برگزیده های پرشین تولز

دانشگاه برم یا نه؟ مسئله این است!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

demo13621362

Registered User
لایک‌ها
2,868
ممنون که انقد لطف میکنی و وقت میذاری برای جواب دادن.دمت گرم
منم عین خودت عاشق همین مباحث جدید فیزیکم.یعنی انقد سیرینه که نمیشه دوسشون نداشت.به خصوص مساله "چیستی زمان" که از بچگی یکی از موضوعات مورد علاقم بوده و دوست دارم یه بار دو نفری بشینیم مفصل راجبش حرف بزنیم:D
منم هم فلسفه و هم فیزیک رو همیشه به عنوان مطالعه جانبی برای خودم داشتم و واقعا ازش لذت می بردم.البته نه به اندازه تو.تو خیلی خیلی اطلاعاتت از من بیشتره.الانم دارم درباره مکانیک کوونتوم و یه نظریه جدید تو ریاضی به نام نظریه بازی ها مطالعه میکنم.ربه مبحث فلسفه علم و تاریخ علم هم علاقه زیادی دارم.اما احساس میکنم این مباحثو وقتی تو دانشگاه میخونی اون لذته کاملا کور میشه و برعکس از اونا زده میشی.به خاطر همین دوست دارم اینا رو به عنوان مطالعات جانبی داشته باشم و تو دانشگاه یه رشته ساده تر بخونم.یکی از گزینه هامم اینه که برم لیسانس فلسفه بخونم.واقعا موندم.تصمیم گیری برام سخته.

خواهش میکنم وظیفه است داداش گلم . برای منم موضوع زمان خیلی جالبه . البته کاملترین دیدگاهی که الان درباره ی زمان هست نسبیت عام انیشتن هستش . البته دیدگاه
نظریه ی CPH استاد حسن جوادی هم جالبه واقعا . حالا وقتی فلسفه اسلامی میخونی میبینی ملاصدرا حدود 300 سال پیش زمان رو تقریبا شبیه نظریه نسبیت انیشتن توضیح
داده و زمان رو به عنوان بعد چهارم در نظر گرفته و توی نظریه " حرکت جوهری " خودش سرعت های متفاوت طی شدن زمان رو پیش بینی کرده و ملاصدرا کاملا زمان رو نسبی
میدونسته عین نظریه نسبیت . ( کتاب دو فیلسوف شرق و غرب از حسینعلی راشد هم درباره ی همین موضوع شباهت نظریه انیشتن و ملاصدرا است ) . درباره نظریه ی بازی های
جان فون نویمان یا همون تعادل نش هم من دو تا کتاب بیشتر نخوندم یکی " معمای زندانی " و یکی دیگه هم " کاربرد نظریه بازی ها در ژنتیک مولکولی " . حالا از این حرف ها گذشته
اگه حال و حوصله ریاضی و فیزیک خوندن نداری خوب فلسفه گزینه ی بهتری هستش ولی یک نکته ای که نباید در انتخابت ازش غافل بشی اینه که اگه میخوای تو فلسفه هم
صاحب نظر بشی نمیتونی از ریاضی و فیزیک صرف نظر کنی . مثلا شما توی فلسفه علم میخوای درباره ی نتایج فلسفی قوانین ترمودینامیک یا مثلا اصل عدم قطعیت هایزنبرگ یا
پارادوکس EPR بحث کنی خوب مطمئنا تا وقتی که روی این نظریات فیزیکی و ریاضیاتش اشراف نداشته باشی هیچ اظهار نظر بدردبخوری نمیتونی درباره اشون بکنی . یا مثلا وقتی
که ارسطو منطق رو بنیان گذاشت . منطق تا سال 1800 میلادی هیچ پیشرفتی نکرد . البته ریاضیدان هایی مثل جرج کانتور یا بول سعی کردند منطق رو پیشرفت بدند ولی راه به
جایی نبردند و این موندش تا وقنی که برتراند راسل و استادش وایتعهد به همراه گوتلوب فرگه و تا حدودی هم لودویک ویتگنشتاین منطق جدید یا همون منطق سوری ارائه کردند
و پیشرفتش دادند ( همون پارادوکس راسل در جبر مجموعه ها ) . حالا بر طبق عرف رایج منطق یکی شاخه از فلسفه حساب میشه ( یه گرایش از فلسفه در کارشناسی ارشد )
ولی تمام منطق جدید روی دوش جبر مجموعه ها سوار شده یعنی شما تا جبر مجموعه توی ریاضیات جدید رو نفهمیده نباشی امکان نداره از منطق جدید چیزی سر دربیاری . برای
همین هم هست که میبینی این فلاسفه ای که منحصرا از علوم انسانی میاند و اطلاعاتی از ریاضی و فیزیک ندارند جز لات آلات هیچ چیز مفیدی نمیگند . شما وقتی مدرک کارشناسی
ریاضی یا فیزیک رو داری و بعدش برای تکمیل دانشت میری سراغ فلسفه تقریبا 80 درصد راه رو رفتی ولی وقتی یکی با لیسانس فلسفه میخواد دانشش رو تکمیل کنه و سراغ
ریاضی و فیزیک میره تنها 20 درصد راه رو رفته و یه کوهی از مطالب سنگین ریاضی و فیزیک تو راهش هست . تازه تو کشور ما که دیگه بدتر . چون 80 درصد دانش آموزهای قوی
میرند رشته ریاضی و فیزیک و 20 درصد از دانش آموزهای قوی به عشق پزشکی میرند رشته ی تجربی و بقیه رشته ی تجربی هم دانش آموزهای متوسط هستند ولی متاسفانه
اکثر دانش آموزهای ضعیف و اون هایی که از ریاضی و فیزیک فراری هستند میرند رشته انسانی . به عبارت دیگه عمرا کسی که از طریق رشته ی انسانی رفته فلسفه بتونه
دانشش رو کامل کنه
.

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
از کل بحث این خلاصه حاصل میشه که کسی که یونشو پاره کرده و مدرک گرفته میگه مدرک خوبه و این حرفا و کسی که یون گشادی کرده و مدرک نگرفته میگه مدرک اخه ایشه ایفه
به استارترم پیشنهاد میکنم حالا شما محض احتیاط یه مدرکی بگیر شاید یه جا بدرد خورد
اونی که رفته مدرک گرفته یون گشااااااااااااد بود.نه اون بیچاره ای که برا یه لقمه نون قید درسو زده رفته سرکار.برای فرار از سربازی و دختر بازی و تفریح و روبرو نشدن با حقیقت های زندگی میرن دانشگاه.تا چند سالگی روت میشه بگی بابا پول بده میخام برم شرت و شلوار بخرم؟:D;) البته بعضیا دنده پهن....

Sent from my C5303 using Tapatalk

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803
انقد شرایط هرکسی متفاوت توی کشور ما که اصلا نمی‌شه یه نسخه واحد حتی واسه ۲تا برادر نوشت!
سربازی هست کار کردن هست ازدواج هست پارتی بازی‌ هست دانشگاه آزاد پیام نور سراسری هزارتا موضوع دیگه هست که همه باعث میشن به هیچ وجه نشه بگیم درس واسه کسی‌ خوب یا خوب نیس!
یکی‌ منتظر دیپلم بگیر بره سربازی کمک خرج خانواده‌ باشه خرج خودشو دراره یکی‌ توی کف اینه که بره مدرک فوق بگیر بورسیه شه بره فرنگ
یکی‌ میره از همون لیسانس میره واسه فوق فنلاند ماهی‌ ۲،۳ تومن خرج زندگیشه
یکی اینجا میره سرکار جون می کنه ماهی 600 میگیره
یکی‌ میره اینجا آزاد واسه اینکه یه مدرکی‌ بگیر به امید استخدام
یکی‌ آشنا گردن کلفت داره وعده کار بش داده
یکی‌ میره مغازه زده اصلا دیگه دنبال درس نمیره
انقد شرایط متفاوت که بخوام بنویسم خودم خسته....
پس انقد نپیچیم به هم که درس خوبِ , کار خوبِ ,نه اصلا سربازی خوب!
هیچ قانون کلی هم اینجا وجود نداره به همین هزارو یک دلیل که خدمتتون گفتم

p30doc

Registered User
لایک‌ها
2,208
صجبت های آقا @saeedtz کاملا تایید میشه.
ولی یک مسئله ای هست.به نظر من.
کسی که پارتی داره چه با سواد چه بی سواد میتونه استخدام بشه.
ولی کسی که پارتی نداره بهتره وقت خودش رو با تحصیلات دانشگاهی تلف نکنه و بره دنبال یاد گرفتن یه فن و ورود به بازار آزاد.

gheysar.

همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
انقد شرایط هرکسی متفاوت توی کشور ما که اصلا نمی‌شه یه نسخه واحد حتی واسه ۲تا برادر نوشت!
سربازی هست کار کردن هست ازدواج هست پارتی بازی‌ هست دانشگاه آزاد پیام نور سراسری هزارتا موضوع دیگه هست که همه باعث میشن به هیچ وجه نشه بگیم درس واسه کسی‌ خوب یا خوب نیس!
یکی‌ منتظر دیپلم بگیر بره سربازی کمک خرج خانواده‌ باشه خرج خودشو دراره یکی‌ توی کف اینه که بره مدرک فوق بگیر بورسیه شه بره فرنگ
هزارتا لایک

Atlanta

Registered User
لایک‌ها
168
شرایط هر کس با دیگری فرق دارد.

blake

Registered User
لایک‌ها
531
اونی که رفته مدرک گرفته یون گشااااااااااااد بود.نه اون بیچاره ای که برا یه لقمه نون قید درسو زده رفته سرکار.برای فرار از سربازی و دختر بازی و تفریح و روبرو نشدن با حقیقت های زندگی میرن دانشگاه.تا چند سالگی روت میشه بگی بابا پول بده میخام برم شرت و شلوار بخرم؟:D;) البته بعضیا دنده پهن....

دوست عزیز جمع نبند
من خودم هم دانشجو هستم هم سرکار میرم
اگر بخوام با دید شما نظر بدم،منم میگم اونی که نتونسته هم کار کنه هم بره دانشگاه ..... گشاد هست
جمع نبند عزیز هر کس شرایطش یه جوره

دقیقا همینه هرکس باید ببینه شرایط خودش چجوریه

gheysar.

همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
دوست عزیز جمع نبند
من خودم هم دانشجو هستم هم سرکار میرم
اگر بخوام با دید شما نظر بدم،منم میگم اونی که نتونسته هم کار کنه هم بره دانشگاه ..... گشاد هست
جمع نبند عزیز هر کس شرایطش یه جوره

شما چه طور به کسی که قید درسو میزنه میره خط لوله کار میگی گشاد؟!o_O
فکرکنم شما نمیدونی کاررفتن یعنی چی تاحالا سرکارنرفتی.
بیا 4روز بزارمت دم دست یه اوستا اگر فرار نکردی:D

نوع(وسختی) اون کارهایی که تو ذهن منه با اونی که تو فکرمیکنی 180درجه فرق میکنه.(اگر اون کاری که توذهن شما بود تو ذهن من هم بود بله 100 درصد اونی که نمیتونست یه مدرک شخمی از این دانشگاها بگیره خیلی آدم ...بوده)شما هم دانشجویی هم میری سرکار حتما منظورت از سرکار مغازه موبایلی ،کامپیوتری ،بوتیکی چیزی هست وگرنه نمیگفتی کاررفتن یون گشادی هست
البته نظرم این نیست که هرکی درس میخونه تنبله ولی خیلیا برای فرار از سربازی و روبرو نشدن با واقعیتی که دیر یا زود باهاش روبرو میشن میرن دانشگاه.فکرمیکنن هنوز بچه هستن باخیال راحت میرن دانشگاه بعد هم میان خونه میگیرن میخوابن زیر کولر

blake

Registered User
لایک‌ها
531

نوع(وسختی) اون کارهایی که تو ذهن منه با اونی که تو فکرمیکنی 180درجه فرق میکنه.(اگر اون کاری که توذهن شما بود تو ذهن من هم بود بله 100 درصد اونی که نمیتونست یه مدرک شخمی از این دانشگاها بگیره خیلی آدم ...بوده)شما هم دانشجویی هم میری سرکار حتما منظورت از سرکار مغازه موبایلی ،کامپیوتری ،بوتیکی چیزی هست وگرنه نمیگفتی کاررفتن یون گشادی هست
البته نظرم این نیست که هرکی درس میخونه تنبله ولی خیلیا برای فرار از سربازی و روبرو نشدن با واقعیتی که دیر یا زود باهاش روبرو میشن میرن دانشگاه.فکرمیکنن هنوز بچه هستن باخیال راحت میرن دانشگاه بعد هم میان خونه میگیرن میخوابن زیر کولر

شما هم هنوز دانشگاه و کار رو با هم نرفتی که ساعت 7 شب سر کار باشی بعد یادت بیاد که امروز نهار نخوردی!!!!!
هر کس بر اساس چیزی که بلده میره سر کار(ایران که فقط بنا و کارگر لازم نداره)
من توی سن 17 سالگی 3 سال رنگ زدن کار میکردم و دقیقا میدونم سر کار رفتن یعنی چی دوست عزیز(اوستا هم داشتم)
بنده شغلم فروشندگی نیست(موبال - بوتیک و .....) و شغلم سختیهای خودش رو داره
در ضمن امروزه اونی موفق هست که با مغزش پول در بیاره نه با بازو ;)

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542
اگه حال و حوصله اش رو داری فیزیک بخونی خیلی بهتره . البته فلسفه هم واقعا شیرینه . من خودم یکی از شیرین ترین ساعات زندگیم اون زمان هایی هستش که
نصفه شب فلسفه میخوندم . ولی از فلسفه انتظار پیشرفت بیشتری رو نمیشه داشت و فلسفه تقریبا به بن بست خورده و کلا هر مبحث بنیادینی رو که تو فلسفه
هست بهتر و عمیق تر و دقیق ترش رو میتونی تو فیزیک پیدا کنی . خصوصا فیزیک مدرن که از هر کتاب علمی تخیلی شگفت تر شده . ( مثلا من خودم وقتی مباحث
مربوط به زمان مثل سفر به زمان گذشته یا آینده از طریق کرمچاله ها یا از طریق ابرگرانش رو میخونم واقعا کیف میکنم . مثلا شما نظریه جهان های موازی که هیو اورت
برای رفع پارادوکس گربه ی شرودینگر داد رو بخون اصلا مو به تن آدم سیخ میشه . تصورشو بکن طبق این نظریه بینهایت جهان هست که بینهایت نسخه از ما توشون
هست که تو بعضی از این جهان ها ما اصلا به دنیا نیومدیم تو بعضی شون فوت کردیم تو بعضیشون زن هستیم تو بعضی مرد تو بعضیشون همه چیز مثل جهان خودمونه
فقط زمان جلوتره و بی نهایت حالت ممکن دیگه . حتی مواردی مثل خواب هایی که ما از آینده میبنیم یا حوادثی که در خواب میبینیم که خبر از آینده می دند رو میشه با
همین نظریه توجیه کرد . خواب یک پل کوانتومی از این نسخه خودت در جهان خودمون هست که ارتباط پیدا میکنه به یک نسخه ی دیگه ی خودت در یک جهان موازی
دیگه که زمان توش جلوتره . یعنی به عبارتی هر خوابی که میبینیم احتمالا وقایعی هستند که برای یکی از نسخه های ما در یکی از جهان های موازی اتفاق افتاده ) .
حالا برای جامعه شناسی که به اصطلاح بیشتر میتونی یه بعنوان بخشی از فلسفه به حساب بیاریش همین جریانه . البته درسته که توسط اگوست کنت به عنوان یک
علم پوزیتیویستی از فلسفه جدا شد ولی به نظر من ماهیتا فلسفی موند و علم تجربی نشد . البته نظریات افرادی مثل امیل دورکیم ( خصوصا درباره ی نوابغ و خودکشی )
یا کارل مارکس ( درباره تضاد طبقاتی و جنگ سیستم بورژوازی با طبقه پرولتاریا و جبر تاریخ یا همون تز و آنتی تز و سنتز هگلی ) یا توماس هابز ( خصوصا درباره ی
ماهیت خشونت ) و یا ماکس وبر جالب هستند ولی شما به راحتی به عنوان یه مطالعه جالبی میتونی در کنار فیزیک ادامه شون بدی . من خوندم کتاب های دانشگاهی
رشته فلسفه ی غرب و جامعه شناسی رو که رشته های علوم انسانی تو 4 سال میخونند تو 3 ماه خوندم چون کنار فیزیک واقعا هلو بودند .
حالا ما واسه چند سال دیگه میتونیم انتظار ماشین زمان رو داشته باشیم؟ قبل از مرگمون ساخته میشه که بکشیم عقب نمیریم؟

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542

دادا دیگه اینطوریم نیست فقط خودت بدونی کار کردن چطوریه. من از بچه گی زیر دست اوستا کارای زیادی بودم ینی فکو فامیلامون که اوستا کار بودن اوقات فراغت میرفتم پیششون کار میکردم . آلمینیوم کاری، ام دی اف کاری، لوله کشی، بنایی، گچکاری، باغبونی(خیلی زیاد) اینا کارایی بود که کردم به جرأت میتونم بگم کار کردن نه تنها واسم سختی نداره بلکه لذت هم میبرم. ولی شما بگو یه ساعت بشین درس بخون غصم میشه و بسختی میتونم بخونم

kasra03

Registered User
لایک‌ها
276
يكي از سخترين كارها درس خوندنه!

Sent from my iPhone using Tapatalk

javad93

Registered User
لایک‌ها
758
دادا دیگه اینطوریم نیست فقط خودت بدونی کار کردن چطوریه. من از بچه گی زیر دست اوستا کارای زیادی بودم ینی فکو فامیلامون که اوستا کار بودن اوقات فراغت میرفتم پیششون کار میکردم . آلمینیوم کاری، ام دی اف کاری، لوله کشی، بنایی، گچکاری، باغبونی(خیلی زیاد) اینا کارایی بود که کردم به جرأت میتونم بگم کار کردن نه تنها واسم سختی نداره بلکه لذت هم میبرم. ولی شما بگو یه ساعت بشین درس بخون غصم میشه و بسختی میتونم بخونم
بنظرم علاقه نداری!اگه علاقه باشه شیرین ترین چیز علمه!ولی درسی که بخونی برای نمره گرفتن اره!سخته!کسل کنندست...

javad93

Registered User
لایک‌ها
758
حالا جدی سخت هست یا نه تو آزاد ؟

من این مهرماه اگه دولتی گیلان قبول نشدم میرم آزاد رشت:D. شنیدم استاداش عوضی هستن :general403:
انشالله قبول میشی
من دانشگاه نرفتم ولی اونطوری که از چندین نفر شنیدم ازاد مدرک گرفتن راحته!

Atlanta

Registered User
لایک‌ها
168
انشالله قبول میشی
من دانشگاه نرفتم ولی اونطوری که از چندین نفر شنیدم ازاد مدرک گرفتن راحته!

این روزا دیگه مدرک رو نمیبینن از کجا گرفتی ( به جز دانشگاه های تاپ تهران).

حرف اول رو فقط معدل میزنه ، معدل!

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
حالا جدی سخت هست یا نه تو آزاد ؟

من این مهرماه اگه دولتی گیلان قبول نشدم میرم آزاد رشت:D. شنیدم استاداش عوضی هستن :general403:
دانشگاه تا دانشگاه فرق داره یکی اقوام رشته برق تو یکی از آزادها پوستشو کندند وجدانا از دولتی سخت گیر تر بودند یک ترم رفت مهمانی یک واحد دیگه قسم می خورد تو کل ترم10 روز نرفته دانشگاه معدل ترمش هم شده بود 16

Atlanta

Registered User
لایک‌ها
168
دانشگاه تا دانشگاه فرق داره یکی اقوام رشته برق تو یکی از آزادها پوستشو کندند وجدانا از دولتی سخت گیر تر بودند یک ترم رفت مهمانی یک واحد دیگه قسم می خورد تو کل ترم10 روز نرفته دانشگاه معدل ترمش هم شده بود 16

آزاد تا آزاد هم فرق داره . دقیقا" یکی از بستگان بنده هم آزاد رشت دهنش سرویس شد ( رشته برق صنعتی (الکتروتکنیک) ) ، بعدا" از رشت پا میشد میرفت واحدهای سخت رو تو صومعه سرا پاس میکرد :D:general304:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا