شكتون كمتر بشه .شما در نظر بگيريد زماني كه در اين عالم بزرگ سياهچاله هايي وجود دارن كه در مركز انها زمان به صفر ميرسه و متوقف ميشود و نيروي جاذبه و چگالي مركز انها به حدي است كه حتي نور هم قادر به گريز از اين سياهچاله ها نيست خوب پس ما ممكنه فاني باشيم ولي در جايي كه بتوان زمان را متوقف كرد فنا معنا نداره .
كسي كه اين جهان را با اين شكل و اين عظمت ساخته پس ميتواند براي توقف زمان خود و فنا نشدن هم فكري بكند.تازه اين مسائل در اين جهان مادي ما هم وقتي قابل اثبات هستند ما انسانها چون مادي هستيم ممكنه درك فراتر از ماده بودن خود را نداشته باشيم.تازه ما هم نسبي هستيم و با توجه به زندگي در شرايط اين زميني كه در ان هستيم به اين شكل است . اگر انسان بتواند انقدر پيشرفت كند كه ميكند و مثلا بتواند سفينه اي بسازد كه با سرعت نزديك به سرعت نور حركت كند ميدانيد كه در اينصورت كسي كه در اين سفينه است مثلا اگر يك سال حركت كند و برگردد در زمين مثلا 1000 سال گذشته.زمان و حتي مكان با سرعت در ارتباطند و حتي جرم.شما ميدانيد كه هر چه سرعت بيشتر شود و به حد نور يا نزديك نور برسد جرم تغيير ميكند و مكان انقباض پيدا ميكند و زمان نيز تغيير ميكند؟؟اينها كه ميگم همه اثبات شدن و الان دانشمندا اونها رو اثبات كردن كه درستند.خوب حالا با اين ترتيب ايا كسي كه همه اينها را ساخته و پيش بيني كرده ميتواند خودش فاني بوده و از بين رفته باشد؟؟/
در مورد اينكه چند نفر اين جهان رو ساخته باشند من ميگم ممكنه چندين نفر كه نميشه گفت نفر نقش داشته باشن ولي يك قدرت مطلق در راس كار است و چيزهاي ديگري هم ساخته ولي ما چونكه مادي هستيم محدوديم و درك ما يك حد خاصي است و چيزهاي ماورائ ان در ان نامفهوم است.مثلا فكر كنيم كه خدا از كي بوجود امده يا حتي خودمون رو بگيم از كي بوجود اومديم قبل از اون چجوري نبوديم.چون زمان يك شرايط مادي است كه ما ايستادن ان را نمي توانيم درك كنيم.پس نميتوانيم درك كنيم خدا از كي بوده.يا مثلا در مورد اين جهان بگيم انتهاي اين دنيا كجاست و يك جايي بالاخره كه يك جايي ته ان است پس بعد از ان ته چيست؟؟؟؟؟كه با شرايط مادي و عقل ما غير قابل درك است.
در مورد كساني كه ممكنه ما را بازيچه قرار داده باشن. الان در اين دنيا توي اين كهكشانها اينهمه ستاره و سياره است تا اينجا كه هر چي با اين تلسكوپهاي به اين قدرتمندي نگاه كردن ديدن ما تنها موجودات با عقل و شعوري هستيم كه در اين چند ميليارد سال نوري درور بر خودمون هستيم وحالا ممكنه موجودات ديكه هم باشن كه هنوز ما نديديم .ولي اينهمه عقل و دانش رو اون موجودات توي وجود ما اگه گذاشتن پس خودشون كو؟
انسان از زمان اوليه در حال تكامل بوده و زماني خواهد رسيد كه به تمام اين جهان مسلط خواهد شد.پس انسان رو نميتوان دست كم گرفت. حالا يك چيزي من از قران بگم كه ميگه انسان خليفه الله روي زمين است اين يعني همين يعني انسان اينقدر تكامل پيدا خواهد كرد و اينقدر در وجود اون عقل وجود دارد كه درهاي علم را يكي بعد از يكي ميگشايد و به جايي ميرسد كه در حد تقريبا خود خدا قدرتمند ميشود.و هنوز كه هيچه با اينهمه پيشرفت.
تازه يك چيز ديگه اينكه انسان روح هم دارد و روحش خيلي قويه كه ميتواند با ان بر جسم فائق ايد و روح و فكر با هم هستند.اين كساني كه مرتاض هستن چجوري اينهمه قدرت دارن؟پس انسان ميتونه قدرتش از هر چيزي كه تو اين دنيا وجود داشته باشه قدرتمندتر باشه.
بنظر من ما هنوز هيچي نميدونيم.
حالا من فقط يك مورد ملموس رو از اينكه همه ما خدا رو در وجودمون قبول داريم ميگم.مثلا ممكنه من الان بگم اقا من خدا رو قبول ندارم ولي وقتي يك مشكل يا حادثه برامون بوجود مياد تنها چيزي كه صدا ميزنيم و يادمون مياد و ازش كمك مي خواهيم خدا است. ولي در شرايط عادي ممكنه اصلا يادمون هم نباشه و قبولش هم نداشته باشيم.

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
محسن جان اگه اجازه بدی من از آخر بیام اول !
فقط یه خواهش اونم این که واضح بگی که کدوم قسمتهای حرفهام رو از نظر منطقی (نه اعتقادی) قبول داری و با کدوماشون مشکل داری

حالا من فقط يك مورد ملموس رو از اينكه همه ما خدا رو در وجودمون قبول داريم ميگم.مثلا ممكنه من الان بگم اقا من خدا رو قبول ندارم ولي وقتي يك مشكل يا حادثه برامون بوجود مياد تنها چيزي كه صدا ميزنيم و يادمون مياد و ازش كمك مي خواهيم خدا است. ولي در شرايط عادي ممكنه اصلا يادمون هم نباشه و قبولش هم نداشته باشيم.

اصولا این موضوع که انسان به یکی قویتر از خودش پناه ببره طبیعیه ! یکی از همون فرضیه هایی که گفتم میتونی خودت بسازی اینه که انسان اولیه قدرت دفاع از خودشو جلوی حوادث طبیعی و حمله ی حیوانات وحشی نداشت ! برا همین اومد توی ذهنش یه موجودی رو متصور شد (یا شاید بهتره بگیم ساخت) که هیچ کدوم از نقصهای خودشو نداشته باشه ! قادر باشه , عالم باشه , ... . میبینی چقد میشه جلو رفت ؟! به جایی رسیدیم که شاید ما خودمون ساختیمش ! پس این هیچ ربطی به اثباتش نداره ! ما یه موجود خیلی قوی رو ساختیم و تنها کسی که این قدرت رو داره اونه پس از اون کمک میخوایم ! حالا اسمش هم هر چی میخواد باشه !
بنظر من ما هنوز هيچي نميدونيم.

قبول دارم اینو ! اصلا خودم هم همینو میگم ! ولی معتقد که در زمینه های اعتقادیمون هم هیچی نمیدونیم !

تازه يك چيز ديگه اينكه انسان روح هم دارد و روحش خيلي قويه كه ميتواند با ان بر جسم فائق ايد و روح و فكر با هم هستند.اين كساني كه مرتاض هستن چجوري اينهمه قدرت دارن؟پس انسان ميتونه قدرتش از هر چيزي كه تو اين دنيا وجود داشته باشه قدرتمندتر باشه.
به نظر خودت این نتیجه گیری درسته ؟!
قبول دارم انسان یه بعد غیر مادی داره که حالا اسمش رو گذاشتید روح ! قبول دارم یه مقداری قدرت هم داره ! پس میتونیم از همه چیز توی دنیا قدرتمند تر بشیم ؟؟

انسان از زمان اوليه در حال تكامل بوده و زماني خواهد رسيد كه به تمام اين جهان مسلط خواهد شد.پس انسان رو نميتوان دست كم گرفت. حالا يك چيزي من از قران بگم كه ميگه انسان خليفه الله روي زمين است اين يعني همين يعني انسان اينقدر تكامل پيدا خواهد كرد و اينقدر در وجود اون عقل وجود دارد كه درهاي علم را يكي بعد از يكي ميگشايد و به جايي ميرسد كه در حد تقريبا خود خدا قدرتمند ميشود.و هنوز كه هيچه با اينهمه پيشرفت

انسان تکامل پیدا کرده رو قبول دارم ولی آیا باز هم این دلیل میشه که روزی به تمام این جهام مسلط بشه ؟
توجه داشته باش که ما داریم راجع به خو خدا بحث میکنیم هنوز پس هنوز خیلی راه مونده تا قرآن !
راستی با اینکه ربطی به بحثمون نداره ولی این رو هم بگم که هیچ جای دینت نگفته که انسان تا حد خدا قدرتمند میشه . مطمئن باش اگه انسان یه روزی احساس کنه که زورش میرسه خدا رو هم میزاره کنار !

در مورد كساني كه ممكنه ما را بازيچه قرار داده باشن. الان در اين دنيا توي اين كهكشانها اينهمه ستاره و سياره است تا اينجا كه هر چي با اين تلسكوپهاي به اين قدرتمندي نگاه كردن ديدن ما تنها موجودات با عقل و شعوري هستيم كه در اين چند ميليارد سال نوري درور بر خودمون هستيم وحالا ممكنه موجودات ديكه هم باشن كه هنوز ما نديديم .ولي اينهمه عقل و دانش رو اون موجودات توي وجود ما اگه گذاشتن پس خودشون كو؟

اولا این بخش از صحبتت که یکمی خنده دار شده ! ما تا همین چند وقت پیش راجع به تیتان که همین بغلمون بود اطلاعی نداشتیم ! بعد انتظار داری مثلا حیات توی میلیون ها سال نوری رو بررسی کنیم؟؟؟!
مثل این میمونه که من بگم خدا پس کو؟ نمیتونن رفته باشن یه جای دور تر ؟ اصلا نمیتونن یکاری کنن ما نبینیمشون ؟
منطق یادت نره !

در مورد اينكه چند نفر اين جهان رو ساخته باشند من ميگم ممكنه چندين نفر كه نميشه گفت نفر نقش داشته باشن ولي يك قدرت مطلق در راس كار است و چيزهاي ديگري هم ساخته ولي ما چونكه مادي هستيم محدوديم و درك ما يك حد خاصي است و چيزهاي ماورائ ان در ان نامفهوم است.مثلا فكر كنيم كه خدا از كي بوجود امده يا حتي خودمون رو بگيم از كي بوجود اومديم قبل از اون چجوري نبوديم.چون زمان يك شرايط مادي است كه ما ايستادن ان را نمي توانيم درك كنيم.پس نميتوانيم درك كنيم خدا از كي بوده.يا مثلا در مورد اين جهان بگيم انتهاي اين دنيا كجاست و يك جايي بالاخره كه يك جايي ته ان است پس بعد از ان ته چيست؟؟؟؟؟كه با شرايط مادي و عقل ما غير قابل درك است.

حواست باشه که اینهایی رو که گفتم همه یه سری فرضیه بودن که خودت هم میتونی هزارتا دیگش رو بسازی !

ما اینجا بحث نمیکنیم که شما چی میگی , بحث میکنیم که از اون چیزهایی که میگی کدومهاشون رو میتونی برام با دلیل و منطق تعریف کنی ! دلیلی نیاوردی که چرا اصلا یه دونه باید باشه ! بزار بگم اینجوری تصور کنی که : ما موجودات آزمایشگاهی یه سری موجود قویتر و بزرگتر از خودمونیم (و البته هوشمند تر) ! اینا ما رو توی آزمایشگاه ساختن ! خب به نظرت خدا کدومشونه ؟ اون محققهایی که ما رو تو آزمایشگاههشون ساختن؟ نه؟ اونی هست که طرح ساختن ما رو داده ؟ یا اونی هست که بودجه ی تولید ما رو تامین کرده ؟ شایدم اونی باشه که جامعه ی اون موجودات رو ***** میکنه (یه چیز مثل رییس جمهور خودمون) ؟ و .... . به نظرت کدومشون خدا هستن ؟ همشون ؟ پس یه خدا نداریم ! قوی ترین شون ؟ ولی همشون از یه نوع هستن که ؟
من در مورد اینکه چیزهای غیر مادی رو میتونیم درک کنیم یا اینکه عقلمون میتونه راجع بهشون صحبت کنه و درکشون کنه بحث نمیکنم ولی ازت میپرسم که اگه به این اعتقاد داری و این رو هم قبول داری که خدا هم غیر مادیست پس چرا ادعا کردی که خدا رو میشه با علم و دانش اثبات کرد؟ اصلا مشکل من با حرفهای شما اینه که میگی خدا رو تونستن با عقل اثبات کنن! صحبت من هم همینه ! هیچ کس تاحالا نتونسته که خدا رو با عقل اثبات کنه و اگر نه همه الان بهش اعتقاد داشتن ! کسی هم نتونسته که ثابت کنه وجود نداره و اگر نه هیچ کس الان بهش اعتقاد نداشت ! البته این دلیل نمیشه که اصلا نمیشه این کارو کرد !
خلاصه اینکه هر کی الان به خدا اعتقاد داره از رو احساسش ناشی شده نه منطقش !

كسي كه اين جهان را با اين شكل و اين عظمت ساخته پس ميتواند براي توقف زمان خود و فنا نشدن هم فكري بكند.تازه اين مسائل در اين جهان مادي ما هم وقتي قابل اثبات هستند ما انسانها چون مادي هستيم ممكنه درك فراتر از ماده بودن خود را نداشته باشيم.تازه ما هم نسبي هستيم و با توجه به زندگي در شرايط اين زميني كه در ان هستيم به اين شكل است . اگر انسان بتواند انقدر پيشرفت كند كه ميكند و مثلا بتواند سفينه اي بسازد كه با سرعت نزديك به سرعت نور حركت كند ميدانيد كه در اينصورت كسي كه در اين سفينه است مثلا اگر يك سال حركت كند و برگردد در زمين مثلا 1000 سال گذشته.زمان و حتي مكان با سرعت در ارتباطند و حتي جرم.شما ميدانيد كه هر چه سرعت بيشتر شود و به حد نور يا نزديك نور برسد جرم تغيير ميكند و مكان انقباض پيدا ميكند و زمان نيز تغيير ميكند؟؟اينها كه ميگم همه اثبات شدن و الان دانشمندا اونها رو اثبات كردن كه درستند.خوب حالا با اين ترتيب ايا كسي كه همه اينها را ساخته و پيش بيني كرده ميتواند خودش فاني بوده و از بين رفته باشد؟؟

اینهمه از کشفیات صحبت کردی ولی واقعا نمیشه ؟ مثلا دانای کامل باید قادر کامل هم باشه ؟!
به این فکر کن که مثلا قدرتش اونقدری بوده که بتونه ما و جهان رو بسازه ولی قدرت ابدی بودن در جهان خودش رو نداشته !
شاید برای ما اینهمه جهان پیچیده باشه و برای اون یه چیز عادی باشه ! در عوض در جهانی که اون توش زندگی میکنه چیزهای پیچیده برای خودش هم باشه ؟ منظورم اینه که شاید اون نسبت به ما و دنیای ما یک دانای کامل باشه نه نسبت به دنیای خودش!
دقت داشته باش منظورم این نیست که دنیاش حتما با ما فرق داره ! مثلا ما نسبت به یه مورچه شاید دانای کامل باشیم ولی آیا نسبت به دور و بره خودمون دانای کاملیم ؟
فکر خودت رو در سطح مثالهایی که من میزنم پایین نیار ! اینها فقط مثالهای کوچیکی هستن که دلیلهای بزرگ

رو رد میکنن !

حالا در مورد نظر شما دوست عزيز كه گفتي كتاب ارابه خدايان رو بخون.اول بگم من خوندمش قبلا. و در مورد مسائلي كه گفتين درسته من خودم هم قبلا فكر كردم رو اين مسائل و مثلا پيش خودم گفتم ميشه مثلا خدا بوده ولي بعدا مرده باشه و الان نباشه ولي ادم بايد روي همه چيز فكر كنه يا از روي چيزهايي كه توي اين دنيا هست و يا ميبينه هم فكر كنه.من هم توصيه ميكنم شما نظريات نسبيت اينشتن و مسائلي كه در مورد فضا و نور و ستارگان و خيلي مسائل در مورد علم فيزيك مطالعه كنيد ممكنه شكتون كمتر بشه .شما در نظر بگيريد زماني كه در اين عالم بزرگ سياهچاله هايي وجود دارن كه در مركز انها زمان به صفر ميرسه و متوقف ميشود و نيروي جاذبه و چگالي مركز انها به حدي است كه حتي نور هم قادر به گريز از اين سياهچاله ها نيست خوب پس ما ممكنه فاني باشيم ولي در جايي كه بتوان زمان را متوقف كرد فنا معنا نداره

باز هم برام از علم صحبت کردی . چه ربطی به خدا داره ؟ منظورت اینه که خدا اگه بیاد جایی که زمان وجود داشته باشه فانی میشه؟ اون وقت چنین شخصی قادر کامله؟

بازم میگم ! اگه معتقدی میشه خدا رو با عقل اثبات کرد ادامه بده و اگرنه بحثت با من در مورد اثباتش با عقل بیهوده هست !
اگه خواستی بحث رو ادامه بدیم لطفا فقط برای هر موضوعی دلیل منطقی بیار

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
بابا جون خدا به همتون یه عقل داده!
خوب اونو بکار بندازین جوابتون رو میگیرین ! یکی میگه به خدا اعتقاد ندارم بعد میگه دارم ولی به دین اعتقاد ندارم :eh:
طفلی کتابای بینش نمیدونم اینارو برا کی نوشتن !
درسته خیلی کسل کنندس کتاب بینش ولی مطالبش خوبه !

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
یکی میگه به خدا اعتقاد ندارم بعد میگه دارم ولی به دین اعتقاد ندارم
کی اینو گفت؟
بعد شما که عقلتون رو به کار انداختید و کتابهای بینش رو هم خوندید میشه بگید نظرتون چیه؟

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
فقط یه چیزی رو برام روشن کن ! شما همه ادیان و مذاهب و اینجورچیزا رو انکار میکنید درسته؟

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
انکار نمیکنم ! من فقط میگم نمیدونم وجود داره یا نه (منظورم خدا هست)! و به هیچ عنوان نمیگم "هست" یا "نیست" !! من معتقدم تاحالا نتونستیم با عقل وجودشو اثبات یا رد کنیم ! هر کی هم بهش اعتقاد داره الان فقط حضورش رو حس میکنه !! یا به عبارتی دوست داره باشه !!پس اینکه بیایم داد بزنیم هست یا نیست غلطه ! احساس رو نمیشه تعمیم داد و منطق رو چرا !
چیزی که واضحه اینه که اعتقاد به مذاهب و ادیان الهی مستقیما از اعتقاد به خدا سرچشمه میگیرن ! و من چون فقط "دوست دارم خدا باشه" و این فقط یه احساسه نمیتونم با قاطعیت ادیان و مذاهب و حتی وجود خودشو قبول داشته باشم ولی باز هم شاید دوست داشته باشم ادیان و مذاهب (البته به همون شکل واقعی و اصیلشون و بدون هیچ تحریفی) حقیقت داشته باشند!
ولی باز هم با قاطعیت بودنشون رو رد یا تایید نمیکنم !

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
شما یعنی نمیتونی خدارو با عقل اثبات کنی:blink:
شما یه جسم بردار هرچی دوست داری بهش نگاه کن و فکر کن از چی درست شده!
اول میگی مولکول بعد میگی اتم بعد میگی نه یه خورده که فکر میکنی میبینی پیچیده تر از این حرفاست
بیشتر که فکر میکنی میبینی هیچ بنی بشری نمیتونه همچین چیزی بسازه !
بعد بیا به بدن خودت نگاه کن همه انسانها از یه نطفه بی ارزش که اندازش خیلی کوچیک هست درست شدن
بعد میاد به قدری پیچیده میشه که هنوز هم که هنوزه نتونستن بطور کامل درکش کنن
بعد از همه اینها باید یه خورده فکر کنی از خودت بپرس همه اینها چجوری بوجود اومدن مسلما خود بخود بوجود نیومدن
فقط اینا نیستا به هرچی نگاه کنی همینطوره به کهکشان نگاه میکنی قاط میزنی اصلا خیلی خیلی پیچیدست !

اثبات کردن خدا خیلی راحته البته برا کسی که بخواد قبولش کنه:blink:

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
شما یعنی نمیتونی خدارو با عقل اثبات کنی
به این فکر کن فقط که اگه همچین چیزی ممکن بود همه ی مردم دنیا بهش اعتقاد داشتن !

شما یه جسم بردار هرچی دوست داری بهش نگاه کن و فکر کن از چی درست شده!
اول میگی مولکول بعد میگی اتم بعد میگی نه یه خورده که فکر میکنی میبینی پیچیده تر از این حرفاست
بیشتر که فکر میکنی میبینی هیچ بنی بشری نمیتونه همچین چیزی بسازه !
بعد بیا به بدن خودت نگاه کن همه انسانها از یه نطفه بی ارزش که اندازش خیلی کوچیک هست درست شدن
بعد میاد به قدری پیچیده میشه که هنوز هم که هنوزه نتونستن بطور کامل درکش کنن
بعد از همه اینها باید یه خورده فکر کنی از خودت بپرس همه اینها چجوری بوجود اومدن مسلما خود بخود بوجود نیومدن
فقط اینا نیستا به هرچی نگاه کنی همینطوره به کهکشان نگاه میکنی قاط میزنی اصلا خیلی خیلی پیچیدست !

کافیه فقط پستهای منو توی همین تاپیک بخونی !
اول بگو چی رو میخوای اثبات کنی! خدا رو ؟ خدا چی و کی هست؟ یکی که ما و این جهان رو خلق کرده ؟ دیگه چه مشخصاتی براش قائل هستی؟ دانا ی مطلقه ؟ قادر مطلقه ؟ واحده ؟ جاودانه هست؟ هیچ موجوده دیگه ای به قدرت اون نیست؟ فکر کنم همینا فعلا بس باشه !
خب ! فرض کنیم که قبول کردیم که خودبخودی به وجود نیومدیم ! پس کس یا کسانی ما رو درست کردن !
از حرفهاتون فعلا فقط همین نتیجه رو گرفتیم دیگه , مگه نه؟!
از کجا میدونی دانای مطلقه ؟ هر کسیب که علمش از تو بیشتر بود دانای مطلقه ؟ شاید بشه گفت کسی که تونسته ما رو بسازه نسبت به الان ما دانای مطلق هست ( از لحاظ حدی !!!) ولی آیا واقعا همه چیز رو میدونه ؟ آیا امکان نداره تو جایی که خودش زندگی میکنه از اون عالمتر هم وجود داشته باشه؟
قادر مطلقه ؟ کسی که تونسته ما رو خلق کنه نسبت به ما (بازم از لحاظ حدی!!) قادر مطلق هست ولی آیا واقعا هر کاری بخواد میتونه بکنه ؟ امکان نداره کسی (توی دور و بری هاش) از اون قدرتش بیشتر باشه؟یا از اون تواناتر باشه؟
از کجا میدونی واحده ؟ چون خودش گفته ؟! یا چون که به ما گفتن؟! آیا دلیلی بر اینکه موجوداتی هم قدرت یا حتی پر قدرت تر از اون وجود نداره داری؟
از کجا میدونی جاودانه هست؟ بازم چون خودش گفته؟! از کجا میدونی اصلا تا حالا زنده باشه؟ شاید خیلی وقتها پیش مرده باشه ؟

و هزارتا فرضیه ی دیگه که میتونی با تخیلت بسازی یا توی کتابهای مختلف پیدا کنی (یکی از این کتابها رو توی پستهای بالا گفتم , بد نیست بخونیش)

اثبات کردن خدا خیلی راحته البته برا کسی که بخواد قبولش کنه
قبول دارم , ,ولی دیگه اون اسمش اثبات کردن نیست !
کسایی که بخوان قبول کنن بدون هیچ دلیل و برهانی قبول میکنن ! وگرنه اینهمه مسلمون و مسیحی و یهودی و... نداشتیم !
مشکل ما اینجاست که نمیخوایم قبول یا ردش کنیم ! میخوایم صادقانه جواب این سوال رو پیدا کنیم : "آیا کسی ما رو خلق کرده ؟ اگر آره مشخصاتش چیه؟ "

Monirzadeh

Registered User
لایک‌ها
35
ابته بگم كه اين كه ميگيد از دين زده شدن جوناي ما متاسفانه دوست دارند از دين كناره بگيرن براشون افتخاري شده
ولي بخشي هم مربوط به مسائل ديگس و نمي تونيم همش را به اون موضوع بندازيم
اميدوارم بحث سياسي نشه

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
به نقل از kasra_kh :
انکار نمیکنم ! من فقط میگم نمیدونم وجود داره یا نه (منظورم خدا هست)! و به هیچ عنوان نمیگم "هست" یا "نیست" !! من معتقدم تاحالا نتونستیم با عقل وجودشو اثبات یا رد کنیم ! هر کی هم بهش اعتقاد داره الان فقط حضورش رو حس میکنه !! یا به عبارتی دوست داره باشه !!پس اینکه بیایم داد بزنیم هست یا نیست غلطه ! احساس رو نمیشه تعمیم داد و منطق رو چرا !
چیزی که واضحه اینه که اعتقاد به مذاهب و ادیان الهی مستقیما از اعتقاد به خدا سرچشمه میگیرن ! و من چون فقط "دوست دارم خدا باشه" و این فقط یه احساسه نمیتونم با قاطعیت ادیان و مذاهب و حتی وجود خودشو قبول داشته باشم ولی باز هم شاید دوست داشته باشم ادیان و مذاهب (البته به همون شکل واقعی و اصیلشون و بدون هیچ تحریفی) حقیقت داشته باشند!
ولی باز هم با قاطعیت بودنشون رو رد یا تایید نمیکنم !
فقط خواهش ميكنم به اين سوال جواب بدي
به نظرت اگه خدا انسان رو خلق نكرده هدف از خلق شدن انسان چي بوده؟ كي اينكارو كرده؟ اينكه يه مشت آدم همينطوري بيان تو يه جهاني يه مدتي زندگي كنن بعدشم بميرن اصلا بودن و نبودنشون چي رو عوض ميكنه؟

babakweb

Registered User
لایک‌ها
36
از کسرا (کسری) به خاطر بحث‌های جالبی که کرد خوشم آمد. کسرا جان اگه امکان داره مقدار تحصیلاتت رو هم بنویس.
ببین چند مساله هستش.
یکی این که واقعا جهان فراتر از سطح و درک ماست. این را همه قبول داریم. اما من یک فرضیه دیگر را مثال می‌زنم. مثلا ما فرض می‌کنیم از اون 20 تا خدا هر کدوم یک کهکشان رو مدیریت می‌کنن. بعد خدایی کهکشان راه شیری رو مدیریت می‌کنه. یک خدا یک کهکشان دیگر و... این جوری هم میشه فرض کرد نه؟ پس دانای مطلق و قادر مطلق زیر سوال می‌رود.
پس نمی‌تونیم بگیم خدا قادر مطلق مطلقه. (اما به هر حال یکی باید باشه که از همه اینها قویتر و داناتر باشه.)
در ضمن باید فرق بین عقل و احساس رو هم در نظر بگیریم. به نظر من زندگی با وجود یک احساسی به نام خدا خیلی بهتر است. (اگر برایتان امکان دارد پست من در تاپیک "جن‌ها و شما" را نیز بخوانید.)
همان طور که در آن پست گفتم تصور "عدم" برای ما ممکن نیست. ما نمی‌توانیم عدم را تصور کنیم. وگرنه مخمان هنگ می‌کند.
بنابراین برای این همه سوالات بی جواب مانند فلسفه آفرینش، پایان جهان، زندگی پس از مرگ و... ما یک احساسی در خود فرض می‌کنیم به نام خدا. این احساس در واقع به نوعی جوابی است نه چندان قانع کننده به سوالات ما.
در پست بعدی خود در این تاپیک دلیلی بسیار جالب برای رد فرضیه دانا و قادر مطلق بودن خدا می‌آورم.

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
اول لازم میدونم از مدران محترم تشکر کنم برای اینکه در اینجا رو گل نگرفتند هنوز ! من هم سعی میکنم آروم تر صحبت کنم !
23.gif
34.gif

بعد هم

به نظرت اگه خدا انسان رو خلق نكرده هدف از خلق شدن انسان چي بوده؟ كي اينكارو كرده؟ اينكه يه مشت آدم همينطوري بيان تو يه جهاني يه مدتي زندگي كنن بعدشم بميرن اصلا بودن و نبودنشون چي رو عوض ميكنه؟

اولا باز هم باید ازتون خواهش کنم منظورتون از خدا رو بهتر بفرمایید ! صرفا به عنوان یه خالق یا یک خالق به همراه یک سری خصوصیات ( مثلا خصوصیات خدا در یک دین مثل اسلام)؟
بعد هم در مورد جوابتون باید بگم که قبول داشتن خدا ( چه با خصوصیات چه صرفا یک خالق) به این سوال که انسان برای چی هست یا آفریده شده جواب نمیده !! این هم یکی از سوالاتی هست که هنوز جوابشون نمیدونیم ! شاید اصلا دلیل اینکه میخوایم بدونیم اونور پرده چه خبره (خدا هست یا نیست ...) همینه که بدونیم خودمون واسه چی هستیم و قراره به کجا ها برسیم!!
در مورد "كي اينكارو كرده؟" باید بگم اگه جوابشو میدونستم که دیگه مشکلی نبود ! ما میخوایم جواب همین سوال رو پیدا کنیم؟ (آیا موجود یا موجوداتی ما رو خلق کردن؟اگه آره چه ویژگی هایی داشتن یا دارن؟) جوابهای غلط رو هم باید با مثالهای نقض و استدلال منطقی رد کرد !

تاکید میکنم باز هدف خلق شدن یا به وجود اومدن انسان ها هیچ ربطی به وجود یا عدم وجود خدا, و نادرستی یا درستی خصوصیاتی که براش قائل میشن نداره !!!
هنوز جواب منطقی برای سوال برای چی خلق شدن وجود نداره ! به نظر من هم برای پیدا کردن جواب این سوال باید اول جواب سوال "آیا موجود یا موجوداتی ما رو خلق کردن؟اگه آره چه ویژگی هایی داشتن یا دارن؟" پیدا بشه !

از کسرا (کسری) به خاطر بحث‌های جالبی که کرد خوشم آمد. کسرا جان اگه امکان داره مقدار تحصیلاتت رو هم بنویس.

مرسی ممنون ! با اینکه ربطی به بحث نداره ولیی باید بگم که من دانش آموز سال سوم دبیرستان ( اسمشو بیخیال دیگه ! :D )هستم و امسال میرم پیش دانشگاهی !
امیدوارم سن و وضعیتم تاثیری روی منطقی بودن بحث دوستان نزاره !
یکی این که واقعا جهان فراتر از سطح و درک ماست

شاید بهتر باشه بگیم فراتر از درک فعلی ماست !
من شخصا به آینده نواده هام امیدوارم
34.gif
!

مثلا ما فرض می‌کنیم از اون 20 تا خدا هر کدوم یک کهکشان رو مدیریت می‌کنن. بعد خدایی کهکشان راه شیری رو مدیریت می‌کنه. یک خدا یک کهکشان دیگر و... این جوری هم میشه فرض کرد نه؟ پس دانای مطلق و قادر مطلق زیر سوال می‌رود.
پس نمی‌تونیم بگیم خدا قادر مطلق مطلقه. (اما به هر حال یکی باید باشه که از همه اینها قویتر و داناتر باشه.)

اول یه چیزی ! اون مثال هایی که من زدم فقط یه سری فرضیه ( شاید مسخره) بودن که برای نرم کردن پایه های خشک اعتقادات سنتیمون بدرد میخورد ! مثالهایی بودن که نشون میداد بخش اعظم باورهامون اثبات منطقیی ندارن ! مثالهایی بودن که دیگه نگیم " به ! خدا رو که میشه از روی منطق راحت اثبات کرد تو چطور نمیتونی ؟؟!" ! برای همین زیاد دوست ندارم در گیر این مثالها بشیم چون میشه میلیاردها فرضیه ی اینجوری داد ! ولی باز هم برای اینکه نشون بدم درست بودن این فرضیه ها غیر منطقی نیست اگه کسی سوالی داشت راجع بهش سعی میکنم جواب بدم !!

راجع به اون فرضیه هم
اگر کسی رو که تا دیروز اعتقادات سخت و خشک داشت رو بتونید تا همینجا هم برسونید باز هم کار بزرگی گردید ! فرض کنید یکی از همون موجودات از همه توانا تر باشه ! ولی آیا بازم دلیلی هست که قادر مطلقه ؟! بعد یه چیزی - وقتی مثلا شما میگید ( منظورم فقط شما نیستید بابک جان ) که به خدا اعتقاد دارید منظورتون کدومشونه ؟ همونی که از همه تواناتره ؟! ولی این خدا از زمین تا آسمون با اون خدایی که تو ذهنت بود فرق داره ! شاید اصلا موجود بدی باشه ! مثلا شاید تموم کارهایی رو که الان دینها انسانها رو از اونها نهی میکنن رو قبول داشته باشه !! شاید اصللا دانا و توانای مطلق نباشه ! شاید همین روزا بمیره ! و ...

مهم اینه که کسی قبول کنه که ما فعلا جواب منطقی این سوال رو نمیدونیم !!

در ضمن باید فرق بین عقل و احساس رو هم در نظر بگیریم. به نظر من زندگی با وجود یک احساسی به نام خدا خیلی بهتر است
این نشون میده که شما جزو گروه "میخوام باشه " هستید ! خیلی از کسایی که الان میگن "هست" اگه قانع بشن که دلیل منطقی ای برای بودنش وجود نداره فعلا میفهمن که تاحالا "میخواستن باشه" !

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا