برگزیده های پرشین تولز

روانشناسی یک انتخاب:چرا می خواید نوت بوک بخرید؟

لپ تاپ شما چقدر از انتظاراتتون رو برآورده کرده؟

• Total voters
    70

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
راستش تجربه ی مستقیم من باعث شد که این تاپیک رو بزنم تا با دید واقع بینانه تری به این مقوله بپردازیم.چون من خودم احساس می کنم خیلی ها می خوان نوت بوک بگین اما چرایی این مساله رو نمی دونن.حالا نه اینکه خودم یکی از اونام بین دوستان و اساتید بنده هم این بی خبرانی به چشم می خوره و گمونم جاهای دیگه هم کم و بش با این مشکل مواجه باشن.به هر حال امیدوارم بحثهای خوبی اینجا شکل بگیره.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب در واقع سوالات مکرر الکترو آرت هم تو تاسیس این تاپیک بی تاثیر نبود.:D

الک جان من مدتی میشه که مجاور شدم و بعد از چندی تحقیق و تفحص به یقین رسیدم که لپتاپ نیاز من نبود و با کم عقلی محض تن به خرید این وسیله دادم.:(
گفتم اقرار کنم به از خموشیه.همه ی بحث هم بر می گرده به این امکان جابجایی.ببین عزیزم اون انتظاری که از لپ تاپ داری قبل خرید خیلی با بعد خرید فکر میکنه.
من خودم فکر می کردم لپ تاپ می خرم همیشه همراهمه هر جا دلم خواست بازش می کنم برنامه ی روزانه مو مرور می کنم مطالب درسی رو توش ذخیره می کنم و ....
اما خداییش تا حالا بیشتر از 20 درصد واسه من سود نداشته و عملا نمی تونم به اون شکلی که می خوام ازش استفاده کنم.تا دست می جنبونی باتریش تموم میشه.باز و بسته کردن و حمل و نقلش مکافاته اونم تو محیط دانشگاه و دست آدم سریع السیری مثل من.
روزی که می خوای کتاب ببری باید قید لپتاپ رو بزنی.کلیه ی مباحث و دروس و فلان و فیسار هم که رو کاغذه من موندم این شی العجاب یک کروری این وسط چی کاره ست؟!
ببین از لحاظ فنی جدا که ازش راضیم و تا حالا هیچی واسم کم نذاشته منتهی خرما هم تو بغداد زیاده:D مهم اینه که همیشه در دسترست باشه نه صرفا رو میز کار و اونم توخونه.:(
جون می دونم شرایط من رو داری و برقی هم هستی من پیشنهاد می کنم قدری تامل کن و نذار زرق و برق این وسیله چشتو بگیره.
یه تست ساده انجام بده میانگین تو یه هفته حساب کن که چند ساعت کارت بیرون از خونه و بدور از سیستم رومیزی لنگ می مونه؟
مطمئن باش به عدد چندان بزرگی نمی رسی.حداقل تو این شرایط.
من خودم می گفتم لااقل اینترنت رو تو Pc دانشکده استاد می کنم اما الان 24 تا از رومیزی های اونجا اینترنت ندارن دیگه کی واسه لپتاپ ما تره خورد میکنه!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
مساله ی بعدی امکان ذخیره ی دست نوشته هاست که برای دانشجو جماعت خیلی اهمیت داره.که همچین چیزی تو لپ تاپهای معمولی امکان پذیر نیست.
راستش می دونی من چند وقت پیش گفتم که تابلت 12 اینچ مناسبه.اما الان با صراحت میگم نه! به هر حال وزنش بالای یک کیلو و نیمه و با شبیه سازی هایی که این چند روز اخیر تو محوطه ی دانشگاه انجام دادم دیدم که اینم دردی رو دوا نمی کنه.
ببین اگه ماهی چند بار به کامپیوتر نیاز داری اونم بیرون خونه و اینا شاید بشه با یه لپتاپ معمولی کارت رو راه بندازی و به طور خاص اون روز رو با لپتاپ بری محل مورد نظر اما اگه می خوای تقریبا همیشه کامپیوترت پهلوت باشه به قطع و یقیین میگم با خرید لپتاپ به هیچ وجه به این خواسته نمیرسی.
ببین به کارمند یا یه مدیر صبح پا میشه ماشینشو آتیش میکنه و لپتاپش رو میبره دفتر کارش و تا آخر وقت هم باهاش کار میکنه و حالا اگه موردی هم بود و احتیاج به کامپیوتر داشت یه توک پا میره و برمیگرده.اینجوری مساله حل شده ست.اما من دارم از دید دانشجویی و educational به قضیه نگاه می کنم.اینو گفتم یه موقع اشتباه نشه.
من خودم حداقل در طول روز یکی دو کیلومتر راه میرم (با این برنامه ی منظم رشته ی برق) خودشم بدون وسیله.از اون طرف ایام تعطیل مسافرت برام پیش میاد و ....حالا کجای این قصه با لپتاپ 2و نیم کیلویی جور در میاد؟
خلاصه اینکه بد جوری تیرمون به سنگ خورد!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
در ضمن این بحث همگانی حالا روی سخنم ظاهرا" به سمت الکتروآرته.گفتم یه موقع فکر نکنید ملک خصوصیه :D اگه بحثتون میاد شرکت کنید.
با احترام.

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
خيلي تاپيك به جاييه . ايول . منم هميشه برام سوال بوده چقدر اونايي كه لپتاپ دارند به دردشون ميخوره و ازش استفاده ميكنند.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
این بار پخته تر میگم:
اگه به گذشته بر میگشتم یا سیستم همراه نمی خردیم یا اینکه سراغ PPc (Pocket Pc) می رفتم.به نظرم PPC بهترین گزینه برای قشر دانشجو و دانش آموزه.حجم کم + وزن مناسب.باتری بالا و ...
میتونی باهاش نت برداری کنی و هرچی دلت می خواد رو صفحه نمایشش بنویسی.
نرم افزارهای کاربردی به اندازه ی کافی داره.
به راحتی میشه اطلاعاتشو به کامپیوتر رو میزی انتقال داد.
در هر جا و تو هر شرایطی می تونی روشنش کنی و کتاب بخونی.
کلیه ی تماتسها قرارها و برنامه های کاری رو می تونی توش ذخیره کنی.
عین یه لپتاپ به ال سی دی رومیزی و کیبورد استاندارد و .... وصل میشه.حتی تو بعضی مدلهاش میشه به Video Projector هم وصلش کرد و این یعنی ته امکانات و کف ابعاد.
من موقع انتخاب هر چیزی تو ذهنم بود الا این.البته به هیچ وجه نمی خوام احساسی سراغ این مساله برم.
هست و نیست بیشتر از لپتاپ فعلیم کارایی داره.شاید دادمش نمکی یه دونه PPC گرفتم.:(
از اسفندیار خان واقعا ممنونم چون تو انتخاب نوت بوک مناسب کمک زیادی بهم کرد اما ایراد از خودم بود که اصل قضیه رو اشتباه گرفته بودم.:happy:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از hwt :
خيلي تاپيك به جاييه . ايول . منم هميشه برام سوال بوده چقدر اونايي كه لپتاپ دارند به دردشون ميخوره و ازش استفاده ميكنند.
کاشکی یه نظر سنجی هم می ذاشتم.

esfandiyar2002

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
7
اتفاقا این بحث بسیار بجاست و منطقی...من چندی پیش از ادمین محترم تقاضا کرده بودم که بخش PDA از موبایل جدا شده و به این بخش یا در یک بخش جداگانه مطرح گردد تا دوستان در انتخاب واقعی یک دستیار دیجیتالی و یک نوت بوک اشتباه نکنند.متاسفانه در آن زمان با این تقاضا مخالفت شد.حتی در بخش اخبار نوت بوک نیز در همین ارتباط که هم اینک در دنیا مردم بسوی منشی دیجیتالی و رایانه های جیبی می روند و کمتر از نوت بوک استفاده خواهد شد مطلبی درج کردم.ولی الک جان چند مسئله وجود دارد:
1-من نوت بوک دارم و دارم پزش رو به شما می دهم پس لاجرم باید شما هم پوز منو بزنی!!!:eek:
2-همگان نوت بوک دارند...حالا این همگان کیانند من نمی دانم.پس لاجرم من هم باید داشته باشم.
3-نوت بوک یعنی سروری و سالاری پس هرچه قوی تر و چند تا تر دیگه بهتر..:blink:
4-نوت بوک یعنی تشخص اجتماعی...:wacko:

حالا من باید کوتاهی نمی کردم و این مطلب را زودتر می گفتم که :
"ما در اینترنت بدنبال آرزوهای خود می چرخیم و در واقعیت به هیچ چیز راضی نیستیم..."
اگرچه همان آرزو را در واقعیت سراب می یابیم.
من بارها خواستم این روش نگرش را به نوت بوک عوض شود و بدانیم که چندان آش دهان سوزی نیست .ولی ظاهرا موفق نشدم و امیدوارم این مهم بدست توانی شما انجام شود.در ضمن بازهم از پست عرفانه شما لذت بردم...
ارسطو جایی گفته:"اگر ازدواج کنید و زنتان خوب باشد شما خوشبخت شده اید و در غیر این صورت شما یک فیلسوف خواهید بود....":D حالا حکایت داش الک ماست..:happy:

esfandiyar2002

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
7
من در نقطه A در منزل هستم و در نقطه B شاغلم .تمامی طول روز من چنین است.
اگر وسیله نقلیه دارم و یا اینکه در خانه یک دسکتاپ دارم می توانم بر روی یک نوت بوک بزرگ و قوی که نیاز به جابجایی ندارد سرمایه گذاری کنم.می توانم نوت بوک را در محل کار گذارده و در منزل از دسکتاپ استفاده کنم.(مثال: خودم)پس high-end و desktop replecment بدک نیست.

من دانشجو هستم و همیشه آواره کوی و برزن هستم....
پس یک نوت بوک کوچک و سبک با طول عمر بالا نیاز دارم.همان چیزی که الک خان فرمود..light and ultra

من در سفرم و نیاز دارم که نوت بوک برای امور عادی داشته باشم.یک مید-رنج کفایت می کند.البته از نوع low-end

من در بیمارستان و محل کارم مجبورم که با تبادل داده ها در هر دقیقه دست و پنجه نرم کنم.نظیر مهندس سر یک خط فنی پس tablet pc مراد مرا بر آورده خواهد کرد.
بحث اینجاست که دوستان پیش زمینه را ضعیف در ذهن داشته و سریعا می خواهند به جواب برسند.حوصله خواندن مطالب مفید قبلی را نیز ندارند وگرنه بازهم تکرار مکررات می شود.

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از electronic :
خوب در واقع سوالات مکرر الکترو آرت هم تو تاسیس این تاپیک بی تاثیر نبود.:D

آقا ممنون ازت :D

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
پیمان جان فکر نکنم PPC به درد بخوره :(

اسفندیار جان شما چی میگی ؟

462_01.jpg

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
خوب من تجربه شخصی ام رو می گم. الان 3 ساله که Notebook دارم و یک 7 ماهه که Ppc هم دارم.
2 سال اول من یک notebook داشتم acer با وزن حدود 2 و نیم کیلو و باطری در حدود 2 ساعت یا 3 ساعت (همون Notebook های رایج توی بازار) از نظر فنی خیلی ازش راضی بودم و حتی تا مدتها از همه Desktopهای دور و برم قوی تر بود.
شغل من خوب همونطوری که همتون می دونید مستلزم آنلاین بودن در بیشترین زمان ممکن است. اوایل خیلی notebook رو با خودم همه جا می بردم ولی چون باطریش زود تموم می شد مجبور بودم شاژرش رو هم ببرم پس همیشه یک چیزی در حدود 3 کیلو همرام بود. یواش یواش خسته شدم دیگه نمی بردمش و می گذاشتمش محل کارم. یا اینکه وقتی خونه می رفتم دیگه شارژر رو نمی بردم و نهایتا شبها یک تا دو ساعت Notebook داشتم.
خیلی هم راضی بودم و هنوز هم می گم هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که همه اطلاعاتت روی یک pc جمع است و همیشه در دسترست است. مثلا پروژه ای که داری روش کار می کنی. ایمیل هایی که می خونی . آرشیو Yahoo messneger و ........
در هر حال 7 ماه پیش یک Sony Vaio S270 و یک PPC Imate Pda2k گرفتم. زندگی شیرین شد. وزن حدود 1.5 کیلو که اصلا حس نمی کنی چیزی همراهت است. باطری 6 ساعت و این یعنی زندگی. من هیچ وقت توی خونه و یا جایی که با laptop می رم بیشتر از 6 ساعت برق نیاز ندارم پس مشکل حمل شارژر حل شد. وزن و اندازه کوچیکش باعث شده که همه جا باهامه و خیلی راحت هر جا لازمش دارم بازش می کنم و به کارم می پردازم و ....
ولی PPC عملا شده یک عضو زائد برای من. چون به هیچ دردم نمی خوره. اول ها Appiontment توش set می کردم.
نمی دونم ایمیل باهاش می گرفتم . Note بر می داشتم و .... ولی الان دیگه فقط و فقط از تلفنش و Alarm صبحش استفاده می کنم. حتی دیگه دوربینش هم برام کارایی نداره !

esfandiyar2002

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
7
به نقل از Electronics Art :

462_01.jpg
این مورد شما خطاب بمن بود نه؟!
جواب ابلهان خاموشی است.:lol: :lol:
منظور ما این نیست که بدرد شما می خورد یا نه...منظور این است که ممکنه کارای شما با همین PDA حل بشه و نیازی به داشتن نوت بوک نباشه..
در ضمن از ادمین عزیز که نظر خود را مزین کردند سپاس....:happy: جای شهرام خالی الان بیاد واسه همین جمله منو متهم کنه...:lol: :lol: کافر همگان را به کیش خود پندارد...:D

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
از لطف دوستان و مدیران محترم کمال تشکر رو دارم.
راستش من موقع خرید نوت بوک نه پوز زن مد نظرم بود نه چشم و هم چشمی و کلا کسانی که یه خورده بیشتر با روحیات من آشنا باشن می فهمن که اصلا اهل این صحبتا نیستم.اما دقیقا" می دونم اسفندیار خان چی فرمودن و به عینه هم دیدم.
اسفندیار خان تقسیم بندی جالبی رو انجام دادید.مثلا در مورد خود شما به نظرم نوت بوک می تونه گزینه ی مناسبی باشه اما متاسفانه برای من نه.همون طور که khnowhow گفت شرایط منم تقریبا اینجوریه و الان بعد از یکی دو ماه از به ستوه اومدم و دیگه حوصله ندارم هر روز 3 کیلوگرم رو رو جابجا کنم.
متاسفانه یا خوشبختانه من یه عادتی دارم که به چیزای دور و برم خیلی اهمیت می دم و بی مصرف موندن چیزی تو زندگیم آزارم میده.حالا می خواد یه نوت بوک باشه یا یه مداد پاک کن.:D
در واقع اشتباهی که من کردم این بود که خواسته های خودمو درست نشناختم.
مثلا" من حتی روی دسکتاپ هم اهل بازی رایانه ای نیستم و به ندرت از کامپیوترم به عنوان ویدیو و ... استفاده می کنم.
رایت سی دی و دی وی دی اونم بیرون منزل به هیچ وجه نیاز من نبوده و نخواهد بود.
نمایشگر 15 اینچ اصلا واسه من ضرورت نداشت.
40 گیگابایت رو سیستم رومیزیم 60 درصدش خالیه چه برسه به نوت بوکم.
گرافیک 64 مگابایتی زیاد توفیقی واسه من نداشت.
از اینفرارد و بلوتوث نوت بوکم تا حالا استفاده نکردم.
از خروجی S-video هم همین طور.
و
.
.
.برای همینه که می گم این نوت بوک بیشتر از 20 درصد واسه من سود نداشته.

electronic

Registered User
لایک‌ها
75

462_01.jpg
ببین الک جان مطمئنا قدرت این وسیله به پای یه سیستم رومیزی نمیرسه.
منم دوست دارم که حداکثر امکانات رو تو سیستم همرام داشته باشم اما وقتی امکانش نیست چاره ای ندارم باید بعضی چیزا رو حذف کنم.من با وجود اینکه از خیلی چیزا گذشتم بازم از لپتاپم نمی تونم به نحو احسن استفاده کنم و این جدا" چندش آوره که یه ملیون پول بدی و روزی 100 تومنم برات کار نکنه.
همون طور که اسفندیار خان گفتن و کاشکی زودتر با این صراحت عرض می کردن:D لپتاپ آش دهن سوزی نیست.من خیلی صبر کردم و تقریبا 8 ماه مشاوره گرفتم اما بازم تا خودم نخریدم نفهمیدم دنیا دست کیه!
به نظرم یه PPc سبک می تونه مکمل خوبی برای یه دسکتاپ باشه.ببین مثلا تو خود دانشگاه کامپیوتر رومیزی هست اگه کار خاصی مثل تحلیل مدار و .... هم پیش بیاد میشه همونجا انجام داد و نتایج رو به PPc شخصی منتقل کرد.
تازه خیلی وقتها هم میشه با یه خورده دست بردن تو برنامه ی روزانه کارای دسکتاپی رو تو خونه انجام داد.
امیدوارم شما هم انتخاب خوبی داشته باشی و من تونسته باشم منظورم رو به خوبی انتقال داده باشم.
الان مثلا پیش خودت میگی چرا الک یه هو برگشت و این حرفا رو زد طبیعیه منم اینجوری بودم و مثلا موقعی که اسفندیار خان صحبت تابلت رو پیش کشیدن می گفتم چرا منو میپیچونه! :lol: اما به فرم قلم چی:

از تجربیات ما استفاده کنید و راه اشتباه رو خودتون تجربه نکنید.

به عقیده ی من قابلیت حمل و نقل آسان و باتری بالای PPc ها بر خیلی از امکانات لپتاپ به ظاهر قوی تر برتری داره.
تو فرومهای فرنگی هم بری اکثر دانشجویان از PPc تعریف کردن و اونو کاربردی تر از لپتاپ دونستن.

البته یه راه دیگه هم داره ها اینکه لپتاپمو پیش علی بوفه بذارم و اینقدر جابجاش نکنم!":lol:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از esfandiyar2002 :
این مورد شما خطاب بمن بود نه؟!
جواب ابلهان خاموشی است.:lol: :lol:

نه اسفندیار جان اختیار دارین :)
من از این غلطا نمی کنم :(
شما استاد مایی به حق :)
اینو تو جواب یکی از کاربران به نام User گفته بودم که اومده بود تو علم و دانش
حرف دهنشو نفهمیده بود یه چیزایی پرونده بود البته ریپورت هم داده بودم
:)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از knowhow :
خوب من تجربه شخصی ام رو می گم. الان 3 ساله که Notebook دارم و یک 7 ماهه که Ppc هم دارم.
2 سال اول من یک notebook داشتم acer با وزن حدود 2 و نیم کیلو و باطری در حدود 2 ساعت یا 3 ساعت (همون Notebook های رایج توی بازار) از نظر فنی خیلی ازش راضی بودم و حتی تا مدتها از همه Desktopهای دور و برم قوی تر بود.
شغل من خوب همونطوری که همتون می دونید مستلزم آنلاین بودن در بیشترین زمان ممکن است. اوایل خیلی notebook رو با خودم همه جا می بردم ولی چون باطریش زود تموم می شد مجبور بودم شاژرش رو هم ببرم پس همیشه یک چیزی در حدود 3 کیلو همرام بود. یواش یواش خسته شدم دیگه نمی بردمش و می گذاشتمش محل کارم. یا اینکه وقتی خونه می رفتم دیگه شارژر رو نمی بردم و نهایتا شبها یک تا دو ساعت Notebook داشتم.
خیلی هم راضی بودم و هنوز هم می گم هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که همه اطلاعاتت روی یک pc جمع است و همیشه در دسترست است. مثلا پروژه ای که داری روش کار می کنی. ایمیل هایی که می خونی . آرشیو Yahoo messneger و ........
در هر حال 7 ماه پیش یک Sony Vaio S270 و یک PPC Imate Pda2k گرفتم. زندگی شیرین شد. وزن حدود 1.5 کیلو که اصلا حس نمی کنی چیزی همراهت است. باطری 6 ساعت و این یعنی زندگی. من هیچ وقت توی خونه و یا جایی که با laptop می رم بیشتر از 6 ساعت برق نیاز ندارم پس مشکل حمل شارژر حل شد. وزن و اندازه کوچیکش باعث شده که همه جا باهامه و خیلی راحت هر جا لازمش دارم بازش می کنم و به کارم می پردازم و ....
ولی PPC عملا شده یک عضو زائد برای من. چون به هیچ دردم نمی خوره. اول ها Appiontment توش set می کردم.
نمی دونم ایمیل باهاش می گرفتم . Note بر می داشتم و .... ولی الان دیگه فقط و فقط از تلفنش و Alarm صبحش استفاده می کنم. حتی دیگه دوربینش هم برام کارایی نداره !
میگم ادمین جان این نوت برداریه رو می تونید یه خورده بیشتر توضیح بدید باهاش راحت بودید انرژی زیاد نمی گرفت.(با قلم بود دیگه نه؟)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
پیماجان حالا یه PPC خوب با قیمتش معرفی می کنی ؟ :happy:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
پیماجان حالا یه PPC خوب با قیمتش معرفی می کنی ؟ :happy:
اینو ببین صابر جان با نصف قیمت یه لپتاپ معمولی اینهمه امکانات داره اونم با یه وزن باور نکردنی.جدا که عاشقش شدم.
http://www.mobilefun.co.uk/product/4596.htm

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
راستی امکانات و کاربردهای PPC همون هایی بود که تو پست های قبلی گفته شد دیگه
پس نمیتونیم برنامه نویسی و شبیه سازی و اینا بکنیم :(
یه چیز دیگه هم اینه که پیمان جان کامپیوتر دانشگاه همیشه تو دسترس نیست خودت میدونی چی میگم :(

راستی رنج الترا پرتابل چه جوریاست از نظر قیمت و اینا ؟ ;)

بالا