برگزیده های پرشین تولز

مشکل کندی سرعت با هارت مکستور ساتا گیگ

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
از هردو ممنون
مسئله من کبود وقت هست و نمیتونم زیاد روی پیدا کردن مشکل وقت بذارم و ترجیح میدم با عوض کردن هارد مشکلم رو حل کنم
این دومین هاردی هست که اذیت میکنه
البته هردو همین مدل و همین مارک بود که قبلا تو یه تاپیک دیگه مشکلم رو گفتم و این بود که موقع هارد به هارد با هارد قدیمیم که سیگیت بود وسط کار ریست میکرد و سیستم بالا می اومد پارتیشن ویندوز پریده بود
که با نصب سرویس پک 2 و 200 مگ 200 مگ کپی کردن مشکلم حل شد

با هر دو هارد همین مشکل رو داشتم
اولش فکر کردم هارد اولی که اورده مشکل داره ولی بعد از این که یکی دیگه اورد باز همینطور بود
مادر بردم هم 3 سال گارانتی اواژنگ هست و 1 سالی میشه خریدم و هیچ مشکلی باهاش نداشتم
روی پی سی ای ها قطعات متفاوتی داشتم که با هیچ کدوم مشکلی نداشته و تا الان خوب کار کرده با این که 24 ساعت روشنه تا حالا ریست نشده و گیر نداده
با هارد قدیمیم الان هم مشکلی ندارم .. و داره خیلی عالی کار می کنه

هر چی که هست نا سازگاری ساتا با مین بردم هست چون اصلا به عنوان هارد ساتا اینو نمیشناسه

ممنون از توضیحات مفیدتون
باز اگه چیزی به فکرتون رسید بگید چون تا 14 ام باید هارد رو بدم ببره
اين مسأله ناسازگاری تو کت من نميره. اگه قرار بر ناسازگار بودن بود که اين مينبورد sata نداشت. اگه داره پس کار ميده که Gigabyte اونو روانه بازار کرده. اين مسائلی که گفتی هيچکدوم دليل بر سالم بودن سيستم نميشه. الان يه کامپيوتر دارم که آذر 83 خريدم cpu 3000 Athlon 64 و مادربورد Abit Kv8Pro با رم OCZ 512 PC 400, هارد Maxtor 160GB Sata. يه مدتی بود که اگه hard رو از رو سيستم باز ميکردم ميبستم به سيستم ديگه برای hard به hard دوباره که برميگردوندم windows بالا نميومد Blue Screen ميداد. آخرش فهميدم يکی از پين های اتصال کابل sata رو مادربورد شل شده بوده از جاش کنده شده بوده. اين سيستميه که الان بيش از 15000 ساعته که داره کار ميکنه. يعنی ميانگين تو اين 2 سال و خورده اي روزی 20 ساعت بيشتر روشن بوده. من تو يه تاپيک ديگه هم گفتم يه سيستم بستم چند وقت پيش Core2duo و مينبورد Biostar tforce 965 pt و مابقی قضايا. اين سيستم با سرعت خيلی عالی حتی کمی بيشتر از اين مادربورد P5B که الان زير دستمه کار ميکرد. اما يه مشکل داره. DVD رايت نميکنه. حتی read هم ميکنه DVD رو و CD رو رايت ميکنه. هارد هم که وصل کنی به همون درگاه مشکلی نداره. حالا بايد بگم اين مادربورد با DVD Writer ناسازگاره ؟
حتی اون مسأله Crash موقع کپی کردن و hard به hard خودش نشون دهنده مشکله. معنی نميده که اگه سايز کپی بيش از 200 مگ شد يا windows سرويس پک 2 نبود پارتيشن بپره.
من در مورد زمان شما نميتونم تصميم بگيرم خودت بهتر ميدونی ولی من ترجيح ميدم يه سيستم مطمئن داشته باشم تا اينکه هر لحظه احتمال اينو بدم که به خاطر يه نقصان در چيپست يا کنترلر مادربورد دچار Data Loss بشم.

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
هاردتون ساتا 2 هست ؟
من خیلی مادر بوردارو دیدم که با ساتا 1 راحت کار میکنن ولی با ساتا 2 مشکل دارن
از جمله یک سری مادربوردای epox که حتی با آپدیت بایوس هم درست نشد و مجبور شدیم از ساتا 1 استفاده کنیم
و این مشکل تو یه سیستم و یه هارد نبود تو یه 5 دستگاهی بود که برای یه شرکت داشتیم جمع میکردیم
و همه مشکل مشابه داشتن

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
اين مسأله ناسازگاری تو کت من نميره. اگه قرار بر ناسازگار بودن بود که اين مينبورد sata نداشت. اگه داره پس کار ميده که Gigabyte اونو روانه بازار کرده. اين مسائلی که گفتی هيچکدوم دليل بر سالم بودن سيستم نميشه. الان يه کامپيوتر دارم که آذر 83 خريدم cpu 3000 Athlon 64 و مادربورد Abit Kv8Pro با رم OCZ 512 PC 400, هارد Maxtor 160GB Sata. يه مدتی بود که اگه hard رو از رو سيستم باز ميکردم ميبستم به سيستم ديگه برای hard به hard دوباره که برميگردوندم windows بالا نميومد Blue Screen ميداد. آخرش فهميدم يکی از پين های اتصال کابل sata رو مادربورد شل شده بوده از جاش کنده شده بوده. اين سيستميه که الان بيش از 15000 ساعته که داره کار ميکنه. يعنی ميانگين تو اين 2 سال و خورده اي روزی 20 ساعت بيشتر روشن بوده. من تو يه تاپيک ديگه هم گفتم يه سيستم بستم چند وقت پيش Core2duo و مينبورد Biostar tforce 965 pt و مابقی قضايا. اين سيستم با سرعت خيلی عالی حتی کمی بيشتر از اين مادربورد P5B که الان زير دستمه کار ميکرد. اما يه مشکل داره. DVD رايت نميکنه. حتی read هم ميکنه DVD رو و CD رو رايت ميکنه. هارد هم که وصل کنی به همون درگاه مشکلی نداره. حالا بايد بگم اين مادربورد با DVD Writer ناسازگاره ؟
حتی اون مسأله Crash موقع کپی کردن و hard به hard خودش نشون دهنده مشکله. معنی نميده که اگه سايز کپی بيش از 200 مگ شد يا windows سرويس پک 2 نبود پارتيشن بپره.
من در مورد زمان شما نميتونم تصميم بگيرم خودت بهتر ميدونی ولی من ترجيح ميدم يه سيستم مطمئن داشته باشم تا اينکه هر لحظه احتمال اينو بدم که به خاطر يه نقصان در چيپست يا کنترلر مادربورد دچار Data Loss بشم.

پس چه دلیلی داره ساتا منو نشناسه
راستی مین بردم من ساتا 1 ساپورت میکنه و من نمیدونم هارد جدید ساتا 2 هست یا 1
حالا به نظرتون من چیکار باید بکنم ؟
اخه وقتی روی دو تا پورت ساتا با کابل های مختلف تست کردم باز مشکل داشت چیکار کنم؟ اتفاقا 2 تا هارد رو هم تست کردم هردو موقع کپی ریست میشد

راستی یه دی وی دی رایتر ریکو هم دارم دی وی دی رایت نمیکنه ! نمیدونم شاید خودش مشکل داره چون 10 تومن خریدم از یکی که میرفت خارج
ولی سیدی رایت میکنه
دی وی دی رو از تو نرو میرم تا مرحله ای که باید burn بزنم ولی دکمه خاموشه !

الان دیگه نمیخوام مین برد و پاور و همه چیمو بیزم بیرون عوض کنم
یه هارد خواستیم بخریم که همه زندگیمون رو به هم ریخت .. من رو سیستم خیلی حساسم چون قطعات دیگه ای بهش وصله و کار مهمی باهاش انجام میدم
نمیتونم همه رو واسه یه هارد تعطیل کنم تا برم تست کنم

اگه روز بخوام سیستم رو ارتقا بدم اینو نگه میدارم یه کیس دیگه میگیرم

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
هاردتون ساتا 2 هست ؟
از جمله یک سری مادربوردای epox که حتی با آپدیت بایوس هم درست نشد و مجبور شدیم از ساتا 1 استفاده کنیم
و این مشکل تو یه سیستم و یه هارد نبود تو یه 5 دستگاهی بود که برای یه شرکت داشتیم جمع میکردیم
و همه مشکل مشابه داشتن

نمیدونم .. خبر ندارم
maxtor diamondmax 20 160 Gb هست
چی بگم..

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
اگر ساتا 2 باشه جامپر براي تبديل به ساتا 1 دارند . سامسونگ كه داره

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
اگر ساتا 2 باشه جامپر براي تبديل به ساتا 1 دارند . سامسونگ كه داره

اره
همون که نوشته 1.5 Gb/s ؟ الان روی اونه دیگه .. ورش دارم میشه 3 Gb/s که فک کنم این میشه ساتا 2

حالا به نظرتون هارد IDE ارزش داره بخرمش ؟؟ مگه چقدر با ساتا 1 فرقشه ؟ از نظر سرعت
با توجه به این که با ساتا مشکل دارم و نمیخوام هزینه اضافی بکنم و مین برد عوض کنم یا حتی پاور بخرم

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
هاردتون ساتا 2 هست ؟
و همه مشکل مشابه داشتن
آره منم اين مشکلو داشتم. ولی بيشتر با مادربورد های سری اول sata2 که با آپديت bios حل ميشد. درباره epox نميدونم چون نداشتم.
ولی اين کرش سيستم موقع کپی جالبه.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
فكر كنم شما به دليل اينكه با ساتا مشكل داشتيد چشتون ترسيده. خوب بايد بازار رو بگردي و يك هارد ide گير بياري

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
فكر كنم شما به دليل اينكه با ساتا مشكل داشتيد چشتون ترسيده. خوب بايد بازار رو بگردي و يك هارد ide گير بياري

دوستم خودش بازار رضا کار می کنه
دو بار هارد اورده و برگردونده
حالا میتونم بگم یه ساتا مارک دیگه بیاره تست کنم ولی نمیخوام اذیتش کنم
بنده خدا چند بار اومده رفته

میگم اگه IDE با ساتا 1 اونقدر زیاد فرق نداره من بگیرم ..
واقعا دیگه کلافه شدم
اگه فرق سرعت تو کپی کردن و این چیزا هست باید بگم نیازی به سرعت ندارم .. من فقط با برنامه کار می کنم :(

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
پس چه دلیلی داره ساتا منو نشناسه
راستی مین بردم من ساتا 1 ساپورت میکنه و من نمیدونم هارد جدید ساتا 2 هست یا 1
حالا به نظرتون من چیکار باید بکنم ؟
اخه وقتی روی دو تا پورت ساتا با کابل های مختلف تست کردم باز مشکل داشت چیکار کنم؟ اتفاقا 2 تا هارد رو هم تست کردم هردو موقع کپی ریست میشد

راستی یه دی وی دی رایتر ریکو هم دارم دی وی دی رایت نمیکنه ! نمیدونم شاید خودش مشکل داره چون 10 تومن خریدم از یکی که میرفت خارج
ولی سیدی رایت میکنه
دی وی دی رو از تو نرو میرم تا مرحله ای که باید burn بزنم ولی دکمه خاموشه !

الان دیگه نمیخوام مین برد و پاور و همه چیمو بیزم بیرون عوض کنم
یه هارد خواستیم بخریم که همه زندگیمون رو به هم ریخت .. من رو سیستم خیلی حساسم چون قطعات دیگه ای بهش وصله و کار مهمی باهاش انجام میدم
نمیتونم همه رو واسه یه هارد تعطیل کنم تا برم تست کنم

اگه روز بخوام سیستم رو ارتقا بدم اینو نگه میدارم یه کیس دیگه میگیرم
ببينم با 2 تا hard ديگه ريست کرد يا همين hard هارو ميگی ؟
مادربورد شما sata1 هست و بايد جامپرو رو 1.5 بذاری.
درباره Ricoh با يه برنامه ديگه مثل Clone DVD يا موارد ديگه هم تست کن ببين بازم write نميکنه ؟ کابل 80 پين گذاشتی ؟ رو سيستم ديگه Write ميکنه ؟
شما يه سری اينجا بزن ببين آپديت جديدی برای مينبوردت نيومده ؟ http://www.gigabyte.com.tw/products/motherboard/default.aspx ضمن اينکه ميتونی مسأله رو به گيگابايت ايميل بزنی ببينی چی ميگن.
اما درباره تعطيل کردن سيستم: در اين موارد خودت بايد تصميم بگيری ما فقط در مورد مشکلی که شما سؤال کردی ميتونيم روش کار رو راهنماييت کنيم. تست کردن hard رو يه سيستم ديگه و آزمون hard به hard دست بالاش 30 دقيقه زمان ميگيره و احتياجی به تعطيل کردن نداره چون خودت ميگی يه hard ديگه داری. به همين ترتيب hard دوستتو بيار به مادربورد خودت وصل کن. اينم همون زمانو ميخواد. در اين حين DVD Writer رو هم تست ميکنی.
اينطور که شما ميگی چه مشکل از hard باشه چه از mainboard هر 2 گارانتی دارن پس هزينه اي نيست که بکنی. ولی اينکه احياناً سيستم لنگ بشه و اون چيزايی که بهش وصله ديگه من نميدونم.
تفاوت هارد PATA و SATA1 از نظر عددی چشمگير نيست. 133 MB/S در برابر 150 MB/S. ولی با توجه به تکنيک های جديد نوشتن اطلاعات در ديسک که در hard های جديد به کار رفته در عمل تفاوت حس ميشه. حالا sata2 که جای خود دارد. اصولاً سرعت کار در windows جز رم و cpu به hard هم خيلی وابسته است. به اين معنی که هر چقدر هم که رم و cpu بالا داشته باشی يه hard کند سرعت کار رو به طرز محسوسی کاهش ميده.
در مورد هارد IDE يا همون PATA هم که گفته شد WD,Samsung و Hitachi مارک های خوبند. Seagate هم که فکر کنم 5 سال گارانتی داره.

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
ممنون
الان نگاه کردم چیز خاصی نیومده براش
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ProductID=1787
درایور ساند کارت اومده که اصلا من ساند انبوردم دیزیبل هست و ساند جدا دارم

دی وی دی رایتر رو هم با نرو 6 و هم 7 و هم کلون دی وی دی تست کردم نمیشه
کابل 80 پین کدومه ؟ با همون IDE وصله به مین برد دیگه .. مگه چیز دیگه ای میخواد ؟
من همینطور به هوای دی وی دی رام بودن گرفتمش ولی رو جعبه دیدم نوشته هم سیدی رایت میکنه هم دی وی دی ولی تست کردم نشد
راستش وقت نشده ببرم رو سیستم دیگه تست کنم

الان هاردو فرمت کردم و گذاشتم کنار .. ولی باز یه تست بکنم بد نیست .. شما هم کلی زحمت کشیدید .. دستتون درد نکنه
پس من همین دوستم که برگشت خودش زیاد سیستم بسته .. میگم یه پاور و یه مین برد دیگه بیاره تست کنم
شاید زد به سرم مین برد بخرم
البته چون این 2 سال گارانتی داره گفتم بذار کار کنه و تصمیم داشتم بعدا یه کیس دیگه اضافه کنم چون لازم دارم

حالا میگم اگه دم دست سامسونگ ساتا هم داشت بیاره اونو هم تست می کنم و اگه نشد IDE یبندم بره

نمیدونید چقدر وقتم رو گرفت این هارد ..
در کل ممنون از این که راهنمایی کردید

در مورد دی وی دی رایتر اگه به جز IDE کابل دیگه ای نیاز هست وصل کنم بگید چون تا حالا تست نکردم و نمیدونم چطوره

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
ممنون
الان نگاه کردم چیز خاصی نیومده براش
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ProductID=1787
درایور ساند کارت اومده که اصلا من ساند انبوردم دیزیبل هست و ساند جدا دارم

دی وی دی رایتر رو هم با نرو 6 و هم 7 و هم کلون دی وی دی تست کردم نمیشه
کابل 80 پین کدومه ؟ با همون IDE وصله به مین برد دیگه .. مگه چیز دیگه ای میخواد ؟
من همینطور به هوای دی وی دی رام بودن گرفتمش ولی رو جعبه دیدم نوشته هم سیدی رایت میکنه هم دی وی دی ولی تست کردم نشد
راستش وقت نشده ببرم رو سیستم دیگه تست کنم

الان هاردو فرمت کردم و گذاشتم کنار .. ولی باز یه تست بکنم بد نیست .. شما هم کلی زحمت کشیدید .. دستتون درد نکنه
پس من همین دوستم که برگشت خودش زیاد سیستم بسته .. میگم یه پاور و یه مین برد دیگه بیاره تست کنم
شاید زد به سرم مین برد بخرم
البته چون این 2 سال گارانتی داره گفتم بذار کار کنه و تصمیم داشتم بعدا یه کیس دیگه اضافه کنم چون لازم دارم

حالا میگم اگه دم دست سامسونگ ساتا هم داشت بیاره اونو هم تست می کنم و اگه نشد IDE یبندم بره

نمیدونید چقدر وقتم رو گرفت این هارد ..
در کل ممنون از این که راهنمایی کردید

در مورد دی وی دی رایتر اگه به جز IDE کابل دیگه ای نیاز هست وصل کنم بگید چون تا حالا تست نکردم و نمیدونم چطوره
کابلهای IDE دو جورن. 40 پين و 80 پين. اولی به کابل Cd-Rom مشهوره و دومی به کابل hard. کلاً پيشنهاد ميشه که برای dvd از کابلهای 80 پين استفاده بشه چون هم سرعتش 4 برابر کابلهای 40 پينه هم در ارسال و دريافت اطلاعات پايداری بيشتری داره. ظاهرشونم کاملاً مشخصه ! کابلهای 80 پين رشته های ظريف تری داره. رو خود Ricoh نوشته Writer تا Rom ؟ خود دستگاه رو ببين نه جعبه رو.
اين bios رو آپديت کردی ؟ http://www.gigabyte.com.tw/support/...herboard&productid=1787&productname=ga-8i848p
به هر حال تا مطمئن نشدی خريد جديد نکن که بعداً پشيمون بشی. اول مطمئن شو که ايراد از کجای سيستمته بعد تعويض کن.

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
کابلهای IDE دو جورن. 40 پين و 80 پين. اولی به کابل Cd-Rom مشهوره و دومی به کابل hard. کلاً پيشنهاد ميشه که برای dvd از کابلهای 80 پين استفاده بشه چون هم سرعتش 4 برابر کابلهای 40 پينه هم در ارسال و دريافت اطلاعات پايداری بيشتری داره. ظاهرشونم کاملاً مشخصه ! کابلهای 80 پين رشته های ظريف تری داره. رو خود Ricoh نوشته Writer تا Rom ؟ خود دستگاه رو ببين نه جعبه رو.
اين bios رو آپديت کردی ؟ http://www.gigabyte.com.tw/support/...herboard&productid=1787&productname=ga-8i848p
به هر حال تا مطمئن نشدی خريد جديد نکن که بعداً پشيمون بشی. اول مطمئن شو که ايراد از کجای سيستمته بعد تعويض کن.

سلام روی هاردم 80 پینه ولی مال رایتر 40 پین ..اصلا تو جعبه خود رایتر 40 پین گذاشته بودن و منم دیدم با مال خودم فرق نداره باز نکردم اون نو رو ببندم
روی خود رایتر هم نوشته : DVD+wratable و کنارش disc rewritable
روی جعبه هم در مورد سرعت رایت سیدی و دی وی بی توضیح داده

بایوس رو هم اپدیت کردم . 10 20 روزی میشه
حالا 80 پینو وصل کنم مشکلی نداره که .. واسه سیدی رایتر سامسونگم .. اونم وصله

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
با 80 پین هم تست کردم نشد
تو سیدیش گشتم یه LG ODD Auto Firmware Update بود نصب کردم ولی میگنفت اپدیتی نیست
رفتم از تو سایتش یه Firmware اپدیتر دانلود کردم ولی زدم که نصب بشه نمیشه
یعنی نکست میکنم همینحور نکست میخوره و نوشته های تکراری مینویسه

فکر کنم اخرین ورژن روش نصبه الان
اینو گرفتم
http://www.ricoh.com/drive/asia/support/download/mp5240a/download.html

خلاصه این کامپیوتر پدر منو در اورده

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
با عرض سلام مجدد
آقایون .. من رفتم ساتا رو پس ددم به جاش یه سامسونگ IDE گرفتم .. باز همون مشکلات رو دارم
سیستم انگار کند عمل می کنه .. گیر داره .. بیش از یکی دو تا برنامه باز می کنم مثل دانلود منیجیر و اینترنت اکسپلورر یکم گیر داره
البته همین برنامه ها با هارد قدیمی سیگیتم هیچ مشکلی نداره دیگه کلافه شدم
به نظرتون مشکل از چیه ؟
امکان داره از پاور 400 وات من باشه ؟
دیگه دیونه شدم .. جون هر کی دوسش دارید یه نظری چیزی بدید

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
با چي پارتشين بندي كردي ؟ چه ويندوزي نصب كرديد ؟

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
با چي پارتشين بندي كردي ؟ چه ويندوزي نصب كرديد ؟

اون هارد ساتا رو با پارتیشن مجیک کرده بودم
این IDE رو گفتم با خود سیدی ویندوز ایکس پی بکنم بلکه درست بشه
درایو سی رو با خود ویندوز درست کردم و ویندوز که نصب شد با disk managment خود ویندوز ایکس پی درایو های logical رو درست کردم .
کل اطلاعات هارد قدیمی رو هم کپی کردم رو این هارد
ویندوز هم الان ایکس پی با سرویس پک 2 هست

چیکار کنم ؟

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
با اين برنامه hdtune 2.53 يك تستي از اين هارد جديدت ميگري. شاتش رو بذار اينجا

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
اینم عکس

البته صبح یه بار تست کردم نمودار خیلی بد بود و زیاد بالا پاین داشت .. الان بهتر شده
نمیدونم ولی حس می کنم کم کم داره بهتر میشه

هارد هم اکبند بود و سه سال گارانتی سام سرویس هست

2dwi2bd.png

2jcd1kp.png

49hdmr9.png

2e0u78n.png

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
هاردت هيچ مشكلي نداره . به احتمال زياد مسئله نرمافزاري هست تا سخت افزاري

بالا