برگزیده های پرشین تولز

کسی میدونه نژاد مردم ترکیه چیه؟!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
پارسا یه حرف خوبی می زد: باریکلا! بزن دسو!
icon10.gif

البته در اینجا به این معنا هست که زبان بریده ای که حرف نمی زنه کلا بهتر از کسیه که همینطوری حرف می زنه...

چرا دو پهلو حرف می زنی؟ خوب حرفتو درست بزن.

من غیر از واقعیات چیزی گفتم که خوشتون نیاد؟

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
چرا دو پهلو حرف می زنی؟ خوب حرفتو درست بزن.

من غیر از واقعیات چیزی گفتم که خوشتون نیاد؟

وال... من چون به ادبیات علاقه دارم، از صنایع ادبی ایهام و کنایه و استعاره و اینا هم زیاد استفاده می کنم، شما به دل نگیر!
icon10.gif

ولی شما اگه یه ارزن در مورد تاریخ اروپا مطالعه داشتی نمی نوشتی "در جنگ جهانی اول در حمایت از نئونازی ها"! چون نازی ها خودشون مال جنگ دوم جهانی هستن، نئوهاشون که دیگه جای خود داره!
icon10.gif

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
تایید می شه، من خودم قبلا در اون یکی تاپیک مطالب مطولی در مورد این چرندیات نوشتم. نژادپرستی بیشتر به درد یه سری آدمای جوگیر و البته کم سواد می خوره، همون "توده ها"ی هیتلر...

ببین دوست عزیز هر چقدر هم زور بزنید نمی تونید قانون طبیعت رو عوض کنید.
شما از توده های هیتلر گفتید. آیا می دانستید همین توده های هیتلر در جنگ دوم جهانی چطور بدست ارمنی ها مظلوم مادر مرده قتل عام شدند؟ فقط به جرم اینکه در جنگ اول متحد ترکیه بودند. وگرنه خصومت دیگری نداشتند.
البته منظورم اسرای آلمانی بود وگرنه ارمنی ها و کشتار ژرمن ها؟؟؟:D

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
وال... من چون به ادبیات علاقه دارم، از صنایع ادبی ایهام و کنایه و استعاره و اینا هم زیاد استفاده می کنم، شما به دل نگیر!
icon10.gif

ولی شما اگه یه ارزن در مورد تاریخ اروپا مطالعه داشتی نمی نوشتی "در جنگ جهانی اول در حمایت از نئونازی ها"! چون نازی ها خودشون مال جنگ دوم جهانی هستن، نئوهاشون که دیگه جای خود داره!
icon10.gif

شما چطور به ادبیات علاقه داری و معنی نقل قول رو نمی دونی؟ من نقل قول کردم.
اگر به جای کلمه نئونازی، .... هم بود نقل قول می کردم.

جمله من جواب جمله دیگری بود.;)

Yousef

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,952
نژادشون احمدیه.
به عبارت دیگه احمدی نژاد هستن.

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
شما از توده های هیتلر گفتید....

این حرف های بی مایه ی مبتنی بر داروینیسم اجتماعی (یا یه همچه چیزی) رو هیتلر هم در نبرد من نوشته بود. البته اونم مثل شما یه کمی این طرف و اون طرف هر موقع به نفعش بود در مورد تاریخ دروغ می گفت. (شایدم نمی دونسته؟ اما نه، گویا می دونسته!
icon10.gif
)

این ایدئولوژی اردوگاه های مرگ و میلیتاریسم بی پایانِ تمامیت خواهانه فقط در حدی خوبه که همون توده ها رو بازیچه ی دست دیکتاتورهایی مثل هیتلر بکنه.

شما چطور به ادبیات علاقه داری و معنی نقل قول رو نمی دونی؟ من نقل قول کردم.
اگر به جای کلمه نئونازی، .... هم بود نقل قول می کردم.

جمله من جواب جمله دیگری بود.;)

بله، بله! دیوار ماست مالی هم بلنده!
icon10.gif

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
این حرف های بی مایه ی مبتنی بر داروینیسم اجتماعی (یا یه همچه چیزی) رو هیتلر هم در نبرد من نوشته بود.

من این کتاب رو نخودندم پس نمی تونم در موردش نظر بدم.

البته اونم مثل شما یه کمی این طرف و اون طرف هر موقع به نفعش بود در مورد تاریخ دروغ می گفت. (شایدم نمی دونسته؟ اما نه، گویا می دونسته!)

لطفا به صراحت اعلام کنید من کجا دروغ گفتم و چرا؟

این ایدئولوژی اردوگاه های مرگ و میلیتاریسم بی پایانِ تمامیت خواهانه فقط در حدی خوبه که همون توده ها رو بازیچه ی دست دیکتاتورهایی مثل هیتلر بکنه.

اینکه بگوئیم آلمان دهه 40 توده وار عمل می کرد به حدی مضحک است که بگوئیم ا.ن و دار و دسته اش متفکرانی از گروه ... هستند. از گفتن گروهش صرف نظر کردم تا دوباره متهم نشم.:D

بله، بله! دیوار ماست مالی هم بلنده!

مال سفسطه بلندتره.

خیام

Registered User
لایک‌ها
4
اگر با علم آشنا بودید و اهل مطالعه بودید , می دانستید که مطلقا چیزی به نام نژاد انسانی ,

وجود ندارد بلکه فقط قوم ( یا قومیت که مفهومی فرهنگی-اجتماعی) است وجود دارد !

:hmm:

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
راستی چی باعث شد من رو به داشتن انواع و اقصام خصوصیات خاص متهم کنید؟ بیان واقعیت یا برای مثال اینکه نیومدم بهتون جو بدم که رضاخان هم نژاد هیتلر بود؟ یا اینکه ا.ن پسر عموی اریش هارتمنه و خیلی خوب مونده.:D

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
پس چرا شباهت های زبان ترکی برای مثال به انگلیسی بیشتر از فارسیه؟

یه مثال می زنم. صفت در ترکی و انگلیسی قبل اسم میاد ولی در فارسی برعکس.

سویوخ سو. کولد واتر.

آب سرد.

یا مثلا یه ترک زبان، لحجه ای با شباهت های بیشتر به یه انگلیسی زبان داره و کلمات انگلیسی رو بهتر تلفظ می کنه.
برای مثال به تلفظ کلمات پراید یا استاپ توجه کنید.

زبان‌های هندواروپایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییر مسیر از هندواروپایی)
پرش به: ناوبری, جستجو

کشورهایی که در آن‌ها گویشوران زبان‌های هندواروپایی در اکثریتند. کشورهایی که در آن‌ها زبان‌های هندواروپایی در اقلیت، ولی از زبان‌های رسمی هستند.

زبان‌های هندواروپایی یک خانوادهٔ زبانی متشکل از چند صد زبان و گویش مرتبط است. بیشتر زبان‌های مردمان ساکن قارهٔ اروپا، فلات ایران، آسیای میانه و شبه قاره هند از جملهٔ زبان‌های هندواروپایی هستند.
شمار هندواروپایی‌زبان‌ها در سراسر دنیا به حدود ۳ میلیارد نفر می‌رسد. به این ترتیب، گویشوران زبان‌های هندواروپایی سخنوران بزرگ‌ترین خانوادهٔ زبانی شناخته‌شده در دنیای امروزند.
تا سدهٔ دوازدهم خورشیدی کسی از وجود خانوادهٔ زبان‌های هندواروپایی باخبر نبود تا اینکه سر ویلیام جونز زبان‌شناس و خاورشناس انگلیسی این خانوادهٔ زبانی را کشف کرد. وی در سال ۱۱۶۵ خ. اعلام کرد: «سنسکریت و یونانی و لاتینی از اصلی که شاید اکنون وجود ندارد، منشعب شده‌اند ... و امکان دارد که زبان‌های آلمانی و سلتی و فارسی از همان اصلی منشعب شده باشند که سنسکریت از آن منشعب شده است.»[۱]

گسترهٔ جغرافیایی نژادهای هندواروپایی در آسیا و اروپا

هرگاه شاهدهایِ کافی مبنی بر این‌که دو زبان در دوره‌ای زبانِ واحدی بوده‌اند فراهم گردد می‌توان از ارتباطِ وراثتیِ این دو زبان سخن گفت. به عبارتِ دیگر، می‌توان این دو زبان را به یک خانواده‌یِ زبانیِ واحد وابسته دانست. خانواده‌یِ زبان‌هایِ هندواروپایی یکی از خانواده‌هایِ زبانیِِ جهان و البته از بزرگ‌ترین‌هایِ آن‌هاست. بیشترِ مردمِ جهانِ امروز، به‌عنوانِ زبانِ مادری یا زبانِ دوم، می‌توانند به یکی از زبان‌هایِ این خانواده سخن بگویند.

کشورهایی که در آن‌ها گویشوران زبان‌های هندواروپایی در اکثریتند. کشورهایی که در آن‌ها زبان‌های هندواروپایی در اقلّیت، ولی از زبان‌های رسمی هستند.

فهرست مندرجات

کشفِ مفهومِ خانواده‌یِ زبانی

سِر ویلیام جونز (Sir William Jones) در سال ۱۷۸۶ در انجمن سلطنتی مطالعات آسیایی در کلکته خطابه‌ای مشهور ایراد نمود که نقطه‌یِ عطف در زبان‌شناسیِ تاریخی به شمار می‌رود. بخشی از این خطابه را علی محمد حق‌شناس در کتاب «تاریخ مختصر زبانشناسی» چنین ترجمه کرده‌است:
«زبان سانسکریت پیشینه باستانی‌اش هر چه باشد ساختاری شگفت‌انگیز دارد، کمال یافته‌تر از یونانی است، سترگ‌تر از لاتین است و ظریف‌تر از هر دوی آنهاست؛ با این همه هر دو، چه به لحاظ ریشه‌های فعل و چه به لحاظ صیغه‌های دستوری، شباهتی و قرابتی بسیار نزدیک‌تر و قوی‌تر از آن دارد که زاده بخت و اتفاق بتواند بوده باشد؛ شباهتی چندان نزدیک و چنان قوی که هیچ لغت‌شناس تاریخی نمی‌تواند به سنجش و آزمون سانسکریت و یونانی و لاتین بپردازد و آنگاه بدین نکته باور نیاورد که این هر سه می‌باید از سرچشمه‌ای یگانه نشات گرفته باشند؛ سرچشمه‌های یگانه که شاید دیگر اکنون در وجود نباشد. دلیلی دیگر هم هست. هرچند نه بدان محکمی که بر اساس آن می‌توان چنین فرض کرد که زبان‌های گوتیک و سِلتی و فارسی نیز خاستگاهی یگانه با سانسکریت دارند.»
تاکید جونز بر خویشاوندی زبان‌های سانسکریت، لاتین، یونانی و زبان‌های ژرمنی، سِلتی و ایرانی، روش تازه‌ای را در مطالعات زبان شناسی پدید آورد. عبارتِ «سرچشمه‌های یگانه که شاید دیگر اکنون در وجود نباشد» جرقّه‌ای بنیادین بود که مشعلی تابناک در غارِ تا-آن-زمان-تاریکِ زبانشناسیِ تاریخی برافروخت. معیارهایی علمی توسعه یافت که بر پایه‌یِ آن‌ها، زبان‌ها در خانواده‌هایی زبانی گنجانده می‌شدند و در این خانواده‌ها، بسته به میزان همانندی‌ها، نسبت‌هایی دور یا نزدیک با هم می‌یافتند. بر این اساس خانواده‌هایِ زبانیِ بسیاری در جهان شناسایی گردیدند. امّا «سرچشمه‌یِ یگانه»یِ زبان‌هایی که جونز بدان‌ها پرداخته زبانی است که هندواروپایی نام گرفت. این بدان معناست که خانواده‌یِ زبان‌هایِ هندواروپایی تنها یکی از خانواده‌هایِ زبانی جهان است. هیچ اثر نوشتاری از این زبان در دست نیست؛ امّا بر پایه‌یِ اصول دانش زبان‌شناسی تاریخی آن را با مطابقت دادنِ زبان‌هایِ نو و کهنِ این خانواده بازسازی نمودند.
خاستگاه

بر اساسِ نظریه‌ای که محلِّ جدل‌هایِ بسیاری بوده، مرمان هندواروپایی در آغاز در سرزمین‌هایی می‌زیسته‌اند که در کرانه‌هایِ دریای سیاه یا جنوبِ سیبری بوده. با گذر زمان، رفته‌رفته به دلیل‌هایی چند، این مردم از هم جدا شده و هر یک به سویی می‌کوچند. فاصله‌هایِ جغرافیایی و اقتضاهایِ زیستی هر یک از این گروه‌هایِ کوچ‌کرده سبب می‌گشت تا زبانشان پیوسته از زبانِ دیگر هم‌زبانان هندواروپاییشان فاصله بگیرد. این فاصله‌ها به احتمال، در آغاز لهجه‌ها و در نهایت زبان‌هایی به‌کل جدا پدید آورد. امّا پدیده‌ها و مفهوم‌هایی بنیادین در این زبان‌ها بودند که از این دگرگونی‌ها جانی سالم‌تر به در برده‌اند. برای نمونه نامِ عضوهای بدن، نام نسبت‌هایِ خانوادگی، برخی پدیده‌های طبیعی، عددها و... از این جمله‌اند.
نامِ هندواروپایی

نامِِ هندواروپایی به این دلیل برایِ این زبانِ فرضی برگزیده شد که این مردمان پس از مهاجرت‌های بزرگ خود، در سرزمین‌هایی از هند تا اروپا سُکنا گزیدند. از این رو نامِ این دو منتهاالیه جغرافیایی که به این شکل در کنارِ هم قرار داده می‌شد برای آن مردم و زبانِ فرضیشان در نظر گرفته شد. پژوهش‌گرانِ آلمانی که نقشی اساسی در بالاندن این دانش داشتند، نامِ هندوژرمنی ( Indogermanisch) را برای این مفهوم به کار می‌برند. استدلال آنها این است که در یک سویِ این حوزه‌یِ جغرافیایی زبان‌های شاخه‌یِ هندی و در سویِ دیگر ایسلندی صحبت می‌شود که زبانی از شاخه‌یِ ژرمنی است؛ پس نامِ هندوژرمنی، می‌تواند به گونه‌ای دیگر گویایِ طیف زبانیِ این خانواده‌یِ بزرگ باشد. پیش‌تر نامِ آریایی نیز برای این خانواده‌یِ زبانی کاربرد داشت. در حالی که زبان‌هایِ آریایی یا هندوایرانی تنها یکی از شاخه‌هایِ خانواده‌یِ بزرگِ هندواروپایی را شکل می‌دهند؛ یعنی کاربرد این نام برایِ کلِّ خانواده نادرست است. امروزهِ نامِ آریایی تنها به همان شاخه‌یِ هندوایرانی اطلاق می‌گردد.
[ویرایش] وضعِ زبان‌های هندواروپایی در جهان امروز

امروزه بیشتر سطحِ زمین زیرِ پایِ مردمانی است که یا زبانشان هندواروپایی‌ست و یا یک زبانِ هندواروپایی زبانِ رسمیِ سرزمینشان است؛ یعنی یا خود از نژادی هندواروپایی نیستند یا نژادِ پیش از آمدنِ هندواروپایی‌ها رفته‌رفته در میانِ زبان و نژادِ هندواروپایی تحلیل رفته. این بدان دلیل است که مردمانِ هندواروپایی در تسخیر سرزمین‌هایِ دیگر موفّق‌تر از دیگران بوده‌اند. این مسأله به نابودی یا نَوان‌شدگیِ دیگر خانواده‌هایِ زبانیِ انجامیده. برایِ نمونه زبانِ عیلامی/ ایلامی که زبانی مستقل بوده‌است، یعنی زبانی دیگر یافت نشده که با آن در یک خانواده جای داده شود، امروزه جایِِ خود را به زبان‌هایِ ایرانی داده که خود از زبان‌هایِ هندواروپایی‌اند. یکی از زبان‌هایِ رسمیِ سلسله‌یِ ایرانیِ هخامنشی عیلامی/ ایلامی بوده‌است. به‌عنوانِ نمونه‌یِ دیگر می‌توان زبان‌هایِ پرشمار سرخ‌پوستانِ آمریکا را مثال آورد که تا سرحدِّ مرگ به دست انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی، که هر چهارتایشان هندواروپایی هستند، ضعیف گشته یا به‌کلّ از میان رفته‌اند.
شاخه‌ها

شاخه‌های زبان‌های هندواروپایی.

1. زبان‌های آناتولیایی یا آناتولی
    • زبان هیتی یا هیـتّی (انگلیسی: Hittite): این زبان از مهم‌ترین زبان‌ها در مطالعه‌هایِ هندواروپایی است. سندهار بسیاری از آن به جا مانده که پیشینه‌یِ برخی به ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد؛ یعنی از وداها نیز کهن‌ترند و به این ترتیب، کهنترین سندهایِ خوانده‌شده‌یِ هندواروپایی هستند. به دلیل‌هایِ برشمرده، هیتی در بازسازی زبانِ هندواروپاییِ مادر بسیار پراهمّیت بوده‌است.
    • زبان لوویایی (انگلیسی: Luwian)
    • زبان لیدیایی (انگلیسی: Lydian)
  2. زبان‌های تُـخاری: تُـخاری در متن‌هایی مشاهده گردیده که به سده‌یِ هفتم پس از میلاد برمی گردند و در آسیای مرکزی از خاک بیرون کشیده شده‌اند. از زبان‌هایِ منفردِ هندواروپایی‌ست؛ یعنی در شاخه‌یِ تُـخاری تنها زبانِ تُـخاری وجود دارد.
  3. زبان‌های هندوایرانی یا آریایی
  4. زبان‌های هِـلِـنی
  5. زبان‌های ایتالی
  6. زبان اَرمَـنی
  7. زبان‌های بالت‌واسلاوی
  8. زبان‌های ژِرمَـنی
  9. زبان آلبانیایی
  10. زبان‌های سِـلتی

جستارهای وابسته

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
شما از توده های هیتلر گفتید. آیا می دانستید همین توده های هیتلر در جنگ دوم جهانی چطور بدست ارمنی ها مظلوم مادر مرده قتل عام شدند؟ فقط به جرم اینکه در جنگ اول متحد ترکیه بودند. وگرنه خصومت دیگری نداشتند.
البته منظورم اسرای آلمانی بود وگرنه ارمنی ها و کشتار ژرمن ها؟؟؟:D

نسل‌کشی ارامنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
نسل‌کشی ارامنه (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն ٬ به ترکی استانبولی:Ermeni Kırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه[۱]٬ کشتار ارامنه[۲] و نیز توسط خود ارمنی‌ها با عنوان جنایت بزرگ (به ارمنی:Մեծ Եղեռն) شناخته می شود٬ به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده (نسل‌کشی) جمعیت ارمنی‌ ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و درست پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می شود.[۳][۴][۵] عملیات در قالب کشتارهای دسته‌جمعی و نیز تبعیدهای اجباری در شرایطی که موجبات مرگ تبعیدشدگان را فراهم آورد٬ انجام می‌پذیرفت.[۵] امروزه تعداد کل قربانیان نسل‌کشی ارامنه به طور عام بین یک تا یک و نیم میلیون نفر برآورد شده است.[۶][۷][۸][۹][۱۰] در طی این دوران دیگر گروه‌های قومی منطقه٬ از جمله آشوریان و یونانیان٬ نیز به طریقی مشابه مورد حملهٔ ترکان عثمانی قرار گرفتند به گونه‌ای که برخی از محققان این رویدادها را نیز بخشی از همان سیاست نابودسازی قومی دولت‌مردان ترک‌ دانسته‌اند.[۱۱][۱۲][۱۳]
امروزه این رویداد به طور گسترده به عنوان یکی از اولین نسل‌کشی‌های قرن بیستم شناخته می‌شود,[۱۴]
علاوه بر دستگیری و اعدام ارامنه، جمعیت بسیار زیادی از مردان، زنان و کودکان ارمنی از خانه و کاشانه خود تبعید، بدون هیچ دسترسی به آب و غذا به قصد مرگ وادار به راهپیمایی در مسیرهای طولانی و بیابانی شدند. تجاوز و آزار و اذیت جنسی قربانیان توسظ نیروهای متخاصم در طول تبعید به دفعات گزارش شده‌است.[۱۵]
پژوهش‌های بسیار زیادی درباره نسل‌کشی ارامنه انجام شده و می‌شود.[۱۶] که قریب به اکثریت آنها وقوع چنین نسل کشی را واقعی و انکارناپذیر می‌دانند. امروزه کشور ارمنستان خواهان به رسمیت شناختن این نسل کشی است اما دولت‌ ترکیه علیرغم عدم انکار وقوع چنین واقعه ای از پذیرفتن این واقعه با عنوان "نسل کشی" خود داری کرده و وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارامنه را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سالها علاوه بر ارمنی ها ترکهای بی دفاع نیز قربانی آشفتگی ها شده اند.[۱۷]

یادمان نسل‌کشی ارامنه.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] تاریخچه

در سال ۱۴۵۳ میلادی سپاهیان محمد دوم شهر مسیحی «کنستانتینوپولیس» را با نام اسلام گشودند و به عمر امپراتوری روم شرقی (بیزانس) که از مراکز فرهنگی اروپا بود، پایان دادند. به این ترتیب امپراتوری عثمانی توسط ترک‌های مهاجری که وارد آسیای صغیر شده بودند ایجاد شد. عثمانی‌ها با آمیخته‌ای از فرهنگ ترکی-اسلامی به حذف مسیحیان پرداختند. نخستین کار آنها برداشتن نام کنستانتین و گذاشتن کلمه اسلام به جای آن بود که نام پایتخت به اسلامبول (استانبول) تغییر یافت.[۱۸][۱۹]
[ویرایش] علت‌های نسل‌کشی ارامنه

نسل کشی ۱۹۱۵

استخوانهای باقیمانده از نسل کشی ارامنه.

طرفداران وقوع نسل کشی یکجانبه ارامنه معتقدند که پان ترکیسم[۲۰]. به دو دلیل به قتل عام مبادرت کرد:

• نخست دلیل جغرافیایی چرا که ارمنیان همچون دیواری آهنین میان ترکهای عثمانی و ترک زبانان قفقاز که هیچگونه پیوست نژادی با آنان ندارند و ترکان آن سوی دریای خزر بودند، قرار گرفته بودند.[۱۵]
  • دوم اینکه مسیحی بودند و باوجود فشار و تعقیب و تجاوز حاضر نمی‌شدند که دین خود را عوض کرده به اسلام بگروند، ازاین رو از میان برداشتن این سد و نابودی ملت ارمنی امری ضروری می‌نمود.[۱۵]
جنگ جهانی اول چنین فرصت مناسبی را به ترکان جوان داد، سرانجام در سال ۱۹۱۵ طی یک برنامه از پیش ریخته شده، نژادکشی ارمنیان را به مرحله اجرا درآوردند. برنامه‌ای که الگویی برای نازی‌ها در جنگ دوم جهانی شد. نابودی ملت ارمنی توسط دولت وقت ترکیه (ترکان جوان) به شکلی دقیق و محرمانه طرح ریزی و اجرا شد. در راس این طرح محمد طلعت پاشا وزیر کشور، اسماعیل انور (انور پاشا) وزیرجنگ و احمد جمال پاشا وزیر دریاداری ترکیه قرارداشتند و ازاعضای حزب اتحاد و ترقی بودند اینان برای پیشبرد هدف‌های خود به دولت آلمان وابسته شده بودند. دولت ترکیه برای اجرای این طرح کمیته‌ای سه نفره تشکیل داد که اعضای آن بهاالدین شاکر، شکری و دکترناظم بودند.این طرح در سال‌های ۱۹۲۳ - ۱۹۱۵ در ارمنستان غربی که تحت اشغال امپراتوری عثمانی بود، به اجرا در آمد و طی آن بیش ازیک و نیم میلیون از مردم بی‌دفاع ارمنی از زن و مرد و پیر و جوان قربانی شدند و حدود یک میلیون نفر دیگر در سراسر جهان پراکنده شدند.[۱۵]
بنا بر این طرح نخست کلیه مردان ارمنی از ۱۵ سال تا ۵۰ سال را که توان داشتند، به بهانه بردن به جبهه‌های نبرد به ارتش فرا خوانده شدند. در آنجا آنها را خلع سلاح کرده و به گردانهای بیگاری در پشت جبهه منتقل کردند.
دستگیری و قتل عام مشاهیر ارمنی

مقاله ای در نیویورک تایمز به تاریخ ۱۵دسامبر ۱۹۱۵ درباره نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵، حدود ۳۰۰ نفر از متفکران، نویسندگان ، رهبران و سیاست‌مداران ارمنی از جمله دانیل واروژان , سیامانتو , روبن سواک و ... در استانبول دستگیر و پس از انتقال به کشتارگاه‌ها بطرز فجیعی بقتل رسیدند. همچنین در همان روز حدود ۵۰۰۰ نفر از ارامنه بی دفاع را در استانبول به کشتارگاه فرستادند که این سرآغاز قتل عام دسته جمعی مردم بی دفاع ارمنی بود به ویژه مردانی که به‌عنوان سرباز در پشت جبهه به بیگاری کشیده شده بودند.[۱۵]
ترکان سرمست از کشتار و بوی خون در ۲۷ ماه مه ۱۹۱۵ قانون تبعید ارمنیان به موصل و سوریه را منتشر کردند. ماموران دولت، باشندگان شهرها و روستاهای ارمنی نشین را مجبور به جایی کرده و به دروغ به آنها گفته می‌شد که چون در منطقه جنگی قرار دارند می‌بایست برای حفظ جانشان به جاهای امن‌تری منتقل شوند. به آنها حتی فرصت نمی‌دادند که غذا و لوازم ضروری را با خود بردارند. آنان گروه‌های ارمنی را که بیشتر شان زنان، کودکان و سالخوردگان بودند، به طرف صحرای مرکزی سوریه درمنطقه درالزور درنزدیکی شهر حلب راندند که تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، بطرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند.[۱۵]
به رسمیت شناختن نسل کشی

دولت ترکیه وجود چنین کشتاری را منکر نمی‌شود اما وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارامنه را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سالها علاوه بر ارمنی ها ترکهای بی دفاع نیز قربانی آشفتگی ها شده اند.[۲۱] ترکیه به جای نسل کشی از تراژدی بزرگ برای نامیدن آن استفاده می کند برخی نهادهای واقع در ترکیه از جمله شاخه استانبول جمعیت دفاع از حقوق بشر این واقعه را نسل کشی می دانند.[۲۲] تا کنون بیست کشور این واقع را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناختند که از آن جمله می‌توان به فرانسه ، سوئد و کمیته روابط خارجی سنای آمریکا[۲۳] اشاره کرد.[۲۴]
مسببین قتل عام

طلعت پاشا

جستارهای وابسته

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
اگر با علم آشنا بودید و اهل مطالعه بودید , می دانستید که مطلقا چیزی به نام نژاد انسانی ,

وجود ندارد بلکه فقط قوم ( یا قومیت که مفهومی فرهنگی-اجتماعی) است وجود دارد !

:hmm:

خیر این طور هم نیست

نژاد به مفهوم به کار رفته ی خود در چند هزار سال پیش تا کنون وجود داشته. تبار آریایی برای نمونه در سنگ نبشته های داریوش و دیگران صراحتا تاکید شده است. هم اکنون مفهوم راستین تبار آریایی یک حوزه ی گسترده ی فرهنگی و زبانی را که از هند و ایران و کشورهای شمالی و شرقی و غربی اش آغاز می شود و به اروپا و آمریکا و استرالیا می رسد شامل می گردد.

ترکان هم تباری ترکی - مغولی دارند که شماری از کشوهای شمال شرق ایران را شامل می شود و تا مغولستان و صحراهای خشن و سرد شمال چین و جنوب روسیه را شامل می گردد

اعراب نیز به همین ترتیب

بایسته است یادآوری شود که برای نمونه ما کشورهای آفریقایی را که حتی در این چند صد سال زبانی انگلیسی و اسپانیایی و ... (زبان های آریایی) پیدا کرده اند و زبان بومی خودشان را فراموش کرده اند جز حوزه ی فرهنگی آریایی و هندواروپایی به حساب نیاوردیم چرا که دگرگونی زبان زیاد پیش آمده

برای نمونه مصریان زبان قبطی خود را بر اثر فشار اعراب از دست دادند و عرب زبان شدند. سوریه و لبنان و اردن و دیگران هم به همین ترتیب

یا آذری ها زبان بومی و ایرانی خود که پهلوی آذری بوده است را به زبان ترکی مهاجمان ترک و مغول واگذاشتند و زبان اشان ترکی شده ولی همچنان تبار و فرهنگ و .. ایرانی دارند

dashmojtaba6

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
یکی از بدترین چهره هایی که ترکای ترکیه ای از خودشون نشون دادن و منفورشون کرده همین نسل کشی ارامنه هست وقتی تو اصفهان تو کلیسای وانک رفته بودمو اون عکسارو دیدم نمیدونستم گریه کنم یا به احترام کلیسا خونسردی خودمو حفظ کنم فقط میدونم اگر خواستن از بین دو قوم ارمنستانی و ترکیه ای دختر بگیرم ارمنی ها شرافتشون خیلی بیشتره

Last edited:

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
در ضمن دوستان آذری را با ترک برابر نکنند. آذری دارای تبار ایرانی و زبان ایرانی (تا 400 سال پیش) بوده است. هم می همنان آذری دارای فرهنگ ایرانی هستند و با دیگر ایرانیان هم ریشه اند

ترکان خاستگاه اشان بیابان های شمال چین و منگولستان است و چادر نشین بودند و گرگ را والا می داشتند و گوشت اسب می خوردند و یورش بردن به همسایه ی خود و کشتن شوهر و به غارت بردن اموال و اسیر کردن زن همسایه ها برای آنها افتخار به شمار می آمد

آذری و ترک و را برابر ندانیم. آذری ها تنها از نزدیک به 400 سال پیش زبان شان را به ناچار به مهاجمین ترک و مغول واگذاشتند

یک مدت پیش کتابی معرفی شده بود توی بخش تاریخ که در این کتاب به صورت علمی به همگی این مسائل پرداخته شده:: http://mrmohseni.blogsky.com/

Last edited:

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
یکی از بدترین چهره هایی که ترکا از خودشون نشون دادن و منفورشون کرده همین نسل کشی ارامنه هست وقتی تو اصفهان تو کلیسای وانک رفته بودمو اون عکسارو دیدم نمیدونستم گریه کنم یا به احترام کلیسا خونسردی خودمو حفظ کنم فقط میدونم اگر خواستن از بین دو قوم ارمنی و ترک دختر بگیرم ارمنی ها شرافتشون خیلی بیشتره

این نسل کشی از سوی ترکان عثمانی رخ داد و هیچ ربطی به هم میهنان آذری نداره. هم میهنان آذری با نام ایران و در کنار دیگر ایرانیان روبروی همین ترکان عثمانی که مهاجر بودند و زبان اشان را به آن ها تحمیل کرده بودند ایستادند و سال ها ایرانیان با عثمانی ها جنگیدند و هم میهنان آذری هزاران کشته دادند روبرو ی ترکان

باید مراقب بود و ترک و آذری را با هم برابر نکرد

Last edited:

dashmojtaba6

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
این نسل کشی از سوی ترکان عثمانی رخ داد و هیچ ربطی به هم میهنان آذری نداره. هم میهنان آذری با نام ایران و در کنار دیگر ایرانیان روبروی همین ترکان عثمانی که مهاجر بودند و زبان اشان را به آن ها تحمیل کرده بودند ایستادند و سال ها ایرانیان با عثمانی ها جنگید

باید مراقب بود و ترک و آذری را با هم برابر نکرد
بله دوست عزیز منم دقیقاً به این نکته توی پست قبلم اشاره کرده ام و قوم آذری رو یه قوم ایرانی معرفی کردم و اینم بگم با اینکه اهوازی هستم اولاً یه ایرانی اصیلم و اصفانی هستم اصالتاً و افتخارم همیشه به این موضوع کردذم دوماً تبریز رفتم و خیلی خوش گذشته و ان شاالله بازم میرم برای اینکه خدای نکرده به اذری ها اهانت نشه واژه ترک ترکیه ای رو به پست قبلم اضافه میکنم
درود بر آذری های ایران دوست

TURK_AVENGER

کاربر فعال عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
891
چی میگی حواست باشه تو چه فرومی هستیا تیکه بزرگت ...
زبون خودتم درست نمیشناسی تو به اینا میگی کرد ؟ زبونشون کردیه بیسواد ؟

پسر خوب ، ترسیدم .
مثلآ الان از آذربایجان ایران یه گزارش می ره اخبار ، به ترکی حرف می زنن ؟؟ نخیر . به فارسی حرف می زنن . اونجا هم کردا به ترکی حرف می زنن .

dashmojtaba6

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
پسر خوب ، ترسیدم .
مثلآ الان از آذربایجان ایران یه گزارش می ره اخبار ، به ترکی حرف می زنن ؟؟ نخیر . به فارسی حرف می زنن . اونجا هم کردا به ترکی حرف می زنن .
خب اتفاقاً ماهم اون کردارو ترکیه ای حساب میکنیم
بینشتو عوض کن داداششششش

Felix

Registered User
لایک‌ها
7
یکی از بدترین چهره هایی که ترکای ترکیه ای از خودشون نشون دادن و منفورشون کرده همین نسل کشی ارامنه هست وقتی تو اصفهان تو کلیسای وانک رفته بودمو اون عکسارو دیدم نمیدونستم گریه کنم یا به احترام کلیسا خونسردی خودمو حفظ کنم فقط میدونم اگر خواستن از بین دو قوم ارمنستانی و ترکیه ای دختر بگیرم ارمنی ها شرافتشون خیلی بیشتره

مهم نیست کی ازمون متنفر باشه. مهم اینه که کی باهامون دوسته. در آینده نزدیک با دوستان ژرمن خود دنیا رو تغییر خواهیم داد. اون زمان دور نیست. سعی کن تا اون موقع ترکی یاد بگیری.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا